ŠTA JE DUŠA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#351 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by pussysmoke »

Zokipfc wrote:
pussysmoke wrote:Kerima možeš li mi objasniti šta znači to da će islam pobijediti? Koga? Zašto? U čemu? I kada?

pobjedit ce, al samo ako boga da

insallah :D
Ode Kerima, odgovor nam ne dade...
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#352 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Zokipfc »

Jao' Kerima, sta nam radis :(
silm
Posts: 232
Joined: 07/03/2007 07:45

#353 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by silm »

fatamorgana wrote:
alkalna_baterija wrote:Fato, svega ti u šta već vjeruješ i ne vjeruješ, šta tražiš na ovakvim temama kad ne vjeruješ u Boga? Nema mi smisla da na apsolutno svakoj mogućoj temi se smiješ ljudima u facu i provociraš postovima... Ohani nevjerniče :D
Jel' se ti ovo meni uTvaraš? ;-)
Opet ovaj tipus crva po Islamu i pljucka te cereka se tananim vjerskim osjecajima onih koji vjeruju.
Jeli to bolest ili po duznosti.
Evo godinama...
Idi zalostan bio tamo na Lovcen.
Nekakva ti je godisnjica tvojoj inspiraciji Njegosu pa kontempliraj za njegovu dusu i velicinu a ostavi muslimanske vjernike.
http://www.youtube.com/watch?v=T2OiXXO8yW4
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#354 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Salcho »

Duša je ono, sto mnogo ljudi nema.
User avatar
mrza
Posts: 141
Joined: 17/12/2011 01:02

#355 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by mrza »

promašaj wrote:Šta je duša u čovjeku, umire li duša kada čovjek umre ili se putem gena prenosi na naš naraštaj. Gdje se nalazi duša u tijelu ili van istog, da li je to nešto što nam je Svevišnji dao dok smo na zemlji ili.....?
Ti si duša, a tijelo je samo odjeća koju ta dusa tj. ti nosiš.
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#356 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by nemampojma0 »

Po onome sto dosad saznah o dusi,mogu reci da je ona esencija,bit,sustina covjeka,neovisna o tijelu,ona je ta koja je starija od nasih tijela,bila je ziva i prije nego je dobila tijelo.Njoj je data ogromna energija jer je i sama to,ali uokvirena energija,kkoja moze da se mjenja bilo nagore ili nabolje,zavisno od toga cemu tezi.Ona putuje kroz vrijeme i prostor,odakle nam sjecanja na stvari koje nismo dozivjeli,odakle taj deja vu? I,naravno,ona nastavlja da zivi i nakon sto napusti tijelo.
Postoji momenat "ugradnje" duse u plod dok je u maternici i od tada se smatra da je plod ziv,od tada pocinje impuls koji "upali" srce i ono kuca cijeli zivot.
Nasa fizicka nepotpunost nas onemogucava da percipiramo,ne samo dusu,vec i druge,po nama,nematerijalne forme,s tim sto te druge pojave priznajemo i prihvatamo,a po pitanju duse smo skepticni.Ovo je i razumljivo,s obzirom sta su ljudi ucinili svojim dusama,kako su ih zapustili i zaprljali,pa je bolje negirati njeno postojanje i odgovornost za ucinjeno,nego ih odrzavati "u dobroj formi".
User avatar
honky tonk
Posts: 5884
Joined: 18/12/2011 22:18
Location: ovdje gdje se umire da bi se zivjelo.

#357 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by honky tonk »

RIJEČ.
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#358 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by nemampojma0 »

eh tebi je lako,ti imas dusa ni sama ne znas koliko,jel da?Koliko ima rijeci? :D
User avatar
honky tonk
Posts: 5884
Joined: 18/12/2011 22:18
Location: ovdje gdje se umire da bi se zivjelo.

#359 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by honky tonk »

dušu imam jednu. 8-)
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#360 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by nemampojma0 »

Ma hajde...:)
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#361 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by dert »

moja hanuma, ono kad je pogledam blagim telecim :dajba: a ona kaze .... :djidovoma: .evo ti
Last edited by dert on 18/12/2013 10:51, edited 1 time in total.
User avatar
divlji vjetar
Posts: 10087
Joined: 22/11/2013 11:32
Location: tu negdje oko tebe,

#362 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by divlji vjetar »

Da sto je dusa ,ono sto ti se podari u majcinoj utrobi s 3. Mjeseca, ono sto majka rodi, onos sto. Ti spoznas, izgradis, cuvas, i nesebicno djelis cineci srecnim svoju dusu i dusu osoba tebi dragih. Ono sto te cini karakternom osobom. Ono sto se u tebi prvo gasi a ti nestajes.
Duso ti si dusa moje duse.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#363 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by _majevica_ »

Dusa je tvar(energija) od 12 grama koja se udomila u nasa tijela po rodjenju. :kiss:
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#364 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by nemampojma0 »

Stvorena 50 000 godina prije tijela ;),a i nismo je dobili po rodjenju,vec u majcinoj utrobi;)
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#365 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by _majevica_ »

nemampojma0 wrote:Stvorena 50 000 godina prije tijela ;),a i nismo je dobili po rodjenju,vec u majcinoj utrobi;)
Gdje to pise ?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#366 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by harač »

_majevica_ wrote:
nemampojma0 wrote:Stvorena 50 000 godina prije tijela ;),a i nismo je dobili po rodjenju,vec u majcinoj utrobi;)
Gdje to pise ?
"Spiderman", epizoda 12.
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#367 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by nemampojma0 »

_majevica_ wrote:
nemampojma0 wrote:Stvorena 50 000 godina prije tijela ;),a i nismo je dobili po rodjenju,vec u majcinoj utrobi;)
Gdje to pise ?
Malo procitas medicinske literature i vidjeces. A po pitanju ovih 50 000g.,da te interesiralo za svojih 30-tak(pretpostavljam da toliko imas ili vise ili nesto manje,nebitno) bi saznao.
Vidis kako @harac ima svoje vjerozakone iz kojih uci :lol: Nema fajde slijepom govoriti gledaj,pa ni s materijalistima pricati o dusi,zar ne? :wink:
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#368 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by _majevica_ »

nemampojma0 wrote:
_majevica_ wrote:
nemampojma0 wrote:Stvorena 50 000 godina prije tijela ;),a i nismo je dobili po rodjenju,vec u majcinoj utrobi;)
Gdje to pise ?
Malo procitas medicinske literature i vidjeces. A po pitanju ovih 50 000g.,da te interesiralo za svojih 30-tak(pretpostavljam da toliko imas ili vise ili nesto manje,nebitno) bi saznao.
Vidis kako @harac ima svoje vjerozakone iz kojih uci :lol: Nema fajde slijepom govoriti gledaj,pa ni s materijalistima pricati o dusi,zar ne? :wink:
Nista mi nisi rekao...To tvoje misljenje?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#369 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Great Cornholio »

Ni ja nisam siguran kada Bog "udahne" Duh (dušu) u tijelo i time ga oživi, da li se to dešava na rođenju, ili u toku trudnoće, ali siguran sam da smo mi DuH(duša) + tijelo, da tijelo oživi kad u njega Bog udahne dušu, i da tijelo umire kada ga duša "napusti".

@nemampojmaO, da li misliš da se Duša "useli" u tijelo u toku trudnoće, da li misliš da se to desi u trećem mjesecu trudnoće, kada bebino srce počne da "kuca"? Ja mislim da je velika vjerovatnoća da se to desi tada.
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#370 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by nemampojma0 »

Great Cornholio wrote:Ni ja nisam siguran kada Bog "udahne" Duh (dušu) u tijelo i time ga oživi, da li se to dešava na rođenju, ili u toku trudnoće, ali siguran sam da smo mi DuH(duša) + tijelo, da tijelo oživi kad u njega Bog udahne dušu, i da tijelo umire kada ga duša "napusti".

@nemampojmaO, da li misliš da se Duša "useli" u tijelo u toku trudnoće, da li misliš da se to desi u trećem mjesecu trudnoće, kada bebino srce počne da "kuca"? Ja mislim da je velika vjerovatnoća da se to desi tada.
Tijelo(plod) je ziv i bez duse,celije se dijele,hrane,rastu,stvaraju se tkiva i organi,ali je taj zivot pasivan,nema slobodnih kretnji,dok nakon udahnuca Bozjeg daha/duha bice biva kompletirano i dobija svoju volju,pa se vrti kako hoce;)
Nije sve jednostavno kako izgleda Cornholio,jel da?Jedno je ono nase shvatanje stvari i prilagodjavanje istih nasem umu i nacinu razmisljanja,a drugo je sta je ono istinsko i cemu se,onda,mi moramo prilagodjavati,slazes se?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#371 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Great Cornholio »

nemampojma0 wrote: Tijelo(plod) je ziv i bez duse,celije se dijele,hrane,rastu,stvaraju se tkiva i organi,ali je taj zivot pasivan,nema slobodnih kretnji,dok nakon udahnuca Bozjeg daha/duha bice biva kompletirano i dobija svoju volju,pa se vrti kako hoce;)
Nije sve jednostavno kako izgleda Cornholio,jel da?Jedno je ono nase shvatanje stvari i prilagodjavanje istih nasem umu i nacinu razmisljanja,a drugo je sta je ono istinsko i cemu se,onda,mi moramo prilagodjavati,slazes se?
Ja smatram da tijelo ne može biti živo bez duše, jer da može i poslije smrti ( trenutka kada duša napusti tijelo) bi nastavilo da "živi", a znamo da se to ne dešava.

E sad, možda se u trećem mjesecu trudnoće duša useli u tijelo djeteta, čije se cijelo formira tokom trudnoće ( izgrađuje ga majka svojom dušom, tijelom i neophodnim gradivnim elementima koje unosi putem hrane i vazduha), pa onda u izgradnji "novog čovjeka" učestvuju majčina duša, majčino tijelo, bebina duša i bebino tijelo, a možda se duša i ne useli u bebino tijelo tokom trudnoće, možda se to desi, kao što @majevica pretpostavlja, tek na rođenju, možda Bog na rođenju udahne Duh životni ( u Bibliji stoji da Bog udahne Duh životni u tijelo,i Duhom oživi tijelo), u tijelo koje je "izgradila" majka, uz samo malu pomoć oca, na početku "stvaranja".

Što se tiče ovog ostalog, kako funkcioniše duša, kako funkcioniše tijelo, u čemu se sastoji slobodna volja, šta se čemu prilagođava, duša tijelu, ili tijelo duši, itd., o tome bi se moglo pričati "pet dana", jer brojne naučne discipline se time bave, i što se tiče tog dijela još uvijek poprilično velike enigme zvane Čovjek, tu je situacija puno jasnija, znamo mnogo toga, ne sve, ali svakim danom se nešto novo saznaje, postaje nam sve jasnije kako to funkcioniše čovjek.
User avatar
amR
Posts: 56
Joined: 22/12/2013 13:59
Contact:

#372 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by amR »

duša je duša ocam' 8)
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#373 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by nemampojma0 »

Nisi razumio ono zadnjih rijeci iz mog prethodnog posta.Jesil bas siguran da je tijelo bez duse nezivo?Jel celija ziva?Sta karakterizira zivot?Rast,hranjenje i kretanje,to se ucilo iz biologije u osnovnoj,sjecas se?Ponavljam,plod raste i razvija se i kad je vidljiv samo pod mikroskopom,a nema duse tad,sta je to?
Misljenje da se dusa udahne na samom rodjenju je samo mastarija i rezultat nerazmisljanja.
Bozje mogucnosti stvaranja su nepobrojive i to samo On zna,ali mi poznajemo 4 modela stvaranja s kojima nas je Bog upoznao,a to je: kad stvara od nicega(primjer Adema/Adama); kad stvara od muskarca,a bez zene(primjer Have/Eve); kad stvara od zene,a bez muskarca(primjer Isa a.s./Isusa) i model kad stvara od muskarca i zene(primjer svih nas).
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#374 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Great Cornholio »

@nemampojmaO, kao što rekoh, ova tema je neiscprna :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#375 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by fatamorgana »

nemampojma0 wrote: ....Misljenje da se dusa udahne na samom rodjenju je samo mastarija i rezultat nerazmisljanja.

Bozje mogucnosti stvaranja su nepobrojive i to samo On zna,ali mi poznajemo 4 modela stvaranja s kojima nas je Bog upoznao,a to je: kad stvara od nicega(primjer Adema/Adama); kad stvara od muskarca,a bez zene(primjer Have/Eve); kad stvara od zene,a bez muskarca(primjer Isa a.s./Isusa) i model kad stvara od muskarca i zene(primjer svih nas).
Vrlo maštovito! :)
Post Reply