ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Truba »

sve je bitno
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#27 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Ovo pitanje koje sam postavio,u pozadini krije nešto drugo,veće ,a to su vrijednosti.
Nisam mogao drugačije formulisati,pa je pitanje takvo kakvo jeste.
Dakle,vjerske ,nacionalne ili neke druge vrijednosti određuju naš način postupanja.
Kako ćeš postupiti,u određenoj situaciji pokazati će koje vrijednosti su ti iznad drugih.

Evo primjer mog prijatelja.
Za mog prijatelja kockanje ,igre na sreću,lutrija i sve drugo što je s tim u vezi,za njega je neispravno.
Njegov sin jednom prilikom je igrao neku sportsku kladionicu i osvojio oko 700 km.
Sin je maloljetan,u kladionici mu je "teta" dozvolila da igra,no kada je dobio nije mogao podići novac jer je maloljetan,"teta" mu nije dozvolila da uzme novac.
Pozvao je oca ,međutim on nije htio podići taj novac jer smatra da je kocka neispravna.

Ovaj primjer,nadam se da je pokazao ono što želim reći.
Moj prijatelj iz vjerskih i moralnih razloga nije htio taj novac.

Jesi li dosljedan u primjeni moralnih vrijednosti za koje smatraš da ih se vrijedi držati,ili ovisno o procjeni situacije,nekad se držiš tih vrijednosti,a nekad ne?
Šta kod tebe određuje način postupanja?
User avatar
Ludzak
Posts: 5372
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#28 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Ludzak »

Ni jedno, ni drugo.
Važniji mi je život.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#29 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by KIseljak12 »



Milana, ona rece blago
i stvarno mi je drago
prezime nije bitno
ma bitno je, mala, bitno...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#30 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Gojeni H »

Nisam siguran. Svi mi imamo vise identiteta: covjek, otac, suprug, sin, musliman, Bosnjak, Bosanac ...
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#31 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by MyTao »

šarf wrote:Pripadati nekome ili nečemu je mnogima važna stvar.
Svojim postupcima ljudi se određuju što im je važnije,nacija,vjera,pripadnost nekoj navijačkoj grupi ili nečemu drugom.
Ako ,n.p.igra Dinamo i Hajduk,većina onih koji su na utakmici su Hrvati katolici.Ako se navijači tih timova međusobno fizički ili verbalno sukobe oni pokazuju da im je pripadnost navijačkoj grupi važnija od nacionalne ili vjerske pripadnosti.
Oni su spremni drugom Hrvatu ili katoliku razbiti glavu samo zato jer onaj drugi navija za protivnički tim.

Ako se u nekoj zemlji sukobe dva naroda iste vjere oni pokazuju da im je nacionalna pripadnost važnija od vjerske.

Što je tebi važnije?

Što bi trebalo biti važnije?
Ljudi se djele na dobre i lose... Jako mi je bitno i vazno biti dio onih "dobrih".

Religijske, nacionalne podjele me ne zanimaju toliko
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#32 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

r_faruk wrote: prijatelja ima raznih vjera i nacija. jedan od katolika (hrvata, jer mi to u BiH izjednacavamo) se izjasnio kao dzedaj, vitez iz ratova zvijezda..... prijatelja imam i pravoslavaca i katolika. neki od njih imaju putovnicu, a neki ne. svi su rodjeni u BiH i osjecaju se kao stanovnici ove zemlje i ako ni njima kao ni meni ustav to ne dozvoljava. zovem ih sve na rucak zajedno i ne odvajam niti sam ih ikada posmatrao na nacin kako si to napisao u citiranom. jednostavno ne razmisljam na taj nacin. jako mi je bitno kakva je osoba sa kojom provodim vrijeme, o imenu i pripradnosti ne razmisljam.
imam i ja, jer nemamo problema pricati sa krtickim pristupom o svima :)

mnogi se druze sa svima,ali ne pricaju puno o drustvennim sukobima i problemima , upravo, da bi izbjegli debatu,a koje je potrebna u dugogodisnjimm druzenjimma ;-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#33 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by HAVANA »

šarf wrote:Zašto dopustiti drugima da određuju što ti je važno u životu?
Ako i zaplatiš kako ti kažeš,to je bilo zbog nečega što je moje.
Moj stav ,moja ideja,moj cilj....

Neko pomenu indoktrinaciju.

Ne može te niko indoktrinirati ako imaš prave vrijednosti.
Primjer:pogrešno je ubiti čovjeka.Zašto odjednom kada izbije rat više nije pogrešno ubiti tog istog čovjeka.Onda rat stane i opet je pogrešno ubiti tog čovjeka ,ako već nije ubijen?
Lijep je i suncan dan,zivis,radis,zajebavas se...i jedan dan pocnu pucati na tebe.Postave ti barikade,odjednom je tmurno tuzno i opasno...Krv ti piju na slamku.I onda skontas da bi trebo nekom jebat mater.I uzmes pusku.Sve tvoje ideje,stavovi i ciljevi su pali u vodu.Povrijedjen si i ponizen,bijesan.Reagujes.Prvi vaspitni cas i od roditelja.Ne diraj nikog,ako te dira ,vrati.Zivis,zivim.Pusti me da zivim.Ne pustis li me,moram se braniti.Jesi li crn,bijel,molis li se allahu,bogu nakom,koje si nacionalnosti...apsolutno me zaboli qrac.Ne diraj me.I u dobru i u zlu,totalno nebitna stvar sta si i ko si.Samo je bitno jesi covjek il smrad.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#34 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Neko je rekao,
"Čovjek,kako to gordo zvuči."

Čovjek ,uvijek, i opet kažem ,uvijek,mora postupati kao čovjek.

Dopuštate li drugima da vas izbace iz kolosijeka ,te radite i govorite ono, zbog čega poslije požalite?

Primijetili ste kako,i na ovom forumu,mnogi dopuste da ih mišljenja drugih iznerviraju ,te i oni počnu koristiti psovke i grube riječi.To znači da je zanemario ono čovječno u sebi.Ne postupa kao čovjek.

Gojeni,napisao sa da svi mi imamo više identiteta,otac,suprug,Bosanac,musliman...
No bez obzira koji identitet nosi,ono što je zajedničko svemu ovome što si nabrojao je-čovjek.
Čovjek-otac,čovjek-suprug,čovjek-Bosanac...,bez obzira koji identitet nosi mora postupati kao čovjek.

Kada suprug i otac fizički ili verbalno zlostavlja svoje bližnje ne postupa kao čovjek.
Ako to isto radi nekome koga i ne poznaje,n.p. na utakmici,parlamentu,na ulici,ista stvar ,ne postupa kao čovjek.

Primijetili ste da se identiteti ponekad sukobe.
Ponekad moramo izabrati hoćemo li postupiti kao patriote ili kao vjernici.
Patriota ubija za svoju zemlju,dok vjernik u njemu kaže, ne ubij.Kako postupiti?
Dakle načela patriotizma i načela vjere dolaze u sukob.Prevrtljivi će jednom postupiti ovako drugi put onako,ovisno kad ima više koristi.
Ako se identiteti u nama sukobljavaju to znači da načela na kojima stoji taj identitet,nisu dobra.
Ili drugim riječima,neki identiteti nisu "kompatibilni" sa nekim drugima.

Ako u situaciji kada treba pucati,postupamo kao vjernik,tada prestajemo biti patriote.
Ako u situaciji kada treba pucati,postupimo kao patriote,tada prestajemo biti vjernici.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#35 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Havana,ovo nije upućeno tebi osobno.Trenutak nadahnuća.Ufatilo me.

ČOVJEK I SMRAD

Čovjek uvijek postupa kao čovjek.
Smrad uvijek postupa kao smrad.
Čovjek ne smije postupati kao smrad.
Smrad ne može postupati kao čovjek.

Ako smrad psuje,zašto ga oponašaš?
Ako smrad laže,zašto ga pokušavaš nadmašiti?

Sredstva i ciljevi čovjeka su drugačija od ciljeva i sredstava smrada.
Ono što koristi smrad ne smije koristiti čovjek.
Smrad ima svoje oružje,nemoj smrad udarati njegovim oružjem.
Čovjek ima svoje oružje koje smrad ne zna koristiti.
Jesi li otkrio smradove, kloni ih se.

Kad postupaš kao čovjek tu smrada nema.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#36 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by arzuhal »

@šarf, tema koju si pokrenuo, u par prvih postova koje si napisao (u prvom, uvodnom postu pozivaš općenito na razmišljanje o identitetima i njihovom "sukobljavanju" te eventualnom davanju prioriteta jednoj identitarnoj odrednici nad drugom, a u drugom postu stvar sužavaš malo više na onaj ne/vjerski dio nas, na neke moralne obzire koji neki identitet nosi sa sobom) djeluje tema malo konfuzno tipa "nisam baš to mislio kad sam mislio, nego evo ovo...". Ako je tema samo o sukobima dijelova identiteta kod neke osobe (a sumnjam da je samo to tvoja namjera pokretanjem ove teme), onda tema više priliči pdf. Filozofija.

Reci (s obzirom na tvoj vjerski interes i s obzirom na to da ti temu otvaraš na pdf. Religija) kako ti uopće definiraš čovjeka? Jer ćemo onda svi bolje znati o čemu govoriš kada kažeš postupati kao čovjek, jer je svako od nas, na koncu i bez obzira na identitarne razlike (naconalne, etničke, vjerske, rasne, spolne, navijačke, kulinarske, muzičke...), čovjek. Jer nas nekoliko možemo govoriti dosta različito, a možemo istovremeno svi biti u pravu samo zato jer drukčije, u nekim suštinskim momentima, određujemo i definiramo čovjeka.

Ako ti definiraš čovjeka na, recimo, način da je on kruna Božijeg stvaranja, da je stvoren na sliku Božiju, da je on mjesto božanske milosti, mudrosti i sl. pa na temelju i na tragu toga određuješ čovječnost u djelovanju čovjeka i po tome mjeriš ko je koliko čovjek, onda ti niko neće sporiti pravo na to ali se onda tvoje poimanje čovječnosti i čovjeka suštinski razlikuje od, recimo, @HAVANI-nog. bez obzira na to što će se dosta nekih vrijednosti poklopiti u viđenju obojice :)
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#37 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Nikakva takva glupost nije vazna. Nista od toga nismo birali. Nacije su samo torovi koje su nekad neki ljudi opcrtali kao svoje, i onda ljude unutar istih nazvali odredjenim imenom. Religiju poneko i odabere, ali vrlo rijetko, uglavnom se skoro svi drze one koja im je data. I ljudi su spremni ginuti i ubiti za to.. glupost.

I mislim da ti primjeri nisu dobri. To sto se recimo sukobe navijaci dva kluba ne znaci da im je npr. nacionalna pripadnost manje vazna od pripadnosti grupi navijaca (mada je huligana bolja rijec). Samo u tom trenutku, u toj situaciji, istaknut je osjecaj pripadnosti huliganskoj skupini. Tada niko niti ne razmislja o drugim, sirim skupinama kojima i jedni i drugi pripadaju. Vec sutradan bi mozda i jedni i drugi dali zivot zajedno braneci pripadnost nacionalnoj ili vjerskoj skupini. Sve ovisi od konteksta i koja etiketa ja istaknuta kao bitna u datom trenutku.
Bravo Dop,,100% se slažem sa tobom!Navijači nisu mjerilo ničega,ja npr. Dinamovac od rođenja navijam da Rijeka bude prvak ove godine!BBB,Torcida,Armada nisu mjerilo ničega!Voli svoj narod a voli i onaj drugi!Možemo biti protiv zlih i nepoštenih ljudi,ma koje nacije bili!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#38 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by patriot_1 »

:thumbup:
arzuhal wrote:@šarf, tema koju si pokrenuo, u par prvih postova koje si napisao (u prvom, uvodnom postu pozivaš općenito na razmišljanje o identitetima i njihovom "sukobljavanju" te eventualnom davanju prioriteta jednoj identitarnoj odrednici nad drugom, a u drugom postu stvar sužavaš malo više na onaj ne/vjerski dio nas, na neke moralne obzire koji neki identitet nosi sa sobom) djeluje tema malo konfuzno tipa "nisam baš to mislio kad sam mislio, nego evo ovo...". Ako je tema samo o sukobima dijelova identiteta kod neke osobe (a sumnjam da je samo to tvoja namjera pokretanjem ove teme), onda tema više priliči pdf. Filozofija.

Reci (s obzirom na tvoj vjerski interes i s obzirom na to da ti temu otvaraš na pdf. Religija) kako ti uopće definiraš čovjeka? Jer ćemo onda svi bolje znati o čemu govoriš kada kažeš postupati kao čovjek, jer je svako od nas, na koncu i bez obzira na identitarne razlike (naconalne, etničke, vjerske, rasne, spolne, navijačke, kulinarske, muzičke...), čovjek. Jer nas nekoliko možemo govoriti dosta različito, a možemo istovremeno svi biti u pravu samo zato jer drukčije, u nekim suštinskim momentima, određujemo i definiramo čovjeka.

Ako ti definiraš čovjeka na, recimo, način da je on kruna Božijeg stvaranja, da je stvoren na sliku Božiju, da je on mjesto božanske milosti, mudrosti i sl. pa na temelju i na tragu toga određuješ čovječnost u djelovanju čovjeka i po tome mjeriš ko je koliko čovjek, onda ti niko neće sporiti pravo na to ali se onda tvoje poimanje čovječnosti i čovjeka suštinski razlikuje od, recimo, @HAVANI-nog. bez obzira na to što će se dosta nekih vrijednosti poklopiti u viđenju obojice :)
:thumbup:
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#39 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Arzuhal,aferim ,pratiš tok,aferim.

Nisam htio da ispadne konfuzno,žao mi je.
Pratio sam ono što su drugi napisali,ističući uvijek ono, "uvijek"se držati onoga što nam je važnije od drugog bez obzira na posljedice.
Želio sam da istaknem jednu osobinu,a to je dosljednost ,dosljednost u svojoj pripadnosti nekom identitetu koji nam je najvažniji.
Tačnije,dosljednost u primjeni načela koje svaki pojedini identitet podrazumijeva se da ima.
Ako mi je nešto važnije od drugog ,pretpostavljam da bi mi to uvijek trebalo biti važnije.

Međutim,nepomirljivost nekih identiteta onemogućava dosljednost.U svojim pokušajima da pomire nepomirljivo neki ljudi nam djeluju kao prevrtljive i neozbiljne osobe.Ili jednostavno ne razumiju materiju.

Primjer,u jednom od skorašnjih razgovora bilo je riječi o evoluciji.Jedan od učesnika koji gorljivo brani "stvaranje"piše,"možda se Bog poslužio evolucijom".Čitao sam negdje da je to i papa izjavio.To je pokušaj da se pomiri nepomirljivo.
Živjeti kao vjernik a govoriti kao nevjernik.Kako to spojiti?

Jedan primjer je i pokušaj spajanja vjere u Boga i nacionalizma.
Vjernici svih vjera žele da i ljudi iz drugih nacija budu u njihovoj vjeri i da se zovu braćom.Kako onda vjernik može biti nacionalista?
Može li vjernik biti patriota?
Može li vjernik biti političar?

Spojiti identitet vjernika sa nekim drugim identitetima je nemoguća misija.
Zato i pitanje ,što ti je važnije-vjerska ili nacionalna ili neka druga pripadnost?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#40 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Dope_Man »

Sarfe, stvar je konteksta i TRENUTNE istaknutosti odredjenog identiteta, zato ne mozes ocekivati da se ljudi UVIJEK drze jednog kao vaznijeg od drugog. Taj primjer sa navijacima je eto najlakse sad uzeti. Dakle recimo da imas dvije grupe ljudi, obje su veoma jako vezani za nacionalni idenditet i obicno bi to istakli prije svega. Ali na utakmici ili prije/poslije se sretnu te dvije grupe, tu je kontekst takav da je do ekstrema istaknuta pripadnutos plavoj ili crvenoj ekipi i postoji mogucnost sukoba oko tog identiteta. To ne znaci da im je biti navijac plavih/crvenih vaznije od nacionalnog identiteta, vec da su stavljeni u takvu situaciju gdje je nacionalni identitet nebitan, i gdje se istice samo pripadnost plavim ili crvenim.

Dakle nije ovo jednostavna tema, odnosno nije jednostavno napraviti tu hijerarhiju i ocekivati da se osoba dosljedno drzi te hijerarhije. Socijalna psihologija mi je bila medju drazim predmetima na studiju, i upravo ona se bavi ovim pitanjem, kad tu malo udjes u materiju shvatis da je ponasanje moguce predvidjeti vise na osnovu situacije, a manje na osnovu opce pripadnosti odredjenim grupama/identitetima. Iz varijabilnosti situacija dolazi i ta ''nedosljednost''.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#41 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

šarf wrote:Pripadati nekome ili nečemu je mnogima važna stvar.
Svojim postupcima ljudi se određuju što im je važnije,nacija,vjera,pripadnost nekoj navijačkoj grupi ili nečemu drugom.
Ako ,n.p.igra Dinamo i Hajduk,većina onih koji su na utakmici su Hrvati katolici.Ako se navijači tih timova međusobno fizički ili verbalno sukobe oni pokazuju da im je pripadnost navijačkoj grupi važnija od nacionalne ili vjerske pripadnosti.
Oni su spremni drugom Hrvatu ili katoliku razbiti glavu samo zato jer onaj drugi navija za protivnički tim.

Ako se u nekoj zemlji sukobe dva naroda iste vjere oni pokazuju da im je nacionalna pripadnost važnija od vjerske.

Što je tebi važnije?

Što bi trebalo biti važnije?
U zemljama zapadne Evrope je to posve nebitno, irelevantno, trivijalno. Kod nas u zemljama bivše YU bitna je prvo nacionalna pa vjerska pripadnost. Animozitet među navijačima je nešto drugo, u nedostatku razbijanja "balijskih" ili "vlaških" glava dobro dođe u zamjenu i ona iz reda vlastitog naroda, razog će se već naći, da li je to suparnički klub, spor oko zemlje...itd.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#42 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by arzuhal »

šarf wrote: Spojiti identitet vjernika sa nekim drugim identitetima je nemoguća misija.
Zato i pitanje ,što ti je važnije-vjerska ili nacionalna ili neka druga pripadnost?
Nije tačno da je nemoguća misija. Pa čovjek je po božanskom naumu već sam stjecište različitih identiteta: etnički/plemenski, rasni, spolni, religijski...

A jedan veliki dio cjelokupne drame čovječanstva i predstavlja, kao prvo, taj izazov pomirenja različitih i (stvarno ili možda samo naizgled) suprotstavljenih identitarnih odrednica pojedinca u samom sebi, a potom, kao drugo, i u izmirenju pojedinca s Drugima, s ostalim ljudima u kojima prepoznaje određene zajedničke identitarne odrednice, prepoznaje ono što i sam ima i što jeste, usprkos onim različitim odrednicama, dakle nastojanje da se pronađe ono nama zajedničko a ne ono različito, ono što nas razdvaja.

Zato je i vjerski identitet moguć s drugim identitarnim odrednicama. Ali nije možda moguće pomiriti identitarne odrednice različitih religijskih učenja i praksi ili svjetonazora i idelogija, pa da čovjek, istovremeno, može biti i Jehovin svjedok, i pravoslavac, i budista, ili da istovremno bude socijaldemokrata i fašista, liberal ili rasista, itd.

Neke se stvari ne mogu pomiriti, ali druge mogu itekako, ali opet zavisi od ugla onog koji to gleda: islam i katoličanstvo drukčije (kroz prizmu svoje univerzalnosti koju ne odrđuje nacionalni okvir) gledaju na odnos i mjesto vjere i etničke/nacionalne pripadnosti, a pravoslavne crkve, kao narodne crkve koje su dosta određene nacionalnim elementom - drukčije. I tako dalje.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Truba »

imo sam ja jednog što mu sve to nije bilo bitno
do pred ženidbu

sad je u hrvatskoj

ubire stanarinu iz sarajeva
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#44 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by HAVANA »

Imam ih ja ihahaaaa,u mojoj generaciji bas puno toga ima.Ovde i svuda,kako prije,tako i sad zive.Ne znam nikog,ali bas nikog od mojih prijatelja da se zbog toga razveo.Nesta se rijetko i razvode ovi moji.Bilo je par slucajeva gdje su se roditelji pokusali petljati u izbore.Sad su sami ovde a djeca i unuci zive vani.Sretni i bez glupih opterecenja.Jednoj prijateljici su roditelji uspjeli sjebati zivot.Tu je ,sama,47 kuka,ni kuceta ni maceta.Zbog kretena i njima bitnih stvari,imena,vjere,nacije...
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#45 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by šarf »

Prijatelji ,hvala vam da ste ozbiljno shvatili moje pitanje.

No prije svega želim reći da ja volim igrati,ako mogu tako reči,otvorenih karata.
Arzuhal me već davno "prokljuvo".Arzuhal je gore napisao"Ako je tema samo o sukobima dijelova identiteta kod neke osobe (a sumnjam da je samo to tvoja namjera pokretanjem ove teme),"(misli na mene) iz ovoga se vidi da je on razumio moj cilj,namjeru i način.
Što hoću reći?

Cilj svakog mog razgovora (i ne samo na forumu) je da istaknem što Biblija o nečemu govori.
Ponekad to činim otvoreno a ponekad na mala vrata uvučem nešto iz Biblije.Vjerujem kako Biblija može pomoći svakom čovjeku da stvari u životu stavi na pravo mjesto,i zato to činim. Ovaj dio foruma to i dopušta.

Gore sam napisao da ovo pitanje pripadnosti nečemu u sebi krije veće pitanje, a to je pitanje vrijednosti,"vrednota" nečega.
Dakle ,postoje vjerske vrednote,tačnije načela koja diktiraju nečijim životom i postupcima.
Primjer tih vrijednosti su poštenje,istinoljubivost,marljivost...zato mislim da ne može kontekst i trenutna određenost identiteta govoriti hoću li u datom trenutku biti pošten,istinoljubi,marljiv,jer su ta načela utkana u moj identitet.Kao što ne mogu u jednom trenutku biti žena u drugom muškarac.
Govorim o vjerskim načelima,vrednotama,jer mislim da većina drugih identiteta nema ništa vrijedno,ništa određeno,što bi me ponukalo da to bude moj identitet.
Primjer toga je nacionalni identitet,zašto bi bilo bolje biti Srbin nego Hrvat,Amerikanac nego Bosanac.Što je to što jednog izdiže iznad drugog?U čemu je vrijednost biti ovaj ili onaj?
Ili biti crveni ili plavi kao što neko reče.Mogu li se moralne vrijednosti podložiti plavim ili crvenim "vrijednostima".
Ne možemo dopustiti da ono što mi je bitno,da me neko stavi u kontekst da mi to postane nebitno.

Moje lično iskustvo.
Život je svet.Niko nema pravo nekome oduzeti život.Zbog tog stava sam završio u zatvoru.Nisam htio u rat,
U zatvoru u istoj sa mnom ćeliji je bio čovjek koji je ubio drugog čovjeka .On je na kontrolnom mjestu pucao na čovjeka koji nije htio stati.Danas na tom mjestu niko nikoga ne kontroliše ,niti ima traga da je to bilo mjesto neke kontrole.
Mene sude jer ne želim ubiti, njega sude jer je ubio.Apsurd.Kakve veze ima kontekst.Vrijednosti koje moj identitet nosi mi ne dopuštaju da uradim nešto što mi nalaže kontekst,odnosno situacija.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#46 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Dope_Man »

Ti govoris O SEBI, o JEDNOM primjeru. Ja ti govorim o istrazivanjima u socijalnoj psihologiji, o PROSJEKU covjecanstva, ili bar prosjeku grupe ljudi za koje je uzorak u datom istrazivanju reprezentativan. Mozda ti jesi toliki jaka licnost da se u svakoj situaciji ponasas konzistentno i zanemarujes socijalne faktore, i da o tvojim odlukama odlucuju iskljucivo tvoji stavovi koje si dobio, kako ti kazes, uglavnom iz svoje religije.

Medjutim, to ne vazi za vecinu ljudi. Vecina ljudi ce se u odgovarajucem kontekstu ponasati mimo onoga kako bi se ponasali inace, da je sve na njima i da nema nikakvog socijalnog pritiska. Vojska je odlican primjer. Vecina ljudi ne bi zeljeli nikad nikoga ubiti, ili samo raniti, ali kada dodje do rata ta situacija i pritisak raznih faktora nadjaca njihova uvjerenja te ce pod naredbom i otici u vojsku, i pucati na njega, pa i pociniti razne zlocine. To ne znaci da je svako od njih zlocinac po svojoj prirodi, vec samo da nisu dovoljno jaki da se odupru socijalnom pritisku.

Evo samo par temeljnih istrazivanja koja se bave takvim stvarima, a licno sam presao bar preko 100 istrazivanja istog tipa tokom studija. Ovdje su i sazeti na jezik lako citljiv nekome ko se ne bavi nuzno istrazivanjima, metodologijom ili jednostavno ne cita cesto naucne tekstove koji znaju biti smor po stilu pisanja:

Sherif, M. (1935) - https://www.simplypsychology.org/conformity.html (temelj)

Milgram, S. (1963) - https://www.simplypsychology.org/conformity.html (mozda i najrelevantnija)

Zimbardo (1973) - https://www.simplypsychology.org/zimbardo.html (vjerovatno najpoznatija)

Dakle poenta je da nisu svi, zapravo vecina ljudi nije dovoljno jaka da se u svakoj mogucoj situaciji opire socijalnim pritiscima. Neko ce popustiti prije, neko kasnije, neko u razlicitim situacijama. Na kraju kad se sabere vecina popusti u datoj situaciji i ponasace se kako situacija zahtjeva, a ne kako oni misle, prema svom sistemu vrijednosti, da bi trebalo jer postaju dio grupe i onda svoj licni sistem vrijednosti zamjenjuju sistemom vrijednosti grupe kojoj trenutno pripadaju.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#47 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Truba »

nije bitno ko si šta si koje vjere gdje radiš

ali :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#48 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Connaisseur Karlin »

HAVANA wrote:Imam ih ja ihahaaaa,u mojoj generaciji bas puno toga ima.Ovde i svuda,kako prije,tako i sad zive.Ne znam nikog,ali bas nikog od mojih prijatelja da se zbog toga razveo.Nesta se rijetko i razvode ovi moji.Bilo je par slucajeva gdje su se roditelji pokusali petljati u izbore.Sad su sami ovde a djeca i unuci zive vani.Sretni i bez glupih opterecenja.Jednoj prijateljici su roditelji uspjeli sjebati zivot.Tu je ,sama,47 kuka,ni kuceta ni maceta.Zbog kretena i njima bitnih stvari,imena,vjere,nacije...
kako se nije uspjela izboriti, ne vjerujem u takve price ;-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#49 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by HAVANA »

Vjerovala ti ne vjerovala,tako ti je.Neko se zna izboriti,neko ne.Sa mnogim stvarima u zivotu,ne samo ovim.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: ŠTO TI JE VAŽNIJE-VJERSKA ILI NACIONALNA ILI NEKA DRUGA PRIPADNOST?

Post by Truba »

Image
Post Reply