Spremnik za vodu u slucaju nestanka vode ( savjeti )

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#1 Spremnik za vodu u slucaju nestanka vode ( savjeti )

Post by Kondenzator »

Pozdrav,

Zelim u kucu tacnije garazu da dodam spremnik vode recimo kapaciteta 1000 L.

Taj spremnik treba da funkcionise na sljedeci nacin:

1. Kad ima vode u vodovodnoj mrezi isti treba da se puni
2. Kad vode nestane da mogu sici u garazu otvorit ventil i ukljucit pumpu ( koja ce pretpostavljam trebat ) kako bi mogao koristit tih 1000 L vode koja je prethodno napunjena
3. Kad voda ponovo dodje da se isti automatski puni i da kroz rezervoar prolazi voda i pumpom se ubrizgava u kucu
4. Da nakon toga posto je uspostavljeno uredno vodosnadbijevanje mogu sici zatvorit taj ventil, iskljucit pumpu i prebacit na normalno vodosnadbijevanje iz gradske mreze kako pumpa ne bi bezveze radila

Savrseno bi bilo ne znam da je izvodivo:
1. Rezervoar napunjen
2. Vode nestane
3. Automatski prebacuje se vodosnadbijevanje da ide preko rezervoara pumpa se ukljucuje
4. Voda dolazi ( uspostavljeno vodosnadbijevanje )
5. Rezervoar se puni
6. Nakon sto se napuni pumpa se gasi i prelazi se na vodosnadbijevanje iz vodovodne mreze, a ne iz rezervoara

Dakle automatiziran sistem.

Interesuje me da li je neko radio nesto slicno. Koliko su okvirno cijene.

Vidim da se spremnici od 1000 L mogu pronaci za 150 KM.

Hvala
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2 Re: Spremnik za vodu u slucaju nestanka vode ( savjeti )

Post by holowey »

kod prijatelja na vikendici sam vidio nesto slicno... seoski vodovod, kaptiran izvor ali kako se izgradilo dosta vikendica pocesto nestaje vode... kuca je na kosini pa je rezervoar od 1000l iznad kuce, ukopan djelomicno u zemlju i izolovan da ne mrzne zimi i da se ne grije ljeti... dovod preko vodomjera ide u rezervoar, ventil i plovak sa vodokotlica na ulazu, slobodni pad na izlazu... kada ima vode, rezervoar se puni dok ga plovak na zatvori... kapacitet dovoljan za kucne, vikendaske potrebe pa se nestanci vode i ne osjete... nije bas kako si ti zamislio da to izgleda ali ovo funkcionise vec par godina
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#3 Re: Spremnik za vodu u slucaju nestanka vode ( savjeti )

Post by Altsa »

Kondenzator wrote:Pozdrav,

Zelim u kucu tacnije garazu da dodam spremnik vode recimo kapaciteta 1000 L.

Taj spremnik treba da funkcionise na sljedeci nacin:

1. Kad ima vode u vodovodnoj mrezi isti treba da se puni
2. Kad vode nestane da mogu sici u garazu otvorit ventil i ukljucit pumpu ( koja ce pretpostavljam trebat ) kako bi mogao koristit tih 1000 L vode koja je prethodno napunjena
3. Kad voda ponovo dodje da se isti automatski puni i da kroz rezervoar prolazi voda i pumpom se ubrizgava u kucu
4. Da nakon toga posto je uspostavljeno uredno vodosnadbijevanje mogu sici zatvorit taj ventil, iskljucit pumpu i prebacit na normalno vodosnadbijevanje iz gradske mreze kako pumpa ne bi bezveze radila

Savrseno bi bilo ne znam da je izvodivo:
1. Rezervoar napunjen
2. Vode nestane
3. Automatski prebacuje se vodosnadbijevanje da ide preko rezervoara pumpa se ukljucuje
4. Voda dolazi ( uspostavljeno vodosnadbijevanje )
5. Rezervoar se puni
6. Nakon sto se napuni pumpa se gasi i prelazi se na vodosnadbijevanje iz vodovodne mreze, a ne iz rezervoara

Dakle automatiziran sistem.

Interesuje me da li je neko radio nesto slicno. Koliko su okvirno cijene.

Vidim da se spremnici od 1000 L mogu pronaci za 150 KM.

Hvala
Moze samo ne znam kako. .meni je stari to napravio na vikendici. nisam ga nikad pitao :D kako funkcionise. postavio i hidrofor i sve je radilo kako treba, sada dosla "prava" voda pa to ne koristi vise i ako je ostavio za nedaj boze.
Post Reply