Spor oko gradnje dzamije u Jesenici - dzoker za izbore

Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#1 Spor oko gradnje dzamije u Jesenici - dzoker za izbore

Post by Prenj »

Novi dzoker nacionalnih stranaka je spor oko gradnje dzamije u Jesenici kod Mostara.

Do izbora je jos samo godina dana, i zato, stoko mars u tor!

PS. Neki su malo pogresno protumacili temu, i zato je mala, ali ocito neophodna modifikacija napravljena: "gradnja" je preinacena u "spor oko gradnje".
Last edited by Prenj on 02/09/2005 11:45, edited 3 times in total.
BošnjakTZ
Posts: 49
Joined: 13/07/2005 22:14

#2

Post by BošnjakTZ »

Slazem se da se skupljaju politicki poeni,ali je bolje napraviti tu djamiju pred izbore nego nikad.
Barem ce nesto kesa izdvojiti za nju :-D Nadam se :-D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#3

Post by Prenj »

BošnjakTZ wrote:Slazem se da se skupljaju politicki poeni,ali je bolje napraviti tu djamiju pred izbore nego nikad.
Barem ce nesto kesa izdvojiti za nju :-D Nadam se :-D
Greska, dzamije i crkve se prave i prije i poslije izbora, ali se oko njih zakuhava samo uoci izbora.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#4 Re: Gradnja dzamije u Jesenici - djoker za izbore

Post by danas »

Prenj wrote: Do izbora je jos samo godina dana, i zato, stoko mars u tor!
pa zar torovi vec nisu konsolidirani, zar ima ko jos da je ostao izvan?!? :shock:
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#5

Post by orbit »

jeste navalili na hrvatska podrucja, sto ne obnavljate dzamije po banjaluci, bjeljini, trebinju....?
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#6

Post by gavrilo »

orbit wrote:jeste navalili na hrvatska podrucja, sto ne obnavljate dzamije po banjaluci, bjeljini, trebinju....?
u bijeljini je dzamija izgradjena... :oops: ... i u brckom, i u trebinju
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#7

Post by orbit »

gavrilo wrote:u bijeljini je dzamija izgradjena... :oops: ... i u brckom, i u trebinju
gavrilo ne kvari mi kon(tra)cepciju !
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#8

Post by danas »

gavrilo wrote:
orbit wrote:jeste navalili na hrvatska podrucja, sto ne obnavljate dzamije po banjaluci, bjeljini, trebinju....?
u bijeljini je dzamija izgradjena... :oops: ... i u brckom, i u trebinju
a sta bi sa onom u banjaluci?
hoce li nam i tamo izgraditi jednu jos ljepsu i "jos stariju"? :roll:
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#9

Post by orbit »

danas wrote:a sta bi sa onom u banjaluci?
hoce li nam i tamo izgraditi jednu jos ljepsu i "jos stariju"? :roll:
to bosnjacke politicare i ne zanima previse, oni su pragmaticni, kad ne ide na jednu stranu - uzmi od druge (malobrojnije) sve sto mozes!

pogotovo pred izbore...
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#10

Post by gavrilo »

orbit wrote:
gavrilo wrote:u bijeljini je dzamija izgradjena... :oops: ... i u brckom, i u trebinju
gavrilo ne kvari mi kon(tra)cepciju !
dobro izvini... :roll:

dakle da te podrzim...

zasto gradite dzamije u mjestima sa vecinskim hrvatskim stanovnistvom :x

je l' bolje :D
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#11

Post by gavrilo »

danas wrote:
gavrilo wrote:
orbit wrote:jeste navalili na hrvatska podrucja, sto ne obnavljate dzamije po banjaluci, bjeljini, trebinju....?
u bijeljini je dzamija izgradjena... :oops: ... i u brckom, i u trebinju
a sta bi sa onom u banjaluci?
hoce li nam i tamo izgraditi jednu jos ljepsu i "jos stariju"? :roll:
ne znam da li je vec izgradjena... onu u bijeljini sam vidio
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#12

Post by orbit »

hvala gavrilo !
(samo da nas ne primjete opet - bit ce spremamo zavjeru!)
Victor
Posts: 15
Joined: 22/07/2005 17:47

#13

Post by Victor »

Vrlo je vazno izgraditi sto vise vjerskih objekata, jer ljudi su ovdje zeljni duhovnosti naprosto pucaju od duhovnog naboja.
A sta ce jest to nije njihova briga hranili su nas do sad pa ce nas hranit i od sad
Tuzna je nasa sudbina sa ovakvim svijetonazorima :(
SD-6
Posts: 750
Joined: 20/08/2004 01:20

#14 Re: Gradnja dzamije u Jesenici - djoker za izbore

Post by SD-6 »

Prenj wrote:Novi djoker nacionalnih stranaka je gradnja dzamije u Jesenici kod Mostara.

Do izbora je jos samo godina dana, i zato, stoko mars u tor!
zar nisu dole vladajuci...cemu onda :?... ma razumijem poentu...ne treba graditi...ni prije,ni poslije,ni u toku izbora :oops: :wink:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#15 Re: Gradnja dzamije u Jesenici - djoker za izbore

Post by mostarac »

SD-6 wrote:
Prenj wrote:Novi djoker nacionalnih stranaka je gradnja dzamije u Jesenici kod Mostara.

Do izbora je jos samo godina dana, i zato, stoko mars u tor!
zar nisu dole vladajuci...cemu onda :?... ma razumijem poentu...ne treba graditi...ni prije,ni poslije,ni u toku izbora.wink:
sve se to prenosi i na ostatak zemlje i to vrlo dobro znash, a ovo dizanje tenzija im u Mostaru odgovara iz hiljadu razloga, kako jednim tako i drugim.
Samo jedan od razloga je da 300 uposlenih u gradskoj upravi leti van, a zasto onda ne skrenuti paznju sa pravih na izmisljene probleme.
SD-6
Posts: 750
Joined: 20/08/2004 01:20

#16

Post by SD-6 »

gradnja dzamija godinu dana prije izbora... izborni/stranacki trik :? svašta...nego znamo tvoj princip"sve to poravniti" :oops:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#17

Post by mostarac »

SD-6 wrote:gradnja dzamija godinu dana prije izbora... izborni/stranacki trik :? svašta...nego znamo tvoj princip"sve to poravniti" :oops:
trenutno su na snazi masovna otpustanja radnika u Mostaru, a ovo se radi zbog toga da se ljudi ne bi bavili onima na vlasti nego glupostima poput ove, a da nece stati na ovome i da se vladajuca banda dobro sprema za uvodjenje PDV-a i skretanje tema sa istinskih problema na gluposti govori i sljedeci tekst:
Malo pomalo na medijska vrata ponovo se ušuljala jedna džamija. Ovaj put s okusom soli. Počelo se šuškati o gradnji džamije u Neumu. Ko biva, tu je od starine, srušiše je bezbožni Vlasi,a obnova će biti u kategoriji spomenika kulture.

Tim tragom došli smo do internetskih stranica Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika BiH. Tamo u rubrici "Peticije" stoji naslov "Džamija u Neumu". I to je sve. Otkrilo se i to da je navedenu peticiju uputio Centar za islamsku arhitekturu u Sarajevu. Bilo kako bilo, probni džamijski balon je lansiran, pa nek se Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika dalje bavi njime.

Neumsku džamiju među prvima spomenuo je rahmetli Abdulah Konjicija, u knjizi "Neum i bosansko primorje", Sarajevo, 1994. Džamijsku tezu razradio je rahmetli Hivzija Hasandedić u svojoj knjizi "Muslimanska baština Bošnjaka u južnoj (srednjoj) Hercegovini", Mostar, 1997. On piše da su Turci u Neumu sagradili džamiju i čatrnju. Ali skromno dodaje, "Priča se da je džamija do 1927. godine bila djelomično očuvana.

Ne zna se ko ju je i kada sagradio, kao ni kakve je dimenzije imala". Čudno, džamija usred Neuma nauzgor do 1927., a nigdje od nje nikakva slova, slike, pa ni kamenčića. A da je harni Hasandedić zavirio u marnu knjigu Galiba Šljive "Klek i Sutorina u međunarodnim odnosima 1815.-1878.", Beograd, 1977., tamo bi našao podatke da je Neum 1832. bio brdsko seoce s nekoliko kuća i 60 grla rogate stoke. Sve ubogi katolici. A na obali kamen, drača i pokoja gušterica.

Po statističkim pokazateljima do kraja 2004. u BiH je sagrađeno 550 novih džamija. Istina, polovica ih je sagrađena na mjestima gdje su bile prije 1990. Sumnjam da trend rasta džamija prati rast broja vjernika. Čini mi se da je u pitanju obilježavanje vjerskoga teritorija.

Ni kršćani u BiH nisu bili nakon 1990. imuni na to. Posijali su po raskrižjima, bregovima i brdima velik broj križeva. Vidjeste li koga da se moli pod njima, osim ceremonijala na Veliki petak? Kao da je muslimanski odgovor na križ na gori bio džamija u dolini? I još k tome na morskomu neumskom zraku. Ipak, budimo realni, teza o obnovi slane džamije u Neumu ostat će tek na razini neslane šale.


izvor: http://www.bljesak.info
Pravo malo pozoriste lutaka

p.s. strah me ovoliki broj vjerskih objekata pretvoriti u konvertibilne marke. Zaista me strah :(
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#18

Post by Prenj »

Evo i svjez clanak u prilog pocetnog zakljucka.
RFE wrote: http://www.danas.org/article/2005/09/01 ... 19fdf.html

Vjersko-politička prepucavanja
Tina JELIN

Obnova džamije u Jasenici, mostarskom većinski hrvatskom naselju, novi je povod političkih prepucavanja u Mostaru. Ipak, ovaj put čini se ne i međunacionalnih tenzija između Hrvata i Bošnjaka povratnika.
Nerijetko su vjerski objekti predstavljali kamen spoticanja u odnosima vladajućih političkih partija u Hercegovini, posebno njihova obnova - džamije u Počitelju i Stocu, zvonik u Mostaru, pravoslavni manastir u Žitomislićima. Nerijetko su i vjerske zajednice izgradnjom objekata na mjestima gdje ih nije bilo loše odnose provocirali, što su svesrdno podržavali i političari, kao i lokalne vlasti, ne pitajući za dozvole, sve u interesu svog naroda i dobrih odnosa sa vjerskim zajednicima. Pa je tako Mostar u godinama nakon rata dobio 33 metra visok križ na brdu Hum iznad grada. Križevi se nalaze i na ulazu u gotovo svaki hercegovački grad gdje Hrvati čine većinu, ali i na nacionalnim spomenicima BiH u Stocu i Počitelju. Okolina Mostara dobila je i nove džamije impozantnih dimenzija, a u samom centru grada, kažu upućeni, gradi se najveća crkva na Balkanu.

Svi ovi objekti bili su povod dnevnih političkih reakcija koje bi ubrzo bile zaboravljene, dok je za štetu koja je nanijeta međunacionalnim odnosima trebalo mnogo više vremena.

Obnova džamije u Jasenici, mostarskom većinski hrvatskom naselju, nova je tema lokalnih medija i novi povod političkih prepucavanja. Ipak, ovaj put čini se ne i međunacionalnih tenzija Hrvata i Bošnjaka povratnika, kaže za naš radio Salko Džozlić, koji se u Jasenicu vratio 1998. godine. Bez velike medijske pompe, sa još 200 povratnika Bošnjaka, nastavio je život na svom ognjištu, uz dobre odnose sa susjedima Hrvatima:

“Ja normalno živim sa ljudima mojim s kojima sam i prije živio. I sada normalno živim. Za me su moje komšije i ljudi isti, fini i uvijek dolaze meni. Mi smo sa jednom komšinkom mojom 30 godina dana kafu pili skupa.”


U neposrednoj blizini Džozlića kuća nalazi se i dom porodice Milićević.
Bariša Milićević prisjeća se i ljepših dana u Jasenici i Mostaru. Ipak dodaje kako se život polako vraća:

“Ja imam Sulju, ja smo i on bili u Bileći skupa. I pružili smo ruku jedan drugome - ako smo učinili nešto jedan drugome ili pružili, što ono kažu, nekakvu lošu riječ. Mi smo živili od starina ovdje skupa. Nikad nismo lošu riječi jedan drugome rekli, a ne da smo se posvađali nešto. I ja drugo nemam šta. Živim s ljudima isto, sa svim.”

I Milićević i Džozlić o narušenim međunacionalnim odnosima u Jasenici ne žele govoriti jer, kako kažu, sve je to ionako politika.
Naime, ako je vjerovati lokalnim mostarskim medijima, odnosi u Jasenici nikada nisu bili gori. Razlog je obnova džamije na kojoj su radovi zaustavljeni nakon pisma grupe mještana Hrvata medijima kako je obnova nelegalna, odnosno da munara na staroj džamiji nije postojala. Jasenički imam, Miralem efendija Mezit:

“Oni koji kažu da ova džamija nije izgledala ovako, pa oni nek nam donesu te slike, te projekte koje oni imaju kod sebe. A mi ih ovdje ne možemo imati, jer oni su uništili i džamiju i dokumentaciju koja je bila u džamiji.”

Džamija je pred rat bila u fazi izgradnje. Efendija Mezit ističe kako je muftijstvo gradskim vlastima nekoliko puta podnosilo zahtijev za obnovu i dogradnju munare, ali odgovor nikada nije stigao. S druge strane dodaje kako su smiješni navodi u pismu mještana Jasenice protiv izgradnje džamije, jer su mnoge donacije za njenu ponovnu izgradnju pristigle upravo od sugrađana hrvatske nacionalnoti. Navode u pismu apsurdnim smatra i Bariša Milićević, ali i Zehra Buljko, povaratnica u Jasenice, koja na pitanje o obnovi džamije kaže:

“Uvijek fino s komšijama. Evo, prva džamija što se pravila, niko problema. I dolazile donacije. Kad smo ovo sad pravili, niko nije ni upit’o.”


Dok u mostarskoj gradskoj upravi problem jaseničke džamije ne žele komentarisati uz obrazloženje kako se radi na analizi prijeratne dokumentacije, političke partije u Mostaru, uz svesrdnu pomoć lokalnih medija, nastavljaju prepucavanja. Da bi situacija bila apsurdnija, kako prenose lokalne novine, uslovno rečeno bošnjački inspektori počeli su kucati na vrata katoličkih bogomolja tražeći neophodne dozvole, dok se hrvatski inspektori spremaju na analizu dokumentacije ostalih islamskih objekata. Pravoslavnih ionako nema previše, zaključit će zlobnici. Ili optimisti - inspektori su napokon počeli raditi svoj posao. Sve ovo, kako naglašavaju političari, u cilju je rješenja sveobuhvatne situacije i smanjenja tenzija u Jasenici, koju stanovnici ovog mostarskog naselja na sreću ne osjećaju.
Nije problem u Jasenici, tamo se narod ocito odlicno slaze, niti je problem izgradnja dzamije, donacije su dali svi i Bosnjaci i Hrvati, vec je problem u politickim strankama, ZNA SE kojim, koje koriste i ovaj dogadjaj za tjeranje stoke u torove.

Jos godina do izbora.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#19

Post by mIRCerka »

BošnjakTZ wrote:Slazem se da se skupljaju politicki poeni,ali je bolje napraviti tu djamiju pred izbore nego nikad.
Barem ce nesto kesa izdvojiti za nju :-D Nadam se :-D
brate dragi,
dodji na alipashino polje i pogledaj...
ide prvo Dzamija princa salmana...onda ide kotlovnica...pa crkva....udaljenost 250m....pa 75 metara od crkve OPET grade dzamiju...
a penzionere ne mozes izvaditi iz kontejnera....
da nije malo sramotno?
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#20

Post by orbit »

mIRCerka wrote:brate dragi,
dodji na alipashino polje i pogledaj...
ide prvo Dzamija princa salmana...onda ide kotlovnica...pa crkva....udaljenost 250m....pa 75 metara od crkve OPET grade dzamiju...
a penzionere ne mozes izvaditi iz kontejnera....
da nije malo sramotno?
nije mi smo produhovljen narod. ovaj svijet je samo most...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#21

Post by Prenj »

mIRCerka wrote:
BošnjakTZ wrote:Slazem se da se skupljaju politicki poeni,ali je bolje napraviti tu djamiju pred izbore nego nikad.
Barem ce nesto kesa izdvojiti za nju :-D Nadam se :-D
brate dragi,
dodji na alipashino polje i pogledaj...
ide prvo Dzamija princa salmana...onda ide kotlovnica...pa crkva....udaljenost 250m....pa 75 metara od crkve OPET grade dzamiju...
a penzionere ne mozes izvaditi iz kontejnera....
da nije malo sramotno?
Ko kaze i laze da je u BiH stopa NEZAPOSLENOSTI visoka:
Na svakih hiljadu stanovnika nasa vlast nam je dala bogomolju, trzni centar, desetak dilera droge, po jednu bandu kradljivaca auta i obijaca stanova, kontigent policije, granicne policije, eko policije, finansijske policije ...

Svi negdje rade :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#22

Post by mIRCerka »

orbit wrote:
mIRCerka wrote:brate dragi,
dodji na alipashino polje i pogledaj...
ide prvo Dzamija princa salmana...onda ide kotlovnica...pa crkva....udaljenost 250m....pa 75 metara od crkve OPET grade dzamiju...
a penzionere ne mozes izvaditi iz kontejnera....
da nije malo sramotno?
nije mi smo produhovljen narod. ovaj svijet je samo most...
a taj most je strasno klimav i kratak.....
i od gladi necemo moci biti na tom mostu dovoljno dugo da se pokazemo vrijedni onog svijeta....
toliko o tome....
PS ja mozda ne poznajem ovaj danasnji islam, ali moja nana rahmetli je bila religiozna zena i ona me je naucila da se BOG nosi u srcu i da ne moras ici u dzamiju (samim time ni u crkvu) da bi bio u kontaktu s BOGOM jer je BOG svuda oko nas....
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#23

Post by orbit »

mIRCerka wrote:a taj most je strasno klimav i kratak.....
i od gladi necemo moci biti na tom mostu dovoljno dugo da se pokazemo vrijedni onog svijeta....
toliko o tome....
PS ja mozda ne poznajem ovaj danasnji islam, ali moja nana rahmetli je bila religiozna zena i ona me je naucila da se BOG nosi u srcu i da ne moras ici u dzamiju (samim time ni u crkvu) da bi bio u kontaktu s BOGOM jer je BOG svuda oko nas....
ma salio sam se. tvoja nana je bila pametna zena.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#24

Post by mIRCerka »

orbit wrote:
mIRCerka wrote:a taj most je strasno klimav i kratak.....
i od gladi necemo moci biti na tom mostu dovoljno dugo da se pokazemo vrijedni onog svijeta....
toliko o tome....
PS ja mozda ne poznajem ovaj danasnji islam, ali moja nana rahmetli je bila religiozna zena i ona me je naucila da se BOG nosi u srcu i da ne moras ici u dzamiju (samim time ni u crkvu) da bi bio u kontaktu s BOGOM jer je BOG svuda oko nas....
ma salio sam se. tvoja nana je bila pametna zena.
Znam, Hvala.

I skontala sam da se salis, jer ovo sto rade gradu je ruglo bez granica.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#25

Post by _BosanaC »

Ma neka ljudi, sta vam je. Kad izgrade toliko dzamija i crkava onda cemo svi lagano u medrese i bogoslovije, pa eto narodu posla od hodzovanja i popovanja.

Svi su toliko postali bogobojazni a kriminal i sve moguce negativnosti ovog svijeta cvjetaju.
Post Reply