Star Trek

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#901 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Neuspjeh Enterprisea nije imao nikakve veze sa činjenicom da se radilo o prequel seriji. Razlog je bio
loše pisanje i vodstvo Ricka Bermana i Brannona Brage koji nisu znali iskoristiti ni 1% potencijala
koje im je nudio koncept i vremensko razdoblje u koje su smjestili Enterprise.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#902 Re: Star Trek

Post by TheMule »

lajkujMe wrote:
Npr, kad su pravili seriju Enterprise, i kad smo vidjeli kako brod izgleda, i ko stoji iza serije, znali smo da je vec uzela korak u pogresnom smijeru. Posto su iskopirali brod, postavili radnju u pogresno razdoblju, iskopirali su i ostalo: tehnologiju, tematiku, akciju, cak i imena (vanzemaljci Suliban -jer tad je bio aktivan Taliban), itd itd. cim nemas originalnosti, pisi propalo.

Nadam se da nisam u pravu, i da ce se serija vratiti na stare staze, ali sumljam. Mozda ce dobiti jednu sezonu, eventualno dvije...
Serija Enterprise je imala nesrecu da naleti na trenutak kad je ponestalo ideja u Star Treku i kad je franzisa oslabila zbog zamora publike ali da se kaze da nije valjala i da vremenski period i slicno nisu valjala je hereza.
Nazalost oni koji su je pravili nisu imali dobar koncept i razmisljanje. Po meni Enterprise je trebao da bude mnogo tamnija serija od ovih ostalih jer je to doba bilo pre federacijsko, to je bilo vrijeme kreacije federacije iz pepela Romulanskih ratova koji i cak 200 godina kasnije su imali teski odjek u federaciji po brutalnosti i bukvalnoj borbi za opstanak. Medjutim prvu sezonu su potracili na genericke price koje su ispricane na hiljadu i jedan nacin, drugu sezonu vrlo slicno ali su makar prikazali malo stvari kao sto su neprijateljstvo izmedju Vulkanaca i Andorijanaca tu pricu su trebali bolje uraditi.
Treca sezona za zaborav bukvalno izmislili nesto iz naftalina sto nije trebalo. Tu su trebali pokazati kako zemlja jos uvijek nije ujedinjena kako treba i da postoji doza rasizma i straha od vanzemaljaca, trebali su polako praviti prelude za romulanske ratove tako sto bi ih uveli malo pomalo i misteriozno u pricu. Ali i za napore zemlje da pomiri buduce osnivace federacije u jednu koherentnu silu, Klingonce su trebali prikazati mnogo zesce i opasnije.
Osnivanje section 31 je takodjer trebala biti prikazana. Jedini lik koji mi se nekako uvrstio kao clan posade je bio onaj Malcom Reed on je bio kao zesci ovo ostalo je sve mlakonjski bilo posebno kapetan.
Uvodjenje fotonskih torpeda je bilo glupo to je bio cisti fan service.

Eto to je od mene.
Vidi, postoje dvije publike. Jedna su fanovi, a druga su ljudi koji samo onako gledaju. Serija zivi od obadvije grupe, ali ponajvise od fanova, jer je svakoj seriji potrebna kriticna masa. Ova druga grupa jeste bila zasicena, a prva grupa je bila razocarana sa mnogim stvarima i zato je serija ponistena nakon 3 sezone, jer kad su i najvjerninji gledaoci napustili, to je bilo to. To je malo ironicno, jer 4. sezona je bila mnogo bolja, ali malo su zakasnili...

Vrlo dobro se sjecam toga, i problemi su poceli i prije nego sto je serija pocela. Recimo, vidjeli smo brod, koji smo odmah prepoznali kao jeftina kopija broda Akira. Nesto slicno ovoj seriji sad koju planiraju. Onda smo se pitali, "ako su lijeni po pitanju broda, po cemu li su jos lijeni?". Kad je izasla prva epizoda, imamo sta vidjeti: Klingonci vec tu u prvoj epizodi, oruzja i sva tehnologija slicna ili ista onoj od prijasnjih serija, kasnije Ferengi, itd itd...dosta nepravilnosti i gluposti, i tu su izgubili fanove, i zato je bila losa.

Nadam se da se isto nece desiti po pitanju ove nove, jer ako ovo uprskaju, opet ce biti 10 do 20 godina dok ne dobiju novu sansu.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#903 Re: Star Trek

Post by TheMule »

dale cooper wrote:Neuspjeh Enterprisea nije imao nikakve veze sa činjenicom da se radilo o prequel seriji. Razlog je bio
loše pisanje i vodstvo Ricka Bermana i Brannona Brage koji nisu znali iskoristiti ni 1% potencijala
koje im je nudio koncept i vremensko razdoblje u koje su smjestili Enterprise.
Ma ni vremensko razdoblje nije bas bilo najsretnije rjesenje, jer se radilo o dosadnom razdoblju. Rat izmedju Zemlje i Romulana se vodio atomskim oruzjem, putovanja dosta duza, tehnologija primitivna, dosta politike oko sklapanja Federacije itd to nije nesto sto se moze prikazati na TV-u, a da jos uvijek imas ono sto se zove "Star Trek", to bi bilo nesto potpuno drugo.

To bi se mozda i moglo uraditi da je tu seriju vodio neki genije sa dosta resursa, ali u onoj atmosferi gdje holiwood hoce da ulozi malo, a da im se povrate pare, i sa publikom koja hoce akciju i avanturu, vrlo tesko, tako da mislim da je i izbor vremenske radnje bio los.

Jos jedna stvar oko prequela je sto si uvijek zarobljen po pitanju kreativnosti jer znamo dosta o buducnosti. Najbolje nacin da se to rijesi je da se uradi isto sto je i sam genije Rodenbery uradio, pomaknes radnju 100 godina u buducnost i to je to. Ali to bi iziskivalo ogromnu kreativnost, nove tehnologije, brodovi, vanzemaljci, politicko stanje, likovi i price - dakle ozbiljan projekad, a niko ne smije da se ufati u kostac s tim.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#904 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

TheMule wrote:
dale cooper wrote:Neuspjeh Enterprisea nije imao nikakve veze sa činjenicom da se radilo o prequel seriji. Razlog je bio
loše pisanje i vodstvo Ricka Bermana i Brannona Brage koji nisu znali iskoristiti ni 1% potencijala
koje im je nudio koncept i vremensko razdoblje u koje su smjestili Enterprise.
Ma ni vremensko razdoblje nije bas bilo najsretnije rjesenje, jer se radilo o dosadnom razdoblju. Rat izmedju Zemlje i Romulana se vodio atomskim oruzjem, putovanja dosta duza, tehnologija primitivna, dosta politike oko sklapanja Federacije itd to nije nesto sto se moze prikazati na TV-u, a da jos uvijek imas ono sto se zove "Star Trek", to bi bilo nesto potpuno drugo.

To bi se mozda i moglo uraditi da je tu seriju vodio neki genije sa dosta resursa, ali u onoj atmosferi gdje holiwood hoce da ulozi malo, a da im se povrate pare, i sa publikom koja hoce akciju i avanturu, vrlo tesko, tako da mislim da je i izbor vremenske radnje bio los.

Jos jedna stvar oko prequela je sto si uvijek zarobljen po pitanju kreativnosti jer znamo dosta o buducnosti. Najbolje nacin da se to rijesi je da se uradi isto sto je i sam genije Rodenbery uradio, pomaknes radnju 100 godina u buducnost i to je to. Ali to bi iziskivalo ogromnu kreativnost, nove tehnologije, brodovi, vanzemaljci, politicko stanje, likovi i price - dakle ozbiljan projekad, a niko ne smije da se ufati u kostac s tim.
Pa Enterprise je po epizodi koštao oko milion dolara, tako da nije problem budžet nego kreativnost. Ali kada ti gledanost
pada, i serija ne vraća lovu, normalno da će ti ili skresati budžet ili ukinuti te skroz.

Ma ima dosta priča koje se mogu ispričati u okviru do sada poznate vremenske linije, ima gomila knjiga koje su
to i pokazale, a nisu narušile famozni Star Trek canon. Pomjeranje priče za 100 ili više godina ti uopšte ne
garantuje da će te priče biti zanimljive i dobre. Meni nikada Star Trek nije bio zanimljiv isključivo zbog tehnologije
i vanzemaljaca koje je prikazivao, već zbog priča koje su u biti govorile o ljudskoj prirodi i iskustvu. Ovo sve ostalo
je kao šlag na tortu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#905 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

TheMule wrote:
Nadam se da se isto nece desiti po pitanju ove nove, jer ako ovo uprskaju, opet ce biti 10 do 20 godina dok ne dobiju novu sansu.
Mislim da je sada što se ovoga tiče situacija mnogo bolja. Serija neće više zavisiti od mjerenja klasične tv gledanosti,
ona je samo dio goleme ponude koju će CBS ponuditi u okviru svog premium streming servisa.
Sve Star Trek serije su se već pokazale kao jako gledane i profitabilne u okviru Netflix ponude. Ljudi više jednostavno
neće da ovise o tv terminima serija, nego hoće da gledaju kada to njima odgovara i serije koje imaju specifičnu
publiku kao Star Trek prolaze dobro u okviru takvog modela. CBS je rekao da se serija već počela isplaćivati samom najavom,
tako da ja nisam zabrinut za budućnost. Mislim da će ako Discovery ne bude bio uspješan CBS jednostavno pronaći
novi tim i krenuti iznova.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#906 Re: Star Trek

Post by BHCluster »

L u c i f e r wrote:
pici wrote: Image
mala moja

evo ti ga evo

pa sa njega gledaj sarajevo :izet:
NC-27 Sarajevo?
Image
Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#907 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Sad naletih na ovu sliku na kojoj je neki fan dotjerao osnovni oblik broda Discovery:

Image

Fino izgleda, podsjeća onako na razdoblje između TOS-a i prvog filma.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#908 Re: Star Trek

Post by BHCluster »

Bryan Fuller kaze da ce "BALANCE OF TERROR" iz OS biti okvir za Discovery.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#909 Re: Star Trek

Post by Ajatolah_ »

HRT3 je zavrtio Deep Space 9, ide svaku večer iza 22h, večeras druga epizoda prve sezone. Moglo bi se malo obnoviti gradivo iz najbolje ST serije. :thumbup:
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#910 Re: Star Trek

Post by belfy »

Ajatolah_ wrote:HRT3 je zavrtio Deep Space 9, ide svaku večer iza 22h, večeras druga epizoda prve sezone. Moglo bi se malo obnoviti gradivo iz najbolje ST serije. :thumbup:
prvo da zahvalim na obavjestenju, a onda i da pitam: sto trazis tucu? :D
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#911 Re: Star Trek

Post by Karabaja »

Treba ga slomiti! :D
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#912 Re: Star Trek

Post by listopad »

BHCluster wrote:
L u c i f e r wrote:
pici wrote: Image
mala moja

evo ti ga evo

pa sa njega gledaj sarajevo :izet:
NC-27 Sarajevo?
Image
Image
Poslije ga je zamijenio NCC-1454 Novi Pazar.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#913 Re: Star Trek

Post by Truba »

Image
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#914 Re: Star Trek

Post by pici »

Image

Image
User avatar
Hame_
Posts: 5419
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#915 Re: Star Trek

Post by Hame_ »

Black swan wrote:Image
Vidi se da je fotomontaža - pupak joj na po leđa.

Evo jedna gdje je pupak na svom mjestu...

Image
Alice Eve "Star Trek Into Darkness"
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10995
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#916 Re: Star Trek

Post by Tito_i_Partija »

Ja kontam izasle neke nove informacije u vezi Star Trek fransize, kad ono zajebancija. Haj dobro, sto da ne. :D

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#917 Re: Star Trek

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote:Ja kontam izasle neke nove informacije u vezi Star Trek fransize, kad ono zajebancija. Haj dobro, sto da ne. :D

Image
Mon capitan! :D

Jebiga, ima vijesti samo se slabo postavljaju. Ušli su u produkciju, većina glumačke ekipe je sastavljena.
Biće izgleda i klingonaca koji ovaj put izgledaju zajebanije, odnosno ne kao pijana bajkerska banda. :mrgreen:
Pojavili su se i neki dizajni brodova itd... Valjda će to biti sve spremno za premijeru na jesen.

Ima i ovaj novi teaser od prije mjesec dana:

User avatar
Hame_
Posts: 5419
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#918 Re: Star Trek

Post by Hame_ »

"Star Trek: Discovery" pratim na BUG Forumu i nije obećavajuće :sad:
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#919 Re: Star Trek

Post by BHCluster »

USS Sarajevo (NCC-38529)
Image
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#920 Re: Star Trek

Post by Ajatolah_ »

Tek sad vidim da je Dwight is Officea u seriji. :D Prejako.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#921 Re: Star Trek

Post by belfy »

BHCluster wrote:USS Sarajevo (NCC-38529)
Image
kako oni ovo misle USS Sarajevo NCC-38529 valjda NCC+38733? sa onim prvim brojem ih niko nece dobiti preko komunikacija...javit ce se neki Ante i eto novog galaktickog rata. nema to smisla ljudi moji...
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#922 Re: Star Trek

Post by So What! »

Jedva čekam novu Star Trek seriju. Ja sam nešto mlađi Trekkiji, tamo odakle sam ja nismo imali kablovsku, jedino satelitsku, ali teško je bilo uloviti kanal sa SF sadržajem koji me i nije tada toliko privlačio.

FTV je nekim čudom otkupio Star Trek Voyager kojeg sam počeo gledati i zainteresovao me jako. U taj vakat dial-up internet i nabijanje ogromnog računa je zasluga Memory Alphe i već kao mlad čovjek sam znao sve živo.

Sljedeća seriju koju sam na svu sreću izabrao je bila DS9 koju sam downloadovao čim sam dobio ADSL internet i istniski sam uživao u njoj s tim da je bolje bilo da sam gledao TNG prvo jer DS9 je neki spinoff TNG-a.

TOS sam pokušao gledati, ali je negledljiv dok mi je TNG bio također negledljiv prve dvije sezone s tim da sam ranije pogledao neke filmove koj isu fantastični i znajući da je taj serija alfa i omega Star Treka bio sam uporan. I zaista kako svi kažu od sredine treće sezone pa nadalje, serija je odlična.

Nevjerovatno je da su te davne 1989. godine, skoro prije 30 godina fenomenalno uradili scenografiju, kostime, tehnologiju, a dijalozi i likovi su im bili katastrofalno urađeni. Konkretno za moj pojam lik Deanne Troi je nosio onaj female factor, ali je bio toliko suvišan da bi se tek kasnije malo doveo u red.

Uglavnom Rodenberry je odlično zamislio koncept, ali dok je serijal išao pod njegovom palicom isuviše je to dosadno bilo i summa sumarum po meni je Voyager pobjednik. Zaista je urađen fatnastično, da mi dođe opet da ga gledam, fina ekipa, misija na mjestu, tehnologija tog perioda tako dobro iskorištena da serija i danas izgleda novo.

Za kraj ostavljam ST Enterprise koji je imao sve uslove da bude najbolji, a on je ispao jedan od lošijih serijala. Toliko loš, isklišeiziran, loša priča, odnosi, kostimografija, a u ženskoj glumačkoj postavi sve sami FHM modeli. Mislim mogla se publiak privući i na druge načine na kraju krajeva, ali zaista mi nije jasno zašto Ljudsko - Romulanski rat nije bio tematika najvećeg djela serije umjesto glupe i iznimno neuvjerljive Xindi - Graditelji Sfera priče. Xindiji su usvojeni kao regularni kanon Star Treka što je dokazao i posljednji film.

Nova serija ponovo, ima prostor da napravi revoluciju i napravi armije mladih Trekkije, a ideja je milion.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#923 Re: Star Trek

Post by Qler »

Je li ko pogledao novi trailer za Star Trek?? Meni ne izgleda lose.. ali vidjet cemo. Do sada Netflix je fulio samo sa IronFist-om...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#924 Re: Star Trek

Post by wewa »

ljudi moji, ja nemam pojma o ovim novim i najnovijim generacijama...

what an eye opener :shock:
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#925 Re: Star Trek

Post by irac300 »

Meni se ne sviđa što je opet prequel. 'bem ga, tolike godine se čekalo, i opet nekakva radnja prije radnji na kojima se zasniva serija. Zato su mi npr. Voyager i prije toga TNG jedne od boljih serija. Kont'o sam napokon gledat brodove koji piče preko warp 10 :D , kad ono opet kante koje nabiju jedva warp 5, kao u Enterpriseu. :D Valjda me pozitivno iznenade.
Post Reply