Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#2101 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tomi110 »

ioannes wrote:halo ratnici...... kako izgleda situacija na prvim linijama fronta?
Evo utvrđujemo što nam je strateški cilj, jal osvojit tvornicu bojlera ili tvornicu eksploziva, a kod tebe?Što?Kažeš kapitulirao?E jebi ga care? :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#2102 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by prog321 »

Jebes bojlere. Vitez je bio vojno nebitna prcija i pun civila iz okolnih katolickih naselja.
Da se grad zauzeo sta bi sa civilima?
Bilo bi sigurno pojedinačnih zločina sa strane Armije sto bi promijenilo sliku svijeta o dobroj i losoj strani u tom ratu.
Armija je naravno na to mislila i nikad poduzela ozbiljniju ofanzivu za zauzimanje tog grada.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#2103 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tomi110 »

prog321 wrote:Jebes bojlere. Vitez je bio vojno nebitna prcija i pun civila iz okolnih katolickih naselja.
Da se grad zauzeo sta bi sa civilima?
Bilo bi sigurno pojedinačnih zločina sa strane Armije sto bi promijenilo sliku svijeta o dobroj i losoj strani u tom ratu.
Armija je naravno na to mislila i nikad poduzela ozbiljniju ofanzivu za zauzimanje tog grada.
Slažem se sa tobom, jebeš bojlere.
1)Vitez nije bio nebitna vojna prčija, kako znam? pa recimo da mi je mater iz Kiseljaka i dosta rodbine sa materine strane je bilo u Kiseljačkom HVO pa sam iz prve ruke mogao čuti neke stvari vezane za Kiseljak, Busovaću ,Vitez, Fojnicu, Kreševo.
2)Slažem se da je Vitez kao i druga gore nabrojana mjesta bilo puno civila i da su bili u potpunom ili djelomičnom okruženju (sa jedne strane ABiH a sa druge strane VRS), a to znači ili ostavi sve i šalji narod u zbijeg preko teritorija pod kontrolom Srba ili borba do posljednjeg metka, a to opet znači da bi ABiH imala i te kakve gubitke dok bi zauzela Vitez ili gore navedene općine i gradiće.
3)HVO jest bio inferiorniji od ABiH po ljudstvu, ali ni ABiH nije bila neka sila pogotovu u teškom naoružanju. A opet to znaći da bi se bitke za osvajanje ovih općina i gradića praktički vodile "prsa u prsa" i velike gubitke ljudstva na strani ABiH kao i HVO-a,dok je ta ista ABiH u isto vrijeme muku mučila sa VRS-om na drugoj strani.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2104 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Danguba »

Kakva je sada nacionalna struktura stanovnistva u Vitezu?
sedan
Posts: 194
Joined: 26/02/2015 10:55

#2105 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sedan »

prog321 wrote:Jebes bojlere. Vitez je bio vojno nebitna prcija i pun civila iz okolnih katolickih naselja.
Da se grad zauzeo sta bi sa civilima?
Bilo bi sigurno pojedinačnih zločina sa strane Armije sto bi promijenilo sliku svijeta o dobroj i losoj strani u tom ratu.
Armija je naravno na to mislila i nikad poduzela ozbiljniju ofanzivu za zauzimanje tog grada.

Kao ni Srbi na Bihać i Sarajevo.

Od kad su Armiji bili problem "pojedinačni zločini" pa nije zato pokretala ofenzivu
sedan
Posts: 194
Joined: 26/02/2015 10:55

#2106 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sedan »

Tomi110 wrote:
prog321 wrote:Jebes bojlere. Vitez je bio vojno nebitna prcija i pun civila iz okolnih katolickih naselja.
Da se grad zauzeo sta bi sa civilima?
Bilo bi sigurno pojedinačnih zločina sa strane Armije sto bi promijenilo sliku svijeta o dobroj i losoj strani u tom ratu.
Armija je naravno na to mislila i nikad poduzela ozbiljniju ofanzivu za zauzimanje tog grada.
Slažem se sa tobom, jebeš bojlere.
1)Vitez nije bio nebitna vojna prčija, kako znam? pa recimo da mi je mater iz Kiseljaka i dosta rodbine sa materine strane je bilo u Kiseljačkom HVO pa sam iz prve ruke mogao čuti neke stvari vezane za Kiseljak, Busovaću ,Vitez, Fojnicu, Kreševo.
2)Slažem se da je Vitez kao i druga gore nabrojana mjesta bilo puno civila i da su bili u potpunom ili djelomičnom okruženju (sa jedne strane ABiH a sa druge strane VRS), a to znači ili ostavi sve i šalji narod u zbijeg preko teritorija pod kontrolom Srba ili borba do posljednjeg metka, a to opet znači da bi ABiH imala i te kakve gubitke dok bi zauzela Vitez ili gore navedene općine i gradiće.
3)HVO jest bio inferiorniji od ABiH po ljudstvu, ali ni ABiH nije bila neka sila pogotovu u teškom naoružanju. A opet to znaći da bi se bitke za osvajanje ovih općina i gradića praktički vodile "prsa u prsa" i velike gubitke ljudstva na strani ABiH kao i HVO-a,dok je ta ista ABiH u isto vrijeme muku mučila sa VRS-om na drugoj strani.

Armija je svojimrukama imala Bratstvo u NT. Igman u Konjicu, Slavko Rodić u Bugojni i falio je samo Vitezit u Vitezu da zakruže proces, zato su i kidisali tako na Vitez.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#2107 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tomi110 »

Naravno kad ti je drzava pod embargom na uvoz oruzja, a nepouzdani saveznici drze vojne namjenske tvornice koje se mogu i te kako iskoristiti za proizvodnju prijeko potrebnog naoruzanja, a ti otmi te tvornice od saveznika, jebes saveznika kad si ti nenaoruzan, a saveznik jos ima "keca u rukavu" u pokeru sa Srbima.
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#2108 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by mudrac2 »

Danguba wrote:Kakva je sada nacionalna struktura stanovnistva u Vitezu?
načelnik je bošnjak :D

doduše, hrvati se podijelili oko dva kandidata. Ali koliko znam ide to demografski na bolje.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2109 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Danguba »

mudrac2 wrote:
Danguba wrote:Kakva je sada nacionalna struktura stanovnistva u Vitezu?
načelnik je bošnjak :D

doduše, hrvati se podijelili oko dva kandidata. Ali koliko znam ide to demografski na bolje.
Pitam jer sam tamo neke '96.god. imao udes u Vitezu. Nista strasno. Odvezu me do jednog mehanicara koji mi onako usput rece da je on jedini Bosnjak koji je bio tu svo vrijeme rata. Valjda im trebao.
Znaci da je i tu bilo etnicko ciscenje?
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#2110 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by mudrac2 »

Danguba wrote:
mudrac2 wrote:
Danguba wrote:Kakva je sada nacionalna struktura stanovnistva u Vitezu?
načelnik je bošnjak :D

doduše, hrvati se podijelili oko dva kandidata. Ali koliko znam ide to demografski na bolje.
Pitam jer sam tamo neke '96.god. imao udes u Vitezu. Nista strasno. Odvezu me do jednog mehanicara koji mi onako usput rece da je on jedini Bosnjak koji je bio tu svo vrijeme rata. Valjda im trebao.
Znaci da je i tu bilo etnicko ciscenje?
stari dio viteza je drzala armija, a ovaj drugi dio hvo i bezbeli da je bilo etnicko, kao i svugdje.

Ali nne znam više detalja.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#2111 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tomi110 »

Danguba wrote:
mudrac2 wrote:
Danguba wrote:Kakva je sada nacionalna struktura stanovnistva u Vitezu?
načelnik je bošnjak :D

doduše, hrvati se podijelili oko dva kandidata. Ali koliko znam ide to demografski na bolje.
Pitam jer sam tamo neke '96.god. imao udes u Vitezu. Nista strasno. Odvezu me do jednog mehanicara koji mi onako usput rece da je on jedini Bosnjak koji je bio tu svo vrijeme rata. Valjda im trebao.
Znaci da je i tu bilo etnicko ciscenje?
Tamo gdje je ABiH bila jaca,HVO je morao poloziti oruzje ili otici (zajedno sa civilima), a tamo gdje je HVO bio jaci opet ista prica milom ili silom, tako da obadvije s trane nisu imale humanitarni karakter.I price tipa "Nije ABIH cistla...." ili "HVO nije cistio..." mozes macku o rep.Cistile su i jedna druga strana sve sto se dalo pocistiti i neprijateljske civile i
vojnike.Kad pogledas zlocine i jedne i druge strane vidis da je vojska upadala u sela i ubijala sve sto im se naslo na putu,razlika je samo od sela do sela ,ko je uspio na vrijeme pobjeci tamo su zrtve bile manje.

manje.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2112 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Gojeni H »

prog321 wrote:Prica nema veze sa realnosti.
Da je Armija htjela zauzeti Vitez mogla ga je bez problema uzeti.
Slazem se da smo mogli zauuzeti Vitez, ali "bez problema" se ne slazem.
Da smo mogli "bez problema" zauzeti Vitez mi bi ga i zauzeli.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2113 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Danguba »

Tomi110 wrote:
Danguba wrote:
Pitam jer sam tamo neke '96.god. imao udes u Vitezu. Nista strasno. Odvezu me do jednog mehanicara koji mi onako usput rece da je on jedini Bosnjak koji je bio tu svo vrijeme rata. Valjda im trebao.
Znaci da je i tu bilo etnicko ciscenje?
Tamo gdje je ABiH bila jaca,HVO je morao poloziti oruzje ili otici (zajedno sa civilima), a tamo gdje je HVO bio jaci opet ista prica milom ili silom, tako da obadvije s trane nisu imale humanitarni karakter.I price tipa "Nije ABIH cistla...." ili "HVO nije cistio..." mozes macku o rep.Cistile su i jedna druga strana sve sto se dalo pocistiti i neprijateljske civile i
vojnike.Kad pogledas zlocine i jedne i druge strane vidis da je vojska upadala u sela i ubijala sve sto im se naslo na putu,razlika je samo od sela do sela ,ko je uspio na vrijeme pobjeci tamo su zrtve bile manje.

manje.
mislis na neko manje podrucje, odredjeno podrucje ili na desavanja na cijelom prostoru drzave?
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#2114 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tomi110 »

Danguba wrote:
Tomi110 wrote:
Danguba wrote:
Pitam jer sam tamo neke '96.god. imao udes u Vitezu. Nista strasno. Odvezu me do jednog mehanicara koji mi onako usput rece da je on jedini Bosnjak koji je bio tu svo vrijeme rata. Valjda im trebao.
Znaci da je i tu bilo etnicko ciscenje?
Tamo gdje je ABiH bila jaca,HVO je morao poloziti oruzje ili otici (zajedno sa civilima), a tamo gdje je HVO bio jaci opet ista prica milom ili silom, tako da obadvije s trane nisu imale humanitarni karakter.I price tipa "Nije ABIH cistla...." ili "HVO nije cistio..." mozes macku o rep.Cistile su i jedna druga strana sve sto se dalo pocistiti i neprijateljske civile i
vojnike.Kad pogledas zlocine i jedne i druge strane vidis da je vojska upadala u sela i ubijala sve sto im se naslo na putu,razlika je samo od sela do sela ,ko je uspio na vrijeme pobjeci tamo su zrtve bile manje.

manje.
mislis na neko manje podrucje, odredjeno podrucje ili na desavanja na cijelom prostoru drzave?
Mislim na cijelu državu. U Hercegovini su općenito Bošnjaci a samim time i ABiH bile u manjini (Stolac, Doljani, Čapljina, itd) i tu je ABiH ako je i bilo morale položiti oružje, opet sa druge strane HVO gdje je bio manjina kao npr Sarajevo,Zenica morao položiti oružje. Najjače borbe između HVO i ABiH se vode u općinama gdje je postotak i Bošnjačkog i Hrvatskog naroda otprilike jednak, znači općine srednje Bosne. I u tim općinama su i počinjeni najveći zločini i sa jedne ili druge strane. I ako pogledaš zločine i jednih i drugih vidit češ da su se najgora sranja dešavala po selima Ahmići, Trusina, Stupni Do, Križančevo selo, Uzdol. Sva nabrojana sela su ili Bošnjačka ili Hrvatska i kad čitaš o jednom te istom zločininu vidit češ da Hrvati za bošnjačka sela tvrde da su legitimni ciljevi i strateška mjesta, a Bošnjaci za isti taj zloćin da je bio masakr nad civilima ,opet sa druge strane Bošnjaci za hrvatska sela tvrde da su bila uporišta HVO i da su zloćini na civilima pojedinačni odn da nije bilo naredbe za etničko čišćenje, dok Hrvati tvrde da je bio masakr nad civilima. Ajmo malo logično razmišljati i biti pošteni i reći da su i jedni i drugi čistili sela i da u toku borbi ni jedni ni drugi nisu baš marili za civile neprijateljske strane, a kamoli za zarobljene vojnike.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2115 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Danguba »

Tomi110 wrote:
Danguba wrote:
Tomi110 wrote: Tamo gdje je ABiH bila jaca,HVO je morao poloziti oruzje ili otici (zajedno sa civilima), a tamo gdje je HVO bio jaci opet ista prica milom ili silom, tako da obadvije s trane nisu imale humanitarni karakter.I price tipa "Nije ABIH cistla...." ili "HVO nije cistio..." mozes macku o rep.Cistile su i jedna druga strana sve sto se dalo pocistiti i neprijateljske civile i
vojnike.Kad pogledas zlocine i jedne i druge strane vidis da je vojska upadala u sela i ubijala sve sto im se naslo na putu,razlika je samo od sela do sela ,ko je uspio na vrijeme pobjeci tamo su zrtve bile manje.

manje.
mislis na neko manje podrucje, odredjeno podrucje ili na desavanja na cijelom prostoru drzave?
Mislim na cijelu državu. U Hercegovini su općenito Bošnjaci a samim time i ABiH bile u manjini (Stolac, Doljani, Čapljina, itd) i tu je ABiH ako je i bilo morale položiti oružje, opet sa druge strane HVO gdje je bio manjina kao npr Sarajevo,Zenica morao položiti oružje. Najjače borbe između HVO i ABiH se vode u općinama gdje je postotak i Bošnjačkog i Hrvatskog naroda otprilike jednak, znači općine srednje Bosne. I u tim općinama su i počinjeni najveći zločini i sa jedne ili druge strane. I ako pogledaš zločine i jednih i drugih vidit češ da su se najgora sranja dešavala po selima Ahmići, Trusina, Stupni Do, Križančevo selo, Uzdol. Sva nabrojana sela su ili Bošnjačka ili Hrvatska i kad čitaš o jednom te istom zločininu vidit češ da Hrvati za bošnjačka sela tvrde da su legitimni ciljevi i strateška mjesta, a Bošnjaci za isti taj zloćin da je bio masakr nad civilima ,opet sa druge strane Bošnjaci za hrvatska sela tvrde da su bila uporišta HVO i da su zloćini na civilima pojedinačni odn da nije bilo naredbe za etničko čišćenje, dok Hrvati tvrde da je bio masakr nad civilima. Ajmo malo logično razmišljati i biti pošteni i reći da su i jedni i drugi čistili sela i da u toku borbi ni jedni ni drugi nisu baš marili za civile neprijateljske strane, a kamoli za zarobljene vojnike.
Pitao sam te za ovo obojeno a ti razvezao od Kulina bana.
Nije istina da tamo gdje je HVO polozio oruzje nastalo etnicko ciscenje.
HVO je djelovao ali samo pod komandom GS ARBiH. Niko nije dirao ni vojnike ni civile Hrvate u Bihacu, Tuzli, Zenici...tako da ti ta prica ne stoji.
Ima li obrnut primjer gdje su bivsi pripadnici ARBiH polozili oruzje a da ih niko nije dirao?
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#2116 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bosnjak333 »

Namjere Bosnjaka prema Hrvatima i Hrvata prema Bosnjacima najbolje se mogu sagledati sa tog aspekta osnivanja vojnih jedinica naroda koji je manjina u nekoj opcini.Bosnjaci su dozvolili HVO u Bihacu,Zenici,Tuzli,Srebreniku,Brckom dok Hrvati nikada nisu dozvolili ARBiH u Livnu,Capljini,Stocu.Na primjeru Bosnjaka Stoca vidimo kako su zavrsavali protivnici ustaske fasisticke politke iz proteklog rata.
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#2117 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bosnjak333 »

Tomi110 wrote:Čitam ova prepucavanja na topicu i ne mogu da se da se prestanem smijati (a plakao bih), isto kao mala djeca, ko je počeo rat između Bošnjaka i Hrvata. Pročitajte knjigu "Muslimansko-hrvatski građanski rat u srednjoj Bosni" : vojna povijest 1992. - 1994. / autora Charles R. Shrader-a, ja jesam i ova knjiga je bila jedan od dokaznih materijala za oslobađanje Tihomira Blaškića pred Haaškim sudom. Uglavnom Hrvatima u srednjoj Bosni nije bilo u interesu se sukobiti sa Bošnjacima jer su u srednjoj Bosni enklave sa većinskim hrvatskim narodom okružene Bošnjacima i Srbima, a Bošnjacima nije bio interes se sukobiti sa Hrvatima jer je cijeli teritorij gdje su Bošnjaci većina jedna velika enklava okružena Hrvatima i Srbima odn Hrvatskom i Srbijom. Ako niti jednim niti drugim nije bio interes se sukobiti,kako je došlo do sukoba ??????? Pa zahvalite i jedni i drugi KOS-u i srpskoj diplomaciji, odigrali su vas kao malu djecu kad im je bilo najteže u BiH. Dok se su se Armija BiH i HVO klali međusobno (goli opstanak i jednih i drugih gdje su bili manjina), Srbi su napredovali i još uz to zaradili iznajmljujući oružje i prodavajući granate i ostali MTS i jednim i drugim.
Hahaha jebali majku pokvarenu. Čak su zajebali i vlastitu braću u bivšoj SAO Krajini.
Hrvatima je sukob sa Bosnjacima itekako bio u interesu da bi se ostvario sporazum iz Karadjordjeva.HVO je nakon bjezanije iz Travnika napustio sve linije prema VRS s namjerom da ih ista zauzme i krene ka osvajanju Travnika.Nakon sto bi VRS osvojila Travnik uspostavila bi se nova linija izmedju VRS i HVO-a na planini Vilenici.Rezultat svega toga bio bi progon Bosnjaka i ARBiH iz Travnika.Da je samo ova opcina pala sav ostali teritorij koji je drzala ARBiH u Srednjoj Bosni bi dosao u nezgodnu poziciju jer bi onda VRS pomogla HVO-u da zauzme ostatak.Hrvati su prvo Travnik planirali za sebe,a kada su vidjeli da ga ne mogu zauzeti bilo im je draze da ga drze Srbi nego mi.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#2118 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tomi110 »

@danguba
Primjer su ti Vareš i Kakanj,Bugojno,Uskoplje ili Gornji vakuf
a da nije bilo etničkog čiščenja gdje je nastupala ABIH, objasni dijelu mojoje rodbine iz Fojnice zbog čega su sa zavežljajima došli u Kiseljak, sigurno zato što ih je ABIH obasipala cvijećem prilikom ulaska u Fojnicu. Te baljezgarije tipa četnici i ustaše činili zločine a mi smo sveci ostavi nekome drugome. Sve tri su strane radile zloćine a to je pogotovu izašlo na vidjelo tijekom Bošnjačko-Hrvatskog sukoba, mene ne interesira da li je to planirano ili ne, činjenica je da je da su po bošnjačkim i hrvatskim selima ubijani civili i da je svaki polupismeni seljo bilo pripadnik ABiH ili HVO-a čuo za ženevsku konvenciju i koga ona štiti i da su se dalje zločini činili.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2119 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Danguba »

Tomi110 wrote:@danguba
Primjer su ti Vareš i Kakanj,Bugojno,Uskoplje ili Gornji vakuf
a da nije bilo etničkog čiščenja gdje je nastupala ABIH, objasni dijelu mojoje rodbine iz Fojnice zbog čega su sa zavežljajima došli u Kiseljak, sigurno zato što ih je ABIH obasipala cvijećem prilikom ulaska u Fojnicu. Te baljezgarije tipa četnici i ustaše činili zločine a mi smo sveci ostavi nekome drugome. Sve tri su strane radile zloćine a to je pogotovu izašlo na vidjelo tijekom Bošnjačko-Hrvatskog sukoba, mene ne interesira da li je to planirano ili ne, činjenica je da je da su po bošnjačkim i hrvatskim selima ubijani civili i da je svaki polupismeni seljo bilo pripadnik ABiH ili HVO-a čuo za ženevsku konvenciju i koga ona štiti i da su se dalje zločini činili.
baljezgarije ostavi doma...ostalo, svi su isti...bla, bla, bla

meni hrvatska sela bila iza ledja tokom cijelog rata. nikada nikome dlaka nije falila. zast? zato sto nismo imali UZP. :wink:
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#2120 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bosnjak333 »

Tomi110 wrote:@danguba
Primjer su ti Vareš i Kakanj,Bugojno,Uskoplje ili Gornji vakuf
a da nije bilo etničkog čiščenja gdje je nastupala ABIH, objasni dijelu mojoje rodbine iz Fojnice zbog čega su sa zavežljajima došli u Kiseljak, sigurno zato što ih je ABIH obasipala cvijećem prilikom ulaska u Fojnicu. Te baljezgarije tipa četnici i ustaše činili zločine a mi smo sveci ostavi nekome drugome. Sve tri su strane radile zloćine a to je pogotovu izašlo na vidjelo tijekom Bošnjačko-Hrvatskog sukoba, mene ne interesira da li je to planirano ili ne, činjenica je da je da su po bošnjačkim i hrvatskim selima ubijani civili i da je svaki polupismeni seljo bilo pripadnik ABiH ili HVO-a čuo za ženevsku konvenciju i koga ona štiti i da su se dalje zločini činili.
Sukob izmedju ARBiH i HVO-a je zvanicno poceo 03.06.,a dva mjeseca prije toga su se desili Ahmici.O cemu pricamo ovdje?Izabrali ste i pravo selo za napad,Slimena jer vam je bilo trn u oku i jer je bila enklava okruzena hrvatskim selima Bucici,Stojkovici,Polje Slavka Gavrancica,Dolac na Lasvi,Gornji Dolac i Grahovik.Taj dan kad je izvrsen napad Alagic i Cuskic su zasutavljeni na punktu Ciglana(raskrsnica prema Slimenima) dok su isli prema Slimenima u obilazak jedne cete 17.Krajiske koja je tu bila smjestena.Obojica su premlaceni,razoruzani i vraceni u Travnik.Selo je napadnuto iz svih pravaca(sela koja sam nabrojao).Imali ste snajper na Vilenici koji je sve vrijeme tukao po lokalnom stanovnistvu.Zauzeli ste skladiste konfekcije Borac u kojem su za vrijeme rata bile ogromne zalihe hrane i uzivali u svim njegovim blagodatima dok lokalno stanovnistvo nije imalo sta jesti.Selo je branila samo jedna ceta 17.Krajiske od dvadesetak boraca koja se uspjela odbraniti i cak neocekivano zauzeti skladiste i sve ostale bitnije strateske objekte u selu,a HVO je potucen do koljena.Da su Slimena pala ARBiH bi ostala bez cijele opcine Travnik.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#2121 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Fudo387 »

Bosnjak333 wrote:Taj dan kad je izvrsen napad Alagic i Cuskic su zasutavljeni na punktu Ciglana(raskrsnica prema Slimenima) dok su isli prema Slimenima u obilazak jedne cete 17.Krajiske koja je tu bila smjestena.Obojica su premlaceni,razoruzani i vraceni u Travnik
Pretjerujes. Za toliku glupost bojovnici ipak nisu imali damu.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#2122 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by prog321 »

Pri zauzimanju releja na Vlasicu Armija je angazovala 21 000 vojnika. A da pri tome nije uopste oslabila ostala ratista.
Znaci, mogli su u bilo kojem trenutku stacionirati oko 20 000 dodatnih vojnika prema Vitezu. Da su htjeli.
i HVO koji je tad brojao oko 5-6000 vojnika bi se mogao odbraniti ?
Istina je ta. Nije postojala politicka volja da se Vitez zauzme. A da li bi bilo civilnih zrtava i osvete zbog Ahmica. Naravno da bi bilo. Zato se i nije islo do kraja.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2123 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Danguba »

Zbog stanja u Srednjoj Bosni pa time i Viteza potpisan je Wasingtonski sporazum. To se moglo uzeti u svakom momentu samo su svi strahovali od velikih zrtava i iseljavanja Hrvata iz tog dijela. Alija je to jasno iznio Franji(sah-mat). Ostalo je poznato.
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#2124 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by mudrac2 »

Danguba wrote:
Tomi110 wrote:@danguba
Primjer su ti Vareš i Kakanj,Bugojno,Uskoplje ili Gornji vakuf
a da nije bilo etničkog čiščenja gdje je nastupala ABIH, objasni dijelu mojoje rodbine iz Fojnice zbog čega su sa zavežljajima došli u Kiseljak, sigurno zato što ih je ABIH obasipala cvijećem prilikom ulaska u Fojnicu. Te baljezgarije tipa četnici i ustaše činili zločine a mi smo sveci ostavi nekome drugome. Sve tri su strane radile zloćine a to je pogotovu izašlo na vidjelo tijekom Bošnjačko-Hrvatskog sukoba, mene ne interesira da li je to planirano ili ne, činjenica je da je da su po bošnjačkim i hrvatskim selima ubijani civili i da je svaki polupismeni seljo bilo pripadnik ABiH ili HVO-a čuo za ženevsku konvenciju i koga ona štiti i da su se dalje zločini činili.
baljezgarije ostavi doma...ostalo, svi su isti...bla, bla, bla

meni hrvatska sela bila iza ledja tokom cijelog rata. nikada nikome dlaka nije falila. zast? zato sto nismo imali UZP. :wink:
ma to je ista ona politika sa istoka, svi smo bre isti i tako to.
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#2125 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bosnjak333 »

Fudo387 wrote:
Bosnjak333 wrote:Taj dan kad je izvrsen napad Alagic i Cuskic su zasutavljeni na punktu Ciglana(raskrsnica prema Slimenima) dok su isli prema Slimenima u obilazak jedne cete 17.Krajiske koja je tu bila smjestena.Obojica su premlaceni,razoruzani i vraceni u Travnik
Pretjerujes. Za toliku glupost bojovnici ipak nisu imali damu.
Desilo se upravo tako.
Post Reply