Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#151 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Bože, često kad gledam video iz UN baze u Potočarima 1995, misli mi odu na snimke muškaraca koji su sa svojim porodicama pokušali tu pronaći spas.
Evo nekih slika:

Image

Image

Image

Image

Da li se igdje mogu provjeriti identiteti i sudbine ljudi sa ovih slika? Znamo da je većina muškaraca izdvojena ili u Potočarima, ili nakon iskrcavanja na liniji razdvajanja u Lukama, ali su se neki čudom, ili čak milošću srpskih vojnika i policajaca, uspjeli spasiti. Ko su ljudi na ovim slikama i da li su preživjeli?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#152 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Image
Štab Zvorničke brigade VRS, koja je imala aktivno učešće u genocidu u Srebrenici, i u čijoj su zoni odgovornosti izvršena sva masovna ubijanja, izuzev Kravice.
Ratni zločinci i haški osuđenici: u sredini komandant brigade Vinko Pandurević, osuđen na 13 godina zatvora (odslužio 10), drugi slijeva Dragan Obrenović, načelnik štaba brigade, priznao krivicu, osuđen na 17 godina (odslužio 10), četvrti zdesna Drago Nikolić, pomoćnik komandanta za bezbjednost, osuđen na 35 godina za pomaganje u genocidu, u zatvoru proveo 10 godina, umro 2015. na privremenoj slobodi (dobio 6 mjeseci privremenog dopusta zbog neizlječive bolesti).
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#153 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Počinje evakuacija Žepe...
..od 0:48 susret Avde Palića i generala Tolimira. Kada mu Avdo, a u svjetlu onoga što će se s njim zbiti (i čega je vjerovatno bio svjestan) kaže : "Ja sam taj koga tražite" trnci prolaze kroz kičmu. Tolimir mu nešto nemušto odgovara kroz stisnute usne (znajući da ga neće pustiti da mu izmakne, ni po koju cijenu), a Avdo, uprkos očajnom položaju, pokušava da opušteno razmijeni nekoliko riječi sa Tolimirovim pratiocima. I pri tome se ponaša kao da on vlada situacijom...kada se rukuje sa četnikom pored Tolimira, kaže "Nisam čuo", misleći na ime (iako četnik ništa nije ni rekao, što je bilo očito), onda ovaj preko neke stvari kaže "Matić", onda ga Avdo pita odakle je...
Filmska scena.

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#154 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:Image

'' Na pregovorima o evakuaciji civila iz tzv. zaštićene zone Žepa, 27. jula 1995. godine, u ukrajinskom kampu UNPROFOR-a na Bokšanici kod Žepe, zajedno s Palićem, kukavički su zarobljeni i Mehmed Hajrić i Amir Imamović, članovi ratnog Predsjedništva Žepe. Njihova tijela ranije su identificirana i ukopana u haremu Ali-pašine džamije u Sarajevu. Palić je iz Žepe odveden 4. avgusta u tajni vojni zatvor u Bijeljini, odakle ga je 5. septembra 1995. godine, po naređenju Glavnog štaba Vojske RS, na razmjenu zarobljenika odveo kapetan Dragomir Pećanac i pripadnik VRS Željko Mijatović.

Upravo se taj datum, 5. septembar smatra danom kada je ubijen, iako lokacija na kojoj se to dogodilo nije poznata. Prema nalazima, odnosno na osnovu posmrtnih ostataka Palića, zaključeno je kako je najvjerovatnije ubijen pucnjem u glavu. Pretpostavlja se da mu je pucano s leđa.

Palićevi posmrtni ostaci ekshumirani su iz masovne grobnice u novembru 2001. godine u Vragolovima kod Rogatice, zajedno sa ostacima još osam žrtava. Potraga za kostima je trajala 14 godina. Masovnu grobnicu u Vragolovima 2001. godine otkrio je Jusuf Karahmet, nekoliko mjeseci nakon što se vratio svojoj kući. Ekshumacija je obavljena 3. novembra iste godine. Ekshumirano je devet kompletnih tijela, a dvije lobanje nađene su nekoliko metara van grobnice. U Palićevom slučaju uzorak nije bio "genetski dovoljno dobar", zato je pri prvom podudaranju s uzorcima krvi u ICMP-jevoj bazi pokazana podudarnost s Palićevom sestrom i djecom u svega 22 posto. Nakon neuspješne DNK analize Palić je ukopan na mezarja u Visokom, pod oznakom NN. Druga analiza DNK je obavljena u augustu 2009. godine i sa preciznošću od 99,99 posto dokazuje da je riječ o skeletnim ostacima Avde Palića.''
Izvor: http://www.historija.ba/d/542-godisnjic ... rane-zepe/
Herojstvo Avde Palića zaista je nešto što nije često viđano u ovom ratu, bar ne na taj način. Govorim o zadnjim danima njegovog života, o onome prije malo znam. Sastao se sa vrhom VRS-a u Žepi nakon pregovora, koji su maksimalno odugovlačeni da se dobije u vremenu, ispratio je sve i jedan konvoj sa stanovništvom i ostao u praznom mjestu sa pripadnicima VRS na čelu sa Mladićem i Tolimirom (i pokojim demoralisanim unproforcem), svjestan da ga nikada neće pustiti živog. Žrtvovao se ne samo za civile (među kojima su otišli i njegova žena i kćerka) već i za svoje borce, znajući da svaki sat pregovora, odlaska i dolaska konvoja, njima znači život i povećava šanse da kroz šume se dokopaju ili naše teritorije, ili Srbije (što je i većini pošlo za rukom). Mogao je i on bježati sa njima, ostaviti stanovnike na milost i nemilost VRS-u, koji bi se odmah dao za njima i potjeru i blokade i možda bi se sve završilo opštim masakrom, kao u Srebrenici.
Nije dobro što se malo zna o ovome. I sam sam detalje tek nedavno saznao, prateći suđenje Popoviću i drugima na stranici ICTY-a.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#155 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by B6Redhell »

Allahrahmetejle jednom od najvecih avdi palicu. da mu dragi allah dzenet podari. O tome covijeku niko nikad nista lose nije rekao niti je imao. spasio je mnoge jer Srebrenica se nije ponovila u zepi..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23242
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#157 Napad na Kravicu?

Post by Sanjarko »

Ne otvaram ovu temu kao trolovsku temu niti zlonamjerno nego cisto informativno jer me zanima je li napad na Kravicu bio ratni zlocin ili ne, sta se tacno tada desilo, ko je i koliko je ljudi nastradalo tu itd. Molim moderatore da ne misle da je ovo trolovska tema a da odluce da li ce pustiti da se raspravlja o ovome i ovoj temi ili ce ovo i ovu temu brisati ili kljucati.

Zanima me iz razloga sto je sud izgleda utvrdio da je bila legitimna vojna meta, kako vidim sad maloprije na dnevniku BHT1 da su svi stradali u tom napadu muskarci, zbog toga sto sami ljudi koji su izgubili clanove svojih porodica u tom napadu spominju samo da su im muski clanovi porodice u tom napadu poginuli, ali mozda grijesim jer ne znam sve cinjenice o ovom napadu, a neki Srpski predstavnici, ne znam kako se zove tacno bas taj jedan sto je na obiljezavanju ovog stradanja u ratu rekao da smo kao mi navodno vjekovni Srpski neprijatelji sto je po meni sramotno da se na mjestu stradanja i na dan stradanja tako nesto spominje i inace da se tako nesto spominje.

Ponavljam tema nije otvorena iz zle namjere niti kao trolovska tema nego cisto informativno i da se o ovome raspravlja a moderatori da odluce da li ce ostaviti temu, zakljucati je ili izbrisati je.

Linkovi:

https://sh.wikipedia.org/wiki/Napad_na_Kravicu
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... 1%86%D0%B8
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9C%D ... 1%86%D0%B8
https://hr.wikipedia.org/wiki/Napad_na_Kravicu

PS. Na svakoj mojoj anketi se glas uvijek moze promjeniti.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#158 Re: Napad na Kravicu?

Post by insomnia78 »

Hag je reko svoje
Stari_demagog
Posts: 498
Joined: 28/12/2017 20:36

#159 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Stari_demagog »

Može li neko da mi odgovori na pitanje ko je u ratu držao koje dijelove današnjih općina Ustikolina i Prača ? Na internetu svi podaci i karte koje sam našao govore drugačije. :roll:
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#160 Re: Napad na Kravicu?

Post by Zokipfc »

insomnia78 wrote:Hag je reko svoje
Moze Hag reci sta hoce. Al' kad kreces sjeci ljudima glave ili ruke, to je zlocin.


https://www.youtube.com/watch?v=3ZWCm2gK9to
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#161 Re: Napad na Kravicu?

Post by nema me tamo »

Zokipfc wrote:
insomnia78 wrote:Hag je reko svoje
Moze Hag reci sta hoce. Al' kad kreces sjeci ljudima glave ili ruke, to je zlocin.


https://www.youtube.com/watch?v=3ZWCm2gK9to

Ma jebena tuga kako je pobijeno preko 7 hiljada ljudi i ti si došao ovdje nama da pricas o 34 zrtve..
Znam da nisu 34 samo nego ih ima još mnogo i to treba istražiti kako treba i sve glavne iz tih jedinica nasih poslati u zatvor..

I da Naser treba u zatvor nebitno da li je odobrio ili ne, a sigurno se ništa nije radilo bez njegovog pristanka tih godina..
Ne mogu ja njega nikako da njemu treba skinuti kapu što se tice tih godina, al' momenat kad je pobjegao vamo to je sve palo u vodu i znao je da ce svi biti pobijeni upravo zbog kravica.

Eh sad pitanje da li je iko ikad od naših osuđen za ove zlocine?
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#162 Re: Napad na Kravicu?

Post by Zokipfc »

nema me tamo wrote:
Zokipfc wrote:
insomnia78 wrote:Hag je reko svoje
Moze Hag reci sta hoce. Al' kad kreces sjeci ljudima glave ili ruke, to je zlocin.


https://www.youtube.com/watch?v=3ZWCm2gK9to

Ma jebena tuga kako je pobijeno preko 7 hiljada ljudi i ti si došao ovdje nama da pricas o 34 zrtve..
Pitanje je bilo da li je bilo zlocina u Kravici.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#163 Re: Napad na Kravicu?

Post by Pitar s Kariba »

nema me tamo wrote:
Zokipfc wrote:
insomnia78 wrote:Hag je reko svoje
Moze Hag reci sta hoce. Al' kad kreces sjeci ljudima glave ili ruke, to je zlocin.


https://www.youtube.com/watch?v=3ZWCm2gK9to

Ma jebena tuga kako je pobijeno preko 7 hiljada ljudi i ti si došao ovdje nama da pricas o 34 zrtve..
Znam da nisu 34 samo nego ih ima još mnogo i to treba istražiti kako treba i sve glavne iz tih jedinica nasih poslati u zatvor..

I da Naser treba u zatvor nebitno da li je odobrio ili ne, a sigurno se ništa nije radilo bez njegovog pristanka tih godina..
Ne mogu ja njega nikako da njemu treba skinuti kapu što se tice tih godina, al' momenat kad je pobjegao vamo to je sve palo u vodu i znao je da ce svi biti pobijeni upravo zbog kravica.

Eh sad pitanje da li je iko ikad od naših osuđen za ove zlocine?
Ma ja, inače. Srbi prije Kravica nisu mrava zgazili :-)
User avatar
relativno84
Posts: 15322
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#164 Re: Napad na Kravicu?

Post by relativno84 »

Zokipfc wrote:Moze Hag reci sta hoce. Al' kad kreces sjeci ljudima glave ili ruke, to je zlocin.


https://www.youtube.com/watch?v=3ZWCm2gK9to
Koliko je srba na ovom videu masakrirano a koliko muslimana?
User avatar
relativno84
Posts: 15322
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#165 Re: Napad na Kravicu?

Post by relativno84 »

nema me tamo wrote:Ma jebena tuga kako je pobijeno preko 7 hiljada ljudi i ti si došao ovdje nama da pricas o 34 zrtve..
Znam da nisu 34 samo nego ih ima još mnogo i to treba istražiti kako treba i sve glavne iz tih jedinica nasih poslati u zatvor..

I da Naser treba u zatvor nebitno da li je odobrio ili ne, a sigurno se ništa nije radilo bez njegovog pristanka tih godina..
Ne mogu ja njega nikako da njemu treba skinuti kapu što se tice tih godina, al' momenat kad je pobjegao vamo to je sve palo u vodu i znao je da ce svi biti pobijeni upravo zbog kravica.

Eh sad pitanje da li je iko ikad od naših osuđen za ove zlocine?
Drzi se sporta, nije ovo za tebe. Naser je oslobodjen za ovo, i do napada na Kravicu imali smo preko 2500 ubijenih, Kravica je legalna vojna meta. Kao sto rece svjedok tuzilastva, Naser mi je ubio muza i cerku, ova glupaca nastavi sa pitanjima, i dodjemo do toga da je muz pucao s topa a cerka donosila granate, zajebi. Svakom je njegov bitan ali malo realnosti nece skoditi.
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#166 Re: Napad na Kravicu?

Post by nema me tamo »

relativno84 wrote:
nema me tamo wrote:Ma jebena tuga kako je pobijeno preko 7 hiljada ljudi i ti si došao ovdje nama da pricas o 34 zrtve..
Znam da nisu 34 samo nego ih ima još mnogo i to treba istražiti kako treba i sve glavne iz tih jedinica nasih poslati u zatvor..

I da Naser treba u zatvor nebitno da li je odobrio ili ne, a sigurno se ništa nije radilo bez njegovog pristanka tih godina..
Ne mogu ja njega nikako da njemu treba skinuti kapu što se tice tih godina, al' momenat kad je pobjegao vamo to je sve palo u vodu i znao je da ce svi biti pobijeni upravo zbog kravica.

Eh sad pitanje da li je iko ikad od naših osuđen za ove zlocine?
Drzi se sporta, nije ovo za tebe. Naser je oslobodjen za ovo, i do napada na Kravicu imali smo preko 2500 ubijenih, Kravica je legalna vojna meta. Kao sto rece svjedok tuzilastva, Naser mi je ubio muza i cerku, ova glupaca nastavi sa pitanjima, i dodjemo do toga da je muz pucao s topa a cerka donosila granate, zajebi. Svakom je njegov bitan ali malo realnosti nece skoditi.

Nista legalno oko onog masakra nema i odgovorne koji su bili tu s naše strane treba razapet..A Naser je krucijalan bio za odbranu on kad se ispalio tad se sve i raspalo..Dosta njih je isto osuđeno s njihove strane iako nisu imali veze s nekim zlocinima osudilo ih se samo jer su bili na vaznim pozicijama u vojsci..Spomenuo si naših 2500 do tog momenta eh ja pitam tebe sad da li to opravdava ovaj zlocin u kravici?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#167 Re: Napad na Kravicu?

Post by Maraschino »

Zokipfc wrote:
insomnia78 wrote:Hag je reko svoje
Moze Hag reci sta hoce. Al' kad kreces sjeci ljudima glave ili ruke, to je zlocin.


https://www.youtube.com/watch?v=3ZWCm2gK9to
Jesi li ti bio tamo?
Fino ti covjek kaze da je Hag ispitao sve okolnosti stradanja tih ljudi i na kraju rekao svoje.
Ni ja nisam bio tamo pa ne mogu nista reci osim onoga sto SUD kaze.

Taj patolog Stankovic(onaj debeli krmak) koji ce za flasu rakije svasta napisati. Onaj koji brani ubice poginule djece u kasarni Topcider.

Znas li ti kako deru geleri? Nisam ni pogledao taj djikanski prilog jer svi su na isti sablon(vadjene oci, zicom davili, prste sjekli...a srecu su imali oni koji zavrse kod lavova)
User avatar
relativno84
Posts: 15322
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#168 Re: Napad na Kravicu?

Post by relativno84 »

nema me tamo wrote:Nista legalno oko onog masakra nema i odgovorne koji su bili tu s naše strane treba razapet..A Naser je krucijalan bio za odbranu on kad se ispalio tad se sve i raspalo..Dosta njih je isto osuđeno s njihove strane iako nisu imali veze s nekim zlocinima osudilo ih se samo jer su bili na vaznim pozicijama u vojsci..Spomenuo si naših 2500 do tog momenta eh ja pitam tebe sad da li to opravdava ovaj zlocin u kravici?
Kao sto rekoh taj masakar sa videa nema tezinu, jer na njemu ima vise tijela muslimana nego srba, ali suvisno je o tome. I nije njima toliko muka zbog ubijenih, koliko zbog bruke da neko skupi muda na praznik i udje tako duboko u njihovu teritoriju, i vrati se bez gubitaka. Zato i jeste toliko forsiranje Kravice i Nasera, jer su dobili previse puta tamo gdje nisu ni sanjali. Naravno da je bitno sto je legalna vojna meta, to sto je neko u civilu za topom ne cini ga civilnom zrtvom. Kad bi tako razapinjali falilo bi nam suma koliko kandidata ima. Zivot je zivot, ali pucati u golorukog i naoruzanog jbga nije isto kako god to ko nazvao.

Broj je bitan samo u kontekstu desavanja u komsiluku, mislim na Bratunac, Glogovu, itd. Prezivjeli tesko da su imali sabura u nekim akcijama. Ta prica kako je tamo neko njihov osudjen jer eto jbga mora neko mnogo je smijesna. Boli mene kurac za nekim generalom sto lezi 30 godina jer je davao naredjenja, sve dok vojnik sto je pucao slobodno hoda. Ova slika koja se pravi da je par desetina ljudi napravilo genocid i da su krivi samo oni, je cisto skidanje odgovornosti s naroda da se pruzi prilika suzivotu. Ali realnost je u hiljadama odgovornih, tako da ne cudi jacina negiranja napravljenog, jer nema prilike da se osjeti kazna za ono sto uradis. Sve dok ubice hodaju slobodno, a zrtvama se nabija kompleks nekoga ko remeti suzivot jer podsjeca na sranja iza nas nece biti nafake nikome.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#169 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Kravica će za mene i za cijelo normalno čovječanstvo biti mjesto gdje je 13.07.1995. ubijeno preko 1000 Bošnjaka uguranih u skladište zemljoredničke zadruge, u koje su pucali pripadnici brigade Specijalne policije RS, posebno njenog odreda "Šekovići"...pobili su sve za par sati automatima, mitraljezima, bombama, ručnim bacačima.
Kravica je bila hronološki samo prvo od velikih stratišta srebreničkog genocida...naredna 3 dana desiće se Orahovac, Petkovci, Kozluk, Branjevo, Pilica.
Za masakr u Kravici osuđeno je više naredbodavaca i direktnih izvršilaca, nego za ostala srebrenička stratišta. U Hagu je na 17 godina osuđen zamjenik komandanta brigade Ljubomir Borovčanin, a pred našim sudovima Mendeljev Đurić i Duško Jević, komandanti iz Centra za obuku Jahorina, i više direktnih izvršilaca.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#170 Re: Napad na Kravicu?

Post by julisiz es grant »

relativno84 wrote:
nema me tamo wrote:Nista legalno oko onog masakra nema i odgovorne koji su bili tu s naše strane treba razapet..A Naser je krucijalan bio za odbranu on kad se ispalio tad se sve i raspalo..Dosta njih je isto osuđeno s njihove strane iako nisu imali veze s nekim zlocinima osudilo ih se samo jer su bili na vaznim pozicijama u vojsci..Spomenuo si naših 2500 do tog momenta eh ja pitam tebe sad da li to opravdava ovaj zlocin u kravici?
Kao sto rekoh taj masakar sa videa nema tezinu, jer na njemu ima vise tijela muslimana nego srba, ali suvisno je o tome. I nije njima toliko muka zbog ubijenih, koliko zbog bruke da neko skupi muda na praznik i udje tako duboko u njihovu teritoriju, i vrati se bez gubitaka. Zato i jeste toliko forsiranje Kravice i Nasera, jer su dobili previse puta tamo gdje nisu ni sanjali. Naravno da je bitno sto je legalna vojna meta, to sto je neko u civilu za topom ne cini ga civilnom zrtvom. Kad bi tako razapinjali falilo bi nam suma koliko kandidata ima. Zivot je zivot, ali pucati u golorukog i naoruzanog jbga nije isto kako god to ko nazvao.

Broj je bitan samo u kontekstu desavanja u komsiluku, mislim na Bratunac, Glogovu, itd. Prezivjeli tesko da su imali sabura u nekim akcijama. Ta prica kako je tamo neko njihov osudjen jer eto jbga mora neko mnogo je smijesna. Boli mene kurac za nekim generalom sto lezi 30 godina jer je davao naredjenja, sve dok vojnik sto je pucao slobodno hoda. Ova slika koja se pravi da je par desetina ljudi napravilo genocid i da su krivi samo oni, je cisto skidanje odgovornosti s naroda da se pruzi prilika suzivotu. Ali realnost je u hiljadama odgovornih, tako da ne cudi jacina negiranja napravljenog, jer nema prilike da se osjeti kazna za ono sto uradis. Sve dok ubice hodaju slobodno, a zrtvama se nabija kompleks nekoga ko remeti suzivot jer podsjeca na sranja iza nas nece biti nafake nikome.
Mnogo je važnije kazniti organizatore i naredbodavce, jer su oni najodgovorniji. Hag je uradio solidan posao po tom pitanju, naši sudovi su omanuli. Ako bude pravde na optuženičkoj klupi se moraju jednom naći, prije svih, Petar Salapura, načelnik Obavještajne uprave GŠ VRS, Milomir Savčić, komandant 65. zaštitnog puka, Zoran Malinić, komandant bataljona vojne policije 65. zaštitnog puka, Svetozar Kosorić, obavještajni oficir Drinskog korpusa, Milorad Pelemiš, komandant 10. diverzantskog odreda...
Naš sud je osudio nekoliko direktnih počinilaca na dugogodišnje kazne. Recimo za Kravicu su šestorica (Trifunović, Džinić i drugi) dobili po 20 godina. Za ubistvo oko 1000 zarobljenika u Branjevu 4 pripadnika 10. diverzantskog odreda dobila su kazne od 35, 32, 30 i 15 godina.
Trenutno je najvažnije suđenje Dragomiru Vasiću, načelniku CJB Zvornik, sada zastupniku SDS u NSRS...traje još od 2015. Vasićevo ime jako se često spominjalo i u svjedočenjima i dokumentima vezanim za SREBRENICU.
Naravno, svi krivci nikada neće biti kažnjeni, to se nije desilo ni iza jednog rata i tu se ne treba zavaravati. Od direktnih izvršilaca, ja Tužilaštvu BiH nominujem ovoga:

https://www.facebook.com/radenkogargija

Radenko Tomić-Gargija, učestvovao u ubistvima u Branjevu na čelu grupe iz Bratunca koja je došla da pomogne osmorici pripadnika 10. diverzantskog odreda u "poslu", a potom istog dana sa svojom grupom izvršio masakr 500 zarobljenih u Domu kulture u Pilici. Nakon toga otišao u kafanu preko puta gdje je čekao i ispijao šljivovicu slušajući krike i pucnjavu potpukovnik Vujadin Popović, oficir za bezbjednost Drinskog korpusa (izdržava doživotnu robiju u Njemačkoj) i izvijestio ga o uspješno obavljenom poslu.
Gargija je onaj vojnik na snimku iz Potočara sa maramom na glavi (snimljen sleđa) koji prilazi izbjeglicama i govori "Nemojte kukat, neće vam niko ništa".
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#171 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by mostarac_2009 »

Zna li se broj ubijenih cetnika u proboju ARBiH na ruti Srebrenica - Nezuk? Svugdje na netu citam price ubijenih a nigdje neki pobjednicki dogadjaj iz tog perioda. Volio bih da se jave ucesnici tog proboja i da pisu o duelu nasih i cetnickih snaga na tom terenu tih krvavih julskih dana. Nailazim vecinom na price zasjeda i onog junackog jurisa na probijanju linija prema Tuzli. Ja dan danas ne shvatam sta su ti ljudi mislili da ce kolona duga nekoliko kilometara proci nezapazeno? Zasto se nisu podjelili u vise grupa i probali u proboj u desetine pravaca? Ubjedjen sam da ne bi bilo toliko mrtvih kao sto je bilo. Onako su ih imali kao na dlanu. Onako da su se rastrkali u vise pravaca, srbi ne bi imali ljudstva da pokriju toliki teren.
User avatar
eltroxin
Posts: 2053
Joined: 30/08/2009 23:35

#172 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by eltroxin »

"Kako je ubijen Edin Salaharević, najveća nada jugoslovenske košarke" :(

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ka ... ke-kosarke
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#173 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:
Većina branilaca Žepe je preživjela jer su prešli u Srbiju, gdje su držani u logorima, a zatim im je omogućeno da odu u različite zemlje svijeta, iz kojih su se neki kasnije vratili, a neki ostali. Na 4:22 dr Benjamin Kulovac, koji je sa Hamdijom Torlakom učestvovao u pregovorima sa Mladićem za izlazak naroda iz Žepe. Kulovac je sa prvom grupom evakuisanih ranjenika kao pratnja prešao na teritoriju pod kontrolom ARBiH, a Torlaka, koji je ostao na srpskom isturenom komandnom mjestu kao zalog, su poslije evakuacije civila odveli u logor Rasadnik u Rogatici, odakle je razmijenjen tek poslije rata. U taj logor odvedeni su i Avdo Palić i druga dvojica prvaka iz Žepe, Mehmed Hajrić i Amir Imamović, koji su kasnije likvidirani i ukopani u isti grob u selu Vragolovi kod Rogatice. Torlak smatra da je njemu pošteđen život jer je snimak pregovora sa Mladićem i njegove izjave novinarima emitovan širom svijeta, tako da njegov nestanak ne bi bilo lahko objasniti.
Naravno, VRS je žarko želio da se dočepa žepskih muškaraca prebjeglih u Srbiju i svakako učini sa njima isto što i sa srebreničkim zarobljenicima. I tu su se najviše angažovali glavni "izvođači radova" u operaciji masovnih ubijanja Srebreničana, Vujadin Popović i Ljubiša Beara. Kao što se vidi iz presude "srebreničkoj sedmorki":
2. avgust 1995. godine (Žepa)
1157. Popović je drugom polovinom jula, tokom operacije u Žepi, dvaput razgovarao s
generalom Krstićem. Dva presretnutra razgovora od 2. avgusta pokazuju da je Krstić izdao
uputstvo Popoviću da ode u Srbiju kako bi riješio pitanje muškaraca, bosanskih Muslimana, iz
Žepe. Drugi razgovor, koji je vođen u 13:00 sati, ukazuje na to da MUP Srbije nije dozvolio
predstavnicima VRS-a da razgovaraju s bosanskim Muslimanima koji su prešli u Srbiju preko
rijeke Drine, niti da ih odvedu nazad u zarobljeništvo. U istom razgovoru, Popović je rekao
Krstiću da ga je upravo nazvao Beara saopštivši mu da je izvijestio Miletića da se u Srbiji nalazi
500 do 600 bosanskih Muslimana, ali da srbijanske vlasti ne dopuštaju nikome da razgovara s
njima.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#174 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by mostarac_2009 »

Zapad naredio Slobi da stane na kojoj je kad su vidjeli sta se desilo u Srebrenici, zato se Zepa izvukla. Mene vise zanima junastvo ARBiH koji su se probili iz Srebrenica i koliko je cetnika stradalo? Uvijek se moze cuti plac i kuknjava, ali nije sve tako, jer dosta ih je preslo na slobodnu teritoriju.

Uvijek se pitam, sta su ti ljudi mislili da kolona od 10,000-15,000 ljudi ce proci nezapazeno i da ce ih cetnik milovati?! Haj sto su mozda neki komandovali pa rekli kao hajmo se probiti do slobodne teritorije, ali ta kolona je bila ravna samoubistvu. Po meni je jedine opcije su bile braniti enklavu, povuci se prema Zepi regrupisati se i braniti Zepu, ili zadnja opcija podijeliti se u 15-20 grupa i krenuti proboj na vise lokacija kako bi rasirili i oslabili cetnike.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#175 Srebrenica - lekcija za budućnost

Post by mali jomu »

HAŠKA ARHIVA - Izložba o Srebrenici u Sarajevu: 11 lekcija za budućnost


Izložba fotografija i drugih dokumenata koji na osnovu arhive Haškog tribunala svjedoče o razmjerama genocida počinjenog jula 1995. godine u bosanskohercegovačkom gradiću Srebrenica, ali i o pokušajima zataškavanja i negiranja da se zločin takvih razmjera uopće i dogodio u Evropi 20. vijeka, otvorena je večeras u Sarajevu u Gazi Husrev-begovoj biblioteci.
To je izložba mladog autora Hikmeta Karčića "Genocid u Srebrenici - Jedanaest lekcija za budućnost", koja u 11 simboličkih dijelova prikazuje ubilački pohod, kao i dešavanja nakon što su srpske snage počinile genocid u srebreničkoj enklavi 1995. iako je ona proglašena zaštićenom zonom Ujedinjenih naroda (UN).

Osnovna poruka je da zločin ne smije ostati nekažnjen mada potpunu pravdu u ovom i ovakvom svijetu nije moguće očekivati, navode organizatori.

Izložbu je otvorio reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović konstatacijom da će Srebrenica kroz vrijeme svjedočiti o mjeri do koje zlo može biti pohranjivano u ljudima.

"Nama, žrvama genocida, ono što se dogodilo u Srebrenici nameće moralnu obavezu da nikad ne zaboravimo. Svijet još nije u potpunosti spreman da uči na primjerima genocida u Srebrenici, a oni u čije ime je počinjen, ne pokazuju želju da čuju i vide razmjere zločina i patnju koja je žrtvi nanesena. Srbija i Republika Srpska, veliki dio srpskog naroda, koji su najodgovornije za ovo zlo, i dalje negiraju da se ono dogodilo. I ne samo to, nego na svaki način pokazuju da čvrsto stoje iza zločina veličanjem ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića, najodgovornijih za njegovo počinjenje. Poruke koje oni odašilju riječima i djelom su uznemirujuće. Na putu planiranja, počinjenja, skrivanja i negiranja, oni su otišli korak dalje, korak ka veličanju zločinaca i zla kojeg su posijali. Dok odajemo počast žrtvama i duboko poštovanje njihovim porodicama, mi ujedno vidimo i ono lice Evrope i svijeta koje nije uspjelo ili nije željelo da žrtve zaštiti od zločinaca. Uprkos svemu, pomirenje je i dalje temeljni cilj nas žrtava genocida. Međutim, do pomirenja se stiže putem istine i pravde", riječi su ef. Kavazovića.

Ova izložba je trebalo da bude postavljena u Briselu, ali to nije dozvoljeno zbog birokratskih procedura "i opaski da je na ovih jedanaest panoa mnogo kostiju i lobanj“, kazao je također reisu-l-ulema.

"Da, istina je, neki u Briselu ponovo idu pogrešnim putem, tek sada to primjećuju, 23 godine nakon 11. jula 1995. godine. No zahvalni smo Haškom tribunalu na dosad učinjenom. Istina koju je utvrdio sada ima priliku da pomalo preraste u prihvatanje i pomirenje među našim narodima. Pomirenju moramo dati priliku da raste unutar našeg društva, među našim narodima. Za pomirenje su važni i počinitelj i žrtva. Svako mora izvršiti svoj dio obaveze", zaključio je ef. Kavazović.

Autor Hikmet Karčić naglasio je da ova edukativna izložba u 11 lekcija predstavlja genocid kroz historijski, vojni i politički aspekt. Rađena je na osnovu dokaznih predmeta Haškog tribunala te donosi još i fotografije Muhameda Mujkića, Kristiana Skeie, Jasmina Agovića i drugih pojedinaca.

Cilj izložbe je da bude mobilna i dostupna svima koji su zainteresirani i zbog toga je planirano da bude organizirana širom Evrope i svijeta, kazao je Karčić.

Izložba sadrži i dokument iz marta 1993. godine koji se prvi put javno objavljuje, pismo tadašnjeg reisu-l-uleme u Sarajevu Jakuba ef. Selimoskog, u kojem on upozorava na opasnost od mogućeg genocida u Srebrenici i apelira na spasenje grada. To dokazuje da je Islamska zajednica još '93. upozoravala Ujedinjene narode i međunarodnu zajednicu šta bi se moglo dogoditi ako padne Srebrenica, naveo je također autor izložbe.

"Američki profesor Gregory Stanton formulisao je deset faza genocida i deseta faza je negiranje odnosno poricanje da se dogodio. U bosanskohercegovačkom slučaju, možemo slobodno dodati novu fazu - trijumfalizam - slavljenje zločina. I upravo je trijumfalizam posljednja lekcija u ovoj izložbi. A jedini način borbe protiv trijumfalizma je konstantno ponavljanje istine. Ovo je naš skromni doprinos toj borbi", kazao je također Karčić.

Izložbi "Genocid u Srebrenici - Jedanaest lekcija za budućnost" organizirala je Uprava za vanjske poslove i dijasporu u suradnji s Gazi Husrev-begovom bibliotekom i Institutom za islamsku tradiciju Bošnjaka.


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image




Image








(Ako ikad zaboravite na genocid, ponovo ce nam se desit....... zato treba vazda, uvijek i stalno svugdje ponavljat sta se desilo u BiH )
Post Reply