Stolarija- pomoc

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#26 Re: Stolarija- pomoc

Post by accent »

saibaba wrote:Hajde da se malo uozbiljimo. Posude, ambalaza hrane, šprice, kese u kojima se skladišti krv za transpantaciju,auto dijelovi,igračke ... ne znam sta mi još pada napamet sve je to proizvedeno od PVC a. Pa da je to tako već bi svi odavno bolovali od raka.
Zavisi kakav je PVC i na koji način se dobiva, PVC koji dolazi iz zemalja evropske unije je sigurno "Zdrav" inace bi ta proizvodnja bila odavno zatvorena. Mislim onako realno ko bi pustio u Njemačkoj da se prodaje nešto kancerogeno pogotovo za medicinske svrhe.

Vec uvoz jeftine robe ( igračaka, prozora, ambalaze.) iz Kine, Rusije,Turske ili Njemačke ( proizvoda koje ne zadovoljavaju njihove standarde pa ih prodaju u istočnoevropskim zemljama)... to je druga priča.
Na kraju krajeva da li to iko kontroliše prilikom uvoza.
Predlažem prilikom kupovine samo pogledati stranice fabrika koje proizvode prozore u EU po kojem sistemu rade i koje profile koriste, takve fabrike traziti u BiH. Recimo Rehau,Trocal, Tysen oni imaju partnere pogledati koji sistem primjenjuju i sigurno je provjeren. Konkretno ja sam išao na Trocal.at i pogledao koje profile njihove firme partneri koriste.
He he centralno grijanje i kondenz kakve su ovo gluposti informišite se malo o termodinamici pobogu :x :x !

************************************************************************************
probaj pa ces vidjeti
a kada vec nesta znas o termodinamici de prosvijetli me
evo ti slucaj
zanci u pitanju je kuca u kojoj se lozi (pec na drva) u jednoj prostoriji
u toj prostoriji ima PVC prozor u kojem se obavezno stvori kondenz i to u prozoru, u prosoru u kojem bi trebao biti vakum, da napomenem kondenz ostaje preko cijele zime u prozoru
i da, prozor je kupljen u trocalu
drugi prozor isto kupljen u trocalu koji je postavljen u stanu u kojem je nectralno grijanje ne rosi
prozori su kupljeni isti dan sa iste "kamare"
de tremodinamicar objasni mi molim te kako to radi (i ne govori da prozor nije ok, jer su dolazili iz trocala provjerili i rekli da je prozor ok, nego da je to zbog naglih varijacija teperature)
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#27 Re: Stolarija- pomoc

Post by saibaba »

Prosvjetljenje He he.
Prva stvar Ni pod kakvim uslovima se kondenz se nesmije pojaviti izmedju stakala To je greška u staklu, Nek nazove firmu koja joj je to radila moraju zamjeniti !!!!! :x :x :x
Objasnite im samo o cemu se radi to je 100 % greška proizvodjaca termo stakla.
Baš bih volio da čujem sta će joj reći za to.

a sada termodinamika :D

1 kubni metar Vazduha na recimo temperaturi od 20 stepeni moze da apsorbuje recimo 2 L vlage dok na temperaturi od 10 stepeni moze da apsorbuje recimo 1 L vlage to je jednostavno osobina vazduha. Dakle ako grijete jednu prostoriju na 20 stepeni i u toj prostoriji kuhate sušite ves, disete, boravite Tj. proizvodite određenu količinu vlage onda ce taj vazduh zagrijan na 20 stepeni da apsorbuje dakle pokupi u sebe 2 L, zatim otvorite vrata i taj vlazan vazduh uđe u prostoriju u kojoj je 10 stepeni ( koju slabije grijete ) on jednostavno na 10 stepeni nije sposoban da zadrži tu količinu vode u svom sastavu i ona se javlja u vidu kondenza.
Znaci to je razlog pojavljivanja kondeza, to nema veze sa prozorima.
zasto se pojavljuje po prozorima ?
Kondenz se uvjek prvo pojavljuje na površinama koje su najhladnije u prostriji.To je obično prozorsko staklo mada moze biti i neki zid koji je hladan ili neka isturena betonska ploča.
Poenta citave priče je da kakve god prozore stavite staklo je isto. Znači ako imate kondezat u prostoriji to je problem zagrijavanja stana i velike proizvodnje vlage prozori tu nemaju veze.
Bez zeze volio bih da cujem kako će ta firma odreagovati na novo nastalu situaciju :D
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#28 Re: Stolarija- pomoc

Post by slavkoimamodilera »

Kondenz unutar "sendvic" iliti "termopan"stakla je pokazatelj lose izrade stakla (tj. "paketa") i nicega drugoga... ko god ti pokusava reci nesto drugo - LAZE... :wink:
I jos jedna stvar... unutar paketa se ne nalazi vakuum, vec inertni plin (najcesce argon), iako se u posljednje vrijeme koristi i zrak, ali nesto drugacijeg sastava bla-bla aj da ne davim detaljima...
saibaba je na dobrom putu kada pokusava objasniti neke pojave, ali nije u potpunosti u pravu... ono o cemu on prica je zapravo efekat saune... zrak zasicen vlagom ce se pretvarati u kondenz pri dodiru sa hladnim povrsinama...
Ono sto je kod stolarije/bravarije problematika se naziva "prekid termickog mosta" tj. izolovanje unutrasnjeg prostora stana/kuce od utjecaja vanjske temperature i do najsitnijih uglova i detalja... imas zid - ravan, jednostavan - no problemo... puknes termoizolaciju i vozdra... problem nasataje kada u taj zid pokusavas staviti otvor (kao da imas rupu u dzemperu :) )... termopan staklo (tj. gas unutar sendvica) takodjer sluzi kao izolator... kriticni su profili kod bravarije, jer su oni pravljeni od materijala koji nisu bas najbolji izolatori... zato su oni suplji, sa odredjenim brojem komora unutar profila koje onda sluze kao prekid termickog mosta... naravno, takodjer je vazna i montaza otvora unutar zida, tj. pozicija u odnosu na termoizolaciju, jer ukoliko ne postoji spoj termoizolacije i samog profila, dzaba vam sav trud jer ce opet "puhati" oko otvora...
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#29 Re: Stolarija- pomoc

Post by saibaba »

Kada govorimo o prekidu termičkog mosta. Moram skrenuti pažnju.
Prekid termičkog mosta je u stvari razdvajanje unutrašnje površine prozora ( ona koja je u stanu ) i vanjske.
Taj prekid se radi kod aluminijumskih profila i na taj način što se ubacuje komad plastike koja razdvaja te zone. što je šira plastična zona to su profili veći termički izolator. Dakle pošto su pvc prozori od PVC -a ( plastike) oni su generalno bolji termički izolator od prozora od metala. sa komorama se ta izolacija još povečava do određene mjere.

Kod PVC prozora Staklo je uvijek hladinja površina od profila i kondenzat ( ako ga ima ) se pojavljuje uvijek po staklu a ne po profilu prozora to važi i za drvene prozore.
Za aluminijske zavisi od kvaliteta aluminijskog profila !
fiat
Posts: 4
Joined: 20/03/2008 16:58

#30 Re: Stolarija- pomoc

Post by fiat »

Nemam puno vremena,vjerujte da je drvo svetinja i to sto trazis pruzice ti kontinental iz Kiseljaka.
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#31 Re: Stolarija- pomoc

Post by exliberal »

fiat

de mi tu adresu iz kisaljak ako ti nije tesko
isto tako ako imate preporuke za kompanije iz sarajeva .
malo sam daleko da sad istrazujem a posteno da vam kazem nesto nevjerujem web stranicama nego direktnim preporukama
fiat
Posts: 4
Joined: 20/03/2008 16:58

#32 Re: Stolarija- pomoc

Post by fiat »

030 872 133(134,135)
ovi su ti brojevi u kiseljaku pa od njih trazi broj predstavnika u Sarajevu(nemam ga) ili se vec dogovori sa njima
fiat
Posts: 4
Joined: 20/03/2008 16:58

#33 Re: Stolarija- pomoc

Post by fiat »

zaboravih reci da u sarajevu imaju takodje dva izvrsna proizvodjaca drvene stolarije:Braca Metovic(stari blazujski drum,ispred Brugmana) i Ans drive(Butmir),nemam njihove br.tel.lako ces ih pronaci
malamaca
Posts: 197
Joined: 27/11/2006 16:30

#34 Re: Stolarija- pomoc

Post by malamaca »

http://www.ansdrive.ba/
http://www.kontinental.biz/

I jedni i drugi imaju prvoklasnu stolariju, po mom misljenju.
k0laps
Posts: 74
Joined: 27/09/2004 10:31
Location: Sarajevo

#35 Re:

Post by k0laps »

Qler wrote:meni je upravo gradiliste u stanu zato i nemam kuci neta :) mjenjao sam prozore tj stari je to sredjivao mislm da su najpovoljniji bili neki dole u hrasnici u krugu famosa. stari je uzeo 4 ponude dolazile 4 firme mjerile to sve i eto ti su kao ispali najpovoljniji, ne najjeftiniji.. PVC je i ima jedno 8m prozora... oko 3200KM me je doslo
Firma se zove Elox. Meni su radili sve u stanu (balkon+sve prozore). Firma je super, ne ostavljaju ti puno belaja iza sebe i sve odrade profesionalno. Tel: 033 513 860

I jos da dodam, nakon sto sam probala PVC stolariju ne bi se vratila na drvenu (mada mi drvo izgleda puno ljepse) ali sto se tice odrzavanja ne moze se porediti PVC i drvo, zato svi moji glasovi idu za PVC.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#36 Re: Stolarija- pomoc

Post by Better Man »

fiat wrote:Nemam puno vremena,vjerujte da je drvo svetinja i to sto trazis pruzice ti kontinental iz Kiseljaka.
100% si u pravu! Drvo je zakon, mani te se PVC-a! Mi kući smo mjenjali prozore i uzeli nove u Kontinentalu i mogu reči da im je kvalitet vrhunski.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#37 Re: Stolarija- pomoc

Post by slavkoimamodilera »

saibaba wrote:Kada govorimo o prekidu termičkog mosta. Moram skrenuti pažnju.
Prekid termičkog mosta je u stvari razdvajanje unutrašnje površine prozora ( ona koja je u stanu ) i vanjske.
Taj prekid se radi kod aluminijumskih profila i na taj način što se ubacuje komad plastike koja razdvaja te zone. što je šira plastična zona to su profili veći termički izolator. Dakle pošto su pvc prozori od PVC -a ( plastike) oni su generalno bolji termički izolator od prozora od metala. sa komorama se ta izolacija još povečava do određene mjere.

Kod PVC prozora Staklo je uvijek hladinja površina od profila i kondenzat ( ako ga ima ) se pojavljuje uvijek po staklu a ne po profilu prozora to važi i za drvene prozore.
Za aluminijske zavisi od kvaliteta aluminijskog profila !
Saibaba, razumijemo se mi samo prosirujem diskusiju... :thumbup:
Kao prvo, pojam termickog mosta nema veze iskljucivo sa stolarijom, vec sa pojavom prodora vanjske temperature ka unutrasnjem prostoru na mjestima na kojima je neadekvatno uradjena termoizolacija objekta...
Ovo o ubacivanju komada plastike ne znam ko ti je ispricao, ali vjeruj mi da nema veze s vezom... :-) Da su PVC profili bolji izlolator od metalnih (prevashodno aluminijskih) je istina, ali to i dalje ne znaci da su im u obradi nepotrebne supljine kako bi se omogucio prekid termickog mosta... no, to sve i nije toliko vazno koliko ono o cemu govoris pri kraju i ono sto nas najvise brine... kondenzat... on se ne bi smio pojavljivati NIKAKO... naravno, govorimo o normalnim uvjetima eksploatacije, dakle nesto tipa vani je -10, unutra se grijemo (nevazno kako - centralno ili na peci)... jasno da ako u prostoriji (pogotovo manje kubature) imamo objeseno 20 mokrih peskira poslije pranja ne govorimo o uobicajenim uvjetima i naravno da ce postojati povecana mogucnost pojave kondenzata i tu te nikakva stolarija/bravarija ne moze spasiti...

Mene brine kada neko pise da mu se govori o pojavi kondenzata uslijed nacina grijanja... sto je apsolutno netacno i radi se o klasicnoj obmani... jos kad se radi o kondenzatu unutar termopan paketa, onda se zapravo radi o prevari vezanoj za defektan proizvod... :run:

Kad se o preporukama radi, apsolutno nema greske kad neko izabere Kontinental... ljudi su vrh i ispod njih je po kvaliteti puno, puno praznih mjesta, pa tek onda dolaze druge firme, tipa Ans Drive-a itd... po licnom iskustvu bih rekao Maomex zaobidjite u sirokom luku... takav stepen fuseraja od menadzerskog do izvodjackog nivoa se rijetko vidja... dakle ko ne zali izdvojiti vise novca za kvalitetnu stolariju/bravariju, pravac Kiseljak! :thumbup:

Licno, PVC nikada sebi ne bih stavio... tu sam tradicionalista i za mene drvetu nema premca... kao materijal je ugodniji, daje odredjenu toplinu prostoru, estetski je daleko prihvatljiviji... za neke individualne stambene objekte modern(ij)e arhitekture je za mene prihvatljiva i alu-bravarija, pogotovo ako su u pitanju velike staklene povrsine, kombinacije na fasadi i slicno... u ostalim slucajevima, drvo all the way... :)
sinergija
Posts: 281
Joined: 16/02/2008 21:26
Location: 071

#38 Re: Stolarija- pomoc

Post by sinergija »

da i ja dam neki savjet ( a mozda je vec nek imao isti problem). sa majstorima bilo koje vrste treba biti oprezan. u krvi im je da nesto sfusere. to mi je potvrdio jedan majsto i rekao ma da ti rodjeni brat radi nesto moras ga paziti.
sto se tice stolarije ja preferiram drvo i zadovoljan sam. meni je stolariju radio jedan covjek blizu tesnja. jos se nije iskrivila ni nako 4 godine sto znaci da je drvo bilo dobro osuseno.
kod dogovora oko postavljanja treba obratiti paznju sta se dogovara. jer oni kazu postavljanje nase. moj brat je imao problem oni postavili i ostavili velike rupe oko prozora pa je morao zvati drugog majtora da omalta oko prozora. i jos je buraz morao ici da da im od svoje love kupi pur pjenu. oni dosli sa sarafcigerom i libelom da postave prozore.
sreca pa je buraz imao tornu busulicu pa su uspjeli da skinu stare prozore. nisam ja bio tu kada se sve to desilo ince im ja nebi nista platio i neka nose prozore i halalio bi im kaparu koju smo dali. tako su se bahato ponasli da to nije normalno. a meni je najvise krivo sto me (odnosno buraza) pravi budalom za moje pare. prozori su izdrzali jednu zimu i nismo zadovoljni sa njima.tip je neki iz buca potoka, a buraz me nije poslusao za onog tipa iz tesnja.
oprez i dogovor oko svih detalja. ugradnja treba da podrazumjeva sve (prevoz, iznosenje, skidanje starih, postavljanje, i na kraju zavrsna obrada)najbolje je dogovoriti sve sa jednom firmom, jer ako se mijenjanju dva tri majstora onda to treba uvezati a sto je tesko pa onnda bude rusvaj po kuci nekoliko dana dok se oni svi ne izredaju.

eto nadam se da da ce ovaj slucaj nekome pomoci.
User avatar
Zwanziger
Posts: 564
Joined: 21/02/2008 11:55

#39 Re: Stolarija- pomoc

Post by Zwanziger »

Ako hoces kvalitet idi u ans-drive. Poskupi su ali znaj da je stolarija prva klasa.
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#40 Re: Stolarija- pomoc

Post by accent »

jedna usluga trebaju mi firme koje prizvode ALU stolariju
linkovi
telefoni
sve je dobrodoslo
i ako neko zna koliko je Alu stolarija po kvadratu

HVALA
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#41 Re: Stolarija- pomoc

Post by slavkoimamodilera »

Ono sto je sinergija istakao, je naravno vrlo vrlo vazno kad je nase... khm, podneblje :D ... u pitanju...

Alu stolarija ne postoji, vec alu bravarija... ;-) stolarija je drvo... ;-)
Za sta ti treba? Za stan, kucu, zgradu? Od kolicine ti zavisi i koga preporuciti...
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#42 Re: Stolarija- pomoc

Post by accent »

slavkoimamodilera wrote:Ono sto je sinergija istakao, je naravno vrlo vrlo vazno kad je nase... khm, podneblje :D ... u pitanju...

Alu stolarija ne postoji, vec alu bravarija... ;-) stolarija je drvo... ;-)
Za sta ti treba? Za stan, kucu, zgradu? Od kolicine ti zavisi i koga preporuciti...
*********************************************************
dobro et nepostoji :-D
zna se na sta mislim cim sam na ovom pod forumu :-)
treba mi za stan
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#43 Re: Stolarija- pomoc

Post by slavkoimamodilera »

Nisam mislio nista lose... ;-) Cisto informacije radi, kad budes pitao, da znas...
Elem, probaj ans-drive... ;-)
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#44 Re:

Post by ins »

Qler wrote:meni je upravo gradiliste u stanu zato i nemam kuci neta :) mjenjao sam prozore tj stari je to sredjivao mislm da su najpovoljniji bili neki dole u hrasnici u krugu famosa. stari je uzeo 4 ponude dolazile 4 firme mjerile to sve i eto ti su kao ispali najpovoljniji, ne najjeftiniji.. PVC je i ima jedno 8m prozora... oko 3200KM me je doslo
Da, Elox u krugu Famosa u Hrasnici.

I burazovo iskustvo s njima je odlicno! :thumbup:
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#45 Re: Stolarija- pomoc

Post by accent »

slavkoimamodilera wrote:Nisam mislio nista lose... ;-) Cisto informacije radi, kad budes pitao, da znas...
Elem, probaj ans-drive... ;-)
**********************************************
znam da prave pvc
a jesi li siguran za ALU
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#46 Re: Stolarija- pomoc

Post by accent »

evo sad sam provjerio u ans drive-u
sto se drvene stolarije tice preskupi su, iste prozore mogu dobiti 800KM jefitinije
sve je isto materijal, farba, staklo sve isto kao i kod njih

i jos jedna informacija za ostale, oni ne prave PVC i ALU
nego samo drvenu stolariju
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#47 Re: Stolarija- pomoc

Post by slavkoimamodilera »

accent wrote:evo sad sam provjerio u ans drive-u
sto se drvene stolarije tice preskupi su, iste prozore mogu dobiti 800KM jefitinije
sve je isto materijal, farba, staklo sve isto kao i kod njih

i jos jedna informacija za ostale, oni ne prave PVC i ALU
nego samo drvenu stolariju
Ih habe niht znati to, bio sam uvjeren da rade i alu... do mene... :cry:
Hano sigurno radi bravariju, ali dok bi dosao na red da ti je naprave osijedio bi, a onda bi te srce strefilo kad bi vidio cijene... :-D
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#48 Re: Stolarija- pomoc

Post by pemanapemani »

Ima li neko iskustva sa stolarijom iz Domavije? Hvala unaprijed.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#49 Re: Stolarija- pomoc

Post by saibaba »

pemanapemani wrote:Ima li neko iskustva sa stolarijom iz Domavije? Hvala unaprijed.
smece
Shimano
Posts: 7
Joined: 22/02/2011 11:26

#50 Re: Stolarija- pomoc

Post by Shimano »

Vidim da ej tema poprilicno zastarijela medjutim nemogu a i ovde da nenapisem ako vec mogu nesto o ovoj firmi Elox iz Hrasnice vidim cesto se spominje evo moga iskustva sa njima

Poznato je vec da se bave proizvodnjom PVC stolarije ono sto je manje poznato a treba da se zna a to je da ih treba izbijegavati u sirokom luku.
Prije dvije godine od njih sam kupio stolariju u vrijednosti od 8500KM i jos dao 700 KM za ugradnju, lafo ako oni ne ugrade onda Elox nedaje garanciju na proizvedenu robu. Hajde velim ako se mora bolje i 700 KM pa da ima i ta garancija za nedaj boze. Znaci od dana kad su postavili stolariju dva puta su dolazili jer je nisu dobro ugradili optuzivali jedni druge da neznaju da rade e sad nece vise ni da dodju a stolarija je i dalje pod garancijom, zvao sam nekoliko puta ali izgleda da nemaju posla pa "Roblje" nije u fabrici znate kako je u Bosni drze vas dok ima posla cim nema hajde kuci pa te zovemo cim bude. Ja, djeca i supruga se smrzavamo jer nijedan prozor nedihtuje puse katastrofa, ulazna vrata od 1500Km su spala i takodje ne dihtuju a fol stolarija sa dva dihtunga sad vi zamislite kako oni to sve prave.Stolarija koju ce da vam ponude iz Elox-a, Hrasnica, bice dosta jeftinija od konkurencije (mene su navukli na to) ali znajte nastojace da vas prevre na svemu ostalom recimo da sam im ja platio za termo stakla i Argon, ovo da nisu stakla koja sam ja platio a da budu punjena argonom odmah mi je bilo jasno kad sam vidio komsijinu stolariju postavljenu od neke druge firme sad mislim da su stavili i naj obicnije staklo ne termo za koje im je placeno. Znaci Elox Proizvodnja PVC stolarije, iz Hrasnice nije da nezna napraviti prozore nego po kvalitetu su losiji od naj obicniji Turskih prozora koji se mogu kupiti za trostruko manje para po pijacama.
Nemojte da vas nasamare ko mene fol kvalitet, garancija...
Smece od firme i ljudi!
Da crnjak bude jos veci u ovoj zemlji nemate ih ni kome prijaviti da nece da ispostuju garanciju ostaje jedino ovako da jedni druge upozorimo, kamo bogdo srece da sam ja mogao nesto da pronadjem na internetu o njima prije nego potrosih pare.
Post Reply