Sto su to tzv. muslimanska imena?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
IstinaBoli
Posts: 54
Joined: 10/05/2007 13:38

#226

Post by IstinaBoli »

Maksime vidjeh na svijetu puno budala al' takve kao ti jos ne vidjeh! Ti uopste ne citas postove a i rastao si se s mozgom poodavno izgleda...Stvarno na takve kao sto si ti ne vrijedi trositi rijeci!! Citaj , suti , razumi pa odgovori...Moj blento...
ate
Posts: 162
Joined: 22/02/2007 14:15

#227

Post by ate »

ko drugom jamu . . .
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#228

Post by Downunda »

Interesantno da od tolikog broja "Turaka" niko ne zna ni jedne jedine riječi na turskom(osim ko je tamo boravio u izbjeglištvu ili na školovanju), nema tursko državljanstvo itd- Ili su u pitanju "Turci" samo kad se "navija" po sportskim utakmicama.
Aha, zaboravio sam na one koji smatraju Tursku
(zemlju sa preko 20 miliona nepismenih ljudi, zelju koja još nema pitku vodu niti struju u svom velikom djelu itd) ekonomski "jakom" (zbog ekonomske "stabilnosti" Turska od 1967. god. bezuspješno aplicira za prijem u EU).
Pa pored toliko "ponosa"na Tursku, još se neki i ljute kad im se kaže "poturica".
Uostalom, kad je neko toliko voli, ima let (a i bus) Sarajevo - Istambul (u jednom pravcu) utorak i četvrtak, (ili kad već) i 'manet.

Već je neko rekao; hvala što su donijeli Islam, i to bi bilo otprilike to kad suu pitanju lijepe stvari koje imamo od njih ali to je već neka druga tema.

Ta ra
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#229

Post by Kwaheri »

Downunda wrote:Interesantno da od tolikog broja "Turaka" niko ne zna ni jedne jedine riječi na turskom(osim ko je tamo boravio u izbjeglištvu ili na školovanju), nema tursko državljanstvo itd- Ili su u pitanju "Turci" samo kad se "navija" po sportskim utakmicama.
Aha, zaboravio sam na one koji smatraju Tursku
(zemlju sa preko 20 miliona nepismenih ljudi, zelju koja još nema pitku vodu niti struju u svom velikom djelu itd) ekonomski "jakom" (zbog ekonomske "stabilnosti" Turska od 1967. god. bezuspješno aplicira za prijem u EU).
Pa pored toliko "ponosa"na Tursku, još se neki i ljute kad im se kaže "poturica".
Uostalom, kad je neko toliko voli, ima let (a i bus) Sarajevo - Istambul (u jednom pravcu) utorak i četvrtak, (ili kad već) i 'manet.

Već je neko rekao; hvala što su donijeli Islam, i to bi bilo otprilike to kad suu pitanju lijepe stvari koje imamo od njih ali to je već neka druga tema.

Ta ra
:oops: ne znass ti... nego sad ce danas i abi da odbrane cast...

a sta veli onaj osvijesteni bosnjak...brko, sta vec... samo josh je trabalo da kaze da imaju velike noseve i josh neke onako cisto naci-termine... zeznuta je ta becka skola :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#230

Post by danas »

ma mrsko mi... :oops: :oops: :zzzz:
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#231

Post by Kwaheri »

danas wrote:ma mrsko mi... :oops: :oops: :zzzz:
kako stojish s brkovima :D imasl li veliki nos... kazu da u vas turaka ono incest ... sram me reci... ima josh :D :oops:
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#232

Post by ja71 »

ako hoces neku grupu (npr. nas Bosnjake) da ocrnis najlakse je prestaviti se kao jedan od nas i onda poceti npr. sa naci-fazonima propagirati ko-fol-patriotizam
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#233

Post by Kwaheri »

ja71 wrote:ako hoces neku grupu (npr. nas Bosnjake) da ocrnis najlakse je prestaviti se kao jedan od nas i onda poceti npr. sa naci-fazonima propagirati ko-fol-patriotizam


:idea:

bRRafo :D

imal josh neko do ovih bosnjaka, bosanaca i ostalih da mu nije jasno... evo co'ek je nacrto :oops:
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#234

Post by ja71 »

zena wrote:
ja71 wrote:ako hoces neku grupu (npr. nas Bosnjake) da ocrnis najlakse je prestaviti se kao jedan od nas i onda poceti npr. sa naci-fazonima propagirati ko-fol-patriotizam


:idea:

bRRafo :D

imal josh neko do ovih bosnjaka, bosanaca i ostalih da mu nije jasno... evo co'ek je nacrto :oops:
da priznam nisam ni ja odma skonto :lol: valjda sto sam bosanac :lol:

srecom pa je nasa reakcija ionako bila odlicna 8-)
stardust3003
Posts: 109
Joined: 20/02/2005 13:38

#235

Post by stardust3003 »

Još nek nam "istina" kaže za kog će navijati u subotu i da okoončamo raspravu. ..
Ne ali stvarno bih volio znati svoje "stablo" od prije 400 godina...zna li još neko
ko mu je bio pračukunčukundedo? :-)
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#236

Post by fenjer »

..
Last edited by fenjer on 30/05/2007 22:37, edited 1 time in total.
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#237

Post by fenjer »

Kid_A wrote:Fenjer ahbabu ( kako ovo ludo zvuchi :) )...

De ti meni reci, jeli lijepo dati djetetu ime Bogoljub???

Kako napisa Ahmmed ime je sjajnog znacenja, ali ja bi ga izbjegao kod nadijevanja imena.
A razlog je zato sto bi nadijevanje takvog imena izazivalo fitnu (razodor, nesloga) medju muslimanima.
Te kako se cesto "mi" opozivamo na vrijeme i okolnosti u kojima zivimo, zasto i ovdje ne upotrijebit isto pravilo.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#238

Post by Ahmmed »

Downunda wrote:Interesantno da od tolikog broja "Turaka" niko ne zna ni jedne jedine riječi na turskom(osim ko je tamo boravio u izbjeglištvu ili na školovanju), nema tursko državljanstvo itd- Ili su u pitanju "Turci" samo kad se "navija" po sportskim utakmicama.
Aha, zaboravio sam na one koji smatraju Tursku
(zemlju sa preko 20 miliona nepismenih ljudi, zelju koja još nema pitku vodu niti struju u svom velikom djelu itd) ekonomski "jakom" (zbog ekonomske "stabilnosti" Turska od 1967. god. bezuspješno aplicira za prijem u EU).
Pa pored toliko "ponosa"na Tursku, još se neki i ljute kad im se kaže "poturica".
Uostalom, kad je neko toliko voli, ima let (a i bus) Sarajevo - Istambul (u jednom pravcu) utorak i četvrtak, (ili kad već) i 'manet.

Već je neko rekao; hvala što su donijeli Islam, i to bi bilo otprilike to kad suu pitanju lijepe stvari koje imamo od njih ali to je već neka druga tema.

Ta ra
Downuda, nema potrebe za ovakvim pisanjem. Ko da si se "školo" kod vehabija....I oni ovako o Turskoj misle....

da, ima na ovom forumu svijeta koji ima najkonkretnije vze sa Turskom, u etničkom smislu.I sad bi, da se ti ne bi nervirao,trebali šutjeti o tome???


O stanju u Turskoj,moglo bi se mnogo toga napisati....O bremenu prošlosti,sultanima i republici, dobrim i lošim stranama i careva i Kemal-paše....pismenim i nepismenim....Ima ih, na njihovu nažalost, još uvijek, u velikom broju....No, na tvoju žalost, ni približno 20 miliona.... O turskom putu u EU....dovoljno je napisano na ovom forumu.


A za ove tvoje "naputke" o kartama za Stambol u jednom pravcu.....Eto te ko nekoć Petar Kočić :"Turci u Aziju"
Ja ću citirati Safvetbega Bašagića, koji mu je odgovorio: " A međedi u šumu"....
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#239

Post by Downunda »

Ahmmed wrote:
Downunda wrote:Interesantno da od tolikog broja "Turaka" niko ne zna ni jedne jedine riječi na turskom(osim ko je tamo boravio u izbjeglištvu ili na školovanju), nema tursko državljanstvo itd- Ili su u pitanju "Turci" samo kad se "navija" po sportskim utakmicama.
Aha, zaboravio sam na one koji smatraju Tursku
(zemlju sa preko 20 miliona nepismenih ljudi, zelju koja još nema pitku vodu niti struju u svom velikom djelu itd) ekonomski "jakom" (zbog ekonomske "stabilnosti" Turska od 1967. god. bezuspješno aplicira za prijem u EU).
Pa pored toliko "ponosa"na Tursku, još se neki i ljute kad im se kaže "poturica".
Uostalom, kad je neko toliko voli, ima let (a i bus) Sarajevo - Istambul (u jednom pravcu) utorak i četvrtak, (ili kad već) i 'manet.

Već je neko rekao; hvala što su donijeli Islam, i to bi bilo otprilike to kad suu pitanju lijepe stvari koje imamo od njih ali to je već neka druga tema.

Ta ra
Downuda, nema potrebe za ovakvim pisanjem. Ko da si se "školo" kod vehabija....I oni ovako o Turskoj misle....

da, ima na ovom forumu svijeta koji ima najkonkretnije vze sa Turskom, u etničkom smislu.I sad bi, da se ti ne bi nervirao,trebali šutjeti o tome???


O stanju u Turskoj,moglo bi se mnogo toga napisati....O bremenu prošlosti,sultanima i republici, dobrim i lošim stranama i careva i Kemal-paše....pismenim i nepismenim....Ima ih, na njihovu nažalost, još uvijek, u velikom broju....No, na tvoju žalost, ni približno 20 miliona.... O turskom putu u EU....dovoljno je napisano na ovom forumu.


A za ove tvoje "naputke" o kartama za Stambol u jednom pravcu.....Eto te ko nekoć Petar Kočić :"Turci u Aziju"
Ja ću citirati Safvetbega Bašagića, koji mu je odgovorio: " A međedi u šumu"....
Apsolutno se slažem sa zadnjim.
Ostatak: pročitaj dobro šta sam napisao i nemoj sebe dozvoliti taj luksuz da govoriš u množini (da predstavljaš nekog ko ima ili želi da ima ovakve ili onakve odnose sa Turskom, osim ako nisi osnovao neku političku partiju/stranku);nezahvalno je!

O tome koliko u Turskoj ima pismenih ili nepismenih (kao i mnogih drugih stvari vezanim za TR) je stvar EU institucija koje se bave tim pitanjima, a sad što svako može iznijeti subjektivno mišljenje je druga stvar, ali to mjenja stanje u realnosti.
Ja nisam imao namjeru nikog da uvrijedim jer ovo je ipak BiH.

Još jednom se izvinjavam ostatku ekipe zbog odstupanja od teme.

Ta ra
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#240

Post by Šandor »

Ahmo, znam da nije tema al hajd ispričaj nam ba. Stvarno me zanima. Kakav je standard dole i koliko je nezaposlenih? Koliko je nepismenih? Jako me zanima da pokušam skontat koliko validnih argumenata ima EU kada konstantno odbija započeti pregovore o ulasku Turske u EU?

Znam da nije tema ali šta ima veze. Možemo malo skrenut s teme ko i uvijek. :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#241

Post by danas »

:-)

ako ista, turci su se opismenili pod ataturkom... moze pricati ko sta hoce, ali reforma pisma i uvodjenje latinice (koja je mnogo primjernija turskom jeziku, koji ima vokalnu harmoniju) su dosta pomogli u tome. mislim da je pismenost sada malo ispod 90% -- mozda 88 ili 89%. nije 'evropski' ali je bolje od mnogih 'bogatijih' zemalja tipa saudijske arabije :-).

sto se tice rate nezaposlenosti -- tu je negdje sa spanijom ili grckom, a sigurno je niza od recimo poljske :-)


PS a moj stav glede turske i EU se zna, pa da ne ponavljam :D :-)
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#242

Post by Šandor »

Ma Ataturk je Tito. Jelde daidžinice? :oops: :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#243

Post by danas »

even better :D :D :D :P
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#244

Post by Šandor »

Turkinjo! :lol: :lol: :lol:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#245

Post by danas »

zijanise moji veceras :oops: :oops: :D :lol: :lol: :lol: :lol:
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#246

Post by Šandor »

Nije to ništa šta ćemo vam učinit na stadionu Ataturk u sred Stambola! Tito je bio bolji! :x :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#247

Post by Bosanac sa dna kace »

danas wrote::-)

ako ista, turci su se opismenili pod ataturkom... moze pricati ko sta hoce, ali reforma pisma i uvodjenje latinice (koja je mnogo primjernija turskom jeziku, koji ima vokalnu harmoniju) su dosta pomogli u tome. mislim da je pismenost sada malo ispod 90% -- mozda 88 ili 89%. nije 'evropski' ali je bolje od mnogih 'bogatijih' zemalja tipa saudijske arabije :-).

sto se tice rate nezaposlenosti -- tu je negdje sa spanijom ili grckom, a sigurno je niza od recimo poljske :-)


PS a moj stav glede turske i EU se zna, pa da ne ponavljam :D :-)
tetka ovako moji profesori (za sad 2 dovje ih je to reklo) kazu da je postotak pismenosti u TR bio iznad 20% kad je ukinuto arapsko pismo, plus znaju osmanski i kazu da se turski lakse pise sa arapskim pismom nego sa latinicom :oops:
postotak pismenosti do 80'tih je bio ispod 50%, a danas je izmedju 80-90%, a to se smanjuje jer vladajuca AKP otvara dzabne kurseve na sve strane :kravata:
a sto se tice nezaposlenosti, pa smanjuje se stalno jer velike firme otvaraju fabrike po TR, jer je radna snaga dosta jeftinija...
eto sa muslimanskih imena do teme o TR.
@sandore stadion na sred Stambola zove se İnönü stadion a ne Atatürk :-)
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#248

Post by tempora »

zena wrote:
danas wrote:ma mrsko mi... :oops: :oops: :zzzz:
kako stojish s brkovima :D imasl li veliki nos... kazu da u vas turaka ono incest ... sram me reci... ima josh :D :oops:
Da nisu evropljani podijelili stanovnistvo iz Ruande na Hutu i Tuci mjereci im noseve i kojesta, pomislila bih da je Maksim po svome istorijskom porjeku rijesio i to pitanje. :oops: I nije strasna stvar imati predrasude, jer ne postoji niko od nas ko ih ne posjeduje, vec je uzasno i pomisliti da iz predrasude mozes razviti bilo kakvu ozbiljnu diskusiju. :shock:

Shoshana i Nin, hvala na interesantnim postovima.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#249

Post by danas »

Bosanac sa dna kace wrote:
danas wrote::-)

ako ista, turci su se opismenili pod ataturkom... moze pricati ko sta hoce, ali reforma pisma i uvodjenje latinice (koja je mnogo primjernija turskom jeziku, koji ima vokalnu harmoniju) su dosta pomogli u tome. mislim da je pismenost sada malo ispod 90% -- mozda 88 ili 89%. nije 'evropski' ali je bolje od mnogih 'bogatijih' zemalja tipa saudijske arabije :-).

sto se tice rate nezaposlenosti -- tu je negdje sa spanijom ili grckom, a sigurno je niza od recimo poljske :-)


PS a moj stav glede turske i EU se zna, pa da ne ponavljam :D :-)
tetka ovako moji profesori (za sad 2 dovje ih je to reklo) kazu da je postotak pismenosti u TR bio iznad 20% kad je ukinuto arapsko pismo, plus znaju osmanski i kazu da se turski lakse pise sa arapskim pismom nego sa latinicom :oops:
postotak pismenosti do 80'tih je bio ispod 50%, a danas je izmedju 80-90%, a to se smanjuje jer vladajuca AKP otvara dzabne kurseve na sve strane :kravata:
a sto se tice nezaposlenosti, pa smanjuje se stalno jer velike firme otvaraju fabrike po TR, jer je radna snaga dosta jeftinija...
eto sa muslimanskih imena do teme o TR.
@sandore stadion na sred Stambola zove se İnönü stadion a ne Atatürk :-)
osmanski i danasnji turski skoro da su pa dva razlicita jezika :-) tom jezickom reformom ataturk ne samo da je uveo latinicno pismo, vec je poizbacivao 'strane' izraze, nesto otprilike kao sto sad hrvati rade :D :D e sad, jos nikad nisam cula da je neko rekao da je arapsko pismo - lagano :-) latnica se nauci za jedno polugodiste kad ti je 6 godina, a arapski....:-) dalje, koliko ja znam -- u arapskom se kratki samoglasnici ne pisu (iako moze biti oznaceno mjesto gdje samoglasnik stoji) tako da je diskutabilno kako je to 'bolje' pisati arapskim pismom jezik kojem je harmonija samoglasnika osnova. cak i to arapsko pismo koje su osmanlije koristile je bilo neko izmjenjeno arapsko pismo (ako se dobro sjecam)... gdje je jedan znak mogao predstavljati po nekoliko glasova (recimo B i P; kao sto je bio slucaj u latinskom za V pa je reformom to razdvojeno na V i U). dalje, glasovi koji postoje u turskom i arapskom se bas i ne poklapaju (jer je arapski semitski jezik a turski ne) -- to bi bilo otprilike kao da mi sad uvedemo slovo "w" a taj glas ne postoji u bosanskom, a izbacimo slovo "sh" iako taj glas postoji... ukratko -- osoba je morala dobro poznavati jezik da bi bila u stanju 'napisati' ista na osmanskom turskom koristeci ovaj sistem...

e sad -- 'vako su mene ucili, pa ako su lagali mene -- i ja lazem vas :-)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#250

Post by Ahmmed »

Downunda wrote:
Ahmmed wrote:
Downunda wrote:Interesantno da od tolikog broja "Turaka" niko ne zna ni jedne jedine riječi na turskom(osim ko je tamo boravio u izbjeglištvu ili na školovanju), nema tursko državljanstvo itd- Ili su u pitanju "Turci" samo kad se "navija" po sportskim utakmicama.
Aha, zaboravio sam na one koji smatraju Tursku
(zemlju sa preko 20 miliona nepismenih ljudi, zelju koja još nema pitku vodu niti struju u svom velikom djelu itd) ekonomski "jakom" (zbog ekonomske "stabilnosti" Turska od 1967. god. bezuspješno aplicira za prijem u EU).
Pa pored toliko "ponosa"na Tursku, još se neki i ljute kad im se kaže "poturica".
Uostalom, kad je neko toliko voli, ima let (a i bus) Sarajevo - Istambul (u jednom pravcu) utorak i četvrtak, (ili kad već) i 'manet.

Već je neko rekao; hvala što su donijeli Islam, i to bi bilo otprilike to kad suu pitanju lijepe stvari koje imamo od njih ali to je već neka druga tema.

Ta ra
Downuda, nema potrebe za ovakvim pisanjem. Ko da si se "školo" kod vehabija....I oni ovako o Turskoj misle....

da, ima na ovom forumu svijeta koji ima najkonkretnije vze sa Turskom, u etničkom smislu.I sad bi, da se ti ne bi nervirao,trebali šutjeti o tome???


O stanju u Turskoj,moglo bi se mnogo toga napisati....O bremenu prošlosti,sultanima i republici, dobrim i lošim stranama i careva i Kemal-paše....pismenim i nepismenim....Ima ih, na njihovu nažalost, još uvijek, u velikom broju....No, na tvoju žalost, ni približno 20 miliona.... O turskom putu u EU....dovoljno je napisano na ovom forumu.


A za ove tvoje "naputke" o kartama za Stambol u jednom pravcu.....Eto te ko nekoć Petar Kočić :"Turci u Aziju"
Ja ću citirati Safvetbega Bašagića, koji mu je odgovorio: " A međedi u šumu"....
Apsolutno se slažem sa zadnjim.
Ostatak: pročitaj dobro šta sam napisao i nemoj sebe dozvoliti taj luksuz da govoriš u množini (da predstavljaš nekog ko ima ili želi da ima ovakve ili onakve odnose sa Turskom, osim ako nisi osnovao neku političku partiju/stranku);nezahvalno je!

O tome koliko u Turskoj ima pismenih ili nepismenih (kao i mnogih drugih stvari vezanim za TR) je stvar EU institucija koje se bave tim pitanjima, a sad što svako može iznijeti subjektivno mišljenje je druga stvar, ali to mjenja stanje u realnosti.
Ja nisam imao namjeru nikog da uvrijedim jer ovo je ipak BiH.

Još jednom se izvinjavam ostatku ekipe zbog odstupanja od teme.

Ta ra

Baš mi je drago što se slažeš sa Petrom Kočićem, pogotovo ako se ima na umu koga je on to nazivao Turcima :D

Kad je riječ o množini....Pa, i dvije su osobe u množini....Najmanje toliko ih je u ovoj raspravi čiji je dio identiteta turski, u etničkom smislu. I tw dvije osobe to ne smatraju ni manom ni prednosti, ali, dozvoli da ponešto znaju o zemlji iz koje su dijelom potekli.

Kako si ti govorio o nepismenim u Turskoj, dakle na subjektivan način, tako sam ti i odgovorio. Danas je iznijela konkretne podatke, no, druga je stvar što neki neće biti zadovoljni njima, jer ispade da su Turci ipak,pismeniji nego što mnogi, pa i na ovom forumu misle.

Ne mislim da si bilo koga uvrijedio. Nije ni Petar Kočić :D


Ta ra i tebi.
Post Reply