Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post Reply
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#126 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Vega_Brothers »

Pripadnici 28. divizije Mujo Delić i Hajrudin Malagić - Ćelo, okolina Srebrenice 1994. godine

Image
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#127 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by PM72 »

Vega_Brothers wrote:Pripadnici 28. divizije Mujo Delić i Hajrudin Malagić - Ćelo, okolina Srebrenice 1994. godine

Image
Ako me oči ne varaju ovi momci na beretkama imaju oznake Federacije BiH a u rukama američke mitraljeze što je nespojivo sa Srebrenicom 1994.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#129 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by PM72 »

Vega_Brothers wrote:Ovo je izvor za fotografiju
http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=52668
Vidim da nije do tebe - greška je očigledna.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#130 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Da li su zlikovci Milenko Trifunović, Brano Džinić i ostali kojima je ustavni sud ukinuo kazne i naložio puštanje iz zatvora 2013, još uvijek na slobodi (jer su nakon toga osuđeni na 20 godina, što je maksimalna kazna koja se za genocid može dobiti, a sve zbog žalbe nekog Arapa, oca mu jebem)?

Možda je bolje tražiti odgovor na adekvatnoj temi, link: http://forum.klix.ba/mksj-medunarodni-k ... 4s200.html
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#131 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by BosnaOnlineOrg »

Da li je ikad proveden postupak istrage odgovornosti komandnih lica za pad Srebrenice?

Pocev od vrhovnog komandanta do komandanta 2. Korpusa ARBiH....
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#132 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

BosnaOnlineOrg wrote:Da li je ikad proveden postupak istrage odgovornosti komandnih lica za pad Srebrenice?

Pocev od vrhovnog komandanta do komandanta 2. Korpusa ARBiH....
Naravno, kriv je vrh ABiH za genocid, oni su pobili zarobljene Srebreničane i razbacali im kosti po nekoliko grobnica.
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#133 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by BosnaOnlineOrg »

julisiz es grant wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:Da li je ikad proveden postupak istrage odgovornosti komandnih lica za pad Srebrenice?

Pocev od vrhovnog komandanta do komandanta 2. Korpusa ARBiH....
Naravno, kriv je vrh ABiH za genocid, oni su pobili zarobljene Srebreničane i razbacali im kosti po nekoliko grobnica.
Ne znam zasto mi tako odgovaras? Da li si retardiran ili si imao zelju da takve bljuvotine pises pa si citirao prvog koji je naletio, u ovom slucaju mene.

Ponavljam, da li je iko i ikad napravio istragu i dokazao/rekao zasto je 2. Korpus ostao na svojim pozicijama?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#134 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Šta se po tebi moglo uraditi? Misliš da se u onakvom odnosu snaga Srebrenica mogla odbraniti?
Mene zanima i to sam već pitao (iako vjerovatno niko ne može odgovoriti) da li je moralo biti da onoliki broj ljudi iz kolone koja se povlačila padne u šake četnicima i završi tako kako su završili, ili je bilo načina da više njih prođe, naročito ako se zna da ni vrh VRS sve do 12. uveče nije skontao da se hiljade muškaraca iz Srebrenice povlače kroz njihovu teritoriju, pa tako nisu ni blokirali komunikacije koje je kolona morala preći, a na kojima je većina i pohvatana (od 13.07. i narednih nekoliko dana).
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#135 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by BosnaOnlineOrg »

julisiz es grant wrote:Šta se po tebi moglo uraditi? Misliš da se u onakvom odnosu snaga Srebrenica mogla odbraniti?
Mene zanima i to sam već pitao (iako vjerovatno niko ne može odgovoriti) da li je moralo biti da onoliki broj ljudi iz kolone koja se povlačila padne u šake četnicima i završi tako kako su završili, ili je bilo načina da više njih prođe, naročito ako se zna da ni vrh VRS sve do 12. uveče nije skontao da se hiljade muškaraca iz Srebrenice povlače kroz njihovu teritoriju, pa tako nisu ni blokirali komunikacije koje je kolona morala preći, a na kojima je većina i pohvatana (od 13.07. i narednih nekoliko dana).
Ne znam.odakle si ni koliko imas godina ali 1995. godine je 2. Korpus bio jak ko zemlja po MTS-u a po ljudstvu oko 49000 ja mislim vojnika.

Interesuje me zasto nismo udarili u kontru Srbima?

I onda pitanje za dzokera, zasto je uopste izveden citav komandni kadar.

Interesantno da su komandanti izvadjeni samo iz Srebrenice i Zepe a ne iz Gorazda..

Velike tajne naseg malog Alje, kosti mu j..ebem.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#136 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

BosnaOnlineOrg wrote:
julisiz es grant wrote:Šta se po tebi moglo uraditi? Misliš da se u onakvom odnosu snaga Srebrenica mogla odbraniti?
Mene zanima i to sam već pitao (iako vjerovatno niko ne može odgovoriti) da li je moralo biti da onoliki broj ljudi iz kolone koja se povlačila padne u šake četnicima i završi tako kako su završili, ili je bilo načina da više njih prođe, naročito ako se zna da ni vrh VRS sve do 12. uveče nije skontao da se hiljade muškaraca iz Srebrenice povlače kroz njihovu teritoriju, pa tako nisu ni blokirali komunikacije koje je kolona morala preći, a na kojima je većina i pohvatana (od 13.07. i narednih nekoliko dana).
Ne znam.odakle si ni koliko imas godina ali 1995. godine je 2. Korpus bio jak ko zemlja po MTS-u a po ljudstvu oko 49000 ja mislim vojnika.

Interesuje me zasto nismo udarili u kontru Srbima?

I onda pitanje za dzokera, zasto je uopste izveden citav komandni kadar.

Interesantno da su komandanti izvadjeni samo iz Srebrenice i Zepe a ne iz Gorazda..

Velike tajne naseg malog Alje, kosti mu j..ebem.
Izvedeni su iz Goražda Zaim Imamović (komandant 1. Drinske brigade) i Ferid Buljubašić (komandant Istočnobosanake operativne grupe) 1994, umjesto njih došli su generali Sulejman Vranj (koji je nakon reorganizacije IBOG-a u 81. diviziju vraćen u Sarajevo) i Hamid Bahto (koji je ostao kao komandant novoformirane divizije do kraja rata). Goražde je mnogo veće brojem stanovnika i prije rata i u ratu od druge dvije enklave, pa je zato imalo i veći broj "narodnih" komandanata, kao što su Ahmet Sejdić, Pelam, Peda i drugi, koji su tu bili do kraja.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#137 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by dječak sa šibicama »

Ali to isto Gorazde je u proljece `94 imalo mini vojnu intervenciju NATO aviona.

Srebrenica nije imala to zadovoljstvo, i bilo je sta je bilo.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#138 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

dječak sa šibicama wrote:Ali to isto Gorazde je u proljece `94 imalo mini vojnu intervenciju NATO aviona.

Srebrenica nije imala to zadovoljstvo, i bilo je sta je bilo.
Sasvim simbolično, kao i u Srebrenici....još su im i jedan avion skinuli. Ofanziva se nastavila nesmanjenom žestinom i nakon NATO intervencije.
Imalo je krvave borbe tokom cijeloga aprila i uzmicanje pedalj po pedalj...da na kraju nije ušao Unprofor (kao u Srebrenicu 1993.)...vjerovatno bi bio kraj, jer su borci bili na izmaku snaga u svakom smislu, a ljudi u općoj panici.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#139 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Chmoljo »

koliko je uopšte ljudi bilo u Goraždu u okruženju?

ima li negdje taj podatak?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#140 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by dječak sa šibicama »

julisiz es grant wrote:
dječak sa šibicama wrote:Ali to isto Gorazde je u proljece `94 imalo mini vojnu intervenciju NATO aviona.

Srebrenica nije imala to zadovoljstvo, i bilo je sta je bilo.
Sasvim simbolično, kao i u Srebrenici....još su im i jedan avion skinuli. Ofanziva se nastavila nesmanjenom žestinom i nakon NATO intervencije.
Imalo je krvave borbe tokom cijeloga aprila i uzmicanje pedalj po pedalj...da na kraju nije ušao Unprofor (kao u Srebrenicu 1993.)...vjerovatno bi bio kraj, jer su borci bili na izmaku snaga u svakom smislu, a ljudi u općoj panici.
Simbolicno ali ipak su ih tukli koliko toliko. Srusen je jedan NATO avion, i tada je u neprijateljske ruke palo ono sto se danas zove Novim Gorazdem, Kopaci i taj potez prema Ustipraci.

Gorazde je imalo slicne probleme kao Srebrenica, puno izbjeglica, nacickani najcesce u samom gradu, nedostatak hrane, municije, oruzja, improvizovalo se sve. Dok nije pala Bjelasnica `93 islo se preko Grepka, prezivljavalo se tom zilom kucavicom iako je taj put prakticno kozija staza. Preko planina, uvala, zavala, vrtaca, prevoja, desetine kilometara da bi na ledjima ili na konju donio nesto hrane, municije.
Tim putem su i ljekari prolazili, bas nedavno pricam sa dr. Custovicem, on je tamo presao preko Grepka. Kaze haoticno stanje, komplet.

A dok su gradjani i izbjeglice gladovali u gradu, po selima se uzgajao duhan, prodavalo se po paprenim cijenama. To su mi rodjaci pricali, koji su se bavili tim biznisom, nimalo ih ne grize savjest. Kazu, svako je sebe gledao, da prezivi. Njima prakticno i nije bio rat, osim sto ih je mogla naci granata ili da negdje zijane u rovu. Ko seljaci, imali krave, ovce, zemlje koliko te volja, ni u miru nisu kupovali hranu cak ni brasno jer su imali psenice, nije im trebalo.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#141 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Chmoljo wrote:koliko je uopšte ljudi bilo u Goraždu u okruženju?

ima li negdje taj podatak?
Ja ga nisam uspio naći, vjerovatno se i ne zna tačno. Sjećam se da se u ratu u medijima pominjala i cifra od 70 000. Opština Goražde je po popisu 1991. imala 37 i po hiljada stanovnika. Uzmimo da je većina Srba, od nešto manje od 10 000 koliko ih je bilo, otišla na početku (nisu svi, treba naglasiti, ostalo ih je sigurno nekoliko stotina), i neutvrđen broj Bošnjaka, sigurno nekoliko hiljada, ali većina je ostala. Neka je po nekoj slobodnoj procjeni u gradu ostalo oko 20 000 predratnih stanovnika. Došlo je po nekoliko hiljada izbjeglica sa svake od okolnih opština (Čajniče, Foča, Višegrad, Rudo, Rogatica). Mislim da je realno da je bilo do 50 000 ljudi u okruženju (s tim da se veličina teritorije smanjivala tokom rata, recimo do juna 1993. veliki dio opština Višegrad i Rogatica je pripadao teritoriji pod kontrolom ABiH). Vjerovatnije oko 40 000, ali eto neka je bilo 50 000, sve preko toga mi se ne čini realnim.
Nekoliko hiljada ljudi (uglavnom izbjeglica) otišlo je preko Grebka u zimu 1992/1993. Već nakon polovine 1993. više se ni tako nije moglo izaći iz grada, ni ući u njega.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#142 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Kada već govorimo o Goraždu, postaviću nekoliko (UPOZORENJE) uznemirujućih slika iz Ratne Bolnice Goražde. Slike su capturi sa videa iz lične arhive, koji je kompilacija ratnog video materijala iz MUP-a Gpražde, napravljena u ljeto 1996. za potrebe naučnog rada. Bojim se da snimci ne postoje više u originalnom izvoru, osim ako se neko u MUP-u nije dosjetio da digitalizuje arhivu.
Podaci uz slike uzeti iz knjige "Zločini nad djecom Goražda tokom opsade 1992-1995" Muamera Džananovića (2015.) i iz narativa sa samog videa.
Za početak, jedna slika južne strane goraždanske Ratne bolnice, neposredno po završetku najveće ofazive na Goražde u aprilu 1994. Većina oštećenja datira iz te ofanzive jer je VRS namjenski tukla po bolnici, koju su mogli vidjeti sa visova južno od Goražda, koje su tada zauzeli. Vjerovatna je namjera bila da se bolnica prisili na evakuaciju na lijevu obalu Drine, gdje se već iselila u tim danima većina stanovništva, čime bi desna obala vjerovatno pala. To se nije desilo, bolnica je opstala.

Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#143 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

U dječijoj igri 14.04.1994. istom granatom ubijeni su Haris Čaušević (1985), Ermin Ušanović (1986) i Eldin Raščić (1984). Na slikama su dvojica od njih.

Image

Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#144 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Dječak sa teškom povredom trbuha,u očitom stanju šoka. Datuma navedenog na slici zabilježena je smrt dvojice dječaka: Bezdrob Admira i Stojanović Mirka (čija je majka Nevenka ubijena istom granatom). Ovo je vjerovatno jedan od njih dvojice, mislim Mirko.

Image

Image

Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#145 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Almedina Kurtović (1988) iz Sela Vranići kod Goražda. Ubijena 24.06.1995. gelerom granate koji je pogodio u vrat. Istom granatom ubijene su joj mama i nana, a mlađa sestra Amela teško ranjena.

Image

Almedinina sestra Amela na operacionom stolu.

Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#146 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Nepoznata djevojčica ranjena u glavu.
Prema onome što mi je izvor iz bolnice rekao 1996, preživjela je.

Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#147 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Otto_13 wrote:Ljubisa Beara je imao plan da u peci bivse fabrike cigle u blizi Bratunca sve zarobljene Srebrenicane spali . Onako kako su to radili nacisti . Deronjic mu se usprotivio samo iz razloga jer je postajao svjestan da ce neko za to odgovarati a da je on prvi na spisku
Interesantan je mentalni sklop tih ljudi. Zašto recimo Beara i Popović, ili Drago Nikolić, nisu priznali krivicu i tako možda ishodili manje kazne, kao recimo Momir Nikolić, Deronjić ili Obrenović? Čak su pušteni i prije odslužene 2/3 kazne (osim Deronjića, koji je umro)?
Meni je jedino logično jedno od tri objašnjenja: ili su stvarno u svojoj glavi mislili da nisu ništa krivi jer su samo radili svoj posao, ili su se bojali "svojih" ako progovore...ili su se nadali da se neće dokazati njihova krivica? Posebno ovo zadnje se odnosi na opskurne likove poput Popovića i Drage Nikolića, koji su mislili da će ih naizgled nebitna funkcija "bezbjednjaka" zaštititi. Izgleda da su ih pokopali svjedoci "insajderi", tj. bivši pripadnici VRS i policije, koji su ih vidjeli na mjestima zločina. Posebno Popovića, koji je izgleda bio prisutan na svim velikim gubilištima osim jednog, tako kaže presuda.
"Brkati potpukovnik ili pukovnik" opisan u ovom jezivom svjedočenju jednog časnog (nažalost nepoznatog) Srbina je vjerovatno Popović:



Slično je i sa Bearom, koji je po svim dokazima bio glavni organizator egzekucija, određivao je gdje će se vršiti smaknuća i obezbijeđivao ljudstvo za to.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#148 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Ok, jasno mi je 1992. ili 1995. misle da ja ispravno.
Ali 2006...ili 2009...u zatvoru su...stvarnost su samo rešetke...i optužnica koja može donijeti 1000 godina robije...a predao si se dobrovoljno...zbog čega si se predao? A znaš da je recimo jedan bezbjednjak koji je bio itekako eksponiran (M. Nikolić) i nije se predao dobrovoljno, sve prizna i dobije kaznu koja mu daje izgleda da se vrati kući kroz nekoliko godina.
I ti umjesto da slijediš primjer, negiraš sve.
I onda se još sjebeš kad čuješ presudu, kao Popović. Prati njegove reakcije na početku videa...a ako pogledaš i ostale dijelove snimka presude, vidjećeš da je isto reagovao kada god se spominjala njegova krivica:



Ono, totalna nevjerica i sjeb...kao da je očekivao nešto drugo, nakon svega što je čuo na suđenju koje je trajalo tri godine.
Njemu je presuđeno da umre u zatvoru...teoretski može izaći nakon što odsluži više od 30 godina (znači još 18 minimalno da robija)...ili ako baš baš dođe do stanja da je na samrti pa ga puste iz samilosti. A njegov direktni nadređeni dobio 35 godina (Krstić)...pa mu to valjda nije jasno.
Eto, takvi mentalni skolpovi su meni nejasni...predao si se dobrovoljno, nisi priznao krivicu, i sad treba da robijaš dok ne crkneš. Ako se već predaš sam, reci "kriv sam", dobij kaznu koja ti daje nadu da ćeš se jednom vratiti kući na nogama...ali ne.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#149 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Otto_13 wrote:Zato sto im je Beograd kada ih je nagovarao da se predaju obecavao da ce dobit neke minimalne kazne ili skoro pa nikakve . I oni su vjerovali u to i zato kad im procitaju kaznu oni ostanu frapirani jer su tvrdo verovali da ce se ili izvuc na tu foru sa dobrovoljnom predajom ili da ce im lobi pomoc
Što je još bolje :thumbup:
Znaš li kako je sa ovima što ih je naš sud osudio...bila je ona grupa za Kravicu (Trifunović, Džinić itd) što im je nakon 8 godina oborena presuda na Ustavnom sudu pa pušteni, pa kasnije osuđeni na po 20 godina? Jesu li se vratili u zatvor ili su još na slobodi?
Onda ostali pravosnažno osuđeni za Srebrenicu...Stanko Kojić, Franc kos, Mendeljev Đurić, Milorad Trbić i drugi... jesu li u zatvoru ili čekaju tek na služenje kazne?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#150 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by julisiz es grant »

Samo mi je bitno da su u zatvoru jer čini mi se da naš sud ima praksu da izrekne presudu, pa onda tek kad bude mjesta u zatvoru idu na služenje.
Ali ovi su sigurno bili u pritvoru i za vrijeme suđenja.
Ali i ako izađu jednog dana, uvijek će ih to pratiti. Gledajući kroz haške arhive vidio sam da su mnogi od njih davali i našim i haškim istražiteljima izjave još krajem 90-ih ili početkom 2000-ih. Znači pitani su i privođeni i ranije. Nije im sigurno bilo drago. Đurić je recimo bio svjedok u ne znam ni ja koliko suđenja za Srebrenicu. Jednostavno, Srebrenica i ono što se dešavalo tih 10-ak dana jula 1995. prati ih već godinama, bili u zatvoru ili ne. I vjerovatno će ih uvijek pratiti.
Tih 10 dana jula, koja su recimo mogli biti na dopustu zbog bolesti...i živjeti mirno ostatak života, da ih niko ne poziva i uzima im izjave, a o zatvoru da ne govorimo.
Post Reply