Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2951 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

Fudaroooooooooooooooooo :-D

zipa se :-) eto sad nake Marije
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2952 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

:-)
Rusi sve.Dominican republic i Puerto rico su na strasnom udaru.Kategorija 5. :sad:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#2953 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Fudo387 »

moonca wrote::-)
Rusi sve.Dominican republic i Puerto rico su na strasnom udaru.Kategorija 5. :sad:
Got 'ya!!! :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2954 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

:koja:

Opet imam srecu?
U kom dijelu si ti ?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2955 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Gojeni H »

stakasa wrote:
Ma ni blizu. Naravno ima slucajeva ali je puno vise onih da se i dalje drze zajedno i blizu jedni drugih. Velika vecina penzionera koje ja poznajem u Svedskoj bira da ostane blizu djece i unucadi umjesto da se vracaju u BiH izuzev na krace periode, maks dva tri mjeseca
Pa, sta je covjek rekao? Frajer i kaze da se niko ne pomislja vratiti u Bosnu poslije peMzije i ti to potvrdjujes. Sta sam ja propustio?
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#2956 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by hatemondays »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote:
Ma ni blizu. Naravno ima slucajeva ali je puno vise onih da se i dalje drze zajedno i blizu jedni drugih. Velika vecina penzionera koje ja poznajem u Svedskoj bira da ostane blizu djece i unucadi umjesto da se vracaju u BiH izuzev na krace periode, maks dva tri mjeseca
Pa, sta je covjek rekao? Frajer i kaze da se niko ne pomislja vratiti u Bosnu poslije peMzije i ti to potvrdjujes. Sta sam ja propustio?
Znamne za Vas u Svedskoj ali kod nas kengura je skup votazi, penzioneri bas i ne uzivaju a i necemo dobiti penziju, nego socijalu i to samo ako nemas para u steku, doduse imas tzv.super 9.5% posto dobijes na placu ali te pare nemozes dirati do 65-te. Druga jebhana je sto i kad dobijes tu penziju/socijalu mozes biti max 6 sedmica vani i onda pemzija bye bye.Dakle pushiona ako ostanes, sto se tice djece, kao sto rekoh kad se pozene i udaju (a sanse da nadju kakvog naseg "sultana i sultaniju" su pravo malene) sa ostatkom dunjaluka e onda si ga bas nahebao.Eto sta bi me natjeralo rodnoj grudi da prostis al tek u 65toj..I odlazak u staracki jarane radije bih sa Zlatista lastonija opalio, kakvih tu likova radi i ko sve drzi te staracke domove gluho bilo.Prije par godina neki skirpe bolnicar, zafalilo mu nake droge fino zapalio staracki i izgori 10-ljudi..Ja jos ne znam nekog lokalnog 50/60 ghodisnjaka da pazi roditelje kod kuce samo staracki i laganini...Ljudi ovdje napalcuju svojoj djeci kiriju ako ostanu da zive sa njim haloooo toliko o ljubavi jednih prema drugima, da ne generalizujem(ovaj me jedan naruzi prije )ima izuzetaka ali jako malo-recimo 10%.
Ali hajd hebo to neki dan gledam na TV (Four corners ABC Australia) ibretim se u sesnes , ljudi u Hamerici daju krv za lovu i to dvaput sedmicno i to nas CSL lagano razradio biznis pa ti vidi dajes krv da bi prezivio...
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#2957 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by sinuhe »

Ne ide se u staracki dom sa 65 godina. 80+ su svakako ili u bolnici, nisu na nogama i cekaju svoje vrijeme.
Penzioneri se susrecu sa iznenadnim problemima a to je da im nestaje drugara, rodjaka i gomilaju se zdravstveni problemi. U Bosni se, jelde, ljepse zivi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2958 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

:-)
E, i ti svasta udrobi.

Imas li statistickih podataka, koliko penzionera nastrada u starackim domovima?
Takodje koliko Amerikanaca prodaje krv.
Slucajno sam prije 15 godina upoznala covjeka koji je zbilja u Orlandu -u nekoj klinici 'prodavao' krv-plazmu -i mislim da je zaradjivao na tome oko $ 36 000 godisnje.Inace se bavio odrzavanjem travnjaka. Medjutim, to je jedini slucaj da sam licno cula, i nikada vise.

Ne vidim nista lose u tome da roditelji naplacuju kiriju kao i sve troskove koje djeca naprave a u mogucnosti su da plate. Dok idu u skolu ili studiraju , mislim da ih mogu postediti kirije.
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#2959 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by hatemondays »

sinuhe wrote:Ne ide se u staracki dom sa 65 godina. 80+ su svakako ili u bolnici, nisu na nogama i cekaju svoje vrijeme.
Penzioneri se susrecu sa iznenadnim problemima a to je da im nestaje drugara, rodjaka i gomilaju se zdravstveni problemi. U Bosni se, jelde, ljepse zivi.
E taj period od 65 do starackog je kriza, kad si vec u starackom tapija ti je. Radije cu stariti kuci nego ovdje...
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#2960 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by hatemondays »

moonca wrote::-)
E, i ti svasta udrobi.

Imas li statistickih podataka, koliko penzionera nastrada u starackim domovima?
Takodje koliko Amerikanaca prodaje krv.
Slucajno sam prije 15 godina upoznala covjeka koji je zbilja u Orlandu -u nekoj klinici 'prodavao' krv-plazmu -i mislim da je zaradjivao na tome oko $ 36 000 godisnje.Inace se bavio odrzavanjem travnjaka. Medjutim, to je jedini slucaj da sam licno cula, i nikada vise.

Ne vidim nista lose u tome da roditelji naplacuju kiriju kao i sve troskove koje djeca naprave a u mogucnosti su da plate. Dok idu u skolu ili studiraju , mislim da ih mogu postediti kirije.
Pomenuo sam naziv emisije i TV kuce koja je prikazala taj dokumentarac, ljudi cekaju ujutro u redovima da bi dali krv za dvije stoje, nazalost Afro Amerikanci 99%...
http://www.huffingtonpost.com.au/2017/0 ... _22114061/
evo jedan clanak onako....
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2961 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

sinuhe wrote:Ne ide se u staracki dom sa 65 godina. 80+ su svakako ili u bolnici, nisu na nogama i cekaju svoje vrijeme.
Penzioneri se susrecu sa iznenadnim problemima a to je da im nestaje drugara, rodjaka i gomilaju se zdravstveni problemi. U Bosni se, jelde, ljepse zivi.
Ja neki dan starom kupio piaggio liberty 50cc,zove s mora napade me sto sam prodo stari skuter pa mora biciklom na rivu.Bila mu cura i otisla.Bere grozdje,sipak,boji ogradu,ispija kafe,pise knjigu...82 mu godine.Mami 80 godina i ne pada mi napamet da je smjestim u staracki dom.Uvenula bi.A i sta ce tamo?U svom,na svom,pokretna,komsije tu,sestra,ja,brat,unuke...Znaci i tu nema pravila,kao i u mnogim stvarima na ovoj temi.Svi smo mi pomalo u pravu,i krivu.Naravno ima bolesnih i nemocnih kojima je neophodna stalna njega,i znam takvih slucajeva.Nazalost vrlo brzo se zavrsi ta prica.Sto zbog bolesti,sto zbog totalnog sjebavanja tih ljudi.Potonu bukvalno sjebani i ostavljeni.Ne znam,ja mogu iz svog primjera gledati.Ne bi mogao majku smjestiti bilo gdje nema sanse.Uvenula bi.Znam koliko joj znaci i zavrsice svoj zivot tamo gdje ona zeli.Nije ni ona mene ostavila nedje,necu ni ja nju.Stari opet po svom i na drugi nacin.Umrijece sa osmijehom na licu,zauzet nekim poslom ili zenom,pjesmom...Njihov zivot i moje je da pomognem i budem pri ruci.Ja i zena isto tako.Mogu djeca otici,bicemo tuzni ali to su njihovi izbori.Sretni oni,sretni mi.Kopacu se u sarajevu i nigdje drugo.Sve je stvar izbora.Da,u nasem slucaju bolje se zivi ovde.Mnogo bolje i sretnije.U nekom drugom losije,mnogo losije.Nema pravila.Jedino sto mozes je truditi se da ti bude bolje,ovde ili tamo...Pa dokle doguramo...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2962 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

moonca wrote::-)
E, i ti svasta udrobi.

Imas li statistickih podataka, koliko penzionera nastrada u starackim domovima?
Takodje koliko Amerikanaca prodaje krv.
Slucajno sam prije 15 godina upoznala covjeka koji je zbilja u Orlandu -u nekoj klinici 'prodavao' krv-plazmu -i mislim da je zaradjivao na tome oko $ 36 000 godisnje.Inace se bavio odrzavanjem travnjaka. Medjutim, to je jedini slucaj da sam licno cula, i nikada vise.

Ne vidim nista lose u tome da roditelji naplacuju kiriju kao i sve troskove koje djeca naprave a u mogucnosti su da plate. Dok idu u skolu ili studiraju , mislim da ih mogu postediti kirije.
Kuku,cuj 36 milja :shock: Pa jel mu ostalo ista krvi,dajte mu cvekle,nesta...
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2963 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa »

HAVANA wrote:
sinuhe wrote:Ne ide se u staracki dom sa 65 godina. 80+ su svakako ili u bolnici, nisu na nogama i cekaju svoje vrijeme.
Penzioneri se susrecu sa iznenadnim problemima a to je da im nestaje drugara, rodjaka i gomilaju se zdravstveni problemi. U Bosni se, jelde, ljepse zivi.
Ja neki dan starom kupio piaggio liberty 50cc,zove s mora napade me sto sam prodo stari skuter pa mora biciklom na rivu.Bila mu cura i otisla.Bere grozdje,sipak,boji ogradu,ispija kafe,pise knjigu...82 mu godine.Mami 80 godina i ne pada mi napamet da je smjestim u staracki dom.Uvenula bi.A i sta ce tamo?U svom,na svom,pokretna,komsije tu,sestra,ja,brat,unuke...Znaci i tu nema pravila,kao i u mnogim stvarima na ovoj temi.Svi smo mi pomalo u pravu,i krivu.Naravno ima bolesnih i nemocnih kojima je neophodna stalna njega,i znam takvih slucajeva.Nazalost vrlo brzo se zavrsi ta prica.Sto zbog bolesti,sto zbog totalnog sjebavanja tih ljudi.Potonu bukvalno sjebani i ostavljeni.Ne znam,ja mogu iz svog primjera gledati.Ne bi mogao majku smjestiti bilo gdje nema sanse.Uvenula bi.Znam koliko joj znaci i zavrsice svoj zivot tamo gdje ona zeli.Nije ni ona mene ostavila nedje,necu ni ja nju.Stari opet po svom i na drugi nacin.Umrijece sa osmijehom na licu,zauzet nekim poslom ili zenom,pjesmom...Njihov zivot i moje je da pomognem i budem pri ruci.Ja i zena isto tako.Mogu djeca otici,bicemo tuzni ali to su njihovi izbori.Sretni oni,sretni mi.Kopacu se u sarajevu i nigdje drugo.Sve je stvar izbora.Da,u nasem slucaju bolje se zivi ovde.Mnogo bolje i sretnije.U nekom drugom losije,mnogo losije.Nema pravila.Jedino sto mozes je truditi se da ti bude bolje,ovde ili tamo...Pa dokle doguramo...
:kiss:
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#2964 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by hatemondays »

HAVANA wrote:
moonca wrote::-)
E, i ti svasta udrobi.

Imas li statistickih podataka, koliko penzionera nastrada u starackim domovima?
Takodje koliko Amerikanaca prodaje krv.
Slucajno sam prije 15 godina upoznala covjeka koji je zbilja u Orlandu -u nekoj klinici 'prodavao' krv-plazmu -i mislim da je zaradjivao na tome oko $ 36 000 godisnje.Inace se bavio odrzavanjem travnjaka. Medjutim, to je jedini slucaj da sam licno cula, i nikada vise.

Ne vidim nista lose u tome da roditelji naplacuju kiriju kao i sve troskove koje djeca naprave a u mogucnosti su da plate. Dok idu u skolu ili studiraju , mislim da ih mogu postediti kirije.
Kuku,cuj 36 milja :shock: Pa jel mu ostalo ista krvi,dajte mu cvekle,nesta...
Dao covjek 180 krv 180 puta godisnje pa ti gledaj nego valja cveklu saditi, sto je najveca furka kontas kad ti daju krv u bolnici to neka dobra dusa zalegla na hastal da pomogne kad ono jok Jay Z salta hefticno ko na pumpi.

BTW Havana, ovo za roditelje tu se slazemo 100% i meni je stara nedavno umrla, dusa, nije se dugo patila, umrla kuci okruzena familijom i naravno djecom.Tek onda skontas kome trebaju pare kad nema ko kafu, caj da ti napravi a de ne pricam da ti promijeni pelene ne do Bog.Eno starorog kuci jos nijedan dan nije proveo sam,kad god nazovem vazda neko tu jal komsija, jal stari ahbab sa posla, jal familija....
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2965 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by HAVANA »

Komsije su Tito,i prijatelji!Kad sam otisao 95 g,a morao sam,razvaljen...Najveca briga su mi mama i sestra bile.Slabe,gladne bukvalno a sestra obolila u ratu.Komsije! Sad da mi kazu haj matere ti oboji neboder,na skelu bi se popeo i bojio.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2966 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by stakasa »

hatemondays wrote:
sinuhe wrote:Ne ide se u staracki dom sa 65 godina. 80+ su svakako ili u bolnici, nisu na nogama i cekaju svoje vrijeme.
Penzioneri se susrecu sa iznenadnim problemima a to je da im nestaje drugara, rodjaka i gomilaju se zdravstveni problemi. U Bosni se, jelde, ljepse zivi.
E taj period od 65 do starackog je kriza, kad si vec u starackom tapija ti je. Radije cu stariti kuci nego ovdje...
Svugdje je zajebano stariti. I kod kuce i vani. Stariji covjek je ovisniji o sredenoj drzavi nego ovi mladi. Fino je kada ti dodu familija i prijatelji ali je BiH totalno neprilagodena za starije, hendikapirane i sl. Cudi me da se niko ne dosjeti i pokrene malo ozbiljniji biznis sa starackim domovima
User avatar
512MB
Posts: 10549
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#2967 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

Ma sve bajno dole, dok te gripa ne pokosi il u bolnici poslije rutinske operacije sepsu fasujes, il nema lijekova, itd itd

Moji starci, vec 3 godine u penziji, prosle sedmice se tivrali sa Balija, bili sa prijateljima (isto penzosi). Prekjuce starog nesto gusilo u prsima, hitna za 7 minuta bila tu, odvezla u bolnicu preko reda sve moguce kontrole, na srecu samo prehlada. Hitna ga odvezla do apoteke i 3 sata kasnije vratila nazad u stan. Eno ih planiraju drugo putovanje za Novembar. Na ljeto ce svakako 2-3 mjeseca na Hvar. Hocu i ja to, jebo biro i poso :/
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2968 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

stakasa wrote:
hatemondays wrote:
sinuhe wrote:Ne ide se u staracki dom sa 65 godina. 80+ su svakako ili u bolnici, nisu na nogama i cekaju svoje vrijeme.
Penzioneri se susrecu sa iznenadnim problemima a to je da im nestaje drugara, rodjaka i gomilaju se zdravstveni problemi. U Bosni se, jelde, ljepse zivi.
E taj period od 65 do starackog je kriza, kad si vec u starackom tapija ti je. Radije cu stariti kuci nego ovdje...
Svugdje je zajebano stariti. I kod kuce i vani. Stariji covjek je ovisniji o sredenoj drzavi nego ovi mladi. Fino je kada ti dodu familija i prijatelji ali je BiH totalno neprilagodena za starije, hendikapirane i sl. Cudi me da se niko ne dosjeti i pokrene malo ozbiljniji biznis sa starackim domovima
:stasreko:

Ne mozes od 'vladajucih', samo domaci mogu nesto pokusati. Steta. U Sarajevu su svi puni.
Hocu i ja to, jebo biro i poso :/
Pa, na dobrom si putu ,ne?
Dao covjek 180 krv 180 puta godisnje pa ti gledaj nego valja cveklu saditi, sto je najveca furka kontas kad ti daju krv u bolnici to neka dobra dusa zalegla na hastal da pomogne kad ono jok Jay Z salta hefticno ko na pumpi.
Zar ovaj nije dobra dusa. I bolnica to naplati od pacijenta ,tj od njegovog osiguranja.

Kod nas, kada doniras krv ,dobijes -parizer sendvic.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2969 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha »

Nasluso sam se i nagledo u Bosni jako mnogo ruznis situacija kad roditelji ostanu da zive sa djecom kad ostare. Nije uvijek happy end. Nekada ljubomora, zavist, slabiji zivotni standard dovedu do jako ruznih stanja.
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#2970 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena »

Ucrnjaciste me s pricom o roditeljima :? Moji su ' mladi' pa opet ne znam kako cu ih ostaviti. Ja sam jedinica, lako je vama koji imate bracu i sestre :(
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2971 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by fidoremilienko »

Pa nemoj ici neka te
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2972 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

Moj muz je jedinac.

Njegova majka sama zivi i nIkada mu nije prigovorila niti se zalila sto on nije blize da je posjecje ili pomogne u necemu. Vec je u godinama ,kada razmislja da ako treba i osjeti da ne moze oko sebe -izabrati ce penz. dom bez problema. Obilazila je prijateljice koje su u tamo i sasvim je zadovoljna atmosferom.
User avatar
512MB
Posts: 10549
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#2973 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

moonca wrote:Moj muz je jedinac.

Njegova majka sama zivi i nIkada mu nije prigovorila niti se zalila sto on nije blize da je posjecje ili pomogne u necemu. Vec je u godinama ,kada razmislja da ako treba i osjeti da ne moze oko sebe -izabrati ce penz. dom bez problema. Obilazila je prijateljice koje su u tamo i sasvim je zadovoljna atmosferom.
Sretnik :) inace su nasi starci prvaci u tome da djeci sjebu zivote sa "neka te tu", "stas tamo", "nemoj ovo", "de to"...
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#2974 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by SaraFina »

512MB wrote:Ma sve bajno dole, dok te gripa ne pokosi il u bolnici poslije rutinske operacije sepsu fasujes, il nema lijekova, itd itd

Moji starci, vec 3 godine u penziji, prosle sedmice se tivrali sa Balija, bili sa prijateljima (isto penzosi). Prekjuce starog nesto gusilo u prsima, hitna za 7 minuta bila tu, odvezla u bolnicu preko reda sve moguce kontrole, na srecu samo prehlada. Hitna ga odvezla do apoteke i 3 sata kasnije vratila nazad u stan. Eno ih planiraju drugo putovanje za Novembar. Na ljeto ce svakako 2-3 mjeseca na Hvar. Hocu i ja to, jebo biro i poso :/

Di ga hitna vozila u apoteku? U AT? Notorna glupost. Plus mu dijagnosticirali običan grip i nakon apoteke ga vratili kući?
Laž.
Nazovi hitnu za dijete bezveze a da nije stvarno neki slučaj platićeš. Zašto izmišljaš ovakve stvari?

Plus što je radio tri sata i izbivao ako sve preko reda obavio. Čekao u apoteci? :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#2975 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by SaraFina »

https://www.google.at/amp/mobil.krone.a ... tory.phtml

Evo ti slučaj Bosanac kad je morao platiti. Frka se digla i tužbe. Još dijete u pitanju bilo.

Tebe će hitna taksirati po apoteci molim lijepo, dok neko možda umire negdje i vraćati kući.
U kojem paralelnom univerzumu bolan?
Post Reply