stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#51 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Hemel »

bolje 1 cm s'vana nego 5 cm iznutra
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#52 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 »

neki wrote:Čuj "nabjeđuju"...jbt kakva je to riječ??
Made in Bosnia. East part.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#53 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 »

Hemel wrote:bolje 1 cm s'vana nego 5 cm iznutra
Kako kad. :izet:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#54 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by animals »

Nigdje nisam vidio da se stiropor iznutra stavlja..
normalno ide staklena vuna i rigips plate..
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#55 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Hemel »

Toplinsko izoliranje vanjskih zidova s unutarnje strane

Izvedba toplinske izolacije vanjskih zidova s unutarnje strane ima nekoliko slabosti:

Zidovi izolirani s unutarnje strane podvrgnuti su znatnim toplinskim razlikama i opterećenjima koja s vremenom uzrokuju eroziju zbog atmosferskih prilika te različita oštećenja zidova.
Vlaga koja dolazi preko konstrukcije neizostavno se kondenzira na dodiru unutarnje izolacije sa zidom ili u samoj konstrukciji zida. To može uzrokovati neugodne životne uvjete (pojavu plijesni i zagušljivost) te često i oštećenja zidova kao posljedicu smrzavanja vlage zimi i vlaženja cijele konstrukcije zida.
Neizbježni su toplinski mostovi.
Na unutarnjoj strani izolacije mora se neizostavno postaviti odgovarajuća parna brana.
Pri postavljanju izolacije s unutarnje strane sprječava se akumuliranje topline u zidu koju bi zid nakon prestanka grijanja ponovo vraćao u prostoriju.

Toplinska izolacija s unutarnje strane je manje učinkovita i koristi se u slučajevima kad zakonski uvjeti ne dozvoljavaju izvedbu toplinske izolacije s vanjske strane (npr. zgrade spomenici kulture). Prije izvedbe izolacije vanjskih zidova s unutarnje strane uvijek je potrebno posavjetovati se sa stručnjakom o mogućnostima izvedbe.

Image

Image
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#56 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Ci-Nick »

S vanjske ili sa unutrašnje strane,..stiropor je u svakom slučaju smeće.
Moja sestra je prije dvije godine izgradila kuće u Njemačkoj, novo naselje, stotinjak kuća i sve bez stiropora.
Gradi se modernim materijalima blokovi 35 cm debljine, vulkanski kamen, perlit i samo fasada preko toga.
Zid diše, a tako i treba. Dobila je certifikat ekološke gradnje, grijanje toplotnom pumpom, računi za struju 50 do 70 eura.
Ja ne bi stiropor stavio sa unutrašnje stranje ni u kom slučaju.
Obiđi malo trgovine pogledaj da li ima ovih novih materijala.
http://www.redstone.de/innendaemmung/lo ... ensenkung/
http://www.haganatur.ch/produkte/isolationen-wdvs/
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#57 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Hemel »

Stiropor nije smece jer ima rasirenu upotrebu. Svi mi znamo za debele zidove, duple zidove a izmedju min.vuna, multipor, perlit(koji se kod nas upotrebljavao i prije rata)...tako da, koliko para toliko muzike.
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#58 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by senadd »

Hemel wrote:Stiropor nije smece jer ima rasirenu upotrebu. Svi mi znamo za debele zidove, duple zidove a izmedju min.vuna, multipor, perlit(koji se kod nas upotrebljavao i prije rata)...tako da, koliko para toliko muzike.
SLAŽEM SE,
ali iskustva su različita,pa se mi tražimo (mislim na ovakve kao ja),da riješimo svoje probleme.
Stirodur mi hvale trgovci (valja im prodati),a "majstori" kažu da nije loš za beton,temelje i u podrumskim prostorijama,samo je 2x skuplja ugradnja.
Ovo s plijesni sam vidio kod komšije,ali kaže da su stiropor lijepili tačkasto,da ne održavaju istu temperaturu zimi (kao odu na posao ugase konvektore jer pojedoše KW).Predpostavljaju da kad bi držali uvijek istu temperaturu,vjerovatno ne bi bilo tog crnila,koje se ukazuje samo oko prozora i ne smrdi.
Ljeti ga samo skinu četkom.
Eto,sto ljudi toliko i iskustava
pa pratim još ratmišljanja i iskustava.
HEMEL,svaka Ti čast što si dao ovaj komentar sa skicama(koji sam ranije vidio) i slažem se da nauku moramo uvažavati.
HVALA
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#59 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by kafanski_covjek »

odem sa kolegom do jednog gradilista da upita u vezi vikendice i stiropola, nadjemo sefa gradilista i upita ga oko te plijesni i covjek se samo nasmijao, kaze ako su tackasto nanosili ljepilo nije ni cudo sto se to desava vec se mora po cijelom obodu stiropola i dijagonalno nanjeti ljepilo...Evo vec 10 god kako je uradio, ni traga od plijesni.
Image
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#60 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Hemel »

kafanski_covjek wrote:odem sa kolegom do jednog gradilista da upita u vezi vikendice i stiropola, nadjemo sefa gradilista i upita ga oko te plijesni i covjek se samo nasmijao, kaze ako su tackasto nanosili ljepilo nije ni cudo sto se to desava vec se mora po cijelom obodu stiropola i dijagonalno nanjeti ljepilo...Evo vec 10 god kako je uradio, ni traga od plijesni.
Prije ce ljepilo u fugama stvoriti plijesan nego tackasti nanos ljepila.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#61 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Zakalwe »

Vrlo je vazno da se nikad ne montiraju dvije barijere koje ne propustaju vodu/vlagu. Ako stavis stiropor na zid koji vec ima vanjsku barijeru protiv vlage onda je nemoguce vlazi da ispari/pobjegne i eto budj, gljivice itd. Dakle NIKAD ne montirati dvije barijere za vlagu jednu na drugu. Ja bas i ne znam kako su zidovi i exYu zgradama pravljeni...ako nemaju membranu prema vani onda mozda nije toliki problem lijepiti stiropor på unutrasnjim zidovima.

Generalno, stiropor ima sljedece mane:

- Ako dodje do pozara, gori ko lud i razvija otrovne gasove. Ako ti plane nesto u sobi izolovanoj stiroporom, buknuce citava soba kao baklja.
- Slabo propusta vlagu, prema tome se moze smatrati membranom za vodenu paru.

Ovdje u Svedskoj se stiropor rijetko koristi. Obicno se stavlja fasada (drvo ili cigla), pa staklena vuna (koja ne moze da gori), pa onda plasticna folija pa onda unutrasnji zid (daske + gipsane ploce).
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#62 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Hemel »

Prije sto nesto napises a nisi siguran, provjeri to.

Stiropor ne gori. On se samo topi.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#63 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by belfy »

Zakalwe wrote:Vrlo je vazno da se nikad ne montiraju dvije barijere koje ne propustaju vodu/vlagu. Ako stavis stiropor na zid koji vec ima vanjsku barijeru protiv vlage onda je nemoguce vlazi da ispari/pobjegne i eto budj, gljivice itd. Dakle NIKAD ne montirati dvije barijere za vlagu jednu na drugu. Ja bas i ne znam kako su zidovi i exYu zgradama pravljeni...ako nemaju membranu prema vani onda mozda nije toliki problem lijepiti stiropor på unutrasnjim zidovima.

Generalno, stiropor ima sljedece mane:

- Ako dodje do pozara, gori ko lud i razvija otrovne gasove. Ako ti plane nesto u sobi izolovanoj stiroporom, buknuce citava soba kao baklja.
- Slabo propusta vlagu, prema tome se moze smatrati membranom za vodenu paru.

Ovdje u Svedskoj se stiropor rijetko koristi. Obicno se stavlja fasada (drvo ili cigla), pa staklena vuna (koja ne moze da gori), pa onda plasticna folija pa onda unutrasnji zid (daske + gipsane ploce).
:? :shock:
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#64 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Zakalwe »

Hemel wrote:Prije sto nesto napises a nisi siguran, provjeri to.
Stiropor ne gori. On se samo topi.
Aha, evo bas ne gori:
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#65 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Zakalwe »

belfy wrote:
Zakalwe wrote:Vrlo je vazno da se nikad ne montiraju dvije barijere koje ne propustaju vodu/vlagu. Ako stavis stiropor na zid koji vec ima vanjsku barijeru protiv vlage onda je nemoguce vlazi da ispari/pobjegne i eto budj, gljivice itd. Dakle NIKAD ne montirati dvije barijere za vlagu jednu na drugu. Ja bas i ne znam kako su zidovi i exYu zgradama pravljeni...ako nemaju membranu prema vani onda mozda nije toliki problem lijepiti stiropor på unutrasnjim zidovima.

Generalno, stiropor ima sljedece mane:

- Ako dodje do pozara, gori ko lud i razvija otrovne gasove. Ako ti plane nesto u sobi izolovanoj stiroporom, buknuce citava soba kao baklja.
- Slabo propusta vlagu, prema tome se moze smatrati membranom za vodenu paru.

Ovdje u Svedskoj se stiropor rijetko koristi. Obicno se stavlja fasada (drvo ili cigla), pa staklena vuna (koja ne moze da gori), pa onda plasticna folija pa onda unutrasnji zid (daske + gipsane ploce).
:? :shock:
Vjerovao ili ne, vecina privatnih kuca u nazadnoj Svedskoj su izgradjene od drveta a ne od cigle/elemenata itd.
Kao recimo moja kuca. Betonska ploca, a zidovi od greda sa izolacijom od staklene vune.

Tipicna Svedska kuca (moja je maltene ista, ali druge boje):
Image

Fasada je od dasaka, iza dasaka je obicno OSB drvena ploca, onda staklena vuna, onda jos jedna ploca, onda gips. "noseci" elementi u zidovima su daske, CC 90 ili 60. Drvo kao materijal je "organsko" i takve kuce su mnogo lakse za ugrijati nego, recimo, kuce napraljene od elemenata bez izolacije.
Last edited by Zakalwe on 27/01/2017 11:01, edited 1 time in total.
User avatar
Altsa
Posts: 7347
Joined: 19/03/2004 18:31

#66 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Altsa »

Hemel wrote:bolje 1 cm s'vana nego 5 cm iznutra
Svakako ali hoces li ti na stambenoj zgradi postavljati stiropor sa vanjske strane na 10 spratu ?
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#67 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Ci-Nick »

Stiropor nije lako zapaliti šibicom ali testiranja su pokazala, ako izbije požar iz nekog stana, ode cijela fasada u par minuta.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#68 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Hemel »

Altsa wrote:
Hemel wrote:bolje 1 cm s'vana nego 5 cm iznutra
Svakako ali hoces li ti na stambenoj zgradi postavljati stiropor sa vanjske strane na 10 spratu ?
Naravno da je to nemoguce. Vjerovatno da ce doci do utopljavanja ili podebljanja termo izolacije na tim objektima.

Stavljanje stiropora sa unutrasnje strane na vanjske zidove prouzrokovat ce stvaranje kondenza i vlage u zidovima. Neki zidovi ce to trpjeti dok neki nece moci izdrzati tu temperaturnu razliku i postajat ce sve vlazniji i vlazniji. To se mora negdje pokazati. Povrsinje tih zidova od prevelike vlage postaju ubudjali i pocinju se runiti. U nekim situacijama taj proces je spor pa se i ne uocava brzo a u nekim zna biti ekstraman pa ce se vlaga spustati i prema podu...it.d.

Ako stavljas stiropor da bi lakse zagrijao prostoriju moras znati da je i brze hladis. Dovoljno je da su vrata ili prozor par minuta otvoreni i gubis svu toplotu jer nema akumulacije toplote izuzev u namjestaju.
Ako je stavljas radi mjesta gdje se pojavljuje vlaga i plijesanj, ne rjesavas time problem nego treba izbjegavati susiti ves na radijatorima, prekomjerno kuhanje i sto cesce provjetravanje.

I da ponovim, sam stiropor ne gori. :wink:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#69 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Haris.ba »

Zakalwe wrote:
Ovdje u Svedskoj se stiropor rijetko koristi. Obicno se stavlja fasada (drvo ili cigla), pa staklena vuna (koja ne moze da gori), pa onda plasticna folija pa onda unutrasnji zid (daske + gipsane ploce).


Vjerovao ili ne, vecina privatnih kuca u nazadnoj Svedskoj su izgradjene od drveta a ne od cigle/elemenata itd.
Kao recimo moja kuca. Betonska ploca, a zidovi od greda sa izolacijom od staklene vune.

Fasada je od dasaka, iza dasaka je obicno OSB drvena ploca, onda staklena vuna, onda jos jedna ploca, onda gips. "noseci" elementi u zidovima su daske, CC 90 ili 60. Drvo kao materijal je "organsko" i takve kuce su mnogo lakse za ugrijati nego, recimo, kuce napraljene od elemenata bez izolacije.
Betonska ploča izlivena na drvene grede?

Nego, šta je fazon sa tom izolacijom? Kako bi to izgledalo kod nas najbolje? Jer nema šanse da neko napravi kuću bez betonskih elemenata i cigle. Ali, kako onda staviti tu staklenu vunu u zidove? Može unutar na ciglu, pa gipsane ploče? A s vanjske strane klasičnu žbuku na ciglu? Da se izbjegne stiropor?

Ili te "duple zidove" sa dva reda cigli, a unutar staklena vuna? Onda ne treba stiropor?

Dajdža mi ima vikendicu napravljnu od "pluta"iznutra i drveta izvana na 1500 metara nadmorske. Nije velika. Nekih 25 kvadrata prizemlja. U sred zime je grije kaloriferom.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#70 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Zakalwe »

Haris.ba wrote: Betonska ploča izlivena na drvene grede?
Ma ne. Betonska plocu izlijes na tlo. Na njoj onda pravis kucu. Obicno se i ploca izoluje "odozdo". Tj. stavlja se kao prvi sloj beton pomjesan sa stiroporom, pa onda "obicni" beton. "Spratovi " su napravljeni od drveta....samo je "ploca" od betona.
Haris.ba wrote: Nego, šta je fazon sa tom izolacijom? Kako bi to izgledalo kod nas najbolje? Jer nema šanse da neko napravi kuću bez betonskih elemenata i cigle. Ali, kako onda staviti tu staklenu vunu u zidove? Može unutar na ciglu, pa gipsane ploče? A s vanjske strane klasičnu žbuku na ciglu? Da se izbjegne stiropor?
Fazon sa izolacijom je sto u Svedskoj moze biti prilicno hladno, i to dugo. Tako da se kuce prave sa dobrom izolacijom inace se ubijes lozenjem ili potrosis hrpu struje zimi ;)

Evo najbolje sliku da postavim, da ne pricam dugo. Struktura tipicnog Svedskog vanjskog zida:

1. Staklena vuna (izolacija)
2. prazne brazde da se moze eventualna vlaga isusiti/ventilirati
3. Celofan, barijera protiv vlage
4. Sperploca, OSB itd. Drvena kruta ploca...
5. Gipsana ploca, nju tapaciras ili farbas
6. Uljani Papir (da stiti izolaciju od vjetra/insekata itd.)
7. Vanjski panel/fasada. Ovo su obicno daske od drveta. One se farbaju. Umijesto dasaka se ponekad koristi "ukrasna" cigla, ali je onda cigla obicno samo iz estetskih razloga, grede su i dalje noseci elementi.
8. Sloj za instalaciju (ovo je novo, starije kuce ovo nemaju). To je malo tanja izolacija, da mozes da provlacis struju/kablove itd. bez da probijas barijeru protiv vlage...

Image

Betonski elementi i cigle su tipicno Bosanski nacin :) To je valjda OK. Cvrsto,jeftino i brzo za graditi ali na zalost i prilicno lose sto se tice grijanja...
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#71 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by Zakalwe »

Hemel wrote: I da ponovim, sam stiropor ne gori. :wink:
Cisto tehnicki, to sto gori su gasovi koji se razvijaju kad se stiropor ugrije iznad odredjene temperature. Ista stvar sa benzinom/naftom..."sam benzin" (=tekucina) ne gori vec gore gasovi benzina.

Ali je to sve semantika, cinjenica je da je stiropor losa izolacijska alternativa gledano iz perspektive pozara. Lako plane, i razvija vrlo toksicne gasove. Ukoliko moguce, boje je izolirati recimo staklenom vunom: ne gori, propusta vlagu (tako da mozes sam odrediti gdje da stavis barijeru za vlagu) i nije "kruto".

E sad kako dodatno izolirati stanove u zgradama napravljenim 70:ih i 80:ih, to je druga prica...ja bi poceo mijenjanem prozora. Losi prozori = hladno unutra.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#72 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by arman1 »

Tema je umjesto konstruktivne postala smor.

S jedne strane imamo osobe sa iskustvom, uglavnom pozitivnim i s druge strane "učenjake" koji su "znanje" pokupili sa drugih foruma i iz 50 godina starih knjiga.

Kao i kod oblačenja najbolja je izolacija sastavljena iz više slojeva pri čem sa najdeblji i najefikasniji slojevi stavljaju napolje(spoljna izolcaija/zimska jakna).

Kao vanjska izolacija još uvijek se najviše koristi striropor i materijali koji se kombinuju s njim. Kao vanjska izolacija stiropor ima manu jer je osjetljiv na fizičke uticaje (udare) i vremnom usljed uticaja toplote se smanjuje(topi se). Kod nas na dosta objekata je ova izolacija loše urađenja i ponekad ne daje očekivane rezultate te se dešavaju stvari koje ne bi smjele(proboj vlage, otpadanje komada i sl.
I pored toga je najzastupljenije i trenutno najkvalitetnije rješenje među ekonomski prihvatljivim.

Ponekad vanjsku izolaciju NIJE MOGUĆE postaviti i to:

- to košta puno više nego što to neko može izdvojiti,
- postoje zakonska ograničenja u smislu narušavanja vanjskog izgleda objekta,
- postoje dijelovi na nekim objektima kojima je teško prići ili ih se ne smije zadebljati.

U tom slučaju jedino rješenje je unutrašnja izolacija. Tad je to nužno zlo.
Mane unutrašnje izolacije su :
- dodatno sužava prostor,
- nije efikasna kao vanjska,
- probjem kod pričvršćavanja elemenata na zid(police, slike, vješalice i sl.),
- nema akumulacije toplote u zidovima.

Prednosti:
- niska cijena,
- brzna montaža/ugradnja,
- ne ovisite o atmosferskim prilikama prilikom postavljanja,
- ne postoje zakonska ograničenja
- prostorija se brzo ugrije.

Zablude vezano za ugradnju stipora iznutra:
- pojava pljesni i vlage u prostoriji: Kad sam ugradio plastičnu stolariju u prospektu je pisalo da se obavezno prostorija mora vjetriti povremeno da izađe višak vlage i mirisa. Pa što svi vi pametni mijenjate drvenu i stavljate plastičnu stolariju kad ista akumulira vlagu u prostoriji. Jednostavno svaka prostorija u koj se boravi mora imati put za odvod viška vlage i cirkulaciju zraka. To nikako nisu zidovi. Gospodo prozori su i da se otvaraju ponekad.
- pojava pljesni između stiropora i zida: Ako se radi pravilno između stiropora i zida je samo ljepilo, a ono baš nije materijal u kom mogu rasti pljesni. Ako se na zid lijepi tačkasto i dođe do pukotina u stiropor barijeri onda može ući topal vazduh na hladan zid i da dođe do te plijesni ali to je u pitanju pogrešno postavljen stiropor.


Osim stiroporom može se raditi i gipsanim pločama(rigips/knauf) koje se montiraju na okvir pričvršćen na zid, a između ploča i zida se popunjava kamenom vunom.
Efikasnost ovg načina unutrašnje izolacije zavisi o debljini ispune kamene vune, a sa debljim slojem sužavate prostor.
Ostale prednosti i mane su iste kao i kod unutrašnje iizolacije stiroporom.

Sve ostalo je šupla.
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#73 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by dobojlija81 »

opiči dvicu tvrdu u jednu sobu za probu
citajuci ovo doci ces do 20 cm smnanjit pola stana :)
User avatar
dulekrele
Posts: 3846
Joined: 10/04/2014 18:25

#74 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by dulekrele »

arman1 wrote:Tema je umjesto konstruktivne postala smor.

S jedne strane imamo osobe sa iskustvom, uglavnom pozitivnim i s druge strane "učenjake" koji su "znanje" pokupili sa drugih foruma i iz 50 godina starih knjiga.

Kao i kod oblačenja najbolja je izolacija sastavljena iz više slojeva pri čem sa najdeblji i najefikasniji slojevi stavljaju napolje(spoljna izolcaija/zimska jakna).

Kao vanjska izolacija još uvijek se najviše koristi striropor i materijali koji se kombinuju s njim. Kao vanjska izolacija stiropor ima manu jer je osjetljiv na fizičke uticaje (udare) i vremnom usljed uticaja toplote se smanjuje(topi se). Kod nas na dosta objekata je ova izolacija loše urađenja i ponekad ne daje očekivane rezultate te se dešavaju stvari koje ne bi smjele(proboj vlage, otpadanje komada i sl.
I pored toga je najzastupljenije i trenutno najkvalitetnije rješenje među ekonomski prihvatljivim.

Ponekad vanjsku izolaciju NIJE MOGUĆE postaviti i to:

- to košta puno više nego što to neko može izdvojiti,
- postoje zakonska ograničenja u smislu narušavanja vanjskog izgleda objekta,
- postoje dijelovi na nekim objektima kojima je teško prići ili ih se ne smije zadebljati.

U tom slučaju jedino rješenje je unutrašnja izolacija. Tad je to nužno zlo.
Mane unutrašnje izolacije su :
- dodatno sužava prostor,
- nije efikasna kao vanjska,
- probjem kod pričvršćavanja elemenata na zid(police, slike, vješalice i sl.),
- nema akumulacije toplote u zidovima.

Prednosti:
- niska cijena,
- brzna montaža/ugradnja,
- ne ovisite o atmosferskim prilikama prilikom postavljanja,
- ne postoje zakonska ograničenja
- prostorija se brzo ugrije.

Zablude vezano za ugradnju stipora iznutra:
- pojava pljesni i vlage u prostoriji: Kad sam ugradio plastičnu stolariju u prospektu je pisalo da se obavezno prostorija mora vjetriti povremeno da izađe višak vlage i mirisa. Pa što svi vi pametni mijenjate drvenu i stavljate plastičnu stolariju kad ista akumulira vlagu u prostoriji. Jednostavno svaka prostorija u koj se boravi mora imati put za odvod viška vlage i cirkulaciju zraka. To nikako nisu zidovi. Gospodo prozori su i da se otvaraju ponekad.
- pojava pljesni između stiropora i zida: Ako se radi pravilno između stiropora i zida je samo ljepilo, a ono baš nije materijal u kom mogu rasti pljesni. Ako se na zid lijepi tačkasto i dođe do pukotina u stiropor barijeri onda može ući topal vazduh na hladan zid i da dođe do te plijesni ali to je u pitanju pogrešno postavljen stiropor.


Osim stiroporom može se raditi i gipsanim pločama(rigips/knauf) koje se montiraju na okvir pričvršćen na zid, a između ploča i zida se popunjava kamenom vunom.
Efikasnost ovg načina unutrašnje izolacije zavisi o debljini ispune kamene vune, a sa debljim slojem sužavate prostor.
Ostale prednosti i mane su iste kao i kod unutrašnje iizolacije stiroporom.

Sve ostalo je šupla.
Sve sam ja ovo znao i uradio sam unutrasnju izolaciju stiroporom. Za sada nemam nikakve vlage a ni budi.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#75 Re: stiropor s unutrašnje strane stana,iskustva?

Post by ja71 »

Zakalwe wrote: - Ako dodje do pozara, gori ko lud i razvija otrovne gasove...

Ovdje u Svedskoj se stiropor rijetko koristi. Obicno se stavlja fasada (drvo ili cigla), pa staklena vuna (koja ne moze da gori), pa onda plasticna folija pa onda unutrasnji zid (daske + gipsane ploce).
pa i drvo gori.
gdje je prednost Svedskog nacina gradnje u odnosu na Bosanski (cigla+vanjski stiropor) ?
jos ako umjesto cigle koristis siporeks koji takodje dobro termicki izoluje.

sta ce recimo bolje moze izdrzati oluju ?
sta je bolje akustiscki izolirano (sa gornjeg na donji sprat odnosno u zgradama prema momsijama).
kako ce jedno ili drugo izgledati posle 50-100 godina ?
koliko cesto moras Svedsku kucu farbati sa vana ?
Post Reply