Sterilizacija macke?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Alica
Posts: 305
Joined: 20/03/2007 09:01
Location: Sarajevo

#51

Post by Alica »

amrino wrote:Draga Alica...lakse malo... :D
eno sad...samo sam dala post zasto se radi sterilizacija...ali ok...vidim da ne zelis biti informiran, a ipak bi mozda trebalo malo da se ljudi informisu po pitanju ovoga....
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#52

Post by mIRCerka »

Alica wrote:
amrino wrote:Draga Alica...lakse malo... :D
eno sad...samo sam dala post zasto se radi sterilizacija...ali ok...vidim da ne zelis biti informiran, a ipak bi mozda trebalo malo da se ljudi informisu po pitanju ovoga....
alice, rekla ti je LAKSE MALO jer si 6 puta postirala isti post :D:D:D:D
pa sam to regulisala :D

al sad je upucena da procita, pa cemo vidjeti jel text urodio plodom..
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#53

Post by amrino »

Alica wrote:
amrino wrote:Draga Alica...lakse malo... :D
eno sad...samo sam dala post zasto se radi sterilizacija...ali ok...vidim da ne zelis biti informiran, a ipak bi mozda trebalo malo da se ljudi informisu po pitanju ovoga....
Postavila si jedan te isti post CETIRI puta- zbog toga sam to napisala...kontash?

Post sam procitala...i dalje nisam promijenila misljenje...ako je neko zavrsio veterinu ne znaci da moze znati sta macke ili psi misle o tome i kako se osjecaju...
Ukoliko se neko odluci da drzi zivotinju u kuci - trebao bi prihvatiti sve sto ide uz to- sranje, pisanje i radjanje malih beba- zivotinja...
Ono sto vama odgovara ne znaci da odgovara i vasim ljubimcima ma koliko ih vi voljeli...kastaciju cine ljudi da bi izbjegli probleme. Cine to zbog sebe i to se nikako ne moze uvrstiti u brigu za zivotinje i borbu za njihova prava...
melb26sa
Posts: 2455
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#54

Post by melb26sa »

Uz svo duzno postovanje amrino, ja sam svoje mace (musko i zensko) kastrirala kad su imali 4 mjeseca iz prostog razloga sto su kucne macke koje ne izlaze van osim u setnju i sto ne zelim da imam potomstvo (jer su brat i sestra). Takodjer, smanjuje se mogucnost pojave raznih tumora posebice kod zenskih macaka - uterini, na jajnicima i slicno.

Sada, godinu dana kasnije mogu da kazem da moje mace divno rastu, apsolutno se nisu "smirile" i vidim da uzivaju. Sta bi dale one mace sto vidjam oko kontejnera da su na njihovom mjestu? Na toplom, nahranjene, napojene, veterinarska njega, igracaka koliko hoces, stan njihov a njihovi dvonozni ljubimci ih paze i maze.

Vidis koliko je tesko udomiti mace i cuke kojih vec ima koliko hoces a ti zagovaras da se dopusti nekontrolisani rast populacije? Pa gdje je tu i sta je logicno?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#55

Post by mIRCerka »

amrino wrote:
Post sam procitala...i dalje nisam promijenila misljenje...ako je neko zavrsio veterinu ne znaci da moze znati sta macke ili psi misle o tome i kako se osjecaju...
Ukoliko se neko odluci da drzi zivotinju u kuci - trebao bi prihvatiti sve sto ide uz to- sranje, pisanje i radjanje malih beba- zivotinja...
Ono sto vama odgovara ne znaci da odgovara i vasim ljubimcima ma koliko ih vi voljeli...kastaciju cine ljudi da bi izbjegli probleme. Cine to zbog sebe i to se nikako ne moze uvrstiti u brigu za zivotinje i borbu za njihova prava...
Amrino, nije sve crno i bijelo kao sto se tebi cini.
Izbjegavas mnoge probleme, trudis se da neko ne mora popravljati tvoja sranja ko sto ti popravljas tudja.
Tj, trudis se da kontrolises razmnozavanje kako ne bi ti bio primoran ne dao mi dragi Bog izbacit te bebe iz kuce, a nemas ih kome dati vise.

Mojih macaka ima mali milion na samoj Dobrinji. U ratu mi se zalomilo da u jednom trenu imam i 25 macaka. Ali sta ces, miseva na sve strane, raja razgrabila macke haos...
Sad je vec teze. Sad bi mnogi sminkeri da imaju macka ko sto je moj Husnija samo zato sto je bijel, raspar ociju, rijetke vrste i mazav, ali cisto sumnjam da bi sa tolikom ljubavlju lopaticom cistili njegova govanca iz pijeska, timarili bijelo krzno koje se linja u proljece, itd itd...
Husnijinom kastracijom sam postigla to da sad moze da zigu, a nema beba, a nece pozeliti izletiti vani pod necije tockove ili u necije zle ruke.

No, ovo ti sve rekoh, cisto da ne budes neinformirana po tom pitanju, a ti svoje misljenje kreiraj po svom nahodjenju.
Nego, koristis li durex?
in medias res
Posts: 220
Joined: 06/09/2006 15:07

#56

Post by in medias res »

mIRCerka wrote:
amrino wrote:
Post sam procitala...i dalje nisam promijenila misljenje...ako je neko zavrsio veterinu ne znaci da moze znati sta macke ili psi misle o tome i kako se osjecaju...
Ukoliko se neko odluci da drzi zivotinju u kuci - trebao bi prihvatiti sve sto ide uz to- sranje, pisanje i radjanje malih beba- zivotinja...
Ono sto vama odgovara ne znaci da odgovara i vasim ljubimcima ma koliko ih vi voljeli...kastaciju cine ljudi da bi izbjegli probleme. Cine to zbog sebe i to se nikako ne moze uvrstiti u brigu za zivotinje i borbu za njihova prava...
Amrino, nije sve crno i bijelo kao sto se tebi cini.
Izbjegavas mnoge probleme, trudis se da neko ne mora popravljati tvoja sranja ko sto ti popravljas tudja.
Tj, trudis se da kontrolises razmnozavanje kako ne bi ti bio primoran ne dao mi dragi Bog izbacit te bebe iz kuce, a nemas ih kome dati vise.

Mojih macaka ima mali milion na samoj Dobrinji. U ratu mi se zalomilo da u jednom trenu imam i 25 macaka. Ali sta ces, miseva na sve strane, raja razgrabila macke haos...
Sad je vec teze. Sad bi mnogi sminkeri da imaju macka ko sto je moj Husnija samo zato sto je bijel, raspar ociju, rijetke vrste i mazav, ali cisto sumnjam da bi sa tolikom ljubavlju lopaticom cistili njegova govanca iz pijeska, timarili bijelo krzno koje se linja u proljece, itd itd...
Husnijinom kastracijom sam postigla to da sad moze da zigu, a nema beba, a nece pozeliti izletiti vani pod necije tockove ili u necije zle ruke.

No, ovo ti sve rekoh, cisto da ne budes neinformirana po tom pitanju, a ti svoje misljenje kreiraj po svom nahodjenju.
Nego, koristis li durex?
:faraon1:
:lol: :lol: :lol:
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#57

Post by debela »

ama, trosite se bezze na kojekakve likove koji pisu samo da bi nesto napisali :roll:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#58

Post by mIRCerka »

debela wrote:ama, trosite se bezze na kojekakve likove koji pisu samo da bi nesto napisali :roll:
:-D nase je da probamo da ih naucimo :D
da ih informisemo...

debooo, kaS doc vidjet kemu i sabinu?
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#59

Post by debela »

ha nadjem vremena :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#60

Post by mIRCerka »

debela wrote:ha nadjem vremena :D
moram ih slikati danas il sutra, kako su samo dva macica, eno ih ko loptice...

cim njih udomim, Sivka ide na sterilizaciju...
konacno...
User avatar
Dirty Harry
Posts: 1238
Joined: 09/08/2003 00:00

#61

Post by Dirty Harry »

Image
Natural convection is used for all sterilisation and drying tasks which are to be performed without high drying rates or special time requirements. It is also optimally suited to precise warm storage.

Thanks to their temperature accuracies and efficiency, the drying ovens and heating chambers in the ED series fulfil all quality requirements and are, in addition, very economical – not least, due to the energy saving.

There are no limits to the performance of the reasonably priced APT.Line drying ovens in the ED series. And this is appreciated by all those who wish to benefit from the advantages of a modern unit technology. The high standard of outfitting and the proverbial Binder quality complete the picture.

5°C above room temperature to 300°C

Digital temperature setting with ramp function

Electronic timer 0 — 99.59 h and continuous operation

Temperature safety device Cl. 2

Adjustable ventilation by means of rear exhaust duct ø 50 mm with ventilation flap and front ventilation slide

RS422 communication interface for APT-COM software possible (standard from model 400)

Calibrations and validations possible

Options and accessories

Inner chamber volume in l: 53, 115, 240, 400, 720
Možda da ovim pokušate ????

(joj ima da me oderete sad) :D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#62

Post by amrino »

mIRCerka wrote:
amrino wrote:
Post sam procitala...i dalje nisam promijenila misljenje...ako je neko zavrsio veterinu ne znaci da moze znati sta macke ili psi misle o tome i kako se osjecaju...
Ukoliko se neko odluci da drzi zivotinju u kuci - trebao bi prihvatiti sve sto ide uz to- sranje, pisanje i radjanje malih beba- zivotinja...
Ono sto vama odgovara ne znaci da odgovara i vasim ljubimcima ma koliko ih vi voljeli...kastaciju cine ljudi da bi izbjegli probleme. Cine to zbog sebe i to se nikako ne moze uvrstiti u brigu za zivotinje i borbu za njihova prava...
Amrino, nije sve crno i bijelo kao sto se tebi cini.
Izbjegavas mnoge probleme, trudis se da neko ne mora popravljati tvoja sranja ko sto ti popravljas tudja.
Tj, trudis se da kontrolises razmnozavanje kako ne bi ti bio primoran ne dao mi dragi Bog izbacit te bebe iz kuce, a nemas ih kome dati vise.

Mojih macaka ima mali milion na samoj Dobrinji. U ratu mi se zalomilo da u jednom trenu imam i 25 macaka. Ali sta ces, miseva na sve strane, raja razgrabila macke haos...
Sad je vec teze. Sad bi mnogi sminkeri da imaju macka ko sto je moj Husnija samo zato sto je bijel, raspar ociju, rijetke vrste i mazav, ali cisto sumnjam da bi sa tolikom ljubavlju lopaticom cistili njegova govanca iz pijeska, timarili bijelo krzno koje se linja u proljece, itd itd...
Husnijinom kastracijom sam postigla to da sad moze da zigu, a nema beba, a nece pozeliti izletiti vani pod necije tockove ili u necije zle ruke.

No, ovo ti sve rekoh, cisto da ne budes neinformirana po tom pitanju, a ti svoje misljenje kreiraj po svom nahodjenju.
Nego, koristis li durex?
Kontam ja tebe...ali ti ne razumijes o cemu ja pisem...Kazem da se stvari trebaju nazvati pravim imenom...Kastracija NIJE nesto sto se radi za macije dobro- nego za tvoje...ili moje...ili bilo cije...
To koristim li durex- e pa neces zar porediti mene-insana i macku?! Iza mene niko ne mora lopatom cistit govna!
Zivotinje treba kastrirati- za nase dobro...kastrirati pse lutalice da sintori ne bi imali potrebu da ih tamane...da ne bi sirili zaraze, da ne bi preplavili ulice...alči to je sve za NASE potrebe i za nase dobro...
Dala sam primjer psa koji je pao u depresiju cim su ga kastrirali-mozda zato sto su to uradili kasno- ne znam- ali i to se desava...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#63

Post by amrino »

debela wrote:ama, trosite se bezze na kojekakve likove koji pisu samo da bi nesto napisali :roll:
a ti pisi da ne bi nista napisala :-)
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#64

Post by _BosanaC »

amrino wrote:
mIRCerka wrote:
amrino wrote:
Post sam procitala...i dalje nisam promijenila misljenje...ako je neko zavrsio veterinu ne znaci da moze znati sta macke ili psi misle o tome i kako se osjecaju...
Ukoliko se neko odluci da drzi zivotinju u kuci - trebao bi prihvatiti sve sto ide uz to- sranje, pisanje i radjanje malih beba- zivotinja...
Ono sto vama odgovara ne znaci da odgovara i vasim ljubimcima ma koliko ih vi voljeli...kastaciju cine ljudi da bi izbjegli probleme. Cine to zbog sebe i to se nikako ne moze uvrstiti u brigu za zivotinje i borbu za njihova prava...
Amrino, nije sve crno i bijelo kao sto se tebi cini.
Izbjegavas mnoge probleme, trudis se da neko ne mora popravljati tvoja sranja ko sto ti popravljas tudja.
Tj, trudis se da kontrolises razmnozavanje kako ne bi ti bio primoran ne dao mi dragi Bog izbacit te bebe iz kuce, a nemas ih kome dati vise.

Mojih macaka ima mali milion na samoj Dobrinji. U ratu mi se zalomilo da u jednom trenu imam i 25 macaka. Ali sta ces, miseva na sve strane, raja razgrabila macke haos...
Sad je vec teze. Sad bi mnogi sminkeri da imaju macka ko sto je moj Husnija samo zato sto je bijel, raspar ociju, rijetke vrste i mazav, ali cisto sumnjam da bi sa tolikom ljubavlju lopaticom cistili njegova govanca iz pijeska, timarili bijelo krzno koje se linja u proljece, itd itd...
Husnijinom kastracijom sam postigla to da sad moze da zigu, a nema beba, a nece pozeliti izletiti vani pod necije tockove ili u necije zle ruke.

No, ovo ti sve rekoh, cisto da ne budes neinformirana po tom pitanju, a ti svoje misljenje kreiraj po svom nahodjenju.
Nego, koristis li durex?
Kontam ja tebe...ali ti ne razumijes o cemu ja pisem...Kazem da se stvari trebaju nazvati pravim imenom...Kastracija NIJE nesto sto se radi za macije dobro- nego za tvoje...ili moje...ili bilo cije...
To koristim li durex- e pa neces zar porediti mene-insana i macku?! Iza mene niko ne mora lopatom cistit govna!
Zivotinje treba kastrirati- za nase dobro...kastrirati pse lutalice da sintori ne bi imali potrebu da ih tamane...da ne bi sirili zaraze, da ne bi preplavili ulice...alči to je sve za NASE potrebe i za nase dobro...
Dala sam primjer psa koji je pao u depresiju cim su ga kastrirali-mozda zato sto su to uradili kasno- ne znam- ali i to se desava...
I ja bih pao u depresiju da bez jaja ostanem :oops:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#65

Post by luciferino »

amrino wrote:
mIRCerka wrote:
amrino wrote: Znam lika ciji cuko je poslije kastracije zapao u duboku depresiju, samo spava i jede...tako vec godinama...uzasno!
E ako to nije mucenje zivotinje- ne znam sta je...
nije zenski sovinizam, ali muzjaci raznih zivotinja su poznati po tome da nakon godinu i po dana zivota vecinom postanu ljenguze i samo bi da jedu i spavaju i po mogucnosti da ih se timari samo kad je njima cejf.
:lol: :lol: :lol:

Nasmija me sto jest- jest ali u ovom slucaju to, nazalost, nije tacno- jer je cuko do tog momenta bio veseo i podobro aktivan...vlasnici se poslije toga sjebali pravo...nema sta nisu pokusavali da ga oraspoloze...ali bilo je kasno.
Zar nije bolje pustiti zivotinje da zive kako im priroda nalaze...a poslije, nezeljene mlade pokloniti nekome...
A jesu li mu možda pokušali prikačiti lažna muda (neuticles)? Kažu vraća se samopouzdanje.

http://www.neuticles.com/index1.html :run:
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#66

Post by debela »

amrino wrote:
debela wrote:ama, trosite se bezze na kojekakve likove koji pisu samo da bi nesto napisali :roll:
a ti pisi da ne bi nista napisala :-)
ih, kad bi ti jos mogla dobaciti.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#67

Post by Hierarchia »

Ja mislim da se jos jedino kod nas javlja taj otpor prema kastraciji, ali, nazalost, ne iz suosjecanja prema mackama (jer ce protivnik kastracije sutnuti macku napolje kad je dosadna, ibretiti se kad se zivotinja poredi sa superiornim bicem Covjekom, baciti macice u kesu, zavezati za nju kamen i u vodu) vec zbog zgrazavanja nad samim cinom odstranjivanja reproduktivnih organa.
Naravno, puno je lakse reci nego uraditi. Najbezbolnije po psihicko i fizicko stanje zivotinje je kastrirati/sterilizirati je prije prvog tjeranja. Izmedju mogucnosti da macka trudna gladuje, da gleda kako se neko izivljava nad njenim bebama i svega ostalog sto je moze snaci u svijetu u kakvom zivimo - kastracija/sterilizacija je najbolje rjesenje.
djevojka iz sjene
Posts: 79
Joined: 20/12/2005 16:51

#68 Re: Sterilizacija macke?

Post by djevojka iz sjene »

Iskopah ovu temu, pa molim za one koji su obavili sterilizaciju/kastraciju svojih ljubimaca za malo više informacija o samom postupku, koliko traje oporavak, koji je veterinar najbolji za to, koliko košta sam postupak?

Naime, imam malu macu, kojoj je sada 4-5 mjeseci. Držimo je isključivo u stanu, pa smo odlučili da je sterilišemo/kastriramo (malo su me zbunili postovi sa pocetka teme), pa bih molila za informacije o vašim iskustvima.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#69 Re: Sterilizacija macke?

Post by Friesian »

ljudi koji imaju macke ce ti napisati detalje ali ja ti mogu samo reci da oporavak iz anestezije moze varirati od sat vremena poslije operacije do 3 dana.. da ne pomislis da nije nesto uradjeno kako treba odmah na pocetku, razlog tome je jednostavno masno tkivo koje se nalazi u zivotinji a u njemu se prave rezidue anestetika.. dakle, sto je zivotinja deblja duze je budjenje.. :D

a i vidim komentare od amrino pa ne mogu da vjerujem sta ta osoba pise.. ccc
User avatar
Poison_Ivy
Posts: 206
Joined: 28/05/2010 23:01
Location: GB
Contact:

#70 Re: Sterilizacija macke?

Post by Poison_Ivy »

Našu smo bebicu sterilisali kad je imala godinu dana, i nikada se nismo pokajali. Riješila se ona neprospavanih noći provedenih u mjaukanju i mi skupa s njom. Oporavila se u toku tog dana dovoljno da je već naveče htjela skakati na prozor, komodu i slično pa smo je morali zatvarati u njenu kućicu da ne bi zeznula šavove. Ako se previše liže ili gricka po rani uzmeš onu kragnicu i to nosi koji dan dok se sve ne smiri.
Što se tiče one priče da će promijeniti karakter-NEĆE. Ova je naša i dan danas mahnita isto kao da je mače od par mjeseci, trči, skače i igra se po cijeli dan.
globosa
Posts: 153
Joined: 17/10/2010 20:28

#71 Re: Sterilizacija macke?

Post by globosa »

Pridružujem se Poison_Ivy, s dodatkom da sterilizacija mačke košta 60 KM, vetrinari Amar Popović i Haris Ćustović doći će po macu ako treba, mora biti na tašte, ne smije jesti dok se potpuno ne oporavi od anestezije (5-6 sat).

Ne zaboravite: STERILIZACIJA/KASTRACIJA SPAŠAVA ZIVOTE!
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#72 Re: Sterilizacija macke?

Post by Lex77 »

Ja sam svoju sterilizirao i bila je sva omamljena od anestezije cijeli dan. Preporuka je da se maca prvi dan drži u transporteru, ja sam je po noći pustio da malo hoda po sobi, ali je uglavnom ležala.
Nemojte je prvi dan i noć puštati da hoda po vani jer je to opasno. Za mačore je drukčije, lakša je operacija.
Odlučio sam se na to nakon što je rodila 4 mačića. Odlično se oporavila i sad uživa bez mačora koji je napadaju.
verdi
Posts: 54
Joined: 16/01/2010 23:21

#73 Re: Sterilizacija macke?

Post by verdi »

moja iskustva su uglavnom slicna (kastriranih 6 zenki i 3 muzjaka u posljednjih 20 godina - uglavnom kucnih ljubimaca ali i nekoliko ulicnih): prvi dan je macka osamucena, ali poslije nekoliko sati vec smije piti vode a tek predvece nesto malo i pojesti ali ne krekere da se ne zagrcne. uglavnom im je bio obezbijedjen prostor bez prepreka ili mogucnosti zaglavljivanja, mir i koliko toliko slabije osvjetljenje.
moje mace su kastrirane prije prvog tjeranja, nisu postale lijene i trome, a ni debele (doduse izlaze, pa se tako viskovi potrose).
djevojka iz sjene
Posts: 79
Joined: 20/12/2005 16:51

#74 Re: Sterilizacija macke?

Post by djevojka iz sjene »

Hvala za odgovore i iskustva :)
Imali smo i mi dilemu da li je sterilisati ili ne, međutim što sam više čitala o tome, shvatila sam da joj je u situaciji kada je stalno u stanu za njenu (a bogme i našu) sreću i zdravlje bolja sterilizacija.

Mislim da smo se mi umiješali u njenu prirodu onog momenta kada smo je ''zatvorili'' u stan, pa mi je u tom kontekstu sterilizacija manje miješanje, ali ipak mislim da joj je puno bolje u kući uz svu pažnju koju ima, nego pod autom na temperaturi -2, promrznuta, dehidrirana, gladna. Uglavnom, da joj se ne umiješasmo u prirodu, sada je vjerovatno ne bi ni bilo :(

Uglavnom računat ćemo da će oporavak malo duže potrajati (nadam se da neće), ipak da uzmem nekoliko dana slobodnih, da nakon zahvata budem uz nju :) Iako mi je već žao :(
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#75 Re: Sterilizacija macke?

Post by Lex77 »

Nema ti šta biti žao. Ona se potpuno oporavi za čas, a nema neželjenih mačića + tako drugi mačići imaju više šanse nači dobar dom.
Kod mene svake godine iskipavaju mačiće pa je to pasija udomit itd. Mislim da bi svaka država trebala organizirati besplatne sterilizacije ženki mačaka!
Post Reply