šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
loptica25
Posts: 24
Joined: 01/02/2018 18:54

#1 šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by loptica25 »

šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića ?

Image

Code: Select all

''Etažni vlasnik je dužan dostaviti upravniku, lično ili putem
predstavnika etažnih vlasnika, dokaz o etažnom vlasništvu, a
upravnik je obavezan voditi računa o zaštiti ličnih podataka''

zakon :


https://mpz.ks.gov.ba/sites/mpz.ks.gov. ... zgrade.pdf



Image
User avatar
starii
Posts: 3297
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#2 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by starii »

koliko je samo stanova u vlasnistvu ljudi koji zive van sarajeva i bih, a gdje su oni sto su dva metra pod zemljom a stanovi im nisu prevedeni na djecu...ocigledno je neka muljaza upitanju...
i jos jedna informacija od prije par dana....delegati iz katastra su popisivali imovinu kako su oni mislili a ne kako treba iz grunta pa se desava da je u gruntu imovina na pravom vlasniku a u evidenciji opstinog katastra na drugom vlasniku...provjerite imovinu na www.katastar.ba
User avatar
mayab
Posts: 26957
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by mayab »

Kako cu ja znati da li sam im to vec dostavio, a valjda je logicno da jesam kad sam kupovao stan i svakako mi racuni od upravitelja dolaze na moje ime- znači da sam im već dostavio :idea:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by mali_milojica »

Ako si dostavio i racuni dolaze na tvoje ime, onda se opusti. Imas dosta djece koja nikada nisu prevela stan na sebe, a roditelji davno umrli. Imas i onih koji otezu sa uplatom poreza, pa iako su kupili stan prije godinu, dvije, pet stan se još uvijek vodi na starom vlasniku... itd itd
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#5 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by dječak sa šibicama »

Logicno da se ne misli na ljude koji regularno placaju odrzavanje i raznorazne racune.

Ovo je vjerovatno zbog novih vlasnika... kod mene u zgradi skoro pola stanova promijenilo vlasnika od rata na ovamo, ne zna vise niko ko je vlasnik cega, ko zivi u tim stanovima, podstanari se mijenjaju nekoliko puta godisnje cak, svoj svoga vise ne zna.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by _BataZiv_0809 »

Evo moj stan je na spisku a uredno sve placam, sve je na meni, tako da ne mora znaciti...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by _BataZiv_0809 »

dječak sa šibicama wrote:Na kakvom spisku Bato :D
Objavio PEV spisak stanova za koje nema podataka :-)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by dječak sa šibicama »

_BataZiv_0809 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Na kakvom spisku Bato :D
Objavio PEV spisak stanova za koje nema podataka :-)
Gdje se spisak moze pogledati?

Kakav dokument treba dostaviti, nista ne razumijem. Ja kod sebe imam samo rjesenje o nasljedjivanju stana. Ako sam na spisku mislim... da pogledam.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by _BataZiv_0809 »

dječak sa šibicama wrote:
Gdje se spisak moze pogledati?

Kakav dokument treba dostaviti, nista ne razumijem. Ja kod sebe imam samo rjesenje o nasljedjivanju stana. Ako sam na spisku mislim... da pogledam.
Ovo je spisak za nasu zgradu :D

Dokaz o vlasnistvu, a to ti je ZK izvadak. Rjesenje o nasljedjivanju ti ne znaci puno ako nije provedeno u zemljisnim knjigama.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#11 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Naslovnica »

Jah...i šta će ako moja stara nikada nije izvršila ostavinsku raspravu nakon što je ćale umro?!
Na njoj računi i sve, ali nije u gruntu na nju nego na pokojnika.
Oduzeti joj stan?! :shock:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#12 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by dječak sa šibicama »

_BataZiv_0809 wrote:
dječak sa šibicama wrote:
Gdje se spisak moze pogledati?

Kakav dokument treba dostaviti, nista ne razumijem. Ja kod sebe imam samo rjesenje o nasljedjivanju stana. Ako sam na spisku mislim... da pogledam.
Ovo je spisak za nasu zgradu :D

Dokaz o vlasnistvu, a to ti je ZK izvadak. Rjesenje o nasljedjivanju ti ne znaci puno ako nije provedeno u zemljisnim knjigama.
A gdje si ti vidio taj spisak, dobili ste u zgradi ili sta?

Ma imam ja i rjesenje o nasljedjivanju i dobio sam i rjesenje iz ZK odnosno oni su na osnovu rjesenja o nasljedstvu poslali iz Katastra rjesenje da je nekretnina upisana na mene, valjda je to to.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by _BataZiv_0809 »

dječak sa šibicama wrote: A gdje si ti vidio taj spisak, dobili ste u zgradi ili sta?

Ma imam ja i rjesenje o nasljedjivanju i dobio sam i rjesenje iz ZK odnosno oni su na osnovu rjesenja o nasljedstvu poslali iz Katastra rjesenje da je nekretnina upisana na mene, valjda je to to.
Na oglasnoj ploci zgrade.

Ovo drugo si malo zapetljao, ali ako imas zk izvadak dje pise da si ti vlasnik to je to.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#14 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by dječak sa šibicama »

Ne znam ja kako treba izgledati ZK izvadak :D znam samo da imam rjesenje sa suda odnosno iz ZKU da je nekretnina na meni. Dobio od suda, nakon ostavinske, da je nekretnina u ZKU zavedena na moje ime.

Pretpostavljam da treba izvaditi jos 13 papira i 18 pecata, platiti jedno 50 maraka, da bi se dobio i jos neki papir a koji treba onda predati ovima i platiti jos 80 km.

Malo sale.

Kod nas nikakvog spiska nema :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Haris.ba »

Otiđi u sud i izvadi izvod u ZKU. 5 KM košta.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by tempuser »

dječak sa šibicama wrote:Ne znam ja kako treba izgledati ZK izvadak :D znam samo da imam rjesenje sa suda odnosno iz ZKU da je nekretnina na meni. Dobio od suda, nakon ostavinske, da je nekretnina u ZKU zavedena na moje ime.

Pretpostavljam da treba izvaditi jos 13 papira i 18 pecata, platiti jedno 50 maraka, da bi se dobio i jos neki papir a koji treba onda predati ovima i platiti jos 80 km.

Malo sale.

Kod nas nikakvog spiska nema :D
E sad ZKU treba da izda izvadak koji se odnosi na tu nekretninu. Ne trebaju nikakvi posebni papiri, adresa, broj parcele i 5 KM federalne takse koju kupujes u trafici u ZOI-u.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by VladaFBiH »

ne možeš vidjeti vlasništvo stana preko ovoga već samo parcele na kojoj se zgrda/objekat nalazi (osim ako nije nekako povezana sa gruntom a da ja nisam skontao kako)
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#19 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by zgiba »

To je (kao sto ime kaze) katastar, stanje u zemljisnim knjigama se moze provjeriti na: http://185.12.78.53//, ali moras znati broj katastarske cestice ili zk. uloska.
User avatar
Filter
Posts: 7928
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#20 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Filter »

zgiba wrote:
To je (kao sto ime kaze) katastar, stanje u zemljisnim knjigama se moze provjeriti na: http://185.12.78.53//, ali moras znati broj katastarske cestice ili zk. uloska.
:thumbup:

bravo, fulio link...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#21 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by dječak sa šibicama »

Na kraju se ispostavilo da ovo moraju odratiti skoro svi, kod nas u zgradi izbacen spisak, 90% stanova je kod upravitelja zavedeno pod "nepoznato" kao "vlasnik stana". Svi skoro morali nesto priloziti, nije nuzan ZK izvadak, moze bilo kakvo rjesenje o vlasnistvu nad stanom.

Kopirati i odnijeti upravitelju, ili dati predstavniku stanara da on odnese. Rece mi covjek da je i u vecini zgrada kojim upravlja nas upravitelj slicna situacija. Nema veze sto primas racun na svoje ime, oni tamo kao upravitelj, da li je to Oki, Sarajevostan ili Hetig i koje vec firme postoje, oni nikada nisu dobili nikakav zvanican dokument od vlasnika stanova jer niko nije ni trazio.

Pa uradite to ljudi, da ne bi kazne placali.
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by konektovan »

dječak sa šibicama wrote:Na kraju se ispostavilo da ovo moraju odratiti skoro svi, kod nas u zgradi izbacen spisak, 90% stanova je kod upravitelja zavedeno pod "nepoznato" kao "vlasnik stana". Svi skoro morali nesto priloziti, nije nuzan ZK izvadak, moze bilo kakvo rjesenje o vlasnistvu nad stanom.

Kopirati i odnijeti upravitelju, ili dati predstavniku stanara da on odnese. Rece mi covjek da je i u vecini zgrada kojim upravlja nas upravitelj slicna situacija. Nema veze sto primas racun na svoje ime, oni tamo kao upravitelj, da li je to Oki, Sarajevostan ili Hetig i koje vec firme postoje, oni nikada nisu dobili nikakav zvanican dokument od vlasnika stanova jer niko nije ni trazio.

Pa uradite to ljudi, da ne bi kazne placali.
Ja kad sam kupovao stan, tamo u decembru 2016 gidine prilozio kupoprodajni ugovor, tj. Kopiju ugovora ostavio njima da bi prebacio na svoje ime racune, i sad ne trebam ništa, provjerio u Okiju za svaki slucaj.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#23 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Thorgerson »

Ja ne mogu da vjerujem koliko smo mi neorganizana stoka.

Pa zar nije logicnije bilo, da upravitelj preko PEV-a trazi ove podatke. Da to bude na obligatornoj, a ne dobrovoljnoj osnovi. Dakle, Upravitelji zovnu sve PEV i kazu im, evo ovakvo je stanje u vasim ulazima, izvolite kontaktirajte pronadjite, provjerite i uskladite spisak. Ako ne uradite kaznit cemo vas. A ne jebote hoces da kaznis 200.000 ljudi, prijetis im kaznom...jesu normalni?

I ja sad imam konja za PEV-a kojeg ne mogu uganjati, a i na obavijesti nigdje ne stoji da je on zaduzan za to, nego ono mozete njemu, mozete postom, mozete sami...i onda imas totalni haos. Jer dobra je volja PEV-a hoce li on to provjeriti ili nece.

Znam da su nesto i te predstavnike otfikarili zastita licnih podataka bla bla...gluposti, pa daj potpisi ugovor o zastiti licnih podataka ili sta vec. :-) :-)

Da ne govorim koliko je sama obavijest štura i nejasna.

Fuj.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#24 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by dječak sa šibicama »

Pa tako je to kad je Cedomir Lukic vjeciti ministar svega i svacega a Okeric i slicni njemu upravitelji svega i svacega.

Meni cak rekli "uslikajte ugovor pa posaljite mailom, moRe i tako".

Javasluk totalni, ali da ce te kazniti sa 2000, kaznice te. Kad treba harac uzeti, onda nema "more i ovako".

Obavijest je totalno nejasna, SVIM VLASNICIMA ali niko ne zna ima li njegov upravitelj uvid. To mozes znati samo ako si stan kupio unazad par godina pa si dostavio kopiju upravitelju. Svi oni koji stanove posjeduju od ranije, ne mogu znati jer... nikada niko nije ni trazio dokument, niti se mozes sjetiti jesi li u nekom momentu upravitelju dostavio ikakav dokument. Posebno mi koji stanove imamo od prije rata, pod stanarskim pravom kasnije privatizovane. Otkud ja znam i kako se mogu sjecati icega iz vremena privatizacije, kad je to bilo prije skoro 20 godina.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#25 Re: šta znači ovo UPOZORENJE Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša i Čedomira Lukića

Post by Zox »

Ministarstvo prostornog uredjenja uredno dopusta izgradnju zgrada koje od Sarajeva prave gasnu komoru, a trn u oku im je popis vlasnika. Postoji valjda neki zakon o zastiti licnih podataka, a ja sad evo moram predociti Sarajevostanu (privatnoj firmi) ko je sve vlasnik mog stana.
I jos prijete kaznom od 200 do 2000 maraka :D
Pa nije prekoracenje brzine, da ima raspon kazni. Ili si predao na vrijeme, ili nisi.
Cuj 2000 maraka.
Post Reply