Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
proljece101
Posts: 70
Joined: 30/07/2012 15:41

#1 Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by proljece101 »

Pozdrav svima! Imam zavrsen fakultet, ali nemam fajde od njega, niti se nadam...Vidim da je medicinsko osoblje ipak, koliko toliko traženo u inostranstvu,a ni kod nas šanse nisu toliko loše za zaposlenje i sve više razišljam o tome da položim razliku predmeta u nekoj srednjoj medicinskoj školi i 'izganjam' tu diplomu, pa u vezi toga me zanimalo slijedeće: srednja medicinska u Zenici, ili ova naša u Sarajevu? Ima li nekih razlika velikih i da li se isplati ići u Zenicu zbog nekog razloga?
Drugo, ako bih kojim slučajem to sve uspješno završila, da li bih sa takvom diplomom mogla normalno konkurisati za poslove u Njemačkoj ili Austriji, pošto odlično znam i njemački jezik? Imam gimnaziju zavrsenu, pa s obzirom na razliku predmeta koliko bi me to ugrubo sve koštalo? Hvala vam najljepša..mislim da i mnoge druge zanimaju odgovori na ova moja pitanja, pa pomozite nam :-D
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#2 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Bellica »

proljece101 wrote:Pozdrav svima! Imam zavrsen fakultet, ali nemam fajde od njega, niti se nadam...Vidim da je medicinsko osoblje ipak, koliko toliko traženo u inostranstvu,a ni kod nas šanse nisu toliko loše za zaposlenje i sve više razišljam o tome da položim razliku predmeta u nekoj srednjoj medicinskoj školi i 'izganjam' tu diplomu, pa u vezi toga me zanimalo slijedeće: srednja medicinska u Zenici, ili ova naša u Sarajevu? Ima li nekih razlika velikih i da li se isplati ići u Zenicu zbog nekog razloga?
Drugo, ako bih kojim slučajem to sve uspješno završila, da li bih sa takvom diplomom mogla normalno konkurisati za poslove u Njemačkoj ili Austriji, pošto odlično znam i njemački jezik? Imam gimnaziju zavrsenu, pa s obzirom na razliku predmeta koliko bi me to ugrubo sve koštalo? Hvala vam najljepša..mislim da i mnoge druge zanimaju odgovori na ova moja pitanja, pa pomozite nam :-D
Ja sam redovno zavrsila srednju medicinsku skolu na Jezeru i znam da su medicinari trazeni u Libiji, plata je malo je reci dobra, ja hvala Bogu imam posao ovdje,a da nema sutra bih otisla. Na JEzeru imas nekoliko smjerova i svi su uze specijalnosti (akuserstvo, ginekologija, pedijatrija, fizijatrija i gerijatrija), a na Bjelavama izmedju ostalih imas opci smjer koji ima najvise predmeta za polagati i najvise se klinika obilazi. Pa ti sada vidi sta ti je neophodno i koje su ti mogucnosti. Znam da su prve dvije godine bar u mojoj skoli jednostavne, nema puno strucnih predmeta, a druge dvije zavise koji smjer uzmes, meni bar nije bilo tesko, bila sam odlicna ucenica, a i profesori su dobri. Direktorica da ne govorim. Kad budes znala sta tacno zelis, opci ili neki drugi smjer, tek onda ces moci da se raspitujes o predmetima i o nekim eventualnim cijenama.
_Sarajka
Posts: 729
Joined: 13/05/2011 22:31

#3 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by _Sarajka »

proljece101 wrote:Pozdrav svima! Imam zavrsen fakultet, ali nemam fajde od njega, niti se nadam...Vidim da je medicinsko osoblje ipak, koliko toliko traženo u inostranstvu,a ni kod nas šanse nisu toliko loše za zaposlenje i sve više razišljam o tome da položim razliku predmeta u nekoj srednjoj medicinskoj školi i 'izganjam' tu diplomu, pa u vezi toga me zanimalo slijedeće: srednja medicinska u Zenici, ili ova naša u Sarajevu? Ima li nekih razlika velikih i da li se isplati ići u Zenicu zbog nekog razloga?
Drugo, ako bih kojim slučajem to sve uspješno završila, da li bih sa takvom diplomom mogla normalno konkurisati za poslove u Njemačkoj ili Austriji, pošto odlično znam i njemački jezik? Imam gimnaziju zavrsenu, pa s obzirom na razliku predmeta koliko bi me to ugrubo sve koštalo? Hvala vam najljepša..mislim da i mnoge druge zanimaju odgovori na ova moja pitanja, pa pomozite nam :-D
Obzirom da tvoje zanimanje nema nikakve veze sa medicinom, bez obzira što imaš fakultet mislim da je ideja o radu kao medicinske sestre u inostranstvu rizična.To je zahtjevno zanimanje a nuzna je i nostrifikacija diplome u inostranstvu, koja zna vremenski potrajati a nije ni jednostavna, bez obzira na predznanje njemačkog.
Mislim da trenutno imaš listu od 25 zanimanja koja nedostaju Njemačkoj i Austriji pa pogledaj najbolje što bi odgovaralo tvom dosadašnjem znanju i obrazovanju.
Last edited by _Sarajka on 19/06/2013 16:19, edited 1 time in total.
_Sarajka
Posts: 729
Joined: 13/05/2011 22:31

#4 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by _Sarajka »

25 deficitarnih zanimanja: Austrija otvara tržište rada za radnike iz BiH
Potrebni tesari, pokrivači krovova, lakireri, radnici na poljoprivrednim mašinama, bravari, tokari, vodoinstalateri, elektroinstalateri, stolari, mašinski inženjeri i inženjeri za struju visokog napona, te njegovatelji i medicinske sestre...

Oliver Hiller / 24sata.info
Programom "Crveno-bijela-crvena karta" Austrija otvara tržište rada za radnike iz BiH u 25 deficitarnih zanimanja, rekao je danas u Sarajevu ataše za rad i socijalna pitanja u Ambasadi Austrije u BiH Oliver Hiler.

Hiler je naveo da su deficitarna zanimanja, između ostalog, tesari, pokrivači krovova, lakireri, radnici na poljoprivrednim mašinama, bravari, tokari, vodoinstalateri, elektroinstalateri, stolari, mašinski inženjeri i inženjeri za struju visokog napona, te njegovatelji i medicinske sestre.

On je napomenuo da nije ograničen broj radnika koji mogu naći posao u Austriji. Hiler je rekao da u Austriji trenutno radi oko 35.000 radnika iz BiH.

Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Adnan Delić rekao je da je Vlada Austrije prije dvije godine pokrenula program "Crveno-bijela-crvena karta" koji definiše 25 deficitarnih zanimanja na austrijskom tržištu rada.

"BiH zauzima prvo mjesto po korištenju ovog programa i do sada je 360 radnika iz BiH pronašlo posao na tržištu rada u Austriji", rekao je Delić i dodao da svi zainteresovani radnici mogu pronaći upitnik na veb-stranici austrijskog Ministarstva rada.
http://www.collegium-bosniacum.org/b...-rot-card.html

Tako se zove novi boravišni naslov koji kvalifikovani stranac-doseljenik iz neke od «trećih država» (izvan EU odnosno EWR) može da dobije za rad kod jednog poslodavca. Skoro godinu dana moguć je «prelazak» na slobodno radno tržište. Ovu kartu/dozvolu po ugledu na američku «green card» mogu dobiti doseljenici koji spadaju u jednu od 4 sljedeće grupe:

VIŠE INFORMACIJA

Muškarci i žene:
1010 Wien, Hoher Markt 8/4/2
Tel: +43 (0) 1 712 56 04
http://www.migrant.at
E-Mail: [email protected]

Žene:
1010 Wien, Marc Aurel Straße 2a/6/2/10
Tel: +43 (0) 1 982 33 08
http://www.migrant.at
E-Mail: [email protected]

1. Posebno visoko kvalifikovane osobe
(one koje imaju najmanje 70 poena od mogućih 100).
Pošto podnesu dokaze o tim kvalifikacijama, takvi stranci u Ambasadi Austrije u svojoj zemlji mogu da dobiju vizu D, koja im omogućava da se 6 mjeseci u Austriji bave traženjem odgovarajućeg radnog mesta. Ko nađe posao, može da dobije «crveno-bijelo-crvenu kartu» na godinu dana. Članovi porodice (bračni drug, maloljetna nevjenčana djeca) dobijaju dozvolu za naseljavanje sa slobodnim pristupom radnom tržištu.

2. Ostala ključna radna snaga
(lica koja su sakupila bar 50 od 75 predviđenih poena)
mogu u navedenom statusu da dobiju ovu kartu, ali samo ako pribave ponudu za sigurno radno mesto. Osobe ispod 30 godina moraju da imaju obećanu brutto-platu od 2.100 €, a preko 30 godina 2.520 €. Dodjela kartice se može odbiti, ako na AMS postoji osoba koja ima iste kvalifikacije. Članovi porodice navedenog doseljenika mogu da dobiju dozvole za naseljavanje sa pristupom radnom tržištu ako već prilikom podnošenja zahtjeva dokažu znanje njemačkog na nivou A1.

3. Apsolventi austrijskih fakulteta
(stranci koji su u Austriji završili najmanje drugi dio studija ili Master-studije)
mogu poslije isticanja važenja boravišne dozvole sa svrhom «Studium» da zatraže sljedeću dozvolu na 6 meseci sa ciljem traženja posla. Oni koji nađu radno mjesto na nivou stečenog obrazovanja mogu da dobiju «crveno-bijelo-crvenu kartu» ako im plata treba biti najmanje 1890 eura. Za članove porodice važi kao pod b).

4. Stručnjaci sa deficitarnim zanimanjima
Najranije 1.1.2012. godine pojaviće se lista takvih zanimanja koja će tek 1.5.2012. stupiti na snagu. Osobe koje budu sakupile najmanje 50 od 75 mogućih poena i posjeduju obrazovanje za takva zanimanja, moći će da dobiju navednu karticu, ali samo ako su plaćeni u skladu sa kolektivnim ugovorima. Za članove porodice važi kao pod b).
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#5 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by purgatorio »

A jel tko zna dal se može to zavrsiti za godinu dana vanredno?
damir_
Posts: 25
Joined: 07/03/2010 16:47

#6 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by damir_ »

purgatorio wrote:A jel tko zna dal se može to zavrsiti za godinu dana vanredno?
zavisi koju skolu si zavrsio,ako je gimnazija mislim da moze,ako se sve iz prvog puta polozi.
Samo ne znam da li se moze zaposliti kod njih kao njegovatelj u starackim domovima,ako si zavrsio vanredno medicinsku.Neko kaze moze,neko da ne moze.Ako ima neko iskustva neka se javi,jer i ja planiram upisati medicinsku skolu vanredno.
proljece101
Posts: 70
Joined: 30/07/2012 15:41

#7 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by proljece101 »

Tek vidim da se ipak pisalo na ovoj temi, dugo je bila bez odgovora, pa nisam ni gledala... :sad: Uglavnom, hvala vam svima na odgovorima i savjetima..shvatila sam da je to ipak veliki rizik..možda bolje i neki kurs zavrsiti,pa ako upali- upali..da čovjek zna da će sigurno poslije svega dobiti stalan posao, vrijedilo bi se pomučiti, ali ovako je puno rizično...a što se tiče mog faulteta i šansi da s njim nadjem posao vani..no way...društvene nauke su to...:( Hvala još jednom..
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#8 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Desnik »

proljece101 wrote:Pozdrav svima! Imam zavrsen fakultet, ali nemam fajde od njega, niti se nadam...Vidim da je medicinsko osoblje ipak, koliko toliko traženo u inostranstvu,a ni kod nas šanse nisu toliko loše za zaposlenje i sve više razišljam o tome da položim razliku predmeta u nekoj srednjoj medicinskoj školi i 'izganjam' tu diplomu, pa u vezi toga me zanimalo slijedeće: srednja medicinska u Zenici, ili ova naša u Sarajevu? Ima li nekih razlika velikih i da li se isplati ići u Zenicu zbog nekog razloga?
Drugo, ako bih kojim slučajem to sve uspješno završila, da li bih sa takvom diplomom mogla normalno konkurisati za poslove u Njemačkoj ili Austriji, pošto odlično znam i njemački jezik? Imam gimnaziju zavrsenu, pa s obzirom na razliku predmeta koliko bi me to ugrubo sve koštalo? Hvala vam najljepša..mislim da i mnoge druge zanimaju odgovori na ova moja pitanja, pa pomozite nam :-D
Ni Zenica ni Sarajevo, Gračanica!
Sve ide po loju, samo ti kažu kada ćeš doći po diplomu. :D
Zazaaa
Posts: 43
Joined: 01/12/2009 17:44

#9 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Zazaaa »

Pozz jel zna neko moze li se sa vanredno zavrsenom medicinskom skolom doci do posla u njemackoj kao njegovatelj??
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#10 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Nothing »

Zazaaa wrote:Pozz jel zna neko moze li se sa vanredno zavrsenom medicinskom skolom doci do posla u njemackoj kao njegovatelj??
moze
Krasotica
Posts: 53
Joined: 17/05/2013 17:43

#11 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Krasotica »

Pozz ljudi..Vidim da tema nije bila dugo pokrenuta pa reko nije na odmet da je malo aktiviramo ;) ..Interesuje me da li je neko na forumu ipak upisao ovako medicinsku skolu i dal je zavrsio, dal je bilo neke koristi od toga? Ako jeste gdje su se zaposlili, kako,itd? Hvala.. :)
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#12 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by bumerangss »

Krasotica wrote:Pozz ljudi..Vidim da tema nije bila dugo pokrenuta pa reko nije na odmet da je malo aktiviramo ;) ..Interesuje me da li je neko na forumu ipak upisao ovako medicinsku skolu i dal je zavrsio, dal je bilo neke koristi od toga? Ako jeste gdje su se zaposlili, kako,itd? Hvala.. :)
Ja ih znam nekoliko koji su zavrsili srednju medicinsku vanredno i to na Bjelavama opsti smjer i neki su se zaposlili ovdje a dvoje je otislo u njemacku i svi su prilicno zadovoljni. neki kojima se nije zurilo su cekali konkurs biroa za prekvalifikaciju pa su to odradili na trosak drzave a ako im se opet nije zurilo, cekali su konkurs biroa za sufinansiranje pripravnickog pa su se prijavili i odradili staz u hitnoj za 700km mjesecno x 6 mjeseci koliko staz traje pa su tako u padje stavili 4200km a ako su jos imali malo srece ili makar malu stelicu i dobili su produzenje ugovora... :D
Krasotica
Posts: 53
Joined: 17/05/2013 17:43

#13 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Krasotica »

To znaci da se isplati pokusati, da bi moglo bit nesto od posla?
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#14 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by bumerangss »

Krasotica wrote:To znaci da se isplati pokusati, da bi moglo bit nesto od posla?
naravno da se isplati, cak je isplativije zavrsiti vanredno srednju med skolu za dvije godine nego fakultet tipa pravo, ekonomoja, novinarstvo, socojalni radnik, zurnalista... jer se sa tim fakultetima tesko zaposljava i nakon pet sest godina provedenih na birou a i kad se zaposli tesko da ima platu od 1200km koliko dobiva obicna med sestra na nekoj klinici sa nocnim dezurama, kuponom i toplim obrokom. ali treba htjeti i moci raditi taj posao koji nije ni malo lagan da ne kazem voljeti jer sumnjam da ima neko ko voli prati tudje guzice, mjenjati pelene, stavljati kateter, mjenjati posteljinu, pitati... plata je mala kako je krvavo zaradjena!!!
User avatar
amiliana
Posts: 6523
Joined: 09/04/2013 13:44

#15 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by amiliana »

Kakve su sanse sa fakultetom za fizioterapeuta za zaposlenje vani? Planiram upisati za fizioterapeuta meni jedino jezik njemacki mi je onako solidan pa pocinjem usavrsavati sada.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#16 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by All Apologies »

Znate li mora li se imati zavrsen pripravnicki i položen stručni ispit za posao njegovatelja?
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#17 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by bumerangss »

All Apologies wrote:Znate li mora li se imati zavrsen pripravnicki i položen stručni ispit za posao njegovatelja?
Moras imati odradjen pripravnicki i polozen drzanni ispit tj imati licencu za samostalan rad!
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#18 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by bumerangss »

amiliana wrote:Kakve su sanse sa fakultetom za fizioterapeuta za zaposlenje vani? Planiram upisati za fizioterapeuta meni jedino jezik njemacki mi je onako solidan pa pocinjem usavrsavati sada.
Dobre su sanse za zaposlenje sa zdravstvenim fakultetom bilo kojeg smjera, najtrazeniji i najplaceniji je radioloski ali i najopasniji :D ali i drugi su trazeni i fizioterapeutski i laboratorijski i opsti tj njega i terapija :thumbup:
Ali obavezno certifikat Goethe instituta za njemacki jezik, za medicinare sa srednjom skolom je neophodan minimalno B1, sa zdravstvenim fakultetom je pozeljan B2 nivo a ljekari moraju imati C1 certifikat!
Narirus
Posts: 2
Joined: 28/03/2014 18:40

#19 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Narirus »

Mene zanima koliko treba vremena da se zavrsi srednja medicinska vanredno ako se svi predmeti poloze u roku i da li je moguce ici u 4. razred jedne skole i krenuti polagati tu razliku predmeta?
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#20 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Zeljoooo »

purgatorio wrote:A jel tko zna dal se može to zavrsiti za godinu dana vanredno?
Sa svim praksama i pripravnickim ne moze.
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#21 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Zeljoooo »

Narirus wrote:Mene zanima koliko treba vremena da se zavrsi srednja medicinska vanredno ako se svi predmeti poloze u roku i da li je moguce ici u 4. razred jedne skole i krenuti polagati tu razliku predmeta?
Moguce je ici u 4. razred jedne a polagati vanredno medicinsku sreenju skolu.
Narirus
Posts: 2
Joined: 28/03/2014 18:40

#22 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Narirus »

A moze li se za godinu dana zavrsiti samo da dobijes diplomu? I da li ta diploma vazi pri upisu na fakultet ?
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#23 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Zeljoooo »

Narirus wrote:A moze li se za godinu dana zavrsiti samo da dobijes diplomu? I da li ta diploma vazi pri upisu na fakultet ?
Ne moze se za godinu zavrsiti i mislim da sa takvom vandrednom ne mozes konkurisati za fax. Mada u ovo nisam siguran ali mi nema logike da se kupi diploma u nekom zklj mjestu pa da se upise fakultet sa tom diplomom.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#24 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by vješalica »

znači ima logike da završiš vanredno i ne smiješ više upisati fax?
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#25 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Zeljoooo »

vješalica wrote:znači ima logike da završiš vanredno i ne smiješ više upisati fax?
Pa logicno da ima. Koji ce neko djavo ici 4 godine kad mozes biti pametan i odmarati tri godine i onda za godinu dana laganini sve zavrsiti :?

A normalno ako imas vec srednju pa se prekvalifikujes, polozis samo razliku predmeta da mozes.
Post Reply