STOLAC

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
rodica
Posts: 54
Joined: 18/07/2008 18:06

#1 STOLAC

Post by rodica »

Veliki pozdrav svima,kakav je grad stolac za vas,i kako vam se cini zivot ljudi u ovom malom gradu.
rodica
Posts: 54
Joined: 18/07/2008 18:06

#2 Re: STOLAC

Post by rodica »

pa jel moguce da niko nije bio u stocu dajte ljudi nije moguce :o
Šole
Posts: 309
Joined: 07/08/2005 20:33
Location: Sarajevo

#3 Re: STOLAC

Post by Šole »

Bio sam danas u Stocu, ono maksuz, supruga i ja na motoru i pravac Stolac. Popili kafu, provrtili se po istom i natrag u Sarajevo, sa nekom gorčinom..........šta je bilo od nekad lijepog gradića?
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#4 Re: STOLAC

Post by rusmir.ba »

idem redovno roditeljima i sve sto mogu reci da je stvarno tuga, kad se sjetim predratnih godina, onoh rahatluka i zivota dodje mi da puknem od muke!
nista vise nije isto, ili sruseno ili napravljeno novo nakaradno, privreda (osim poljoprivrede) je mrtva u totalu, najveci broj ljudi radi u susjednim gradovima...jedino ljeti dobro zivne kada dodje dijaspora ali i toga svake godine sve manje, najvise ih je bilo 2003-2005, poslije sve manje, valjda kriza ili razocarenje
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#5 Re: STOLAC

Post by corolla02 »

rusmir.ba wrote:idem redovno roditeljima i sve sto mogu reci da je stvarno tuga, kad se sjetim predratnih godina, onoh rahatluka i zivota dodje mi da puknem od muke!
nista vise nije isto, ili sruseno ili napravljeno novo nakaradno, privreda (osim poljoprivrede) je mrtva u totalu, najveci broj ljudi radi u susjednim gradovima...jedino ljeti dobro zivne kada dodje dijaspora ali i toga svake godine sve manje, najvise ih je bilo 2003-2005, poslije sve manje, valjda kriza ili razocarenje
Ja sam bio 2003
:bih:
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#6 Re: STOLAC

Post by Lesli Eldridž »

Definitivno je do rata bio najljepši gradić u BiH. Nema više tepe (katastrofa), a i Bregavu su pokvarili (berem tako kažu). Mediteran, a Bosna i Hercegovina, nevjerovatni spoj bosanske i mediteranske arhitekture. Žali bože nekadašnjeg grada. Sada mi liči na grad utvaru. Ne radi željezara, ljudi se mrze... Biće valjda bolje, a volio bih se opet okupati u Bregavi... 8-)
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#7 Re: STOLAC

Post by valter.ba »

Zna li neko ima li u Stocu neki zgodan motel sa pristojnim smjestajem? Hvala :thumbup:
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#8 Re: STOLAC

Post by Lesli Eldridž »

Nekad je bio Hotel "Bregava". Možda rusmir zna kako je to sada?
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#9 Re: STOLAC

Post by valter.ba »

Ah, sjecam se Bregave ali mislim da je do temelja srusen :sad: Rusmireeeeeeeeeeeeeeeeeeee
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#10 Re: STOLAC

Post by corolla02 »

Da, hotel vise ne postoji, dakle ako nemate rodbine ne idite!
:(
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#11 Re: STOLAC

Post by Toto »

valter.ba wrote:Ah, sjecam se Bregave ali mislim da je do temelja srusen :sad: Rusmireeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Cijeli Stolac je do temelja srusen a nije pala ni jedna granata na njega.
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#12 Re: STOLAC

Post by Lesli Eldridž »

Toto wrote:
valter.ba wrote:Ah, sjecam se Bregave ali mislim da je do temelja srusen :sad: Rusmireeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Cijeli Stolac je do temelja srusen a nije pala ni jedna granata na njega.
Jeste nekoliko granata iz pravca Žegulje i Berkovića.
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#13 Re: STOLAC

Post by corolla02 »

Sto se tice samog hotela, to se nikad nece tacno saznati, da li je upaljen granatom sa Hrguda ili podmetnut pozar. Na dan kad je izgorio, u ljeto '92, padale su granate po Stocu i neki ocevdci tvrde da je zapaljiva granata pala nanj, dok istovremeno najveci broj Stocana ce se sloziti sa cinjenicom da je zapaljen od strane bivsih pripadnika HVO-a. Ljudi su posli da gase, ali je vec bilo kasno.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#14 Re: STOLAC

Post by Toto »

98 % Stoca je poravnjeno dinamitom. OStala je tajna kasko su mogli sa Hrguda dobacit onoliko tona dinamita??
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#15 Re: STOLAC

Post by corolla02 »

Da, u pravu si da je sami pocetak rata u Stocu bukvalno nista u poredjenju sto se desilo sredinom '93 pa nadalje. Iz pravca Hrguda ili Zegulje je znalo pasti pa i 1000 granata dnevno u razlicitim vremenskim intervalima. Takodjer, ovih zapaljivih granada je padalo. Recimo, kuca od moga rodjaka je pogodjena direktno zapaljivom granatom 92-93, i izgorjela je. Sam hotel Bregava je imao dosta drvenarije u sebi pa i time nemoguc gasiti te opticki vidljiv sa Hrguda. Ali opet, misterija oko pozara u hotelu Bregava je do dan danas ostala ne razjasnjena.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#16 Re: STOLAC

Post by rusmir.ba »

mislim da je hotel minoran pored svega ostalog srusenog, no ako nekom nesto znaci sjecam se jako dobro kada je gorio i mislim da je zapaljen granatom, jer je istih dosta padalo taj dan tj tu vecer a sto sam dobro mogao vidjeti, no i da nije njega nema i forma ne mjenja sustinu...

Stolac je ipak najvise razrusen dinamitom, granate su max mogle koji krov ili zid unistiti, i to je to..koliko se sjecam na nasu kucu je palo 5kom, sve iste, topovske 130mm, sva materijalna steta se nakon povratka sanirala za 1 dan...
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#17 Re: STOLAC

Post by Toto »

Pa cime su Srbi bacali dinamit sa Hrguda? Koliko se sjecam ima od Hrguda do Stoca taman toliko da je svako ko je bacao dinamit sa Hrguda moro da se zaleti od Herceg Novog.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#18 Re: STOLAC

Post by rusmir.ba »

joj Toto tebi se mora nacrtati :)

Srbi su bacali granate i bez obzira na broj koji je mozda desetine hiljada nije bilo bas tolike stete da se nije moglo brzo popraviti....izgorilo je par objekata (etiologija nastaka pozara kako vidim je upitna) ali da nekom granatama poravnas kucu je bilo jako tesko....sem mozda ako nije bila bunker kao Herlina na Drenovcu...

a HVO je poravnano 1993-1998. ono sto se moglo poravnati, i srpskih i bosnjackih...imao sam priliku da gledam kako miniraju jednu odmah u junu 1992., od Nese Karica na izlazu iz Stoca prema Drenovcu-na svaki cosak kuce se stavi dinamit i onda kad otrese kuca samo legne...no ovaj put se samo nagela jer nije bilo dovoljno punjenja valjada...neki dan idem i vidim da je popravljena, ne bi se nikad reklo da je pokusana da se minira

no to su valjda bile samo probe, nako toga je vecina kuca postajala gomila betona i cigele...

Evo malo subjektivnog opisa desavanja kome se cita a ima i par rijetkih fotki Stoca iz 1992.-93:
Cita se naravno sa kontra strane ukoliko neko zeli hronoloski pratiti postove...

http://stolac.blogger.ba
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#19 Re: STOLAC

Post by Toto »

e rusmire..... ja bih i htio da se nacrta..... meni se cini da je svaka BiH carsija u proslom ratu nacrtana svaka granata je opjevana jedino je Stolac izbrisan gumicom .......kao da ga nikad nije ni bilo
Last edited by Toto on 27/06/2009 14:57, edited 1 time in total.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#20 Re: STOLAC

Post by Phia »

Ukucam u google stolac kad imam šta vidjeti šta mi je izbacilo na jednoj od stranica..pogledajte nećete vjerovati koja količina fuj fuj fuj prokletog nacionalizma i mržnje. Ovi ljudi su krajnje bolesni!
http://hrvatski-stolac.110mb.com/index.html
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#21 Re: STOLAC

Post by corolla02 »

Uh, ta je stranica odavno tu
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#22 Re: STOLAC

Post by rusmir.ba »

http://www.stolac.org

tu ima najvise konkretnih podataka a i clanova i prave raje svih nacionalnosti.

steta samo sto http://www.stolac.ba ode u pogresne ruke nakon isteka pretplate :(

i ne zamarajte se ovim kvazi stranicama, moze bilo ko otvoriti npr hrvatski beograd ili srpski knin, pisi sta hoces, otidji u grad i prihvati realnost.
User avatar
upravnik
Posts: 457
Joined: 05/04/2008 15:25
Location: Katanga
Contact:

#23 Re: STOLAC

Post by upravnik »

ako sam dobro shvatio: u Stocu ne postoji trenutno ni jedan hotel?
ima li neke alternative, privatni smještaj ili nešto slično?
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#24 Re: STOLAC

Post by corolla02 »

upravnik wrote:ako sam dobro shvatio: u Stocu ne postoji trenutno ni jedan hotel?
ima li neke alternative, privatni smještaj ili nešto slično?
Koliko ja znam osim privatnog smjestaja nista drugo ne postoji, ali opet Rus ce ti reci nesto vise o tome
:)
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#25 Re: STOLAC

Post by rusmir.ba »

ja koliko znam nema niko registrovano prenociste a ako bas treba nekom mogu pogledati, jer spavaju negdje i ovi sto dodju na kulturne dogadjaje.

samo je brate i ljepota, dva sam dana ovdje i svo vrijeme nesto radim a odmorio sam se vise nego na moru, jos ustanem u 6 ujutro a prije 24 ne legnem, Bregava je kao nikad do sada koliko pamtim, hladovina pored nje a inace je oko 40C 8-)
Post Reply