Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#876 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by meteorit135531 »

Red da je da se nesto objasni ovdje.

Ne pridajem toliko znacaja medijski kreiranoj atmosferi u kojoj se stice dojam da ljudi u kolonama napustaju BIH sto nije istina. Onaj ko se uspio ispaliti u periodu 92-95, njemu je sad dobro. Uhljebio se , sto bi mi, fukare iz Bosne , rekli. Ono malo nesto poratnih godina je bilo uspjesno za emigraciju kad se na Zapadu moglo igrati na kartu ratnih izbjeglica.
Danas 2017 godine, jako je tesko otici, moras se dobro poznojiti da bi bio u prilici da odes. :izet:

Kazem, razlika je u stabilnosti trzista. Covjek u Njemackoj izgubi posao. Vjerovatnoca da ce do pocetka sljedece sedmice, vec raditi na drugom mjestu ako to zeli, je sasvim realna i opcionalna.
Covjek u Bosni izgubi posao. On jedino moze da uzme radnicku knjizicu, i da se prijavi na biro. I tu se sva prica zavrsava. Tu ce da stoji i da polako odumire.
Pojam stele, poznanstva - kad ih proiciras kroz dva sistema u kojima zelis zivjeti, je dijametralno suprotan pojam u Njemackoj i u Bosni i Hercegovini.

Covjek sa "ulice", koji nema nekoga svog u nekoj privatnoj firmi u Bosni, tesko da moze ocekivati da ce biti primljen u toj firmi.

Mozda cak i hoce, ali ce biti izlozen takvom pressingu, i takvom mobbingu samo jer nema nikoga svog da ga "stiti". U Bosni ne postoji nijedna velika svjetska korporacija koja ima svoju podruznicu ovdje.Zasto bi ljudi otvarali svoja predstavnistva ovdje kad je Sarajevo samo jedno malo vece selo u kojem se ne isplati otvarati bilo sta?
Lidl, Spar, Ikea , H&M i jos mnogo drugih zaobilaze BIH jer je ovo malo i neisplativo trziste.
Firme koje rade ovdje radnika smatraju za roba koja je po inerciji odredjen da mora da vuce za jos petoricu i da trpi takav pritisak i da bude zahvalan jer eto.. ima platu
Najpozeljniji poslodavac u 2017 godini u BiH je DM market/retail radnja koja prodaje kozmetiku i proizvode za ljepotu. :?
Pa pobogu brate , o cemu pricamo ovdje? :-)
Najveci poslodavci u BIH su Konzum i Bingo gdje ljudi ostavljaju svoju dusu na kasama za 450 KM. :shock:
I ljudi su zadovoljni sa tim. Pa super, ako im je to dovoljno onda mi je drago zbog toga.

Ali hajmo gledati malo siroku sliku. Ne dozvolimo sebi da se ponasamo kao djeca i da budemo ograniceni.

Ljudi u Njemackoj uopste nemaju potrebu da razmisljaju tako. Sasvim je normalno da prosjecni Svabo putuje autocestom po 100 + kilometara svaki dan u drugi grad ili mjesto i da radi u firmi gdje nema nikog svog. I sasvim je normalno da moze da mijenja poslove, i da apsolutno nece nit ce ikad morati da trpi bilo kakvu vrstu pritiska i izivljavanja, ponizavanja, i mobbinga od strane njemackih kapitalista.

Prosjecni Hans ce na prvi znak takvog ponasanja od strane poslodavca otici na sud , i podnijeti prijavu.

E onda dolazi do onoga sto cini razliku izmedju dva sistema i dvije zemlje. :thumbup:
U Njemackoj ce ukoliko se dokaze da poslodavac namjerno "zlostavlja" svog zaposlenika, gazda ce popusit takvu kaznu da ce mu drzava ugasiti biznis, i bice kaznjen i osinut svetim njemackim zakonom, da nijedan poslodavac u toj drzavi vise nikad nece svog radnika pogledati mrko, a ne vrijedjati i ponizavati.
E onda uzmes kao primjer Bosnu. U Bosni je sasvim normalno da se Irfan dere i vristi na svoju zaposlenicu Jasminu, i da joj drka kurcem po celu, a da ona jadna mora da trpi to zlostavljanje jer nema kome da se obrati za pomoc. Zakon mozda postoji na papiru, i kad covjek cita, ne moze mu naci manu. Ali isti takav zakon je selektivan , i po tom principu se i primjenjuje. I onda vise novac nije bitan, kad zdravlje ide. I kad svaki dan gledas kad ti se neko sa merakom pisa po faci, a nemocan si to da promijenis. I tako svaki dan. I tako svaki dan. I tako to ide sedmicama, mjesecima, godinama.. :skoljka: :run:

I onda shvatis da takvih situacija ima mali milion u tom "carobnom - realnom faktoru" u BIH. I onda shvatis da Bosna nije drzava, jer nema zakona i pravde da te stiti.
I onda shvatis da ljudi gube svoj ponos i dostojanstvo, traze te "kontakte", otkrivaju poslovnu mrezu kontakata koji im mogu pomoci da postanu taj poslusni rob koji mora da tegli za petoricu , i da slusa kako mu svaki dan neki Irfan skace po mozgu i pisa po sredini cela, jer mu se moze, jer je on bosanski gazda, a ti si radnik koji zeli da se pokaze, koji zeli da napreduje u karijeri, koji zeli da se ostvari u svom poslu..

I onda shvatis da ti zivot prolazi uzalud, da nisi nista ostvario, da je tu manje vise novac nebitan, 800 ili 1200, manje vise.. sve to postaje nebitno kad ledja posustaju, kad se vise ne budis sa onom dozom optimizma i snage koju si nekad ponosno nosio kroz zivot, jer od novca koji imas ne mozes da napravis osjetnu razliku u kvaliteti svog zivota..

Ne mozes mirno otplacivati kredit, bojis se za svoje auto kad ga parkiras pred zgradom na Grbavici jer postoji velika vjerovatnoca da ce do sljedece zore biti u necijoj garazi na Palama, i gdje ce ga vrijedne ruke nekog majstora rastavljati na dijelove..
I onda se bojis kako ces zaposliti zenu, koja ce sigurno biti na birou, ako ti vec nisi..
I onda se bojis u koju ces skolu upisati svoje dijete, jer obrazovni sistem u Bosni skoro da ne postoji.
Osnovci i srednjoskolci u skole nose cakije, nozeve, i boksere. Vidio sam srednjoskolca iz masinske kako ponosno u tramvaju drugu pokazuje svoj bokser.. :shock: :shock: :shock:

I onda se bojis kako ces dijete zaposliti.. I onda se bojis sta ako dobijes otkaz, gdje onda , kako i sta? Kome se obratiti, ko ce ti pomoci?
Kamatne stope su manje u Njemackoj nego u Bosni.
Hrana je jeftinija u Njemackoj nego u Bosni.
Prevoz necu ni spominjati, pa jeste li vi vidjeli jedan autobus koji saobraca u Njemackoj, pa onda Grasove sprave za mucenje?
zdravstvo takodjer. Jel iko od vas ikad usao u jednu bolnicu u Njemackoj, i u jednu bolnicu u Bosni pa da moze davati neke komparacije i usporedbe..

I kad ovo sve znas, i kad ovo sve vidis, cemu onda se nadas?

Vise pare nisu ni bitne.. znam za bracni par koji je radio u MUPU KS, oboje na relativno dobrim pozicijama pa su otisli u Njemacku..
Mislim, puno se pretjeruje kad se glorificira Bosna, a srozava Zapad i govori: ma nije to tako kako vi mislite, niko vama nece podastirati crveni tepih, i tamo pare ne rastu na drvecu.. :oops:

Izvini, molim te sta raste na drvecu u Bosni? Mozda neka rashodovana ves masina koja samo ceka da padne u rijeku, i da otplovi negdje jer ni ona sama ne zna sta radi u prokletoj Bosni.. :bih:

Daj ljudi , opametite se malo.. Zivite u nekoj paralelnoj stvarnosti i ne gledate na zivot u Bosni realnim ocima..
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#878 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by miki27A »

Kad stavljas, stavi bar validnu a ne fus web stranicu. Ako je org nije zvanicna, ni ona sa com ako se tice lutrije.
Ovo je jedina validna web stranica: https://www.dvlottery.state.gov
User avatar
mv960
Posts: 433
Joined: 27/04/2013 06:23

#879 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mv960 »

meteorit135531 wrote:Red da je da se nesto objasni ovdje.

Ne pridajem toliko znacaja medijski kreiranoj atmosferi u kojoj se stice dojam da ljudi u kolonama napustaju BIH sto nije istina. Onaj ko se uspio ispaliti u periodu 92-95, njemu je sad dobro. Uhljebio se , sto bi mi, fukare iz Bosne , rekli. Ono malo nesto poratnih godina je bilo uspjesno za emigraciju kad se na Zapadu moglo igrati na kartu ratnih izbjeglica.
Danas 2017 godine, jako je tesko otici, moras se dobro poznojiti da bi bio u prilici da odes. :izet:

Kazem, razlika je u stabilnosti trzista. Covjek u Njemackoj izgubi posao. Vjerovatnoca da ce do pocetka sljedece sedmice, vec raditi na drugom mjestu ako to zeli, je sasvim realna i opcionalna.
Covjek u Bosni izgubi posao. On jedino moze da uzme radnicku knjizicu, i da se prijavi na biro. I tu se sva prica zavrsava. Tu ce da stoji i da polako odumire.
Pojam stele, poznanstva - kad ih proiciras kroz dva sistema u kojima zelis zivjeti, je dijametralno suprotan pojam u Njemackoj i u Bosni i Hercegovini.

Covjek sa "ulice", koji nema nekoga svog u nekoj privatnoj firmi u Bosni, tesko da moze ocekivati da ce biti primljen u toj firmi.

Mozda cak i hoce, ali ce biti izlozen takvom pressingu, i takvom mobbingu samo jer nema nikoga svog da ga "stiti". U Bosni ne postoji nijedna velika svjetska korporacija koja ima svoju podruznicu ovdje.Zasto bi ljudi otvarali svoja predstavnistva ovdje kad je Sarajevo samo jedno malo vece selo u kojem se ne isplati otvarati bilo sta?
Lidl, Spar, Ikea , H&M i jos mnogo drugih zaobilaze BIH jer je ovo malo i neisplativo trziste.
Firme koje rade ovdje radnika smatraju za roba koja je po inerciji odredjen da mora da vuce za jos petoricu i da trpi takav pritisak i da bude zahvalan jer eto.. ima platu
Najpozeljniji poslodavac u 2017 godini u BiH je DM market/retail radnja koja prodaje kozmetiku i proizvode za ljepotu. :?
Pa pobogu brate , o cemu pricamo ovdje? :-)
Najveci poslodavci u BIH su Konzum i Bingo gdje ljudi ostavljaju svoju dusu na kasama za 450 KM. :shock:
I ljudi su zadovoljni sa tim. Pa super, ako im je to dovoljno onda mi je drago zbog toga.

Ali hajmo gledati malo siroku sliku. Ne dozvolimo sebi da se ponasamo kao djeca i da budemo ograniceni.

Ljudi u Njemackoj uopste nemaju potrebu da razmisljaju tako. Sasvim je normalno da prosjecni Svabo putuje autocestom po 100 + kilometara svaki dan u drugi grad ili mjesto i da radi u firmi gdje nema nikog svog. I sasvim je normalno da moze da mijenja poslove, i da apsolutno nece nit ce ikad morati da trpi bilo kakvu vrstu pritiska i izivljavanja, ponizavanja, i mobbinga od strane njemackih kapitalista.

Prosjecni Hans ce na prvi znak takvog ponasanja od strane poslodavca otici na sud , i podnijeti prijavu.

E onda dolazi do onoga sto cini razliku izmedju dva sistema i dvije zemlje. :thumbup:
U Njemackoj ce ukoliko se dokaze da poslodavac namjerno "zlostavlja" svog zaposlenika, gazda ce popusit takvu kaznu da ce mu drzava ugasiti biznis, i bice kaznjen i osinut svetim njemackim zakonom, da nijedan poslodavac u toj drzavi vise nikad nece svog radnika pogledati mrko, a ne vrijedjati i ponizavati.
E onda uzmes kao primjer Bosnu. U Bosni je sasvim normalno da se Irfan dere i vristi na svoju zaposlenicu Jasminu, i da joj drka kurcem po celu, a da ona jadna mora da trpi to zlostavljanje jer nema kome da se obrati za pomoc. Zakon mozda postoji na papiru, i kad covjek cita, ne moze mu naci manu. Ali isti takav zakon je selektivan , i po tom principu se i primjenjuje. I onda vise novac nije bitan, kad zdravlje ide. I kad svaki dan gledas kad ti se neko sa merakom pisa po faci, a nemocan si to da promijenis. I tako svaki dan. I tako svaki dan. I tako to ide sedmicama, mjesecima, godinama.. :skoljka: :run:

I onda shvatis da takvih situacija ima mali milion u tom "carobnom - realnom faktoru" u BIH. I onda shvatis da Bosna nije drzava, jer nema zakona i pravde da te stiti.
I onda shvatis da ljudi gube svoj ponos i dostojanstvo, traze te "kontakte", otkrivaju poslovnu mrezu kontakata koji im mogu pomoci da postanu taj poslusni rob koji mora da tegli za petoricu , i da slusa kako mu svaki dan neki Irfan skace po mozgu i pisa po sredini cela, jer mu se moze, jer je on bosanski gazda, a ti si radnik koji zeli da se pokaze, koji zeli da napreduje u karijeri, koji zeli da se ostvari u svom poslu..

I onda shvatis da ti zivot prolazi uzalud, da nisi nista ostvario, da je tu manje vise novac nebitan, 800 ili 1200, manje vise.. sve to postaje nebitno kad ledja posustaju, kad se vise ne budis sa onom dozom optimizma i snage koju si nekad ponosno nosio kroz zivot, jer od novca koji imas ne mozes da napravis osjetnu razliku u kvaliteti svog zivota..

Ne mozes mirno otplacivati kredit, bojis se za svoje auto kad ga parkiras pred zgradom na Grbavici jer postoji velika vjerovatnoca da ce do sljedece zore biti u necijoj garazi na Palama, i gdje ce ga vrijedne ruke nekog majstora rastavljati na dijelove..
I onda se bojis kako ces zaposliti zenu, koja ce sigurno biti na birou, ako ti vec nisi..
I onda se bojis u koju ces skolu upisati svoje dijete, jer obrazovni sistem u Bosni skoro da ne postoji.
Osnovci i srednjoskolci u skole nose cakije, nozeve, i boksere. Vidio sam srednjoskolca iz masinske kako ponosno u tramvaju drugu pokazuje svoj bokser.. :shock: :shock: :shock:

I onda se bojis kako ces dijete zaposliti.. I onda se bojis sta ako dobijes otkaz, gdje onda , kako i sta? Kome se obratiti, ko ce ti pomoci?
Kamatne stope su manje u Njemackoj nego u Bosni.
Hrana je jeftinija u Njemackoj nego u Bosni.
Prevoz necu ni spominjati, pa jeste li vi vidjeli jedan autobus koji saobraca u Njemackoj, pa onda Grasove sprave za mucenje?
zdravstvo takodjer. Jel iko od vas ikad usao u jednu bolnicu u Njemackoj, i u jednu bolnicu u Bosni pa da moze davati neke komparacije i usporedbe..

I kad ovo sve znas, i kad ovo sve vidis, cemu onda se nadas?

Vise pare nisu ni bitne.. znam za bracni par koji je radio u MUPU KS, oboje na relativno dobrim pozicijama pa su otisli u Njemacku..
Mislim, puno se pretjeruje kad se glorificira Bosna, a srozava Zapad i govori: ma nije to tako kako vi mislite, niko vama nece podastirati crveni tepih, i tamo pare ne rastu na drvecu.. :oops:

Izvini, molim te sta raste na drvecu u Bosni? Mozda neka rashodovana ves masina koja samo ceka da padne u rijeku, i da otplovi negdje jer ni ona sama ne zna sta radi u prokletoj Bosni.. :bih:

Daj ljudi , opametite se malo.. Zivite u nekoj paralelnoj stvarnosti i ne gledate na zivot u Bosni realnim ocima..
Sve je jasno i sve si ovo dobro rekao.

Već sam to ranije rekao, primjetio sam da pojedine porodice tako dobro žive u BiH, bolje im je nego u Njemačkoj. Takvi nemaju šta da traže po svijetu i ne bi se mogli navići na Njemački sistem. Ali su ipak djecu poslali na školovanje u London.

Nego evo još jedan dobar primjer.. mladi bračni par, tračali, borili se, radili u BiH, oboje su imali poprilično dobre poslove... prođe tako skoro 10 god.

Dobiju green card i hajde da se okušaju da vide kako je to tamo.

Za dvije godine su postigli u ESADE što ovdje nisu i ne bi ni za 10. Već su obišli i proputovali masu destinacija.

Došli da kupe KIA u salonu, pokažu sliku da su KIA posjedovali i u BiH.. ovi kažu pa vi ste naši klijenti i zviz discount haman dođaba dobio novo auto.

Za tri godine rada i borbe novine u ESADE pišu o tom frajeru i doživljavaju ga kao umjetnika, posebno nadareno ćudo.

Edit: evo link pa se uvjerite i sami http://www.bhdijaspora.com/madeinbih/mi ... anefendic/
Last edited by mv960 on 22/08/2017 05:39, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#880 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

miki27A wrote:
Kad stavljas, stavi bar validnu a ne fus web stranicu. Ako je org nije zvanicna, ni ona sa com ako se tice lutrije.
Ovo je jedina validna web stranica: https://www.dvlottery.state.gov
ok

Nije mu sansa propala. Ako ga interesuje nasao bi .

No , HVALA. :thumbup:
User avatar
mv960
Posts: 433
Joined: 27/04/2013 06:23

#881 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mv960 »

Amazonka27 wrote:@hrle1976
coca-cola se prozvodi u BiH u Hadzicima...i prije rata i poslije rata.

Neko je spomenuo staracki dom - znate li vi koliko to kosta i ko to moze priustiti? znate li koliko se zivot citave porodice promjeni kada samo jedan clan obitelji oboli i zahtjeva 24/h njegu? Mislite da imate pomoc drzave? NE! Jebat ce vas jos vise i uzduz i poprijeko i gdje mogu i gdje ne mogu. Smisljat ce nacine kako da vas jos vise dovedu do situacije gdje cete pistati ko pretis lonac. Citav radni zivot ti se odbija od plate za zdravstvo i onda te drzava prepusti nicemu - placaj privatnike, placaj pelene, placaj kolica, krevete, duseke dekutubis...placaj tablete, ides kod srba jer je tamo jeftinije.. Prepisu infuziju, trci da kupis branilu...nosi gaze, nosi terapiju...nema reagenasa...nema cega nema. Placaj privatno fizioterapeuta jer ovi drzavni NIKAD NECE DOCI. Traze da doneses nalaze sa DIP-a kao potvrdu diabetesa da bi pacijent digao trakice iako pacijent uredno prima insulin....O CEMU VI RASPRAVLJATE? Materi hocu da rezervisem termin za redovni pregled...ono sto se podize svjest...trkama, farbanjem pramenova kose, kupovinom XY proizvoda pa dio ide za aparate...kaze za 6 mj...a njoj propisano svako 6 mj da kontrolise...ne moze drugacije. Znaci kod privatnika opet jel? Pa sta bi neki dan sa zenama u KCS-u...salju ih po cijeloj BiH da prime terapiju. Jel? Imal toga u Njemackoj, Danskoj, Francuskoj, Svedskoj, Svicarskoj...? Ima li?
Jebale vas i pive i harobo bombone i nutela od 1KG 2,5 (kurko, nidje je nisam vidjela) i par pfeningi razlike u litru mlijeka. Tri stranice palamudite i ubjedjujete nas vi koji zivite vani da znate kako je nama u bosni. Kao nije nam lose. Nije...nismo gladni i jeftina je kafa i cigare...a i moze se dobro najest za 20 KM vani...

Pogledaj bolan bolan koliko se para skuplja da se djeca lijece vani...jer kod nas to ne moze. Pogledaj akcije za skupljanje JEBENOG SKOLSKOG PRIBORA za djecu istocne bosne i krajine. jel to normalno? Skupljaju se donacije za djeciju uzinu...ne za jedno djete neo za cijelu skolu. Pa je ste li slijepi i gluhi?

Nece ljudi da rade? Ma najedite se govana ko god ovo kaze. Ja znam koliko sam suza prolila i aplikacija poslala za bilo kakav posao...isla od fime do fime i molila. Snimala neki CV video preko posao.ba, raja mi se smijala...molila raju da lajka video jer mora video imati lajkove da bi me promovisali na TV. Nece raja da lajka. Hrane lajkovima gladne i pisu amin ispod slika bolesne djece. Radila 4 god za 350 KM na crno, radila na fakultetu za 400 kao student. 2 god nista nisam radila jer sam bila prekvalifikovana i niko me nije htio zaposliti... Pomogao mi profesor sa fakulteta, njegova preporuka i preporuka dekana...da uletim u drzavnu firmu. Kad cuju da napustam posao u drzavnoj firmi i hodza se krsti. A moj pogres 0. Zaglupila. Dani obuke 0. napedovanje 0. Nekome je san doci na posao u 8 i otici u 16:30, radio ne radio - plata na racun. Meni nije...ja necu da ovisim o sefu supku koji nece da me posalje na obuku i certificiranje jer ja to mogu sama nauciti, da me stavi u kancelariju sa covjekom koji se nije nikad okupao, da mu dolazim sa godisnjeg da radim, da kad sam na bolovanju kaze "posalji muza po laptop"...plata uredno manja. A on ode na svjetsko prvenstvo...firma placa. Ja sutila i trpila...gdje cu drugo? Moze li se promjeniti? ne moze...radim poslove koji ubijaju inteligenciju i ja nisam postala strucnjak nego mrzovoljni referent...I da...ne dobijam platu u skladu sa svojom strucnom spremom.
To je moje iskustvo...a iskustvo nezaposlenih ljudi koje poznajem je jos gore. Svako bi da imaju radnika da mu placaju 600KM, ako se pokaze da ga mozda i prijave. i to ako im se posreci pa da nadju tako nesto...Uvijek je bilo lezihljebovica, tako i sada..i ne treba na osnovu pojedinaca da se tvrdi da raja nece da radi. Drzava sistemski zaglupljuje ljude...sto si gluplji njima je bolje...jer pametan mozak ne moze da svari sve ove gluposti koje se desavaju u drzavi.

Prema tome @hrle1976, cijenim tvoje zivotno i radno iskustvo...ali ne mozes ti bolje od nas znati kakvo je stanje u BiH. Mi ne napustamo posao, nego drzavu. Drzava nam je u klincu i toliko su je ujebali da naredne 3 generacije nece moci da je poprave. Ovdje je sve laz i prevara. Ovdje nema pravne drzave niti ikakve perspektive. Glavni grad nema godinama vodu, zdravstvo i skolstvo u klincu...drazava sama sebe vara za poreze...prema tome, aufwiedersehen BiH...a ko god misli da je bolje vamo - neka se vrati u BiH i uziva sve cari nacionalizma, niskih plata, mizernih penzija i sda omladine.
Kad je Coca Cola u pitanju da vam kažem da je najkvalitetnija Cola u svijetu ta što se toči na mostarskom raskršču.

Mala smo zemlja, nema ko da to progura marketinški.

Kada su iskopali bunar i poslali uzorke na analizu u Grčku ljudi ih zamolili da im šalju vodu kakva jeste bez da intervenišu i prečišćavaju.. :lol:

To zna uži krug ljudi koji rade u Coli. Ja zato samo Olimpiu njihovu pijem.
User avatar
mv960
Posts: 433
Joined: 27/04/2013 06:23

#882 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mv960 »

http://www.dw.com/bs/edin-hasanovi%C4%8 ... a-19034577

Evo jedne dobre priče.

Da je ostao u Zvorniku možda bi koze ganjao i niko ne bi otkrio kakve potencijale ovo dijete krije u sebi. A ovdje na forumima bi se šprdali 'ta će on meni...

Nekad se zapitam koliko je stručnjaka izgubljeno u pojedinim ljudima jer nisu imali priliku da nastave sa školovanjem.

Pa sam Tesla ne bi bio to što jeste da nije otišao u ESADE jes da ga je Edison zaskočio ali..
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#883 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Hendrix »

Ma ne mozes poredit mogucnosti na zapadu i kod nas, to je presmijesno, mala kasaba, mala zemlja u svakoj bransi svak svakoga zna, svi direktori su jarani najbolji u kafanama, nema tu zdravog trzista.

Nekome to i odgovara, da bude u uzem krugu ljudi i posla, ok nismo svi isti. Negdje sam procitao da je zivot kod nas kao u akvarijumu, zivis citav zivot a nisi okeana vidio i kontas da je super tu u tom malom zatvorenom prostoru jer imas neki kao zivot, e otprilike je to tako. I sad se ovde javljaju raja iz okeana i govore i tamo je sranje, ima svega...jeste ali je razvodnjeno na vise prostora, kod nas se sve desava u malom prostoru i nemas mjesta za progres.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#885 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

Hendrix wrote:Ma ne mozes poredit mogucnosti na zapadu i kod nas, to je presmijesno, mala kasaba, mala zemlja u svakoj bransi svak svakoga zna, svi direktori su jarani najbolji u kafanama, nema tu zdravog trzista.

Nekome to i odgovara, da bude u uzem krugu ljudi i posla, ok nismo svi isti. Negdje sam procitao da je zivot kod nas kao u akvarijumu, zivis citav zivot a nisi okeana vidio i kontas da je super tu u tom malom zatvorenom prostoru jer imas neki kao zivot, e otprilike je to tako. I sad se ovde javljaju raja iz okeana i govore i tamo je sranje, ima svega...jeste ali je razvodnjeno na vise prostora, kod nas se sve desava u malom prostoru i nemas mjesta za progres.
Tacno.Naravno da ne mozes,mala zemlja sa vrlo problematicnom i komplikovanom proslosti,sadasnjosti i buducnosti.Puna ljudi sa cudnim rezonima i nacinom razmisljanja,mrznje i bezbroj drugih budalastina,zemlja sa 3 i kusur miliona stanovnika gdje dosta njih imaju problem sa komsijom jer se drugom manituu moli i drugacije se zove a onda ode u grad sa 5 miliona stanovnika i na prvom mu spratu vijetnamac,na drugom kinez,onaj s treceg fura se na nacistu,na petom sav istetoviran,na sestom peder, a lezbejka je u suterenu...Onda mu nista ne smeta.Superiska.Kad tamo radi ,radi na ogromnom trzistu sa velikim prometima,ima vecu platu ali i troskove,nebitno,ali tamo kad radi podrazumijeva se da stvara novu vrijednost.I dobro rade nasi ljudi.Ovde kad radi u vecini slucajeva, on bi platu bez obzira da li je stvorio novu vrijednost il doso na poso,nako...I kad ima mogucnost za dobro zaposlenje.Ne pricam o slabo placenim poslovima tipa bingo,konzum i tim izrabljivanjima.Onda imas gazde glupe koje i naprave posla al umjesto da siri poslovanje i plati dobro radnika on zapusti trbuh,kupi dzipa i pocne vodat curicu godista njegove cerke...Naravno ima i onih koji dobro rade,znaju,placaju radnike koji rade i stvaraju novu vrijednost ali takve je jako tesko naci.Onaj koji to zna i pravi nije skup ni 3 milje plate,onaj koji je doso,nako...skup je i za 8 stoja.Imas i onih koji se drze sebe i svojih mogucnosti u uskom krugu ljudi.Rade ono sto mogu sami zavrsiti uz pomoc porodice,bez previse stresa i drzeci se prometa koji moze obezbijediti dobar zivot.Ne trce za velikim kapitalom i sirenjem posla koji zahtjeva veci broj radnika,veca zaduzenja,vise brige i sanse da brze skonca zivot.Ja spadam u ove druge.Svojim rukama mogu obezbijediti sve sto mi treba.Imao bi vani puno vise,ali ne bi bio sretan.I nisam bio.Ovde jesam.Ziv,zdrav,zena,dvoje djece,zivi otac,majka,sestra,punica,dovoljan broj dragih prijatelja i nacin zivota i geografski polozaj koji mi odgovara.Sve mi je blizu sto me interesuje.47 godina mi je.Imam sve sto mi treba.Spustam loptu i zelim da idem u sto bezbrizniji zivot,sa sto manje stresa.Ne treba mi nista vise osim tog nekog fiksnog troska koji je potreban za dobar zivot.I sta da redim,dje cu u picku materinu? I zasto?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#886 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

mv960 wrote:
meteorit135531 wrote: Sve je jasno i sve si ovo dobro rekao.

Već sam to ranije rekao, primjetio sam da pojedine porodice tako dobro žive u BiH, bolje im je nego u Njemačkoj. Takvi nemaju šta da traže po svijetu i ne bi se mogli navići na Njemački sistem. Ali su ipak djecu poslali na školovanje u London.

Nego evo još jedan dobar primjer.. mladi bračni par, tračali, borili se, radili u BiH, oboje su imali poprilično dobre poslove... prođe tako skoro 10 god.

Dobiju green card i hajde da se okušaju da vide kako je to tamo.

Za dvije godine su postigli u ESADE što ovdje nisu i ne bi ni za 10. Već su obišli i proputovali masu destinacija.

Došli da kupe KIA u salonu, pokažu sliku da su KIA posjedovali i u BiH.. ovi kažu pa vi ste naši klijenti i zviz discount haman dođaba dobio novo auto.

Za tri godine rada i borbe novine u ESADE pišu o tom frajeru i doživljavaju ga kao umjetnika, posebno nadareno ćudo.

Edit: evo link pa se uvjerite i sami http://www.bhdijaspora.com/madeinbih/mi ... anefendic/
Ono kad ti dijaspora nabomba stvari :lol: :lol:
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#887 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena »

Kazite vi meni kako ste se nosili ili nosite s nostalgijom. Ja otisla evo 'namalo', uskoro cu nazad al me nesto par dana pritislo. pa samo hocu kuci. A dobro mi ovdje, toliko dobro da mi smeta to. Jesmo li se mi u Bosni naucili patiti i da sta god pokusas ne moze, pa se ne snalazim kad sve moze, hoce i ide mi od ruke. :|
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#888 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

Ovo sa slikom je hit. :lol:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#889 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

Joj kad sam citao ovo za KIA, mene je bilo stid.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#890 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

djevojka bez imena wrote:Kazite vi meni kako ste se nosili ili nosite s nostalgijom. Ja otisla evo 'namalo', uskoro cu nazad al me nesto par dana pritislo. pa samo hocu kuci. A dobro mi ovdje, toliko dobro da mi smeta to. Jesmo li se mi u Bosni naucili patiti i da sta god pokusas ne moze, pa se ne snalazim kad sve moze, hoce i ide mi od ruke. :|
Meni je sve dobro bilo dok radim,dok sam zauzet...Kad sam slobodan,katastrofa.U prvo vrijeme putovo,sve mi interesantno...poslije par godina,belaj.Pojede.A ako uzmem gitaru i otvorim pivu...ranio bi se.Zena jos gora.Nju u 2 ujutro da sam probudio i reko hajmo kuci,nako bi u pidzami krenula. :roll: Svi smo mi razliciti i svako drugacije reaguje.Ne mozes protiv sebe.Ko moze i nema tih problema,njemu je lakse.Zavisi to i od godina i prijasnjeg nacina zivota,gdje ti je porodica,prijatelji...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#891 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

mousstapha wrote:Joj kad sam citao ovo za KIA, mene je bilo stid.
Sto,pa postavke biznisa i poslovanja i kia salonima su takve.Profitna marza je tolika,imaju akcije i rasprodaje a poseban tretman je za ljude sa slikom.Kad ti pokaze sliku da je posjedovao kia automobil,dodjaba mu daj.Reko sef. :lol:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#892 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

mv960 wrote: Kad je Coca Cola u pitanju da vam kažem da je najkvalitetnija Cola u svijetu ta što se toči na mostarskom raskršču.

Mala smo zemlja, nema ko da to progura marketinški.

Kada su iskopali bunar i poslali uzorke na analizu u Grčku ljudi ih zamolili da im šalju vodu kakva jeste bez da intervenišu i prečišćavaju.. :lol:

To zna uži krug ljudi koji rade u Coli. Ja zato samo Olimpiu njihovu pijem.
Gdje si je jos pio pa znas da je ta najbolja? A ista nije nijedna, znaci subjektivno misljenje. Vec se ovako ofrlje nesto ustvrdi pa ako prode prode. Ovako su prije rata govorili za sarajevski Marlboro. Najbolji je bio i meni. Ali drugog nisam ni probo
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#893 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

mousstapha wrote:Joj kad sam citao ovo za KIA, mene je bilo stid.
:D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#894 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by uglavnomja »

djevojka bez imena wrote:Kazite vi meni kako ste se nosili ili nosite s nostalgijom. Ja otisla evo 'namalo', uskoro cu nazad al me nesto par dana pritislo. pa samo hocu kuci. A dobro mi ovdje, toliko dobro da mi smeta to. Jesmo li se mi u Bosni naucili patiti i da sta god pokusas ne moze, pa se ne snalazim kad sve moze, hoce i ide mi od ruke. :|

meni su rekli da je 5 godina granica da se spusti na zemlju od "dobrote" :D sto je apsolutno tacno.
nostalgija nije bas prava rijec, samo kad uvidis stvarno stanje vani, bez ruzicastih cvika, bosna izgleda mnogo bolje :D

namalo se ne pika, sve super divno krasno, sve novo, neko se brine o tebi, ono voda te, pokazuje, negdje stanujes, ... sve izgleda 100000 puta bolje, ljepse ... nego u bosni

sve dok ne zagrebes ispod povrsine, dok ne pocne istina da izlazi na vidjelo, o stvarnom stanju u novcaniku, o citavom putu do dobijanja posla, o odnosu stranaca itd ... ili stvari poput ove KIE :lol: :lol: :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#895 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

uglavnomja wrote:
djevojka bez imena wrote:Kazite vi meni kako ste se nosili ili nosite s nostalgijom. Ja otisla evo 'namalo', uskoro cu nazad al me nesto par dana pritislo. pa samo hocu kuci. A dobro mi ovdje, toliko dobro da mi smeta to. Jesmo li se mi u Bosni naucili patiti i da sta god pokusas ne moze, pa se ne snalazim kad sve moze, hoce i ide mi od ruke. :|

meni su rekli da je 5 godina granica da se spusti na zemlju od "dobrote" :D sto je apsolutno tacno.
nostalgija nije bas prava rijec, samo kad uvidis stvarno stanje vani, bez ruzicastih cvika, bosna izgleda mnogo bolje :D

namalo se ne pika, sve super divno krasno, sve novo, neko se brine o tebi, ono voda te, pokazuje, negdje stanujes, ... sve izgleda 100000 puta bolje, ljepse ... nego u bosni

sve dok ne zagrebes ispod povrsine, dok ne pocne istina da izlazi na vidjelo, o stvarnom stanju u novcaniku, o citavom putu do dobijanja posla, o odnosu stranaca itd ... ili stvari poput ove KIE :lol: :lol: :D
Ko nije u stanju naci posao u Norveskoj do njega je.Najpovoljniji omjer mogucnosti/konkurencije. Tako da ljudima nudis pogresnu sliku pravdajuci sebe
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#896 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner »

Nozeve i boksere niko ne nosa vani u srednjoj. Sve fina djeca, iz uglednih obitelji. :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#897 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

madner wrote:Nozeve i boksere niko ne nosa vani u srednjoj. Sve fina djeca, iz uglednih obitelji. :D
Pa ne nosa. Ti sto su za nozeva i boksera se i ne upisu u srednju. A u osnovnoj se tome stane u kraj. Sigurno da se moze naci i ovakvih slucajeva ali u principu nema ovoga.
Zato ima naselja kakva se ne mogu naci u BiH. Ali i mogucnosti da se svojim radom steknu uslovi da se iz tih naselja preseli. Tako da je normalan zivot moguc
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#898 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by bezVolana »

djevojka bez imena wrote:Kazite vi meni kako ste se nosili ili nosite s nostalgijom. Ja otisla evo 'namalo', uskoro cu nazad al me nesto par dana pritislo. pa samo hocu kuci. A dobro mi ovdje, toliko dobro da mi smeta to. Jesmo li se mi u Bosni naucili patiti i da sta god pokusas ne moze, pa se ne snalazim kad sve moze, hoce i ide mi od ruke. :|
to je i meni sok i dalje. godinu sam haman vani, i i dalje se cudim kako nesto krenes i uradis i zavrsis. sve cekam da me nesto sastavi da me nesto pokosi da se nesto lose desi...
to je ono nase "nemoj se smijat oplakaces"
cuj nemoj se smijati ...

a nemam nostalgije. tesko mi je zbog porodice i zbog toga sto nisam an ruku mami , da joj pomognem da ne mora sama sve ... al da meni licno fali - ne. a ovo lijecim time sto kazem sebi kad zaradim hrpu para platicu tu pomoc :D :-D
vise i njima i sebi trebam sretna nego nesretna. a ovamo sam hvala Bogu sretnija
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#899 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner »

stakasa wrote:
madner wrote:Nozeve i boksere niko ne nosa vani u srednjoj. Sve fina djeca, iz uglednih obitelji. :D
Pa ne nosa. Ti sto su za nozeva i boksera se i ne upisu u srednju. A u osnovnoj se tome stane u kraj. Sigurno da se moze naci i ovakvih slucajeva ali u principu nema ovoga.
Zato ima naselja kakva se ne mogu naci u BiH. Ali i mogucnosti da se svojim radom steknu uslovi da se iz tih naselja preseli. Tako da je normalan zivot moguc
:D
Nosaju, a velika vecina itekako upise neku skolu.

http://www.fu-berlin.de/presse/publikat ... index.html

I to obrnuta logika, osnovci ne nose oruzje, ali kada pocne pubertet.

Naravno da je moguc normalan zivot, ali navesti nesto sto je sasvim normalno vani kao znak apokalipse vani je smjesno.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#900 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

madner wrote:
stakasa wrote:
madner wrote:Nozeve i boksere niko ne nosa vani u srednjoj. Sve fina djeca, iz uglednih obitelji. :D
Pa ne nosa. Ti sto su za nozeva i boksera se i ne upisu u srednju. A u osnovnoj se tome stane u kraj. Sigurno da se moze naci i ovakvih slucajeva ali u principu nema ovoga.
Zato ima naselja kakva se ne mogu naci u BiH. Ali i mogucnosti da se svojim radom steknu uslovi da se iz tih naselja preseli. Tako da je normalan zivot moguc
:D
Nosaju, a velika vecina itekako upise neku skolu.

http://www.fu-berlin.de/presse/publikat ... index.html

I to obrnuta logika, osnovci ne nose oruzje, ali kada pocne pubertet.

Naravno da je moguc normalan zivot, ali navesti nesto sto je sasvim normalno vani kao znak apokalipse vani je smjesno.
Ma znam ali je jedna od glavnih prednosti zapada ta mobilnost, da sam mozes sebi pomoci. Upao si u lose naselje, a ima takvih naselja da im nema slicnih u BiH, radices i dupli posao ako treba i preselices se. Ta vrsta socijalne mobilnosti je kudikamo uza u BiH. Ako nemas veze, lovu, mogucnosti mozes se jebat. Nije nemoguce ali je puno teze
Post Reply