St. Patrick's Day

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#1 St. Patrick's Day

Post by sammo »

Dan Svetog Patrika (St. Patrick's Day) označava dan njegove smrti u 5. vijeku i slavi se 17. marta. Irci slave ovaj dan kao religijsku svetkovinu već više od hiljadu godina.

Na dan Svetog Patrika, koji je u toku kršćanske sezone posta, Irske familije tradicionalno idu u crkvu ujutro i slave izapodne. Post se prekida na dan, i ljudi bi plesali, pili i jeli tradicionalno Irsko jelo pravljeno od slanine i kupusa. Tradicionalno, list djeteline i zelena boja se karakterističo nosi za ovaj dan.

U modernoj Irskoj, Dan Svetog Patrika se tradicionalno smatrao religioznom svetkovinom. Sve do 1970., Irski zakoni su zabranjivali pubovima (vrsta kafane) da rade na taj dan.

Početkom 1995, Irska vlada započinje kampanju da se Dan Svetog Patrika iskoristi kao reklama za turizam i promociju Irske. Ovih dana, festival za Dan Svetog Patrika u Dablin-u posjeti preko milion ljudi.
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#2 Re: St. Patrick's Day

Post by Nele9 »

Irci i Ameri (posebno oni iz Masachusetsa) s kojim sam radio kažu da se St. Patrick Day više slavi npr u jednom Bostonu nego u samoj Irskoj.
Navodno, ima veze s Irsko-Američkom populacijom koja je većinska u ovom i još nekim gradovima.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3 Re: St. Patrick's Day

Post by arzuhal »

Da ne stavljam omiljene IRA rebel songs, proglasit će me teroristom i radikalom (iako sam se u vehabije učlanio tek u utorak), evo nešta nako :D

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#4 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:Da ne stavljam omiljene IRA rebel songs, proglasit će me teroristom i radikalom (iako sam se u vehabije učlanio tek u utorak), evo nešta nako :D

Oboriiiiiiiiiiii !
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#5 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »



yahooooooooo !
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#6 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »



Čujte kako ovde Planxty "prže" bugarsko oro!
User avatar
legionarka
Posts: 812
Joined: 24/10/2005 21:24

#7 Re: St. Patrick's Day

Post by legionarka »

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#8 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »

Rahmetli Phil Lynott, :(
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9 Re: St. Patrick's Day

Post by arzuhal »

We'd take it very kindly if
you'd all just bugger off!


:lol: :D

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#10 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »

I ova je pravo vesela!

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11 Re: St. Patrick's Day

Post by arzuhal »

Konačno da naletim na nekog ko, zajedno sa mnom, dijeli sličan kompleks manje muzičke vrijednosti :D Vazda sam se snebivao postavljati neke irske stvari, zaplašen sasvim izvjesnim nerazumijevanjem i linčom javne poruge, ali kako skontah - fatamorgana je moj čojk :D :thumbup:

Erin Go Bragh :-D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#12 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:Konačno da naletim na nekog ko, zajedno sa mnom, dijeli sličan kompleks manje muzičke vrijednosti :D Vazda sam se snebivao postavljati neke irske stvari, zaplašen sasvim izvjesnim nerazumijevanjem i linčom javne poruge, ali kako skontah - fatamorgana je moj čojk :D :thumbup:

Erin Go Bragh :-D
Irska trad. muzika za mene lično je lijepa isto kao i bosanska sevdalinka, obadvije su plemenite, po kvalitetu muzike, a srodne su i po tekstovima, iako nepažljivom posmatraču može izgledati da baš nije tako.
Nerazumijevanje još mogu shvatiti, jer ono dolazi od jednostavnog nepoznavanja, ali "linč javne poruge" vjerovatno
dolazi od ljubitelja turbo-space-alien folka i sl. ili od ljudi bez elementarne muzičke kulture.

Evo skromni prilog poznavanju irske trad. muzike:

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#13 Re: St. Patrick's Day

Post by arzuhal »

fatamorgana wrote:
arzuhal wrote:Konačno da naletim na nekog ko, zajedno sa mnom, dijeli sličan kompleks manje muzičke vrijednosti :D Vazda sam se snebivao postavljati neke irske stvari, zaplašen sasvim izvjesnim nerazumijevanjem i linčom javne poruge, ali kako skontah - fatamorgana je moj čojk :D :thumbup:

Erin Go Bragh :-D
Irska trad. muzika za mene lično je lijepa isto kao i bosanska sevdalinka, obadvije su plemenite, po kvalitetu muzike, a srodne su i po tekstovima, iako nepažljivom posmatraču može izgledati da baš nije tako.
Nerazumijevanje još mogu shvatiti, jer ono dolazi od jednostavnog nepoznavanja, ali "linč javne poruge" vjerovatno
dolazi od ljubitelja turbo-space-alien folka i sl. ili od ljudi bez elementarne muzičke kulture.

Evo skromni prilog poznavanju irske trad. muzike:

Za skromni prilog :thumbup:

Potpisujem cijeli tvoj post jer tako i sam kontam. Zato izbjegnem napisat irish folk, jer to kod nekih odmah zazvuči pogrešno. I komparacija sa sevdalinkom je tačna, zaista. Često napišem irska sevdalinka :) .
Nekako volim temeljne stvari. Tako imam kombinaciju cd-ova pa je na jednom klasična muzika, na drugom su sevdalinke, na trećem irska folk muzika i pjesme, na četvrtom blues...Ponekad ne znam objasniti nekome zašto (ili još prije: kako?) mi je to sve podjednako blisko i drago, a tako različito...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#14 Re: St. Patrick's Day

Post by arzuhal »

Dakle, smijem postavljati i pjesme koje govore o dokazanoj moći, snazi, pravednosti i hrabrosti velikog Ujedinjenog Kraljevstva koje raširi demokratiju i civilizaciju od Derrya i Belfasta do Hong Konga, od Gibraltara, preko Egipta (cijele Afrike) i Palestine do Australije, od Foklandskih Ostrva do Kanade :D

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#15 Re: St. Patrick's Day

Post by Bloo »

*peaks in*

whazzaaaaaaaa :D?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#16 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:Dakle, smijem postavljati i pjesme koje govore o dokazanoj moći, snazi, pravednosti i hrabrosti velikog Ujedinjenog Kraljevstva koje raširi demokratiju i civilizaciju od Derrya i Belfasta do Hong Konga, od Gibraltara, preko Egipta (cijele Afrike) i Palestine do Australije, od Foklandskih Ostrva do Kanade :D
Nisam "a priori", neprijatelj nijednog naroda, na ovoj, ipak po svemu jedinstvenoj planeti, pa tako ni britanskog, ali moram priznati, da kad sam vidio u british museumu, jedno cijelo pročelje grčkog hrama "ašćare" otsječeno od matične cjeline i prevezeno u Englesku, znači ukradeno, da sam se zgrozio nad takvim jednim, po meni barbarskim činom.
E sad bi neko mogao reći, da su oni na taj način možda sačuvali taj hram od uništenja ili propadanja, moguće,
sve je opet relativno.
Vidio sam dokumentarac o pokušaju prodiranja zapadnih sila u Kinu dok je još odbijala političke i komercijalne
veze sa Zapadom, Engleska preko svojih trgovaca iz Indije uvodi opijum u nadi da će tako baciti na koljena
Kinu, pa tadašnji kineski car piše protestno pismo engleskoj kraljici protiv takve kolonijalne politike.
Razmišljam, da famozni "engleski" običaj pijenja čaja u 17 sati, zapravo sigurno ima porijeklo iz činjenice da su englezi najvjerovatnije naučili da piju čaj u osvojenoj indiji.
Koliko ja znam, čaj kao biljka ipak ne raste u Engleskoj.

E sad, da se ne fokusiram samo na negativne aspekte evo jedan legendarni british folk band, Pentangle, Bert Jansch
i John Renbourn.

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#17 Re: St. Patrick's Day

Post by arzuhal »

Naravno, nije riječ o bilo kojem narodu, nego politici. A neke politike, kao u slučaju Irske, dugo potraju pa ostave dubok trag u svemu, a pogotovo pjesmama, te su nezaobilazne...

In 1803 we sailed out to sea
Out from the sweet town of Derry...


User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#18 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »

Evo verzija iste pjesme, izvodi Christy Moore, "Safet Isović" irske tradicionalne muzike, smatran kao
nacionalno blago Irske.( nek neko samo kaže da ova pjesma nema sevdaha u sebi, :wink: )


User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#19 Re: St. Patrick's Day

Post by arzuhal »

Verzija je :thumbup:

Inače, ovo je jedan od najmračnijih tekstova pjesama koje sam slušao...

Pokušao sam da nađem ''prihvatljivu'' verziju stare ''White, Orange and Green'', al' ne nađoh po svom ukusu.
User avatar
horion_bosona
Posts: 2819
Joined: 08/06/2005 10:20

#20 Re: St. Patrick's Day

Post by horion_bosona »

O bas me obradova tema meni najdraza irska pjesma je svakako The Fields of Athenry, pogotovo kao velikom simpatizeru Celtica i Liverpoola (ova melodija iskoristena za cuvenu The Fields of Anfield Road)

Ujedno i ljubavna ali prije svega irska rebelisticka :D

Evo u dvije verzije u izvodjenu legendarnih The Dubliners i nenadjebivih 8-) Dropkick Murphys



User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#21 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »

Evo onda i Chieftains - a, još jedna legenda irskog folka!

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#22 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »

Trad. irska pjesma "She moved through the fair", otkrih ovu verziju koju pjeva Gerry Rafferty,( Škotlanđanin, napustio nas 4 jan. ove godine u 63-oj god. RIP), ne nalazi se ni na jednom albumu, možda je nekom poznata kao pjesma u obradi od Simple Minds - Belfast child, pa evo njemu u omaž!


User avatar
horion_bosona
Posts: 2819
Joined: 08/06/2005 10:20

#23 Re: St. Patrick's Day

Post by horion_bosona »

da se ne preskoce The Pogues i mozda napokon prizovemo sunce proljetno :-D



User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#24 Re: St. Patrick's Day

Post by Tvrtko II Kotromanić »

:thumbup: za temu i ove prelijepe pjesme :dance:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#25 Re: St. Patrick's Day

Post by fatamorgana »

Evo i Moving hearts grupa koju je osnovao Christy Moore a u kojoj su svirali još dvije legende, Donal Lunny i Davy
Spillane,

Post Reply