Sta kupiti ? (Dvogled)

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Mirzareli
Posts: 1028
Joined: 18/03/2013 20:34

#1 Sta kupiti ? (Dvogled)

Post by Mirzareli »

Htio bih sebi kupiti neki solidan dvogled ,inace bih ga koristio pri izlasku u prirodu i planine.. Posto se ne razumijem sta i kako.. Moze li mi neko preporucit neki dvogled da sebi kupim sa kojim optičkim preformansama i vizuelnm proporcijama za moje namjene.Ljep pozdrav ⭐
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2 Re: Sta kupiti ? (Dvogled)

Post by valjuga »

I mene interesuje tematika ...
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#3 Re: Sta kupiti ? (Dvogled)

Post by puz_u_salati »

Mirzareli wrote:Htio bih sebi kupiti neki solidan dvogled ,inace bih ga koristio pri izlasku u prirodu i planine.. Posto se ne razumijem sta i kako.. Moze li mi neko preporucit neki dvogled da sebi kupim sa kojim optičkim preformansama i vizuelnm proporcijama za moje namjene.Ljep pozdrav ⭐
Optika ko optika, ako je jasan pogled, nema zamućenja i sl, dobar je ma kakve marke bio.
Nekada je sarajevski Zrak proizvodio odlične dvoglede ali nema ih više nažalost. Sada je sve Kina.
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2610
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#4 Re: Sta kupiti ? (Dvogled)

Post by lonely_wolf »

Mirzareli wrote:Htio bih sebi kupiti neki solidan dvogled...
Vrlo je teško nekome dati preporuku ako ne dolazi iz ličnog iskustva, ali da probam odgovoriti na tvoje pitanje i bar malo ti olakšati odluku oko kupovine.
Ono oko čega trebaš povesti računa, a zbog naćina na koji će biti korišten, je da je dvogled vodootporan i da je otporan na prašinu, jer ukoliko dođe do prodora vlage i prašine za kratko vrijeme će optika postati neupotrebljiva, a servis košta više nego sama optika (pod uslovom da kod nas ima neko ko servisira optičke uređaje).
Sljedeća stvar na koju trebaobratiti pažnju je uvećanje koje dvogled daje. Iz nekog ranijeg iskustva sa optičkim uređajima ne bih ti preporućio uvećanje manje od 8x niti veće od 10x. Uvećanje manje od 8x je veoma pogodno za duže opservacije ali je veoma nepovoljno kada treba izdvojiti neki detalj radi širokog vidnog polja, takođe uvečanja preko 10x su nezahvalna za upotrebu "iz ruke", a zbog velikog uvećanja može doći i do glavobolje i mučnine.
Što se tiće promjera objektiva tu je stvar nešto lakša jer ćeš objektiv upotrebljavati u većini slučajeva po danu pa promjer od 42mm ili 50mm će apsolutno zadovoljiti tvoje potrebe (veći promjer objektiva više svjetla, više vidljivog detalja), a koliko vidim ti promjeri su i neki standard.
Vidno polje objektiva zavisi od okulara, naravno i od uvećanja, i za ove standardne ono iznosi od 5°-7° tj. 87-112m/1000m.
Uz ovo gore navedeno bih napomenuo da bi bilo poželjno da dvogled ima što manju masu radi nošenja, ali treba biti jako oprezan jer manja masa znaci da su leće u objektivima možda plastične.
Suma sumarum:
- vodootporan
- otporan na prašinu
- uvečanje i promjer objektiva (8x42, 8x50, 10x42, 10x50)
- kvaliteta izrade (plastične/staklene leće)

Što se tiće radnji kod nas je to "mrka kapa", koliko vidim jedino u ovim Army shopovima ima ponuda nekakvih, a o nekim renomiranim proizvođaćima (Nikon, Zeiss, Bushnell....) možemo samo sanjati i gledati recenzije po netu.

U svakom slučaju odredi gornju novčanu granicu, malo proguglaj i kod kupovine testiraj, tj. probaj da li ti odgovara raspon okulara, da li točak za fokusiranje radi fluidno, kada namjestiš okulare prema svojim očima i fokusiraš neki predmet da li ti daje jasnu sliku i naravno na kraju da li ti si sviđa izgled :D

Eto toliko od mene nadam se da sam ti iole pomogao oko izbora.
LP
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#5 Re: Sta kupiti ? (Dvogled)

Post by Heller »

Koji je najbolji za gledanje kona?
User avatar
HardCore
Posts: 2373
Joined: 17/05/2011 21:46

#6 Re: Sta kupiti ? (Dvogled)

Post by HardCore »

Heller wrote:Koji je najbolji za gledanje kona?
za to je najbolji neki s snimanjem, ako nije izmisljen treba ga izmislit hahah
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#7 Re: Sta kupiti ? (Dvogled)

Post by valjuga »

HardCore wrote:
Heller wrote:Koji je najbolji za gledanje kona?
za to je najbolji neki s snimanjem, ako nije izmisljen treba ga izmislit hahah
BETON

https://youtu.be/rj_Tme790tQ
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#8 Re: Sta kupiti ? (Dvogled)

Post by maliq53 »

Heller wrote:Koji je najbolji za gledanje kona?
Uzmi Nikon p900 pa ces vidjet sta je zumiranje :D :D

A sto se tice teme, kao sto je gore spomenuto nista iznad 10 jer ruka previse drhti pa nema sanse da mozes iskoristit veci zum... Ja imam neki made in ussr "tento" 10x50 (ima finog staza) i to je neka granica jer poslije dugog koristenja osjetim da me malo krene glava boljeti, posebno ako stojeci gledam gdje ruke vise drhte...
dragonz
Posts: 1786
Joined: 20/09/2008 13:12

#9 Re: Sta kupiti ? (Dvogled)

Post by dragonz »

puz_u_salati wrote: Optika ko optika, ako je jasan pogled, nema zamućenja i sl, dobar je ma kakve marke bio.
Nekada je sarajevski Zrak proizvodio odlične dvoglede ali nema ih više nažalost. Sada je sve Kina.

Zrak proizvodi dvoglede trenutno samo DF 7x40 koji košta 670 KM. A Jeste skup ali ima blizu servis za razliku od kupljenih sa interneta.
Post Reply