Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post Reply
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#76 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by hadzinicasa »

Banksy wrote:
odnos velikih sila prema istome, a Kojega su mirno gledale, niti ce popraviti rejting, polozaj ili ugled BiH u svijetu, otvoriti joj neka vrata koja su do sad bila zatvorena,

Sve to iznad, to ništa ne izlazi iz haških presuda, to je sve pitanje dosega exYu država pojedinačno, koliko su same uspjele da se izgrade i unaprijede i pozicioniraju u Evropi, to je ona tužna priča o kreditima koje je Bosna imala '95. o ugledu i simbolu koji smo zasluženo bili, tužna priča o traćenju tog kapitala i civilizacijskom srozavanju koje nam je postratno priredila SDA, o trošenju tog krvavo stečenog kredita,

Katarze ni u Srba ni u Hrvata neće biti, upravo zato jer nije bilo pobjednika, jer krivci nisu jasno označeni i imenovani, ni s istoka ni sa zapada, pa svi, cijela regija, plutamo u limbu, i dalje zaglavljeni etnoreligijskim narativima devedesetih, i nema s tim Hag nikakve veze,

Ja ipak vjerujem u Hag, kakav god da je, u njegov značaj, u povijest, u knjige, u pisanu riječ i tragove, i nadam se da će zlikovac dobiti veliku, ''bučnu'' kaznu koja će ostati za podsjećanje i pouku, mislim da je to jako važno,
pa upravo sam to htjela reci. mi smo svoju sansu prokockali. i sve je zalud. i eto mozemo se tjesiti da ce ta glasna kazna ostati da svjedoci, kad nista drugo nije, ali to nece promijeniti stanje na terenu, niti pogubljene zivote, niti 50 godina nazatka, niti protracenu buducnost, sav Kredit koji smo imali, sve donacije za obnovu i izgradnju, svu dobru volju i pranje obraza Koje smo trebali iskoristiti za razboj drustva umjesto za bogacenje pojedinaca.... da se utjesimo moralnom satisfakcijom...
ja opet ne vidim da iko ista uci iz Toga, podsjecanje se svelo na trgovanje kostima, instrumentaliziranje u cilju pribavljanja politickih poena, a njih opet u cilju postizanja samo i iskljucivo licne koristi, dok vise ne ostane nista. i sama ta cinjenica da pomislis kad ti neko ko apsolutno nema integriteta za uzeti u Usta Z od zrtava srebrenice, po ko zna koji put kurva tu istu frazu, da kazes: "... ma i ti vise i zrve Srebrenice..." je tako nezamislivo strasna i porazna i plasticno oslikava koliko je sve pojeftinjeno i koliko nista ama bas nista nije sveto.
meni licno je muka od Toga i kad god razmisljam o ovim stvarima zgadim se.
Zato ne vjerujem u Haag. i ove ispolitizirane iskalkulisane presude. Ne vidim pravdu u njima. Velim, ja sam prevelik skeptik i cinik i previse sam ogorcena na ova post-ratna dogadjanja, zato i kazem, spustam se na najnizi nivo covjeka kad ovome pricam. za sve drugo nisam pravi sagovornik.
Last edited by hadzinicasa on 20/11/2017 16:32, edited 1 time in total.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#77 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Banksy »

Da ne zaboravimo:



Poseban dio optužnice odnosi se na troipogodišnju opsadu Sarajeva, to jeste granatiranje grada i snajpersku vatru na civilno stanovništvo. Mladić je optužen za granatiranje ulica, stambenih zgrada, institucija i bolnica, u kojem je poginulo ili ranjeno više od deset hiljada građana, među kojima veliki broj djece i žena.




Krvava opsada trajala je čak 44 mjeseca,


U 1425 dana ubijena je 11.541 osoba, među kojima 1600 djece


Više od 50 hiljada ljudi bilo je lakše ili teže ranjeno.


Procjenjuje se da je iz 120 minobacača i 250 tenkova koje je od JNA preuzela vojska Republike Srpske pod zapovjedništvom zloglasnog generala Ratka Mladića, na grad dnevno u prosjeku ispaljeno 329 granata, a najviše 22. jula 1993. godine kada je na Sarajevo palo čak 3777 granata!


http://balkans.aljazeera.net/vijesti/pr ... oje-kcerke

User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#78 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Krokodajl »

Ne očekujem ništa, jer koliko god ga osude malo je, a i ovo što mu je nakačeno na teret u ovom procesu nije ni djelić onoga što je VRS činila u ratu.

Bez obzira na presudu on će u očima Srba ostati heroj, a što i ne bi.

Višegrad, Foča, Kalinovik, Trebinje, Nevesinje, Rudo, Čajniče, Zvornik, Bijeljina, Bosanski Brod, Bosanski Šamac, Modriča, Derventa, Prijedor, Bosanski Novi, Bosanska Gradiška, Bosanska Kostajnica, Skender Vakuf, Šipovo, Banja Luka, Teslić, Doboj, Prnjavor, Gacko, Bileća...

Sve Srpsko do Srpskog...

Duša me boli nekada kada idem Derventom, nema tog suda i te pravde koja može vratiti taj narod tamo.

Jedino eto, ostaje satisfakcija ako ga osude u što iskreno se nadam hoće, da će ostat zapisano za vijek vijekova da je zločinac i da su činjeni zločini.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#79 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by mali jomu »

Životni put Ratka Mladića poslije genocida: Kad je splasnula politička podrška, isplivao je kukavičluk.


Image



Bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, čiji potpis stoji iza najgnusnijih zločina počinjenih tokom proteklog rata u Bosni i Hercegovini, suočit će se 22. novembra 2017. s prvostepenom presudom, 22 godine nakon što je protiv njega prvi put podignuta optužnica. Upravo je to vrijeme bahatog generala pretvorilo u nemoćnog starca koji sažaljenje za svoje zločine traži u svojoj bolesti.

Protiv Mladića je, kao i protiv Radovana Karadžića, prva optužnica podignuta 25. jula 1995. godine, a optužen je za genocid i zločine protiv čovječnosti nad nesrpskim stanovništvom tokom rata u Bosni i Hercegovini. Riječ je o najtežim kvalifikacijama ratnih zločina u statutu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).

Uz genocid u Srebrenici, Mladić je optužen i za progone na političkim i vjerskim osnovama, istrebljenje i ubistva, deportacije, nečovječna djela, napade na civilno stanovništvo i njihovo terorisanje, kao i za uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce u maju i junu 1995. godine. Optužnica je od tada više puta nadopunjavana.

Na osnovu dokumenata Haškog tribunala, izjava svjedoka i razgovora sa sudionicima rekonstruirano je da se Mladić nakon počinjenog genocida u Srebrenici skrivao u vojnim objektima u Han Pijesku, a da se poslije krio na drugim lokacijama u Srbiji, gdje mu je bila osigurana apsolutna sigurnost i utočište.

Živio je slobodno, bez straha od hapšenja, prisustvujući fudbalskim utakmicama. Do 2003. godine bio je pod zaštitom srbijanske vojske. Nakon što su beogradske vlasti usvojile Zakon o saradnji s Haškim tribunalom, Mladić se i dalje skrivao uz pomoć male grupe prijatelja i, u posljednjim godinama, porodice.

Uhapšen je 2011. godine u srbijanskom selu Lazarevo, kod Zrenjanina, a koristio je lažne dokumente pod imenom Milorad Komadić. Suđenje je počelo godinu poslije, a s prekidima zbog bolesti i izbacivanjima iz sudnice zbog nedoličnog ponašanja trajalo je do 2016. godine.

Bosiljka Mladić, supruga stanara Scheveningena, kao i njihov sin Darko, nastojali su generala zbog njegovog zdravstvenog stanja prebaciti u Srbiju ili Rusiju, jer u pritvoru, navodno, nije adekvatno liječen. Tvrde da mu je potreban novi pregled neurologa i kardiologa.

Međutim, situacija je sasvim drugačija: u Hag je došao poslije nekoliko blažih moždanih udara ss visokim krvnim pritiskom i slabijom cirkulacijom. Njegovo stanje se, otkako je pod nadzorom liječnika u Hagu, znatno popravilo, što mu je omogućilo da četiri godine učestvuje u postupku i naposlijetku živ dočeka prvostepenu presudu.

Haško tužilaštvo je u završnoj riječi u decembru 2016. godine zatražilo da Mladić bude proglašen krivim po svim tačkama optužnice i da mu pretresno vijeće izrekne doživotnu kaznu zatvora. Tužilaštvo je izvođenje dokaza protiv Mladića završilo u februaru 2014. Dokazni postupak odbrane trajao je od maja 2014. do 16. augusta 2016. Završne riječi su iznesene od 5. do 15. decembra 2016. godine.


Pretresno vijeće je prethodno saslušalo svjedočenja 377 svjedoka u sudnici, a od tog broja 169 svjedoka je pozvalo tužilaštvo, a 208 svjedoka je svjedočilo za odbranu. U optužnici se Mladića tereti za genocid u Srebrenici i još šest općina u Bosni i Hercegovini, progon nesrpskog stanovništva širom BiH, terorisanje građana Sarajeva i zarobljavanje pripadnika UNPROFOR-a.

Poseban dio optužnice odnosi se na troipogodišnju opsadu Sarajeva, to jeste granatiranje grada i snajpersku vatru na civilno stanovništvo. Mladić je optužen za granatiranje ulica, stambenih zgrada, institucija i bolnica, u kojem je poginulo ili ranjeno više od deset hiljada građana, među kojima veliki broj djece i žena.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#80 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by GeeTnT »

PipiDugaDevetka wrote:
Perdita_Durango wrote: Smijurija od sudjenja.
Svoj ti pos'o gledaj, a suđenje je kvalitetno, samo da sRatko IZDRŽI do kraja suđenja. Sve mi je ljepši i rumeniji, k'o da se oporavio od 2 x MU.

U interesu srpskog naroda je da ga osude za genocid i tako bude imenovan krivac za zločin genocida, a ne da čitav jedan narod ostane genocidan.
.
Zao mi samo sto Pipi ne doceka ovu raspravu i presudu abd...jer bio je jedan od aktivnijih na temi o krvoloku.
zavrzlama
Posts: 10304
Joined: 15/01/2006 18:35

#81 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by zavrzlama »

Dejton je skrojen tako da nakon 1995 do danas ustavom stiti rezultate zlocina i etnickog ciscenja...tako da Haske presude nemaju nikakav uticaj na promjenu demoktatskih,moralnih i institucijalnih stanja u BIH...Zar bar iz moralnih razloga je trebalo Srebrenici dati specijalni status(Distrikt BIH)...

Haske presude meni izgledaju ovako:

Lopov istuce mene i moju porodicu,uzme dio mog dvorista i useli svog brata i njegovu porodicu...ja tuzim a sud osudi lopova na par godina zatvora a u mom dvoristu zivi rodbina od lopova jer je sud izracunao da je bezbolnije da ovi zive na tudjem nego ih iseljavati i zadovoljiti pravdu i moralnost...to je slucaj sa BIH..
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#82 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by bpsang »

Ako dobije 40 ili dozivotnu,al bolje 40 na njegovih 75 to mu dodje 115, da mu kosti stoje u TAMNICI dok istekne tih 40 ... sto znaci , ne ukopavati dok ne odsluzi ... Smrt Fašizmu Sloboda Narodu !
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#83 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by putokaz1 »

GeeTnT wrote:
putokaz1 wrote:-Ubjedljivu pobjedu SNSD HDZ i SDA
...mislim da je stvar preozbiljna i ne vidim razlog za sarkazam ili mahanjem stranackim zastavama. Ovde ima sigurno raje cijoj familiji nedostaje i po nekoliko dragih ljudi zbog zlikovca o kojem raspravljamo...malo postovanja nije na odmet.
Izvinjavam se ali
Ako bude presuda 40 godina,Profitirat će Dodik
Ako bude Doživotno+genocid u 6 općina profitirat će Bakir
O Presude Hrvatskim generalima profitirat će Dragan
Nažalost Žrtve mogu dobiti malo satisfakcije ako sud donese presedan da je bio(A JESTE) Genocid u 6 Općina i da Doživotnu-Što je malo vjerovatno
Najvjerovatnije je 40 godina,bez genocida u 6 Općina
Nerealno je i Doživotna ali više moguće nego
20/30 godina
Oslobađanje je NEREALNO
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#84 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by GeeTnT »

Niko nece profitirati....Bitno je zadovoljiti PRAVDU za buduce generacije...
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#85 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by It_is_a_Leclerc »

Problem sa bošnjačkim javnim mijenjem je to što je neko obične građane uvjerio da - ako nije genocid, nije ništa - što rezultira nepravedno strogim kritikama na rad haškog tribunala. Zločini protiv čovječnosti su na skali ratnih zločina tako visoko pozicionirani da sama činjenica da su gotovo svi nosioci vojne i civilne vlasti bosanskih Srba osuđeni za njih, sama po sebi ima težinu.

Genocid je strahovito teška kvalifikacija. Po statutu Haškog tribunala vrlo teško dokaziva. No, tužilaštvo je uspjelo izboriti da se Srebrenica kvalifikuje kao genocid.

Od presude Ratku Mladiću očekujem da bude progrlašen krivim za sve, osim za tačku 2. genocid u sedam bh. općina, i da dobije kaznu doživotnog zatvora. Mislim da je to vrlo realno s obzirom na činjenicu da su njemu podređeni - Stanislav Galić, Zdravko Tolimir i Ljubiša Beara - u jednakoj mjeri osuđeni na takve kazne sa daleko manjom odgovornošću.

U širem smislu, ne očekujem nikakvu promjenu na Balkanu. Mladić je čovjek ideologije, čovjek jednog sistema koji je još uvijek vrlo živ i vrlo vitalan. Kad je on otišao, velikosrpsku agendu u mirnodopskim uslovima preuzeo je neko drugi. I preuzimat će dok god se, na ovaj ili onaj način, ne provede denacifikacija srpskog naroda i suočavanje s prošlošću.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#86 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Matzan »

Često se spominje katarza.
Koliko znam iz istorije, dva su uspješna primjera katarze, oba iz WW II.
Njemačka, nakon ravnanja Berlina, Dresdena, Hamburga, Darmstadta isl., i
Japan, nakon Tokija, Hirošime, Nagasakija ... nakon čega su uslijedile bezuslovne kapitulacije,
suđenja sa izrečenim smrtnim kaznama, oduzimanje pljačke, reparacije, denacifikacija i ostale metode prevaspitavanja,
nakon čega se počelo govoriti o katarzi.

Katarza bi za naše buduće generacije bila vrjednija od većne dosadašnjih presuda, uključujući i sutrašnju presudu ovom usmrdjelom zlotvoru, ali do iste niti je došlo, niti će doći.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#87 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Alfons Kauders »

GeeTnT wrote:
putokaz1 wrote:-Ubjedljivu pobjedu SNSD HDZ i SDA
...mislim da je stvar preozbiljna i ne vidim razlog za sarkazam ili mahanjem stranackim zastavama. Ovde ima sigurno raje cijoj familiji nedostaje i po nekoliko dragih ljudi zbog zlikovca o kojem raspravljamo...malo postovanja nije na odmet.
Stvar jeste preozbiljna i pijetet je svakako potreban, ali ne mozemo zatvoriti oci pred politickim posljedicama:

Ako sud ne izadje u susret Srbiji - to znaci da ce u Srbiji i RS nacionalisti ostati na vlasti unedogled, praviti probleme
Ako sud ne izbaci onaj skakljivi djelic o UZP - u Hrvatskoj i FBiH ce HDZ ostati vjecno na vlasti, i nastaviti praviti pizdarije

A ako presude udovolje apetitima Hrvatske i Srbije? Nikom nista, jer SDA nije u mogucnosti da pravi bilo kakve probleme van BiH... To im je najbezbolnija opcija.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#88 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Alfons Kauders »

GeeTnT wrote:
Alfons Kauders wrote: Taj "teret isplativosti zlocina" ne nosi presuda, vec Dejton, a on se nece mijenjati presudama.

S obzirom da Dejton ostaje, bilo kakve presude koje bi srpsku i hrvatsku politiku u BiH proglasile zlocinackim su besmislene i samo bi napravile vise stete nego koristi u ocima tribunala i njegovih osnivaca. Najbolji dokaz da se zlocin isplati je postojanje BiH u ovom obliku koji je rezultat zlocina. Presude to ne mogu promijeniti, i to nije do Tribunala.

Mladica ce morati osuditi kako-tako, vjerovatno ce preskociti opstine u Krajini itd. To ce biti nesto kao utjesna nagrada za Bosnjake kad sedam dana kasnije dodje razocaravajuca presuda za Sestorku (bez kvalifikacije UZP-a i impliciranja Hrvatske).

Tribunal vise ne sudi. Ovo sad je samo stvar politike i lobiranja.
Odlicno, tribunal je znaci nebitan...pa cemu onda bilo kakva rasprava o presudama. Mislim da vecina Bosnjaka razmislja ovako: "Nevjerujem da ce Mladic dobiti sto zasluzuje", "MZ je ucesnik u zlocinu sto i potvrdjuje", "Mrze nas zato sto smo muslimani", .... elem, djeca nam odrastaju gledajuci kako babo pusti suzu zbog nepravde ili kad pita "zasto su ti ljudi cinili zlocine?" itd...
Sta ocekivati od njih kad odrastu? Nesto nevjerujem da ce bas svi biti "fina esdeaovska djeca" kao Tarik i biti klown politike koja nosi lagodan zivot...Bojim se da ce mnogi nositi "bijes" i kad tad ekspoldirati i napraviti upravo ono sto BH mrzitelji i zele i da bi nakon nekog vremena mogli da kazu "sad svijet zna zbog cega smo s njima ratovali"...
To tad nece biti moja briga. Nek EU rjesava, jer ce oni biti odgovorni.

Ako im se ne svidja taj ishod, jbg nisu nas trebali isporuciti na klanje
User avatar
BHCluster
Posts: 23360
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#89 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by BHCluster »

Neka ga puste.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#90 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by GeeTnT »

Alfonse

Cija je briga onaj lik koji je sjedeci u "limenci" cekajuci svoju narudzbu u masi ljudi preko puta prepoznao ubicu svojih roditelja u Zvorniku...jeli on briga onih taxista koji ga na vrijeme zaustavise kad je poceo davit cetnika na trotoaru. Da li je briga srebrenicana koji kazu "najteze mi pada sto na ulici prepoznajem pripadnike vrs koji su ucestvovali u razdvajanju porodica, a danas slobodno hodaju Srebrenicom"...Da, Alfonse...sigurno se EU crveni zbog toga...

.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11043
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#91 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Tito_i_Partija »

Matzan wrote:Često se spominje katarza.
Koliko znam iz istorije, dva su uspješna primjera katarze, oba iz WW II.
Njemačka, nakon ravnanja Berlina, Dresdena, Hamburga, Darmstadta isl., i
Japan, nakon Tokija, Hirošime, Nagasakija ... nakon čega su uslijedile bezuslovne kapitulacije,
suđenja sa izrečenim smrtnim kaznama, oduzimanje pljačke, reparacije, denacifikacija i ostale metode prevaspitavanja,
nakon čega se počelo govoriti o katarzi.

Katarza bi za naše buduće generacije bila vrjednija od većne dosadašnjih presuda, uključujući i sutrašnju presudu ovom usmrdjelom zlotvoru, ali do iste niti je došlo, niti će doći.
Da majke vam prestanite vise o ovoj nebulozi da je Japan dozivio katarzu. :roll:

Japan nije dozivio katarzu, nego su samo na kukavicki nacin prestali da pricaju o ratu i prave se kako nije nista bilo. Drugi svjetski rat i agresorska uloga Japana u istom se konstantno zataskava ili u najmanju ruku zaobilazi na sve moguce nacine. Djecu u skolama uopste ne uce o drugom svjetskom ratu, a da ne govorimo o bezbrojnim zlocinima koje su cinili Kinezima i Koreancima. A svako malo vole da dizu tenzije sa medijski publiciranim posjetama clanova vlade hramu Yasukuni, u kojem su sahranjena nekolicina osudjenih ratnih zlocinaca.

A da ne govorimo o njihovom skorasnjem "izvinjenju" koreanskim zenama, koje su u drugom svjetskom ratu bile prisiljene u prostituciju.
Rather than fully acknowledge the state’s responsibility for initiating the system of “comfort stations” (or brothels) the agreement offers a “heartfelt apology and remorse” but only for the “involvement of Japanese military authorities” in forcing South Korean women into sexual slavery. According to survivors and their advocates, this falls well short of a complete and meaningful apology. It does not recognize Japan’s role in establishing and maintaining the system of sexual slavery. It does not accept legal responsibility for the violations. It fails to meet criteria set out in international human rights norms that a public apology must be an “acknowledgement of the facts and acceptance of responsibility.”
O kakvoj katarzi pricas? Ovdje katarze nema.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#92 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Matzan »

Tito_i_Partija wrote:
Matzan wrote:Često se spominje katarza.
Koliko znam iz istorije, dva su uspješna primjera katarze, oba iz WW II.
Njemačka, nakon ravnanja Berlina, Dresdena, Hamburga, Darmstadta isl., i
Japan, nakon Tokija, Hirošime, Nagasakija ... nakon čega su uslijedile bezuslovne kapitulacije,
suđenja sa izrečenim smrtnim kaznama, oduzimanje pljačke, reparacije, denacifikacija i ostale metode prevaspitavanja,
nakon čega se počelo govoriti o katarzi.

Katarza bi za naše buduće generacije bila vrjednija od većne dosadašnjih presuda, uključujući i sutrašnju presudu ovom usmrdjelom zlotvoru, ali do iste niti je došlo, niti će doći.
Da majke vam prestanite vise o ovoj nebulozi da je Japan dozivio katarzu. :roll:

Japan nije dozivio katarzu, nego su samo na kukavicki nacin prestali da pricaju o ratu i prave se kako nije nista bilo. Drugi svjetski rat i agresorska uloga Japana u istom se konstantno zataskava ili u najmanju ruku zaobilazi na sve moguce nacine. Djecu u skolama uopste ne uce o drugom svjetskom ratu, a da ne govorimo o bezbrojnim zlocinima koje su cinili Kinezima i Koreancima. A svako malo vole da dizu tenzije sa medijski publiciranim posjetama clanova vlade hramu Yasukuni, u kojem su sahranjena nekolicina osudjenih ratnih zlocinaca.

A da ne govorimo o njihovom skorasnjem "izvinjenju" koreanskim zenama, koje su u drugom svjetskom ratu bile prisiljene u prostituciju.
Rather than fully acknowledge the state’s responsibility for initiating the system of “comfort stations” (or brothels) the agreement offers a “heartfelt apology and remorse” but only for the “involvement of Japanese military authorities” in forcing South Korean women into sexual slavery. According to survivors and their advocates, this falls well short of a complete and meaningful apology. It does not recognize Japan’s role in establishing and maintaining the system of sexual slavery. It does not accept legal responsibility for the violations. It fails to meet criteria set out in international human rights norms that a public apology must be an “acknowledgement of the facts and acceptance of responsibility.”
O kakvoj katarzi pricas? Ovdje katarze nema.

O katarzi iz guzice u glavu.
Današnji Japan nije ni sjena onog što je nekad bio. Od uloge cara pa nadalje.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#93 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Zejnep »

Nazalost nista. Nista ne ocekujem. Tresla se gora rodio se mis.
User avatar
BHCluster
Posts: 23360
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#94 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by BHCluster »

GeeTnT wrote:Alfonse

Cija je briga onaj lik koji je sjedeci u "limenci" cekajuci svoju narudzbu u masi ljudi preko puta prepoznao ubicu svojih roditelja u Zvorniku...jeli on briga onih taxista koji ga na vrijeme zaustavise kad je poceo davit cetnika na trotoaru. Da li je briga srebrenicana koji kazu "najteze mi pada sto na ulici prepoznajem pripadnike vrs koji su ucestvovali u razdvajanju porodica, a danas slobodno hodaju Srebrenicom"...Da, Alfonse...sigurno se EU crveni zbog toga...

.
Alije!
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#95 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by GeeTnT »

Jahhh....
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#96 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ako će rezultati njegovih zlodjela ostati na terenu onda mi je svejedno da li će biti doživotna ili će ga pustiti. Po meni to je glavni problem.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#97 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by drunken tiger »

Ima ono što bih ja volio a ima ono što očekujem da će se desiti. Ono što bih ja volio je da presuda bude osuđujuća, doživotni zatvor. Onda nakon toga da se Bošnjačka "intelektualna elita" udruži i jednom za sva vremena prekine priču o tom nesretnom ratu i genocidima u BiH. Tu mislim na to da se organizuju i poprave ugled BiH, Bošnjaka i da bošnjaci jednom za sva vremena ostave onaj identitet žrtve na kojem se cijela kultura i historija Bošnjaka zasniva. U protivnom odosmo u nepovrat. Sve se to može uraditi na jedan lijep i kulturan intelektualan način, kroz institucije, prijatelje iz svijeta (bez Turske jer oni još uvijek nisu usvojili rezoluciju o genocidu u Srebrenici i nisu istinsi prijatelji BiH), već iskoristiti NJemačku kao prijatelja i njihovo iskustvo nakon Drugog svjetskog rata.
Eh sad ono što očekujem. Neku mlaku presudu po nekoliko tačaka optužnice pa onda opet isti scenariji. Bošnjaci cvile, svijet mrzi muslimane...ono isto što smo gledali nakon presude Šešelju. Ona priča iz praznih Bošnjačkih glava i iste one elite koja nijšta nije uradila da se dostave dokazi i da se lobira u svijetu za istinu. Svi mi znamo šta smo preživjeli i to nama niko ne može uljepšavati. Očekujem da će presuda u bilo kojoj varijanti biti jako oružje u predizbornoj kampanji koja nam dolazi a isto tako i u odvraćanju pažnje od bitnih pitanja (akcize, zdravstvo, obrazovanje..)
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#98 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by drunken tiger »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ako će rezultati njegovih zlodjela ostati na terenu onda mi je svejedno da li će biti doživotna ili će ga pustiti. Po meni to je glavni problem.
:thumbup: To je to.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#99 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

drunken tiger wrote:Ima ono što bih ja volio a ima ono što očekujem da će se desiti. Ono što bih ja volio je da presuda bude osuđujuća, doživotni zatvor. Onda nakon toga da se Bošnjačka "intelektualna elita" udruži i jednom za sva vremena prekine priču o tom nesretnom ratu i genocidima u BiH. Tu mislim na to da se organizuju i poprave ugled BiH, Bošnjaka i da bošnjaci jednom za sva vremena ostave onaj identitet žrtve na kojem se cijela kultura i historija Bošnjaka zasniva. U protivnom odosmo u nepovrat. Sve se to može uraditi na jedan lijep i kulturan intelektualan način, kroz institucije, prijatelje iz svijeta (bez Turske jer oni još uvijek nisu usvojili rezoluciju o genocidu u Srebrenici i nisu istinsi prijatelji BiH), već iskoristiti NJemačku kao prijatelja i njihovo iskustvo nakon Drugog svjetskog rata.
Eh sad ono što očekujem. Neku mlaku presudu po nekoliko tačaka optužnice pa onda opet isti scenariji. Bošnjaci cvile, svijet mrzi muslimane...ono isto što smo gledali nakon presude Šešelju. Ona priča iz praznih Bošnjačkih glava i iste one elite koja nijšta nije uradila da se dostave dokazi i da se lobira u svijetu za istinu. Svi mi znamo šta smo preživjeli i to nama niko ne može uljepšavati. Očekujem da će presuda u bilo kojoj varijanti biti jako oružje u predizbornoj kampanji koja nam dolazi a isto tako i u odvraćanju pažnje od bitnih pitanja (akcize, zdravstvo, obrazovanje..)
Ma ja ko nas bre zavadi. :roll: Opet Bošnjaci problem a ne to što se politika Ratka Mladića i Karadžića nastavlja kroz institucije RS-a i Srbije. Ti baš nisi sav svoj?
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#100 Re: Sta ocekujete od presude Ratka Mladica

Post by GeeTnT »

Jbt..sudi se jednom od najvecih krvnika, koji u sudnici prelazi prstom preko vrata pokazujuci majkama kako bi ih rado poklao.... a ovde svaki drugi post kao da se Bosnjacima sudi..ili kako to neki vole napisat bosnjama. Trebali bi ovo, ono...

Jadno...
Post Reply