Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

artuditu
Posts: 334
Joined: 04/11/2015 12:09

#10051 Re: Šta trenutno čitate?

Post by artuditu »

Ljeto bez muškaraca - Siri Hustvedt
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10052 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Kvantno tuneliranje od grupe autora.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10053 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Image
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10054 Re: Šta trenutno čitate?

Post by wewa »

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10055 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Znam da nije mjesto ovome postu ovdje,ali radi frekventnosti teme sam odlučio da se raspitam kod forumaša u vezi dotičnih knjiga,zainteresiran sam da jednu od dvije otkupim i polovnu.

Image

Ili

Image
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#10056 Re: Šta trenutno čitate?

Post by pukepuke »

Znam i ja da nije mjesto za ovakav odgovor ali kad vidim što ti čitaš, osjećam se kao ona plavka iz Teorije velikog praska, Penny :lol:
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#10057 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

Fukoovo klatno, Umberto Eco
Nakon zbunjujuceg pocetka uvlaci me u svoj svijet

Prije ove zavrsila Tribusonov ciklus o inspektoru Banicu...smrc
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#10058 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Rockefeller »

Peti dan od Dzejk Wudhausa. Na njemackom natürlich :zoka:
doktor78
Posts: 3013
Joined: 14/09/2006 11:02

#10059 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Image
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#10060 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tranquil »

"Cryptonomicon", Neal Stephenson (1999)

Image

Knjiga od preko 1000 strana, i pri kraju sam. Uživam u svakoj rečenici.

Sjajan triler na temu kriptografije koji sadrži dvije paralelno ispričane povezane priče.

Prva priča se dešava 1940-ih, i pokriva kriptografske akcije saveznika u II svjetskom rtu, kao i napore da sakriju činjenicu da su razbili čuvenu njemačku "Enigmu" i njene japanske pandane (oni koji su gledali film "Igra oponašanja" o Alanu Turingu prepoznaće neke likove i lokacije - Turing, Bletchley Park, kao i problematiku vezanu za preduzimanje akcije prema dekriptovanim porukama s "Enigme"). Tu su i zavjere unutar njemačkih i japanskih vojnih krugova, kao i protiv-zavjere od strane kriptografskih kadrova obje strane. Ima svoje glavne likove, ali pojavljuju se i historijske ličnosti kao što su Turing, Regan, Göring i Dönitz.

Druga priča se dešava 1990-ih, uključuje uglavnom potomke (nehistorijskih) likova iz prve priče. Bavi se finansijko tehnološkim smicalicama u jugoistočnoj Aziji, tu su hostile takeoveri, hakiranje, ali i potopljene podmornice sa zlatnim polugama, i razbijanje algoritama za dekriptovanje 50 godina starih bušenih kartica koje vode do rasvjetljavanja obje priče, kao i do ogromnih količina zlata koje su Japanci krajem rata gomilali na Filipinima.

Ne bih ovo nazvao historijskom fikcijom, nego fikcijom smještenom u historijski kontekst.

Uživanje za geek-a, poželjno minimalno predznanje nekih matematičkih i u drugoj priči informatičkih koncepata, mada mislim da se može pratiti i bez toga.
Last edited by tranquil on 14/08/2017 11:34, edited 1 time in total.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#10061 Re: Šta trenutno čitate?

Post by dobar osjecaj »

wewa wrote:
Baš me zanima kakva je tebi ova Žena bez koje se može. Ja sam sa svakom pročitanom stranicom čeznula više da vidim Bejrut.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10062 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

pukepuke wrote:Znam i ja da nije mjesto za ovakav odgovor ali kad vidim što ti čitaš, osjećam se kao ona plavka iz Teorije velikog praska, Penny :lol:
Šta ja mog što se tako osjećaš. :)

Omah mi naumpade isječak iz jedne pjesme. :D
Think you're kinda neat then she tells me I'm a creep
Friends don't mean a thing guess I'll leave it up to me
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10063 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

pukepuke wrote:Znam i ja da nije mjesto za ovakav odgovor ali kad vidim što ti čitaš, osjećam se kao ona plavka iz Teorije velikog praska, Penny :lol:
Hoćeš da kažeš kako je SmokingMan zapravo Leonard? :per:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10064 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Chmoljo »

Image

Image
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#10065 Re: Šta trenutno čitate?

Post by pukepuke »

ExNihilo wrote:
pukepuke wrote:Znam i ja da nije mjesto za ovakav odgovor ali kad vidim što ti čitaš, osjećam se kao ona plavka iz Teorije velikog praska, Penny :lol:
Hoćeš da kažeš kako je SmokingMan zapravo Leonard? :per:
Hahahaha, ma ne, nego se ja osjećam tupavo :-D.
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#10066 Re: Šta trenutno čitate?

Post by pukepuke »

tranquil wrote:"Cryptonomicon", Neal Stephenson (1999)
Image

Knjiga od preko 1000 strana, i pri kraju sam. Uživam u svakoj rečenici.
Sjajan triler na temu kriptografije koji sadrži dvije paralelno ispričane povezane priče.
Počela je čitati prije par godina, stoji mi u kućnoj biblioteci. Imam to minimalno matematičko i informatičko predznanje, nisam baš kao Penny :lol: ali nisam bila baš zaintrigirana. Morat ću opet pokušati :eh: kad si je tako nahvalio :).
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10067 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

ExNihilo wrote:
pukepuke wrote:Znam i ja da nije mjesto za ovakav odgovor ali kad vidim što ti čitaš, osjećam se kao ona plavka iz Teorije velikog praska, Penny :lol:
Hoćeš da kažeš kako je SmokingMan zapravo Leonard? :per:
Ja tu seriju nikada nisam gledao (niti imam namjeru),mada su mi je preporučivali.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#10068 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tranquil »

pukepuke wrote:
tranquil wrote:"Cryptonomicon", Neal Stephenson (1999)
Image

Knjiga od preko 1000 strana, i pri kraju sam. Uživam u svakoj rečenici.
Sjajan triler na temu kriptografije koji sadrži dvije paralelno ispričane povezane priče.
Počela je čitati prije par godina, stoji mi u kućnoj biblioteci. Imam to minimalno matematičko i informatičko predznanje, nisam baš kao Penny :lol: ali nisam bila baš zaintrigirana. Morat ću opet pokušati :eh: kad si je tako nahvalio :).
Pa svakako preporučujem ako voliš te stvari, namjerno sam pisao da je pogodniji za geek-ovsku subkulturu, mada je dovoljno dobar i za generalno čitateljstvo, iako sigurno ima ljudi kojima ovako nešto nije privlačno, tako da sam odmah želio razjasniti o čemu se radi, pa ko voli neka izvoli.
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#10069 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Point. »

Knjiga koja stoji iza filma JFK od danas aktuelnog Oliver Stonea. Ako je ko film, ceka me fantasticno stivo.

Image
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10070 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Image

new age bulšit

moram revidirati ovog klarka baš je kenjao

a onaj živković je sve od njega objavljivao jer je doktorirao na njemu
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10071 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Image

imali su oni finih ideja ali vala i promašaja te zastarjele proze nadamo se da će ovo biti dobra ruska knjiga SFa

sasma iznenada mi je naletio ispod čekića ovaj hrvatski izdajica :D nisam ni znao da imam ovaj serijal još od 1995. kad sam ih dobio od ovih dijasporskih pobjegulja kad su bježali na zapad a ostavljali knjige :D kome no meni

slučajno ga iskopao na vikendici jer sam nekom liku poslao neki spisak knjiga koje sam za prodat / razmijenit
a kad je htio ovo ja se sjetio da imam ovo... kako nisam neke mogao naći morao sam ih kupiti :D
uglavnom brkao sam pisce ove ti knjige misleći da je neko drugi napisao

proljeća ivana galeba
povratak filipa latinovića
školovanje ivice KRČMAnovića :D

Image

sad sve moram pročitati i galeba i u registraturi i banket u blitvi i hrvatski bog s marsa i glembajeve :mrgreen:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#10072 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tranquil »

Black swan wrote:moram revidirati ovog klarka baš je kenjao
Uvijek sam ga smatrao za precijenjenog.

"Odiseja u svemiru" serija knjiga je jako poznata (zbog filma) i nije čemu. Originalni Cubrikov film i prva knjiga su nastali kao zajednički Cubrikov i Clarkeov "multimedijalni" projekat i hajde de, može proći, nastavak 2010 isto nije loš, ali 2061 je obični ispodprosječni svemirski triler a 3001 je futurističko sranje gdje se tri četvrtine knjige ispucava sa "kako će izgledati budućnost" i onda pred kraj ima nešto malo radnje.

Jedino Clarkovo što mi je bilo onako baš sjajno su "Grad i zvijezde" i "Randevu sa Ramom" (samo originalna Rama, nastavci Rame su još gori od 3001, jedva čitljivo). Ali ni to nije dovoljno dobro pa da kažem da su u pitanju neka monumentalna SF djela u rangu s npr. Herbertom ili Simmonsom.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#10073 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

ja počela Povratak Filipov :mrgreen: , ja depresivna i sumorna lika :-) poslije njega ću Glembajeve....došao Krleža na red :D


nisam još završila ni Fukoovo klatno...koga zanimaju templarske intrige, dobra je :)
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10074 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

meni je fukooovo klatno uništilo izdanje koje sam platio 20 maraka puno grešaka... jeli dali utj6ha ka9non ka-non, no-vina lj-udi
svaki red ima neku grešku... vidim i to izdanje se i dan danas prodaje na štandovima ... BIJELO
Image
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10075 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

tranquil wrote:
Black swan wrote:moram revidirati ovog klarka baš je kenjao
Uvijek sam ga smatrao za precijenjenog.

"Odiseja u svemiru" serija knjiga je jako poznata (zbog filma) i nije čemu. Originalni Cubrikov film i prva knjiga su nastali kao zajednički Cubrikov i Clarkeov "multimedijalni" projekat i hajde de, može proći, nastavak 2010 isto nije loš, ali 2061 je obični ispodprosječni svemirski triler a 3001 je futurističko sranje gdje se tri četvrtine knjige ispucava sa "kako će izgledati budućnost" i onda pred kraj ima nešto malo radnje.

Jedino Clarkovo što mi je bilo onako baš sjajno su "Grad i zvijezde" i "Randevu sa Ramom" (samo originalna Rama, nastavci Rame su još gori od 3001, jedva čitljivo). Ali ni to nije dovoljno dobro pa da kažem da su u pitanju neka monumentalna SF djela u rangu s npr. Herbertom ili Simmonsom.
ma nije on precijenjen nego je samo KLASIK... jedan od prvih velikana što se kaže... ideje su mu kao prvaku odlične... sve je to međutim danas pregaženo...internet je sve te sprčio :D

a tu je veliki zlotvor bio Živković Zoran koji je svoj magisterij ili doktorat šta li već nametao cijeloj bivšoj državi i klark je iskakao iz paštete

nastavci rame su nešto najgore što postoji... treći i 4. dio sam čitao svaku 10. stranicu :lol: :lol: :lol: :lol: smeće mislim da to ni klark nije pogledao nego da je gentri li to napisao a ovaj se potpisao... začudo... GENTRI nije ništa drugo napisao poslije ako se ne varam

odiseja prva knjiga je beton... posljednja knjiga jedna velika zahvala i oproštajni govor... dvojka i trojka su prežvakavanje originalne priče... sve to fino piše u knjizi izgubljeni svjetovi 2001.
Post Reply