Stan na dan

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1 Stan na dan

Post by HAVANA »

Eh,nadam se da ce forum pomoci i ovaj put kao mnogo puta do sada i spasiti me uzaludnog hodanja od vrata do vrata, gdje vecina pojma nema o postavljenom pitanju i konstantno dobijas razlicite informacije.Na svim vratima.Jos jedna neuredjena oblast u ovoj ludoj zemlji i jos jedan zakon,nekakav,koji je na usvajanju. :-)
1.Stambeni prostori u vlasnistvu fizickog lica,namijenjeni za izdavanje turistima...na krace vremenske periode.Kako to izvesti a da je regularno u zakonskim okvirima i da mogu prijaviti zenu i placati obaveze i sve sto sljeduje? Naravno i uplacivanje penzionog,zdravstvenog...
2.Pravno lice zeli iznajmiti stan na 15 dana i treba mu ugovor da bi izvrsio uplatu novca.Ugovor napravio i sta sad? Jel u poresku ili u opstinu,do koliko sati to cudo radi?Ne mogu ja od posla.Moze li supruga a ja sam potpisnik ugovora?
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#2 Re: Stan na dan

Post by vryzas »

Editovao sam post...sve zavrsavas u poreznoj upravi, tj. ispostavi za tu opstinu.

http://www.pufbih.ba/v1/kontakti/1


Nesto slicno sam zavrsio u opstini N.G., a najbolje da ih prozoves telefonom. Meni su dali sve potrebne informacije.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3 Re: Stan na dan

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

HAVANA wrote:Eh,nadam se da ce forum pomoci i ovaj put kao mnogo puta do sada i spasiti me uzaludnog hodanja od vrata do vrata, gdje vecina pojma nema o postavljenom pitanju i konstantno dobijas razlicite informacije.Na svim vratima.Jos jedna neuredjena oblast u ovoj ludoj zemlji i jos jedan zakon,nekakav,koji je na usvajanju. :-)
1.Stambeni prostori u vlasnistvu fizickog lica,namijenjeni za izdavanje turistima...na krace vremenske periode.Kako to izvesti a da je regularno u zakonskim okvirima i da mogu prijaviti zenu i placati obaveze i sve sto sljeduje? Naravno i uplacivanje penzionog,zdravstvenog...
2.Pravno lice zeli iznajmiti stan na 15 dana i treba mu ugovor da bi izvrsio uplatu novca.Ugovor napravio i sta sad? Jel u poresku ili u opstinu,do koliko sati to cudo radi?Ne mogu ja od posla.Moze li supruga a ja sam potpisnik ugovora?
Dobro došao u klub! :mrgreen: Pisao sam o ovoj problematici djelomično na temi o turistima Arapima i problemu našeg zapetljanog sistema.

Dakle sa pravnim licem sklapaš ugovor, ovjeravaš ugovor u opštini/poreskoj.

Ako izdaješ fizičkom licu na dan-par dana onda bi trebao izvršiti kategorizaciju objekta/stana. Kategorizacija za 5 i 4 zvjezdice ide preko Federalnog ministarstva turizma http://www.fmoit.gov.ba/ba/page/25/kategorizacija. Ja čekam od aprila mejseca da se smiluju i izađu na teren, izvrše kategorizaciju kako bih mogao plaćati porez. :-)

Za kategorizaciju 3 zvjezdice i niže nadležna je općina/kanton ali recimo u općini nisu imali poooojma o čemu pričam. Desi ti se nadrealna situacija da ti se ljudi smiju što želiš da izvršavaš svoju zakonsku obavezu prema državi :roll: , kao ma ko to gleda, samo vi izdajite to je sitno na dan-dva...itd. :roll:

Sretno!
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#4 Re: Stan na dan

Post by HAVANA »

Kakva sad kategorizacija i cekanje :roll: Oj matero,ko ce njih docekat.Cekam skoro 2 godine za urbanisticku za galeriju od 58m2 pa ih nema. :-) Cuj samo vi izdajite :lol: Tako je meni rekao za galeriju.Jel uknjizen prostor,reko jeste.Pa dobra je visina,moze.Nismo se sretali sa ovim da neko trazi,obicno naprave i rade. :? Ko biva ja lud. :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#5 Re: Stan na dan

Post by HAVANA »

vryzas wrote:Editovao sam post...sve zavrsavas u poreznoj upravi, tj. ispostavi za tu opstinu.

http://www.pufbih.ba/v1/kontakti/1


Nesto slicno sam zavrsio u opstini N.G., a najbolje da ih prozoves telefonom. Meni su dali sve potrebne informacije.
Dobro si,zacudo odgovori mi na prvu fin neki ciko.Ja da potpisem a nije problem, moze supruga doci...To je pitanje 2.Za pitanje 1 ce biti garant komplikacija,ko da gledam.Ko i drvosjeci.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: Stan na dan

Post by O'zone »

HAVANA wrote:Kakva sad kategorizacija i cekanje :roll: Oj matero,ko ce njih docekat.Cekam skoro 2 godine za urbanisticku za galeriju od 58m2 pa ih nema. :-) Cuj samo vi izdajite :lol: Tako je meni rekao za galeriju.Jel uknjizen prostor,reko jeste.Pa dobra je visina,moze.Nismo se sretali sa ovim da neko trazi,obicno naprave i rade. :? Ko biva ja lud. :lol:
A jel ih toliki problem poslušati? (samo pitam)

Kad njih boli kurko što bih se ti udaro sJekirom po glavi?

To se zove siva ekonomija. Nije regulisano, niko do sada nije tražio, nemamo mi formular za to, itd....
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#7 Re: Stan na dan

Post by HAVANA »

Ne udaram se ja sjekirom po glavi ako mislis na galeriju.Zasto da radim nesto bez dozvole i ko biva ustedim par milja koje cu dati na dozvole i sl...Ako tako uradim nemam uknjizenu kvadraturu.Ako platim dozvolu,em sam zakonski miran, em imam nekih 110m2 uknjizenih,sto drasticno mijenja situaciju i kod prodaje,iznajmljivanja...Za njih me iskreno boli rinaka poslije 13 godina poslovanja sa vlastitom firmom i iskustva sa njima.Meni je da ja mirno spavam.A za rentanje stana me opet boli rinaka za njih :D Opet hocu da ja mirno spavam,da ako me komso vrli prijavi ,moze nailovoj materi prijavljivat,da prijavim zenu i uplacujem doprinose jer je ostala bez posla,da mogu rentati firmama,fondacijama i svim onim koji iskazuju interes a treba im da mogu platiti preko racuna...I tako.
Post Reply