Spor laptop

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Hajdukovac
Posts: 34
Joined: 09/07/2013 22:36

#1 Spor laptop

Post by Hajdukovac »

Pozdrav.

Laptopu svježe instaliran novi sistem jer me mučio isti problem kao i sad. 3 dana je radio kako treba i problem se vratio.
Dakle, nekad radi normalno, korektno, iako ne onako brzo kako bi trebao. A nekad....pola minute-minutu otvara sajt, zaledi sve živo na njemu, ne može se pokrenuti video itd., itd. Koji bi mogao biti razlog tome?
Napomenut ću da nije praktički ništa instalirano od instaliranja novog sistema, samo nešto sitno. Nisu posječivane stranice sumnjivog sadržaja(virusa), bar mislim da nisu. Defragmentaciju sam eto uradio, mada ne vidim smisla jer je novi sistem instaliran prije točno tjedan dana. Imam avast i instalirao sam na preporuku ccleaner.

Gdje je problem? :/
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#2 Re: Spor laptop

Post by Almir_93 »

User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#3 Re: Spor laptop

Post by Benq »

Svi driveri instalirani kako treba ?
Pogledaj zauzece procesora u task manager-u / performance tab , i takodje kad pocne da koci pogledaj u task manager/processes koji program najvise koristi cpu...
Hajdukovac
Posts: 34
Joined: 09/07/2013 22:36

#4 Re: Spor laptop

Post by Hajdukovac »

Trenutno je: Procesi 47, CPU se kreće tu oko 50-55%, Fizička memorije 52%. Trenutno inače korektno radi. Prije 20 minuta ga se moglo samo izbaciti kroz prozor. Neobjašnivo.
Dao sam znalcu da instalira sistem, tako da bi driveri trebali biti dobro instalirani.
Hvala na pomoći.

Ako ima još neko neki savjet..
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#5 Re: Spor laptop

Post by Almir_93 »

Jesi li se javio na navedenom linku ?
Da li imaš pik profil ?
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#6 Re: Spor laptop

Post by Benq »

CPU 50-55% u idle ? Ako je tako dok nista ne radis na njemu , to je onda previse, to zauzece procesora moze biti dok gledas neki klip na youtube ili nesto drugo.

Ako ti nije problem , napisi koji ti je tacno cpu , koliko rama , koja graficka (da li je integrisana ili ne) ? Takodje pogledaj i temperature u Speedfan.
Hajdukovac
Posts: 34
Joined: 09/07/2013 22:36

#7 Re: Spor laptop

Post by Hajdukovac »

@Almir
Šta ću na PIK-u? Nije mi jasno.

@Benq
CPU, ako misliš na ono što si i maloprije tražio, u task manageru, mijenja se stalno, 47, 35, 42, 52%, sad je malo pao znači, tu između 35 i 50 skakuče.
RAM: 2GB (1,9GB iskoristivo).
Speccy kaže da je grafička: Generic PnP Monitor (1280x800@50Hz)
Intel Mobile Intel 4 Series Express Chipset Family (Lenovo)
Intel Mobile Intel 4 Series Express Chipset Family (Lenovo)
Na Speccyu imaju i neke dvije temperature:
Motherboard
LENOVO 6474AH1 (None) 40 °C

CPU
Intel Mobile Core 2 Duo P8400 P8400 @ 2.26GHz 30 °C
Penryn 45nm Technology
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#8 Re: Spor laptop

Post by Almir_93 »

Trebaš mu srediti kućište. Dakle ne važi ti nov i svjež sistem ako ti je unutra onakav kakav je bio i prije.. Koliko je star laptop ? Da li je ikad očišćen ?

Instalacije sistema nekad ne legnu kako treba!
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#9 Re: Spor laptop

Post by Benq »

Kod mene je Core2Duo E8500 , malo jaci od tvog procesora , u idle ne ide preko 17% , dakle varira 3-17% http://pokit.org/get/?cccd96d60f9f41ea3 ... df74f7.jpg

CPU 30°C je sasvim normalno , ali ocito je nesto u sistemu sto ti opterecuje procesor, jer ne smije u idle biti ni blizu 50%.

Kad pocne da koci , otvori task manager / processes , i pogledaj koji program najvise koristi cpu , avast je poznat po tome da nekad uspori racunar , pogotovo kad radi scan ili update , ali ne u tolikoj mjeri da sve zastopa i da se ni video ne moze pokrenuti.

Udji u device manager pa pogledaj da li su svi driveri instalirani , da nema nesto oznaceno zutim uzvicnikom ?

@Almir_93 , svaka instalacija sistema ce "leci" kako treba ako se pravilno uradi , servisirao sam na hiljade laptopa pa mi ta prica o kucistu ne pije vode jer se njemu cpu ne pregrijava , 30°C u idle je sasvim normalno.. Laptop je poprilicno star jer je C2D procesor u njemu , ali kako bilo on mora raditi glatko sa tim cpu i 2GB memorije iako mu je integrisana graficka koja uzima 128MB sa ram-a.

P.S. Da, kao sto celeron kaze , provjeri i hdd usput.
Last edited by Benq on 19/05/2015 19:35, edited 2 times in total.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#10 Re: Spor laptop

Post by celeron »

Hard Disk......skini HD Tune ocitaj informacije i kači ovdje, da vidimo kakvo je stanje.

Slika koja me zanima je za "Health" status
Hajdukovac
Posts: 34
Joined: 09/07/2013 22:36

#11 Re: Spor laptop

Post by Hajdukovac »

@Benq
http://i.imgur.com/GlNETw5.png
Evo neka 4 uskličnika.

@celeron
http://i.imgur.com/o9LzzxR.png
Jesi li ovo tražio?
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#12 Re: Spor laptop

Post by Benq »

Ta 4 uredjaja nista ne znace , bitno je da nije chipset , graficka..

Ovo za celeronovo pitanje , klikni na Health tab i onda nam daj sliku.
Hajdukovac
Posts: 34
Joined: 09/07/2013 22:36

#13 Re: Spor laptop

Post by Hajdukovac »

http://i.imgur.com/cRa0SYK.png

Kadrom još nije uhvaćeno: Head Flying Hours 93 93 0 5767 Ok
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#14 Re: Spor laptop

Post by Benq »

Hard Disk ti je potpuno ispravan.

Dakle , ono sto smo do sada zakljucili : ne pregrijava se jer ti je temperatura cpu-a normalna , hard disk je ok , driveri instalirani. Meni trenutno nista vise ne pada na pamet osim samog sistema , taj momak jeste instalirao sistem ali isto tako ne mora da znaci da je sistem "cist" , tj da preko instalacije ili nekog stika nije prenio i neki virus jer cpu ne smije raditi na 50% dok je u stanju mirovanja.

Dalje bih morao to da pogledam i ako je potrebno , da se reinstalira sistem ponovo. Ako mi nesto naumpadne javim ti se...

EDIT: Ajde molim te jos ovdje klikni na display adapters da pogledam jel i tu sve ok , znaci u device manager-u http://i.imgur.com/GlNETw5.png
Hajdukovac
Posts: 34
Joined: 09/07/2013 22:36

#15 Re: Spor laptop

Post by Hajdukovac »

Skenirao sam, nije nađen nijedan virus.
Momak se bavi time tako da je teško povjerovati u neku grešku. Ne znam..
Samo da napomenem da sad laptop radi jako dobro, zato su možda neki pokazatelji povoljni.
Kad ne radi dobro, pitanje je bi li uopće uspio pokrenuti task manager i ostale gluposti. :D

Hvala puno Benq
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10188
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#16 Re: Spor laptop

Post by Benq »

Hajdukovac wrote:Skenirao sam, nije nađen nijedan virus.
Momak se bavi time tako da je teško povjerovati u neku grešku. Ne znam..
Samo da napomenem da sad laptop radi jako dobro, zato su možda neki pokazatelji povoljni.
Kad ne radi dobro, pitanje je bi li uopće uspio pokrenuti task manager i ostale gluposti. :D

Hvala puno Benq
Avast nije bas tako dobar anti-virus da moze bas sve da detektuje, skini i program MalwareBytes , free verziju , i skeniraj i sa njim.

Svi koji rade oni mogu i da pogrijese , nisam doveo njegovo znanje u pitanje , jer nije on kriv ako se izjalovio neki virus preko stika ili nekog backup-a... desavalo se to i meni nekoliko puta , sasvim normalna stvar :).

Moja sugestija je da odneses laptop tom momku i da pokrene neke stress testove , ima milion programa za tu namjenu , pa ce znati do cega je tacno , jer mi ovako na slijepo mozemo samo djelimicno pomoci.

Nema na cemu :) , tu smo da pomognemo jedni drugima ako mozemo.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#17 Re: Spor laptop

Post by dragan.s »

Hajdukovac wrote:@Benq
http://i.imgur.com/GlNETw5.png
Evo neka 4 uskličnika.
Tanak ti je taj znalac :-D
Ovo što ti je ostalo žuto je GPRS-GPS-EDGE modem. Imaju za ovo drajveri na Dell-ovom sajtu. Ali nije toliko bitno za temu.
Moguće da ti je samo do browser-a. Zadnjih dana sam primjetio da friško instaliran Firefox povremeno prilično koči. Probaj sa nekim drugim pretraživačem.
Hajdukovac
Posts: 34
Joined: 09/07/2013 22:36

#18 Re: Spor laptop

Post by Hajdukovac »

Chrome koristim :)
User avatar
ladacoko
Posts: 2601
Joined: 25/06/2011 20:51
Location: pucam penale

#19 Re: Spor laptop

Post by ladacoko »

da se nadovezem na temu, imam problem sa laptopom.Dao sam ga koristenje drugu i od tog trenutka se ne puni uopste.Kaze da je sijevalo dole kod konektora za punjenje i da mu se ugasio.Poslije toga nije ga mogao nikako upaliti, ja sam izvadio bateriju i vratio je nakon 10 min i upalio sam lap.
Kad sam stavio lap na punjenje ,izbacilo mi je pluged but not charging,isto tako punjac je pustao neki cudan zvuk.Iskljucio sam sve,izvadio bateriju koja uzasno smrdi na paljevinu,inace je bila jako slaba do 5 min max da izdrzi kad se napuni skroz.Punjac kad upalim u struju ne pusta nikakv zvuk,cim ga stavim u laptop isto kao da polijece. Jedino sto mislim je da je baterija a jel moguce ista drugo ,maticna ili nesto kod konektora
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#20 Re: Spor laptop

Post by dragan.s »

ladacoko wrote:da se nadovezem na temu, imam problem sa laptopom.Dao sam ga koristenje drugu i od tog trenutka se ne puni uopste.Kaze da je sijevalo dole kod konektora za punjenje i da mu se ugasio.Poslije toga nije ga mogao nikako upaliti, ja sam izvadio bateriju i vratio je nakon 10 min i upalio sam lap.
Kad sam stavio lap na punjenje ,izbacilo mi je pluged but not charging,isto tako punjac je pustao neki cudan zvuk.Iskljucio sam sve,izvadio bateriju koja uzasno smrdi na paljevinu,inace je bila jako slaba do 5 min max da izdrzi kad se napuni skroz.Punjac kad upalim u struju ne pusta nikakv zvuk,cim ga stavim u laptop isto kao da polijece. Jedino sto mislim je da je baterija a jel moguce ista drugo ,maticna ili nesto kod konektora
Vjerovatno je u pitanju loš spoj konektora za punjenje sa matičnom pločom. Trebalo bi sve rastaviti i učvrstiti konektor na matičnu. To je dosta čest kvar i prilično se lako riješava. Ako ne umiješ sam odnesi u neki servis da riješe.
Post Reply