Sta je duhovnost?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#101 Re: Sta je duhovnost?

Post by fatamorgana »

Gaia wrote:stosta toga u drustvu nema historijsku podlogu a prihvata se kao istina. da ne nabrajam, nezgodno mi. :D
Oprosti ali ti kao da si čitala o životu Bude u žutoj štampi, :wink:
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#102 Re: Sta je duhovnost?

Post by Gaia »

fatamorgana wrote:
Gaia wrote:stosta toga u drustvu nema historijsku podlogu a prihvata se kao istina. da ne nabrajam, nezgodno mi. :D
Oprosti ali ti kao da si čitala o životu Bude u žutoj štampi, :wink:
oprosti ali tebi kao da je bas to zapelo za oko. :wink:
User avatar
krupnice
Posts: 41
Joined: 21/04/2012 18:39

#103 Re: Sta je duhovnost?

Post by krupnice »

Tu sam...
User avatar
krupnice
Posts: 41
Joined: 21/04/2012 18:39

#104 Re: Sta je duhovnost?

Post by krupnice »

Držao jedan tri ruže u ruci pa upita drugoga: Koja ruža najviše miriše? A taj će njemu: treča!
A koja je treča? A on će njemu: Ta do druge! E, sada znam koja je prva! Reče čovjek sa tri ruže u ruci.

Image
Last edited by krupnice on 28/04/2012 21:55, edited 1 time in total.
User avatar
krupnice
Posts: 41
Joined: 21/04/2012 18:39

#105 Re: Sta je duhovnost?

Post by krupnice »

Lako je biti mudar! Budite malo blesavi za svoju dušu...!


Image
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#106 Re: Sta je duhovnost?

Post by fatamorgana »

Gaia wrote:
fatamorgana wrote:
Gaia wrote:stosta toga u drustvu nema historijsku podlogu a prihvata se kao istina. da ne nabrajam, nezgodno mi. :D
Oprosti ali ti kao da si čitala o životu Bude u žutoj štampi, :wink:
oprosti ali tebi kao da je bas to zapelo za oko. :wink:
Naravno da jeste kad iznosiš neistinu iz očito elementarnog nepoznavanja budizma. Naravno, ti ne moraš znati ništa o budizmu ali onda bar nemoj iznositi netačnosti o materiji koju ne poznaješ ili koja te možda ni ne zanima, :)
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#107 Re: Sta je duhovnost?

Post by Gaia »

necemo se raspravljati. rasprave dolaze iz ega i cine da se ljudi osjecaju lose i povrijedjeno. stvaraju razdor medju ljudima. prica i razgovor bez ega stvaraju lijepe, tople osjecaje i zajednistvo. a svaki budist zeli biti oslobodjen iluzije razdvojenosti. zeli osjetiti jedinstvo sa svime (sto jeste :-D ), trazi ono zajednicko medju ljudima, trazi biti povezan sa drugima i suosjecajan. trazi razumjeti drugog i put kojim hoda.

nije mi bila namjera diskreditirati velicinu Bude i njegovog djela koje je ostavio u amanet covjecanstvu. mogla sam spomenuti i nekog drugog duhovnog vodju. dobro da nisam. :-D

vecina ljudi zudi biti poput jednog od njih. za vecinu su arhetipski koncept prosvjetljenja i ucitelja, primjer i standard onoga sto zele i misle da moraju biti da bi bili duhovno prosvijetljeni. a ne znaju da je i to nacin odvlacenja paznje od onoga sto jesu.

iz tog razloga sam, u ovom slucaju, zeljela ukazati na Budine ljudske karakteristike, obzirom da je zivio na Zemlji kao covjek.

svaki duhovni vodja je imao svoje ljudske nedostatke. zapravo nisu to bili nedostatci vec jedinstvene neobicne karakteristike. i svi ih imamo. ni Buda niti jedan drugi duhovni vodja nisu bili onakvi kakvim nam ih predstavljaju. svi su imali svoje poremecaje, nemire, probleme i izazove. i svi su odustali od potrebe za samodefiniranjem, za trazenjem, poznavanjem, napredjivanjem i perfekcijom sebe. toliko su se iscrpili od svega toga da su jednostavno odustali. nije im bilo druge. odbacili su svaki duhovni put i knjigu, i prihvatili se onakvi kakvi jesu - sa svim vrlinama i manama. tek tada su odahnuli u spoznaji da nije vazno sto nisu savrseni jer sve dok su u ljudskom tijelu nece to nikada ni biti. vazno je da su se prihvatili i vole onakvi kakvi jesu.

a vecina ljudi, i dalje zudi biti poput njih, onakvih kakvih nam ih predstavljaju. zude biti savrseni, ocisceni, svetiji od svetaca! umjesto da se predaju sebi, i dalje se predavaju svojim duhovnim vodjama.

:evil:
User avatar
krupnice
Posts: 41
Joined: 21/04/2012 18:39

#108 Re: Sta je duhovnost?

Post by krupnice »

Image

Pitanje za svakoga. Da li kada pišete post radite na duhovnosti, baš u tim trenutcima pisanja ili
radite na duhovnosti, kada završite sa pisanjima postova? U slobodno vrijeme....

Rad na duhovnosti, kakav je to rad, je li to možda...!!!
Mislim!, Pročitao sam!, Rečeno mi da je dohovnost to i to itd.??????

Image
Last edited by krupnice on 28/04/2012 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#109 Re: Sta je duhovnost?

Post by fatamorgana »

[quote="Gaia"
....iz tog razloga sam, u ovom slucaju, zeljela ukazati na Budine ljudske karakteristike, obzirom da je zivio na Zemlji kao covjek. [/quote]

Bez imalo želje za raspravom, niti iz želje da "branim" Budu ili budizam nego iz proste istinoljubivost te navodne "ljudske karakteristike" koje si pripisala Budi jednostavno ne odgovaraju njemu čak ni prije prosvjetljnja kako si navela " kazu za Budu da je bio do zla boga neurotican, fobican i frustriran do bola od zelje za probudjenjem...."

Pozz, :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#110 Re: Sta je duhovnost?

Post by fatamorgana »

"krupnice"

Image
Joj vid' mi prvog rođe, :D
User avatar
krupnice
Posts: 41
Joined: 21/04/2012 18:39

#111 Re: Sta je duhovnost?

Post by krupnice »

Stvarno ličite samo mu fali haljinica.... :thumbup:

Image
Last edited by krupnice on 29/04/2012 20:41, edited 1 time in total.
User avatar
krupnice
Posts: 41
Joined: 21/04/2012 18:39

#112 Re: Sta je duhovnost?

Post by krupnice »

Negdje sam ćuo ili sam negdje pročitao da:
Slušajući nečiji glas možemo saznati ono što misli neka osoba jer ono fizičko, glas otkriva ono duhovno, misao...

Image

Što u prevodu znači: 1.zaključak - Fizikom otkrivamo Duhovno...i 2.zaključak - Duhovno jeste jednako misao...
Ne znati misao izraziti RIJEČIMA ili GOVOROM po mom skromnom mišljenju (moja misao) ne znaći da ja nisam
duhovan... I ko' to od autoriteta iz prošlosti kaže da je duhovnost samo izražaj govora i slova...neka citira
takve i neka napiše gdje je te podatke pokupio u svoju glavu...

Po mom laičkom mišljenju to znaći da sam ja, Duhovni laik....
Duhovni laici!... Ako vas ima još slobodno se javite. Pravit čemo našu Laičku Duhovnost.... nemojte se stiditi
ni ustručavati reći nešto iz svoga ugla gledanja....Pošteno je ne'znati (biti slijep kod očiju) a još poštenije to
priznati....

Rugati se ljudima ne može se onaj tko je Duhovno napredan.... Vidjeti grešku/ke kod nekog čovjeka je pozitivno
za nas same (značajno za nas) ali dok taj griješnik ne pristane ili ne traži naše mišljenje o tome nemamo pravo
njegovu Duhovnost=misao i slično (potez), omalovažavati, ismijavati, i slično...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#113 Re: Sta je duhovnost?

Post by fatamorgana »

krupnice wrote:Negdje sam ćuo ili sam negdje pročitao da:
Slušajući nečiji glas možemo saznati ono što misli neka osoba jer ono fizičko, glas otkriva ono duhovno, misao...
Evo da te podsjetim gdje si ovo pročitao - na stranici br.3 ove teme, :wink:
User avatar
krupnice
Posts: 41
Joined: 21/04/2012 18:39

#114 Re: Sta je duhovnost?

Post by krupnice »

Gdje si mariner da ostvarimo SPOZNAJU
Image

Last edited by krupnice on 30/04/2012 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#115 Re: Sta je duhovnost?

Post by fatamorgana »

A vidi krupnice što se naprasno uozbiljiJo, eddinne znao sam das' to ti, :kiss:

http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php?f=6&t=98604
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#116 Re: Sta je duhovnost?

Post by Gaia »

acobb
Posts: 4
Joined: 16/12/2011 15:08

#117 Re: Sta je duhovnost?

Post by acobb »

Zahvaljujem se na iznetim razmisljanjima.Vrlo je tesko govoriti o ovom,a ne dotaci se drugi tema.Mislim da je najbolje da prosirim i pocnem iz pocetka.

Covek je zivotinja.Kako vremenom kod njega pocinje da se razvija svest,on postaje svestan sebe,okoline i pojava oko sebe.Postajuci svestan sebe,covek saznaje da nije vecan,da je prolazan,privremen i da ga ocekuje isceznuce.Odatle taj covekov strah od smrti i od postojanja koji nemaju druge vrste.Valja imati mnogo hrabrosti da bi se podneo zivot.
Analogno tome shvatajuci surovost zivota i blizinu smrti i da mu je zivot prosao u borbi za opstanak,covek pocinje da izmislja utocista koja mu nude veoma znacajnu "psiholosku sigurnost" a to je da nece nestati.Poenta je ista vi ne umirete,a forma je razlicita.Tako da imamo u hriscanstvu raj koji je u odnosu suprotnosti naspram zivota na zemlji,u islamu isto raj sa devicama,odatle takodje verovanje u dusu kao nesto sto je trajno i deo nas,odatle i verovanje u reinkarnaciju koje je narocito rasprostranjeno u Aziji.Poenta je ista.Mi ne umiremo,mi menjamo oblik ali i dalje zivimo.
Covek je uglavnom proizvod okolnosti kojima je izlozen.Poznato je da covek ne mora da bude agresivan (Amisi nemaju zabelezeno ubistvo npr)ukoliko ne mora da se bori za opstanak.Od malena nam namecu okove (skola je za to narocito pogodna),sa ciljem da budemo dobar poslusni gradjanin ili verski podanik.Kada usvojimo odredjenja misljenja u tom periodu,to se kasnije dosta tesko menja.
Zato da bi mogli da sagledavamo stvari onakvce kakve jesu,pa samim tim i donosimo odluke,moramo odbaciti sve to sto nam namece drustvo.To je postepen proces.Kako cemo odbaciti?Vlastitim razmisljanjem i postavljanjem sebi kritickih pitanja.Radi psihicke sigurnosti covek ima tu potrebu da stalno bezi u kolektivno i da se sakriva iza grupe kojoj pripada.Onog trenutka kada se distanciramo od svih grupa i kada vidimo kako nam je to nametnuto,dobicemo objasnjenje za mnogo toga,stvari ce postati jasnije.Bitno je shvatiti tu uslovljenost drzave u kojoj zivimo i vremenske epohe.Npr. da li covek koji se rodi u Bosni moze postati hinduist?Koja je verovatnoca da Kinez navija za Osijek ili da bude pravoslavac?Gotovo nikakva.
Covek mora da stoji sam na toj vetrometini,na toj cistini,da odbaci sve autoritete,sve da preispituje okolo.
To moze svako.
Kako?Mnogi misle da im treba meditacija,da samo odabrani uspevaju u tome koji tome posvete ceo zivot.Zabluda.
Nije potrebno da sedimo skrstenih nogu i trudimo se da pravilno disemo.Dovoljno je smo da posmatramo oko nas da razmisljamo.Vidim da neki i placaju cak kurseve meditacije.Svrha svega toga je zarada.Klasicni eksploatatori.
Medjutim ono cega moramo biti svesni je strah od samoce.Kada covek ostane sam,mozak krece da postavlja pitanja,on stalno radi,stalno imamo dileme.Stoga ljudi beze u zabavu jer tada je mozak zaokupljen.
Covek mora da nauci da bude sam.Natavno da to ne znaci da u svakom trenutku bude sam,da ne radi nista i ni sa kim se ne druzi.Kada ostanemo sami ne treba se bojati te samoce.Dopustimo mozgu da radi,da postavlja pitanja.
Covek se ne plasi ne poznatog vec napustanja poznatog.Ja se ne mogu plasiti nekog koga nikad nisam video.Plasimo se da napustimo ono za sta znamo.Npr,covek treba da ide u stanu zemlju i strah ga je.Nije ga strah od odlaska tamo jer i ne zna kako je tamo vec od napustanja teritorije za koju je vezan i na kojoj se oseca sigurno.On gubi psiholosku sigurnost.Kako je covek samo zivotinja,tako se i vezuje za teritoriju poput zivotinja,ono sto su za njih plemena i copori,to u za ljude drzave i etnicke grupe,najugledniji u coporu je najjaci muzjak koji uzima najlepse zenke-to je kod ljudi najbogatiji muzjak koji je najugledniji i uzima najlepse zenke.
Borba covekova za dokuci duhovnost je borba za razumevanje stvari.Nazalost ona se svodi u vecini stvari na opravdavanja sebe i svojih postupaka kao i na stvaranje psiholoske sigurnosti.
Najvaznija stvar koju mozemo otkriti je da nema razlike izmedju posmatraca i posmatranog.
Ja i ono sto posmatram su jedno.Kako?
Pre svega covek je nasilan i dikriminator.Ovde pod nasiljem mislim na psiholosko nasilje,fizicko se podrazumeva.Mi kazemo ja sam Bosanac,Kinez,Srbin,Francuz,Protestant,katolik,pravoslavac,dinamovac,partizanovac,roker....Mi smo u tom trenutku izvrsili nasilje jer smo se odvojili od svih onih koji to nisu i koji ne pripadaju toj grupi.Mi smo se odelili od njih.Posmatrac i posmatrano nisu isto.npr. svaki covek,svaki par pociva na ideji da je bolji od drugog sa kojim se poredi.Pitajte nekog bliskog da li misli da ste bolji od njega ili pitajte sebe da li mislite da je vas drug bolji od vas.Ne verujem da neko smatra da su drugi bolji od njega.U pravu je.
Ljudi ne mogu nista da rade isto,ne mogu da trce podjednako brzo,da skacu podjednako visoko ili daleko,da citaju istom brzinom,da budu u sve oblasti upuceni isto.Problem nastaje onog trenutka kad to sto radimo bolje od drugog (npr razumemo se u ekonomiju) stavljamo kao najvazniji kriterijum.Ja nisam bolji od drugih i oni nisu od mene.Uopste je vrlo detinjasto govoriti da smo bolji od drugog.
Upravo za to smatram da obrazovanje skodi.Mi se osposobljavamo da vrsimo jedan posao,a ne da razmisljamo kriticki i postajemo arogantni i dikriminatori."Najuspesniji" u danasnjem drustvu su najveci diskriminatori.
Umetnici su takodje jedna kategorija diskriminatora koja svoj rad predstavlja kao nacionalno dobro,a u stvari rade to da bi opstali i zaradili.Cinjenica je da oni vide stvari nesto sire,ali oni i dalje ostaju uplaseni od smri,nasilni,beze u kolektive,unovcavaju svoj polozaj...Zato smatram da obrazovanje skodi jer se mladom coveku zaokupira mozak onim sto uci i odvraca se od kritickog razmisljanja.Kasnije kada zavrsi studije,on postaje diskriminator i kaze "ja sam obrazovan"i bolji od onih "neobrazovanih".
Ja nikad nisam procitao ni jednu knjigu od nekog filozofa ili psihologa ili nesto slicno.Ako pocete citati npr Aristotela verujem da necete bolje razumeti stvari jer cete poceti da branite njegove stavove.Ne trebaju nam mislioci.Put je u nama.Istinu nam ne moze niko otkriti,nikakav svestenik,politicar,filozof vec mi sami.Ako ocekujemo da cemo procitati neku knjigu i onda videti sve onako kako jeste,na pogresnom smo putu.
Zato akademski profesori obicno nedostizu duhovnost,a "sire je" onima koji su "ispod njih".
Ovom prilikom bih odgovorio i clanu Gaggy (izvinjavam se ako sam pogresio) na pitanje zasto je covek lenj?
Covek nije lenj sam po sebi i to nije njegovo osnovno stanje.Dok je dete,on stalno trci i radi nesto.Aktivan je.Lenjost nastaje sa godinama kada nas teraju na nesto,tacnije da prihvatamo drustvo.Npr teraju nas da ucimo,da na silu pamtimo podatke koji nas ne interesuju,teraju nas da radimi poslove i radnje koje ne volimo,odatle se radja otpor.Kada nam je do neceg bas stalo,vrlo tesko ce nas lenjost spreciti.Kada coveka ubedite u nesto ili kada veruje u nesto,on ce dati svoj zivot za to,a kada ne veruje ili mu nije stalo do toga,uopste ili mu je manje stalo,on ce biti lenj.
Srdacan pozdrav.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#118 Re: Sta je duhovnost?

Post by Gaia »

a lijepo kaze ona narodna: "uzdaj se use i u svoje kljuse." :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#119 Re: Sta je duhovnost?

Post by Great Cornholio »

Kad uvidimo zakonitosti kojima se pokoravaju i živa i neživa priroda, kad skontamo kako šta funkcioniše, onda je prirodno da ćemo se se zapitati i kako je to sve nastalo, zašto i zbog čega. Krenemo unazad i dođemo do tačke gdje razum , logika i nauka postaju nemoćni, dođemo do onog kad se zapitamo " A ko je stvorio Boga :? "
Slična je situacija i ako se razumom , logikom i naukom krećemo unaprijed, i tad ćemo se zapitati " Ko, osim Boga, može spriječiti da uništimo i sebe i prirodu :cry:
Ja ne mogu prihvatiti to da je sve nastalo slučajno, neko je stvorio neživi i živi svijet, mora postojati Tvorac, ne može nešto nastati iz ničeg, ne može postati slučajno i bez neke svrhe. E pa ta potraga za Tvorcem je po meni suština duhovnosti, i u toj potrazi sve može biti od koristi, ne treba odbacivati knjige koje nauka odbacuje, ali ne treba odbacivati ni knjige koje religija odbacuje.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#120 Re: Sta je duhovnost?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:Kad uvidimo zakonitosti kojima se pokoravaju i živa i neživa priroda, kad skontamo kako šta funkcioniše, onda je prirodno da ćemo se se zapitati i kako je to sve nastalo, zašto i zbog čega. Krenemo unazad i dođemo do tačke gdje razum , logika i nauka postaju nemoćni, dođemo do onog kad se zapitamo " A ko je stvorio Boga :? "
Slična je situacija i ako se razumom , logikom i naukom krećemo unaprijed, i tad ćemo se zapitati " Ko, osim Boga, može spriječiti da uništimo i sebe i prirodu :cry:
Ja ne mogu prihvatiti to da je sve nastalo slučajno, neko je stvorio neživi i živi svijet, mora postojati Tvorac, ne može nešto nastati iz ničeg, ne može postati slučajno i bez neke svrhe. E pa ta potraga za Tvorcem je po meni suština duhovnosti, i u toj potrazi sve može biti od koristi, ne treba odbacivati knjige koje nauka odbacuje, ali ne treba odbacivati ni knjige koje religija odbacuje.
Kad spomenu Tvorničara sjetih se Hajamove poezije, ide otprilike ovako , po sjećanju:

Kad je sami Tvorac određiv'o sastav ljudi zašto ga onda na raspad osudi,
ako je sastav dobar što ga treba rastavljati a ako nije e ko za to da se kudi?

:D
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#121 Re: Sta je duhovnost?

Post by dr.Gonzo »

Kad je sami Tvorac određiv'o sastav ljudi zašto ga onda na raspad osudi,
ako je sastav dobar što ga treba rastavljati a ako nije e ko za to da se kudi?
Da je to Svabo pravio vidio bi ti kolko bi trajalo..

:lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#122 Re: Sta je duhovnost?

Post by fatamorgana »

dr.Gonzo wrote:
Kad je sami Tvorac određiv'o sastav ljudi zašto ga onda na raspad osudi,
ako je sastav dobar što ga treba rastavljati a ako nije e ko za to da se kudi?
Da je to Svabo pravio vidio bi ti kolko bi trajalo..

:lol:
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#123 Re: Sta je duhovnost?

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Kad spomenu Tvorničara sjetih se Hajamove poezije, ide otprilike ovako , po sjećanju:

Kad je sami Tvorac određiv'o sastav ljudi zašto ga onda na raspad osudi,
ako je sastav dobar što ga treba rastavljati a ako nije e ko za to da se kudi?

:D
neka, neka, vi'ećeš ti kad te u zviždenjaka pretvori :evil: :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#124 Re: Sta je duhovnost?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
Kad spomenu Tvorničara sjetih se Hajamove poezije, ide otprilike ovako , po sjećanju:

Kad je sami Tvorac određiv'o sastav ljudi zašto ga onda na raspad osudi,
ako je sastav dobar što ga treba rastavljati a ako nije e ko za to da se kudi?

:D
neka, neka, vi'ećeš ti kad te u zviždenjaka pretvori :evil: :lol:
K'o Frakson hebote, :lol:
Post Reply