Šta smo onda mi ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1 Šta smo onda mi ?

Post by condy »

O ovome u posljednje vrijeme dosta razmišljam. Nije mi bilo sve najjasnije i nisam imao prave riječi na sva svoja zapažanja. Savršenostvo izražaja Meše Selimovića, odgovorilo je na sve moje nedoumice i još me mnogo toga svjesnim učinilo. Siguran sam da mi nismo ni svjesni, jer ni ja nisam bio, koliko imamo pogrešnu predodžbu o sebi, prije svega kao nečemu dobrom i neviđenom.


Pametni su ovo ljudi. Primaju nerad od Istoka, ugodan život od Zapada; nikuda ne žure, jer sam život žuri, ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doći će što je određeno, a od njih malo šta zavisi; zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da često budu zajedno; malo kome vjeruju, a najlakše ih je prevariti lijepom riječi; ne liče na junake, a najteže ih je uplašiti prijetnjom; dugo se ne osvrću ni na što, svejedno im je što se oko njih dešava, a onda odjednom sve počne da ih se tiče, sve isprevrću i okrenu na glavu, pa opet postanu spavači, i ne vole da se sjećaju ničeg što se desilo; boje se promjena jer su im često donosile zlo, a lako im dosadi jedan čovjek makar im činio i dobro. Čudan svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, živi i nadom i sevapom i ne znaš šta nadjača i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga. A povrh svega moji su i ja njihov, kao rijeka i kaplja, i sve ovo što govorim kao o sebi da govorim.

A mi nismo ničiji, uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Zar je onda čudno što smo siromašni? Stoljećima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ni tko smo, zaboravljamo već da nešto i hoćemo, drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje nemamo, mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo, najtužniji vilajet na svijetu, najnesretniji ljudi na svijetu, gubimo svoje lice a tuđe ne možemo da primimo, otkinuti a ne prihvaćeni, strani svakome i onima čiji smo rod, i onima koji nas u rod ne primaju. Živimo na razmeđi svjetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila, i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo pametni iz prkosa.

Šta smo onda mi? Lude? Nesrećnici? Najzamršeniji ljudi na svijetu. Ni s kim istorija nije napravila takvu šalu kao s nama. Do jučer smo bili ono što želimo danas da zaboravimo. Ali nismo postali ni nešto drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne možemo više nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaćeni. Kao rukavac što ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema više toka ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. S nejasnim osjećanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadništva, nećemo da gledamo unazad, a nemamo kamo da gledamo unaprijed, zato zadržavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rješenja. Preziru nas i braća i došljaci, a mi se branimo ponosom i mržnjom. Htjeli smo da se sačuvamo, a tako smo se izgubili, da više ne znamo ni šta smo. Nesreća je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i nećemo iz nje. A sve se plaća, pa i ova ljubav. Zar smo mi slučajno ovako pretjerano mekani i pretjerano surovi, raznježeni i tvrdi, veseli i tužni, spremni uvijek da iznenadimo svakoga, pa i sebe? Zar se slučajno zaklanjamo za ljubav, jedinu izvjesnost u ovoj neodređenosti? Zar bez razloga puštamo da život prelazi preko nas, zar se bez razloga uništavamo, drukčije nego Ðemail, ali isto tako sigurno. A zašto to činimo? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno, znači da smo pošteni. A kad smo pošteni, svaka nam čast našoj ludosti!

Meša Selimović
Zašto smo ovakvi ?
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#2 Re: Šta smo onda mi ?

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Nismo mi takvi, shalio se Selimovic :-D
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#3 Re: Šta smo onda mi ?

Post by Smail Aga »

Biser pisane rijeci. Treba cesto procitati i treba shvatiti. Ko shvati otvara mu vidik do beskraja.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#4 Re: Šta smo onda mi ?

Post by harač »

to je citat hasana koji opisuje stanje "bošnjaka" nekad u 17. st. mnoge karakterne osobine su podjednako primjenjive na večinu ovih balkanskih plemena. specifičnost jeste ta pozicija na "granici naroda", odnosno poseban udes ovih ljudi o kojima priča:
[...] S nejasnim osjećanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadništva, nećemo da gledamo unazad, a nemamo kamo da gledamo unaprijed [...]
sasvim je moguće da je isto bilo tačno prije 300/400g., odnosno u vremenu kada hasan ovo izgovara; da je bilo tačno 60tih godina prošlog stoljeća kada je pisao ovo, već nisam siguran, ali iz njegovih memoara, ali i ispada kvazi-bošnjaka tipa kusturice, pokazuje da je još bio frišak taj historijski kompleks, ako se može nazvati tako. danas, naravno, to nije slučaj. ne samo da ne postoji "stid zbog otpadništva", već postoji, naročito u nacionalističkim krugovima, gnušanje na ideju "zajedničkog porijekla". selimovićev genij jeste u literarnoj kristalizaciji kolektivnog mentalnog stanja u jednom trenutku u vremenu (a čini mi se da je to nedavno vrijeme, a ne vrijeme osmanlija kada je roman smješten)
Last edited by harač on 28/06/2012 15:44, edited 1 time in total.
krtica_
Posts: 189
Joined: 06/05/2012 14:29

#5 Re: Šta smo onda mi ?

Post by krtica_ »

Da hocemo i za cas bi se mi pronasli i skontali. Posto necemo onda smo kulturno-nacionalne prostitutke.
Last edited by krtica_ on 28/06/2012 15:47, edited 1 time in total.
nickname-83
Posts: 111
Joined: 31/01/2011 20:26

#6 Re: Šta smo onda mi ?

Post by nickname-83 »

harač wrote:to je citat hasana koji opisuje stanje "bošnjaka" nekad u 17. st. mnoge karakterne osobine su podjednako primjenjive na večinu ovih balkanskih plemena. specifičnost jeste ta pozicija na "granici naroda", odnosno poseban udes ovih ljudi o kojima priča:
[...] S nejasnim osjećanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadništva, nećemo da gledamo unazad, a nemamo kamo da gledamo unaprijed [...]
sasvim je moguće da je isto bilo tačno prije 300/400g., odnosno u vremenu kada hasan ovo izgovara; da je bilo tačno 60tih godina prošlog stoljeća kada je pisao ovo, već nisam siguran, ali iz njegovih memoara, ali i ispada drugih kvazi-bošnjaka tipa kusturice, pokazuje da je još bio frišak taj historijski kompleks, ako se može nazvati tako. danas, naravno, to nije slučaj. ne samo da ne postoji "stid zbog otpadništva", već postoji, naročito u nacionalističkim krugovima, gnušanje na ideju "zajedničkog porijekla". selimovićev genij jeste u literarnoj kristalizaciji kolektivnog mentalnog stanja
Ovdje treba biti oprezan. Iako njegovo pisanje ima veliku književnu vrijednost, to ipak nisu historijske knjige. Treba sve staviti u kontekst vremena kada je to sve napisano.
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#7 Re: Šta smo onda mi ?

Post by Smail Aga »

harač wrote:to je citat hasana koji opisuje stanje "bošnjaka" nekad u 17. st. mnoge karakterne osobine su podjednako primjenjive na večinu ovih balkanskih plemena. specifičnost jeste ta pozicija na "granici naroda", odnosno poseban udes ovih ljudi o kojima priča:
[...] S nejasnim osjećanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadništva, nećemo da gledamo unazad, a nemamo kamo da gledamo unaprijed [...]
sasvim je moguće da je isto bilo tačno prije 300/400g., odnosno u vremenu kada hasan ovo izgovara; da je bilo tačno 60tih godina prošlog stoljeća kada je pisao ovo, već nisam siguran, ali iz njegovih memoara, ali i ispada kvazi-bošnjaka tipa kusturice, pokazuje da je još bio frišak taj historijski kompleks, ako se može nazvati tako. danas, naravno, to nije slučaj. ne samo da ne postoji "stid zbog otpadništva", već postoji, naročito u nacionalističkim krugovima, gnušanje na ideju "zajedničkog porijekla". selimovićev genij jeste u literarnoj kristalizaciji kolektivnog mentalnog stanja u jednom trenutku u vremenu (a čini mi se da je to nedavno vrijeme, a ne vrijeme osmanlija kada je roman smješten)
Nije : Stid zbog odpadnistva,nego : Stid zbog porijekla !! Naravno da se ovo moze i danas primjeniti itekako. Vanvremenska je konstrukcija,uvijek primjenljiva za ovu zemlju i njen narod.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#8 Re: Šta smo onda mi ?

Post by O'zone »

nickname-83 wrote:
harač wrote:to je citat hasana koji opisuje stanje "bošnjaka" nekad u 17. st. mnoge karakterne osobine su podjednako primjenjive na večinu ovih balkanskih plemena. specifičnost jeste ta pozicija na "granici naroda", odnosno poseban udes ovih ljudi o kojima priča:
[...] S nejasnim osjećanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadništva, nećemo da gledamo unazad, a nemamo kamo da gledamo unaprijed [...]
sasvim je moguće da je isto bilo tačno prije 300/400g., odnosno u vremenu kada hasan ovo izgovara; da je bilo tačno 60tih godina prošlog stoljeća kada je pisao ovo, već nisam siguran, ali iz njegovih memoara, ali i ispada drugih kvazi-bošnjaka tipa kusturice, pokazuje da je još bio frišak taj historijski kompleks, ako se može nazvati tako. danas, naravno, to nije slučaj. ne samo da ne postoji "stid zbog otpadništva", već postoji, naročito u nacionalističkim krugovima, gnušanje na ideju "zajedničkog porijekla". selimovićev genij jeste u literarnoj kristalizaciji kolektivnog mentalnog stanja
Ovdje treba biti oprezan. Iako njegovo pisanje ima veliku književnu vrijednost, to ipak nisu historijske knjige. Treba sve staviti u kontekst vremena kada je to sve napisano.
Tačno da nije historijska vrijednost ali...kad se pročita ovo, ja lično mogu u svakoj riječi da prepoznam današnjeg čovjeka posebno današnjeg Bošnjaka. Mada sam mislo da su ljudi ovdje postali ovakvi kakvi jesu poslije ovoga rata evo Meša me razuvjeri i onda nešto mislim pa je, to je nešto što je u našoj naravi i ne mjenja se nikad samo se nekad pritaji i čeka da izađe iz nas.
Post Reply