Stednja, savjeti (nebankarska)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#1 Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by iceman ze »

Da li je neko kuci pokusao ustediti od redovnih primanja? Zainteresovao sam se u zadnje vrijeme, s obzirom da uglavnom ide na tekucu potrosnju i servisiranje kredita.....kada ukucam rijec stednja od 10 hintova misli se na razne bankarske pakete itd. Mene vise zanima kucna varijanta....

Citao sam da bi stariji ljudi nakon isplate rezija i troskova hrane, kupili svesku iscrtali 31 dan i za svaki dan odvajali dnevni iznos plus zadnja stranica sveske za stednju.
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#2 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by nivla »

otvoris devizni racun, npr u rajfajzenu, dobijes i internet bankarstvo uz njeg, to te umjesto 1,99, kosta 3,99km mjesecno,
devizni naravno u eur valuti,
kad ti legne plata preko internet bankarstva prebacis iznos koji si sam sebi odredio na devizni, nema provizije kad prebacujes devizni
kad ti trebaju pare 2km ti je provizija da vratis na km, ili ako mozes platiti u eur odes u banku i dignes eure (nema provizije)
kucna varijanta je teza jer cim imas pare ispadne ti prilika potrosices ih, znam iz licnog iskustva jer sad uz ratu kredita i ista primanja uspijem ustediti skoro cijeli iznos koji sam prije kredita stedio
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#3 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by duminjo »

Pratim :lol:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#4 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by DaffyDuck »

Ustedi li se sta? :D
Depoziti građana iznose 11,83 milijardi KM

inShare

Sarajevo, 31.10.2018.

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) svim građanima i komercijalnim bankama čestita 31. oktobar – Svjetski dan štednje, koji stanovništvo BiH i ove godine obilježava s najvećim do sada zabilježenim iznosom štednih uloga.

Prema podacima CBBiH, na kraju septembra 2018. godine ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH iznosili su 11,83 milijardi KM, što je najveći zabilježeni nivo. Depoziti stanovništva imaju daleko najveće učešće u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka, od 55,4%, pa stoga predstavljaju važnu osnovu finansiranja i funkcioniranja banaka.

Ako posmatramo depozite stanovništva po ročnoj strukturi, oročeni i štedni depoziti u septembru 2018. iznose 5,45 milijardi KM ili 46,1% ukupnih depozita stanovništva, od toga kratkoročni depoziti čine 500 miliona KM, a dugoročni 4,95 milijardi KM. Transakcioni računi i depoziti po viđenju čine 6,38 milijardi KM ili 53,9% ukupnih depozita stanovništva.

U pogledu valutne strukture, depoziti stanovništva u domaćoj valuti iznose 5,54 milijardi KM što čini 46,8% učešća, što je značajno više nego prije 5 godina kada je udio depozita u domaćoj valuti bio 38%. Depoziti u eurima iznose 5,70 milijardi KM ili 48,2%, a depoziti u ostalim stranim valutama 591 milion KM ili 5%.

Stanovništvo u BiH kontinuirano povećava depozite,pa su tako u poređenju sa stanjem na kraju septembra prošle godine porasli za čak 808,9 miliona KM ili 7,8%. Međutim, postoje značajne razlike u tempu rasta zavisno od tipa depozita. Najbrže rastu transakcijski depoziti, koji su porasli za 18,0% (odnosno 489 miliona KM), zatim depoziti po viđenju koji bilježe porast od 14,4% (odnosno 311 miliona KM). Oročeni i štedni depoziti, a koji odražavaju štednju, neznatno rastu i na godišnjem nivou su imali porast od 0,3% (18 miliona KM).

Na usporeni rast oročenih i štednih depozita stanovništva utiče i kontinuiran pad kamatnih stopa tokom posljednjih godina. Kamatne stope na oročene depozite stanovništva u euro valuti bilježe kontinuiran pad tokom posljednjih pet godina, sa manjim oscilacijama. Tako su za oročene depozite stanovništva u eurima sa dogovorenim dospijećem od 1 godine do 2 godine smanjene sa 3,279%, koliko je bila prosječna stopa za 2013. godinu, do 1,188% u prvih devet mjeseci 2018. godine. Istovremeno su za oročene depozite sa dogovorenim dospijećem preko 2 godine bile na nešto višem nivou, ali sa istim trendom smanjivanja od 3,945% u 2013. godini do 1,462% u prvih devet mjeseci 2018. godine. Za isti posmatrani period, kamatne stope na oročene i štedne depozite stanovništva u KM sa dogovorenim dospijećem od 1 godine do 2 godine su se smanjivale od 3,262% na 1,276%, a za oročenje preko 2 godine u rasponu od 3,661% do 1,371%.

Stabilan domaći bankarski sektor, uz pouzdan sistem za osiguranje depozita, pruža garanciju stanovništvu da svoja finansijska sredstva drži na računima u bankama, a putem kojih obavljaju tekuće transakcije ili štede za kasnije periode. Na osnovu tog povjerenja i povjerenih sredstava stanovništva, banke su u mogućnosti da finansiraju i doprinose efikasnijem funkcioniranju i rastu ekonomije, te da pomognu u reduciranju neformalne transakcije.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by Dope_Man »

iceman ze wrote:Da li je neko kuci pokusao ustediti od redovnih primanja? Zainteresovao sam se u zadnje vrijeme, s obzirom da uglavnom ide na tekucu potrosnju i servisiranje kredita.....kada ukucam rijec stednja od 10 hintova misli se na razne bankarske pakete itd. Mene vise zanima kucna varijanta....

Citao sam da bi stariji ljudi nakon isplate rezija i troskova hrane, kupili svesku iscrtali 31 dan i za svaki dan odvajali dnevni iznos plus zadnja stranica sveske za stednju.
To je stvar samokontrole i nista vise. Dakle trebas izracunati obavezne troskove koje ces imati svaki mjesec (racuni, hrana, rate itd) + neku razumnu sumu za neplanirane troskove bilo da je to vecera u restoranu, kupovina odjece itd. E onda platu podijeliti na dva steka, u jedan stavljas pare koje ce se trositi, u drugi ono sto si izracunao da se ne mora potrositi. I tu dolazi samokontrola - da taj stek ne diras ni pod razno osim ako je bas nesto jako bitno sto se mora rijesiti. Za sve ostalo zivis od steka za potrosnju, a i tu se probas stegnuti ako mislis da treba, pa ponekad i iz njeg jos prebacis kakav bonus u ovaj trajni stek. Brzina skupljanja dalje ovisi od sume koju odvajas svaki mjesec, odnosno od primanja.

Samokontrola ovdje znaci i ako dodje do porasta primanja da se visak stavlja u stek za stednju, a ne da se povecavaju neplanirani troskovi.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#6 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by iceman ze »

Slicno sam i ja uradio u zadnjih mjesec dana. Platio rezije, hranu i dr.obaveze. Ostatak podijelio na 2 dijela, potrosnju i stednju. S tim da u stednju nisam nista mogao staviti, nego sam iz potrosnje sve sto mi ostane ostavljao na stranu za stednju. Uglavnom pri kraju mjeseca sam imao neplanirani trosak.Tako da sam morao iz te ustedjene sume to i zavrsiti. Zelio sam sebe malo testirati da vidim kako to funkcionise. :-)
User avatar
SpiritCrusher
Posts: 309
Joined: 01/03/2011 16:33
Location: Stick a dick in it, it'll go away..

#7 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by SpiritCrusher »

Radi sa strane, valjaj nešto. Jebeno je od prosječne plate odvojit.
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#8 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by Ci-Nick »

Da mi je doći u fazu da ne trošim ušteđevinu, :lol:
Da bi štedio moraš povećati prihode a zadržati rashode na trenutnom nivou.
Jer nije lako dugoročno smanjiti rashode.
Ako ih na silu smanjiš u jednom mjesecu oni eksplodiraju u drugom i pojedu svu ušteđevinu iz prethodnog mjeseca.
Moj problem je bio da sam vremenom došao na odlične prihode i da sam s rastom prihoda dizao kvalitet života.
Onda se desio pad prihoda a ženu i djecu teško vratiti na staru potrošnju. :run:
I onda strada ušteđevina.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#9 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by iceman ze »

Ovaj mjesec mozda ce biti minimalna usteda od prihoda. Nemam mogucnost trenutno da radim 2 uporedno posla. Jedina opcija je da reorganizujem prihode i nacin potrosnje. Pokusavam naci najbolji obrazac za sebe. Pricao sam malo sa ljudima oko sebe. Postoje i ljudi koji su neke kapitalne investicije poput stana i auta rijesili stednjom. Za moje je poimanje to previse daleko i apstraktno.
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#10 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by SSemir »

Skontaj koliko mozes mjesecno odvojit i otvori stedni racun i napravi trajni nalog u fiksnom iznosu, cim ti puste platu taj iznos automatski ode na stedni racun i ti zivis onda od ostatka plate kao da taj dio i ne postoji. 150 KM mjesecno je za godinu dana 1800KM, nije to lose..a onda gledaj gdje te pare mozes ulozitipa da zaradis jos. Npr ulozi u dionice bhtelecoma, svake godine isplacuju dividendu...sklonit ces pard sa ociju, znaci neces biti u iskusenju da ih potrosis nanestp bezze, a dionice od bhtelecoma su relativno sigurne
A inace, slabo se moze od toga ustedit.
Radi nesto, preprodaji, trguj, skontaj neki vid zarade preko kompjutera. Pri tome radis tako da ne gledas kako da od (lupam) 100KM napravis 300KM, vec od 100 KM da napravis 120 KM mjesecno, to ti je 20 posto dobit, ogroman je to procenat iako je samo 20KM.

Prije sam kupovao sitnice iz kine i na olx prodavao, mjesecno sam rezervar gorriva od tog imao. Nikakav trud, dok na poslu odmaram od redovnog posla pregledam ebay i olx...
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#11 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by Boemica »

Ja imam dobar sistem, ali trebam i dosta samokontrole :D
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#12 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by geralt »

Za stednju nisu potrebni nikakvi posebni sistemi ni stedni racuni, dovoljno je organizovati potrosnju tako da standardni rashodi uvijek budu ispod standardnih prihoda. Ja svoju "kontrolu" radim na mjesecnom izvodu sa tekuceg racuna. Ako vidim da sam u minusu u odnosu na isti dan prethodnog mjeseca, znaci da se trebam malo "stisnuti" na neobaveznim troskovima (izlasci, voznja taksijem, itd), te odloziti krupnije troskove (tehnika, namjestaj, nova odjeca, itd). Srecom zena je u istom fazonu kao i ja :)

Dosad sam od ustedjevine stecene na taj nacin uspio kompletno renovirati i opremiti stan, te kupiti solidno polovno auto. Kad sam uzimao stambeni kredit rekao sam sebi da mi je to prvi i zadnji kredit koji uzimam u zivotu, i zasad se toga uspjesno drzim (osim par neplaniranih ulazaka u minus).

Primjer kako ne treba stediti je jaran koji je odlucio da ce svaki mjesec stavljati po 100 KM na stedni racun. To je stvarno i radio, ali se istovremeno zakopavao po 200 KM dublje u minus na tekucem racunu svaki mjesec.
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#13 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by SSemir »

Uzmes pare od banke, kupis auto od tih para od banke, vratis kredit ostane ti auto viska.
Onu ustedjevinu si u mesjuvremenu investirao.
Rezultat: ustedjevina plus zarada od ustedjevine plus auto.
Bez kredita imas auto, nemas ustedjevine, nemas zarade od ustedjevine.
Gledaj na kredit kao na investiciju ;-)
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by drndalo »

Mi smo dugo pisali sve troskove u svesku... Malo glupo zvuci, ali kao da vise pazis na potrosnju kada znas da ces je upisati...

Treba ponekad, na kraju mjeseca malo i procitati svesku, uhvatis se da se pitas sta si, kada i zasto potrosio... Tu mozes dobro skontati kojim manjim (relativno) troskovima trosis vise nego sto i mislis, jer se to zaboravi...

Ko zna tacno dal je ovaj mjesec uzeo taxi 3x ili 7x...? Posebno ako je to bilo onako, bez realne potrebe...

U prodavnicu nosim spisak, i opet kupim i sto mi ne treba, kad vidim dupe mi zine... I ne kupujem veliku fasungu, nego sta nam stvarno treba...
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#15 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by geralt »

SSemir wrote:Uzmes pare od banke, kupis auto od tih para od banke, vratis kredit ostane ti auto viska.
Onu ustedjevinu si u mesjuvremenu investirao.
Rezultat: ustedjevina plus zarada od ustedjevine plus auto.
Bez kredita imas auto, nemas ustedjevine, nemas zarade od ustedjevine.
Gledaj na kredit kao na investiciju ;-)
U racunici ti fale dvije krupne stavke:

- kamata koju ces platiti banci;
- nova ustedjevina koju mozes steci u vremenu u kojem bi inace vracao kredit banci

Osim toga, kod uzimanja kredita se uvijek moras zapitati hoce li ti prihodi neocekivano opasti ili rashodi neocekivano porasti, sto je puno jednostavnije za izgurati kad baratas sa svojim parama umjesto sa tudjim.

Poznajem bracne parove koji su tako uzeli kredite i za stan i za auto jer im je racunica na papiru pokazivala da mogu podnijeti kombinovanu ratu. Onda prodje godina-dvije, dodje dijete, jedno ostane bez posla ili mu se smanji plata, na autu pocnu skupi kvarovi, i eto belaja.
probook
Posts: 4581
Joined: 13/10/2013 22:38

#16 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by probook »

drndalo wrote:U prodavnicu nosim spisak, i opet kupim i sto mi ne treba, kad vidim dupe mi zine... I ne kupujem veliku fasungu, nego sta nam stvarno treba...
Ovo isto radim, jer ako odem u veliku nabavku 30% kupim bezveze sto mi i ne treba.

Nisu losi i djeciji stedni racuni (nema odrzavanja racuna, niti obaveznog iznosa za uplatu), ja malom otvorio i skontao da ako samo po 50 KM uplacujem za 10 god cu tu imati 6000 KM. Taman fina cifra za fakulteta i ostalih obaveza, samo treba imati dobru samokontrolu :wink:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#17 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by iceman ze »

Otvorili smo i mi djeciju stednu i otkako se rodio sve za njega smo na to mjesto stavljali i nismo dirali vec godinama.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by moonca »

iceman ze wrote:Ovaj mjesec mozda ce biti minimalna usteda od prihoda. Nemam mogucnost trenutno da radim 2 uporedno posla. Jedina opcija je da reorganizujem prihode i nacin potrosnje. Pokusavam naci najbolji obrazac za sebe. Pricao sam malo sa ljudima oko sebe. Postoje i ljudi koji su neke kapitalne investicije poput stana i auta rijesili stednjom. Za moje je poimanje to previse daleko i apstraktno.
..hm ..koliko godina im je trebalo da ustede za stan ....
Po meni, moras odvojiti nekoliko plata na stranu za 'crne dane' / gubitak posla-ne dirati.
Ostalo, po prioritetima trositi.
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#19 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by SSemir »

[...
Last edited by SSemir on 22/11/2020 14:24, edited 1 time in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#20 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by iceman ze »

moonca wrote:
iceman ze wrote:Ovaj mjesec mozda ce biti minimalna usteda od prihoda. Nemam mogucnost trenutno da radim 2 uporedno posla. Jedina opcija je da reorganizujem prihode i nacin potrosnje. Pokusavam naci najbolji obrazac za sebe. Pricao sam malo sa ljudima oko sebe. Postoje i ljudi koji su neke kapitalne investicije poput stana i auta rijesili stednjom. Za moje je poimanje to previse daleko i apstraktno.
..hm ..koliko godina im je trebalo da ustede za stan ....
Po meni, moras odvojiti nekoliko plata na stranu za 'crne dane' / gubitak posla-ne dirati.
Ostalo, po prioritetima trositi.
Nisam nikad provjeravao tu pricu ali imam u familiji primjer koji su uspjeli 1/3 ustediti za kupovinu stana za x godina a ostatak su rjesili kreditom na manji broj godina.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#21 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by VladaFBiH »

SSemir wrote:
geralt wrote:
SSemir wrote:Uzmes pare od banke, kupis auto od tih para od banke, vratis kredit ostane ti auto viska.
Onu ustedjevinu si u mesjuvremenu investirao.
Rezultat: ustedjevina plus zarada od ustedjevine plus auto.
Bez kredita imas auto, nemas ustedjevine, nemas zarade od ustedjevine.
Gledaj na kredit kao na investiciju ;-)
U racunici ti fale dvije krupne stavke:

- kamata koju ces platiti banci;
- nova ustedjevina koju mozes steci u vremenu u kojem bi inace vracao kredit banci
Naravno da ima kamata, ali i sa troskom kamate ti ostane vrijednost auta. 15 000 kredit plus kamata. Poslije 3 godine ti to auto vrijedi idalje 5 000.
Dok stedis, opet ti treba auto jbg..
prvi put kada sam čitao mislio sam da se šališ ali sada vidim da nije tako - auto nije investicija jer nešto što rapidno gubi vrijednost ne može biti investicija osim ako se koristi za biznis odnosno gubitak vrijednosti je značajno manji od dobitka koji se ostvaruje s kupovinom automobila...
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#22 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by SSemir »

VladaFBiH wrote: prvi put kada sam čitao mislio sam da se šališ ali sada vidim da nije tako - auto nije investicija jer nešto što rapidno gubi vrijednost ne može biti investicija osim ako se koristi za biznis odnosno gubitak vrijednosti je značajno manji od dobitka koji se ostvaruje s kupovinom automobila...
Pogresno si me skontao. Poredio sam kupovinu auta od ustedjevine i od kredita.
Objasnih zasto ja nikad ne bih ustedjevinu dao na auto. Jer kao sto i sam kazes, auto nije investicija. Sve se slazem s tobom.
Ustedjevinu koju ulozis u auto, si izgubio sa opadanjem vrijednosti auta.
Kad je u pitanju ustedjevina treba naci nacin da se ustedjevina plodi a ne potrosi.
Zato kazem da kredit treba trosit a ne ustedjevinu.
lorente
Posts: 419
Joined: 20/07/2013 03:04

#23 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by lorente »

SSemir wrote:Uzmes pare od banke, kupis auto od tih para od banke, vratis kredit ostane ti auto viska.
Onu ustedjevinu si u mesjuvremenu investirao.
Rezultat: ustedjevina plus zarada od ustedjevine plus auto.
Bez kredita imas auto, nemas ustedjevine, nemas zarade od ustedjevine.
Gledaj na kredit kao na investiciju ;-)
Pomozi sebi.. Upucaj se hitno!
zudda
Posts: 41
Joined: 05/02/2011 12:10

#24 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by zudda »

SSemir wrote:Uzmes pare od banke, kupis auto od tih para od banke, vratis kredit ostane ti auto viska.
Onu ustedjevinu si u mesjuvremenu investirao.
Rezultat: ustedjevina plus zarada od ustedjevine plus auto.
Bez kredita imas auto, nemas ustedjevine, nemas zarade od ustedjevine.
Gledaj na kredit kao na investiciju ;-)
Znaci isti sam.
Nikad mi plata nije docekala kraj mjeseca i onda sam skontao da dignem kredit i kupim luksuzno auto. Isto ko prije nmg sastaviti mjesec ali makar imam dobro auto :D.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#25 Re: Stednja, savjeti (nebankarska)

Post by channel10 »

SSemir wrote:
VladaFBiH wrote: prvi put kada sam čitao mislio sam da se šališ ali sada vidim da nije tako - auto nije investicija jer nešto što rapidno gubi vrijednost ne može biti investicija osim ako se koristi za biznis odnosno gubitak vrijednosti je značajno manji od dobitka koji se ostvaruje s kupovinom automobila...
Pogresno si me skontao. Poredio sam kupovinu auta od ustedjevine i od kredita.
Objasnih zasto ja nikad ne bih ustedjevinu dao na auto. Jer kao sto i sam kazes, auto nije investicija. Sve se slazem s tobom.
Ustedjevinu koju ulozis u auto, si izgubio sa opadanjem vrijednosti auta.
Kad je u pitanju ustedjevina treba naci nacin da se ustedjevina plodi a ne potrosi.
Zato kazem da kredit treba trosit a ne ustedjevinu.
Ja ipak mislim da ti ovdje malo trolas :-D
Post Reply