Šta ako ovo potraje?

Moderator: O'zone

neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#76 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by neko_sa_strane »

https://www.technologyreview.com/s/6153 ... 18-months/
Kao scenario iz holivudskih apokaliptičnih filmova.
Ako je na snazi društveno distanciranje kako bi se zaustavilo širenje virusa nema ni rasta populacije a da ne pišem o kontroli stanovništva. Vjerovatno su već proizveli i čipove za obavezno čipiranje.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#77 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by CikCikCikPogodi »

neko_sa_strane wrote: 21/03/2020 22:54 https://www.technologyreview.com/s/6153 ... 18-months/
Kao scenario iz holivudskih apokaliptičnih filmova.
Ako je na snazi društveno distanciranje kako bi se zaustavilo širenje virusa nema ni rasta populacije a da ne pišem o kontroli stanovništva. Vjerovatno su već proizveli i čipove za obavezno čipiranje.
Koji ce ku#ac ti cipovi, kada u Kini vec to sve nadgledaju putem mobitela i kamera na javnim mjestima.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#78 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by mali jomu »

Ja odoh sebi pravit kahvu... i laganini nemam pojma sta cu :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#79 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by mali jomu »

Ako nekom treba vodic kroz Sarajevo poslije 18h do 05h nek se javi, sigurno i bezbjedno 100m 1km,

Prijavite se sto prije, ova cijena je samo za veceras do sutra ujutro :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#80 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by mali jomu »

Poruka medicinske sestre: Večeras ću poljubiti djecu i ko zna kad opet...

Zato vas molim, dok sjedite kući s djecom na vašim krilima, dok ih grlite i gledate film - molim vas, pomozite mi da ovo završi čim prije, ne izlazite ako vam baš nije hitno. Moje će ruke biti prazne svaki dan, da vaše ne bi morale...

Ja ću odraditi svoj dio. Molim vas, vi odradite vaš.


https://radiosarajevo.ba/metromahala/ja ... pet/371081
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#81 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by cyprus »

Joj, ja otvorih temu, a onda je nisam stigao pratit... Halalite ljudi :-D

Vidim da je diskusija više o tome da li će potrajati, nego šta ako potraje (kako kaže naslov)... Da li će zaista potrajati više godina, to sad ne možemo nikako pozdano znati, ali postoje procjene da je i taj scenarij moguć... Nije baš isto zaustaviti epidemiju u jednoj državi, pogotovo ako je autoritarno postavljena kao Kina, i globalnu pandemiju, gdje taman pomisliš da si u jednom dijelu svijeta ugasio požar, on bukne u drugom, i tako ukrug...

Mene ovdje zanima više kojim mjerama odgovoriti ako pandemija zaista bude dugoročna? Da li bi to automatski moralo značiti opšti haos i raspad sistema (vjerujem da ne bi), ili postoji način da ljudska civilizacija ipak funkcioniše i u takvim uslovima? Mislim da je jasno da totalni lockdown svega nije opcija za duže staze... A nekako se bojim da sve mjere koje se zasad poduzimaju počivaju upravo na procjeni da će se sve završiti za mjesec-dva, eventualno tri... Ponavljam pitanje - šta ako ne bude tako?

A ako govorimo već o procjenama, ja bih sad potpisao da ovo potraje još pet-šest mjeseci, samo da ne bude duže... Na toliko sam naime psihološki spreman...
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#82 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by allem_77 »

Ako potraje, nahebali smo...
emirolini
Posts: 3516
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#83 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by emirolini »

Iovako ionako posijati sebi stosta :) ja prosirio travu i dvoriste posljednjih godina, mozda bi trebao opet plastenik umjesto...
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#84 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by Nadzorna_ploca »

Jadna vam majka ako tek sad sebi sijete..
demagog
Posts: 549
Joined: 26/11/2003 00:00

#85 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by demagog »

Ako ovo potraje, splasnuce masovna histerija i ljudi ce jednostavno oguglati na svu tu pricu po principu “svako cudo tri dana”. To ce smanjiti i pritisak za uvodjenje i/ili produzavanje restriktivnih mjera pa ce se zivot vratiti u normalne tokove.

Ono sto se nece ni brzo ni lako vratiti na normalu je ekonomija koja je pretrpila veliku stetu i pretrpice jos dosta dok se stanje ne stabilizuje.
:run:
emirolini
Posts: 3516
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#86 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by emirolini »

Nadzorna_ploca wrote: 23/03/2020 14:39 Jadna vam majka ako tek sad sebi sijete..
Nazalost tako je...
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#87 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by CikCikCikPogodi »

demagog wrote: 23/03/2020 14:58 Ako ovo potraje, splasnuce masovna histerija i ljudi ce jednostavno oguglati na svu tu pricu po principu “svako cudo tri dana”. To ce smanjiti i pritisak za uvodjenje i/ili produzavanje restriktivnih mjera pa ce se zivot vratiti u normalne tokove.

Ono sto se nece ni brzo ni lako vratiti na normalu je ekonomija koja je pretrpila veliku stetu i pretrpice jos dosta dok se stanje ne stabilizuje.
:run:
Za to postoji policija, ukrotit ce drzave narod da budu zarobljeni u kucama, nece niko smjeti pisnuti o tome.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#88 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by sadie_forever »

Ako obicni virus ovo napravi zamisli nesto ozbiljno...ccc,nesposobni smo
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#89 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by CikCikCikPogodi »

cyprus wrote: 23/03/2020 14:27 Joj, ja otvorih temu, a onda je nisam stigao pratit... Halalite ljudi :-D

Vidim da je diskusija više o tome da li će potrajati, nego šta ako potraje (kako kaže naslov)... Da li će zaista potrajati više godina, to sad ne možemo nikako pozdano znati, ali postoje procjene da je i taj scenarij moguć... Nije baš isto zaustaviti epidemiju u jednoj državi, pogotovo ako je autoritarno postavljena kao Kina, i globalnu pandemiju, gdje taman pomisliš da si u jednom dijelu svijeta ugasio požar, on bukne u drugom, i tako ukrug...

Mene ovdje zanima više kojim mjerama odgovoriti ako pandemija zaista bude dugoročna? Da li bi to automatski moralo značiti opšti haos i raspad sistema (vjerujem da ne bi), ili postoji način da ljudska civilizacija ipak funkcioniše i u takvim uslovima? Mislim da je jasno da totalni lockdown svega nije opcija za duže staze... A nekako se bojim da sve mjere koje se zasad poduzimaju počivaju upravo na procjeni da će se sve završiti za mjesec-dva, eventualno tri... Ponavljam pitanje - šta ako ne bude tako?

A ako govorimo već o procjenama, ja bih sad potpisao da ovo potraje još pet-šest mjeseci, samo da ne bude duže... Na toliko sam naime psihološki spreman...
Je#i ga velike buranije (politicari i bogati, vlasnici veliki kompanija) ce vrlo efikasno dresirati narod pendrekom i lisicama, da ostanu u svoje toru cetri zida ako treba i godinu dana.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#90 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by sadie_forever »

Mene ovo plasi da ce potrajati.medije izdrzati vise ne mogu.ne plasi me virus ali mediji mi stvaraju neku muku u stomaku,izbjegavam da ih otvaram ali onda otvoris drustvene mreze kad i obicni narod samo o tome(radi medija opet) :(
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#91 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by cyprus »

CikCikCikPogodi wrote: 23/03/2020 15:18
cyprus wrote: 23/03/2020 14:27 Joj, ja otvorih temu, a onda je nisam stigao pratit... Halalite ljudi :-D

Vidim da je diskusija više o tome da li će potrajati, nego šta ako potraje (kako kaže naslov)... Da li će zaista potrajati više godina, to sad ne možemo nikako pozdano znati, ali postoje procjene da je i taj scenarij moguć... Nije baš isto zaustaviti epidemiju u jednoj državi, pogotovo ako je autoritarno postavljena kao Kina, i globalnu pandemiju, gdje taman pomisliš da si u jednom dijelu svijeta ugasio požar, on bukne u drugom, i tako ukrug...

Mene ovdje zanima više kojim mjerama odgovoriti ako pandemija zaista bude dugoročna? Da li bi to automatski moralo značiti opšti haos i raspad sistema (vjerujem da ne bi), ili postoji način da ljudska civilizacija ipak funkcioniše i u takvim uslovima? Mislim da je jasno da totalni lockdown svega nije opcija za duže staze... A nekako se bojim da sve mjere koje se zasad poduzimaju počivaju upravo na procjeni da će se sve završiti za mjesec-dva, eventualno tri... Ponavljam pitanje - šta ako ne bude tako?

A ako govorimo već o procjenama, ja bih sad potpisao da ovo potraje još pet-šest mjeseci, samo da ne bude duže... Na toliko sam naime psihološki spreman...
Je#i ga velike buranije (politicari i bogati, vlasnici veliki kompanija) ce vrlo efikasno dresirati narod pendrekom i lisicama, da ostanu u svoje toru cetri zida ako treba i godinu dana.
To može u Kini... Drugdje teško...

Al hajd - ostaćemo u četiri zida godinu dana... Šta sa ekonomijom? Od čega ćemo živjet?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45728
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#92 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by Chmoljo »

Od nafake.

Bilhajr.
User avatar
konektovan
Posts: 41003
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#93 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by konektovan »

Izborit cemo se mi sa ovim, narod se vec prilagodjava situaciji. Evo za 5 dana iz moje mahale, ljudi vec nose masovno maske, rukavice, drzi se razmak poprilicno na kasi u marketu, apotekama, salterima, nose se dzepni gelovi za dezinfekciju, e jedino još ovi stariji da smanje kretanje, koji su najrizicnija kategorija,.....ali haj ti njemu zabrani?! Njima je izlazak do amka, terapija... :mrgreen:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#94 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by high_volume »

konektovan wrote: 24/03/2020 00:28 Izborit cemo se mi sa ovim, narod se vec prilagodjava situaciji. Evo za 5 dana iz moje mahale, ljudi vec nose masovno maske, rukavice, drzi se razmak poprilicno na kasi u marketu, apotekama, salterima, nose se dzepni gelovi za dezinfekciju, e jedino još ovi stariji da smanje kretanje, koji su najrizicnija kategorija,.....ali haj ti njemu zabrani?! Njima je izlazak do amka, terapija... :mrgreen:
Još da nas Džahid nije zajebao druženjem usred pandemije, na pola aprila bismo pobijedili coronavirus. Nešto malo ga je bilo oko Banja Luke, i stavljen je pod kontrolu, u Mostaru takođe. Ali Džahid.... :( I sad se bori s ovim čudovištem do sredine ljeta :-) :(
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45728
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#95 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by Chmoljo »

konektovan wrote: 24/03/2020 00:28 Izborit cemo se mi sa ovim, narod se vec prilagodjava situaciji. Evo za 5 dana iz moje mahale, ljudi vec nose masovno maske, rukavice, drzi se razmak poprilicno na kasi u marketu, apotekama, salterima, nose se dzepni gelovi za dezinfekciju, e jedino još ovi stariji da smanje kretanje, koji su najrizicnija kategorija,.....ali haj ti njemu zabrani?! Njima je izlazak do amka, terapija... :mrgreen:
Danas zaštitar ne da se udje u prodavnicu starijima od 65 traži ličnu. Dolazi stari, govori mu raja tako tako. On šuti...

Kaže napokon, e jebo ga danas punim 65

:lol:
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#96 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by aerodinamika »

sadie_forever wrote: 23/03/2020 15:18 Ako obicni virus ovo napravi zamisli nesto ozbiljno...ccc,nesposobni smo
sta ozbiljnije? da nas spuca meteor, solarna oluja?
mnoge zemlje prave planove za te scenarije, ako smo mi nespremni neznaci da ne postoje zemlje koje jesu
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#97 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by aerodinamika »

high_volume wrote: 24/03/2020 00:36
konektovan wrote: 24/03/2020 00:28 Izborit cemo se mi sa ovim, narod se vec prilagodjava situaciji. Evo za 5 dana iz moje mahale, ljudi vec nose masovno maske, rukavice, drzi se razmak poprilicno na kasi u marketu, apotekama, salterima, nose se dzepni gelovi za dezinfekciju, e jedino još ovi stariji da smanje kretanje, koji su najrizicnija kategorija,.....ali haj ti njemu zabrani?! Njima je izlazak do amka, terapija... :mrgreen:
Još da nas Džahid nije zajebao druženjem usred pandemije, na pola aprila bismo pobijedili coronavirus. Nešto malo ga je bilo oko Banja Luke, i stavljen je pod kontrolu, u Mostaru takođe. Ali Džahid.... :( I sad se bori s ovim čudovištem do sredine ljeta :-) :(
e cuj sredine ljeta :-)
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#98 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by sadie_forever »

aerodinamika wrote: 24/03/2020 01:00
sadie_forever wrote: 23/03/2020 15:18 Ako obicni virus ovo napravi zamisli nesto ozbiljno...ccc,nesposobni smo
sta ozbiljnije? da nas spuca meteor, solarna oluja?
mnoge zemlje prave planove za te scenarije, ako smo mi nespremni neznaci da ne postoje zemlje koje jesu
Pa eto mogla je ebola da se krene sirit,neka kuga 21.stoljeca

Da se sutilo ovo bi bila obicna influenza sezonska Ali jbg

I ne mi vec svi,svi Su pokazali da se ne znaju nosit ni s obicnim virusom...neki dio mene se nada da je ovo practice pred nesto ozbiljnije Pa da analiziraju poboljsaju itd ne zelim vjerovat da smo bas toliko nesposobni. :)
User avatar
House
Posts: 46847
Joined: 17/03/2010 15:36

#99 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by House »

pravac jagomir :D
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#100 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by bunk »

A mozda je ovo globalna vjezba.
Da sam alien i zelim pokoriti planet bez da ratujem i uopce trosim resurse, par dana uoci kineske nove godine,ubacim x negdje u kini.
Sjednem i sacekam....
Locked