Stadioni SP 2018.

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#51 Re: Stadioni SP 2018.

Post by spreca »

Leopard_SA wrote:
mali_milojica wrote:Mislim da je stadion Zenita kostao daleko skuplje, mislim da se spominjala cifra i preko milijardu $
Prema podacima koje sam našao(Wikipedija) izgradnja je koštala 653 miliona eura špo je prema tenutnoj vrijednosti dolara 1,1 milijarda dolara, mada neki podaci kažu da je cijena iznosila 1,5 milijardi dolara.
Opsta vrijednost stadiona je oko 43 milijarde Rubalja....ta suma nije sada utrosena u izgradnju stadiona ...ta suma se odnosi na svu gradnju skupa sa cijenom terena na kojem je izgradjen...gradska zemlja je uvijek bila skupa a pogotovo u rusiji.....Gazprom je je glavni sponzor Zenita...stadion Juventusa je kostao oko 130miliona dolara....vi vjerujete u to da je Zenitov 10xskuplji
https://ria.ru/sport/20170211/1487744675.html
procitajte komentare ispod ovog drugog teksta i sve ce vam biti jasno :mrgreen:
https://www.sports.ru/tribuna/blogs/vit ... 32860.html
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#52 Re: Stadioni SP 2018.

Post by spreca »

Challenger_ wrote:
Grean wrote:I sta ce od ovih stadiona nakon SP-a, pola ce da zjapi prazno.

Gledam ovaj Novgorod 200 000 stanovnika a stadion prima 41 000.
:roll:

Nižnji Novgorod je milionski grad.
On je vjerovatno gledao Veliki Novgorod koji ima oko 222000 stanovnika.....a Niznji Novgorod ima oko 1264000 stanovnika
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3214
Joined: 22/07/2017 18:36

#53 Re: Stadioni SP 2018.

Post by Leopard_SA »

Sada je na radu Luzhniki stadion. :D
Luzhniki stadion
Kapacitet: 78 011 sjedećih mjesta
Lokacija: Moskva

Luzhniki arena je najveći stadion u Rusiji i jedan od najvećih u Europi. Dio je Luzhniki olimpijskog kompleksa. Stadion je bio domaćin Olimpijskih igara 1980. godine koje su održane u Moskvi. Ovaj stadion je ime dobio po močvari koja se nalazi u dijelu grada u kojem je izgrađen. Stadion je do 1992. godine nosio ime Central Lenin Stadium, a 1992. ime je promijenjeno u Luzhniki stadion.
Gradnja stadiona je počela 1955. godine, a završila je 1956. godine. Stadion je renoviran za potrebe SP 2018. Cijena rekonstrukcije koja je trajala četiri godine(2013.-2017.) je iznosila 350 miliona eura.
Na ovom stadionu se dogodila katastrofa 1982. godine na utakmici Kupa UEFA između F.K Spartak Moskva i HFC Haarlem kada je na stadionu u stampedu navijača poginulo 66 ljudi.
Luzhniki stadion je stadion na kojem će se doigrati finale SP 2018.
Osim finala, na ovom stadionu su doigrana četiri meča grupne faze SP 2018.
Rusija - Saudijska Arabija 5-0
Njemačka - Meksiko 0-1
Portugal - Maroko 1-0 i
Danska - Francuska 0-0.
1.7.2018. je odigran meč osmine finala između Rusije i Španije koji je završen rezultatom 1-1. Poslije završetka regularnih 90 minuta i 30 minuta produžetaka pristupilo se izvođenju penala. Poslije izvođenja penala rezultat je bio 4-3 za Rusiju.
11.7.2018. će biti odigran meč polufinala između pobjednika mečeva 59 i 60 i kao što sam ranije rekao 15.7.2018. će biti odigrano finale SP 2018 na ovom stadionu.
Image
Image
Image
Slike su preuzete sa Wikipedije, i.dawn.com i fifaworldcup2018.com
Želio bih da se zahvalim forumašu @spreca za slike i zanimljivosti koje je napisao o Luzhniki stadionu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#54 Re: Stadioni SP 2018.

Post by ExNihilo »

Kako je Nižnji Novogord moćan naziv. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67460
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#55 Re: Stadioni SP 2018.

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote:Kako je Nižnji Novogord moćan naziv. :D
+1 :thumbup:

Mada je meni nekako najimperativniji Rostov na Donu 8) :izet:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#56 Re: Stadioni SP 2018.

Post by Tomahawk11 »

_BataZiv_0809 wrote:
ExNihilo wrote:Kako je Nižnji Novogord moćan naziv. :D
+1 :thumbup:

Mada je meni nekako najimperativniji Rostov na Donu 8) :izet:
Sibir Novosibrisk.

Surova zima i sabljozubi tigar :evil:

Eh, odmah sjećanje na jednu sibirsku damu :zoka:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67460
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#57 Re: Stadioni SP 2018.

Post by _BataZiv_0809 »

Tomahawk11 wrote:
Sibir Novosibrisk.

Surova zima i sabljozubi tigar :evil:

Eh, odmah sjećanje na jednu sibirsku damu :zoka:
Tell me more :per:

Dobar je i Kaljingrad kad skontas kakva je to ruska eksklava i koliko su oruzja tu nakrkali :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#58 Re: Stadioni SP 2018.

Post by Tomahawk11 »

_BataZiv_0809 wrote:
Tell me more :per:

Dobar je i Kaljingrad kad skontas kakva je to ruska eksklava i koliko su oruzja tu nakrkali :D
Ma, pričali smo već o tome, Budva folovi-golovi :D

Pa eto, i ova Samara (po kojoj je nazvana ona jedna varijanta Lade) je do skoro bila totalno zatvorena zbog specifične interesno-industrijske sfere.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67460
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#59 Re: Stadioni SP 2018.

Post by _BataZiv_0809 »

Tomahawk11 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Tell me more :per:

Dobar je i Kaljingrad kad skontas kakva je to ruska eksklava i koliko su oruzja tu nakrkali :D
Ma, pričali smo već o tome, Budva folovi-golovi :D

Pa eto, i ova Samara (po kojoj je nazvana ona jedna varijanta Lade) je do skoro bila totalno zatvorena zbog specifične interesno-industrijske sfere.
Aha. Govorimo dakle o istoj dami. Mislio sam da si malo osvjezio opus. Ide ljeto pa bice prilike 8)

Dobri su Rujama ovi stadioni fakat :D
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#60 Re: Stadioni SP 2018.

Post by Challenger_ »

ExNihilo wrote:Kako je Nižnji Novogord moćan naziv. :D
Ako nije u pitanju tipfeler, mala korekcija: nije Novogord već Novgorod (čita se novgarod) što je složenica od novi (nov) i grad (gorod). Nižnji ima više značenja.

Znači, Nižnji Novi grad.


:wink:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#61 Re: Stadioni SP 2018.

Post by spreca »

Challenger_ wrote:
ExNihilo wrote:Kako je Nižnji Novogord moćan naziv. :D
Ako nije u pitanju tipfeler, mala korekcija: nije Novogord već Novgorod (čita se novgarod) što je složenica od novi (nov) i grad (gorod). Nižnji ima više značenja.

Znači, Nižnji Novi grad.


:wink:
cita se i izgovara Novgarod ...a Niznji bi se prevelo kao Donji Novigrad....u jednom postu gore sam pisao da ima i Veliki Novgorod pa ih neki ocito mjesaju
Last edited by spreca on 06/07/2018 11:09, edited 2 times in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#62 Re: Stadioni SP 2018.

Post by spreca »

Tomahawk11 wrote:
Sibir Novosibrisk.

Surova zima i sabljozubi tigar :evil:

Eh, odmah sjećanje na jednu sibirsku damu :zoka:
Vjerovatno ti je trebalo vremena da dodje do radne temperature :lol: :lol:
User avatar
turbofolk
Posts: 3150
Joined: 13/05/2014 09:37

#63 Re: Stadioni SP 2018.

Post by turbofolk »

Stadioni za ovo SP su zaista vrhunska arhitektonska zdanja. Ne znam kakva je preglednost sa onih najnepovoljnijih dijelova gledališta, ali vjerujem da se o svemu vodilo računa, da ne bude kao na onom stadionu u Kijevu za finale LP ove godine, gdje su čak i na ovom forumu, bile prikazane one tribine odakle se vidi svega 10-15% terena.
Kad su u pitanju Svjetska prvenstva, meni je uvijek posjeta i kapacitet gledališta mjera dobro organizovanog turnira, naravno da prije toga ide zadovoljstvo uslovima u kojim ekipe borave, od same infrastrukture i povezanosti gradova, pa do samog stanovanja, trening centara, terena i prostora za rekreaciju, zadovoljstvo posjetitelja, gledalaca, novinara itd itd. Ali meni su uvijek stadioni i posjeta na njima na prvom mjestu.
Po do sad viđenom, mislim da je to daleko kvalitetnije od onog prije 4 godine. Po posjeti mislim da prednjači USA94, a po kvalitetu stadiona, vjerujem da je to Njemačka 2006. I generalno je to jedno od bolje organizovanih SP-a i po tome što su svi gradovi domaćini bili koncentrisani u manjem prostoru nego li je to slučaj na prvenstvima koja su prethodila i koja su slijedila poslije njega, izuzev Francuske 98 i donekle JAR-a 2010.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#64 Re: Stadioni SP 2018.

Post by ExNihilo »

Challenger_ wrote:
ExNihilo wrote:Kako je Nižnji Novogord moćan naziv. :D
Ako nije u pitanju tipfeler, mala korekcija: nije Novogord već Novgorod (čita se novgarod) što je složenica od novi (nov) i grad (gorod). Nižnji ima više značenja.

Znači, Nižnji Novi grad.


:wink:
Hvala na inspravci, greška u kucanju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67460
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#65 Re: Stadioni SP 2018.

Post by _BataZiv_0809 »

spreca wrote:
Tomahawk11 wrote:
Sibir Novosibrisk.

Surova zima i sabljozubi tigar :evil:

Eh, odmah sjećanje na jednu sibirsku damu :zoka:
Vjerovatno ti je trebalo vremena da dodje do radne temperature :lol: :lol:
Spreca vidimo se u oktobru gore druze.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#66 Re: Stadioni SP 2018.

Post by spreca »

_BataZiv_0809 wrote:
spreca wrote:
Tomahawk11 wrote:
Sibir Novosibrisk.

Surova zima i sabljozubi tigar :evil:

Eh, odmah sjećanje na jednu sibirsku damu :zoka:
Vjerovatno ti je trebalo vremena da dodje do radne temperature :lol: :lol:
Spreca vidimo se u oktobru gore druze.
:thumbup: Ok
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#67 Re: Stadioni SP 2018.

Post by Tomahawk11 »

spreca wrote: Vjerovatno ti je trebalo vremena da dodje do radne temperature :lol: :lol:
:hmpf: :mrgreen:
au contraire :oops:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#68 Re: Stadioni SP 2018.

Post by Challenger_ »

spreca wrote:
Challenger_ wrote:(čita se novgarod)
cita se i izgovara Novgarod ...
Upravo to sam napisao.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#69 Re: Stadioni SP 2018.

Post by sheilak »

turbofolk wrote:Stadioni za ovo SP su zaista vrhunska arhitektonska zdanja. Ne znam kakva je preglednost sa onih najnepovoljnijih dijelova gledališta, ali vjerujem da se o svemu vodilo računa, da ne bude kao na onom stadionu u Kijevu za finale LP ove godine, gdje su čak i na ovom forumu, bile prikazane one tribine odakle se vidi svega 10-15% terena.
Kad su u pitanju Svjetska prvenstva, meni je uvijek posjeta i kapacitet gledališta mjera dobro organizovanog turnira, naravno da prije toga ide zadovoljstvo uslovima u kojim ekipe borave, od same infrastrukture i povezanosti gradova, pa do samog stanovanja, trening centara, terena i prostora za rekreaciju, zadovoljstvo posjetitelja, gledalaca, novinara itd itd. Ali meni su uvijek stadioni i posjeta na njima na prvom mjestu.
Po do sad viđenom, mislim da je to daleko kvalitetnije od onog prije 4 godine. Po posjeti mislim da prednjači USA94, a po kvalitetu stadiona, vjerujem da je to Njemačka 2006. I generalno je to jedno od bolje organizovanih SP-a i po tome što su svi gradovi domaćini bili koncentrisani u manjem prostoru nego li je to slučaj na prvenstvima koja su prethodila i koja su slijedila poslije njega, izuzev Francuske 98 i donekle JAR-a 2010.
Generalno ko moze organizovati prvenstva bez problema su njemacka francuska italija spanija engleska ostale zapadne u partnerstvu kao sto je bilo svicarska austrija belgija holandija mozda svedska norveska danska finska
Kod nas bivsa juga i sl
Van europe amerika japan i kina vjerovatno ostalo sve mrka kapa (r)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#70 Re: Stadioni SP 2018.

Post by mali_milojica »

sheilak wrote:
turbofolk wrote:Stadioni za ovo SP su zaista vrhunska arhitektonska zdanja. Ne znam kakva je preglednost sa onih najnepovoljnijih dijelova gledališta, ali vjerujem da se o svemu vodilo računa, da ne bude kao na onom stadionu u Kijevu za finale LP ove godine, gdje su čak i na ovom forumu, bile prikazane one tribine odakle se vidi svega 10-15% terena.
Kad su u pitanju Svjetska prvenstva, meni je uvijek posjeta i kapacitet gledališta mjera dobro organizovanog turnira, naravno da prije toga ide zadovoljstvo uslovima u kojim ekipe borave, od same infrastrukture i povezanosti gradova, pa do samog stanovanja, trening centara, terena i prostora za rekreaciju, zadovoljstvo posjetitelja, gledalaca, novinara itd itd. Ali meni su uvijek stadioni i posjeta na njima na prvom mjestu.
Po do sad viđenom, mislim da je to daleko kvalitetnije od onog prije 4 godine. Po posjeti mislim da prednjači USA94, a po kvalitetu stadiona, vjerujem da je to Njemačka 2006. I generalno je to jedno od bolje organizovanih SP-a i po tome što su svi gradovi domaćini bili koncentrisani u manjem prostoru nego li je to slučaj na prvenstvima koja su prethodila i koja su slijedila poslije njega, izuzev Francuske 98 i donekle JAR-a 2010.
Generalno ko moze organizovati prvenstva bez problema su njemacka francuska italija spanija engleska ostale zapadne u partnerstvu kao sto je bilo svicarska austrija belgija holandija mozda svedska norveska danska finska
Kod nas bivsa juga i sl
Van europe amerika japan i kina vjerovatno ostalo sve mrka kapa (r)
Australija mora dobiti SP jednom. Nadam se uskoro, 2030
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#71 Re: Stadioni SP 2018.

Post by SSemir »

mali_milojica wrote:Australija mora dobiti SP jednom. Nadam se uskoro, 2030
da prostis, meni je glupost ta zadovoljavanja kontinenata. zna se gdje je fudbal sport broj jedan, gdje ima najvise publike, gdje se igra najkvalitetniji i iz kojih zemalja dolaze vecina najboljih nogometasa i reprezentacija. sta imas u katar ili australiju ici pobogu. losa vremenska zona, prevelika udaljenost svima onima koje ustvari ovaj sport i zanima. domacini nezainteresovani. losi vremenski uslovi.
drzi se evrope i amerike, poneki izlet u kinu ili japan i to je to
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#72 Re: Stadioni SP 2018.

Post by Challenger_ »

SSemir wrote:da prostis, meni je glupost ta zadovoljavanja kontinenata. zna se gdje je fudbal sport broj jedan, gdje ima najvise publike, gdje se igra najkvalitetniji i iz kojih zemalja dolaze vecina najboljih nogometasa i reprezentacija. sta imas u katar ili australiju ici pobogu. losa vremenska zona, prevelika udaljenost svima onima koje ustvari ovaj sport i zanima. domacini nezainteresovani. losi vremenski uslovi.
drzi se evrope i amerike, poneki izlet u kinu ili japan i to je to
Nešto mi govori da bi Katar mogao izvisiti u zadnji čas, a da stvar preuzmu i odrade USA, Kanada i Meksiko.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#73 Re: Stadioni SP 2018.

Post by SSemir »

Ma nece. Bruku para su vec ulozili. Sa dodjelom domacinstva se potpisuju i ugovori. Kako bi fifa katru nadoknadila silne parekoje su vec ulozili
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#74 Re: Stadioni SP 2018.

Post by Challenger_ »

SSemir wrote:Ma nece. Bruku para su vec ulozili. Sa dodjelom domacinstva se potpisuju i ugovori. Kako bi fifa katru nadoknadila silne parekoje su vec ulozili
Velkike su tenzije u Zalivu, posebno je izražena zategnutost između Rijada i Dohe. Tu se u perspektivi nazire ozbiljan bezbjedonosni problem. Još ako jaki odluče da ih ukinu i porade malo na terorizmu u Kataru, eto sigurnosnog osnova za ono što sam iznio u gornjem komentaru.

Ne bih stavio ruku u vatru da će se održati prvenstvo kod njih.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#75 Re: Stadioni SP 2018.

Post by Kikibombona »

Luzniki izgleda premocno, spolja i iznutra.

Stadioni u Sent Peterzburgu i Sociju haos skupi. :o
Post Reply