Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#14301 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by BJB »

Mrsko mi slikati, ja odgledala ovu kuharicu i umjesto govedine, stavila puretinu, nisam stavila rize ni priblizno koliko ona, jesam povrca puno..
https://www.youtube.com/watch?v=ifHModo5Sa0
Ja i ja sam stavila 1 solju rize sto je za nas previse, bice Jollof rice i sutra. :D Pravo je ukusna..Umjesto Knor kockica sam stavila Natur vegetu, djumbir u prahu umjesto friskog..
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#14302 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by musicman80 »

Ovoliko hrane, a niko na rucak ne zove :D
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#14303 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by graue_maus »

BJB wrote:Mrsko mi slikati, ja odgledala ovu kuharicu i umjesto govedine, stavila puretinu, nisam stavila rize ni priblizno koliko ona, jesam povrca puno..
https://www.youtube.com/watch?v=ifHModo5Sa0
Ja i ja sam stavila 1 solju rize sto je za nas previse, bice Jollof rice i sutra. :D Pravo je ukusna..Umjesto Knor kockica sam stavila Natur vegetu, djumbir u prahu umjesto friskog..
22 Minute za jedan recept svaka Cast da si Sve pregledala :nevjerujem:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#14304 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by sadie_forever »

Pravila spagete sa bolonjez sosom

jel ko cuo za kolac KOH? u Srbiji tradicionalan,nisam probala ali po slikama mi izgleda ekstra,pa probati :D
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#14305 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by BJB »

graue_maus wrote:
BJB wrote:Mrsko mi slikati, ja odgledala ovu kuharicu i umjesto govedine, stavila puretinu, nisam stavila rize ni priblizno koliko ona, jesam povrca puno..
https://www.youtube.com/watch?v=ifHModo5Sa0
Ja i ja sam stavila 1 solju rize sto je za nas previse, bice Jollof rice i sutra. :D Pravo je ukusna..Umjesto Knor kockica sam stavila Natur vegetu, djumbir u prahu umjesto friskog..
22 Minute za jedan recept svaka Cast da si Sve pregledala :nevjerujem:
Malo sam ubrzavala :D Jos pravi greske dok prica, pa para usi, ali pregurala sam nekako..I malo je dosadna...Look at this (kuhacom prevrce komadic mesa) It looks divine..Interesantno, koliko ulja nakrkaju u ovaj recept, ludnica..
https://www.youtube.com/watch?v=zJ4jRnVxNV4 Ovu je ugodno slusati.
REkao bi covjek ove Afrikanke sve s blenderom rodjene..Sve prave recept po materinom a niti jedna ne zna iskrizati luk na sitno. :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#14306 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

Hm, ja ne koristim Vegetu, ni kocku, ni C niti bilo kakve industrijske mjesavine u kuhinji godinama. Samo cisto zacinsko bilje, suseno, mljeveno, svjeze. Ne znam, meni kad Vegetu stavim, svako jelo isto. Probala sam i saNatur, isto mi. Pa batalila. Sad se igram.

Mogla bih bas ovu rizu probati. Tnx

Btw, slazem se za ulje, znaci ja ovoliko potrosim za heftu -dvije :shock:
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#14307 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

mene srklet od te prve uhvatio. dosadna je, ne umije, gledala je previse kuharskih videa i emisija pa misli da se kopiranjem onoga sto i kako pricaju pravi "recept video".
cijelo vrijeme vice vanderful stok, luk et det stok, kaki crni stok, vodurina obicna sa volikim komadima luka i malo onog muckurisa iz blendera sto je stavila. u putu se srelo nije sa stock. ne razumijem cemu zilavljenje mesa kuhanjem? sto ga ne sear prvo da se ukus i aroma dobiju i polako onda, ako vec sve pravi odvojeno. nisam ovo jelo nikad pravila ali mi nekako logicno izgleda da se sve ovo zajedno treba praviti pa se onda meso moze polako kuhati. one pot dish neki. kako god prvo sear.
od kolicine soli koju stavlja mi ruzno bilo, just a little salt i skrha kasiku soli. u sve zivo sto pravi odvojeno :-) i povrh svega toga te kocke koje su ziva sol. ne znam kako uopce bilo kakav ukus moze prodrijeti, utrnu sva cula od slanoce. i ulje isto :-)

kad se pravi ovako nesto za demonstraciju degutantno je pravit tri kile rize brate. napravi normalnu 4 osobe mjeru a ne za bataljon jer si tako naucila.

tacno me srkelt ufatio. :D sto je najgore ja cak ni ne volim narocito rizu, rizu na bazi paradajza jos manje, ali sam je odgledala. :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#14308 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Tomahawk11 »

Tersu, sve ti smeta :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14309 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

omar little wrote: ne razumijem cemu zilavljenje mesa kuhanjem? sto ga ne sear prvo da se ukus i aroma dobiju i polako onda, ako vec sve pravi odvojeno. nisam ovo jelo nikad pravila ali mi nekako logicno izgleda da se sve ovo zajedno treba praviti pa se onda meso moze polako kuhati. one pot dish neki. kako god prvo sear.
od kolicine soli koju stavlja mi ruzno bilo, just a little salt i skrha kasiku soli. u sve zivo sto pravi odvojeno :-) i povrh svega toga te kocke koje su ziva sol. ne znam kako uopce bilo kakav ukus moze prodrijeti, utrnu sva cula od slanoce. i ulje isto :-)



tacno me srkelt ufatio. :D sto je najgore ja cak ni ne volim narocito rizu, rizu na bazi paradajza jos manje, ali sam je odgledala. :lol:
Meso kada se na jakoj temperaturi -sear- zagori iz vana ,napravi se korica-koja cuva djuseve u mesu, kao i svi sastojci-ne treba isto vrijeme kuvanja za sve dodatke,povrce.
Ovaj nacin kuvanja je garantovan za ukusno jelo. Ne moras stavljati kocke-mada ima kocki, bez soli-kocke su nesto kao -demi glace - koncentrat ukusa.
Nas bosanski lonac se kuva sve zajedno -pokusaj ga pripremiti odvojeno na pola sve sastojke , osjetiti ces ukus svakog dodatka a ne jedan neindentifikovani ukus -koji nije los ali nije pravi.
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#14310 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

moj post je bio vise retoricke prirode. ali ajde sad . pazljivim citanjem se da vidjeti da propitujem kuhanje mesa a ne cemu sluzi sear. karmelizacija mesa mi ima vise smisla sa zivim mesom nego sa prokuhanim. no, to je, kao i sve ostalo kad je u pitanju kuhanje, stvar osobnih preferenci. neko voli i preferira kuhano meso, neko ne. ja ne. volim karmelizirano meso i volim ukus od deglazed pan. za razliku od nje kojoj je voda od mesa kuhanog 10 minuta super.

kocke su kemijski koncentrati, modificirani, ne vidim potrebu za koristenjem. ja osobno. zacini i bilje su i vise nego dovoljni za aromu i ukus.
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#14311 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

Tomahawk11 wrote:Tersu, sve ti smeta :D
nisam jedina, vidis da i zene gore govore da je dosadna. :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#14312 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Tomahawk11 »

omar little wrote:
Tomahawk11 wrote:Tersu, sve ti smeta :D
nisam jedina, vidis da i zene gore govore da je dosadna. :D
Onda ti je oprošteno :D
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#14313 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by pukepuke »

Ja recepte s Tasty-ja prebacim u pisani oblik, pa je recept za jollof ovaj. Ovoliko riže je i meni previše, prvi put kad sam je pravila smanjila sam količinu otprilike, neki dan kad sam je pravila stavila sam 250 g i opet je bilo previše, ostalo za sljedeći dan. Po ovom receptu se sol uopće ne stavlja, ja volim neslano ali mi je prvi put jelo bilo ipak malo previše neslano, pa sam drugi put dodala malo soli. Inače, nisam imala temeljca, pa sam samo radi ovog jela kupila kocku nakon sigurno 20 godina. Drugi put sam količinu ulja također smanjila, zbog manje količine riže.

Riža Jollof s piletinom


Sastojci:
6 rajčica (izrezanih na krupnije komade)
1 crvena paprika babura (izrezana na četvrtine)
1 glavica luka (izrezana na četvrtine)
1 ljuta papričica
Staviti u blender i izmiksati.

1 glavica luka
2 žlice ulja + 120 ml ulja
450 g piletine (karabataci, bataci, prsa, po želji)
2 žlice curryja
1 čajna žlica majčine dušice
400 g parboiled riže
2 kocke za juhu i 150 ml vode ili 150 ml temeljca

Priprema:
U širu šerpu staviti 2 velike žlice ulja, dodati nasjeckanu glavicu luka i piletinu. Promiješati i dodati curry. Kratko prodinstati i maknuti iz šerpe, pa u šerpu usuti usitnjeno povrće. Neka zavrije i zgusne se. Potom dodati 120 ml ulja i majčinu dušicu i promiješati. Dodati piletinu i rižu, kocke za juhu i 150 ml vode (ili 150 ml temeljca). Šerpu pokriti alu-folijom, poklopiti poklopcem i kuhati na tihoj vatri 30 minuta.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14314 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

omar little wrote:moj post je bio vise retoricke prirode. ali ajde sad . pazljivim citanjem se da vidjeti da propitujem kuhanje mesa a ne cemu sluzi sear. karmelizacija mesa mi ima vise smisla sa zivim mesom nego sa prokuhanim. no, to je, kao i sve ostalo kad je u pitanju kuhanje, stvar osobnih preferenci. neko voli i preferira kuhano meso, neko ne. ja ne. volim karmelizirano meso i volim ukus od deglazed pan. za razliku od nje kojoj je voda od mesa kuhanog 10 minuta super.

kocke su kemijski koncentrati, modificirani, ne vidim potrebu za koristenjem. ja osobno. zacini i bilje su i vise nego dovoljni za aromu i ukus.
To i jeste najukusnije meso i na taj nacin pripremljeno.
No, ja ga vec godinama izbjegavam, pogotovo przeno. Ako i jedem to je kuvano -zbog osjetljivog stomaka.
Ja vegetu uopste ne koristim,kao i te kocke i mislim da nije preporucljiva.Prave je sada bez MSG,svejedno nije mi nesto.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#14315 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

ja crveno przno meso, haman zivo, zaprzeno eto tek toliko da ne skace po tanjiru.
ako je kuhano/peceno onda marinirano, (leso u pretisu, recimo, sa zacinima... mljac) baska sto volim malo jace okuse, slanije, ljuce i to.
kad pravim neki gulas ili bamiju ili grasak, onda meso krckam 2-3 sata da bude mekano a da se okusi stope.

nisam nikad ovako preipremala kao ona (kuhanje, pa przenje). cak i kvrgusu kad pravim, ne prokuham nego zaprzim meso, uzme mi kuhanje sav ukus. uopce nemam predstavu kakav okus ima onda to meso u rizi i jel' zilavo.

ogladnih :-D

Jucer:
Losos u biber marinadi; brokule s maslinovim uljem i koprom; domaci bijeli hljeb sa puterom, medom, lanenim i susam sjemenkama; sok od zove, limuna, meda, djumbira i mente; paradajz. Nije kakva slika, glad je bila jaca.

Image
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#14316 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by edo_79 »

hadzinicasa wrote:janjetja pletjkica s mladim krompiritjima <3
(pola krompiritja vrutjih pocopano...)
Image


the kraljica kolaca, to nije ni kolac, to je poezija..... meni najdraza (nisam uslikala slagirane)
Image
MA TO HADŽINICE ..... konačno žeMsko koje zna šta valja :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#14317 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zijancer »

hadzinicasa wrote: Jucer:
Losos u biber marinadi; brokule s maslinovim uljem i koprom; domaci bijeli hljeb sa puterom, medom, lanenim i susam sjemenkama; sok od zove, limuna, meda, djumbira i mente; paradajz. Nije kakva slika, glad je bila jaca.

Image
ledo losos?
jao ca sam ja uradila od toga :mrgreen:
zalijepilo se za tavu toliko da se kasikom moralo strugati, kao kaša, ukus se potpuno izgubio, ni nalik na ribu
ali zato sljedeci put pamet u glavu, a tatu za sporet
on je odledio kako treba, pa ubrusom dobro prosusio, pa u brasno ovlas i na najvrelije ulje, samo jedno prevrtanje i stop
extra bilo

:P
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#14318 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

salata sa brussel sprouts, rutabagom, jabukom, orasima, jos nekim orasastim, susenim brusnicama (cranberries, jel to brusnica?) i avokadom i domacim dresingom od blue cheese. :D
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#14319 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by John Cleese »

omar little wrote:salata sa brussel sprouts, rutabagom, jabukom, orasima, jos nekim orasastim, susenim brusnicama (cranberries, jel to brusnica?) i avokadom i domacim dresingom od blue cheese. :D
Da, to je brusnica :D
Ja, na primjer, to ne mogu smislit' u slanim jelima, da me ubijes :|
A svojim sam ocima gled'o ljude kako se dave curetinom i sosom od brusnice...

Citajuci dalje sta je sve bilo u toj salati, sjetih se posalice iz filma 84 Charlie Mopic:

What's the Jolly Green Giant most afraid of?

Avocado pickers :D :run:
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#14320 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by John Cleese »

hadzinicasa wrote:Image
Punjene tikvice! Mljac :D :D
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#14321 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vazi »

sadie_forever wrote:Pravila spagete sa bolonjez sosom

jel ko cuo za kolac KOH? u Srbiji tradicionalan,nisam probala ali po slikama mi izgleda ekstra,pa probati :D
To se pravilo u onoj drzavi , ako je to ovo na sto ja mislim to je kolac od griza preliven zaljevom od mlijeka i secera, djeca su to u vrticu listila .
Meni je malo bio presladak, ne sjecam se recepta.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#14322 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

John Cleese wrote:
Punjene tikvice! Mljac :D :D
velis, tu je to ne'dZe. :-D
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#14323 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by John Cleese »

hadzinicasa wrote:
John Cleese wrote:
Punjene tikvice! Mljac :D :D
velis, tu je to ne'dZe. :-D
Hinim nepoznavanje domace kuhinje, ne bi li me pozvali da probam :D :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14325 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

zijancer wrote:
hadzinicasa wrote: Jucer:
Losos u biber marinadi; brokule s maslinovim uljem i koprom; domaci bijeli hljeb sa puterom, medom, lanenim i susam sjemenkama; sok od zove, limuna, meda, djumbira i mente; paradajz. Nije kakva slika, glad je bila jaca.

Image
ledo losos?
jao ca sam ja uradila od toga :mrgreen:
zalijepilo se za tavu toliko da se kasikom moralo strugati, kao kaša, ukus se potpuno izgubio, ni nalik na ribu
ali zato sljedeci put pamet u glavu, a tatu za sporet
on je odledio kako treba, pa ubrusom dobro prosusio, pa u brasno ovlas i na najvrelije ulje, samo jedno prevrtanje i stop
extra bilo



:P

Meni je losos samo dobar sa rostilja.Premazati uljem i malo soli .
Mislim da lososu ne treba brasno.Meni najukusniji i nasladji dio je stomak,na slici lijevi tanji sloj.

Kupovala sam ga -kod Trznice mala ribarnica-sva roba super.
Post Reply