Sta bi ste vi uradili......

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#51 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

OSUDA TERORIZMA: Više od 130 britanskih imama odbilo klanjati dženazu napadačima iz Londona


Više od 130 imama i vjerskih lidera odbilo je predvoditi dženazu napadačima koji su u subotu navečer u Londonu usmrtili sedam, a ranili više desetina ljudi.

U zajedničkoj izjavi poručili su da osuđuju nedavni teroristički napad i uputili izraze saučešća porodicama žrtava i povrijeđenima. Ne samo da su odbili da predvode tradicionalnu muslimansku molitvu za teroriste, ritual koji se obično obavlja za svakog muslimana bez obzira na njegova djela, već su pozvali i druge da ih slijede.

"U svjetlu etičkih principa koji su u islamu suštinski, nećemo obavljati tradicionalne islamske obrede sahranjivanja nad počiniocima ovih djela, a također pozivamo i kolege imame i vjerske lidere da povuku iste poteze", naveli su i objasnili da su djela koja su ovi ljudi izvršili u potpunoj suprotnosti sa uzvišenim učenjem islama.

Istakli su kako su iz napadi u Manchesteru i Londonu duboko potresli i da su šokirani i duboko zgroženi takvim hladnokrvnim ubistvima, posebno jer su izvedena u vrijeme ramazana, mjeseca koji se širom muslimanskog svijeta obilježava kao vrijeme posvećenosti, molitve i dobročinstva. Dodali su kako teroristi potpuno pogrešno interpretiraju vjeru i da su se udaljili od vjere.







JUSTIN WELBY: Britanski nadbiskup: Napad u Londonu je povezan s islamom koliko i genocid u Srebrenici sa kršćanstvom


Nadbiskup engleske katedrale Canterbury Justin Welby izjavio je da je napad u Londonu povezan s islamom isto koliko je ubijanje muslimana u Srebrenici povezano s kršćanstvom.

On je rekao kako su ljudi zloupotrijebili vjerske spise da bi jednostavno opravdali nasilne postupke kroz historiju. Kako kaže, vjerski lideri moraju preuzeti odgovornost i suprotstaviti se tvrdnjama da je zločin počinjen u ime vjere.

Welby ističe i da je vjera korištena kao sredstvo da bi drugi ljudi opravdali mržnju i nasilje, prenosi Independent.

"Moramo otvoreno priznati ako se nešto događa u našoj vlastitoj vjeri i preuzeti odgovornost za borbu protiv toga", kazao je Welby.

On je kritikovao i političare koji jednostavno kažu "ovo nema nikakve veze s islamom", a koji ne uzimaju u obzir ideološki aspekt problema već se isključivo bave sigurnosnim i političkim aspektom problema.

"Mislim da nas ta priča ne vodi nigdje, baš kao što se kaže da Srebrenica nema nikakve veze s kršćanstvom", rekao je Welby.

Independent navodi da je više od 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka ubijeno u gradu Srebrenici u julu 1995. godine i da su zločin izveli pripadnici vojske bosanskih Srba.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#52 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by arzuhal »

Šta bi ti uradio?

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#53 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

arzuhal wrote: Šta bi ti uradio?

.... brzo se okrenuo da bih mu vidio facu i kako izgleda, zapamtio ga, u letu bacanja na pod izvadio mobitel i snimao ga kako bjezi, u toku prevrcanja tamo-vamo kad padnem na pod, na facebooku bih objavio status gdje sam i sta se desava..... i lagahno prije eksplozije u lezecem stavu provukao bih se ispod detonacije bombe i potrcao sa upaljnom kamerom na mobitelu za bacacem bombe..... i snimao dalje,




( sta bih..... sigurno bih pokusao pobjeci brze nego svi ovi zajedno na klipu......)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#54 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

..... zeznuta je ovo ovakva zezancija, nikad ovo i ne treba kontat da je zezanje..... :mrgreen:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#55 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by harač »

čuj jalalbros :lol: :lol: što se ismija :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#56 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

:lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#57 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Požar u Londonu: Muslimani koji su bili budni zbog sehura spasili živote mnogih....




Image




"Momci muslimani spasili su živote ljudi. Trčali su okolo i kucali ljudima na vrata. Hvala Bogu na ramazanu", rekla je jedna žena za Huffington Post.



Dvadesetogodišnji Khalid Suleman Ahmed nedavno je doselio u ovo naselje gdje je živio s tetkom. Rekao je da obično nije budan tokom noći, ali da je ustao na sehur. Međutim, kada je shvatio da je došlo do požara, odmah je počeo kucati komšijama na vrata kako bi ih probudio.

"Protupožarni alarm nije radio tako da nije bilo upozorenja. Igrao sam PlayStation i čekao sehur kada sam osjetio dim. Ustao sam, pogledao kroz prozor i vidio da dim dolazi iz susjedne zgrade. Probudio sam tetku i otišli smo kucati im na vrata", rekao je.



Jedan svjedok rekao je da su osobe koje su pomagale te noći većinom bili muslimani. Oni su također donosili hranu i odjeću.

"Da nije bilo ovih momaka muslimana koji su nam pomagali i dolazili bilo bi mnogo više mrtvih. Trčali su sa svih strana, budili ljude i donosili vodu", rekla je jedna od preživjelih osoba.



Veliki broj islamskih kulturnih centara i džamija, ali i crkva također su otvorili svoja vrata u cilju pomaganja osobama koje su pogođene požarom.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#58 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by patriot_1 »

mali jomu wrote:Požar u Londonu: Muslimani koji su bili budni zbog sehura spasili živote mnogih....




Image




"Momci muslimani spasili su živote ljudi. Trčali su okolo i kucali ljudima na vrata. Hvala Bogu na ramazanu", rekla je jedna žena za Huffington Post.



Dvadesetogodišnji Khalid Suleman Ahmed nedavno je doselio u ovo naselje gdje je živio s tetkom. Rekao je da obično nije budan tokom noći, ali da je ustao na sehur. Međutim, kada je shvatio da je došlo do požara, odmah je počeo kucati komšijama na vrata kako bi ih probudio.

"Protupožarni alarm nije radio tako da nije bilo upozorenja. Igrao sam PlayStation i čekao sehur kada sam osjetio dim. Ustao sam, pogledao kroz prozor i vidio da dim dolazi iz susjedne zgrade. Probudio sam tetku i otišli smo kucati im na vrata", rekao je.



Jedan svjedok rekao je da su osobe koje su pomagale te noći većinom bili muslimani. Oni su također donosili hranu i odjeću.

"Da nije bilo ovih momaka muslimana koji su nam pomagali i dolazili bilo bi mnogo više mrtvih. Trčali su sa svih strana, budili ljude i donosili vodu", rekla je jedna od preživjelih osoba.



Veliki broj islamskih kulturnih centara i džamija, ali i crkva također su otvorili svoja vrata u cilju pomaganja osobama koje su pogođene požarom.
:thumbup:
Ci-Nick
Posts: 5172
Joined: 15/03/2015 17:38

#59 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by Ci-Nick »

Čuj,..."Hvala Bogu na Ramazanu ".
Zašto ne: " Bože, šta su ti skrivili", ili " Bože, zašto to učini", ili bar " Bože, zašto to ne spriječi" ! :-)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#60 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by tranquil »

Ci-Nick wrote:Čuj,..."Hvala Bogu na Ramazanu ".
Zašto ne: " Bože, šta su ti skrivili", ili " Bože, zašto to učini", ili bar " Bože, zašto to ne spriječi" ! :-)
Tako to ide uvijek u momentima kriza, opasnosti i nesreća. Na primjer:

- suša je, ljudi umiru, onda se grupno pomole - padne kiša. Kiša je čudo, za razliku od suše koja mora da je čisto prirodna pojava. Da ne pominjemo činjenicu kako navodno benevolentni gospodar ljudskih sudbina neće ni prstom pomaći da pomogne ljudima osim ako mu grupno ne padnu na koljena i izraze pokornost.
- ujede zmija osobu, ljudi je dovezu na vrijeme u bolnicu - čudo. A da je nije ni ujela, nikome ništa
- padne granata, pobije dosta ljudi, lik koji je bio iza ugla zastao da zaveže pertlu nije mu ništa - čudo. Granata pala na livadu, niko nije stradao, to nije čudo
- avion gubi visinu, pilot spasi situaciju i sve putnike, nije čudo. Avion padne, svi poginu, jedan preživi - čudo
- bujica opustoši kuću, ostavi samo svetu knjigu (smještenu na visoko mjesto) netaknutu - čudo. Dom netaknut poplavom - niko ga ne pominje. Ignorišimo činjenicu da je ljudima uništen život i da im je ostala jedna knjiga. Kao kada bi Stiven King prolazio pored tvoje kuće, vidio da počinje požar, i iako je mogao ugasiti vatru, iz kuće je spasio samo knjige čiji je on autor, i onda mu se zahvaljuješ zbog toga, i zahvaljuješ slučajnosti koja je Stivena Kinga vodila pored kuće baš u momentu požara, kako bi mogao spasiti tvoj primjerak "Isijavanja".

Pada mi na pamet vatrogasac koji je istovremeno piroman koji podmeće požare da bi poslije ispao heroj gaseći ih. Bez požara nema heroja vatrogasca.
Ci-Nick
Posts: 5172
Joined: 15/03/2015 17:38

#61 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by Ci-Nick »

Razumijem da neko vjeruje u Boga, ali ne razumijem da neko vjeruje da Bog utiče na dešavanja na Zemlji, da kažnjava ili nagrađuje.
Jer ako bi se ozbiljnije pozabavili statistikom onda bi došli do podataka da je kršćanstvo Bogu najdraža monoteistička religija a da još više voli nevjernike Norveške, Švedske, Japana,.. jer tu ima najmanje smrti, bolesti, gladi, patnje, živi se najduže, najkvalitetnije.
Ili je sva patnja Afrike samo kušnja ? :-)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#62 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by tranquil »

Da, ponekad zaprepašćuje šta sve ljudi misle da Bog interveniše. Najgori su mi oni koji se mole prije važnih utakmica. Jer po njihovoj logici, Bog će pustiti da od gladi umru djeca u Africi, hiljade ljudi i djece u cunamiju, pustiće da se hiljadama godina mlate i kolju u njegovo ime, ali u tom momentu poslušaće baš tebe i intervenisaće da bi pomogao tvom omiljenom timu. Ono, prioritet druže.

Takođe, ako je suditi po fudbalu, katoličanstvo je ispravna religija. Ne znam ove ostale zašto se uopšte trude sa molitvama pred utakmicu, kad se izgleda katolička najviše "pika".
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#63 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by triconja »

Ci-Nick wrote:Razumijem da neko vjeruje u Boga, ali ne razumijem da neko vjeruje da Bog utiče na dešavanja na Zemlji, da kažnjava ili nagrađuje.
Jer ako bi se ozbiljnije pozabavili statistikom onda bi došli do podataka da je kršćanstvo Bogu najdraža monoteistička religija a da još više voli nevjernike Norveške, Švedske, Japana,.. jer tu ima najmanje smrti, bolesti, gladi, patnje, živi se najduže, najkvalitetnije.
Ili je sva patnja Afrike samo kušnja ? :-)
Bravo za boldovano, to je sustina, ali ne mozes ti marvi dogovoriti :thumbup: .
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#64 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Hvala Bogu na Ramazanu :sretan:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#65 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

London: Muslimani organizovali iftar na ulici za stanare izgorjele zgrade


Image


Lokalna zajednica muslimana iz Londona organizovala je iftar na ulici za stanare Grenfell Towera koji su izgubili sve u požaru.
Volonteri iz udruženja Penny Appeal odlučili su napraviti obroke za one koji poste, ali i za sve druge koji su živjeli u toj zgradi. Kada je bilo vrijeme iftara poslužili su vodu, sokove, hljeb, jelo i voće.

Volonteri udruženja Islamic Relief rade dan i noć kako bi pomogli ovim ljudima. Učestvovali su i u akcijama spašavanja tokom požara. Kao što je ranije objavljeno, veliki broj stanara je i spašen upravo zato što su muslimani bili budni čekajući sehur da zaposte.

Ovo je samo jedan od primjera dobročinstava ljudi otkako se dogodila tragedija. Stotine ljudi doniralo je odjeću i hranu, a pokrenute su brojne kampanje za prikupljanje novca. Do sada je prikupljeno više od 3,4 miliona eura.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#66 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Nepoznata djevojka otplatila tuđe dugove u lokalnim prodavnicama


Image



Nepoznata djevojka ove je sedmice obišla je više prodavnica u Visokom i platila dugovanja kupaca.
Almir Garagić, čija je supruga vlasnica male trgovine u Arnautovićima pored Visokog, kazao je da vlasnici malih trgovina održavaju socijalni mir u zemlji.

"Kupci koji nemaju novca u datom trenutku ne mogu otići u velike tržne centre. Dođu nama i upitaju mogu li uzeti robe u vrijednosti 100 KM. Odobrimo im, kupe i ubrzo izmire dug. Sljedeći put pitaju za 150 KM. Damo im i tako se to vuče", kazao je Garagić za Al Jazeeru.

Upravo u tu radnju u četvrtak je došla jedna djevojka sa specifičnim zahtjevom upućenim zaposlenici Selmi Kovač.

"Gledala sam na parking kako dolazi auto i izlazi osoba koju nikada nisam vidjela ni čula. Ulazi u radnju i, ne predstavljajući se, pita za vlasnike. Blago, tihim glasom, pita me da li dajemo robu na veresiju, imamo li dužnika i čuvenu teku. Na moje začuđeno 'da' odgovara kako bi željela da je očisti do momenta njenog ulaska u radnju, kako bi svi dugovi bili regulisani. Kod mene šok i nevjerica. Svi su mi osjećaji bili pomiješani, a sveska riješena! Odlazi stranac, a toliko dobroga ostavlja iza sebe. Želim joj svako dobro, a u isti momenat razmišljam kako reći mušterijama da nema duga i kakvu će to reakciju izazvati. Kako sam nekome govorila da više nemaju duga, tako su me gledali u nevjerici. Bilo je suza i zagrljaja od kojih mi se srce cijepalo", kaže Selma.

Slična situacija bila je i u narednom selu, Uvorićima. Vlasnica tamošnje trgovine Mirzeta Trako opisuje jedan ramazanski dan koji će ipak imati svoju specifičnost.

"Do mene je došla radnica kazavši kako je u radnju ušla djevojka i pitala dajemo li robu na veresiju i upisujemo li u teku. Potvrdno sam odgovorila, misleći da ona traži da uzme nešto robe. Od mene je tražila da vidi teku i da saberemo cifre. Nisam znala kako da se postavim. Ko je ona i šta hoće? Nije mi se ni predstavila. Počela sam sabirati i kada smo došli do 2.010 maraka, stala sam i rekla da je to to. Nisam dala da nepoznata osoba vidi imena iz teke, zbog komšiluka. Izvadila je pare i otišla. Ja sam ostala sva izgubljena, u šoku. I sada sam", kazala je Mirzeta

Novinari Al Jazeere kontaktirali su još desetak radnji na teritoriji visočke općine i dobili slične odgovore.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#67 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#68 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Napad u Londonu se tretira kao teroristički, vozač kamiona uzviknuo "Želim ubiti muslimane"


Londonska policija je potvrdila da se slučaj napada na muslimane nakon molitve u džamiji tretira kao teroristički, piše The Guardian.
Podsjećamo, jedna osoba je poginula, a osam je povrijeđeno u napadu koji je izveo 48-godišnji muškarac. Osumnjičeni je ubrzo uhapšen pod optužbom da je izvršio pokušaj ubistva, jer u to vrijeme nije bilo preminulih.

On se, upravljajući kamionom, zaletio u okupljene građane nešto poslije ponoći po lokalnom, odnosno oko 1 sat po našem vremenu. Napad se desio ispred džamije Finsbury Park.

Istragu o slučaju vodi protuteroristička jedinica londonske policije.

Svjedoci tvrde da je uhapšeni vozač prije privođenja pred okupljenim građanima uzviknuo "Želim ubijati muslimane".







Imam džamije spasio napadača od bijesne gomile



Image



Brojni mediji nazvali su imama džamije u Londonu "herojem", nakon što je zaštitio napadača od bijesne gomile.

Podsjećamo, muškarac (48) je kombijem udario u gomilu okupljenu ispred džamije u Finsbury parku, nakon čega je jedna osoba proglašena mrtvom, dok ih je osam povrijeđeno.

Vjernici su izlazili iz džamije nakon teravije.

Očevidac Abdulrahman Aidroos je kazao kako je vidio “bijelog Britanca“ kako viče “pobit ću muslimane“, a potom vozilom uletio među pješake.

Nakon toga su vozača izvukli iz kombija, a ljutita gomila počela je da ga tuče.
Međutim, smjesta je intervenirao imam džamije koji ih je zaustavio i vikao na njih da ga "ne diraju".

Imam je napadača čuvao do dolaska policije.


mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#69 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Ko je djevojka koja je platila tuđe dugove u Visokom? Prije nje je došao muškarac koji je imao samo jedan zahtjev...



Image



Za tren oka nestala su sva dugovanja i to onih koji jedva krpe kraj s krajem. Muka ih je natjerala da se za i najosnovnije namirnice upisuju u knjigu dužnika, a onda im je prije nekoliko dana svanulo.

Bar na kratko, jer je na većini prodavnica u Visokom ostavljena ista poruka. Trgovci, još u čudu, prepričavaju šta im se dogodilo, javlja ATV.

- Došao je jedan muškarac, ja tada nisam bio u radnji, bila je žena i ona je meni to tako ispričala. Pomislio sam da nije to nešto bezveze, da nije neki kriminalac, kaže nije, kaže bit će pare i ona je otišla kući, a ja sam došao u radnju. Nakon sat vremena, došla je cura i ona je meni pare izborajala - rekao je Alija Janić, trgovac iz Visokog.

Trgovci pričaju da je prvo dolazio muškarac koji je tražio da saberu dugovanja. Nakon toga je dolazila žena, koja je sve plaćala, pa ne čudi da čitava varošica bruji o toj humaoj, ali i priči s mnogo zanimljivih detalja.

- Ženska dođe s kovertom, koliko je novaca – toliko izbroji i plati pa odoše. Meni je iznenađujuće da nisu falš pare, da neko se ne zeza sa nama - rekao je trgovac Edip Ćaluk.

Mještani pričaju da su pokušali da saznaju o kome se radi, ali su kako kažu, mlađa ženska osoba, kao i muškarac koji je bio sa njom tražili da ostanu anonimni. Na pitanje o čemu se radi odmahivali su rukom, a na kraju nisu tražili nikava papir, niti potpis da su izmirili dugovanja.

Oni koji su se pobrinuli da svojim humanim gestom, postanu glavna tema ne samo u Visokom nego i mnogo šire, nisu željeli da otkriju svoje ime i prezime. Iznosi im nisu bili bitni. Platili su sve, bilo da se radilo o nekoliko desetina, stotina ili hiljada maraka dugovanja i to ne samo u Visokom, nego i većini okolnih mjesta.

Možda je neko u nečije ime došao i plaćao dugove, nagađaju mještani. Sigurno, kažu, nisu malo platili, jer je u pojednim prodavnicama u sveske bilo upisano i po nekoliko hiljada maraka.

A gest o kome se priča ovih dana, oduševio je najviše one koji su razbijali glavu kako da otplate dugovanja. Prve rekacije kada su vidjeli natpis, dovljno govore koliko im je dobro došlo humano djelo.

- Svako pita jesam li ja tamo bio, jesam li ja čist, ako si bio dužan, reko čist si - kazao je Alija Janić, trgovac iz Visokog.

Ne možemo se pohvaliti visokim standardom, kažu u Visokom. Dosta je onih koji od plate ili penzije ne mogu da žive mjesec dana, pa su dobročinitelji sigurno došli na pravo mjesto.

- Ja imam posla, ali imam druga trgovca i znam da ljudi dosta uzimaju na dug, pa se varaka narod, šta će - rekao je Rusmir Kadrić iz Visokog.

Mještani kažu da možda nikada neće saznati ko im je to toliko pomogao. U svakom slučaju, poručuju, do neba im hvala.



mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#70 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Savjesni sugrađanin spasio sestre od utapanja: Kada sam vidio da tonu odmah sam skočio u rijeku


Image
Fajko Malovčić


Na obali rijeke Sane u centru Sanskog Mosta proteklog vikenda odigrala se prava drama. Fajko Malovčić, vijećnik u Općinskom vijeću (OV) Sanski Most, spasio je dvije sestre koje su upale u duboku rijeku i počele se daviti.


Pružala otpor

Njihova sreća bila je ta što je svega desetak metara od njih na terasi obližnjeg lokala uz obalu sjedio Malovčić. Ne oklijevajući, hrabri vijećnik potrčao je prema Sani i skočio.

- Čuo sam komešanje u vodi, niko nije dozivao u pomoć. Skočio sam sa stolice i vidio kako u vodi tonu dvije crne haljine. Potrčao sam niz stepenice, uspio skinuti samo majicu. Ušao sam u rijeku i uspio prvu djevojku uhvatiti za ruku. Čvrsto me je držala, vjerovatno od straha, da sam je jedva izvukao na obalu, ali me ni tada nije puštala. Požurio sam u vodu i vidio kosu druge djevojke, koja više nije bila pri svijesti. Povukao sam je za kosu, bilo je lakše nego sa prvom, jer nije pružala otpor - ispričao je općinski vijećnik.


Ljekarski zbrinute

Ubrzo su stigli medicinari iz Hitne pomoći sanskog Doma zdravlja i drugu djevojku uspjeli su vratiti svijesti.

- Ne znam ko su sestre kojima sam spasio život, čuo sam da su rodom iz Ključa - kazao nam je Malovčić i dodao da to nije ni važno nego da su obje preživjele.


Nisu znale plivati

Nije poznato kako su djevojke završile u rijeci. Malovčić pretpostavlja da su šetale pored obale kada se jedna okliznula i upala u Sanu, a da je druga skočila za njom. Sestre nisu znale plivati.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#71 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Za sretan let: Bakica ubacila novčiće u otvor motora


Avion China Southern Airlinesa je morao biti evakuiran prije polijetanja jer je praznovjerna 80-godišnja putnica bacila šaku kovanica u motor 'za sreću'.

Starica je bacila devet novčića u otvor mlaznog motora, što vidio jedan od putnika i upozorio osoblje aviona. Putnici su ubrzo evakuirani, a počela je potraga za novčićima.

Gospođu, koja je putovala s mužem, kćerkom i zetom, privela je policija, kojoj je rekla kako se 'molila za sigurnost' dok je bacala novčiće.

"Putnica prije nije imala problema s policijom niti ima bilo kakav mentalni poremećaj. Kovanice je ubacila kao dio molitve za siguran let", stoji u saopćenju policije.


Zbog otvaranja motora i njegovog čišćenja, blizu 150 putnika moralo je čekati pet sati na konačno polijetanje.

Vrijednost kovanica bila je oko 0,20 eura, dok je čišćenje mlaznog motora koštalo nekoliko hiljada eura.



Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#72 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Djevojka upucala dečka dok su snimali video za Youtube


Žena iz Minnesote ubila je svog dečka dok su snimali video za Youtube kanal.

Monalisa Perez (19) i Pedro Ruiz (22) snimali su video kada se dogodila tragedija. Monalisa ga je upucala u grudi i on je preminuo na mjestu.

Optužena je za drugostepeno ubistvo i prijeti joj deset godina zatvora.

Naime, Ruiz je ubijedio Perez da naprave snimak na kojem će ona pucati u knjigu koju će on držati na grudima. Bio je uvjeren da će knjiga zadržati metak.

"Oni su se voljeli i imaju dvoje djece. Ovo je samo šala koja je završila tragično", kazala je Claudia Ruiz, Pedrova tetka.

Video su snimali jer su željeli više pratitelja na Youtubeu.



Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#73 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Slučajno slomila narukvicu...


Žena se u trgovini nakita u kineskoj provinciji Yunnan onesvijestila nakon što joj je narukvica od žada vrijedna oko 79.000 KM slučajno ispala i razbila na pola.

Nepisano pravilo 'Ono što oštetiš - kupuješ' obično se zaboravi kada kupci oštete artikle poput flaše ili odjeće no u ovakvim situacijama generalno se pretpostavlja da su kupci maksimalno oprezni.


Image



Turistkinja koja je razgledavala nakit u kineskoj trgovini naučila je lekciju na teži način. Nakon što joj je skupocjena ogrlica ispala iz ruku te se raspolovila, prišao joj je vlasnik. Za primjerak pored kojeg je bila vrtoglava cijena od oko 79.000 KM, vlasnik trgovine želio je kompenzaciju, a kada joj je to rekao, turistkinja se onesvijestila.

- Pala je u nesvijest, ali nasreću, nije se ozlijedila, rekao je Lin Wei, vlasnikov sin. Koliko-toliko dobra vijest za nju je to što neće platiti punu cijenu. Naime, narukvica je osigurana na 47.000 KM, a dvije strane sada će pregovarati o kompenzaciji za ostatak.


Image



Vijest o skupoj nespretnosti brzo je na kineskim društvenim mrežama postala viralna prouzročivši debatu komentatora. Jedni okrivljuju ženu zbog nepažnje, dok drugi krive trgovca jer skupocjeni nakit nije dovoljno zaštitio i izdvojio od jeftinih primjeraka.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#74 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#75 Re: Sta bi ste vi uradili......

Post by mali jomu »

Image




Image




Image





Post Reply