Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Linda_S
Posts: 14
Joined: 16/04/2023 01:53

#1 Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by Linda_S »

Pozdrav svima,

Trebam da radim spušten strop. Majstor hoće, i ubjeđuje me da radim stiropor kao plafon. Podaskao bi stropne grede odozdo (daske imam), posatvlajo stiropor (3cm kaže dovoljno) uz pomoć tiplova na te daske, možda i malo lijepio i onda mrežica na stiropor, glet itd.. Njegova cijena je 20KM po m2.

Imala sam također jednu drugu ponudu, postavljanja rigips ploče, isto 20KM po m2 (bez materijala). Sam materijal bi me dosao 2000KM. Ruke 1000-1500KM, za ovu površinu potkrovlja.

Ujedno znam da je teže raditi rigips, ti postavljati profile i sl.. Znam i ja razloge za rigips odnosno staklenu vunu..

Međutim, potrošila sam sam se s novcima. Tražim sada neko pristupačnije rješenje. Kažu ljudi da stiropor nije toliko loš i da se ipak, već 10 ak godina nakon postavljanja, njima nikada nije javio kondenz, vlaga i sl. Tako da ga razmatram..

Pa evo jedno pitanje za vas iskusne.. Sutra ako se nešto ne daj bože pojavi na plafonu kondenz, vlaga. Da li ima smisla stavljati parnu branu na daskama odozgo i preko toga kamenu vunu kao dodatnu izolaciju i da to služi kao identična izolacija poput one sa rigipsom? Dakle da ide stiropor, daske, parna brana/parapropusne folija i onda kamena vuna, s tim što bih foliju i kamenu vunu dodala naknadno nekad ako se ispostavi da je ipak potrebno.

Hvala svima na pomoći

Edit: Znam i ja da je rigips i vuna od 10cm najbolja za plafon ali kao što sam rekla tražim prihvatljivo rješenje u skladu sa mojim trenutačnim mogućnostima a da kasnije dodajem izolaciju po potrebi.
Last edited by Linda_S on 27/07/2023 10:07, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10613
Joined: 10/03/2022 22:16

#2 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by ZoomZoomKiwi »

Rigips i kamena vuna 10 cm na njega je najbolje rješenje za strop.
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#3 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by laik1981 »

EFD22 wrote: 27/07/2023 10:00 Rigips i kamena vuna 10 cm na njega je najbolje rješenje za strop.
:thumbup:

Sto vise kamene vune to bolje, pogotovo ako je crijep na krovu.
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#4 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by zigson »

laik1981 wrote: 27/07/2023 10:04
EFD22 wrote: 27/07/2023 10:00 Rigips i kamena vuna 10 cm na njega je najbolje rješenje za strop.
:thumbup:

Sto vise kamene vune to bolje, pogotovo ako je crijep na krovu.
Pogotovo ako je lim :D

Paropropusna folija, kamena vuna i rigips moja preporuka
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5647
Joined: 04/08/2020 19:22

#5 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by -Chesterfield- »

umjetnost-zivljenja-f123/stiropor-na-pl ... 04698.html

Mrtva kokoš kaže stiropor pucaj slobodno... :D

Kod mene je stiropor po plafonu. Ali kod mene je zalijepljen i utiplan u betonsku ploču.
Za sada nema nikakvih problema.

U tvom slučaju mislim da je najbolje ovo što ti većina predlaže - kamena vuna...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#6 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by dječak sa šibicama »

Kamena vuna zato sto je horizontalno, ljudi grijese kad je stavljaju na vertikalno, ona se vremenom opusta i zguzva, pada, kao i staklena vuna recimo.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#7 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by mayab »

Linda_S wrote: 27/07/2023 09:56 Pozdrav svima,

Trebam da radim spušten strop. Majstor hoće, i ubjeđuje me da radim stiropor kao plafon. Podaskao bi stropne grede odozdo (daske imam), posatvlajo stiropor (3cm kaže dovoljno) uz pomoć tiplova na te daske, možda i malo lijepio i onda mrežica na stiropor, glet itd.. Njegova cijena je 20KM po m2.

Imala sam također jednu drugu ponudu, postavljanja rigips ploče, isto 20KM po m2 (bez materijala). Sam materijal bi me dosao 2000KM. Ruke 1000-1500KM, za ovu površinu potkrovlja.

Ujedno znam da je teže raditi rigips, ti postavljati profile i sl.. Znam i ja razloge za rigips odnosno staklenu vunu..

Međutim, potrošila sam sam se s novcima. Tražim sada neko pristupačnije rješenje. Kažu ljudi da stiropor nije toliko loš i da se ipak, već 10 ak godina nakon postavljanja, njima nikada nije javio kondenz, vlaga i sl. Tako da ga razmatram..

Pa evo jedno pitanje za vas iskusne.. Sutra ako se nešto ne daj bože pojavi na plafonu kondenz, vlaga. Da li ima smisla stavljati parnu branu na daskama odozgo i preko toga kamenu vunu kao dodatnu izolaciju i da to služi kao identična izolacija poput one sa rigipsom? Dakle da ide stiropor, daske, parna brana/parapropusne folija i onda kamena vuna, s tim što bih foliju i kamenu vunu dodala naknadno nekad ako se ispostavi da je ipak potrebno.

Hvala svima na pomoći

Edit: Znam i ja da je rigips i vuna od 10cm najbolja za plafon ali kao što sam rekla tražim prihvatljivo rješenje u skladu sa mojim trenutačnim mogućnostima a da kasnije dodajem izolaciju po potrebi.
Čekaj , zašto hoćeš uopće izolaciju na plafon, šta imaš vani, jeli to zapravo potkrovlje,ili ravna betonska ploča, šta?
Pojasni to, pa ćemo predlagati :thumbup:
Linda_S
Posts: 14
Joined: 16/04/2023 01:53

#8 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by Linda_S »

mayab wrote: 28/07/2023 06:32
Linda_S wrote: 27/07/2023 09:56 Pozdrav svima,

Trebam da radim spušten strop. Majstor hoće, i ubjeđuje me da radim stiropor kao plafon. Podaskao bi stropne grede odozdo (daske imam), posatvlajo stiropor (3cm kaže dovoljno) uz pomoć tiplova na te daske, možda i malo lijepio i onda mrežica na stiropor, glet itd.. Njegova cijena je 20KM po m2.

Imala sam također jednu drugu ponudu, postavljanja rigips ploče, isto 20KM po m2 (bez materijala). Sam materijal bi me dosao 2000KM. Ruke 1000-1500KM, za ovu površinu potkrovlja.

Ujedno znam da je teže raditi rigips, ti postavljati profile i sl.. Znam i ja razloge za rigips odnosno staklenu vunu..

Međutim, potrošila sam sam se s novcima. Tražim sada neko pristupačnije rješenje. Kažu ljudi da stiropor nije toliko loš i da se ipak, već 10 ak godina nakon postavljanja, njima nikada nije javio kondenz, vlaga i sl. Tako da ga razmatram..

Pa evo jedno pitanje za vas iskusne.. Sutra ako se nešto ne daj bože pojavi na plafonu kondenz, vlaga. Da li ima smisla stavljati parnu branu na daskama odozgo i preko toga kamenu vunu kao dodatnu izolaciju i da to služi kao identična izolacija poput one sa rigipsom? Dakle da ide stiropor, daske, parna brana/parapropusne folija i onda kamena vuna, s tim što bih foliju i kamenu vunu dodala naknadno nekad ako se ispostavi da je ipak potrebno.

Hvala svima na pomoći

Edit: Znam i ja da je rigips i vuna od 10cm najbolja za plafon ali kao što sam rekla tražim prihvatljivo rješenje u skladu sa mojim trenutačnim mogućnostima a da kasnije dodajem izolaciju po potrebi.
Čekaj , zašto hoćeš uopće izolaciju na plafon, šta imaš vani, jeli to zapravo potkrovlje,ili ravna betonska ploča, šta?
Pojasni to, pa ćemo predlagati :thumbup:


Potkrovlje. Lim je na krovu. Fasade nemam i ne znam kad ću je imati..

İmam stropne grede koje majstor predlaže da podaska. İ onda da na daske lijepi i ucvrscuje tiplovima stiropor 3.
Kaže da je to dovoljno za izolaciju..

Medjutim to meni nije dovoljno, odnosno mislim da mi nije dovoljno pa sam kontala da sutra, u slučaju pojave plijesni, kondenza (pošto ovi novi, moderni građevinaki inžinjeri kažu da stiropor ne valja za izolaciju), iznad stiropora i dasaka stavim parnu branu i na to kamenu vunu (mozda tanju od 10) a da mi stiropor služi poput rigips ploče, tj da ga ne skidam kad je to već izgletovano, okrećemo itd..

Time bih dobila identičnu izolaciju koja se radi u potkrovlju samo što bih umjesto rigipsa imala stiropor.

To je sva mudrost koju pitam a koju sam detaljno opisala, ali moja je greška što sam natrpala previše (nerelevantnih) informacija, pa ljudi ne čitaju i dalje preporučuju rigips i kamenu vunu iako sam u startu rekla da sam se potrošila sa parama ali da znam da bi ona za potkrovlje bila najbolja.

Dakle, ima li ovo što sam zamislila smisla i da li bi parna brana došla na pravom mjestu ili da je već sada pozicioniram između dasaka i stiropora prije nego je majstor nalijepio stiropor?
neki
Posts: 6702
Joined: 17/02/2005 07:57

#9 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by neki »

stiropor je slabo paropropusan, i nikad se ne stavlja kao izolacija u stropove.
Ne mora ti se pojaviti kondenz, ali će ti vlaga u prostoru uvijek biti iznad normalne / zdrave
Takođe, sa stiroporom i daskama nikad nećeš dobiti geometriju površina ravnu kao sa GK pločama.
Mislim da to nije tolika razlika u cijeni da bi se na tome štedilo..
A ako je to jedina termička izolacija krova u potkrovlju, stavljati bilo šta ispod 15cm (stiropor ili mineralna vuna) u Sarajevu je suludo
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#10 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by kuli1961 »

Nisam nikakav stručnjak, ali imam neko iskustvo gradeći brvnaru, jer sam puno istraživao- kako i šta, a finansije su mi bile poprilično ograničavajući faktor.
Zato ću prenijeti samo svoje mišljenje i iskustvo.
Daska+stiropor- se meni čini kao loše rješenje. Daska- da bi imalo smisla, i da bi se dobila pravilna geometrija stropa( @neki), mora biti apsolutno pravilno izrezana (pravi uglovi i paralelne stranice), te naročito- suha. A naći suhu dasku je misterija, gotovo nemoguća misija.
Stiropor je dobar izolator, no ima i efekt da kada se stavlja unutar objekta, stvara i zatvoreni bazen, tj zidovi i stropovi ne mogu da "dišu", što stvara kondenzaciju. negdje više, negdje manje, brže ili sporije- ali je stvara.
Parna brana- obavezna.
Znam šta znači biti "kratak" s novcem, a nešto se mora uraditi. Zato, ako je ikako moguće, strpiti se neko vrijeme, još nešto novca prištedjeti i uraditi GKP (gips kartonska ploča, rigips)+parna brana+TI(termoizolacija- poželjno -kamena mineralna vuna)+a sve to na metalnoj potkonstrukciji za GKP.
Na netu postoji pregršt dobrih video prikaza kako se sve to pravilno postavlja, koji materijali (naročito kako i koji metalni profili), pa se uz vrlo malo racunanja može doci do gotovo tačne kalkulacije kojeg i koliko mateirjala (od nabrojanog) je potrebno. A na OLX se može lako doći do podatka o dimenzijama i jediničnim cijenama, i eto približno tačne računice cijene materijala. Ako se to uradi, preostaje "samo" da se pogadja sa majstorom da to ugradi.
Linda_S
Posts: 14
Joined: 16/04/2023 01:53

#11 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by Linda_S »

Mislim da ste u pravu @neki i @kuli1961

Mislim da je izolacija samo sa stiroporom od 3cm na daskama loša toplotna izolacija i da mi ne gine to još bolje pojačati kad dodje zima. Pa onda bolje u startu staviti rigips sa vunom.

Nisam ni o daskama razmišljala. İmam ih u dvorištu suhih. Ali ne znam hoće li ih biti dovoljno identičnih dimenzija/debljina..

Hvala vam svima..

Recite mi mogu li sada barem maltu na zidovima uraditi, pa odmah nakon toga estrih? Valja se sušit.
İli moram čekati da plafon bude gotov da bih zidove malterisala?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#12 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by kuli1961 »

Malter na zidovima i estrih na podu( glazura) se moze raditi, prije stropa.
Za fazu glszure, koja se moze raditi neposredno nakon sto bude gotovo malterisanje zidova, preporučio bih da se iznajmi isušivač vlage. Prosto je nevjerovatno koliko taj uredjaj ubrzava proces sušenja.
Parametar: u Banjaluci, dan rente isušivača je od 12-15 KM. Defimitivno se isplati uzeti ga na 10 dana+ prirodna toplota=za to vrijeme će glszura biti suha.
Linda_S
Posts: 14
Joined: 16/04/2023 01:53

#13 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by Linda_S »

kuli1961 wrote: 28/07/2023 13:15 Malter na zidovima i estrih na podu( glazura) se moze raditi, prije stropa.
Za fazu glszure, koja se moze raditi neposredno nakon sto bude gotovo malterisanje zidova, preporučio bih da se iznajmi isušivač vlage. Prosto je nevjerovatno koliko taj uredjaj ubrzava proces sušenja.
Parametar: u Banjaluci, dan rente isušivača je od 12-15 KM. Defimitivno se isplati uzeti ga na 10 dana+ prirodna toplota=za to vrijeme će glszura biti suha.
Jao baš ti hvala na svemu!

İgrom slučaja imam isusivac vlage, neću ga morati iznajmljivati. Hvala ti na ideji!
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#14 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by mayab »

Daskama i sa 3 cm stiropora samo bacaš pare , kako su već drugi pisali, bez 15 cm kamene vune nemoj radije ništa ni raditi!

https://www.youtube.com/results?search_ ... potkrovlja evo malo informacija i edukacije
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#15 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by kuli1961 »

Evo jos malo podataka o jedinicnim cijenama materijala:
Mineralna vuna KNAUF Naturoll PLus- debljina 10 cm- 5,80 KM kvadratni metar
(opste pravilo- sto deblja izolacija, to bolje); da bi se dobilo 15 cm izolacije, moze se staviti 10+5 cm vune iste vrste, tj iste lambda vrijednosti);
-kazu da se u praksi dobrom pokazala i mineralna vuna proizvodjača URSA ili ISOVER; vrijedi malo se potruditi i istraziti cijene, vjerovatno variraju;

Stropna metalna potkonstrukcija:
stropni profil UD- 28 mm x 400 mm-6,50 KM komad
stropni profil CD - 60 mm x 400 mm - 9,95 KM
nosač /spojnica profila- 125 mm- 1,30 KM KM komad
vijak za GKP 25 mm ("knauf vijak")- kutija 1000 kom- 20,00 KM
bandaz traka sa staklenim vlaknima- rolna 25m x 5 cm sirina - 1,50-2,00 KM
parna brana- 1,35- 2,50 KM kvadratni metar(KNAUF Homeseal LDS 35 i LDS 5); pakuje se u rolnu od 1,5 m x 50 m; moje iskustvo je da se prodaje isključivo na cijelu rolnu

Ovo su stvarne cijene,ali samo na jednom mjestu. Mnogi prodavci prihvataju povrat viška materijala ukoliko je taj višak neotpakovan.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#16 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by kuli1961 »

Linda_S wrote: 28/07/2023 17:05 İgrom slučaja imam isusivac vlage, neću ga morati iznajmljivati. Hvala ti na ideji!
Ako je to onaj uobičajeni "kućni" isušivač malih dimenzija, ne očekuj neke spektakularne rezultate sušenja, da bi imalo efekta, treba bi da je snage barem 1500-2000 W.
Ci-Nick
Posts: 5184
Joined: 15/03/2015 17:38

#17 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by Ci-Nick »

Prošle godine brat promjenio peć za grijanje na pelet i iz dnevne preselio peć dva sprata niže, u podrum,. s ciljem da zagrijava cijelu kuću,.. i poslije nekog vremena mu se pojavi fleka na dimnjaku u dnevnoj sobi. I onda ja sa željom da mu pomognem počnem istraživati. :-)
Poslije par sati istraživanja shvatim da ljudi potcjenjuju važnost dimnjaka i da to ne može tako frljoke.
Praktično treba uraditi proračun da ne bi došlo do stvaranja kondenza u dimnjaku.
Tako i sa tim tvojim potkrovljem. Treba tu mnogo više informacija i znanja. Sve i da zaboravimo na moguće probleme sa kondenzom treba taj prostor grijati i hladiti pa ti trenutna ušteda na nekoj jeftinijoj opciji može iscuriti već za dvije godine.
https://www.obi.de/magazin/bauen/decke/dach-daemmen
Ima ovih uputa i videa na njemačkom ili engleskom koliko god hoćeš.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#18 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by Chmoljo »

kad smo već na temi.

ja sam u zgradi, zadnji sprat. izolacija nam je više potrebna zbog vrućine, ljeti, nego što je potrebna zimi jer je grijanje odlično i tu nemamo problem.

krov je ravni i iskreno nemam pojma šta je na njemu. vjerovatno bitumenska izolacija.

ima li tu kakvih preporuka i kakva je opasnost u pogledu vlage. sa njom se ne bih igrao zbog male raje...
User avatar
512MB
Posts: 10582
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by 512MB »

Chmoljo wrote: 31/07/2023 10:21 kad smo već na temi.

ja sam u zgradi, zadnji sprat. izolacija nam je više potrebna zbog vrućine, ljeti, nego što je potrebna zimi jer je grijanje odlično i tu nemamo problem.

krov je ravni i iskreno nemam pojma šta je na njemu. vjerovatno bitumenska izolacija.

ima li tu kakvih preporuka i kakva je opasnost u pogledu vlage. sa njom se ne bih igrao zbog male raje...
Ako na krovu nema barem 20cm stiropora onda je moja preporuka seli dalje.

I nikako iznutra stavljati izolaciju => vlaga programirana.


Uostalom izolacija je naravno važna i zimi, osim ako ti je svejesno koliko plaćaš grijanje.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#20 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by Chmoljo »

Ma kakav crni stiropor u zgradi staroj pedeset godina :D

Nije to crijep, gore je betonska ploca, pa po njemu ide ta bitumenska izolacija. Ne.mogi da vjerujem da nema neko rjesenje, a da nema vlage.
tomhagen
Posts: 357
Joined: 16/10/2017 14:43

#21 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by tomhagen »

3cm stiropora ti je samo bacanje para, nikakva je to izolacija. Meni je na fasadi 5cm stiropora, pa se kajem sto nije 10. Ono jeste bolje nego da nema nikako, da je deblje zimi bi vjerovatno osjetio na grijanju, ali glavni problem je ljeti gdje sam vidio koja je razlika tih 5cm kod mene i 10 kod drugih.

Sto se potkrovlja tiče, ako se ikako mozes strpiti pa akumulirati jos sta para i uraditi to kako treba. Kod mene je kosi krov crijep, vuna 10cm, parapropusna folija i rigips, kako to sve vec ide i ljeti je uzasno vruce, da nije klime ne bi se moglo izdržati. Tako da ko ti kaze idi na 20cm izolacije, taj ti zeli dobro.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5647
Joined: 04/08/2020 19:22

#22 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by -Chesterfield- »

Maloprije sam išao da vidim je li se odlijepio stiropor sa ploče. Nije zatiplan nego je poredan po daskama kada se šalovala ploča. Ovako stoji već 5 godina. Garaža nije završena i nema iznad ništa po toj ploči. Kiša, snijeg, led stoji po ploči, ne čisti se...
Čudi me da se nije odlijepilo i da nema više vlage...

Image
User avatar
512MB
Posts: 10582
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#23 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by 512MB »

-Chesterfield- wrote: 01/08/2023 12:18 Maloprije sam išao da vidim je li se odlijepio stiropor sa ploče. Nije zatiplan nego je poredan po daskama kada se šalovala ploča. Ovako stoji već 5 godina. Garaža nije završena i nema iznad ništa po toj ploči. Kiša, snijeg, led stoji po ploči, ne čisti se...
Čudi me da se nije odlijepilo i da nema više vlage...

Image
U garazi se ne smije stavljati stiropor, već staklena vuna jer ne gori.

Nema vlage jer ne griješ garažu.
User avatar
512MB
Posts: 10582
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#24 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by 512MB »

Chmoljo wrote: 01/08/2023 11:45 Ma kakav crni stiropor u zgradi staroj pedeset godina :D

Nije to crijep, gore je betonska ploca, pa po njemu ide ta bitumenska izolacija. Ne.mogi da vjerujem da nema neko rjesenje, a da nema vlage.
Pa između betonske ploče i bitumenske izolacije ide 20cm stiropora.

Možeš i na bitumen poredat stiropor pa na njega opet bitumen, pa foliju pa sljunak. Stim da moraš pravit pad itd. Malo je to kompliciranije, bolje odselit :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#25 Re: Stiropor ili rigips kao izolacija za plafon

Post by Chmoljo »

512MB wrote: 01/08/2023 12:45
Chmoljo wrote: 01/08/2023 11:45 Ma kakav crni stiropor u zgradi staroj pedeset godina :D

Nije to crijep, gore je betonska ploca, pa po njemu ide ta bitumenska izolacija. Ne.mogi da vjerujem da nema neko rjesenje, a da nema vlage.
Pa između betonske ploče i bitumenske izolacije ide 20cm stiropora.

Možeš i na bitumen poredat stiropor pa na njega opet bitumen, pa foliju pa sljunak. Stim da moraš pravit pad itd. Malo je to kompliciranije, bolje odselit :)
Ako je to tako po JUSu onda jeste. :D
Post Reply