Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post Reply
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#401 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

a nekada su bili raja ...

Image
Image
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#402 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Image
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#403 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by jefff »

Ni nakon 25. godina stvari nista nisu jasnije nego sto su bile na pocetku.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#404 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

Image
Image
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#405 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

stari je to reziser, pjevale su hodze i popovi njemu a bgmi i ateisti ....

Image
Image
Last edited by pirpa on 06/02/2019 21:37, edited 1 time in total.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#406 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by pirpa »

;-)

Image
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#407 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by nemoj to »

pirpa wrote:Čini mi se da te loži....
Ma ne loži ovo je neki levat.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#408 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Sarajmen wrote:Molim vas, tema ima jasan vremenski i prostorni okvir... Mušan Topalović je bio pripadnik snaga branilaca, od početka pa do oktobra 1993. , kada je ubijen u okviru akcije kodnog naziva ''Trebević''. Napadi neprijatelja su nastavljeni i dalje, snage branilaca su ga nastavile braniti i ...odbranile ga.
U smislu branilaca grada Caco se u najboljem, ali najboljem slucaju, moze nazvati branilac - zlocinac, jer je sve drugo uvreda za casne branioce bez mrlje. Kako branilac moze biti neko ko je, osim civila srpske nacionalosti, pobio i maskakrirao i momke koji su takodjer branili svoj grad? Predrag Salipur 28. god, je bio branilac, od 1.9.1992. godine bio pripadkik 10 br. brigade kojeg je Caco 7 x ubo nozem, Samir Bejtic celicnom sipkom slomio ruke i noge, a Husein Hodžić odrezao glavu da bi ga na kraju bacili u Kazane. To je jedan, a gdje su ostali +17 ubijenih prilikom hapsenja? Za normalnog covjeka nema tu ni branilaca ni heroja. Svidjalo se to nekome ili ne, to su cinjenice i sve se to desavalo u u S. Gradu 1992-1995, to je upravo period koji tema pokriva.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#409 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by jefff »

tempuser wrote:
Sarajmen wrote:Molim vas, tema ima jasan vremenski i prostorni okvir... Mušan Topalović je bio pripadnik snaga branilaca, od početka pa do oktobra 1993. , kada je ubijen u okviru akcije kodnog naziva ''Trebević''. Napadi neprijatelja su nastavljeni i dalje, snage branilaca su ga nastavile braniti i ...odbranile ga.
U smislu branilaca grada Caco se u najboljem, ali najboljem slucaju, moze nazvati branilac - zlocinac, jer je sve drugo uvreda za casne branioce bez mrlje. Kako branilac moze biti neko ko je, osim civila srpske nacionalosti, pobio i maskakrirao i momke koji su takodjer branili svoj grad? Predrag Salipur 28. god, je bio branilac, od 1.9.1992. godine bio pripadkik 10 br. brigade kojeg je Caco 7 x ubo nozem, Samir Bejtic celicnom sipkom slomio ruke i noge, a Husein Hodžić odrezao glavu da bi ga na kraju bacili u Kazane. To je jedan, a gdje su ostali +17 ubijenih prilikom hapsenja? Za normalnog covjeka nema tu ni branilaca ni heroja. Svidjalo se to nekome ili ne, to su cinjenice i sve se to desavalo u u S. Gradu 1992-1995, to je upravo period koji tema pokriva.
Gdje je to i kada dokazao?
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#410 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by nemoj to »

jefff wrote:
tempuser wrote:
Sarajmen wrote:Molim vas, tema ima jasan vremenski i prostorni okvir... Mušan Topalović je bio pripadnik snaga branilaca, od početka pa do oktobra 1993. , kada je ubijen u okviru akcije kodnog naziva ''Trebević''. Napadi neprijatelja su nastavljeni i dalje, snage branilaca su ga nastavile braniti i ...odbranile ga.
U smislu branilaca grada Caco se u najboljem, ali najboljem slucaju, moze nazvati branilac - zlocinac, jer je sve drugo uvreda za casne branioce bez mrlje. Kako branilac moze biti neko ko je, osim civila srpske nacionalosti, pobio i maskakrirao i momke koji su takodjer branili svoj grad? Predrag Salipur 28. god, je bio branilac, od 1.9.1992. godine bio pripadkik 10 br. brigade kojeg je Caco 7 x ubo nozem, Samir Bejtic celicnom sipkom slomio ruke i noge, a Husein Hodžić odrezao glavu da bi ga na kraju bacili u Kazane. To je jedan, a gdje su ostali +17 ubijenih prilikom hapsenja? Za normalnog covjeka nema tu ni branilaca ni heroja. Svidjalo se to nekome ili ne, to su cinjenice i sve se to desavalo u u S. Gradu 1992-1995, to je upravo period koji tema pokriva.
Gdje je to i kada dokazao?

Da li si upravo postavio pitanje gdje je to i kada dokazano?
@nemoj to, opomena pred ban
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#411 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

jefff wrote:
tempuser wrote:
Sarajmen wrote:Molim vas, tema ima jasan vremenski i prostorni okvir... Mušan Topalović je bio pripadnik snaga branilaca, od početka pa do oktobra 1993. , kada je ubijen u okviru akcije kodnog naziva ''Trebević''. Napadi neprijatelja su nastavljeni i dalje, snage branilaca su ga nastavile braniti i ...odbranile ga.
U smislu branilaca grada Caco se u najboljem, ali najboljem slucaju, moze nazvati branilac - zlocinac, jer je sve drugo uvreda za casne branioce bez mrlje. Kako branilac moze biti neko ko je, osim civila srpske nacionalosti, pobio i maskakrirao i momke koji su takodjer branili svoj grad? Predrag Salipur 28. god, je bio branilac, od 1.9.1992. godine bio pripadkik 10 br. brigade kojeg je Caco 7 x ubo nozem, Samir Bejtic celicnom sipkom slomio ruke i noge, a Husein Hodžić odrezao glavu da bi ga na kraju bacili u Kazane. To je jedan, a gdje su ostali +17 ubijenih prilikom hapsenja? Za normalnog covjeka nema tu ni branilaca ni heroja. Svidjalo se to nekome ili ne, to su cinjenice i sve se to desavalo u u S. Gradu 1992-1995, to je upravo period koji tema pokriva.
Gdje je to i kada dokazao?
Pok. dr. Ilijas Dobraca prilikom ekshumacije tijela pomenutog.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#412 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Sarajmen wrote:
tempuser wrote:
U smislu branilaca grada Caco se u najboljem, ali najboljem slucaju, moze nazvati branilac - zlocinac, jer je sve drugo uvreda za casne branioce bez mrlje. Kako branilac moze biti neko ko je, osim civila srpske nacionalosti, pobio i maskakrirao i momke koji su takodjer branili svoj grad? Predrag Salipur 28. god, je bio branilac, od 1.9.1992. godine bio pripadkik 10 br. brigade kojeg je Caco 7 x ubo nozem, Samir Bejtic celicnom sipkom slomio ruke i noge, a Husein Hodžić odrezao glavu da bi ga na kraju bacili u Kazane. To je jedan, a gdje su ostali +17 ubijenih prilikom hapsenja? Za normalnog covjeka nema tu ni branilaca ni heroja. Svidjalo se to nekome ili ne, to su cinjenice i sve se to desavalo u u S. Gradu 1992-1995, to je upravo period koji tema pokriva.
Nije korektno sa tvoje strane da citiraš jedan dio mog komentara.
Sve smo mi to već obrađivali na temi, pa tako i slučaj svirepog ubistva Predraga Šalipura. Ne tvrdim, ali po sjećanju mislim da sam priložio i intervju od oca ubijenog Šalipura...žrtva i dželat su bili dobri drugovi. I sve ostale do tada poznate slučajeve ubijenih civila na lokaciji Kazani, branilaca iz sastava 10. brdske brigade, kao i pripadnika MUP-a . I Topalovića zbog tih nedjela jasno nazvali ratnim zločincem. Velika je šteta što mu se nije sudilo i u sudskom postupku dokazalo ono što mu se stavljalo na teret.

Ako u tom smislu ima nekih novih saznanja o do sada nepoznatim slučajevima , ili sa suđenja dijelu saučesnika i izvršilaca tih nedjela, upoznajte nas sa njima.
Ako nema, imajte na umu da je veliki trud uložen na temi, da se sadržajem ispuni i njim ponude nova saznanja za više događaja, preciznih karti sa zonama odgovornosti brigada unutar i izvan Sarajeva , njenom oficirskom, podoficirskom i boračkom sastavu, ratnom putu vojnih formacija, doprinosu civilnih struktura sa područja Starog Grada i sl. To je jedan od načina da se stvori šira slika o značaju, mjestu i ulozi događaja ili ljudi u vremenu o kojem razmjenjujemo mišljenja na temi.
Nisi shvatio poentu zasto sam te citirao, a citirao sam te iz dva razloga:
Prvi, da se moj komentar po svim parametrima uklapa u temu, a drugi, puno vazniji, da je, sa ove vremenske distance, nazivati Cacu "samo" braniteljem bez obzira na kontekst, mozda uvreda za branitelje bez mrlje na sebi kojima nije smetalo kako se njihov suborac zove. Zamisli da pred sestrom Igora Pavolovica pausalno i "naivno" izjednacis njegog brata i Cacu, da su oba bili propadnici snaga branitelja, a otprilike su u isto vrijeme otisli sa ovoga svijeta?!?!?!
Sto se ostalog tice, razumijem u kojem pravcu bi ti volio da ide tema, medjutim mislim da je pristup "jednom je pomenuto, ako nema sta novo da se doda nema potrebe da se ponavlja", pogresan i granici sa cenzurom, pogotovo sto je taj zlocin prosao prakticno nekaznjen. Zamisli da druga strana tako postavi stvari?
Na kraju kajeva, misljenje nekoga o temi su nova saznanja, u protivnom sta je svrha foruma? Istresi faktografiju u jednom postu i zakljucaj temu?
Last edited by tempuser on 27/12/2018 13:15, edited 3 times in total.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#413 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by jefff »

Pok. dr. Ilijas Dobraca prilikom ekshumacije tijela pomenutog.
Samir Bejtic je danas slobodan covjek bez da je i zasta osudjen.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#414 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

jefff wrote:
Pok. dr. Ilijas Dobraca prilikom ekshumacije tijela pomenutog.
Samir Bejtic je danas slobodan covjek bez da je i zasta osudjen.
Samir Bejtic jeste osudjen na 14 godina. Samir Bejtic je samo jedno ime, sta je sa ostalim, samo jedan robija? To sto je oslobodjen je samo dokaz kakva smo mi farsa i qurac od drzave.
Doduse ne treba cuditi, ridjobradi trezoras, koji je u vrijeme oslobadjajuce presude vec bio prvi u bosnjaka i nedodirljiva figura, je klanjao dzenazu dokazanom zlocincu cime ga je, uz amin oca da se ukopa na Kovacima, prakticno rehabilitovao. To sto je 20 god na Kazanima "osudjivao" zlocine pokazuje njegovu beskraju dvolicnost i cinizam.
A zgrazavali smo se kad je Dodik poslao avion vlade RS-a po Plavsicku u SWE i kad je docekao na aerodromu u BG. :-)
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#415 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by jefff »

Niko nije osudjen jer ni za koga nema dokaza. Sve je rekla-kazala. To je ono sto meni smeta. Niko i nikada stvar nije rasvjetlio do kraja.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#416 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

jefff wrote:Niko nije osudjen jer ni za koga nema dokaza. Sve je rekla-kazala. To je ono sto meni smeta. Niko i nikada stvar nije rasvjetlio do kraja.
Naravno da je sve rasvjetljeno jos 1994, uradio je tad CSB po nalogu Munje Alibabica posao do kraja, ali kasnije je drzava od sudjenja napravila farsu i odlucila "da ne bude dokaza". Uglavnom, za koga je Caco banitelj (i heroj) nek stane pred spomenike i nisane u Velikom parku i to naglas ponovi.
Last edited by tempuser on 27/12/2018 10:48, edited 1 time in total.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#417 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Henry Chinaski »

Ne kažem da na početku nije imao nekih zasluga za odbranu ali upitni su njegovi motivi uključivanja u borbu. Svi su u početku koristili kriminalce.
S druge strane, tragedija je popišati se na sve branioce proglašavanjem ovog lika herojem. To će ostati mrlja na ovom gradu i herojskoj borbi. Tuga...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#418 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by jefff »

tempuser wrote:
jefff wrote:Niko nije osudjen jer ni za koga nema dokaza. Sve je rekla-kazala. To je ono sto meni smeta. Niko i nikada stvar nije rasvjetlio do kraja.
Naravno da je sve rasvjetljeno jos 1994, ali je dosla odluka s vrha da "ne bude dokaza", pa se pocelo patiti od amnezije itd... Uglavnom, za koga je Caco banitelj (i heroj) nek stane pred spomenike i nisane u Velikom parku i to naglas ponovi.
cime mozes dokazati da je B. Izetbegovic organizirao i kljanjao djenazu Caci?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#419 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Henry Chinaski wrote:Ne kažem da na početku nije imao nekih zasluga za odbranu ali upitni su njegovi motivi uključivanja u borbu. Svi su u početku koristili kriminalce.
S druge strane, tragedija je popišati se na sve branioce proglašavanjem ovog lika herojem. To će ostati mrlja na ovom gradu i herojskoj borbi. Tuga...
Caco nije bio klasicni kriminalac, bio je problematican muzicar, pa za njega ne mogu nista tvrditi, ali sam za ostale siguran da im patriozitam nije bio jedini motiv, mozda cak ni na prvom mjestu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#420 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

jefff wrote: cime mozes dokazati da je B. Izetbegovic organizirao i kljanjao djenazu Caci?
Gdje sam ja napisao da je B. Izetbegovic organizovao Cacinu dzenazu? On je tad bio samo sin svog oca. Sto se organizacije dzenaze tice i Bakirovog priststva tice...

Na sahrani, doduše, nije bio prisutan nijedan član vlade, međutim, bilo je jasno da se ta manifestacija ne bi mogla održati bez odobrenja vlade i predsjednika. Osim toga je i Bakir Izetbegović, predsjednikov sin, viđen na sahrani, što je shvaćeno kao znak predsjedničkog blagoslova sahrane.29

29 Oslobođenje, 3.11.1996, Svijet, 14.11.1996.

Kada je Jovan Divjak u jednom pismu upućenom Aliji Izetbegoviću postavio pitanje kako je on mogao organizirati sahranu tog kriminalca, Izetbegović je odgovorio da je sahranu odobrio zbog sve većeg političkog pritiska i da on sam nije očekivao da će se ona razviti u jednu takvu političku demonstraciju.30

30 Ta dva pisma su (u francuskom prijevodu) objavljena u Divjak 2004, str. 273-276.
Tromblon
Posts: 2179
Joined: 18/01/2015 19:37

#421 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by Tromblon »

Nažalost 9. I 10. brdska brigada neće ostati upamćene po herojstvu svojih pripadnika nego po zločinima pojedinaca i tu sva priča prestaje.

Mogao sam tokom rata i ja učiniti svašta nešta ali niti jednog trenutka nisam niti pomislio da učinim bilo šta protiv čovječnosti.

Sa ovima koji pravdaju zločine i zločince i koji će se vjerovatno javiti i odgovoriti na moj post ne pada mi na pamet da se raspravljam.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#422 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by jefff »

eto vidis. Izetbegovici nisu bili na CACINOJ STRANI. No, ovo je vec politika. Dajmo fakte.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#423 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

jefff wrote:eto vidis. Izetbegovici nisu bili na CACINOJ STRANI. No, ovo je vec politika. Dajmo fakte.
jefff wrote:
cime mozes dokazati da je B. Izetbegovic organizirao i kljanjao djenazu Caci?

Fakte ko je odobrio sehitsku dzenazu na Kovacima i ko je bio prisutan na dzenazi si dobio. Ako ides na neciju dzenazu jasno pokazujes svoj odnos i na cijoj si strani. Nema potrebe da skreces pricu na drugu stranu.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#424 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by jefff »

tempuser wrote:
jefff wrote:eto vidis. Izetbegovici nisu bili na CACINOJ STRANI. No, ovo je vec politika. Dajmo fakte.
jefff wrote:
cime mozes dokazati da je B. Izetbegovic organizirao i kljanjao djenazu Caci?

Fakte ko je odobrio sehitsku dzenazu na Kovacima i ko je bio prisutan na dzenazi si dobio. Ako ides na neciju dzenazu jasno pokazujes svoj odnos i na cijoj si strani. Nema potrebe da skreces pricu na drugu stranu.
to je bila politicka dzenaza sem za porodicu i prijatelje merhuma.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#425 Re: Stari Grad u periodu 1992.-1995.

Post by tempuser »

Fakat ne kontam sta pokusavas osim da sam sabe hvatas za rep?
Poenta cijele price je da ne treba cuditi sto nikad niko nije pravoszano osudjen jer je drzava, u kojoj je tad samo jedan covjek imao zadnju rijec, tim cinom prakticno rehabilitovala Cacu iz zlocinca u heroja. To sto je prvi u Bosnjaka mozda bio ucjenjen pa je morao tako da uradi je drugo pitanje. Mozda nikad ne bi postao prvi u Bosnjaka da mu nije bilo tih koji su ga ucijenili...
Post Reply