Split - Sarajevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#226 Re: Split - Sarajevo

Post by sencci »

Ok. Ali ipak kada bolje razmislim mislim da je (bar kod polaska iz Sarajeva) nekako logicnija jedna od ovih "donjih" ruta tj. Capljina-Bijaca, Mostar-Citluk.. ili gledano geografski mozda cak najlogicnija i najkraca ruta Sa-Jablanica-Prozor-Tomislavgrad-Busko jez.-GP Kamensko (ili GP Arzano). Sto se tice ove zadnje, dionica Jablanica-Prozor je manje-vise ok mada je ugodnije nastaviti voziti ka Mostaru i Capljini, ali dalje onaj dio iznad Ramskog jezera mislim da je mozda najproblematicniji od cijele rute mada ne traje dugo i nebi trebalo ni to biti strasno? Je li neko skoro vozio tu rutu, u kakvom je stanju?

Sent from my Alfa 1 using Tapatalk
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#227 Re: Split - Sarajevo

Post by van Basten »

Jablanicq Prozor... Hm... Samo.ako moras tuda, meni zamorna a nelijepa. Ako ides na Kamensko preporucujem preko Duvna a ne Livna, 15ak km krace.
A od Trilja se mozes ukljuciti i na autoput pa 12km (5kn putarine) izaci odmah na iducem izlazu za Split.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#228 Re: Split - Sarajevo

Post by ado-šampion »

Mislim da je najjednostavnija ruta Sarajevo - Mostar - Capljina, s Capljine prema Ljubuskom (pratiti oznake za autoput) i nekih 10-ak km poslije Capljine ima odvajanje za autoput desno, znaci cim krenes od Gazprom pumpe iza Capljine dalje prema Ljubuskom, prvo odvajanje desno za autoput i to je to. Onda kad se popnes gore ides lijevo (ima oznaka) i odmah si na autoputu.

Tuda stizes za 4,5 - 5 sati ako se drzis ogranicenja, ako si brz moze i za 4 sata, tako da mislim da nema potrebe za alternativnim rutama.
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#229 Re: Split - Sarajevo

Post by Astrix »

Jablanica prozor jeste zamorna i malo tesko ali kada se prođe Prozor i jezero onda do Tomislavgrada imas livadu i pravac i možeš ići koliko hoćeš. Dionica nije za svakoga ali meni kao momku je ok i dosta brze dođem nego svim ostalim a probao sam 3-4 opcije...
Ovu dionicu preko Kupresa izbjegavam jer je najgori dio puta Lašva - Novi Travnik, uvijek je gužva, tako da taj ne preporučujem, a čini mi se i da je duže na Bijaču...pa sad.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#230 Re: Split - Sarajevo

Post by shalla »

ado-šampion wrote:Mislim da je najjednostavnija ruta Sarajevo - Mostar - Capljina, s Capljine prema Ljubuskom (pratiti oznake za autoput) i nekih 10-ak km poslije Capljine ima odvajanje za autoput desno, znaci cim krenes od Gazprom pumpe iza Capljine dalje prema Ljubuskom, prvo odvajanje desno za autoput i to je to. Onda kad se popnes gore ides lijevo (ima oznaka) i odmah si na autoputu.

Tuda stizes za 4,5 - 5 sati ako se drzis ogranicenja, ako si brz moze i za 4 sata, tako da mislim da nema potrebe za alternativnim rutama.
Ja vozim full po pravilima, ograničenje + 10 km/h, na autoputu recimo da držim konstantno nekih 130-140 km/h i na naplatnim kućicama sam za tačno 4 sata, 5 minuta gore-dole... Od naplatnih do centra Splita ima možda 10 minuta...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#231 Re: Split - Sarajevo

Post by Better Man »

Jeste 10 minuta od naplatnih do centraSplita, ali pod uslovom da nema gužve, a to je vrlo rijetko.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#232 Re: RE: Re: Split - Sarajevo

Post by shalla »

Better Man wrote:Jeste 10 minuta od naplatnih do centraSplita, ali pod uslovom da nema gužve, a to je vrlo rijetko.
A dobro, eto recimo 20 minuta u vrh glave [emoji6]

Napis'o ja, preko Tapatalka
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#233 Re: Split - Sarajevo

Post by ado-šampion »

E ne znam, ja krsim ogranicenja, 120 Jablanica - Mostar, pa sam u Baskoj vodi za 4 sata i 15 minuta. Ne znam kako vi u Split za 4 sata po ogranicenjima. Ali hajde. :)

Cak i da je autoput 130-140 (a ima ogranicenja 100, znaci nije po ogranicenju), to znaci da skoro 200 km magistrale/grada (razdaljina Sarajevo - Neum) predjete za 3 sata. :-)
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#234 Re: RE: Re: Split - Sarajevo

Post by sencci »

shalla wrote:
Better Man wrote:Jeste 10 minuta od naplatnih do centraSplita, ali pod uslovom da nema gužve, a to je vrlo rijetko.
A dobro, eto recimo 20 minuta u vrh glave [emoji6]

Napis'o ja, preko Tapatalka
Jesu li velike gužve na ulasku u Split (iz Dugopolja)? To me zaista interesuje, jer ulazio bih u Split s te strane u jutarnjim satima u nedjelju. I na koji nacin se naplacuje putarina, je li direktno kod službenika u naplatnoj kučici ili su automati ili oboje?
Last edited by sencci on 08/07/2016 11:25, edited 1 time in total.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#235 Re: RE: Re: Split - Sarajevo

Post by shalla »

sencci wrote:
shalla wrote:
Better Man wrote:Jeste 10 minuta od naplatnih do centraSplita, ali pod uslovom da nema gužve, a to je vrlo rijetko.
A dobro, eto recimo 20 minuta u vrh glave [emoji6]

Napis'o ja, preko Tapatalka
Jesu li velike gužve na ulasku u Split (iz Dugog Polja)? To me zaista interesuje, jer ulazio bih u Split s te strane u jutarnjim satima u nedjelju. I na koji nacin se naplacuje putarina, je li direktno kod službenika u naplatnoj kučici ili su automati ili oboje?
Nije Dugo Polje već Dugopolje ;-)
Ne znam šta bih ti rekao, zna bit gužva ali ništa dramatično, ja uvijek ulazim u Split iz tog pravca i ne znam vala da sam kad naletio na neku aman gužvu, pogotovo sumnjam da će biti gužva u nedjelju ujutru... Putarina se naplaćuje kao i na svakom autoputu, dadneš službeniku karticu koju si prilikom ulaska na autoput uzeo i to je to. Koliko me pamćenje služi, putarina je od Bijače 49 ili 59 kn :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#236 Re: RE: Re: Split - Sarajevo

Post by hadzinicasa »

shalla wrote:
sencci wrote:
Jesu li velike gužve na ulasku u Split (iz Dugog Polja)? To me zaista interesuje, jer ulazio bih u Split s te strane u jutarnjim satima u nedjelju. I na koji nacin se naplacuje putarina, je li direktno kod službenika u naplatnoj kučici ili su automati ili oboje?
Nije Dugo Polje već Dugopolje ;-)
Ne znam šta bih ti rekao, zna bit gužva ali ništa dramatično, ja uvijek ulazim u Split iz tog pravca i ne znam vala da sam kad naletio na neku aman gužvu, pogotovo sumnjam da će biti gužva u nedjelju ujutru... Putarina se naplaćuje kao i na svakom autoputu, dadneš službeniku karticu koju si prilikom ulaska na autoput uzeo i to je to. Koliko me pamćenje služi, putarina je od Bijače 49 ili 59 kn :mrgreen:
59 :D

do kad je Bijace - Sa-Vitez-Bugojno-Tomislavgrad-Kamensko-Trilj-autoput
od kad je Bijace: Sa-Mo-Citluk-Ljubuski-Bijaca

guzva je subotom u sezoni kad su smjene gostiju, nedjeljom ne bi trebala biti guzva u ranojutarnjim satima.
Last edited by hadzinicasa on 08/07/2016 10:20, edited 2 times in total.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#237 Re: RE: Re: Split - Sarajevo

Post by shalla »

hadzinicasa wrote:
shalla wrote:
sencci wrote:
Jesu li velike gužve na ulasku u Split (iz Dugog Polja)? To me zaista interesuje, jer ulazio bih u Split s te strane u jutarnjim satima u nedjelju. I na koji nacin se naplacuje putarina, je li direktno kod službenika u naplatnoj kučici ili su automati ili oboje?
Nije Dugo Polje već Dugopolje ;-)
Ne znam šta bih ti rekao, zna bit gužva ali ništa dramatično, ja uvijek ulazim u Split iz tog pravca i ne znam vala da sam kad naletio na neku aman gužvu, pogotovo sumnjam da će biti gužva u nedjelju ujutru... Putarina se naplaćuje kao i na svakom autoputu, dadneš službeniku karticu koju si prilikom ulaska na autoput uzeo i to je to. Koliko me pamćenje služi, putarina je od Bijače 49 ili 59 kn :mrgreen:
59 :D

do kad je Bijace - Sa-Vitez-Bugojno-TG-Kamensko-Trilj-autoput
od kad je Bijace: Sa-Mo-Citluk-Ljubuski-Bijaca
Znao sam :lol:

Ma ova donja varijanta tito, pogotovo je forsiram otkako imam dijete...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#238 Re: Split - Sarajevo

Post by hadzinicasa »

sencci wrote:
Dobro je znati za sve ove opcije. Još da je negdje naletiti na finu domaću Blatinu :wink:

Kao alternativa na putu ka Splitu interesuje me još i ruta Sarajevo-Vitez-Novi Travnik-Bugojno-Kupres-Livno-pored Buškog jezera-GP Kamensko-Trilj-Dugo Polje-Split. To je jedna od opcija koju preporucuje viamichelin. Generalno me interesje kakve su pojedine dionice ovoga puta? Posebno ovaj dio Vitez-Novi Travnik-Bugojno nisam siguran kakav je? I koliko vidim uopšte se onda ne uključuje na autoput u Hrvatskoj, već se preko Trilja iz zaledja Splita direktno spusti u Dugom Polju u Split..

Mada mi kada se sve uzme za one koji kreću iz Sarajeva i dalje cini se najbolja i najlogicnija ova opcija Capljina-Bijaca i autoput sve ravno do Splita, pogotovo ako je ruta tako lijepo označena kao što si gore iznad naveo.
Vitez - Novi Travnik najsporija dionica s dosta guzve, generalno jedino gdje ima guzve.... NT-Bugojno preko Rostova nema nigdje zive duse, Bugojno - Kupres takodjer. Ja preferiram skrenuti za Tomislavgrad jer je bolja cesta - ravna, takodjer nigdje nikoga i puno brze stignem do granice (prolazis s druge strane jezera) kad stignes u Trilj, ne ides desno preko mosta, za ST vec mozes produziti pravo 8km i imas s desne strane skretanje za autoput. Tu se ukljucis na autoput. takodjer fina i brza cesta.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#239 Re: Split - Sarajevo

Post by ultima_palabra »

Malo je off, zna li neko kako je najbolje od Budve do Splita? Sve uz obalu ili da idem na Trebinje?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#240 Re: Split - Sarajevo

Post by mali_milojica »

ultima_palabra wrote:Malo je off, zna li neko kako je najbolje od Budve do Splita? Sve uz obalu ili da idem na Trebinje?
Ljepse je uz obalu,ali imas puno granicnih prelaza. Udjes u BiH i u Trebinje preko Popovog Polja do Stoca,Capljina,na autoput i sve do Splita.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#241 Re: Split - Sarajevo

Post by ultima_palabra »

mali_milojica wrote:
ultima_palabra wrote:Malo je off, zna li neko kako je najbolje od Budve do Splita? Sve uz obalu ili da idem na Trebinje?
Ljepse je uz obalu,ali imas puno granicnih prelaza. Udjes u BiH i u Trebinje preko Popovog Polja do Stoca,Capljina,na autoput i sve do Splita.
Tako sam nekako i kontao, hvala.
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#242 Re: Split - Sarajevo

Post by sencci »

ranger wrote:ma imaju 2 skretanja i ja sam se zajebo jednom... tik prije capljine skretanje i odvede te uz one krivine i uz brdo pa u citluk i onda na ap
a ustvari treba jos malo produzit i skrenut u capljinu kroz grad, kruzni tokovi itd, tamo na kraju lijevo pored laste i dalje pratit znakove, puno ljepsi i bolji put nego ovo prvo skretanje.
To prvo skretanje koje vodi prema Citluku je vjerovatno u Žitomislićima? Ako bih preko Citluka, onda radije skrenuti već ranije u Mostaru za Citluk.. Za Bijaču kakogod ipak izgleda najbolje ići direktno u Čapljinu (most-dva kruzna toka-pratiti oznake za autoput-A1).

A kakva je ova opcija (nije se baš nešto spominjala) Mostar - Široki Brijeg - Posušje - Imotski?
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#243 Re: Split - Sarajevo

Post by ranger »

sencci wrote:
ranger wrote:ma imaju 2 skretanja i ja sam se zajebo jednom... tik prije capljine skretanje i odvede te uz one krivine i uz brdo pa u citluk i onda na ap
a ustvari treba jos malo produzit i skrenut u capljinu kroz grad, kruzni tokovi itd, tamo na kraju lijevo pored laste i dalje pratit znakove, puno ljepsi i bolji put nego ovo prvo skretanje.
To prvo skretanje koje vodi prema Citluku je vjerovatno u Žitomislićima. Ako bih preko Citluka, onda radije skrenuti već rnije u Mostaru za Citluk.. Za Bijaču kakogod ipak izgleda najbolje ići direktno u Čapljinu (most-dva kruzna toka-pratiti oznake za autoput-A1).

A kakva je ova opcija (nije se baš nešto spominjala) Mostar - Široki Brijeg - Posušje - Imotski?
nije lose ni tamo, nisam isao za HR ali jesam do Posusja pa skoro i do granice, slican put ko poslije caplijne prema bijaci. prigradska naselja... ali kad idem u St onda preferiram autoputeve i gledam da se sto prije docepam istog.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#244 Re: Split - Sarajevo

Post by commendatore »

jbote led put do splita iz centralne bosne posto kvantna fizika na 10 strana :lol:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#245 Re: Split - Sarajevo

Post by kB27 »

Jedno pitanje: Na potezu Mostar - Široki Brijeg - Posušje - Imotski, gdje ima kvalitetna pumpa (po mogućnosti EP) što bliže granici? Znam da ima EP oko Mostara, dalje nisam išao pa ne znam..

Hvala. :)
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#246 Re: Split - Sarajevo

Post by Leon16v »

kB27 wrote:Jedno pitanje: Na potezu Mostar - Široki Brijeg - Posušje - Imotski, gdje ima kvalitetna pumpa (po mogućnosti EP) što bliže granici? Znam da ima EP oko Mostara, dalje nisam išao pa ne znam..

Hvala. :)
Petrol i EP imas u Mostaru i na skretanju za Široki Brijeg, Petrol imaš malo poslije Imotskog, i kolko se sjećam ima u Širokom Brijegu INA.

Na potezu poslije Širokog pa do Imotskog nema nijedna od ove 3 ja mislim :-D
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#247 Re: Split - Sarajevo

Post by kB27 »

Hvala! Pretpostavljam, tj. nadam se, da rade 0-24. :D

Edit: U Širokom ima Gazprom (čini mi se da nema INA više) - može i to proći za dosipanje. :)
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#248 Re: Split - Sarajevo

Post by Leon16v »

kB27 wrote:Hvala! Pretpostavljam, tj. nadam se, da rade 0-24. :D

Edit: U Širokom ima Gazprom (čini mi se da nema INA više) - može i to proći za dosipanje. :)
Vjerovatno rade, ako je kod tebe ono 1.4 TDCi, natoči u Sarajevu pun i nemaš frke :lol:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#249 Re: Split - Sarajevo

Post by kB27 »

Leon16v wrote:
kB27 wrote:Hvala! Pretpostavljam, tj. nadam se, da rade 0-24. :D

Edit: U Širokom ima Gazprom (čini mi se da nema INA više) - može i to proći za dosipanje. :)
Vjerovatno rade, ako je kod tebe ono 1.4 TDCi, natoči u Sarajevu pun i nemaš frke :lol:
Hahaha. :D Jeste 1.4TDCi, ali nisi upratio da imam problem sa rezervoarom pa ne mogu natočiti pun (negdje se izgubilo 6-7l). :P I idem 'malo' dalje od Splita pa će mi ipak trebati točenje. :D
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#250 Re: Split - Sarajevo

Post by kB27 »

Usput, da pitam.. ima li radara/čestih patrola na potezu Mostar - Široki - Posušje? :)
Post Reply