Star Trek

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
BHCluster
Posts: 23408
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#926 Re: Star Trek

Post by BHCluster »

User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#927 Re: Star Trek

Post by Haris.ba »

Bolje ovo


User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#928 Re: Star Trek

Post by So What! »

Star Trek: Discovery Sets Premiere Date
U.S. Schedule

Star Trek: Discovery will launch in the U.S. on Sunday, September 24 with a broadcast premiere that night on the CBS Television Network airing at 8:30-9:30 PM, ET/PT (time approximate following NFL Football and 60 Minutes). The series premiere will also be available on-demand on CBS All Access and the second episode of the series will be available on the service that same night immediately following the broadcast premiere.

After premiere night, all new episodes will be available on-demand weekly on Sundays exclusively for CBS All Access subscribers in the U.S. The 15-episode season will be released in two chapters. The first eight episodes will run from Sunday, Sept. 24 through Sunday, Nov. 5. The season will then resume with the second chapter debuting in January 2018.

Canada Schedule

Space Channel will launch the first two episodes of Star Trek: Discovery on Sunday, September 24 at 8:30 PM ET. The first eight episodes will run from Sunday, September 24 through Sunday, November 5. The season will then resume with the second chapter in January 2018. Every episode will also be available to Space subscribers on the newly launched Space GO app, in addition to being available on Space.ca and participating On Demand channels. Star Trek: Discovery will also stream exclusively in Canada on CraveTV, with full scheduling details to be released in the coming weeks.

Rest of the World Schedule

Netflix will launch Star Trek: Discovery on Monday, September 25 to countries outside of the U.S. and Canada. The first eight episodes will run from Monday, September 25 through Monday, November 6 with the second chapter in January 2018.
ITNet
Posts: 779
Joined: 30/09/2016 11:47

#929 Re: Star Trek

Post by ITNet »

Jebo ih januar 2018, daj sve odmah baaaaa :lol:
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#930 Re: Star Trek

Post by Ajatolah_ »

Meni iskreno trejler djeluje top. Ono što mi je možda malo zaparalo uši je kad ovaj kaže kako mu vrsta predosjeća smrt, to već ode iz sci-fi u samo fi, al' hajde. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#931 Re: Star Trek

Post by Chmoljo »

BHCluster wrote:
jel se to Saša zbog ove serije zombirala?
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#932 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Chmoljo wrote:
BHCluster wrote:
jel se to Saša zbog ove serije zombirala?
Yep! :D Jebiga, ovdje je lead, a tamo "samo" dio ensambla. Dobru lovu su izgleda ulupali ovi iz CBS-a u ovu seriju.
A osim onog ranog teasera još nam nisu dali konačan izgled Discovery broda. Ovo u traileru je drugi brod.
USS Shenzhou. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#933 Re: Star Trek

Post by Chmoljo »

ne izgleda ofirno nimalo. moglo bi biti interesantno.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#934 Re: Star Trek

Post by Ajatolah_ »

Novi izgled Klingonaca, valja se i na ovo naviknuti... :D

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#935 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Postavljeni su klipovi novog fejzera, trikordera, komunikatora na tweeter stranici Star Trek Discovery:

https://twitter.com/startrekcbs

Sve super izgleda, kao moderna verzija klasičnog TOS-a.

Plus novi poster za Comic Con koji sugerira kako bi trebala izgledati finalizirana verzija Discoverya.

Image

Nije loše, uopšte nije loše. Navikao sam se na ovaj izgled broda, koji bi mogao postati Star Trek klasik ako
ostali aspekti serije budu dobri. :D
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#936 Re: Star Trek

Post by listopad »

Dosta je vise i tih Zvjezdanih staza. Malo malo, novi film, pa nova serija...

Vrijeme je da legendarna fransiza ode u penziju. Izlizali su ovo do besmislenosti. Od serija su valjali samo TNG i donekle Voyager. Roddenberry se okrece u grobu jbg...

Ali, pazi ej, u tom Discovery-u glumi i neki Doug(ie) Jones. Slucajnost, Dale? :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#937 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Ajde dosta te više partibrejkeru. :skoljka: :mrgreen: Ne valja Lynch, Twin Peaks, braća Coen, sva muzika poslije 70-tih,
Star Trek. :roll: :twisted: Ideš mi na živce više. :twisted: :mrgreen: Ja sam otvorenog uma, franšiza je imala pauzu
na televiziji od gotovo 15 godina, tako da ne znam o kojoj izlizanosti govoriš. A nije ni Roddenbery bio neki svetac
da se okreće u grobu. I on je napravio ovu seriju da zaradi lovu. A osim prve sezone gotovo da nije bio ni povezan
sa TNG-om. Naveden je samo kao izvršni producent, a sav pravi posao pisanja su na svojim leđima iznijeli mlađi
kreativci kao Michael Piller, Ronald Moore, Ira Steven Behr i René Echevarria. Roddenberyevo čedo je originalna
serija, na koju se Discovery najviše i naslanja. Sve je do kreativnog tima i kvaliteta priča koje budu pričali.
Ako to bude dobro, ja se pridružujem novoj posadi. :D

Moguće da su pisci Discoverya fanovi novog Twin Peaksa. Nisu vala jedini. :D
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#938 Re: Star Trek

Post by listopad »

Ma sve je to karina...

I sam valjda vidis da samo snimaju prequele, sequele, rimejke, ekraniziraju video igre i stripove, a kada sve to ne rade, muzu staru kravu. Mislim da su nakon 13 filmova i 6 serija zaradili love da mogu kupiti pola planete. Nema tu vise mjesta za kreativnosti, jer je sve vec isprobano do ofucanosti. Mogu snimiti jos deset ST serija i duplo vise filmova, ali ljudi ce se uvijek sjecati Pikarda, Dejte, Kirka, Spocka, Borgova dok ce ovi novi biti zarobavljeni za pola godine.

Mojne se bezveze nervirati. Forum nije tu samo za slaganje nego i suprotne stavove. Ovdje dominiraju filmovi i serije kojima si ti daleko vise sklon od mene. Zato ti vise u oci upadaju moji negativni stavovi. Da ja pricam samo o stvarima koje ja gledam, i ti bi stalno upadao sa negativnim komentarima sto meni licno ne bi smetalo. Meni je malo neobicno da jedna zrela osoba nasijeda na ove reboote i rimejke. Kakav novi Star Trek, kakav novi X Files i kakav novi Twin Peaks, druze. Sve ima svoj pocetak i kraj. To ti dodje kao da covjek od 60 godina ponovo pocne nositi odjecu koju je nosio kada je imao 16 godina. :)

Uglavnom, necu te vise nervirati. Pogledaj kakva je serija pa nam javi. Ali nemoj meni iz inata tvrditi da je odlicna. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#939 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

listopad wrote:Ma sve je to karina...

I sam valjda vidis da samo snimaju prequele, sequele, rimejke, ekraniziraju video igre i stripove, a kada sve to ne rade, muzu staru kravu. Mislim da su nakon 13 filmova i 6 serija zaradili love da mogu kupiti pola planete. Nema tu vise mjesta za kreativnosti, jer je sve vec isprobano do ofucanosti. Mogu snimiti jos deset ST serija i duplo vise filmova, ali ljudi ce se uvijek sjecati Pikarda, Dejte, Kirka, Spocka, Borgova dok ce ovi novi biti zarobavljeni za pola godine.

Mojne se bezveze nervirati. Forum nije tu samo za slaganje nego i suprotne stavove. Ovdje dominiraju filmovi i serije kojima si ti daleko vise sklon od mene. Zato ti vise u oci upadaju moji negativni stavovi. Da ja pricam samo o stvarima koje ja gledam, i ti bi stalno upadao sa negativnim komentarima sto meni licno ne bi smetalo. Meni je malo neobicno da jedna zrela osoba nasijeda na ove reboote i rimejke. Kakav novi Star Trek, kakav novi X Files i kakav novi Twin Peaks, druze. Sve ima svoj pocetak i kraj. To ti dodje kao da covjek od 60 godina ponovo pocne nositi odjecu koju je nosio kada je imao 16 godina. :)

Uglavnom, necu te vise nervirati. Pogledaj kakva je serija pa nam javi. Ali nemoj meni iz inata tvrditi da je odlicna. :D
Jebiga, ti isto ko' da ne znaš kako funkcioniše filmska industrija. Svi filmovi koji se rade, rade se da bi zaradili novac.
Bila to stara, dobro poznata franšiza ili novi projekat, ne znam, recimo Christophera Nolana. Što ne znači
da je tu isključena bilo kakva kreativna vizija. U Star Trek univerzumu se može ispričati još hiljade dobrih priča
ako oni koji ih pišu to znaju uraditi. Ne možeš znati dok ne pogledaš, ali bar možeš dati šansu nečemu.

Novi X-Files je recimo bio sranje, jer je patio od bezidejnosti Cartera koja je i originalnu seriju na kraju ukopala.

Novi Twin Peaks je super jer David Lynch se oslonio na svoje instinkte i kreativne impulse umjesto udovoljavanju
nekoj nostalgiji gledatelja koji su pratili originalnu seriju. I napravio je odličan posao, makar udaljio dobar
dio stare Twin Peaks fan baze. Ali je sudeći po ogromnom dijelu komentara kako gledalaca tako i kritike kao
i svojih suvremenika iz struke stekao novu publiku i potvrdio kultni status Twin Peaksa kao jedne od najboljih
i najinovativnijih serija svih vremena. Kredit treba dati i Showtime tv kući koja je Lynchu dala kreativnu
slobodu da radi šta želi. To je rijetko viđena stvar u današnjoj filmskoj industriji, a koja ide u prilog mojoj
tvrdnji da kreativna vizija i proces nisu nužno zapostavljeni zbog komercijalnog aspekta.
Osim toga, ti svakako (po svom ranijem priznanju) nisi Lynchov ljubitelj, tako da nije ni bilo neke šanse da
će ti se svidjeti novi Twin Peaks.

Ne znam otkud ti ta ideja da ja tebi ili bilo kome drugome tvrdim nešto u inat. :zoka: Ja pišem o onome
što mi se sviđa i što volim.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#940 Re: Star Trek

Post by listopad »

Moras se malo opustiti. Previse sve ovo shvacas ozbiljno i cak licno. Ja se necu nikome izvinjavati za svoje stavove. Ako mi se nesto svidja, reci cu to na sav glas, ako ne, ucinit cu isto i gotovo. Mozemo imati potpuno suprotne stavove i odnositi se jedni prema drugima kao civilizirani ljudi. Nisi dijete, no ako mozda imas ispod 20 godina, do mene je. Ja sam Zvjezdane staze gledao sa ocem daleke 1989, a Twin Peaks (Lorin dnevnik :D ) sa majkom kada je serija izasla kod nas 1990. Dakle, i ja sam pregledao sve te stvari koje ti volis. Neke mi se dopadaju, neke ne. Uzivam gledati TNG, iako ima dosta losih epizoda. Uzivam isto tako gledati stare filmove koji su gotovo svi sranje osim onog prvog, The Motion Picture. Sve te filmove nisam gledao samo jednom. Mnogi ljudi dijele isto misljenje kao ja, mnogi se ne slazu. Who cares?

Nemoj misliti da ja mrzim Lyncha. Neke filmove rado gledam, neke ne, a gledao sam ih sve. Twin Peaks je inovativna, cak revolucionarna serija. Lynch je veliki talent iza kamere i zna stvoriti pravu atmosferu. Isto tako se zna glupirati i u svoju umjetnost ubacivati kojekakve transcendentalne gluposti. Ako nisi, pogledaj dokumentarac David Wants to Fly. Tu ces naci djelimicno odgovore na ovu tendenciju u njegovim filmovima. Lynch rado istice kako u njegovim filmovima nema potrebe za odgovorima i objasnjenjima, da je sve to suvisno itd. Za mene opskurantizam nema nikakvu umjetnicku vrijednost. No postoji dovoljno ljudi koji u tome ipak pronalaze neku vrijednost i ja to postujem. Nema potrebe za sukobljavanjem.

Covjek mora biti u stanju da podnese drugacije stavove. To je osnova komunikacije, cak i ove virtualne i anonimne. Samo zato sto se ne poznajemo ne znaci da se ne trebamo postovati.
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#941 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

listopad wrote:Moras se malo opustiti. Previse sve ovo shvacas ozbiljno i cak licno. Ja se necu nikome izvinjavati za svoje stavove. Ako mi se nesto svidja, reci cu to na sav glas, ako ne, ucinit cu isto i gotovo. Mozemo imati potpuno suprotne stavove i odnositi se jedni prema drugima kao civilizirani ljudi. Nisi dijete, no ako mozda imas ispod 20 godina, do mene je. Ja sam Zvjezdane staze gledao sa ocem daleke 1989, a Twin Peaks (Lorin dnevnik :D ) sa majkom kada je serija izasla kod nas 1990. Dakle, i ja sam pregledao sve te stvari koje ti volis. Neke mi se dopadaju, neke ne. Uzivam gledati TNG, iako ima dosta losih epizoda. Uzivam isto tako gledati stare filmove koji su gotovo svi sranje osim onog prvog, The Motion Picture. Sve te filmove nisam gledao samo jednom. Mnogi ljudi dijele isto misljenje kao ja, mnogi se ne slazu. Who cares?

Nemoj misliti da ja mrzim Lyncha. Neke filmove rado gledam, neke ne, a gledao sam ih sve. Twin Peaks je inovativna, cak revolucionarna serija. Lynch je veliki talent iza kamere i zna stvoriti pravu atmosferu. Isto tako se zna glupirati i u svoju umjetnost ubacivati kojekakve transcendentalne gluposti. Ako nisi, pogledaj dokumentarac David Wants to Fly. Tu ces naci djelimicno odgovore na ovu tendenciju u njegovim filmovima. Lynch rado istice kako u njegovim filmovima nema potrebe za odgovorima i objasnjenjima, da je sve to suvisno itd. Za mene opskurantizam nema nikakvu umjetnicku vrijednost. No postoji dovoljno ljudi koji u tome ipak pronalaze neku vrijednost i ja to postujem. Nema potrebe za sukobljavanjem.

Covjek mora biti u stanju da podnese drugacije stavove. To je osnova komunikacije, cak i ove virtualne i anonimne. Samo zato sto se ne poznajemo ne znaci da se ne trebamo postovati.
OMG. :lol: Pa ti si izgleda stvarno pomislio da mene pogađaju i nerviraju tvoji stavovi??!! :mrgreen: Pobogu čovječe ovo
je forum, na kojem se razmjenjuju i sukobljuju mišljenja, pa ako je ponekad i malo žustrije, kakve ima veze?
Sve dok ne vrijeđamo jedni druge u redu je. :D I normalno je da bude žustrije kada su nam stavovi dijametralno suprotni.

Jedina stvar koja mi je stvarno zasmetala je ovaj tvoj snishodljivi ton u ovom postu. :roll:

Ovo za Lyncha i transcendentalnu meditaciju i prigovaranja vezana za to su čista glupost. To je toliko dugo vremena
dio onoga što on jeste i dio njegovih osobnih vjerovanja da je normalno da se to dijelom odrazi i u njegovom radu.
Ja nikada nisam osjetio da on nekoga u svojim filmovima lupa po glavi sa tim niti tjera da vjeruje u iste stvari.
Dovraga, pa sam lik agenta Coopera je ogromnim dijelom prožet budističkom filozofijom i to je dio njegovog šarma.
Ta njegova sposobnost da misli izvan uobičajenih okvira i da istrazi pristupi na drugačiji, intuitivniji način.
Neke od najboljih scena originalne serije su prožete sa tim.

Kao na primjer:



Ili klimaks i ključna scena druge sezone:


Leland, the time has come for you to seek the path. Your soul has set you face to face with a clear light and you are now about to experience it in it's reality where in all things are like the void and cloudless sky and the naked spotless intellect is like a transparent vacuum without circumference or center. Leland, in the moment, know yourself and abide in that state. Look the light Leland. Find the light. Into the light Leland, into the light. Don't be afraid.
Tako da je prigovaranje Lynchu za budizam i transcendentalnu meditaciju jednako glupo kao što bi bilo prigovarati
Martinu Scorseseu zato što je katolik i što su mu filmovi prožeti jakim moralnim načelima koje crpi iz katoličanstva.

Razlika između nas dvojice, koliko sam ja barem mogao iščitati iz tvojih postova, je da ti misliš da sve što je
dobro u filmskoj ili muzičkoj umjetnosti već davno napravljeno i da se danas više ne pravi kvalitetna umjetnost.
Moje mišljenje je da još uvijek postoje kreativni putevi do kojih se može doći do vrhunske i kvalitetne umjetnosti
i da opcije nisu iscrpljene. Mislim da je umjetnost (nebitno da li je riječ o filmskoj, muzičkoj, književnoj ili likovnoj)
živuća, disajuća stvar koja se stalno razvija, raste, nadograđuje i transformiše stvarajući neke nove oblike.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#942 Re: Star Trek

Post by listopad »

dale cooper wrote:Jedina stvar koja mi je stvarno zasmetala je ovaj tvoj snishodljivi ton u ovom postu. :roll:
Pa da li bi ti draze bilo da nastupam agresivno i nadrkano kao neka gospoda ovdje? Ja volim dobru diskusiju. Najlakse je likovati. Nemam ja taj 'ta ces ti, 'ta ti znas mentalitet, inace veoma rasprostranjen medju ljudima iz BiH.
Ovo za Lyncha i transcendentalnu meditaciju i prigovaranja vezana za to su čista glupost. To je toliko dugo vremena
dio onoga što on jeste i dio njegovih osobnih vjerovanja da je normalno da se to dijelom odrazi i u njegovom radu.
Ja nikada nisam osjetio da on nekoga u svojim filmovima lupa po glavi sa tim niti tjera da vjeruje u iste stvari.
Dovraga, pa sam lik agenta Coopera je ogromnim dijelom prožet budističkom filozofijom i to je dio njegovog šarma.
Ta njegova sposobnost da misli izvan uobičajenih okvira i da istrazi pristupi na drugačiji, intuitivniji način.
Neke od najboljih scena originalne serije su prožete sa tim.
Svaki umjetnik ima pravo da u svoja djela ulijeva i licna vjerovanja. Ja cak mislim da je to obaveza svakog umjetnika koji drzi do licnog integriteta. Sve ostalo su umjetnici po narudzbi koji nista ne stvaraju nego nude servise kao danasnji "reziseri" u Hollywoodu. David Lynch je citavu karijeru proveo sukobljavajuci se sa producentskim kucama, zahtijevajuci pravo na licnu umjetnicku slobodu. Ja takvu odanost duboko postujem, e sad da li to sto je on napravio od svoje slobode ima neku vrijednost je druga stvar. I ja imam pravo da kritikujem inspiraciju koju Lynch crpi iz "ucenja" jedne sekte, predvodjenom indijskim prevarantom. Nije novost da na takve nasijedaju budale na Zapadu, mahom bogatasi koji zive u izobilju, pa si kupuju savjest "meditacijama".

Covjek mora da bude u stanju da kriticki razmotri sadrzaj, poruku i estetiku jednog filma, a ne da samo bulji u njega kao ovca u sarena vrata. Analiza filma ne bi samo trebao biti posao filmskih kriticara (koji su cesto dio PR industrije cija je uloga da te ubijedi u genijalnost ovog ili onog filma) nego i publike. Uvijek cemo dolaziti do razlicitih zakljucaka, ali vazno je da razmisljamo umjesto da dopustimo da nam zanesenost pomuti razum, cak i onda kada je u pitanju djelo najomiljenijeg redatelja, komponiste, autora itd.
Tako da je prigovaranje Lynchu za budizam i transcendentalnu meditaciju jednako glupo kao što bi bilo prigovarati
Martinu Scorseseu zato što je katolik i što su mu filmovi prožeti jakim moralnim načelima koje crpi iz katoličanstva.
Nije ovo prigovaranje, jer to pretpostavlja poziv na zabrane kao da se radi o uvredljivom, skandaloznom ili kriminalnom prekrsaju. Ovo je kritika i to je nesto sasvim drugo. Lynch i Scorsese imaju svoja vjerovanja iz kojih crpe umjetnicku inspiraciju. Svoja djela prezentiraju siroj publici koja ima pravo na stav, negativan i pozitivan, ali nema pravo da umjetniku osporava njegovo pravo na slobodu i inspiraciju. To ne radi publika, to ne radi moja malenkost, to radi korporativna filmska industrija koja filmove prodaje kao robu i koja vrijednost filma vidi iskljucivo u zaradi koju im je donio. U takvim uslovima nema slobode i razvoja umjetnosti. To je moguce samo van tih okvira, koji postoje, ali na margini zahvaljujuci totalnoj hegemoniji Hollywooda. Od toga pate kinematografije sirom svijeta, ali i indie kino u samoj Americi, tako da su cesto primorani na prilagodjavanje istim principima kojima se vodi i premocni Hollywood ili ce propasti. Za prosperitet kulture i umjetnosti moraju postojati uslovi. Nije to samo stvar volje i talenta.
Razlika između nas dvojice, koliko sam ja barem mogao iščitati iz tvojih postova, je da ti misliš da sve što je
dobro u filmskoj ili muzičkoj umjetnosti već davno napravljeno i da se danas više ne pravi kvalitetna umjetnost.
Moje mišljenje je da još uvijek postoje kreativni putevi do kojih se može doći do vrhunske i kvalitetne umjetnosti
i da opcije nisu iscrpljene. Mislim da je umjetnost (nebitno da li je riječ o filmskoj, muzičkoj, književnoj ili likovnoj)
živuća, disajuća stvar koja se stalno razvija, raste, nadograđuje i transformiše stvarajući neke nove oblike.
Ja odlucno tvrdim da su filmovi prije bili mnogo bolji, ali ne zato sto su stariji nego zato sto su tada postojali bolji uslovi i vece slobode. Produkcijske kuce, javne i privatne, su bile spremnije na rizik i eksperimentiranje, te su reziserima davali daleko vece slobode. Sto se tice (ekonomskih, drustvenih) uslova, slobode umjetnosti i njezinog razvoja, odgovor imas gore.

Nema novog Eisensteina, Kurosawe, Kubricka, Rossellinija ili Tarkovskog. To nije zbog nekakvih metafizickih razloga, imanentnim danasnjem dobu, nego zato sto je maksimalni profit u sto kracem vremenu postao mjerilo za kvalitet ili umjetnost. Stanje ekonomije i materijalna stvarnost danasnjice oblikuju i samu umjetnost, pa i nasu svijest. Cak do te mjere da ces, ako se interesujes za kino koje ne pripada mainstreamu, biti popljuvan kao snob. Ljudi ne samo sto gube sposobnost prosudjivanja nego sposobnost kulturnog ponasanja i komunikacije.
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#943 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

listopad wrote: Pa da li bi ti draze bilo da nastupam agresivno i nadrkano kao neka gospoda ovdje? Ja volim dobru diskusiju. Najlakse je likovati. Nemam ja taj 'ta ces ti, 'ta ti znas mentalitet, inace veoma rasprostranjen medju ljudima iz BiH.

Svaki umjetnik ima pravo da u svoja djela ulijeva i licna vjerovanja. Ja cak mislim da je to obaveza svakog umjetnika koji drzi do licnog integriteta. Sve ostalo su umjetnici po narudzbi koji nista ne stvaraju nego nude servise kao danasnji "reziseri" u Hollywoodu. David Lynch je citavu karijeru proveo sukobljavajuci se sa producentskim kucama, zahtijevajuci pravo na licnu umjetnicku slobodu. Ja takvu odanost duboko postujem, e sad da li to sto je on napravio od svoje slobode ima neku vrijednost je druga stvar. I ja imam pravo da kritikujem inspiraciju koju Lynch crpi iz "ucenja" jedne sekte, predvodjenom indijskim prevarantom. Nije novost da na takve nasijedaju budale na Zapadu, mahom bogatasi koji zive u izobilju, pa si kupuju savjest "meditacijama".

Covjek mora da bude u stanju da kriticki razmotri sadrzaj, poruku i estetiku jednog filma, a ne da samo bulji u njega kao ovca u sarena vrata. Analiza filma ne bi samo trebao biti posao filmskih kriticara (koji su cesto dio PR industrije cija je uloga da te ubijedi u genijalnost ovog ili onog filma) nego i publike. Uvijek cemo dolaziti do razlicitih zakljucaka, ali vazno je da razmisljamo umjesto da dopustimo da nam zanesenost pomuti razum, cak i onda kada je u pitanju djelo najomiljenijeg redatelja, komponiste, autora itd.


Nije ovo prigovaranje, jer to pretpostavlja poziv na zabrane kao da se radi o uvredljivom, skandaloznom ili kriminalnom prekrsaju. Ovo je kritika i to je nesto sasvim drugo. Lynch i Scorsese imaju svoja vjerovanja iz kojih crpe umjetnicku inspiraciju. Svoja djela prezentiraju siroj publici koja ima pravo na stav, negativan i pozitivan, ali nema pravo da umjetniku osporava njegovo pravo na slobodu i inspiraciju. To ne radi publika, to ne radi moja malenkost, to radi korporativna filmska industrija koja filmove prodaje kao robu i koja vrijednost filma vidi iskljucivo u zaradi koju im je donio. U takvim uslovima nema slobode i razvoja umjetnosti. To je moguce samo van tih okvira, koji postoje, ali na margini zahvaljujuci totalnoj hegemoniji Hollywooda. Od toga pate kinematografije sirom svijeta, ali i indie kino u samoj Americi, tako da su cesto primorani na prilagodjavanje istim principima kojima se vodi i premocni Hollywood ili ce propasti. Za prosperitet kulture i umjetnosti moraju postojati uslovi. Nije to samo stvar volje i talenta.


Ja odlucno tvrdim da su filmovi prije bili mnogo bolji, ali ne zato sto su stariji nego zato sto su tada postojali bolji uslovi i vece slobode. Produkcijske kuce, javne i privatne, su bile spremnije na rizik i eksperimentiranje, te su reziserima davali daleko vece slobode. Sto se tice (ekonomskih, drustvenih) uslova, slobode umjetnosti i njezinog razvoja, odgovor imas gore.

Nema novog Eisensteina, Kurosawe, Kubricka, Rossellinija ili Tarkovskog. To nije zbog nekakvih metafizickih razloga, imanentnim danasnjem dobu, nego zato sto je maksimalni profit u sto kracem vremenu postao mjerilo za kvalitet ili umjetnost. Stanje ekonomije i materijalna stvarnost danasnjice oblikuju i samu umjetnost, pa i nasu svijest. Cak do te mjere da ces, ako se interesujes za kino koje ne pripada mainstreamu, biti popljuvan kao snob. Ljudi ne samo sto gube sposobnost prosudjivanja nego sposobnost kulturnog ponasanja i komunikacije.
Pa i otvorena agresivnost mi je poželjnjija od ovog pasivno agresivnog tona sa visoka kojim tvoji postovi naprosto
obiluju. Ne znam ni da li si svjestan toga ili si jednostavno takav. Ali činjenica da si zakuho sa masom forumaša
do sada i da su te čak banovali govori da imaš određene probleme u komunikaciji preko foruma. Na tvoju sreću,
meni se živo jebe, i mogu izdržati svašta. :mrgreen:

Kritika je ok, ali ti ne kritikuješ film, ti kritikuješ nečija lična uvjerenja pod izgovorom da ona negativno utiču
na umjetnički rad te osobe. Nađi mi jedan primjer gdje Lynchova iskustva i uvjerenja proizašla iz transcendentalne
meditacije ozbiljno narušavaju integritet nekog njegovog filma i reći ću da si u pravu. Isto vrijedi i za Scorcesea.

Što se tiče rada u Hollywoodu, on je načinjen od brojnih kompromisa uglavnom između komercijalnog i kreativnog.
I tako je to uvijek funkcionisalo. Čak i u Kubrickovo vrijeme. Jedino sa čime se mogu složiti da je tada vjerovatno
bilo više spremnosti u Hollywoodu da se rizikuje sa projektima, pa je neko kao Kubrick dobio šansu da snima
autonomne projekte koji možda odmah i nisu donosili profit, ali su davali filmskim studijima prestiž i poštovanje.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#944 Re: Star Trek

Post by Truba »

ako neko cita vbasu diskucisuu dobije napolotanku
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#945 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Black swan wrote:ako neko cita vbasu diskucisuu dobije napolotanku
Nije fer da sam sebi šteliš napolitanku. :D
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#946 Re: Star Trek

Post by listopad »

Dale, diskusija je gotova. Ja imam svoje stavove, ti svoje i to je jedini zakljucak do kojeg smo ocigledno sa sigurnoscu mogli doci. To sto sam dobio ban je druga prica. Ima veze sa nekoliko faktora o kojim ne namjeravam razgovarati, a nije ni vazno. Ja dolazim ovdje da se opustim i povremeno nasalim. Jednog dana cu vjerojatno odsetati, a da to i ne primijetis i zivot ide dalje. Ne vjerujem da ces sa mnom negdje jesti cevape kao sa nekim forumasima, tako da nemas razloga da u meni vidis nekoga tko bi te mogao iritirati. Ako ista, mozemo normalno komunicirati. Sto je tebi uopce vazno sto ja pisem o Lynchu? Nije ti rodjeni otac nego osoba koju vjerojatno neces nikada upoznati. I ja sam bio osjetljiv kada bi netko rekao nesto protiv moje omiljene nindza kornjace, ali sam imao 6 godina jbg. A forum k'o forum, pun svakakvih karaktera, prostacina i pametnjakovica kakvih ces naci iza svakog coska. Nadam se da te Discovery nece razocarati kao sto sigurno hoce ogroman broj ljudi. Uzdravlje, Dale.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#947 Re: Star Trek

Post by Truba »

and napolotanka goes to
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#948 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

listopad wrote:Dale, diskusija je gotova. Ja imam svoje stavove, ti svoje i to je jedini zakljucak do kojeg smo ocigledno sa sigurnoscu mogli doci. To sto sam dobio ban je druga prica. Ima veze sa nekoliko faktora o kojim ne namjeravam razgovarati, a nije ni vazno. Ja dolazim ovdje da se opustim i povremeno nasalim. Jednog dana cu vjerojatno odsetati, a da to i ne primijetis i zivot ide dalje. Ne vjerujem da ces sa mnom negdje jesti cevape kao sa nekim forumasima, tako da nemas razloga da u meni vidis nekoga tko bi te mogao iritirati. Ako ista, mozemo normalno komunicirati. Sto je tebi uopce vazno sto ja pisem o Lynchu? Nije ti rodjeni otac nego osoba koju vjerojatno neces nikada upoznati. I ja sam bio osjetljiv kada bi netko rekao nesto protiv moje omiljene nindza kornjace, ali sam imao 6 godina jbg. A forum k'o forum, pun svakakvih karaktera, prostacina i pametnjakovica kakvih ces naci iza svakog coska. Nadam se da te Discovery nece razocarati kao sto sigurno hoce ogroman broj ljudi. Uzdravlje, Dale.
Samo sam strastven oko stvari koje volim. :-D Cheers mate! :kakoste:

Valjda će nam labud dati da popolovimo napolitanku. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#949 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Novi trailer:



Jedina stvar koja je jasna je da se ne štedi na lovi za ovu seriju. :D
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#950 Re: Star Trek

Post by So What! »

dale cooper wrote:Novi trailer:



Jedina stvar koja je jasna je da se ne štedi na lovi za ovu seriju. :D
Wow, fantastično izgleda, napokon jedna ST serija sa malo realnijim setom, efektima. Možda bude i neke fine muzike.

Klingonci su za sada jedini flop, oni iz novih ST filmova su bili OK, možda i realnije prikazani nego ijedni prije. Ovi trenutni su prečudni.

Sa ovako kvalitetno snimljenom serijom, neće biti problem što je više prequel prirode. ST je generacijska serija, popunit će se neke rupe u historiji Federacije.

Nekako sam siguran da ćemo imati Sector 31 i u ovoj seriji. Otkako su uvedeni u priču, fanovi su iznimno zainteresovani za ovu organizaciju, tako da je Enterprise ispoštovao dobrim dijelom i vidimo da počeci iste sežu od samih temelja Federacije, a u filmu sa Khanom vidimo da je kroz neko vrijeme postala izuzetno moćna organizacija. Ova serija bi nam mogla biti spona u tom procesu.

Ostaće prostora onda samo za seriju između Kirka i Picarda i to je to. Dalje bi moralo ići, post Janeway era.
Post Reply