STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#1 STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by gamer121 »

Pozdrav,četvrti sam razred srednje škole i planiram upis na fakultet.
Kao i svaki čovjek,želim da dobijem što bolju stipendiju pa me interesuje za koju stipendiju da se prijavim,koji su uslovi,šta moram imati itd.
Ako netko ima iskustva ili zna kako to ide volio bih da ga podijeli sa mnom :)
User avatar
aCme
Posts: 3452
Joined: 23/04/2010 01:06

#2 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by aCme »

http://www.stipendije.ba/

Ovdje imaš domaće i strane konkurse kao i savjete npr kako aplicirati za stipendiju i još nekih stvarčica :mrgreen:
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#3 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by JedanOdBraceMorica »

Domace po babi ili po stricevima, strane vjerovatno ako si super perspektivan u odredjenoj oblasti
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#4 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by Sara03 »

gamer121 wrote:Pozdrav,četvrti sam razred srednje škole i planiram upis na fakultet.
Kao i svaki čovjek,želim da dobijem što bolju stipendiju pa me interesuje za koju stipendiju da se prijavim,koji su uslovi,šta moram imati itd.
Ako netko ima iskustva ili zna kako to ide volio bih da ga podijeli sa mnom :)
Znam iz iskustva da su najtransparentije ove općinske stipendije. Pusti šta pričaju iskompleksirani mahalci.

Najviše se gleda prosjek, tako da ne možeš uopće konkurirati ako imaš prosjek ispod 4,5 (za fakultet ispod 8,5) ... Dakle prosjek se najviše boduje, a potom socijala, tipa broj članova u porodici, broj zaposlenih itd.

Ako te interesuje, prati kada će tvoja općina izbaciti konkurs, pa vidi da li ispunjavaš uslove. Stipendije iznose uglavnom oko 1200 KM.
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#5 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by gamer121 »

Hvala vam na savjetima,samo vidim da ce te strane bit vec teze ostvariti...
A da li strana stipendija automatski podrazumijeva da moram studirati vani?
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#6 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by gamer121 »

JedanOdBraceMorica wrote:Domace po babi ili po stricevima, strane vjerovatno ako si super perspektivan u odredjenoj oblasti
Mislim da je ovo najrealnije do sad :D
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#7 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by gamer121 »

Sara03 wrote:
gamer121 wrote:Pozdrav,četvrti sam razred srednje škole i planiram upis na fakultet.
Kao i svaki čovjek,želim da dobijem što bolju stipendiju pa me interesuje za koju stipendiju da se prijavim,koji su uslovi,šta moram imati itd.
Ako netko ima iskustva ili zna kako to ide volio bih da ga podijeli sa mnom :)
Znam iz iskustva da su najtransparentije ove općinske stipendije. Pusti šta pričaju iskompleksirani mahalci.

Najviše se gleda prosjek, tako da ne možeš uopće konkurirati ako imaš prosjek ispod 4,5 (za fakultet ispod 8,5) ... Dakle prosjek se najviše boduje, a potom socijala, tipa broj članova u porodici, broj zaposlenih itd.

Ako te interesuje, prati kada će tvoja općina izbaciti konkurs, pa vidi da li ispunjavaš uslove. Stipendije iznose uglavnom oko 1200 KM.
Jeste možda kod vas u Sarajevu 1200KM,ali je kod mene 500KM pa zato pitam da li bi nekako mogao doci do neke druge jer sta mi je 500km godisnje?
Mislim i to je dobro ali ako mogu bolje zasto ne bih pokusao? :-D
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#8 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by Sara03 »

gamer121 wrote:
Sara03 wrote:
gamer121 wrote:Pozdrav,četvrti sam razred srednje škole i planiram upis na fakultet.
Kao i svaki čovjek,želim da dobijem što bolju stipendiju pa me interesuje za koju stipendiju da se prijavim,koji su uslovi,šta moram imati itd.
Ako netko ima iskustva ili zna kako to ide volio bih da ga podijeli sa mnom :)
Znam iz iskustva da su najtransparentije ove općinske stipendije. Pusti šta pričaju iskompleksirani mahalci.

Najviše se gleda prosjek, tako da ne možeš uopće konkurirati ako imaš prosjek ispod 4,5 (za fakultet ispod 8,5) ... Dakle prosjek se najviše boduje, a potom socijala, tipa broj članova u porodici, broj zaposlenih itd.

Ako te interesuje, prati kada će tvoja općina izbaciti konkurs, pa vidi da li ispunjavaš uslove. Stipendije iznose uglavnom oko 1200 KM.
Jeste možda kod vas u Sarajevu 1200KM,ali je kod mene 500KM pa zato pitam da li bi nekako mogao doci do neke druge jer sta mi je 500km godisnje?
Mislim i to je dobro ali ako mogu bolje zasto ne bih pokusao? :-D
Eh sorry onda ... Ništa, makar probaj na više mjesta, pa gdje upali, na kraju prihvati onu najbolju.

Prati konkurse koji budu izlazili, najbolje na ovoj gore stranici - stipendije, bude ih podosta.

Ako si u Federaciji, imaš i zajam koji dodjeljuje ministarstvo, iznosi oko 2500 KM. Nije baš klasični zajam, jer se novac ne vraća u slučaju održavanja prosjeka.

Sretno. :D
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#9 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by gamer121 »

aCme wrote:http://www.stipendije.ba/

Ovdje imaš domaće i strane konkurse kao i savjete npr kako aplicirati za stipendiju i još nekih stvarčica :mrgreen:
Hvala,DR WHO :)
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#10 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by gamer121 »

Hvala Sara03,jesam u Federaciji sam,ali ne znam ni gje da probam,pokusat cu preko stipendije.ba da nadjem nesto,mada i ako budem samo na 500KM ok je,nije bas da ne mogu studirat bez stipendije ali eto ako bi vec mogao zasto ne bi :D
A vi vidim da imate iskustva sa tim,vi negdje studirate ovdje ili vani? :)
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#11 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by Sara03 »

gamer121 wrote:Hvala Sara03,jesam u Federaciji sam,ali ne znam ni gje da probam,pokusat cu preko stipendije.ba da nadjem nesto,mada i ako budem samo na 500KM ok je,nije bas da ne mogu studirat bez stipendije ali eto ako bi vec mogao zasto ne bi :D
A vi vidim da imate iskustva sa tim,vi negdje studirate ovdje ili vani? :)
Ma naravno.

Što se tiče stranih stipendija, ne moraš primati njihovu stipendiju da bi studirao vani. Zavisi kakav je konkurs i za šta, jer postoje i strane fondacije koje finansiraju studente koji studiraju u BiH.

Ako budeš zainteresiran za studentski zajam, izlazak konkursa možeš pratiti na njihovoj stranici:

http://www.fmon.gov.ba/Zajam/Index

Ja studiram ovdje, al' ako se ukaže dobra prilika možda i nastavim studije vani. :)
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#12 Re: STIPENDIJE (DOMAĆE I STRANE) SVE O NJIMA,KAKO IH DOBITI?

Post by gamer121 »

Hvala u svakom slucaju,vidjet cu i to.Drago mi je ima ljudi koji hoce pomoci poput vas :)
Nadam se da cu nesto dobiti pa makar...
Post Reply