Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#901 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner »

Ne govorim o losim naseljima. Ili ne govorim samo o losim naseljima, ako ovdje govore o 7. do 13. razredu onda to okljucuje i bolje skole.

Pubertlije nose oruzje u skolu, konzumiraju opijate i padne i koji seks. Vani puno lakse nego u Bosni, samim tim i vise. Jer ta niska mobilnost znaci i da svako zna svakog.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#902 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

madner wrote:Ne govorim o losim naseljima. Ili ne govorim samo o losim naseljima, ako ovdje govore o 7. do 13. razredu onda to okljucuje i bolje skole.

Pubertlije nose oruzje u skolu, konzumiraju opijate i padne i koji seks. Vani puno lakse nego u Bosni, samim tim i vise. Jer ta niska mobilnost znaci i da svako zna svakog.
U boljim naseljima ovoga nema. U boljim srednjim skolama ovoga nema. Zna se gdje zivi sirotinja, gdje su oni sto se pokazuju, gdje je srednji stalez. I proberes sebi. Ako se rodis u Donjem Vakufu i u razredu te zapane sin lokalnog siledije mozes se slikat. Pretpostavljam da je tako i u Buca potoku
dust71000
Posts: 290
Joined: 24/07/2015 15:08

#903 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by dust71000 »

stakasa wrote:
madner wrote:Ne govorim o losim naseljima. Ili ne govorim samo o losim naseljima, ako ovdje govore o 7. do 13. razredu onda to okljucuje i bolje skole.

Pubertlije nose oruzje u skolu, konzumiraju opijate i padne i koji seks. Vani puno lakse nego u Bosni, samim tim i vise. Jer ta niska mobilnost znaci i da svako zna svakog.
U boljim naseljima ovoga nema. U boljim srednjim skolama ovoga nema. Zna se gdje zivi sirotinja, gdje su oni sto se pokazuju, gdje je srednji stalez. I proberes sebi. Ako se rodis u Donjem Vakufu i u razredu te zapane sin lokalnog siledije mozes se slikat. Pretpostavljam da je tako i u Buca potoku
Ma ja, probereš sebi školu koju hoćeš. Inače tako ljudi sebi proberu napolju dobru školu, ništa prijemni, školarine, stipendije i to. Nadješ adresu i udješ.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#904 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

dust71000 wrote:
stakasa wrote:
madner wrote:Ne govorim o losim naseljima. Ili ne govorim samo o losim naseljima, ako ovdje govore o 7. do 13. razredu onda to okljucuje i bolje skole.

Pubertlije nose oruzje u skolu, konzumiraju opijate i padne i koji seks. Vani puno lakse nego u Bosni, samim tim i vise. Jer ta niska mobilnost znaci i da svako zna svakog.
U boljim naseljima ovoga nema. U boljim srednjim skolama ovoga nema. Zna se gdje zivi sirotinja, gdje su oni sto se pokazuju, gdje je srednji stalez. I proberes sebi. Ako se rodis u Donjem Vakufu i u razredu te zapane sin lokalnog siledije mozes se slikat. Pretpostavljam da je tako i u Buca potoku
Ma ja, probereš sebi školu koju hoćeš. Inače tako ljudi sebi proberu napolju dobru školu, ništa prijemni, školarine, stipendije i to. Nadješ adresu i udješ.
Pa sto ti mislis da su tolike razlike u cjenama stanova? Ovamo parket petica a tamo sedmica?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#905 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

Puno vise stanovnistva nosi sa sobom i izazove. Krenes od vrtica, skole, pa dalje, haman nigdje se nije lako upisati. Sve ove ustanove imaju svoju kvotu, tako da to sto zivis u dobrom naselju ne mora nista znaciti. Moze se desiti da dijete dobije mjesto tek u nekom jako udaljenom vrticu, pa se tvoje putovanje od posla do kuce jako zakomplikuje.
Lutrija je prava imati sve u blizini.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#906 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by uglavnomja »

stakasa wrote:
uglavnomja wrote:
djevojka bez imena wrote:Kazite vi meni kako ste se nosili ili nosite s nostalgijom. Ja otisla evo 'namalo', uskoro cu nazad al me nesto par dana pritislo. pa samo hocu kuci. A dobro mi ovdje, toliko dobro da mi smeta to. Jesmo li se mi u Bosni naucili patiti i da sta god pokusas ne moze, pa se ne snalazim kad sve moze, hoce i ide mi od ruke. :|

meni su rekli da je 5 godina granica da se spusti na zemlju od "dobrote" :D sto je apsolutno tacno.
nostalgija nije bas prava rijec, samo kad uvidis stvarno stanje vani, bez ruzicastih cvika, bosna izgleda mnogo bolje :D

namalo se ne pika, sve super divno krasno, sve novo, neko se brine o tebi, ono voda te, pokazuje, negdje stanujes, ... sve izgleda 100000 puta bolje, ljepse ... nego u bosni

sve dok ne zagrebes ispod povrsine, dok ne pocne istina da izlazi na vidjelo, o stvarnom stanju u novcaniku, o citavom putu do dobijanja posla, o odnosu stranaca itd ... ili stvari poput ove KIE :lol: :lol: :D
Ko nije u stanju naci posao u Norveskoj do njega je.Najpovoljniji omjer mogucnosti/konkurencije. Tako da ljudima nudis pogresnu sliku pravdajuci sebe
:D
nek' si mi rekNo, nesto bi ti bilo da nisi :lol:

inace pos'o ceka na tanjiru, cim sletis, tuku ko nece da radi, ne moras ni znati jezik (ako zanemarimo izjavu: norveski se moze nauciti za 3-4 mjeseca :lol: )

i mozes pocetiti kao nk radnik ... i zavrsiti radni vijek kao nk radnik, fizikaner ... sa adekvatnom platom, taman za prezivljavanje

ko hoce malo iznad - treba puno vise truda i vremena, od odlicnog znanja jezika, stvaranja mreze poslovnih poznanika ... do rezultata na samom pocetku
bez te mreze (poznate kod nas kao stela - mozes mahati usima)
ko ima mogucnosti da to ostvari - onda je druga prica. ali tesko je i dugo traje, samo nasi ljudi (i ja sam isto :oops: ) olako prelaze ovih rijeci, koje je cak i lik sa KIOM rekao: tesko i dugo ... odnosno iscrpljujuce psihicki i finansijski, pogotovo za ljude koji su nesto imali i koji misle da su "nesto"

a konkurencija domaci-stranac je ista, cak i gora nego kao clan stranke - neclan stranke :zzzz:


ne pricam o djeci koja su odrasla i isla u skolu tamo, i koja ne pricaju kako je bilo njihovim roditekjima kad su tek dosli tamo negdje daleko :zzzz:

da ne spominjem peripetije oko dobijanja prve pripremene boravisne dozvole, preko 12 mjeseci cekanja, produzavanja 3 godine, cekanja, placanja ... pa stalna 2 puta po dvije godine ... za svako produzavanje privremene ti uzmu bar 3-4 mjeseca preko isteka roka, ti si tad ilegalac u zemlji, plus prelaz sa privremene na stalnu 12 mjeseci cekanja :zzzz:



a ni o bajkama koje se svako malo pojavljuju u novinama o norveskoj :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#907 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

mousstapha wrote:Puno vise stanovnistva nosi sa sobom i izazove. Krenes od vrtica, skole, pa dalje, haman nigdje se nije lako upisati. Sve ove ustanove imaju svoju kvotu, tako da to sto zivis u dobrom naselju ne mora nista znaciti. Moze se desiti da dijete dobije mjesto tek u nekom jako udaljenom vrticu, pa se tvoje putovanje od posla do kuce jako zakomplikuje.
Lutrija je prava imati sve u blizini.
Najcesce prednost imaju oni koji "pripadaju" toj skoli. Tako da je vazno u kojem naselju zivis. Cak odlucujuce. Srednja je nesto drugo
dust71000
Posts: 290
Joined: 24/07/2015 15:08

#908 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by dust71000 »

stakasa wrote:
dust71000 wrote:
stakasa wrote: U boljim naseljima ovoga nema. U boljim srednjim skolama ovoga nema. Zna se gdje zivi sirotinja, gdje su oni sto se pokazuju, gdje je srednji stalez. I proberes sebi. Ako se rodis u Donjem Vakufu i u razredu te zapane sin lokalnog siledije mozes se slikat. Pretpostavljam da je tako i u Buca potoku
Ma ja, probereš sebi školu koju hoćeš. Inače tako ljudi sebi proberu napolju dobru školu, ništa prijemni, školarine, stipendije i to. Nadješ adresu i udješ.
Pa sto ti mislis da su tolike razlike u cjenama stanova? Ovamo parket petica a tamo sedmica?
Pa o tome i govorimo. Ako si bosanski, sirijski, afganistanski itd. imigrant svuda se moraš potruditi da ti dijete ide u dobru školu. A i dijete se samo mora potruditi. Znači, ako te u školi u tvom distriktu zapadne sin lokalnog siledžije najeb'o si dok se steknu uslovi da upadneš u dobru školu. Nije to samo 'probereš sebi'. 'Probrati sebi' možeš bilo gdje (pa i u Buca potoku ili Donjem Vakufu) ako imaš mogućnosti za to.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#909 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

stakasa wrote:
mousstapha wrote:Puno vise stanovnistva nosi sa sobom i izazove. Krenes od vrtica, skole, pa dalje, haman nigdje se nije lako upisati. Sve ove ustanove imaju svoju kvotu, tako da to sto zivis u dobrom naselju ne mora nista znaciti. Moze se desiti da dijete dobije mjesto tek u nekom jako udaljenom vrticu, pa se tvoje putovanje od posla do kuce jako zakomplikuje.
Lutrija je prava imati sve u blizini.
Najcesce prednost imaju oni koji "pripadaju" toj skoli. Tako da je vazno u kojem naselju zivis. Cak odlucujuce. Srednja je nesto drugo
Da, ali broj moze biti ogranicen. Konkretno za vrtic govorim. Ako ima vise djece, nego sto moze biti primljeno, onda si primoran na alternative.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#910 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner »

stakasa wrote:
madner wrote:Ne govorim o losim naseljima. Ili ne govorim samo o losim naseljima, ako ovdje govore o 7. do 13. razredu onda to okljucuje i bolje skole.

Pubertlije nose oruzje u skolu, konzumiraju opijate i padne i koji seks. Vani puno lakse nego u Bosni, samim tim i vise. Jer ta niska mobilnost znaci i da svako zna svakog.
U boljim naseljima ovoga nema. U boljim srednjim skolama ovoga nema. Zna se gdje zivi sirotinja, gdje su oni sto se pokazuju, gdje je srednji stalez. I proberes sebi. Ako se rodis u Donjem Vakufu i u razredu te zapane sin lokalnog siledije mozes se slikat. Pretpostavljam da je tako i u Buca potoku
Ima, bilo i bice.

Manje nasila, vise droge :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#911 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

dust71000 wrote:
stakasa wrote: Pa sto ti mislis da su tolike razlike u cjenama stanova? Ovamo parket petica a tamo sedmica?
Pa o tome i govorimo. Ako si bosanski, sirijski, afganistanski itd. imigrant svuda se moraš potruditi da ti dijete ide u dobru školu. A i dijete se samo mora potruditi. Znači, ako te u školi u tvom distriktu zapadne sin lokalnog siledžije najeb'o si dok se steknu uslovi da upadneš u dobru školu. Nije to samo 'probereš sebi'. 'Probrati sebi' možeš bilo gdje (pa i u Buca potoku ili Donjem Vakufu) ako imaš mogućnosti za to.
Ali onaj sa dna socijalne ljestvice moze promjeniti svoj status, ta mogucnost promjene statusa je osnova svega. Afganistanski izbjeglica nece imati mogucnost da odma ode iz tog naselja ali ce stisnut a ako su normalni, stisnut ce i djete pa ce na kraju sjesti na zelenu granu. Tako da ta naselja vremenom postaju samo gora, povecava se koncentracija loseg, ko ista misli ide odatle.
U BiH je ova mobilnost kudikamo ogranicenija
Melbourne_Australia
Posts: 2577
Joined: 06/11/2012 14:20

#912 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Melbourne_Australia »

HAVANA wrote:
Hendrix wrote:Ma ne mozes poredit mogucnosti na zapadu i kod nas, to je presmijesno, mala kasaba, mala zemlja u svakoj bransi svak svakoga zna, svi direktori su jarani najbolji u kafanama, nema tu zdravog trzista.

Nekome to i odgovara, da bude u uzem krugu ljudi i posla, ok nismo svi isti. Negdje sam procitao da je zivot kod nas kao u akvarijumu, zivis citav zivot a nisi okeana vidio i kontas da je super tu u tom malom zatvorenom prostoru jer imas neki kao zivot, e otprilike je to tako. I sad se ovde javljaju raja iz okeana i govore i tamo je sranje, ima svega...jeste ali je razvodnjeno na vise prostora, kod nas se sve desava u malom prostoru i nemas mjesta za progres.
Tacno.Naravno da ne mozes,mala zemlja sa vrlo problematicnom i komplikovanom proslosti,sadasnjosti i buducnosti.Puna ljudi sa cudnim rezonima i nacinom razmisljanja,mrznje i bezbroj drugih budalastina,zemlja sa 3 i kusur miliona stanovnika gdje dosta njih imaju problem sa komsijom jer se drugom manituu moli i drugacije se zove a onda ode u grad sa 5 miliona stanovnika i na prvom mu spratu vijetnamac,na drugom kinez,onaj s treceg fura se na nacistu,na petom sav istetoviran,na sestom peder, a lezbejka je u suterenu...Onda mu nista ne smeta.Superiska.Kad tamo radi ,radi na ogromnom trzistu sa velikim prometima,ima vecu platu ali i troskove,nebitno,ali tamo kad radi podrazumijeva se da stvara novu vrijednost.I dobro rade nasi ljudi.Ovde kad radi u vecini slucajeva, on bi platu bez obzira da li je stvorio novu vrijednost il doso na poso,nako...I kad ima mogucnost za dobro zaposlenje.Ne pricam o slabo placenim poslovima tipa bingo,konzum i tim izrabljivanjima.Onda imas gazde glupe koje i naprave posla al umjesto da siri poslovanje i plati dobro radnika on zapusti trbuh,kupi dzipa i pocne vodat curicu godista njegove cerke...Naravno ima i onih koji dobro rade,znaju,placaju radnike koji rade i stvaraju novu vrijednost ali takve je jako tesko naci.Onaj koji to zna i pravi nije skup ni 3 milje plate,onaj koji je doso,nako...skup je i za 8 stoja.Imas i onih koji se drze sebe i svojih mogucnosti u uskom krugu ljudi.Rade ono sto mogu sami zavrsiti uz pomoc porodice,bez previse stresa i drzeci se prometa koji moze obezbijediti dobar zivot.Ne trce za velikim kapitalom i sirenjem posla koji zahtjeva veci broj radnika,veca zaduzenja,vise brige i sanse da brze skonca zivot.Ja spadam u ove druge.Svojim rukama mogu obezbijediti sve sto mi treba.Imao bi vani puno vise,ali ne bi bio sretan.I nisam bio.Ovde jesam.Ziv,zdrav,zena,dvoje djece,zivi otac,majka,sestra,punica,dovoljan broj dragih prijatelja i nacin zivota i geografski polozaj koji mi odgovara.Sve mi je blizu sto me interesuje.47 godina mi je.Imam sve sto mi treba.Spustam loptu i zelim da idem u sto bezbrizniji zivot,sa sto manje stresa.Ne treba mi nista vise osim tog nekog fiksnog troska koji je potreban za dobar zivot.I sta da redim,dje cu u picku materinu? I zasto?
O tome pricam.... :thumbup: :thumbup: 36 godina imam, zena i dijete, starci, brat i sestra tu, isto se davno vratili iz Australije...Odem pogledam svog Zelju, termini tenisa , kosarke i fudbala redovno.....Zena radi ja radim, stan imam nemam kredita....Hocu na skijanje hocu na more...Mamu i tatu izvedem redovno, druzimo se ..Sa bratom nerazdvojan i sa sestrom isto tako...To nema cijenu, jedan je zivot..Da zivim u velikom gradu negdje vani vidjao bi ih kao sto se vecina vidjaju :-D ( od rodjendana i nekog rostilja) A ovde za 5 minuta se vidimo i hajmo na klopu..Evo sad kad je Real Madrid igrao protiv Mance u Skoplju, lijepo u auto sjeli i na tekmu dva dana bili dole.Dole u Australiji zbog vremenske razlike tekme gledas u 5 ujutru :lol: ...Hocu da kazem da ovakav zivot ( socijalni nikad bilo gdje vani ne bi mogao imati) odes na veceru sa zenom , ubijes se ovde za 50 maraka :D u Australiji ne mozes vecerati kvalitetno ispod 200 dolara....Zato nasi ljudi i odu jednom u 3mjeseca da veceraju kvalitetno.... Nasim ljudima sve smeta dok su u BIH a kad odu vani nista mu ne smeta....Ja znam dosta ljudi ovde koji su dobro zivjeli i otisli su vani, nisu izdrzali dugo jer su vidjeli da je to skroz drugacije....Svaki Bosnjo u Australiji ima kucu dobru i najmanje 2 ili 3 auta u kuci...To tamo imaju ljudi na socijali....Taj Bosnjo nigdje nije prnuo, nista nije vidio..U kino ili u restoran mozda je otisao 2 puta u zivotu....Skup zivot do bola dole i da bi se svi ti krediti stigli mora da se radi i subotama...Pa obdaniste za jedno dijete je 60 posto jedne plate dole.....Kila bifteka je 80 dolara a kila tresanja 30 dolara....Hocu da kazem , da im se zivot svodi samo na rintanje i ako dodje koji nas pjevac dole , odu i napiju se...Koke je dole glavna zvijeda :D I samo se zivi za odmor u BIH....A kad treba da se ide na odmor to znaci jedno 20 milja kredita ili kreditnih kartica...Posto u Australiji niko kesa nema......I ponavljam, naravno da je bolje vani za nekoga ko tesko zivi ovde, za takve bi bilo dobro i u Keniji da mu das dobar posao i dobru platu....
Last edited by Melbourne_Australia on 22/08/2017 11:02, edited 4 times in total.
Melbourne_Australia
Posts: 2577
Joined: 06/11/2012 14:20

#913 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Melbourne_Australia »

mousstapha wrote:Joj kad sam citao ovo za KIA, mene je bilo stid.
Bas seljacka fora ali bas :-)
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#914 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Thorgerson »

meteorit135531 wrote:Red da je da se nesto objasni ovdje.

...

Kazem, razlika je u stabilnosti trzista. Covjek u Njemackoj izgubi posao. Vjerovatnoca da ce do pocetka sljedece sedmice, vec raditi na drugom mjestu ako to zeli, je sasvim realna i opcionalna.
Jesi ti bio u Njemackoj, radio? Ili ti je neko pricao? Jer nije bas tako sve bajno kako ti naprica.

Ja sam bio kod rodjaka, koji je nedavno otisao prije 3 godine, jest fkt sve uredjeno, infrastruktura je bezozbrazna.

Hrana u marketima je jeftina, restorani zara (imaju fast foodove, food courtove gdje mozes jeftino pojesti), tipa da odes u neki osrednji restoran - sa obicnom platom - zaboravi. Veliki izbor u marketima, da na guzicu padnes.

Eh sad jedna stvar kirije IH DERU. Za iole normalan stan i normalan komsiluk brate moras pljunuti vise od pola plate. Ako hoces da zivis u nekom getu, naci ces jeftinije. Pa eto. Biraj. Znaci planiraj kad dobijes platu da odmah pola plate ostavis za kiriju i rezije. Mozes i kupiti stan naravno, zavaliti se u kredit 25-30 godina, a cijene stanova su vasiona. Pa tako vecina raje renta.

I tako i moj rodjak, renta stan u ok kvartu, od plate i neke velike stednje nema nista. Znaci moze mu biti fino da zivi, ne neko rasipanje, i moze skupiti za odmor, malo se stegnuti. Ali sad da mu ostaju hiljade maraka mjesecno, ono ne zna sta ce s njima, nije bas tako.

Ova bijesna auta koja vidjas kod dijaspore 99,7% su ti krediti, lizing itd. Jer to je tamo smijesno. Ne isplati ti se uzimati polovno auto staro 10 godina. Ne isplati. Tako je drzava uradila, da se rjesava tog smeca. Inace svabo kupi ili novo auto ili staro 2-3 godine i miran je 4-5 godina i to auto izdrnda proda i kupi drugo isto novije. Taman kad na autu idu veliki servisi i velika ulaganja, svabo se njega rijesio. Pa nek se neko u trecoj zemlji jebe oko toga.

I da to oko poslova, naravno ima poslova, uvijek moezs naci posao. Medjutim, moras shvatiti da njima treba ne treba radne snage u bas svim poljima. Svabo ti radi najbolje poslove, to su ostavili za sebe. Logicno. Dakle, ovo sto ostane ti je za buraniju strance. Jedino ako si naravno skolovan, ako si strucnjak, inzinjer, doktor itd. Ali za ove neke obicne poslove upasti u firme je veoma tesko.

A to elektricar, gradjevinac, vodoinstalater, smecari, vozaci autobusa, domari, cuvari itd...to je za strance. Toga imas koliko hoces. I da - iznenadio bi se, kao sto sam i ja kad bi vidio koliko ima radnika na crno da radi. (da, zamisli hej u njemackoj na crno). Iznenadio bi se koliko radnika ima da rade po 12h na dan, dnevnica dogovorena i iznenadio bi se da ti ljudi ne pomisljaju da nesta tuzakaju nekoga. Sretni su sto su uopste tu i zaradjuju bilo sta.

Generalno, da ljudi bolje i kvalitetenije zive - zive jebiga, ipak je to Njemacka. Ali da je nama toliko lose u odnosu na njih. Ma vala nije. Npr. kod nas se prica o sigurnosti, pa jbt ja sam se tamo nasao u nekoliko poprilicno neugodnih scena, gdje prolazis kroz nekakva naselja puna turcina, arapa, crnaca nema cega nema...to te gleda ko da si s marsa pao...i tu naravno nema svaba, odvojili se eto vam zivite, ako vec morate tu...ali mi necemo s vama.

I sad meni taj rodjak truni kako je njemu, nije mu bas lako, vako nako. Ja mu kazem vrati se, e jbg ne mogu. Svake godine on dolazi u bosnu, svake godine. Dodje bude ovdje sav godisnji potrosi. Djaba ti bolan. On je otisao tamo, nasao je tamo nase ljude, svabo se nece druzit s tobom, on ima svoje drustvo. Ti si bolan stranac.

Ko je otisao kao malo dijete ili ko se tamo rodio, je druga stvar.


Mi da popravimo ove stvari, ovdje bi bilo banja. Barem osnovne.
- urediti skolstvo - obrazovanje
- zdravstvo, pa barem eto malo za koju stepenicu vise, ipak je to veliki zalogaj koje mnoge drzave nisu sredile
- infrastruktura, putevi su nam qrcina, neuvezanost pojedinih gradova je komicna

I to je to, naravno ima toga jos, ali mi trebamo odrediti jednu po jednu stvar. Neke osnove rijesiti. Pa onda dalje. Pa to nije puno sto se trazi. Ne trebaju ni neke pare, samo treba plan i strategija kako do toga.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#915 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

madner wrote:Ne govorim o losim naseljima. Ili ne govorim samo o losim naseljima, ako ovdje govore o 7. do 13. razredu onda to okljucuje i bolje skole.

Pubertlije nose oruzje u skolu, konzumiraju opijate i padne i koji seks. Vani puno lakse nego u Bosni, samim tim i vise. Jer ta niska mobilnost znaci i da svako zna svakog.
Ja ne znam ko ljudima napuni glavu ovakvim stvarima o "zapadu". Cuj nema oruzja i droge :lol: :lol: :lol:
Melbourne_Australia
Posts: 2577
Joined: 06/11/2012 14:20

#916 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Melbourne_Australia »

Thorgerson wrote:
meteorit135531 wrote:Red da je da se nesto objasni ovdje.

...

Kazem, razlika je u stabilnosti trzista. Covjek u Njemackoj izgubi posao. Vjerovatnoca da ce do pocetka sljedece sedmice, vec raditi na drugom mjestu ako to zeli, je sasvim realna i opcionalna.
Jesi ti bio u Njemackoj, radio? Ili ti je neko pricao? Jer nije bas tako sve bajno kako ti naprica.

Ja sam bio kod rodjaka, koji je nedavno otisao prije 3 godine, jest fkt sve uredjeno, infrastruktura je bezozbrazna.

Hrana u marketima je jeftina, restorani zara (imaju fast foodove, food courtove gdje mozes jeftino pojesti), tipa da odes u neki osrednji restoran - sa obicnom platom - zaboravi. Veliki izbor u marketima, da na guzicu padnes.

Eh sad jedna stvar kirije IH DERU. Za iole normalan stan i normalan komsiluk brate moras pljunuti vise od pola plate. Ako hoces da zivis u nekom getu, naci ces jeftinije. Pa eto. Biraj. Znaci planiraj kad dobijes platu da odmah pola plate ostavis za kiriju i rezije. Mozes i kupiti stan naravno, zavaliti se u kredit 25-30 godina, a cijene stanova su vasiona. Pa tako vecina raje renta.

I tako i moj rodjak, renta stan u ok kvartu, od plate i neke velike stednje nema nista. Znaci moze mu biti fino da zivi, ne neko rasipanje, i moze skupiti za odmor, malo se stegnuti. Ali sad da mu ostaju hiljade maraka mjesecno, ono ne zna sta ce s njima, nije bas tako.

Ova bijesna auta koja vidjas kod dijaspore 99,7% su ti krediti, lizing itd. Jer to je tamo smijesno. Ne isplati ti se uzimati polovno auto staro 10 godina. Ne isplati. Tako je drzava uradila, da se rjesava tog smeca. Inace svabo kupi ili novo auto ili staro 2-3 godine i miran je 4-5 godina i to auto izdrnda proda i kupi drugo isto novije. Taman kad na autu idu veliki servisi i velika ulaganja, svabo se njega rijesio. Pa nek se neko u trecoj zemlji jebe oko toga.

I da to oko poslova, naravno ima poslova, uvijek moezs naci posao. Medjutim, moras shvatiti da njima treba ne treba radne snage u bas svim poljima. Svabo ti radi najbolje poslove, to su ostavili za sebe. Logicno. Dakle, ovo sto ostane ti je za buraniju strance. Jedino ako si naravno skolovan, ako si strucnjak, inzinjer, doktor itd. Ali za ove neke obicne poslove upasti u firme je veoma tesko.

A to elektricar, gradjevinac, vodoinstalater, smecari, vozaci autobusa, domari, cuvari itd...to je za strance. Toga imas koliko hoces. I da - iznenadio bi se, kao sto sam i ja kad bi vidio koliko ima radnika na crno da radi. (da, zamisli hej u njemackoj na crno). Iznenadio bi se koliko radnika ima da rade po 12h na dan, dnevnica dogovorena i iznenadio bi se da ti ljudi ne pomisljaju da nesta tuzakaju nekoga. Sretni su sto su uopste tu i zaradjuju bilo sta.

Generalno, da ljudi bolje i kvalitetenije zive - zive jebiga, ipak je to Njemacka. Ali da je nama toliko lose u odnosu na njih. Ma vala nije. Npr. kod nas se prica o sigurnosti, pa jbt ja sam se tamo nasao u nekoliko poprilicno neugodnih scena, gdje prolazis kroz nekakva naselja puna turcina, arapa, crnaca nema cega nema...to te gleda ko da si s marsa pao...i tu naravno nema svaba, odvojili se eto vam zivite, ako vec morate tu...ali mi necemo s vama.

I sad meni taj rodjak truni kako je njemu, nije mu bas lako, vako nako. Ja mu kazem vrati se, e jbg ne mogu. Svake godine on dolazi u bosnu, svake godine. Dodje bude ovdje sav godisnji potrosi. Djaba ti bolan. On je otisao tamo, nasao je tamo nase ljude, svabo se nece druzit s tobom, on ima svoje drustvo. Ti si bolan stranac.

Ko je otisao kao malo dijete ili ko se tamo rodio, je druga stvar.


Mi da popravimo ove stvari, ovdje bi bilo banja. Barem osnovne.
- urediti skolstvo - obrazovanje
- zdravstvo, pa barem eto malo za koju stepenicu vise, ipak je to veliki zalogaj koje mnoge drzave nisu sredile
- infrastruktura, putevi su nam qrcina, neuvezanost pojedinih gradova je komicna

I to je to, naravno ima toga jos, ali mi trebamo odrediti jednu po jednu stvar. Neke osnove rijesiti. Pa onda dalje. Pa to nije puno sto se trazi. Ne trebaju ni neke pare, samo treba plan i strategija kako do toga.
90% samaca koji si otisli u Njemacku da rade slabije poslove a takvih je vecina renta stan sa jos 2 ili 3 osobe......Evo nedavno dvije poznanice su otisle gore kao med sestre u Minhen .....Njih 4 zive skupa...A imam druga koji radi kao serviser za aparate za pivu po kaficima..Zivi sam , ne moze kaze sa drugima da zivi i evo vraca se nazad :lol: dok plati stan i rezije nista ne moze da ustedi.....Ovde ima stan i imao platu 1.200...
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#917 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Romeo 80 »

Melbourne_Australia@

Treba li slat lanč pakete u Australiju? Tezak zivot down under pravo...
Melbourne_Australia
Posts: 2577
Joined: 06/11/2012 14:20

#918 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Melbourne_Australia »

insomnia78 wrote:
madner wrote:Ne govorim o losim naseljima. Ili ne govorim samo o losim naseljima, ako ovdje govore o 7. do 13. razredu onda to okljucuje i bolje skole.

Pubertlije nose oruzje u skolu, konzumiraju opijate i padne i koji seks. Vani puno lakse nego u Bosni, samim tim i vise. Jer ta niska mobilnost znaci i da svako zna svakog.
Ja ne znam ko ljudima napuni glavu ovakvim stvarima o "zapadu". Cuj nema oruzja i droge :lol: :lol: :lol:
Zar fakat ima takvih??? pa nase skole su dzenet za vecinu skola na zapadu kad je u pitanju bezbjednost djece....Joj kako bi sve te za ruku odveo pa da vide kakve su drzavne skole na zapadu i kakav sljam tu ide...Privatne skole su druga prica ali to je miseona imenica za nase ljude, jer su one zara boli glava..
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#919 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

Melbourne_Australia wrote:
insomnia78 wrote:
madner wrote:Ne govorim o losim naseljima. Ili ne govorim samo o losim naseljima, ako ovdje govore o 7. do 13. razredu onda to okljucuje i bolje skole.

Pubertlije nose oruzje u skolu, konzumiraju opijate i padne i koji seks. Vani puno lakse nego u Bosni, samim tim i vise. Jer ta niska mobilnost znaci i da svako zna svakog.
Ja ne znam ko ljudima napuni glavu ovakvim stvarima o "zapadu". Cuj nema oruzja i droge :lol: :lol: :lol:
Zar fakat ima takvih??? pa nase skole su dzenet za vecinu skola na zapadu kad je u pitanju bezbjednost djece....Joj kako bi sve te za ruku odveo pa da vide kakve su drzavne skole na zapadu i kakav sljam tu ide...Privatne skole su druga prica ali to je miseona imenica za nase ljude, jer su one zara boli glava..
Ja ne vidim ama bas nikakvu razliku izmedu tebe i ovih dijasporaca sto pljuju Bosni - i ti i oni stalno trazite potvrdu ispravnosti vlastitih odluka. I ne, ti nisi siguran da si postupio pravilno. Inace ne bi trosio ovoliko energije dokazujuci to.
Jedino madner kaze nesto konkretno, u pravu je ovo za nisku mobilnost ali to je manje vise da se uzdas u srecu, sistemski se tu nista ne rjesava. Mada zna bit efikasno
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#920 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

Jbg Minhen je uzasno skup. Znam i neke koji rade mnogo bolje placene poslove, pa opet zive sa drugima. Tzv WG. Jednostavno, jako puno ljudi, samaca upravo tako zivi. I ne samo stranci.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#921 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

mousstapha wrote:Jbg Minhen je uzasno skup. Znam i neke koji rade mnogo bolje placene poslove, pa opet zive sa drugima. Tzv WG. Jednostavno, jako puno ljudi, samaca upravo tako zivi. I ne samo stranci.
Mocan grad, sta ces. Tako je i po Londonu
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#922 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

stakasa wrote:
mousstapha wrote:Jbg Minhen je uzasno skup. Znam i neke koji rade mnogo bolje placene poslove, pa opet zive sa drugima. Tzv WG. Jednostavno, jako puno ljudi, samaca upravo tako zivi. I ne samo stranci.
Mocan grad, sta ces. Tako je i po Londonu
Zato ga volim posjetiti samo turisticki.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#923 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Romeo 80 »

Ja fakat ne kontam sto ti Australijanci, Nijemci i slicni ne nahrupe u Bosnu da zive?! :? Bas su budale pa se muce bespotrebno, a ovdje mogu kvalitetno vecerat za 50 KM...
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#924 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

Romeo 80 wrote:Ja fakat ne kontam sto ti Australijanci, Nijemci i slicni ne nahrupe u Bosnu da zive?! :? Bas su budale pa se muce bespotrebno, a ovdje mogu kvalitetno vecerat za 50 KM...
Nemoj lupat, pa covjek se vratio iz Australije. Prati malo.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#925 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

mousstapha wrote:
stakasa wrote:
mousstapha wrote:Jbg Minhen je uzasno skup. Znam i neke koji rade mnogo bolje placene poslove, pa opet zive sa drugima. Tzv WG. Jednostavno, jako puno ljudi, samaca upravo tako zivi. I ne samo stranci.
Mocan grad, sta ces. Tako je i po Londonu
Zato ga volim posjetiti samo turisticki.
Kazu da u Njemackoj imaju ti brzi vozovi, vozare ljudi po 300 km u jednom pravcu
Post Reply