Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#426 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

hrle1976 wrote:
mirsek wrote:
hrle1976 wrote:Evo ja cu ti dati jedan primjer. Tommy Majoneza koja se prodaje na Balkanu, se direktno uvozi od Svicaraca. Ona u Njemackoj koja se prodaje je samo po licenci. Znas koja razlika u ukusu. Nebo i zemlja u prednost one sto mozes kupiti u BiH. Sta fali brojnim BiH, SR, HR, MK, SLO proizvodima? Nista. Citava Yuga odlarsla na pavlaki, gulasu iz konzerve pa nikom na smrtovnici nije pisalo crko jer se prezdero loseg gulasa. I ako bi sta pisalo u tom kontekstu onda samo crko sit.

Hajd nabroj mi njemacke kvalitetene proizvode? Ja cu ti odati jednu tajnu poslje.
Tommy majoneza za balkan se proizvodi u istocnoj evropi ( mozda i na balkanu, ne mogu sad da se sjetim ), Hellmanns majoneza je bila odlicna dok su prodavali onu proizvedenu u Francuskoj, kad su poceli proizvoditi i prodavati onu iz Srbije okus ni blizu onoj francuskoj i zbog toga je vise ne jedem. Vecina poznatih brendova cokolada se proizvodi i uvozi iz Poljske npr. Snickers, Mars, Nutella za zapadno trziste i za balkan nema isti sastav itd..
Odaj mi odmah tu tajnu da sad ne nabrajam sve njihove brendove koji se u BiH prodaju.
Do 2013 godine se Thommy Majoneza uvozila iz Svicarske. Ako je gdje prebacena onda moze samo biti u Srbiji, jer Nestle ima svoju fabriku proizvodnje u Srbiji.

Evo ti tajne, 80% svog mesa sto kupis u Njemackoj je uvezeno iz jedne od Skandinavskih drzava, ali pretezno iz Danske. Pa ti sad malo razmisli.

Coca Colu koju kupujes u DE se puni u UK i salje u distribuciju. Inace punjene Coca Cole se isto radi u Nizozemskoj, Belgiji, Norveskoj, Francuskoj, tako da to tvoje istocna Europa ono ovo kvalitet bas i ne drzi vode.

Mars cokolade koje jedes se proizvode zajedno sa Twiksom u Nizozemskoj. Ako kupujes Starburst, za citavu se Europu proizvodi u Ceskoj. Znaci nebitno kupovo u BiH ili Irskoj, proizvedeno je u Ceskoj.

Barilla pasta koju si spomeno se za citavu Europu proizvodi u Parmi, Italiji.

Sto se ekoloske (bio) hrane tice, Njemacka zaostaje iza Svicarske, Danske, Svedske i Norveske dosta godina. Toliko zaostaje da cak strogi zakoni tih navedenih drzava su odbile da uvoze njemacku Bio hranu jer ne ispunjava kriterije. Pokoja familijarna proizvodnja je ispunila kriterij ali daleka vecina niti blizu.

Meso u Njemackoj je zivi opanak. Kad se uzme u obzir da uvoze ga iz Skandinavije pretezno onda me i ne cudi. Reci npr. da meso na balkanu je losijeg kvalitetea od opanaka u Njemackoj je smijesno ili ti si izgubio okus.
Plavo, Ne kontam sta je problem sa danskim mesom ???
Meso koje mi kupujemo po trznim centrima je ponajmanje s balkana ili je losijeg kvaliteta tj. puno masti. Druga stvar su kvalitetne privatne mesare gdje je meso skuplje.

Zeleno, Coca Cola za zapad se puni na zapadu, opet ne kontam sta je tu u koliziji sa mojom tezom.

Orange, Opet, za zapad se Mars cokoladice proizvode na zapadu a za balkan u istocnoj evropi tj. Poljskoj.I nisu iste kvalitete koa ni Nutella koja se proizvodi za balkansko trziste.

Sto se tice EKO hrane znam da je puno skuplja na zapadu.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#427 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by hrle1976 »

Poenta je u tome sto te cokoladice se prave u Nizozemskoj i za BiH i za Francusku. Poenta je sto Coca Cola prodana u BiH je dosla iz UK ili Svedske. A ne iz Tadjakistana kako bas pises. Sto se mesa tice. Meso u Njemackoj, u prodavnicama je obican opanak. ZIlavijeg, suhoparnijeg nisam jeo godinama. Hoces neki kvalitete moras kod privatnih mesara ici traziti mada i to je u jednu ruku upitno. Jednostavno sami nisu u stanju poizvesto za 1/5 potrebe pa masovno uvoze od Skandinavaca koji im sigirno pordaju bog zna sta. Ako zmemo u obzir da su gore skupe cijene na sve onda ovo sto im prodaju je bog zna sta cim moze imati njemacku cijenu.

Neke prevelike razlike izmedju cijena u BiH i nema. Uzmemo u obzir cijene produkata iz 2001 i 2017 nesto drasticno nije. Drasticno su poskupili teferici, kafici i tako te stvari na koje se masa dole pali.

Kada bi uzeo obzir poskupljenja tj. inflacije na produkte u trgovinama u zadnjih 15 godina. BiH je jedna od drzava gdje je najmanje bilo infalice na tom trgu.

Ja se sjecam primjera 1996 si za 50DM mogao korpu napuniti svega. 2003, ti je trebalo 50€ sto je 100DM da postignes isto, a danas ispod 80 do nekih 100€ nije moguce. Sto je 160-200DM. Zato poneki lanci hrane u DE i dalje imaju ispod cijenu u DM.

Tako je recimo najobicnije Pivo flasa 0,5l 1999 koja je kostala 1,25DM je 2003 kostala 2,20 orjra a dnas je 2017 oko 3€ to je 6DM
A ista piva je poskupila od 1980 do 1999 svega 0.42 feninga.

Dok je DM bio mogao si za 150DM mjesec dana se hraniti ko grof.

Euro je onaj zivot radim i zarad unistio Euro. Tako i cijene pa onda sam zivot. Zato kazem u BiH i nije skupo koliko se misli da je.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#428 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

hrle1976 wrote:Poenta je u tome sto te cokoladice se prave u Nizozemskoj i za BiH i za Francusku. Poenta je sto Coca Cola prodana u BiH je dosla iz UK ili Svedske. A ne iz Tadjakistana kako bas pises. Sto se mesa tice. Meso u Njemackoj, u prodavnicama je obican opanak. ZIlavijeg, suhoparnijeg nisam jeo godinama. Hoces neki kvalitete moras kod privatnih mesara ici traziti mada i to je u jednu ruku upitno. Jednostavno sami nisu u stanju poizvesto za 1/5 potrebe pa masovno uvoze od Skandinavaca koji im sigirno pordaju bog zna sta. Ako zmemo u obzir da su gore skupe cijene na sve onda ovo sto im prodaju je bog zna sta cim moze imati njemacku cijenu.

Neke prevelike razlike izmedju cijena u BiH i nema. Uzmemo u obzir cijene produkata iz 2001 i 2017 nesto drasticno nije. Drasticno su poskupili teferici, kafici i tako te stvari na koje se masa dole pali.

Kada bi uzeo obzir poskupljenja tj. inflacije na produkte u trgovinama u zadnjih 15 godina. BiH je jedna od drzava gdje je najmanje bilo infalice na tom trgu.

Ja se sjecam primjera 1996 si za 50DM mogao korpu napuniti svega. 2003, ti je trebalo 50€ sto je 100DM da postignes isto, a danas ispod 80 do nekih 100€ nije moguce. Sto je 160-200DM. Zato poneki lanci hrane u DE i dalje imaju ispod cijenu u DM.

Tako je recimo najobicnije Pivo flasa 0,5l 1999 koja je kostala 1,25DM je 2003 kostala 2,20 orjra a dnas je 2017 oko 3€ to je 6DM
A ista piva je poskupila od 1980 do 1999 svega 0.42 feninga.

Dok je DM bio mogao si za 150DM mjesec dana se hraniti ko grof.

Euro je onaj zivot radim i zarad unistio Euro. Tako i cijene pa onda sam zivot. Zato kazem u BiH i nije skupo koliko se misli da je.
Ama Mars cokoladice za BiH se proizvode u Poljskoj, sve pise na ambalazi, kakva crna Nizozemska.
Potrošačka korpa u BiH za 4-članu porodicu iznosi 1800 KM, a prosječna plata je 850 KM pa ti racunaj koliko rastu cijene u BiH i da li se moze zivjeti u BiH sa 2 prosjecne plate sa dvoje djece i to bez ikakvog luksuza.

Evo ti za Njemacku za lezerno hranjenje plus oprema:
The monthly budget required for a healthy diet in Germany is
EUR 196 for a single person and EUR 676 for a family of two
adults and two children. If the budget needed for kitchen equipment
and the other functions of food (eating out, holidays, etc.)
is taken into consideration, the total monthly food budget
amounts to EUR 220 for a single person and EUR 739 for
a family of two adults and two children.


Samo rodbini iz dijaspore pucat samare kad se pocnu zaliti kako im je teze nego nama u BiH. :oops:

Imas u Kauflandu FAXE dansko pivo na akciji 1l -1€. Kad bi kupovao po akcijama robu po Njemackoj i Austriji vjerujem da bi i meso nasao cijenom kao u BiH ili jeftinije npr. Hofer, mijesano fasirano meso 1kg- 4€ .
Last edited by mirsek on 19/08/2017 17:53, edited 3 times in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#429 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by hrle1976 »

mirsek wrote:
hrle1976 wrote:Poenta je u tome sto te cokoladice se prave u Nizozemskoj i za BiH i za Francusku. Poenta je sto Coca Cola prodana u BiH je dosla iz UK ili Svedske. A ne iz Tadjakistana kako bas pises. Sto se mesa tice. Meso u Njemackoj, u prodavnicama je obican opanak. ZIlavijeg, suhoparnijeg nisam jeo godinama. Hoces neki kvalitete moras kod privatnih mesara ici traziti mada i to je u jednu ruku upitno. Jednostavno sami nisu u stanju poizvesto za 1/5 potrebe pa masovno uvoze od Skandinavaca koji im sigirno pordaju bog zna sta. Ako zmemo u obzir da su gore skupe cijene na sve onda ovo sto im prodaju je bog zna sta cim moze imati njemacku cijenu.

Neke prevelike razlike izmedju cijena u BiH i nema. Uzmemo u obzir cijene produkata iz 2001 i 2017 nesto drasticno nije. Drasticno su poskupili teferici, kafici i tako te stvari na koje se masa dole pali.

Kada bi uzeo obzir poskupljenja tj. inflacije na produkte u trgovinama u zadnjih 15 godina. BiH je jedna od drzava gdje je najmanje bilo infalice na tom trgu.

Ja se sjecam primjera 1996 si za 50DM mogao korpu napuniti svega. 2003, ti je trebalo 50€ sto je 100DM da postignes isto, a danas ispod 80 do nekih 100€ nije moguce. Sto je 160-200DM. Zato poneki lanci hrane u DE i dalje imaju ispod cijenu u DM.

Tako je recimo najobicnije Pivo flasa 0,5l 1999 koja je kostala 1,25DM je 2003 kostala 2,20 orjra a dnas je 2017 oko 3€ to je 6DM
A ista piva je poskupila od 1980 do 1999 svega 0.42 feninga.

Dok je DM bio mogao si za 150DM mjesec dana se hraniti ko grof.

Euro je onaj zivot radim i zarad unistio Euro. Tako i cijene pa onda sam zivot. Zato kazem u BiH i nije skupo koliko se misli da je.
Ama Mars cokoladice za BiH se proizvode u Poljskoj, sve pise na ambalazi, kakva crna Nizozemska.
Potrošačka korpa u BiH za 4-članu porodicu iznosi 1800 KM, a prosječna plata je 850 KM pa ti racunaj koliko rastu cijene u BiH i da li se moze zivjeti u BiH sa 2 prosjecne plate sa dvoje djece i to bez ikakvog luksuza.

Evo ti za Njemacku:
The monthly budget required for a healthy diet in Germany is
EUR 196 for a single person and EUR 676 for a family of two
adults and two children. If the budget needed for kitchen equipment
and the other functions of food (eating out, holidays, etc.)
is taken into consideration, the total monthly food budget
amounts to EUR 220 for a single person and EUR 739 for
a family of two adults and two children.

Znaci njemacka korpa jeftnija od bosanske a plate 3-5 puta vece :shock:
Samo rodbini iz dijaspore pucat samare kad se pocnu zaliti kako im je teze nego nama u BiH. :oops:

Imas u Kauflandu FAXE dansko pivo na akciji 1l -1€. Kad bi kupovao po akcijama robu po Njemackoj i Austriji vjerujem da bi i meso nasao cijenom kao u BiH ili jeftinije npr. Hofer, mijesano fasirano meso 1kg- 4€ .
Kakva Poljska i p.m. kad se za citavu Europu i brojne druge zemlje sve poizvodi u Veghel, North Brabant. Bar tako sluzbeno pise na njihovoj stranici. Ako poljaci printaju omot ja mozda. Evo sad cu otici kupiti Mars cokoladocu da bas vidim sta pise.

1.800 maraka za 4 potrosacka korpa u BiH :lol: vic goidne. Gledam mjesecnu potrosacku korpu za Norvesku i Svicarsku. Ispade kod njih hrana je nesto i povoljnija sad nego u BiH. Ispade u BiH sve je u Q otislo, a nije nego to je samo bog zna cemu opravdanje.

ZNaci u BiH ti treba 60km dnevno da cetvore jedu. Pa hebo te sta se to jede? Znas li ti sta mozes kupiti hrane za 60km jeino ako u BiH se racuna take away hrana kao i dio korpe.

Neka je za dorucak svakom po litar mljeka, cetvero jaja, tri kosa neke salame, dvije kocke zdenke, i pola kruha. Neka za rucak 4 pojede 2kg gole piletine znaci svak po 0,5kg sa rizom, krompirom, i neka svak popije sta ja zam kojeg soka ili kisele vode. I jos nato po juhu. I za veceru neka se pita rasuka ili punenje paprike naprave... Neces moci potrositi 60km da ga jebes.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#430 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

Pa kupi u BiH cokoladicu ne kod sebe pa procitaj. Eto kupit cu ja pa cu postaviti.
Ovo sto se tice potrosacke korpe u BiH pored hrane je ukljuceno i komunalije, odjeca i obuca, higijena, odrzavanje domacinstva i obrazovanje s tim da za hranu ide skoro 700 KM tako da sam ja napravio previd i poredio njemacku korpu za hranu i kuhinjsku opremu sa BiH potrosackom korpom a sto je siri pojam.
Mada kad detaljno objasne onda je i ova njemacka korpa siri pojam od puke kupovine jeftine hrane u prodavnici:
The German food basket indicates the monthly budget required
for an adequate food intake by three reference households
(consisting of children and people of working age, in good health,
without disabilities and living in the capital city). The basket
includes a budget for food and for the kitchen equipment required
to prepare, serve, consume and preserve this food
. Furthermore,
it takes into account the necessary budget for physical activity
and for other functions of food, such as its social function for
example.
The food basket has been developed in accordance with
nutritionist recommendations and national dietary guidelines and
takes into account the cultural specificities of German eating
habits. The feasibility and acceptability of the basket have been
verified through focus group discussions involving citizens with
different socio-economic backgrounds.
Physical activity
Besides the budget required for a healthy diet, the food basket
also includes a minimum budget for physical activity, as this is
presented in the national guidelines as a general requirement
for a healthy lifestyle. The tenth guideline in the German Nutrition
Society’s nutrition circle recommends undertaking 30 to
60 minutes of sport every day. However, as the proposed activities,
such as walking and cycling, are free of charge, no additional
costs have been included in the food basket.
Other functions of food
The food basket also takes the emotional, social and cultural
functions of food into account, which have been identified by
focus group participants as necessary for adequate participation
in German society. Eating out once in a while, inviting
friends and family over and cooking festive meals for important
holidays and celebrations such as Christmas or birthdays are
seen as constitutive functions of food.
Last edited by mirsek on 19/08/2017 18:16, edited 5 times in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#431 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

hrle1976 wrote:
mirsek wrote:
hrle1976 wrote:Poenta je u tome sto te cokoladice se prave u Nizozemskoj i za BiH i za Francusku. Poenta je sto Coca Cola prodana u BiH je dosla iz UK ili Svedske. A ne iz Tadjakistana kako bas pises. Sto se mesa tice. Meso u Njemackoj, u prodavnicama je obican opanak. ZIlavijeg, suhoparnijeg nisam jeo godinama. Hoces neki kvalitete moras kod privatnih mesara ici traziti mada i to je u jednu ruku upitno. Jednostavno sami nisu u stanju poizvesto za 1/5 potrebe pa masovno uvoze od Skandinavaca koji im sigirno pordaju bog zna sta. Ako zmemo u obzir da su gore skupe cijene na sve onda ovo sto im prodaju je bog zna sta cim moze imati njemacku cijenu.

Neke prevelike razlike izmedju cijena u BiH i nema. Uzmemo u obzir cijene produkata iz 2001 i 2017 nesto drasticno nije. Drasticno su poskupili teferici, kafici i tako te stvari na koje se masa dole pali.

Kada bi uzeo obzir poskupljenja tj. inflacije na produkte u trgovinama u zadnjih 15 godina. BiH je jedna od drzava gdje je najmanje bilo infalice na tom trgu.

Ja se sjecam primjera 1996 si za 50DM mogao korpu napuniti svega. 2003, ti je trebalo 50€ sto je 100DM da postignes isto, a danas ispod 80 do nekih 100€ nije moguce. Sto je 160-200DM. Zato poneki lanci hrane u DE i dalje imaju ispod cijenu u DM.

Tako je recimo najobicnije Pivo flasa 0,5l 1999 koja je kostala 1,25DM je 2003 kostala 2,20 orjra a dnas je 2017 oko 3€ to je 6DM
A ista piva je poskupila od 1980 do 1999 svega 0.42 feninga.

Dok je DM bio mogao si za 150DM mjesec dana se hraniti ko grof.

Euro je onaj zivot radim i zarad unistio Euro. Tako i cijene pa onda sam zivot. Zato kazem u BiH i nije skupo koliko se misli da je.
Ama Mars cokoladice za BiH se proizvode u Poljskoj, sve pise na ambalazi, kakva crna Nizozemska.
Potrošačka korpa u BiH za 4-članu porodicu iznosi 1800 KM, a prosječna plata je 850 KM pa ti racunaj koliko rastu cijene u BiH i da li se moze zivjeti u BiH sa 2 prosjecne plate sa dvoje djece i to bez ikakvog luksuza.

Evo ti za Njemacku za lezerno hranjenje plus oprema:
The monthly budget required for a healthy diet in Germany is
EUR 196 for a single person and EUR 676 for a family of two
adults and two children. If the budget needed for kitchen equipment
and the other functions of food (eating out, holidays, etc.)
is taken into consideration, the total monthly food budget
amounts to EUR 220 for a single person and EUR 739 for
a family of two adults and two children.


Samo rodbini iz dijaspore pucat samare kad se pocnu zaliti kako im je teze nego nama u BiH. :oops:

Imas u Kauflandu FAXE dansko pivo na akciji 1l -1€. Kad bi kupovao po akcijama robu po Njemackoj i Austriji vjerujem da bi i meso nasao cijenom kao u BiH ili jeftinije npr. Hofer, mijesano fasirano meso 1kg- 4€ .
Kakva Poljska i p.m. kad se za citavu Europu i brojne druge zemlje sve poizvodi u Veghel, North Brabant. Bar tako sluzbeno pise na njihovoj stranici. Ako poljaci printaju omot ja mozda. Evo sad cu otici kupiti Mars cokoladocu da bas vidim sta pise.

1.800 maraka za 4 potrosacka korpa u BiH :lol: vic goidne. Gledam mjesecnu potrosacku korpu za Norvesku i Svicarsku. Ispade kod njih hrana je nesto i povoljnija sad nego u BiH. Ispade u BiH sve je u Q otislo, a nije nego to je samo bog zna cemu opravdanje.

ZNaci u BiH ti treba 60km dnevno da cetvore jedu. Pa hebo te sta se to jede? Znas li ti sta mozes kupiti hrane za 60km jeino ako u BiH se racuna take away hrana kao i dio korpe.

Neka je za dorucak svakom po litar mljeka, cetvero jaja, tri kosa neke salame, dvije kocke zdenke, i pola kruha. Neka za rucak 4 pojede 2kg gole piletine znaci svak po 0,5kg sa rizom, krompirom, i neka svak popije sta ja zam kojeg soka ili kisele vode. I jos nato po juhu. I za veceru neka se pita rasuka ili punenje paprike naprave... Neces moci potrositi 60km da ga jebes.
Nisi komentarisao FAXE i fasirano meso.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#432 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by hrle1976 »

Kakvo bolan fasirano meso i Njemacka. Hajd napravi od tog mesa pljeskavicu pa pojedi pa mi reci sta mislis o istom. Ti si prvo poceo sa kvalitetom a onda i ocijenama. Faxe pivo. Ima vode zute kupiti ja i. Hoce pivo pravo znaci ne zutu vodu onda ces 0,5 platiti blizu tri eura. Ili to hoces reci da znj kvalitet u Njemackoj je jaci kvalitete od top kvaliteta na Balkanu?

Te potrosacke korpe i to. Smijesno. Pa covjek kada bi jeo toliko koliko oni to stave pa ja prvi nebi imao 90kg nego 390kg. U BiH cetvoroclanoj porodici treba 1800km za hranu mjesecno :roll: Kad se uzmu sluzbene brojke eurostata onda BiH daleko zaostaje po skupoci iza Njemacke za hranom.

106 bodova Njemacka prema 73 Bosna i Hercegovina. Norveska 161. Poljska 60.

Bosna rangira u samom dnu odnosno vrhu po jeftinoci. Samo su jeftinije od nje. Makedonija, nebitno malo Srbija, gotovo na istom sa Albanijom i Bugarskom. Najjeftinije Rumunija i Poljska odnono Makedonija je najjeftinija. BiH na 7 mjestu.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#434 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

Dobro, sad je tema otisla u qrac.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#435 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

hrle1976 wrote:Kakvo bolan fasirano meso i Njemacka. Hajd napravi od tog mesa pljeskavicu pa pojedi pa mi reci sta mislis o istom. Ti si prvo poceo sa kvalitetom a onda i ocijenama. Faxe pivo. Ima vode zute kupiti ja i. Hoce pivo pravo znaci ne zutu vodu onda ces 0,5 platiti blizu tri eura. Ili to hoces reci da znj kvalitet u Njemackoj je jaci kvalitete od top kvaliteta na Balkanu?

Te potrosacke korpe i to. Smijesno. Pa covjek kada bi jeo toliko koliko oni to stave pa ja prvi nebi imao 90kg nego 390kg. U BiH cetvoroclanoj porodici treba 1800km za hranu mjesecno :roll: Kad se uzmu sluzbene brojke eurostata onda BiH daleko zaostaje po skupoci iza Njemacke za hranom.

106 bodova Njemacka prema 73 Bosna i Hercegovina. Norveska 161. Poljska 60.

Bosna rangira u samom dnu odnosno vrhu po jeftinoci. Samo su jeftinije od nje. Makedonija, nebitno malo Srbija, gotovo na istom sa Albanijom i Bugarskom. Najjeftinije Rumunija i Poljska odnono Makedonija je najjeftinija. BiH na 7 mjestu.
Nije samo hrana u potrosackoj korpi od 1800 KM, hrana je skoro 700 KM.
Kad si zadnji put jeo meso iz bh trznih centara da mozes da tvrdis da je bolje od njemackog ?
Da ja sam tvrdio i ostajem pri tome da se prozvodi za balkana proizvode na balkanu/istocnoj evropi sa kvalitetom za balkansko trziste za razliku od istih proizvoda koji se proizvode na zapadu za zapadno trziste koji su bolje kvalitete i sastava.
Ne tvrdim da je znj kvalitet u Njemackoj jaci od top kvaliteta na balkanu .
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#436 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

mousstapha wrote:Dobro, sad je tema otisla u qrac.
Da malo smo previse otisli u diskusiju oko jedne tacke.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#437 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by kiligonzales »

Kad kazu BiH skuplja od Njemacke dodje mi da se ranim. Najbolje bi bilo baciti ovdje ponudu hrane u Lidlu i ponudu u Bingu i da kompariramo cijene, pa i svih ostalih stvari, tipa kolika je kirija za dvosoban stan tamo ili ovdje u Sa? Svakome ko misli da bi tamo sa 500-600 maraka prezivio mjesec savjetujem da uzme pasos i to provjeri u stvarnosti, nek malo iskuse Njemacku. :D

Na Balkanu je najteze mladim ljudima, njihov idealizam, zelja da mjenjaju stvari ka boljem, stvarne potrebe i zelje da se ostvare kroz posten rad i znanje su u koliziji sa plemensko-rodovskim principima balkanskih drzava cije su politicke elite ogrezle u kriminalu, korupciji, lažima, spletkama i u svim silnim IZMIMA kojim ubijaju upravo tu mladost. U zadnjem ratu su politicke elite ubile mladost mnogih generacija samo zarad sopstvenih interesa, danas joj ubijaju nadu svojim neradom i favorizujuci podobne prije sposobnih.

Ovo je najveci razlog sto ljudi idu odavdje, drzava nije u stanju da ponudi socijalnu sigurnost nikome osim politicarima i kriminalcima.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#438 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

kiligonzales wrote:Kad kazu BiH skuplja od Njemacke dodje mi da se ranim. Najbolje bi bilo baciti ovdje ponudu hrane u Lidlu i ponudu u Bingu i da kompariramo cijene, pa i svih ostalih stvari, tipa kolika je kirija za dvosoban stan tamo ili ovdje u Sa? Svakome ko misli da bi tamo sa 500-600 maraka prezivio mjesec savjetujem da uzme pasos i to provjeri u stvarnosti, nek malo iskuse Njemacku. :D

Na Balkanu je najteze mladim ljudima, njihov idealizam, zelja da mjenjaju stvari ka boljem, stvarne potrebe i zelje da se ostvare kroz posten rad i znanje su u koliziji sa plemensko-rodovskim principima balkanskih drzava cije su politicke elite ogrezle u kriminalu, korupciji, lažima, spletkama i u svim silnim IZMIMA kojim ubijaju upravo tu mladost. U zadnjem ratu su politicke elite ubile mladost mnogih generacija samo zarad sopstvenih interesa, danas joj ubijaju nadu svojim neradom i favorizujuci podobne prije sposobnih.

Ovo je najveci razlog sto ljudi idu odavdje, drzava nije u stanju da ponudi socijalnu sigurnost nikome osim politicarima i kriminalcima.
Diskusija je bila uglavnom da li je Njemacka sa hranom i odjecom skuplja od BiH.
A sto se tice 500-600 KM ni u BiH ti to nije dovoljno ako rentas stan za sebe. Zato i vecina ljudi zivi sa roditeljima.
Slazem se da bi trebalo sve troskove uporediti pa onda gledati ukupnu sliku.
Ima sajt http://www.numbeo.com gdje se mogu porediti troskovi zivota u gradovima po svijetu. Npr. u Minhenu su troskovi zivota za 1 osobu bez troskova rente za stan oko 800 eura ALI je zato tamo prosjecna neto plata oko 2600 eura tako da ostane oko 1800 eura za stan i ostale troskove.
Mislim da ti najvise nacin zivota odredjuje troskove zivljenja jer ako npr. ne izlazis cesto po kaficima i restoranima mozes solidno da ustedis mjesecnog budzeta.
Last edited by mirsek on 19/08/2017 19:39, edited 2 times in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#439 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by hrle1976 »

mirsek wrote:
hrle1976 wrote:Kakvo bolan fasirano meso i Njemacka. Hajd napravi od tog mesa pljeskavicu pa pojedi pa mi reci sta mislis o istom. Ti si prvo poceo sa kvalitetom a onda i ocijenama. Faxe pivo. Ima vode zute kupiti ja i. Hoce pivo pravo znaci ne zutu vodu onda ces 0,5 platiti blizu tri eura. Ili to hoces reci da znj kvalitet u Njemackoj je jaci kvalitete od top kvaliteta na Balkanu?

Te potrosacke korpe i to. Smijesno. Pa covjek kada bi jeo toliko koliko oni to stave pa ja prvi nebi imao 90kg nego 390kg. U BiH cetvoroclanoj porodici treba 1800km za hranu mjesecno :roll: Kad se uzmu sluzbene brojke eurostata onda BiH daleko zaostaje po skupoci iza Njemacke za hranom.

106 bodova Njemacka prema 73 Bosna i Hercegovina. Norveska 161. Poljska 60.

Bosna rangira u samom dnu odnosno vrhu po jeftinoci. Samo su jeftinije od nje. Makedonija, nebitno malo Srbija, gotovo na istom sa Albanijom i Bugarskom. Najjeftinije Rumunija i Poljska odnono Makedonija je najjeftinija. BiH na 7 mjestu.
Nije samo hrana u potrosackoj korpi od 1800 KM, hrana je skoro 700 KM.
Kad si zadnji put jeo meso iz bh trznih centara da mozes da tvrdis da je bolje od njemackog ?
Da ja sam tvrdio i ostajem pri tome da se prozvodi za balkana proizvode na balkanu/istocnoj evropi sa kvalitetom za balkansko trziste za razliku od istih proizvoda koji se proizvode na zapadu za zapadno trziste koji su bolje kvalitete i sastava.
Ne tvrdim da je znj kvalitet u Njemackoj jaci od top kvaliteta na balkanu .
Pa ni u Njemackoj ga ne kupujem u trznim centrima. Zasto imas mesare i mesare? :-) Ti si onda napustio BiH iz razloga kvaliteta hrane i cijene korpe ili? Ili bar je jedan od krucijalnih razloga. Bar ja tako tumacim. Mislim da se vratimo na temu.

Jeo ga lani. Kupljeno u mesari. Ko dusa bila.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#440 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by hrle1976 »

mirsek wrote:
kiligonzales wrote:Kad kazu BiH skuplja od Njemacke dodje mi da se ranim. Najbolje bi bilo baciti ovdje ponudu hrane u Lidlu i ponudu u Bingu i da kompariramo cijene, pa i svih ostalih stvari, tipa kolika je kirija za dvosoban stan tamo ili ovdje u Sa? Svakome ko misli da bi tamo sa 500-600 maraka prezivio mjesec savjetujem da uzme pasos i to provjeri u stvarnosti, nek malo iskuse Njemacku. :D

Na Balkanu je najteze mladim ljudima, njihov idealizam, zelja da mjenjaju stvari ka boljem, stvarne potrebe i zelje da se ostvare kroz posten rad i znanje su u koliziji sa plemensko-rodovskim principima balkanskih drzava cije su politicke elite ogrezle u kriminalu, korupciji, lažima, spletkama i u svim silnim IZMIMA kojim ubijaju upravo tu mladost. U zadnjem ratu su politicke elite ubile mladost mnogih generacija samo zarad sopstvenih interesa, danas joj ubijaju nadu svojim neradom i favorizujuci podobne prije sposobnih.

Ovo je najveci razlog sto ljudi idu odavdje, drzava nije u stanju da ponudi socijalnu sigurnost nikome osim politicarima i kriminalcima.
Diskusija je bila uglavnom da li je Njemacka sa hranom i odjecom skuplja od BiH.
A sto se tice 500-600 KM ni u BiH ti to nije dovoljno ako rentas stan za sebe. Zato i vecina ljudi zivi sa roditeljima.
Slazem se da bi trebalo sve troskove uporediti pa onda gledati ukupnu sliku.
Ima sajt http://www.numbeo.com gdje se mogu porediti troskovi zivota u gradovima po svijetu. Npr. u Minhenu su troskovi zivota za 1 osobu bez rentanja stana oko 800 eura ALI je zato tamo prosjecna neto plata oko 2600 eura tako da ostane oko 1800 eura za stan i ostale troskove.
Mislim da ti najvise nacin zivota odredjuje troskove zivljenja jer ako npr. ne izlazis cesto po kaficima i restoranima mozes solidno da ustedis mjesecnog budzeta.
Ti si mlad covjek i ocigledno ne znas nesto. Na Balkanu je vise tradicija ziviti sa roditeljima nego bilo sta drugo. Otvori temu o starackom domu i postavi pitanje da li bi roditelje dali u stracki dom i vidjet ces odgovora i reakcija. Nije tako crno u BiH kako to omladina opisuje po forumu. Da se razumijemo. To sto danasnja omladina Generacija Y kojoj ne pripadam i koju iskreno receno i ne mogu podnjeti ima neke prohtjeve i zeleje, to su druge stvari. Danasnja omladima hoce sve nesto na adekvatno. A da ne pricam o ocekivanjima ili bolje receno materialnim zeljama... Kad meni ljudi pocno pricati kako je U BiH ja samo se vratim na onu, hoces da te poguram da ostvari sebi biznis, a onda usute, nece. I znam par primjera. Kuka se kako nema posla a kad mu kazes hamjo ti reci sta ide pa cemo pogurati, nece ni to. Zivotni stil visiti po kaficima.

To o stelama i poznanstvima i skim si dobar i sl. to vazi za citav svijet pa i Njemacku. Da se razumijemo. Zaposljava se putem tople preporuke (stele) ili na kolicinu po bagateli. Imam poznanike u Svedskoj odnosno pijatelje od roditelja ljudi mi u brk rekli, kaze ovdje moras imati poznanstva ako hoces dobar posao ako ces kaze u ribarnicu ili negdje na farmu ili na traku kao nije ti stela potrebna. I sad ce neko reci nije tako a ljudi decenijama gore zive. Ti koji ce reci da nije tako sigurno jer nada umire zadnja. Sve u svemu sta je koga natjeralo van BiH ja cu vako reci osim onih ratom zahvacene ostale ne dobra volja natjerala i nista vise.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#441 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by kiligonzales »

mirsek wrote:
kiligonzales wrote:Kad kazu BiH skuplja od Njemacke dodje mi da se ranim. Najbolje bi bilo baciti ovdje ponudu hrane u Lidlu i ponudu u Bingu i da kompariramo cijene, pa i svih ostalih stvari, tipa kolika je kirija za dvosoban stan tamo ili ovdje u Sa? Svakome ko misli da bi tamo sa 500-600 maraka prezivio mjesec savjetujem da uzme pasos i to provjeri u stvarnosti, nek malo iskuse Njemacku. :D

Na Balkanu je najteze mladim ljudima, njihov idealizam, zelja da mjenjaju stvari ka boljem, stvarne potrebe i zelje da se ostvare kroz posten rad i znanje su u koliziji sa plemensko-rodovskim principima balkanskih drzava cije su politicke elite ogrezle u kriminalu, korupciji, lažima, spletkama i u svim silnim IZMIMA kojim ubijaju upravo tu mladost. U zadnjem ratu su politicke elite ubile mladost mnogih generacija samo zarad sopstvenih interesa, danas joj ubijaju nadu svojim neradom i favorizujuci podobne prije sposobnih.

Ovo je najveci razlog sto ljudi idu odavdje, drzava nije u stanju da ponudi socijalnu sigurnost nikome osim politicarima i kriminalcima.
Diskusija je bila uglavnom da li je Njemacka sa hranom i odjecom skuplja od BiH.
A sto se tice 500-600 KM ni u BiH ti to nije dovoljno ako rentas stan za sebe. Zato i vecina ljudi zivi sa roditeljima.
Slazem se da bi trebalo sve troskove uporediti pa onda gledati ukupnu sliku.
Ima sajt http://www.numbeo.com gdje se mogu porediti troskovi zivota u gradovima po svijetu. Npr. u Minhenu su troskovi zivota za 1 osobu bez troskova rente za stan oko 800 eura ALI je zato tamo prosjecna neto plata oko 2600 eura tako da ostane oko 1800 eura za stan i ostale troskove.
Mislim da ti najvise nacin zivota odredjuje troskove zivljenja jer ako npr. ne izlazis cesto po kaficima i restoranima mozes solidno da ustedis mjesecnog budzeta.
Bio sam u Njemackoj, bas u okolini Minhena (ne samo u njoj), voce i povrce je skupo gore, pored toga ima dosta vrsta hrane koja je skuplja nego kod nas, dobro je pa hranu dijele po klasi kvalitete, naravno da ima hrane koja je jeftinija, ali covjek se ne hrani iskljucivo marsom, twixom i haribo bobama koje su gore jeftinije nego kod nas. Sto se tice odjece i obuce, opet zavisi od toga kakve navike za kupovinu imas, itekako skupe odjece ima gore, ali prejeftine za njihov standard, recimo odjeca u New Yorkeru ovdje i tamo ima jednaku cijenu, ali poredeci njihove plate i nase, ono sto je njima jeftino nama je skupo, iako 35 eura je jednako 70 maraka, to je nekome ovdje deseti dio plate, a gore trecina necije dnevnice, koju bi potrosio za recimo jednu jaknu kupljenu u tome lancu. Međutim kad imaš njemačku platu, onda baš i ne pomišljaš da se obučeš u New Yorkeru ili kupiš obucu u Dajhmanu.

Ovu pricu mozemo skratiti sljedecom recenicom "bolji standard zivljenja kosta pojedinca vise novca".

Dobro bi pitanje bilo koliko bi jedan Njemac sa platom od 2600 eura i Bosanaca sa platom od 5000 maraka mogli priustiti sebi zadovoljstva ovdje i tamo?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#442 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

Samo sto nas narod odmah zamislja platu od sest 'iljada eura
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#443 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by kiligonzales »

hrle1976 wrote:
mirsek wrote:
kiligonzales wrote:Kad kazu BiH skuplja od Njemacke dodje mi da se ranim. Najbolje bi bilo baciti ovdje ponudu hrane u Lidlu i ponudu u Bingu i da kompariramo cijene, pa i svih ostalih stvari, tipa kolika je kirija za dvosoban stan tamo ili ovdje u Sa? Svakome ko misli da bi tamo sa 500-600 maraka prezivio mjesec savjetujem da uzme pasos i to provjeri u stvarnosti, nek malo iskuse Njemacku. :D

Na Balkanu je najteze mladim ljudima, njihov idealizam, zelja da mjenjaju stvari ka boljem, stvarne potrebe i zelje da se ostvare kroz posten rad i znanje su u koliziji sa plemensko-rodovskim principima balkanskih drzava cije su politicke elite ogrezle u kriminalu, korupciji, lažima, spletkama i u svim silnim IZMIMA kojim ubijaju upravo tu mladost. U zadnjem ratu su politicke elite ubile mladost mnogih generacija samo zarad sopstvenih interesa, danas joj ubijaju nadu svojim neradom i favorizujuci podobne prije sposobnih.

Ovo je najveci razlog sto ljudi idu odavdje, drzava nije u stanju da ponudi socijalnu sigurnost nikome osim politicarima i kriminalcima.
Diskusija je bila uglavnom da li je Njemacka sa hranom i odjecom skuplja od BiH.
A sto se tice 500-600 KM ni u BiH ti to nije dovoljno ako rentas stan za sebe. Zato i vecina ljudi zivi sa roditeljima.
Slazem se da bi trebalo sve troskove uporediti pa onda gledati ukupnu sliku.
Ima sajt http://www.numbeo.com gdje se mogu porediti troskovi zivota u gradovima po svijetu. Npr. u Minhenu su troskovi zivota za 1 osobu bez rentanja stana oko 800 eura ALI je zato tamo prosjecna neto plata oko 2600 eura tako da ostane oko 1800 eura za stan i ostale troskove.
Mislim da ti najvise nacin zivota odredjuje troskove zivljenja jer ako npr. ne izlazis cesto po kaficima i restoranima mozes solidno da ustedis mjesecnog budzeta.
Ti si mlad covjek i ocigledno ne znas nesto. Na Balkanu je vise tradicija ziviti sa roditeljima nego bilo sta drugo. Otvori temu o starackom domu i postavi pitanje da li bi roditelje dali u stracki dom i vidjet ces odgovora i reakcija. Nije tako crno u BiH kako to omladina opisuje po forumu. Da se razumijemo. To sto danasnja omladina Generacija Y kojoj ne pripadam i koju iskreno receno i ne mogu podnjeti ima neke prohtjeve i zeleje, to su druge stvari. Danasnja omladima hoce sve nesto na adekvatno. A da ne pricam o ocekivanjima ili bolje receno materialnim zeljama... Kad meni ljudi pocno pricati kako je U BiH ja samo se vratim na onu, hoces da te poguram da ostvari sebi biznis, a onda usute, nece. I znam par primjera. Kuka se kako nema posla a kad mu kazes hamjo ti reci sta ide pa cemo pogurati, nece ni to. Zivotni stil visiti po kaficima.

To o stelama i poznanstvima i skim si dobar i sl. to vazi za citav svijet pa i Njemacku. Da se razumijemo. Zaposljava se putem tople preporuke (stele) ili na kolicinu po bagateli. Imam poznanike u Svedskoj odnosno pijatelje od roditelja ljudi mi u brk rekli, kaze ovdje moras imati poznanstva ako hoces dobar posao ako ces kaze u ribarnicu ili negdje na farmu ili na traku kao nije ti stela potrebna. I sad ce neko reci nije tako a ljudi decenijama gore zive. Ti koji ce reci da nije tako sigurno jer nada umire zadnja. Sve u svemu sta je koga natjeralo van BiH ja cu vako reci osim onih ratom zahvacene ostale ne dobra volja natjerala i nista vise.
Moro sam boldirati ovo. Mislim da dijasporci generalno misle da se ovdje kuka jer raja ne zeli raditi i da je rjesenje u tome da se neko samo pogura da otvori nesto svoje put ka nekome uspjehu u BiH, jest mantrak, da je tako vratili bi se sami i otvorili ovdje tovar firmi, ako je u BiH sansa za to jednaka kao negdje u EU umjesto sto salju novac otamo. Kad dodje u opstinu i zapocne proces otvaranje firme, pa vidi silne birokratske procedure, pa onda vidi da tovar stvari nece zavrsiti radi birokratije i necijeg politickog reketa, kriminalnih ucijena i pojedinaca kojim kvari posao na vrijeme i da ce i sam zaglaviti u nekom nepredvidjenom gubitku, onda se mnogi mahom losije stojeci dijasporci uhvate noge gazeci po vlastitom planu, a ako je i otvori tek bitka pocinje, ukoliko je firma orijentiranaposlom ka BiH, a ne tome da se radi za strano trziste odavdje.

Sto se tice Njemacke, da se nasadis na glavu da je predstavis kao BiH, a od Njemaca napravis nepostenije ljude od nas, to ti nece uspijeti, njihov i nas odnos prema svemu je dijametralno razlicit, ljudi su posteniji i radniji od nas i imaju bolji i razumniji odnos prema sopstvenoj drzavi. Preporuka nije jednaka tome da odes i tutnes nekom konju kovertu u dzep za posao ili ga dobijes zbog lizanja guzice nekome u nekoj stranci.

Evo ti primjera, nas pravnik otiso u Njemacku da radi, firma u problemima, nas pravnik se otvorio i gazdi predlozio nase metode rijesavanja finansijskih problema, covjek mu se zahvalio pismom u kojem napominje drzavne organe, a time i kompanije da je lik kriminalac i opasan po sistem jer ga je savjetovao da izbjegava placanje poreza. Sta mislis kako bi isti pravnik prosao u BiH sa nasim gazdama? :D
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#444 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

kiligonzales wrote:
mirsek wrote:
kiligonzales wrote:Kad kazu BiH skuplja od Njemacke dodje mi da se ranim. Najbolje bi bilo baciti ovdje ponudu hrane u Lidlu i ponudu u Bingu i da kompariramo cijene, pa i svih ostalih stvari, tipa kolika je kirija za dvosoban stan tamo ili ovdje u Sa? Svakome ko misli da bi tamo sa 500-600 maraka prezivio mjesec savjetujem da uzme pasos i to provjeri u stvarnosti, nek malo iskuse Njemacku. :D

Na Balkanu je najteze mladim ljudima, njihov idealizam, zelja da mjenjaju stvari ka boljem, stvarne potrebe i zelje da se ostvare kroz posten rad i znanje su u koliziji sa plemensko-rodovskim principima balkanskih drzava cije su politicke elite ogrezle u kriminalu, korupciji, lažima, spletkama i u svim silnim IZMIMA kojim ubijaju upravo tu mladost. U zadnjem ratu su politicke elite ubile mladost mnogih generacija samo zarad sopstvenih interesa, danas joj ubijaju nadu svojim neradom i favorizujuci podobne prije sposobnih.

Ovo je najveci razlog sto ljudi idu odavdje, drzava nije u stanju da ponudi socijalnu sigurnost nikome osim politicarima i kriminalcima.
Diskusija je bila uglavnom da li je Njemacka sa hranom i odjecom skuplja od BiH.
A sto se tice 500-600 KM ni u BiH ti to nije dovoljno ako rentas stan za sebe. Zato i vecina ljudi zivi sa roditeljima.
Slazem se da bi trebalo sve troskove uporediti pa onda gledati ukupnu sliku.
Ima sajt http://www.numbeo.com gdje se mogu porediti troskovi zivota u gradovima po svijetu. Npr. u Minhenu su troskovi zivota za 1 osobu bez troskova rente za stan oko 800 eura ALI je zato tamo prosjecna neto plata oko 2600 eura tako da ostane oko 1800 eura za stan i ostale troskove.
Mislim da ti najvise nacin zivota odredjuje troskove zivljenja jer ako npr. ne izlazis cesto po kaficima i restoranima mozes solidno da ustedis mjesecnog budzeta.
Bio sam u Njemackoj, bas u okolini Minhena (ne samo u njoj), voce i povrce je skupo gore, pored toga ima dosta vrsta hrane koja je skuplja nego kod nas, dobro je pa hranu dijele po klasi kvalitete, naravno da ima hrane koja je jeftinija, ali covjek se ne hrani iskljucivo marsom, twixom i haribo bobama koje su gore jeftinije nego kod nas. Sto se tice odjece i obuce, opet zavisi od toga kakve navike za kupovinu imas, itekako skupe odjece ima gore, ali prejeftine za njihov standard, recimo odjeca u New Yorkeru ovdje i tamo ima jednaku cijenu, ali poredeci njihove plate i nase, ono sto je njima jeftino nama je skupo, iako 35 eura je jednako 70 maraka, to je nekome ovdje deseti dio plate, a gore trecina necije dnevnice, koju bi potrosio za recimo jednu jaknu kupljenu u tome lancu. Međutim kad imaš njemačku platu, onda baš i ne pomišljaš da se obučeš u New Yorkeru ili kupiš obucu u Dajhmanu.

Ovu pricu mozemo skratiti sljedecom recenicom "bolji standard zivljenja kosta pojedinca vise novca".

Dobro bi pitanje bilo koliko bi jedan Njemac sa platom od 2600 eura i Bosanaca sa platom od 5000 maraka mogli priustiti sebi zadovoljstva ovdje i tamo?
Mislim da bi tamo imao veci spektar zadovoljstava dok bi kod nas imao manji spektar ali jeftinija zadovoljstva sto znaci mogao bi ih vise puta priustiti. Naravno u BiH mali broj ljudi ima tolika primanja i sansu za tolika primanja dok je u Njemackoj to mnogo veci broj ljudi i mnogo vece sanse da se dodje do tolikih primanja.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#445 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by kiligonzales »

insomnia78 wrote:Samo sto nas narod odmah zamislja platu od sest 'iljada eura
Da se razumijemo na forumu vazda fali objektivnosti. Dobro ima kvarnih dijasporaca, hvali se bruto platom, a neto ne smije pomenut. :D
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#446 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

kiligonzales wrote:
Moro sam boldirati ovo. Mislim da dijasporci generalno misle da se ovdje kuka jer raja ne zeli raditi i da je rjesenje u tome da se neko samo pogura da otvori nesto svoje put ka nekome uspjehu u BiH, jest mantrak, da je tako vratili bi se sami i otvorili ovdje tovar firmi, ako je u BiH sansa za to jednaka kao negdje u EU umjesto sto salju novac otamo. Kad dodje u opstinu i zapocne proces otvaranje firme, pa vidi silne birokratske procedure, pa onda vidi da tovar stvari nece zavrsiti radi birokratije i necijeg politickog reketa, kriminalnih ucijena i pojedinaca kojim kvari posao na vrijeme i da ce i sam zaglaviti u nekom nepredvidjenom gubitku, onda se mnogi mahom losije stojeci dijasporci uhvate noge gazeci po vlastitom planu, a ako je i otvori tek bitka pocinje, ukoliko je firma orijentiranaposlom ka BiH, a ne tome da se radi za strano trziste odavdje.

Sto se tice Njemacke, da se nasadis na glavu da je predstavis kao BiH, a od Njemaca napravis nepostenije ljude od nas, to ti nece uspijeti, njihov i nas odnos prema svemu je dijametralno razlicit, ljudi su posteniji i radniji od nas i imaju bolji i razumniji odnos prema sopstvenoj drzavi. Preporuka nije jednaka tome da odes i tutnes nekom konju kovertu u dzep za posao ili ga dobijes zbog lizanja guzice nekome u nekoj stranci.

Evo ti primjera, nas pravnik otiso u Njemacku da radi, firma u problemima, nas pravnik se otvorio i gazdi predlozio nase metode rijesavanja finansijskih problema, covjek mu se zahvalio pismom u kojem napominje drzavne organe, a time i kompanije da je lik kriminalac i opasan po sistem jer ga je savjetovao da izbjegava placanje poreza. Sta mislis kako bi isti pravnik prosao u BiH sa nasim gazdama? :D
Dobio bi povisicu ili mobitel za poklon, gazda bi se kleo u njega i govorio mu da ga voli vise od vlastitog sina a nabacio bi mu i koju radnicu koja je tu da gazdi uljepsava radno okruzenje. :D
Inace dobar citav post :thumbup:
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#447 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

kiligonzales wrote:
insomnia78 wrote:Samo sto nas narod odmah zamislja platu od sest 'iljada eura
Da se razumijemo na forumu vazda fali objektivnosti. Dobro ima kvarnih dijasporaca, hvali se bruto platom, a neto ne smije pomenut. :D
Ma pusti insomniju78, dosadno mu pa kontrira i provocira.
Niko ne zamislja 6000 eura ni neto ni bruto, vecina raje se referise na iznos 1500-2000 eura neto a mozda oni edukovaniji i deficitarniji sa vecim iskustvom ocekuju 2500-3000 eura.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#448 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

A lako je zaradjivati 2000 neto?
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#449 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by kiligonzales »

mirsek wrote: Mislim da bi tamo imao veci spektar zadovoljstava dok bi kod nas imao manji spektar ali jeftinija zadovoljstva sto znaci mogao bi ih vise puta priustiti. Naravno u BiH mali broj ljudi ima tolika primanja i sansu za tolika primanja dok je u Njemackoj to mnogo veci broj ljudi i mnogo vece sanse da se dodje do tolikih primanja.
Smatram da je glupo porediti BiH sa Njemackom, naciju sa 80 miliona stanovnika koja gazi u 4 industrijsku revoluciju, s nacijom koja je varila drugu i trecu, dok je rat nije resetovao gotovo na plemenske postavke, medjutim ta dva pojedinca sa jednakom platom i potrebama, nebi bas imali jednake izdatke u Njemackoj i u BiH, nas Njemac bi osto kraceg dzepa prije nego Bosanac zbog boljeg standarda zivljenja, a sebi bi mogao priustiti sigurno manje zadovoljstava.

Zamisli da isti moraju kupiti kucu jednake kvadrature, koliko bi ta kuca kostala gore, a koliko ovdje? Da ne govorimo o jednakom autu, cak i servisu toga auta, gorivu, dijelovima i ostalim zezama.Gdje su druge zajebancije sto zivot cine? Jasno je kome bi bila veca banja.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#450 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by kiligonzales »

insomnia78 wrote:A lako je zaradjivati 2000 neto?
Pricao sam samo o neto plati. Zamisli Njemca sa neto platom 2600 eura i Bosnju sa 5100 maraka neto place, kome bi bila gdje veca banja? :D

Naravno da nije lako zaraditi svakome tu platu gore.
Last edited by kiligonzales on 19/08/2017 21:09, edited 1 time in total.
Post Reply