Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#10026 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

Tvrtko Kulenović, Istorija bolesti
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10027 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Image
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#10028 Re: Šta trenutno čitate?

Post by miki27A »

Deadly glow:
Image
https://www.amazon.com/Deadly-Glow-Radi ... 0875532454

Kako su radnice umirale od trovanja radijumom dok su farbale kazaljke i lica na satovima (da sjaje u mraku)
Deadly Glow is an important story of a public health tragedy. It chronicles the lives of numerous young women who worked in radium application plants in the early 1900s painting numerals on instrument and watch dials. From their experience, the harmful effects of radium deposited in the body became known. The victims suffered from skin ulcerations, tumors, and other severe medical symptoms. Physicians were baffled and misdiagnosed their conditions as heart disease and even syphilis. Solving the intriguing mystery of the workers' disabling, yet unknown, disease would be a complex and difficult task requiring brilliant detective work of several investigators. In time, this tragedy would be recognized as the worlds' first mass experience with injury and death caused by exposure to atomic radiation. This is a compelling story for occupational medicine, health physics, radiation safety, and public health workers. But for all people, Deadly Glow will tell the dreadful tale and heroic conclusion of a public health disaster.
Ja ovako naletim na neke naslove kojima se kosa dize na glavi kad procitaju, ali meni je bas zanimljivo stivo.


Image
https://www.amazon.com/Heat-Wave-Autops ... 0226443221
On Thursday, July 13, 1995, Chicagoans awoke to a blistering day in which the temperature would reach 106 degrees. The heat index, which measures how the temperature actually feels on the body, would hit 126 degrees by the time the day was over. Meteorologists had been warning residents about a two-day heat wave, but these temperatures did not end that soon. When the heat wave broke a week later, city streets had buckled; the records for electrical use were shattered; and power grids had failed, leaving residents without electricity for up to two days. And by July 20, over seven hundred people had perished-more than twice the number that died in the Chicago Fire of 1871, twenty times the number of those struck by Hurricane Andrew in 1992--in the great Chicago heat wave, one of the deadliest in American history.

Heat waves in the United States kill more people during a typical year than all other natural disasters combined. Until now, no one could explain either the overwhelming number or the heartbreaking manner of the deaths resulting from the 1995 Chicago heat wave. Meteorologists and medical scientists have been unable to account for the scale of the trauma, and political officials have puzzled over the sources of the city's vulnerability. In Heat Wave, Eric Klinenberg takes us inside the anatomy of the metropolis to conduct what he calls a "social autopsy," examining the social, political, and institutional organs of the city that made this urban disaster so much worse than it ought to have been.

Starting with the question of why so many people died at home alone, Klinenberg investigates why some neighborhoods experienced greater mortality than others, how the city government responded to the crisis, and how journalists, scientists, and public officials reported on and explained these events. Through a combination of years of fieldwork, extensive interviews, and archival research, Klinenberg uncovers how a number of surprising and unsettling forms of social breakdown--including the literal and social isolation of seniors, the institutional abandonment of poor neighborhoods, and the retrenchment of public assistance programs--contributed to the high fatality rates. The human catastrophe, he argues, cannot simply be blamed on the failures of any particular individuals or organizations. For when hundreds of people die behind locked doors and sealed windows, out of contact with friends, family, community groups, and public agencies, everyone is implicated in their demise.

As Klinenberg demonstrates in this incisive and gripping account of the contemporary urban condition, the widening cracks in the social foundations of American cities that the 1995 Chicago heat wave made visible have by no means subsided as the temperatures returned to normal. The forces that affected Chicago so disastrously remain in play in America's cities, and we ignore them at our peril.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#10029 Re: Šta trenutno čitate?

Post by listopad »

Image

Hard sci-fi autora Grega Egana, bivseg programera iz Australije koji od pocetka 90ih radi uglavnom kao pisac.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#10030 Re: Šta trenutno čitate?

Post by peepeep »

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10031 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Image
User avatar
King_Kenny
Posts: 4332
Joined: 03/01/2010 10:41

#10032 Re: Šta trenutno čitate?

Post by King_Kenny »

Gojeni H wrote:Image
:thumbup:
u originalu ili hrvatski prijevod?
User avatar
King_Kenny
Posts: 4332
Joined: 03/01/2010 10:41

#10033 Re: Šta trenutno čitate?

Post by King_Kenny »

Image

Odlična knjiga.
User avatar
BambiGZ
Posts: 182
Joined: 10/07/2012 08:06

#10034 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BambiGZ »

Borim se... Nekako me ne privlaci bas, ali eto borim se...

Image
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#10035 Re: Šta trenutno čitate?

Post by omar little »

nassim taleb antifragile
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#10036 Re: Šta trenutno čitate?

Post by pukepuke »

Pošto ne znam ništa o Nigeriji i Nigerijcima, meni vrlo zanimljiva.
Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10037 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

King_Eric wrote:
Gojeni H wrote:Image
:thumbup:
u originalu ili hrvatski prijevod?
Original.
BJB
Posts: 4522
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#10038 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BJB »

Image knjiga za odmor :D
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#10039 Re: Šta trenutno čitate?

Post by karanana »

Kad sam bio hodza.

Ako predjete preko prvih par stranica sa veoma kratkim i pomalo nejasnim recenicama, vrlo brzo cete skontati ko je ko. I onda vas pisac uvodi u njegov dozivljaj s grbavice. Slikovito opisujuci mjesto i lokaciju. Ako poznajete ulice, zgrade, radnje, ulaze.....kao da ste tu tada u trenutku radnje.
Ovaj roman dusu dao za film. Podsjeca na remake.

Ps: je li ko citao? Interesuje me da li pisac opisuje sexanje u njegovom stanu u kovacicima u prvom dijelu romana? Mozda nisam skonto. Meni se ucinilo da jeste. Ali ja sam slucaj za frojda pa ne vjerujem sam sebi. Meni se od dva vrha igmana ili bjelasnice iznad pazarica cini da su u pitanju zenske sise.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10040 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

karanana wrote:Kad sam bio hodza.

Ako predjete preko prvih par stranica sa veoma kratkim i pomalo nejasnim recenicama, vrlo brzo cete skontati ko je ko. I onda vas pisac uvodi u njegov dozivljaj s grbavice. Slikovito opisujuci mjesto i lokaciju. Ako poznajete ulice, zgrade, radnje, ulaze.....kao da ste tu tada u trenutku radnje.
Ovaj roman dusu dao za film. Podsjeca na remake.

Ps: je li ko citao? Interesuje me da li pisac opisuje sexanje u njegovom stanu u kovacicima u prvom dijelu romana? Mozda nisam skonto. Meni se ucinilo da jeste. Ali ja sam slucaj za frojda pa ne vjerujem sam sebi. Meni se od dva vrha igmana ili bjelasnice iznad pazarica cini da su u pitanju zenske sise.
Ima li preklapanja sa pisanjima forumskog druga O'zone?
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#10041 Re: Šta trenutno čitate?

Post by karanana »

ExNihilo wrote:
karanana wrote:Kad sam bio hodza.

Ako predjete preko prvih par stranica sa veoma kratkim i pomalo nejasnim recenicama, vrlo brzo cete skontati ko je ko. I onda vas pisac uvodi u njegov dozivljaj s grbavice. Slikovito opisujuci mjesto i lokaciju. Ako poznajete ulice, zgrade, radnje, ulaze.....kao da ste tu tada u trenutku radnje.
Ovaj roman dusu dao za film. Podsjeca na remake.

Ps: je li ko citao? Interesuje me da li pisac opisuje sexanje u njegovom stanu u kovacicima u prvom dijelu romana? Mozda nisam skonto. Meni se ucinilo da jeste. Ali ja sam slucaj za frojda pa ne vjerujem sam sebi. Meni se od dva vrha igmana ili bjelasnice iznad pazarica cini da su u pitanju zenske sise.
Ima li preklapanja sa pisanjima forumskog druga O'zone?
Tek sam na 60 i nekoj stranici od oko 600. Tek drugi maj i zakuhavanje. Moglo bi biti preklapanja. Spominje vec kafanu koja im je bila stab a mislim da ju je i chika ozone spominjao. Mada nisam siguran da li je ozone spominjao romu ili neku drugu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10042 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

Oke, javi kad završiš. Koliko košta knjiga? I šta reče O'zone tamo na temi, nisam upratio, je li poznavao Ovčinu?
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#10043 Re: Šta trenutno čitate?

Post by karanana »

Ne znam da ga je spominjo po imenu. Ne sjecam se. Ovcina je bio u zgradi u kojoj je mala posta.
Poodavno sam cito ozona i temu.
25 je knjiga u buybooku.
doktor78
Posts: 3014
Joined: 14/09/2006 11:02

#10044 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

karanana wrote:
Interesuje me da li pisac opisuje sexanje u njegovom stanu u kovacicima u prvom dijelu romana? Mozda nisam skonto. Meni se ucinilo da jeste.
Da :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10045 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Image

Cisti, neiskvareni stoicizam.
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#10046 Re: Šta trenutno čitate?

Post by karanana »

doktor78 wrote:
karanana wrote:
Interesuje me da li pisac opisuje sexanje u njegovom stanu u kovacicima u prvom dijelu romana? Mozda nisam skonto. Meni se ucinilo da jeste.
Da :D
Opa. Evo citam dalje. Jel ovo karno i svoju pomagacicu i humanitarku iz ulaza? Nekom rat nekom brat.
User avatar
mondo bizarro
Posts: 62826
Joined: 16/07/2009 00:24
Location: sa yossarianom na pianosi

#10047 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mondo bizarro »

Kuhanje-Slađana Nina Perković, zbirka priča, ima morbidnih i komičnih momenata, prenosa itd, nije loše :D
doktor78
Posts: 3014
Joined: 14/09/2006 11:02

#10048 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Image
Nevjerovatno kakvu je transformaciju doživio ovaj Drašković: od notornog nacionaliste, podstrekača mržnje prema Muslimanima-Bošnjacima kroz knjigu "Nož", sada je počeo pisati knjige u kojima za raspad Jugoslavije optužuje Miloševića i generalsku kliku oko njega
User avatar
King_Kenny
Posts: 4332
Joined: 03/01/2010 10:41

#10049 Re: Šta trenutno čitate?

Post by King_Kenny »

Imre Kerteš - Besudbinstvo (u prijevodu Aleksandra Tišme)

Image
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10050 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Image

ova edicija nema veze naslovna s radnjom

uglavnom roman o vanzemaljcima :D civilizacije negdje daleko u svemiru ali su u razvoju negdje kao mi 1875. :D znači odlaze osmanlije :lol:

nije nešto
Post Reply