Stop Global Warming

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
k0laps
Posts: 74
Joined: 27/09/2004 10:31
Location: Sarajevo

#1 Stop Global Warming

Post by k0laps »

Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#2

Post by Vertigo »

Bas je super ovako, hebes zimu i snjeg :roll:
User avatar
karanana
Posts: 47477
Joined: 26/02/2004 00:00

#3

Post by karanana »

Ma kakav global warming?! nema od te suplje price nista. pa sta ako je u bosni bila blaga zima (koja jos nije gotova). Eno u dijelovima amerike, zima nikad hladnija. nema efekta globalnog zagrijavanja.
žena zmaj
Posts: 138
Joined: 29/06/2006 17:25
Location: bilo kuda ima me svuda

#4

Post by žena zmaj »

Pa, klimatske promjene i jesu efekti globalnog zagrijavanja. Mislim da je globalno zagrijavanja otislo u...do te mjere da je tesko zaustaviti taj proces. Tolika zagadjenja se ne mogu izbrisati sa lica zemlje, mozemo samo cekati da vidimo posljedice. A malo po malo, vec ih mozemo uociti. Uzas pravi! Priroda ce kad-tad poludjeti i onda ce nam biti kasno za promjene, ako vec nije... :x :x
User avatar
krava
Posts: 914
Joined: 14/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#5

Post by krava »

Ne vidim fakat kakve veze ove slike imaju sa temom?

Zacatavanje ostavi za druge podforume.

_BosanaC
User avatar
krava
Posts: 914
Joined: 14/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#6

Post by krava »

_bosanac, administator....

da si malo bolje pogledao slike vidio bi da bas imaju veze sa kampanjom globalnog zagrijavanja koju provodi Diesel....


ali izgelda da je lakse samo izbrisati....nevjerovatno....dokle je dosao ovaj forum... :shock:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by _BosanaC »

krava wrote:_bosanac, administator....

da si malo bolje pogledao slike vidio bi da bas imaju veze sa kampanjom globalnog zagrijavanja koju provodi Diesel....


ali izgelda da je lakse samo izbrisati....nevjerovatno....dokle je dosao ovaj forum... :shock:
Svasta...

A o komentarisanju rada moderacije uopste ne zelim vise pricati. Neka ti ovo bude zadnji put.
User avatar
karanana
Posts: 47477
Joined: 26/02/2004 00:00

#8

Post by karanana »

hehehe, diesel provodi kampanju global warming kojoj se ustvari ismijavaju, gdje sexi modeli leze i uzivaju u blagodetima u njihovim super excluzivnim diesel farmerkama. Apsolutno nema nikakve veze sa pravom namjerom da ukazu na negativne posljedice global warminga (za koje ja nevjerujem da i postoje). Ljudi prodaju svoje farmerke i majice.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by _BosanaC »

karanana wrote:hehehe, diesel provodi kampanju global warming kojoj se ustvari ismijavaju, gdje sexi modeli leze i uzivaju u blagodetima u njihovim super excluzivnim diesel farmerkama. Apsolutno nema nikakve veze sa pravom namjerom da ukazu na negativne posljedice global warminga (za koje ja nevjerujem da i postoje). Ljudi prodaju svoje farmerke i majice.
Dobro je nek' nisam ja lud :roll:
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#10

Post by Hierarchia »

Globalno zagrijavanje za nas koji cemo za oko 50 godina otprilike biti pod zemljom nema nikakvo znacenje. Mozda za nasu djecu, a i to tesko. Tek za 60 do 70 godina ce se poceti topiti neki dijelovi Antarktika a nivo vode u oceanima ce porasti do 3 cm. To zvuci malo ali moglo bi ugroziti neke priobalne gradove.
Ipak, mislim da ljudi previse panice. Postoji masa drugih opasnijih stvari koje prijete prirodi (flori, fauni i posasti zvanoj covjek) i biometeoroloskoj ravnotezi zemljine kugle.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#11

Post by Hierarchia »

Zaboravih reci - jedino sto ce smetati nasim unucima bit ce odsustvo snijega. Smatra se da snijeg nece postojati kao meteoroloska pojava. Steta... :(
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#12

Post by encian »

ma joj, nekoliko indonezijskih otoka vec je iseljeno zbog povecanja nivoa mora. na antarktici neki dijelovi permafrosta vise to nisu. to je isto kao da kazes da sunce vise ne grije. promjene temperature vec su uzele danak i unistile mnogo osjetljivih zivotinjskih i biljnih zajednica. u dalmaciji su se pojavile "pijavice", meteoroloski fenomen koji nije zabiljezen do prije par godina. u bosni nije grmilo ljeti do prije par godina. gleceri su vec poceli da se tope i ove godine njohov volumen je najmanji otkad se prati. australijsko ljeto vise to nije: od prosjecnih 45 ove godine je bilo 15...

mogu ja ovako do sutra. dokaza je milion, samo se okrenite i pogledajte kisu u sred zime i ozelenjele izdanke. na takve izdanke dovoljno je da zapada snijeg 2 dana i da odu kvragu.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by _BosanaC »

encian wrote:ma joj, nekoliko indonezijskih otoka vec je iseljeno zbog povecanja nivoa mora. na antarktici neki dijelovi permafrosta vise to nisu. to je isto kao da kazes da sunce vise ne grije. promjene temperature vec su uzele danak i unistile mnogo osjetljivih zivotinjskih i biljnih zajednica. u dalmaciji su se pojavile "pijavice", meteoroloski fenomen koji nije zabiljezen do prije par godina. u bosni nije grmilo ljeti do prije par godina. gleceri su vec poceli da se tope i ove godine njohov volumen je najmanji otkad se prati. australijsko ljeto vise to nije: od prosjecnih 45 ove godine je bilo 15...

mogu ja ovako do sutra. dokaza je milion, samo se okrenite i pogledajte kisu u sred zime i ozelenjele izdanke. na takve izdanke dovoljno je da zapada snijeg 2 dana i da odu kvragu.
To je neupitno, i posljedice se vec vide. Ali problem je ovakvo razmisljanje:
Globalno zagrijavanje za nas koji cemo za oko 50 godina otprilike biti pod zemljom nema nikakvo znacenje. Mozda za nasu djecu, a i to tesko.
Toliko o svjesnosti. Najgore je ponasanje tipa ma boli me qrac, sa mnom je sve pocelo i sa mnom i zavrsava.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#14

Post by encian »

slazem se, bosanaC.

ok, toplo lijepo vrijeme, sve vocke u bih ozelene prije vremena. padne snijeg dva dana i nigdje vocke diljem bosne ponosne :shock: . trgovinski deficit, glad, bogacenje na nevoljama drugih....
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#15

Post by Hierarchia »

_BosanaC wrote:
encian wrote:ma joj, nekoliko indonezijskih otoka vec je iseljeno zbog povecanja nivoa mora. na antarktici neki dijelovi permafrosta vise to nisu. to je isto kao da kazes da sunce vise ne grije. promjene temperature vec su uzele danak i unistile mnogo osjetljivih zivotinjskih i biljnih zajednica. u dalmaciji su se pojavile "pijavice", meteoroloski fenomen koji nije zabiljezen do prije par godina. u bosni nije grmilo ljeti do prije par godina. gleceri su vec poceli da se tope i ove godine njohov volumen je najmanji otkad se prati. australijsko ljeto vise to nije: od prosjecnih 45 ove godine je bilo 15...

mogu ja ovako do sutra. dokaza je milion, samo se okrenite i pogledajte kisu u sred zime i ozelenjele izdanke. na takve izdanke dovoljno je da zapada snijeg 2 dana i da odu kvragu.
To je neupitno, i posljedice se vec vide. Ali problem je ovakvo razmisljanje:
Globalno zagrijavanje za nas koji cemo za oko 50 godina otprilike biti pod zemljom nema nikakvo znacenje. Mozda za nasu djecu, a i to tesko.
Toliko o svjesnosti. Najgore je ponasanje tipa ma boli me qrac, sa mnom je sve pocelo i sa mnom i zavrsava.
To sto ti tumacis moje ponasanje kao "tipa boli me qrac" vjerovatno nije moj problem.
Moze me recimo zanimati da li ce moji unuci imati problema s globalnim zagrijavanjem. Zanimati mene kao pojedinca. Rekla sam uopceno za sve generacije stanovnika planete zemlje. I rekla sam na osnovu podataka do kojih su dosli naucnici u razbijanju panike kod ljudi. Nije potrebno panicariti - to je jedino sto hocu da kazem. I opet naglasavam - postoji milion strasnijih stvari koje mogu prije unistiti planetu nego zagrijavanje - npr. zagadjivanje mora i brojnih vrsta morskih zivotinja koje odumiru zbog otrova koje covjek svakodnevno pusta u vodu, sume koje nestaju da bismo se mi sirili, ispusni gasovi koji unistavaju zrak i pitka voda koje je sve manje.
BTw. u istoj studiji je navedeno kako bi covjecanstvo prije mogo osjetiti katastrofalne posljedice od nedostatka vode koji prijeti u mnogo kracem periodu nego zagrijavanje.
I, Bosanac, ja najcesce pokusavam sagledati objektivni stav ljudi, a ne iznositi i nametati svoj stav. Zato me oslobodi. :)
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#16

Post by _BosanaC »

Sorry ali ja u diskusijama iskljucivo iznosim svoj stav, a ne predstavljam nikakvu grupacija niti iznosim nekakve zajednicke stavove bilo kakvih grupacija, a pogotovo uopceno stavove stanovnika Zemlje.
I opet naglasavam - postoji milion strasnijih stvari koje mogu prije unistiti planetu nego zagrijavanje - npr. zagadjivanje mora i brojnih vrsta morskih zivotinja koje odumiru zbog otrova koje covjek svakodnevno pusta u vodu, sume koje nestaju da bismo se mi sirili, ispusni gasovi koji unistavaju zrak i pitka voda koje je sve manje.
Jesi li uopste svjesna da je prica o ovome upravo uzrocno posljedicna veza? Da nije ovoga sto si nabrojala ne bi bilo ni globalnog zagrijavanja i ovoga sto se desava.

I - slobodna si :)
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#17

Post by Hierarchia »

_BosanaC wrote:Sorry ali ja u diskusijama iskljucivo iznosim svoj stav, a ne predstavljam nikakvu grupacija niti iznosim nekakve zajednicke stavove bilo kakvih grupacija, a pogotovo uopceno stavove stanovnika Zemlje.
I opet naglasavam - postoji milion strasnijih stvari koje mogu prije unistiti planetu nego zagrijavanje - npr. zagadjivanje mora i brojnih vrsta morskih zivotinja koje odumiru zbog otrova koje covjek svakodnevno pusta u vodu, sume koje nestaju da bismo se mi sirili, ispusni gasovi koji unistavaju zrak i pitka voda koje je sve manje.
Jesi li uopste svjesna da je prica o ovome upravo uzrocno posljedicna veza? Da nije ovoga sto si nabrojala ne bi bilo ni globalnog zagrijavanja i ovoga sto se desava.

I - slobodna si :)

Postoje cak i insinuacije da je globalno zagrijavanje samo jedan prirodan efekat koji ne nosi sa sobom katastrofalne posljedica(mada je ovo samo na nivou nekih spekulacija nadrinaucnika). Ono sto je prije neki dan formalo utvrdjeno timom renomiranih naucnika i napisano u obliku izvjestaja jeste to da je sigurno da globalno zagrijavanje postoji kao fenomen i da je za njega 90% kriv covjek.
Drugo, ne bih se bas slozila da postoji tijesna uzrocno-posljedicna veza. Uzmi npr. eksploataciju suma. Koliko je hektara sume u posljednjih 6-7 decenija unisteno da bi covjek mogao izgraditi naselja i gradove? Ima li to veze sa zagrijavanjem? Ima, jer je manje kisika, mozda. Ali sustinski uzrok unistavanju sume jeste osjecaj da je planeta nasa i zelja za prostorom koji zelimo uzeti drugim vrstama.
Uzmi zagadjivanje mora naftom. Kakve veze tankeri koji prevoze naftu imaju sa zagrijavanjem. To sto se jednom u pola godine redovno desi neki fijasko i slucajno izlijevanje nafte u more - za to je kriva samo nasa zelja da se vozimo avionima, autima, da nam bude udobnije.
A kad smo vec kod mene - ja kao pojedinac ni na koji nacin ne ugrozavam prirodu i naravno da mi nije svejedno sta ce se desiti sa ovom planetom nakon moje smrti. Da je tako, vjerovatno se ne bih zanimala za te stvari nikako.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#18

Post by _BosanaC »

Hierarchia wrote:
Postoje cak i insinuacije da je globalno zagrijavanje samo jedan prirodan efekat koji ne nosi sa sobom katastrofalne posljedica(mada je ovo samo na nivou nekih spekulacija nadrinaucnika). Ono sto je prije neki dan formalo utvrdjeno timom renomiranih naucnika i napisano u obliku izvjestaja jeste to da je sigurno da globalno zagrijavanje postoji kao fenomen i da je za njega 90% kriv covjek.
Drugo, ne bih se bas slozila da postoji tijesna uzrocno-posljedicna veza. Uzmi npr. eksploataciju suma. Koliko je hektara sume u posljednjih 6-7 decenija unisteno da bi covjek mogao izgraditi naselja i gradove? Ima li to veze sa zagrijavanjem? Ima, jer je manje kisika, mozda. Ali sustinski uzrok unistavanju sume jeste osjecaj da je planeta nasa i zelja za prostorom koji zelimo uzeti drugim vrstama.
Uzmi zagadjivanje mora naftom. Kakve veze tankeri koji prevoze naftu imaju sa zagrijavanjem. To sto se jednom u pola godine redovno desi neki fijasko i slucajno izlijevanje nafte u more - za to je kriva samo nasa zelja da se vozimo avionima, autima, da nam bude udobnije.
A kad smo vec kod mene - ja kao pojedinac ni na koji nacin ne ugrozavam prirodu i naravno da mi nije svejedno sta ce se desiti sa ovom planetom nakon moje smrti. Da je tako, vjerovatno se ne bih zanimala za te stvari nikako.
Ocito pricamo o istim stvarima :-)
žena zmaj
Posts: 138
Joined: 29/06/2006 17:25
Location: bilo kuda ima me svuda

#19

Post by žena zmaj »

Da nije ovo neki tako reci - missunderstanding u pitanju??? :? :lol: :lol:
Shamrock
Posts: 380
Joined: 31/10/2006 12:13

#20

Post by Shamrock »

svi cemo umrijeti :?
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#21

Post by Saraswati »

Shamrock wrote:svi cemo umrijeti :?
:? :? :?

Ma ne vjerujem :D
žena zmaj
Posts: 138
Joined: 29/06/2006 17:25
Location: bilo kuda ima me svuda

#22

Post by žena zmaj »

Ma, necemo svi umrijeti. Jos cemo se malo izivljavati nad prirodom planete nam Zemlje, pa cemo se preseliti svi lagano na fucking Mars! Ustvari, niko nece umrijeti... :roll:
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#23

Post by Hierarchia »

_BosanaC wrote:
Hierarchia wrote:
Postoje cak i insinuacije da je globalno zagrijavanje samo jedan prirodan efekat koji ne nosi sa sobom katastrofalne posljedica(mada je ovo samo na nivou nekih spekulacija nadrinaucnika). Ono sto je prije neki dan formalo utvrdjeno timom renomiranih naucnika i napisano u obliku izvjestaja jeste to da je sigurno da globalno zagrijavanje postoji kao fenomen i da je za njega 90% kriv covjek.
Drugo, ne bih se bas slozila da postoji tijesna uzrocno-posljedicna veza. Uzmi npr. eksploataciju suma. Koliko je hektara sume u posljednjih 6-7 decenija unisteno da bi covjek mogao izgraditi naselja i gradove? Ima li to veze sa zagrijavanjem? Ima, jer je manje kisika, mozda. Ali sustinski uzrok unistavanju sume jeste osjecaj da je planeta nasa i zelja za prostorom koji zelimo uzeti drugim vrstama.
Uzmi zagadjivanje mora naftom. Kakve veze tankeri koji prevoze naftu imaju sa zagrijavanjem. To sto se jednom u pola godine redovno desi neki fijasko i slucajno izlijevanje nafte u more - za to je kriva samo nasa zelja da se vozimo avionima, autima, da nam bude udobnije.
A kad smo vec kod mene - ja kao pojedinac ni na koji nacin ne ugrozavam prirodu i naravno da mi nije svejedno sta ce se desiti sa ovom planetom nakon moje smrti. Da je tako, vjerovatno se ne bih zanimala za te stvari nikako.
Ocito pricamo o istim stvarima :-)
Pa da. Samo sto si ti moj prvi post protumacio kao da me "boli qrac" za planetu. :D
Jos jedan kuriozitet - naucnici cak pretpostavljaju da ce se neki do sada nenaseljeni i nepristupacni predjeli pretvoriti u izuzetno plodne i za zivot covjeka uslovne prostore.
Veci problem gasova i trovanja vazduha, koji su najveci uzrocnici global warming-a, unistavaju zemljin ozonski omotac. Takodjer je sve manje drveca koje proizvodi oksigen, sto znaci da moze doci do pomanjkanja kisika. Tad ne bismo definitivno opstali... :roll:
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#24

Post by SaraLe »

žena zmaj wrote:Ma, necemo svi umrijeti. Jos cemo se malo izivljavati nad prirodom planete nam Zemlje, pa cemo se preseliti svi lagano na fucking Mars! Ustvari, niko nece umrijeti... :roll:
Imas li VIZU za Mars :D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#25

Post by Hierarchia »

Shamrock wrote:svi cemo umrijeti :?
To ti mogu sto posto obecati. :D Samo je pitanje kad.
Post Reply