Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#9851 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zavezata-vreca »

Blago vama djeco kad imate kad knjige citati ... Probajte se izboriti vi s biroa da vam daju free pass library
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#9852 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sorted »

Donnie Smith wrote:Inače, trenutno ih imam nekoliko otvorenih, ali žurim ovu da završim, da uporedim s filmom (Iskupljenje u Shawshanku) neko veče odgledanim :lol:
Dosad, Frank Darabont je odličan posao odradio...
Kod mene ti je nesto slicno sa misery, gledo ga bas bas davno a knjigu procitah tek prije par mjeseci. Sigurno jedini film koji mi je bolje sjeo od knjige, ne samo od kinga nego uopste. Inace kako je kathy bates maestralno odigrala nije ni cudo, i nije dzaba dobila oskara za tu ulogu. :thumbup:
Shawshank jos nisam gledo cuo sam da je dobar, ali ovaj put cu definitivno prvo procitat knjigu. :mrgreen:
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#9853 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Donnie Smith »

sorted wrote:
Donnie Smith wrote:Inače, trenutno ih imam nekoliko otvorenih, ali žurim ovu da završim, da uporedim s filmom (Iskupljenje u Shawshanku) neko veče odgledanim :lol:
Dosad, Frank Darabont je odličan posao odradio...
Kod mene ti je nesto slicno sa misery, gledo ga bas bas davno a knjigu procitah tek prije par mjeseci. Sigurno jedini film koji mi je bolje sjeo od knjige, ne samo od kinga nego uopste. Inace kako je kathy bates maestralno odigrala nije ni cudo, i nije dzaba dobila oskara za tu ulogu. :thumbup:
Shawshank jos nisam gledo cuo sam da je dobar, ali ovaj put cu definitivno prvo procitat knjigu. :mrgreen:
Knjiga Misery je dosadna, film sam gledala 100 puta. Nije nimalo dosadan :D
Priča Shawshank nije dosadna, a film je odličan. Priča Nadareni učenik je odlična, e sad, trebam za vikend i film pogledati. A za čitanje i vrijeme, ko hoće nađe način, ko neće, nađe izgovor. Nisam na birou, čitam između pečenja hljeba, dok sušim kosu i tako. Snalazim se. :D
Za filmove isto. Knjigu uvijek nosim u torbi, dok čekam kod zubara, frizera, pročita se koja stranica. Šta ćeš, na snazi je parola: snađi se. :zoka:
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#9854 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Donnie Smith wrote:Inače, trenutno ih imam nekoliko otvorenih, ali žurim ovu da završim, da uporedim s filmom (Iskupljenje u Shawshanku) neko veče odgledanim :lol:
Dosad, Frank Darabont je odličan posao odradio...

Image
Odlična! Mislim da su sve novele iz knjige osim posljednje filmovane
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#9855 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Donnie Smith »

doktor78 wrote:
Donnie Smith wrote:Inače, trenutno ih imam nekoliko otvorenih, ali žurim ovu da završim, da uporedim s filmom (Iskupljenje u Shawshanku) neko veče odgledanim :lol:
Dosad, Frank Darabont je odličan posao odradio...

Image
Odlična! Mislim da su sve novele iz knjige osim posljednje filmovane
Tačno. :)
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#9856 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jefff »

Marksistička misao i religija by prof.dr Ivan Cvitković
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#9857 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Donnie Smith »

Nekad davno, u ratu, kao podrumaško dijete, :D dočepam se knjige 'Pleme spiljskog medvjeda'' od Jean M. Auel. wooow. To je bila prva knjiga tog tipa koja mi je došla pod ruku i Ejla i njeni doživljaji, meni su bili ono, ma šta ti je. Vani granate ali ti ih ne čuješ, čitaš o kromanjoncima koji su živjeli tu, samo 40 000 godina prije nas :D i sad, sto godina poslije, dođoše mi do ruku nastavci, Dolina konja i..mrsko mi da ustanem i vidim nazive ostalih. Ma ja ovo nazor čitam, mislim da ću odustati ubrzo. Eto, ne znam...do koga je, do knjige ili do mene ili do tog što ne puca :)
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9858 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Image

UPOZORENJE: knjiga sadrzi 642 stranice, bez zabiljeski, referensi, itd. ... na 350-oj stranici 8-) Za sada, veoma dobra knjiga.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#9859 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Donnie Smith »

Gojeni H wrote:Image

UPOZORENJE: knjiga sadrzi 642 stranice, bez zabiljeski, referensi, itd. ... na 350-oj stranici 8-) Za sada, veoma dobra knjiga.
Bez 900 nije vrijedno pomena :D
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#9860 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jefff »

TSOTSI - Athol Fugard

Image
Dok bijeli vlastodršci novopridošle nadničare sa sela drže u stanju straha, pod drhtavim svjetlom uličnih svjetiljaka crnačkog geta u Johannesburgu caruju ulične bande. Vođa jedne od njih tek je tinejdžer, no zato brutalnošću i nasiljem nadmašuje one daleko starije od sebe. Ljudi ga zovu Tsotsi (izgovara se sotsi) što je naziv za uličnog delinkventa, a Tsotsi je upravo to – dijete ulice. On je zatomio osjećaje i sućut prema drugima kako bi lakše opstao u okrutnome društvu i zato je odlučio prisvojiti to ime kao vlastito. Jedne noći, nakon svađe sa članovima bande, Tsotsi na ulici napadne ženu koja bježeći odbaci kutiju za cipele. Kada u kutiji pronađe tromjesečnu bebu, Tsotsi, koji je do tada ubijao samo kako bi se osjetio živim, morat će se suočiti s nečim potpuno novim – svojim osjećajima i uspomenama.

Tsotsi je jedini roman iz pera uglednog dramatičara Athola Fugarda. Napisano početkom šezdesetih godina 20. stoljeća, djelo nije objavljeno sve do 1980., kada su dvojica studenata otkrila rukopis među autorovim papirima. Istražujući osobne, političke i društvene probleme u Južnoafričkoj Republici prožetoj nemilosrdnim režimom aparthejda, ovaj roman govori o vječnoj tematskoj zaokupljenosti pisaca: kako su siromašni i podjarmljeni neprestano uniženi do samog dna ljudskog postojanja.

Ovu prekrasnu i duboko uznemirujuću priču o odrastanju, dignitetu i iskupljenju, na filmsko platno prenio je Gavin Hood, Britanac, odrastao u Južnoafričkoj Republici i školovan u Americi. Prenesen na filmsko platno Tsotsi je 2006. godine osvojio Oscara u kategoriji najboljeg stranog filma, nagrade publike na filmskim festivalima u Edinburghu, Torontu i Los Angelesu te nagrade žirija na Panafričkom filmskom festivalu, čime se potvrdilo kako se u Južnoafričkoj Republici rađa jedna od najzanimljivijih kinematografija današnjice, ali i kako nam to područje može ispričati neke od najpotresnijih i najdojmljivijih priča.

Hrvatski prijevod treće knjige u Algoritmovoj biblioteci Andrea Zlatar vam predstavlja potpisuje Damir Biličić, a naslovna ilustracija preuzeta je iz istoimenog filma.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9861 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

jefff wrote:TSOTSI - Athol Fugard

Image
Da li je napravljen film po ovoj knjizi? Ovo mi je skroz poznato.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#9862 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jefff »

Da
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#9863 Re: Šta trenutno čitate?

Post by John Cleese »

Gojeni H wrote:
jefff wrote:TSOTSI - Athol Fugard

Image
Da li je napravljen film po ovoj knjizi? Ovo mi je skroz poznato.
Na naslovnoj strani je bas fotka glavnog lika iz Istoimenog filma, koliko mogu da vidim (ili je ilustracija).
Bio je emitiran (i repriziran) ne tako davno na nekom od dostupnih TV kanala.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#9864 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jefff »

Tsotsi 2005
http://m.imdb.com/title/tt0468565/

Kaze da je dobitnik Oskara.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9865 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

jefff wrote:Tsotsi 2005
http://m.imdb.com/title/tt0468565/

Kaze da je dobitnik Oskara.
Meni se film nije svidio. Vjerovatno je do mene ... mene bilo kakva slava hajducije, cak i kada treba da napravi neku duublju poentu, izaziva nagon za povracanjem.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#9866 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Donnie Smith »

Gojeni H wrote:
jefff wrote:Tsotsi 2005
http://m.imdb.com/title/tt0468565/

Kaze da je dobitnik Oskara.
Meni se film nije svidio. Vjerovatno je do mene ... mene bilo kakva slava hajducije, cak i kada treba da napravi neku duublju poentu, izaziva nagon za povracanjem.

Ja ga kupila, koštao DVD čini mi se 6 KM, prije...ma davno :D
I nekako mi odmah s početka udari tešku depresiju, te ga odustanem gledati. Podsjeti me neko veče Moonlight na ovaj...Uglavnom, nije samo do tebe.
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#9867 Re: Šta trenutno čitate?

Post by John Cleese »

Gojeni H wrote:Vjerovatno je do mene ... mene bilo kakva slava hajducije, cak i kada treba da napravi neku duublju poentu, izaziva nagon za povracanjem.
Michael Kohlhaas? Rob Roy? Braveheart?
Robin Hood? :D :run:
ozdrlje_donje
Posts: 526
Joined: 01/02/2012 14:40

#9868 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ozdrlje_donje »

Image
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#9869 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jefff »

Gojeni H wrote:
jefff wrote:Tsotsi 2005
http://m.imdb.com/title/tt0468565/

Kaze da je dobitnik Oskara.
Meni se film nije svidio. Vjerovatno je do mene ... mene bilo kakva slava hajducije, cak i kada treba da napravi neku duublju poentu, izaziva nagon za povracanjem.
Društvene teme, a one su uvijek teške.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9870 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

John Cleese wrote:
Gojeni H wrote:Vjerovatno je do mene ... mene bilo kakva slava hajducije, cak i kada treba da napravi neku duublju poentu, izaziva nagon za povracanjem.
Michael Kohlhaas? Rob Roy? Braveheart?
Robin Hood? :D :run:
Nije ti ni ta budalasta.
Puusti mene. Valjda sam ja jos pod uticajem slavljenja MArka Kraljevica, Arkana, Juke, itd.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#9871 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jefff »

A Lesson from Aloes by Athol Fugard

Image

Samo na engleskom.
Troje ljudi. Život, izdaja, psihološki lomovi, opstanak...
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#9872 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

orkanski visovi.
godina radnje 1801-1802.
mjesto radnje engleska vukojebina.
glavni likovi anglosaksonske seljačine.

e sad...je li vrijedna čitanja?
ostalo mi je još 14 stranica pa sve se nadam da jest'.

jooohj imam knjigu skin'o s tuđeg tavana....
KUNTA-KINTE
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9873 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

totalno ću izbaciti debele knjige (400+) iz kupovine a prednost ću davati kraćim knjigama ( <200)

mjesec i više čitam simonsa... zaboravim šta je bilo na početku
:roll: dzaba sto je knjiga beton ppopusti pažnja jedan dan i kasnije ne možeš pofatati
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#9874 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zijancer »

Image
:-)
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9875 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_High_Crusade

170 strana cistog uzitka

vanzemaljci dodju u 1375. u englesku i bivaju porazeni :mrgreen:
kako?
lako :mrgreen:


Image

uvijek me je zanimalo zašto je polaris i živoković stavljao šund naslovne na dobre knjige a koje nemaju veze s radnjom
Last edited by Truba on 13/04/2017 16:56, edited 1 time in total.
Post Reply