Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#26 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by fantom slobode »

Sjecam se jednog, lijepo mi rece: ja sam ti i na stelu rodjen!!

A nije to samo kod nas...kod nas je bas uocljivo.

Image

A ova gore je odlicna!!! Svaka mu dala...


evo i komentara, pohvala i jos zanimljivosti:

Znamo svi koliko je mladim ljudima u BiH teško naći posao nakon završenog školovanja, pogotovo onima koji nemaju "štelu".

Zato je jedan mladić došao na zanimljivu ideju, te je dao oglas u kojem traži upravo "štelu" za posao.

"Momak 21 godina, završio Elektrotehničku školu za energetiku u Sarajevu, smjer elektrotehničar, kurs engleskog jezika i servisiranje računara, položen vozački ispit B kategorije. Također, posjedujem potvrdu za "pokušaj" upisa na Fakultet političkih nauka na koji nisam primljen jer nisam imao 'štelu'. Tražim osobu koja mi može naći zaposlenje.

Veoma dobro poznavanje rada na računaru (prekuc'o igrica i igrica), nekomunikativan (ubila me tuga).

Radno iskustvo:

- čistio snijeg u Opštini Stari Grad,
- kopao, orao, nosio i radio sve ostale teške fizičke poslove,
- Facebook član 2 godine.

Osobi koja mi nađe zaposlenje po dogovoru dajem dio plate(a)", stoji u ovom zanimljivom oglasu objavljenom na bh. internet oglasniku Pik.ba.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#27 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by Gaia »

trebate se navikavati na ideju da ce osobo koje rade, u bliskoj buducnosti, biti uglavnom one koje si same stvore posao.
sretno nam svima u novim kreacijama! :thumbup:
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#28 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by ja71 »

uspjeh je biti rahat
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#29 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by casanova123 »

sto se mene tice sve je bitno od ove tri stvari..

medjutim, kada previse pokazujemo znanje to nam onda ne valja, jer ljudi kojima pokazujemo da znamo, to smeta i onda nista od posla.. postovati druge, znati svoje, imati novca, a i veze :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#30 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by fatamorgana »

medoIL wrote:
fatamorgana wrote:
E jesmo se i mi usrećili s tim Bogom, :run:
Ja jesam , hvala Bogu ;-)
Bog si!
medoIL
Posts: 215
Joined: 12/10/2010 13:47

#31 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by medoIL »

fatamorgana wrote:
medoIL wrote:
fatamorgana wrote:
E jesmo se i mi usrećili s tim Bogom, :run:
Ja jesam , hvala Bogu ;-)
Bog si!
Sta je pisac htio da kaze... :-)
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#32 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by BASS »

- Naci nesto sto volis i raditi u tom smjeru vise nego ostali.Tu dobro dodje novac,npr da ti omoguci da se posvetis necemu,da ti omoguci neku bolju startnu poziciju.
- Pokazati se na mjestu na kojem se to cijeni.Tu treba malo srece.Tako stvoriti veze.
- Kada se prodje faza repeticije i dodje red na inovaciju,potrebna je doza talenta da bi se postiglo ono nesto vise.
I da,naravno-licna snaga,samouvjerenost i etika.

Npr. hoces da budes dobar gitarista. Prvo moras da volis to, onda radis na tome vise nego ostali, vjezbas dan i noc.Pokazes se na mjestu gdje se to cjeni.Kreiras.
Prevedi na svaku profesiju.
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#33 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by sitninčine »

Uspjeh je kao slalom ima Start i Cilj (ALI I ONO IZMEĐU)
A ako nema onoga između onda nije uspjeh...(to je lutrija a lutrija (srečke) nisu uspjesi)

Image

(Neki Ljudi) tuđi uspjeh vide kao nešto što se dogodilo najednom...
(Neki Ljudi) tuđi uspjeh vide kao nešto što se zbilo ove godine
(Neki Ljudi) tuđi uspjeh vide kao nešto što se događalo neke dvije godine, 3, 4, 5,...godina...
A, ustvari oni vide samo Cilj, Finale, Uspješnost, Postignuto, Uspjeh, .......Nekoga, A ne vide ono prije toga,
(ONO IZMEĐU i Start)....početak...
Takvi bi samo htjeli (postignuće) takvog uspješnog a ono ostalo (ONO IZMEĐU) Ma kakvi! Nema teorije...

Image

Glavni razlog zašto je neko uspio je (ONO IZMEĐU).....
Raditi (ONO IZMEĐU) bez starta i cilja, možete i 100 godina i nikada nećete uspjeti....
Pametan čovjek shvaća da je život kratak i da mora krenuti (Startati) a mora znati i što mu je cilj (POSTIGNUČE)
kada kreće (započinje) starta...samo tako i uspije...

Image

I još nešto, nije uspjeh što mi netko misli (ili kaže) da sam uspio...Moram ja to da kažem, sam sebi....
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#34 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by leo_ »

threshold wrote:Hehehe cuj srece na kraju. :D

Sta je potrebno za uspjeh?

Teorija kaosa je cudna stvar.

Kad bi svi znali sta je potrebno za uspjeh, svi bi bili uspjesni (a tada to ne bi bio uspjek, jer bi relativitetom to bila sasvim normalna pojava). U Africi, lovac koji donese mrtvu zivotinju svaki dan je uspjesan (opet relativitet).

Znaci uspjeh je relativna stvar, na koju najvise uticaja imaju sreca i samoinicijalnost.
Kako mislis relativna? Pricamo o Bosni i Hercegovini, to znaci da je apsolutno (a ne relativno) uspjeh imati posao s redovnom platom i da ti se prikupe pare na vrijeme za operaciju, ako do toga dodje i eto, da te zena ne prevari. xD
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#35 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by fatamorgana »

sitninčine wrote:Uspjeh je kao slalom ima Start i Cilj ....ALI I ONO IZMEĐU
Nije valjda da mislimo na istu stvar, :lol:
User avatar
amphora
Posts: 1020
Joined: 01/06/2012 21:01

#36 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by amphora »

Samopouzdanje.
User avatar
aux
Posts: 939
Joined: 25/04/2011 21:30

#37 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by aux »

Mislim da je to karakter nesto sto izdvaja covjeka od covjeka.Obicnom psu,zeni,djeci,poznaniku ne mozes biti nikakav uzor niti nikakav bitan faktor ako nemas izrađen karakter koji covjeka postavlja na mjesto koje on misli da mu pripada i koje je zacrtao.Novac ne mozes zaraditi ako dozvolis da te svi sutaju i da te odbacuju kao metlu za vratima,znanje jest jak faktor ali nekad potpuno nebitan,veze same od sebe nastaju kada se izboris u drustvu i kada te smatraju alfa muzjakom.Sreca ne igra nikakvu ulogu jer niti jedna sreca nije dovoljno velika da ti otvori sva vrata,covjek sa jakim karakterom i sa jasnim zadanim ciljem u zivotu ne vjeruje u srecu.Sa druge strane vise vrsta uspjeha postoji tako se neko zadovoljava sa mrvicama koje mu zivot daje i zadovoljan je dok neko ko misli da posjeduje samo nebo nije dovoljno pa samim tim nikad sebe nece smatrati uspjesnom osobom.7 milijardi ljudi na uspjeh potpuno gleda drugacije.
leticija
Posts: 793
Joined: 17/01/2004 00:00

#38 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by leticija »

Uspjeh je kad postignes ono sto zelis, ali pri tom, treba biti nacisto; da li je to sto zelis zaista ono sto ti treba ili je zelja bazirana na tome da se istaknes i da te drugi vide kao uspjesnog.
Cesto se dogadja da postignemo sve sto smo zeljeli, a onda shvatimo da to i nije bas ono sto nam je istinski trebalo.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#39 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by hrle1976 »

sammo wrote:Za uspjeh nije vazan novac. Ako bi ga imao, bi vec bio uspjesan, zar ne? Novac je vise posljedica, ne motivacija ili cilj kojem trcis. Za uspjeh je bitna jasna vizija, odmah iza nje jaka volja te znanje, mnogo znanja i osobna rast. Kad znas svoj put, kad to jako zelis i sa vlastitim znanjem gradis osobnu integritetu, kasnije pocnes graditi i vlastitu mrezu poznastava i koristno je upotrebis za postizanje svojih ciljeva. Naravno da je na kraju i malo srece dobrodoslo.

Zavisi sta smatras uspjehom, nekome moze biti da se nocas ne upisa u gace dok drugima tek tako zarade za komad hljeba a trecim da upravljaju svijetom...

Da budem kategorican, od cega nema fajde. Od religije ona ti nece u nicemu pomoci osim nekom strahu od vece nevidnjive sile.

Sta mozemo jos iskljuciti. Skolu i skola ti nece nista pomoci ako je ne znas iskoristit kako treba.

Ostali samo na kraju kod srece, ali sreca nije autobusna stanica gdje cekas na autobus pa ako imas srece doci ce na vrijeme nego sreca znaci imati smisla i biti kretivan. Kako mogu iskoristi na najbolji nacin situaciju u korist sebi. Kad to znas onda si uspjesan korak po korak jer tako stices i kontakte ali i njih imati nije garancija ako nesas biti kreativan pa ih sloziti po potrebi, sortirati po prioritetu itd.

:run:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#40 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by Great Cornholio »

ja71 wrote:uspjeh cega ?
ili u čemu?

Uspiješni možemo biti u različitim životnim sferama . Na različitim poljima života, za uspijeh su nam potrebni različiti elementi neophodni za ostvarenje uspijeha. Možemo biti uspiješni u školovanju, u poslu kojim se bavimo, možemo biti uspiješni u ljubavi, u sklapanju, izgradnji, i održavanju prijateljstava, uspiješni u sklapanju, izgradnji i očuvanju zdrave bračne zajednice, uspiješni u odgoju djece, uspiješni u izgradnji i očuvanju zdravih familijarnih veza, uspiješni u očuvanju i unapređivanju psiho - fizičkog zdravlja.
Ako uspijeh definišemo kao uspijeh na svim tim područjima i ako uspijemo u svemu tome, onda za sebe možemo reći da smo uspiješni. Ako smo neuspiješni u nečemu gore pomenutom ( mnogo toga se još može pomenuti, ali to je, po mom mišljenju, neka osnova, ono što moramo ostvariti, da bi se proglasili uspiješnim) , ne možemo reći da smo uspiješni.

Da bi ostvarili uspijeh, uspijeh na svim jednako važnim životnim poljima,potrebna nam je podrška okoline, potrebno je da se trudimo, potreban nam je i novac, i znanje, potrebne su nam i veze, a moramo se roditi i "pod sretnom zvijezdom".

Ne vjerujem da je, u svijetu u kojem trenutno živimo, moguće postati uspiješan, svi smo mi "neuspiješni", svako na svoj način.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#41 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by Great Cornholio »

hrle1976 wrote:
Da budem kategorican, od cega nema fajde. Od religije ona ti nece u nicemu pomoci osim nekom strahu od vece nevidnjive sile.
I strah nekad može pomoći, ali strah ne bi trebao biti glavni motivacijski faktor. Religija može pomoći a može i odmoći, u zavisnoti koja je religija u pitanju. Ima njih raznih, neke su manje humane, neke više humane. Neke Boga predstavljaju kao apsolutnog vladara koji samo čeka da negdje pogriješimo pa da nas kazni, a neke Boga prikazuju kao partnera, kao druga, kao nekog ko nam može pomoći i kad u potpunosti izgubimo nadu.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#42 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by detroit-mercy »

Drive..........
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#43 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by mO k3 »

I sta onda ako smu uspjesni ???
Da li cemo biti zadovoljni time sto imamo??


sumljam .....
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#44 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by O'zone »

Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?
Muda jarane! Muda!

Odlučiti pa zakotrljati a ostalo dolazi samo po sebi i novac i znanje i veze i to sve nastavljaš da koristiš u daljem životu. Samo je bitno imati muda i krenuti sa mjesta!
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#45 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by Edin H. »

Mislim da je vodeci filozof jusnoslovenskih prostora vec dao odgovor na ovo pitanje :oops:
obratiti paznju na "nemoj zaglavit'" :run:

User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#46 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by Muhamed Đakmić »

Ja vidim da većina ovdje posmatra samo materijalnu stranu. Uspjeh je prije svega relativan, i ja ga povezujem sa tim da budeš zadovoljan, da se osjećaš sretnim i ispunjenim. Ne znam šta je potrebno, sreća vjerovatno, jer kad si sretan i zadovoljan, dobro ti je i s markom u džepu, kad nisi, džaba ti i milion maraka.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#47 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by Zatamnjena stakla »

Za uspjeh? Vjera i biti svoj :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#48 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by mO k3 »

Slazem se sa sarajevo1946 uspjeh gledamo kroz materijalne stvari ,nazalost je tako
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#49 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by fakat »

Jedan primjer za pricu o uspjehu: zelio biti slikar, za zivota prodao dvije svoje slike, kriticari ga sahranili, buraz ga izdrzavao, bio vise gladan no sit, spavao sa kurvama, odrezao samom sebi uho, na kraju zavrsio u ludnici gdje je i umro ... zvao se Vincent Van Gogh... Zivot je nenadjebiv.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#50 Re: Sta je potrebno za uspjeh: novac, znanje, veze?

Post by mO k3 »

fakat wrote:Jedan primjer za pricu o uspjehu: zelio biti slikar, za zivota prodao dvije svoje slike, kriticari ga sahranili, buraz ga izdrzavao, bio vise gladan no sit, spavao sa kurvama, odrezao samom sebi uho, na kraju zavrsio u ludnici gdje je i umro ... zvao se Vincent Van Gogh... Zivot je nenadjebiv.
:thumbup:

Sjedio sam sa jednim bivsim fudbalerom ,Sarajlijom koji zivi u Njemackoj ....

I tako ti mi pricamo o svemu i svacemu ,znam mu istoriju dobro pa sam mu
ja na to reko ..... a.... ti si u svom zivotu imo puno srece na to on mi rece ,kao fudbaler nisam bas toliko zaradjivao ,ali imo sam hrabrost uloziti te neke pare koje sam zaradio kao fudbaler u taj biznis od kojeg danas zivim
Post Reply