Split - Sarajevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#151 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Postujem, postuju i domaci, a da znas kako cesto tamo znaju napraviti ceku postovao bi ih i ti. 3 mjeseca sam svaki dan poslom prolazio potez Cp - Ljubuski i vjeruj, ovo ti je iz 1. ruke.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#152 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

goran16v wrote:Postujem, postuju i domaci, a da znas kako cesto tamo znaju napraviti ceku postovao bi ih i ti. 3 mjeseca sam svaki dan poslom prolazio potez Cp - Ljubuski i vjeruj, ovo ti je iz 1. ruke.
Šta onda da se radi, nego laganini tempo ako ne znaš lokalne močnike :-D
Šalim se, naravno.
Ma ona cesta preko Mostara mi je tako gudurava (valjda sam istraumiran iz vremena kada sam vozio svapske aute :evil: ) da mi se malo gadi. A i kroz sam grad Mostar gubiš vrijeme, ima i tu pokoji semafor.
Kroz Čapljinu mi je cool, no problemo. Sada, je li 10 minuta kraće ili duže, važno je samo na trkačoj stazi :)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#153 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Ima lijeka i za prolazak kroz Mostar, cak je i malo kraca varijanta ko zna i kome se da napipavati. Prva varijanta da se Mostar izbjegne u vecem dijelu je tako sto mozes skrenuti na "srednji" ulaz kod Hifa pumpe desno i preko mosta H. Brkica na lijevo na Bulevar i u industrijskoj zoni gdje su Nuici, Borasi, Jelici itd, mislim kod onog privatnog uviverziteta, skrenuti desno, proci pored kasarne (trebala bi biti Juzni logor, ima neki trofejni tenk) i vozi kroz neko se uzbrdo i izadje se na put Mostar - Citluk ali iza Mostara. Druga varijanta da se Mostar fuli skroz je da prodje iznad Mostara i da se iza OBI-a udje na Juzni ulaz i s druge strane dodje do skretanja, s voje strane ulijevo.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#154 Re: Split - Sarajevo

Post by 530i »

goran16v wrote:Postujem, postuju i domaci, a da znas kako cesto tamo znaju napraviti ceku postovao bi ih i ti. 3 mjeseca sam svaki dan poslom prolazio potez Cp - Ljubuski i vjeruj, ovo ti je iz 1. ruke.
I kad nema policije svi ostali ulaze i izlaze na cestu, voze sporije, tako da je teško preko 50 ili 60, možda samo na nekim kraćim dijelovima. Plus se sada usporava ondje gdje prave autoput...barem je bilo tako prije mjesec dana.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#155 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

530i wrote:
goran16v wrote:Postujem, postuju i domaci, a da znas kako cesto tamo znaju napraviti ceku postovao bi ih i ti. 3 mjeseca sam svaki dan poslom prolazio potez Cp - Ljubuski i vjeruj, ovo ti je iz 1. ruke.
I kad nema policije svi ostali ulaze i izlaze na cestu, voze sporije, tako da je teško preko 50 ili 60, možda samo na nekim kraćim dijelovima. Plus se sada usporava ondje gdje prave autoput...barem je bilo tako prije mjesec dana.
Pa i kada izađeš iznad Mostara ne dočeka te auto put nego također lokalna cesta sa svim nabrojanim što joj pripada, policijom, ograničenjima itd. A pogledaj na karti koliko je dugačak taj lokalni put a koliko od Čapljine do Ljubuškog. Nebo i zemlja.
Ovo preko Čapljine je elegantnije, pa može biti i malo duže (u šta sumnjam). Uostalom, nismo svi isti i ne volimo iste stvari. Ja uvijek preferiram bolju cestu, u smislu kvalitete asfalta.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#156 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Potezi Capljina - Ljubuski i Mostar - Citluk - Ljubuski jesu slicni po pitanju naseljenih mjesta, na prvom ih ipak ima malo vise tj skoro cijelom duzinom, ali sto se tice ukupnog vremena ne treba zabraviti da se od Mostara do Capljine vozis dodatnih 35 km i da tu postoje ogranicnenja, cijelom duzinom od Mostara do Bune, 60, Sevas Njive 50, Pocitelj 50, Zitomislici kod skretanja za Medjugorje 50, ostatak 70, prakticno na dva pravca 80.
Od Mostara preko Citluka do Ljubuskog je je 35 km, a preko Capljine 50 km, to je nekih soldinih 15-ak min voznje.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#157 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

citro wrote:
romeomoraprezivjeti wrote:
citro wrote:Jednostavno je !
U Ljubuškom imaš putokaze koje te nedvojbeno vode do GP Bijača.
Ako se vračaš istim putem, u Hrvatskoj taj prelaz ne zovu Bijača nego čini mi se Nova Sela ili tako nešto.
E hvala na informaciji,to nisam znao za drugi naziv.
Ništa.
Nova Sela, definitivno, u medjuvremenu sam provjerio !
I kada predješ GP Bijača odmah se hvataj autoputa i prema Pločama, putarinu češ platiti čini mi se 6 Kuna ali to nije vrijedno spomena u odnosu na lijepu i kvalitetnu cestu i brz dolazak do Ploča pa onda uživaj uz more lijepe njihove :)
Zavidim ti. Evo i ja dva tri vikenda kontam dole malo skočiti pa nikako se ne da. A upasovala bi jedna avantura sa oldtimer-om, samo da mi je ženu nagovoriti :cry: Nema klimu, bigaje.
Necu ja na Ploce,idem u smjeru Splita,pa se odvajam negdje kod tunela,i onda se spustiti do Baskog polja,tako mi rekose ovdje.:-)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#158 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Zagvozd, vako nesto...?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#159 Re: Split - Sarajevo

Post by Ned071 »

hajde, opet, da napisem :)

ako ides za makarsku, ides na posusje pa na imotski. kad prodjes imotski pratis tablu zagvozd. tu skreces desno, ides nekoliko kilometara i dolazis do tunela sveti ilija. platis 20 kuna, i ravno dolazis pred makarsku iz pravca splita. za pet minuta si u gradu. krenuli u pola pet ujutro, u pola osam, bez jurcanja, bili u makarskoj. sarajevo-mostar, siroki, posusje ruta. imas kamere na ulazu u siroki

za split, mozes isto tako ili proci imotski po ici za sestanovac na auto put. onda se skidas sa autoputa iznad splita, mislim da je dugopolje, i spustas se brzom cestom ravno u grad.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#160 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

Ned071 wrote:hajde, opet, da napisem :)

ako ides za makarsku, ides na posusje pa na imotski. kad prodjes imotski pratis tablu zagvozd. tu skreces desno, ides nekoliko kilometara i dolazis do tunela sveti ilija. platis 20 kuna, i ravno dolazis pred makarsku iz pravca splita. za pet minuta si u gradu. krenuli u pola pet ujutro, u pola osam, bez jurcanja, bili u makarskoj. sarajevo-mostar, siroki, posusje ruta. imas kamere na ulazu u siroki

za split, mozes isto tako ili proci imotski po ici za sestanovac na auto put. onda se skidas sa autoputa iznad splita, mislim da je dugopolje, i spustas se brzom cestom ravno u grad.
Nedo druze,ovdje mi savjetuju da idem na bijacu,to nije isti put koji ti predlazes. Ima li neko da je is'o ovim rutama do Makarske,i da potvrdi koja je bolja,kraca itd?????? Izvinjajem se sto peglam,al' me malo bunite.:-)
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#161 Re: Split - Sarajevo

Post by vozač »

Sarajevo - Mostar - Čapljina - Ljubuški - Bijača - Autoput - izađeš sa autoputa kad vidiš tablu Makarska i to je sva pamet, ne treba ti navigacija, sve nacrtano putem, relacija sa zasigurno najboljom cestom koju možeš dobiti u našim uslovima, možda da je malo duže od nekih kozijih staza, ali ne više od 15-20 km, pametnom dovoljno, sretan put :D

istina ja nisam nikad sa autoputa izlazio za Makarsku nego produžim dalje na sjever, tako da ti ne znam detalje jer nisam obraćao pažnju, ali sa autoputa 100% imaš uredne putokaze tako da ćeš promašiti jedino ako si slijep ili ako ne želiš da vidiš skretanje
axe22
Posts: 1725
Joined: 11/03/2013 21:21

#162 Re: Split - Sarajevo

Post by axe22 »

Nikakvog zastoja nema na putu Sarajevo - Foca. Samo se cuvaj te izlaza iz prvog tunela (iz pravca sarajeva). Odsjecena je cesta mozda duzine 3 metra, a dubine oko 5 cm, bez ikakvih oznaka na putu.
Ja sam sinoc naletio ali sam imao srece nisam nista razbio i ako sam mislio da su svi amortizeri izletili od udara. Dok je momak ispred mene razbio prednji kraj peugeota 407. (Polomio je nesto od podnozja, pa je labudica dosla po njega). Ogranicenje je 60. I poslje toga ima jos na jednom mjestu ali ne mogu da se sjetim lokacije.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#163 Re: Split - Sarajevo

Post by Ned071 »

romeomoraprezivjeti wrote:
Ned071 wrote:hajde, opet, da napisem :)

ako ides za makarsku, ides na posusje pa na imotski. kad prodjes imotski pratis tablu zagvozd. tu skreces desno, ides nekoliko kilometara i dolazis do tunela sveti ilija. platis 20 kuna, i ravno dolazis pred makarsku iz pravca splita. za pet minuta si u gradu. krenuli u pola pet ujutro, u pola osam, bez jurcanja, bili u makarskoj. sarajevo-mostar, siroki, posusje ruta. imas kamere na ulazu u siroki

za split, mozes isto tako ili proci imotski po ici za sestanovac na auto put. onda se skidas sa autoputa iznad splita, mislim da je dugopolje, i spustas se brzom cestom ravno u grad.
Nedo druze,ovdje mi savjetuju da idem na bijacu,to nije isti put koji ti predlazes. Ima li neko da je is'o ovim rutama do Makarske,i da potvrdi koja je bolja,kraca itd?????? Izvinjajem se sto peglam,al' me malo bunite.:-)

meni je od sarajeva bolja na imotski jer je bolja i praznija cesta. isto tako ti je jeftinija varijanta jer izbjegnes placanje putarine. ali ako i odes na bijacu, neces se zeznuti. put je skroz ok. mozes kroz mostar pa nakon hotela lijevo, mozes na zitomislice pa na citluk i ljubuski i mozes na capljinu. volja ti. sretan put gdje god krenes. :thumbup: ja godinama sto poslom sto privatno idem dole i uvijek sam preko imotskog prolazio najbrze
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#164 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

Ok,hvala svima na korisnim informacijama.:-)
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#165 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

vozač wrote:Sarajevo - Mostar - Čapljina - Ljubuški - Bijača - Autoput - izađeš sa autoputa kad vidiš tablu Makarska i to je sva pamet, ne treba ti navigacija, sve nacrtano putem, relacija sa zasigurno najboljom cestom koju možeš dobiti u našim uslovima, možda da je malo duže od nekih kozijih staza, ali ne više od 15-20 km, pametnom dovoljno, sretan put :D

istina ja nisam nikad sa autoputa izlazio za Makarsku nego produžim dalje na sjever, tako da ti ne znam detalje jer nisam obraćao pažnju, ali sa autoputa 100% imaš uredne putokaze tako da ćeš promašiti jedino ako si slijep ili ako ne želiš da vidiš skretanje
:thumbup:

To je to ako se ide prema Makarskoj !
Romeo, stipu one kozje staze, ja sam odustao od njih još davno. Idem onda samo kada moram, poslom.
Šta znači petnaestak km više ili manje na putu od preko 200 km ? Šuplja priča.

Ako se ima vremena i želi da se uživa onda Bijača - Ploče pa Jadranskom magistralom. Lagano, ruka kroz prozor i nikada prevaziđeni mirisi borovine i mora.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#166 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

citro wrote:
vozač wrote:Sarajevo - Mostar - Čapljina - Ljubuški - Bijača - Autoput - izađeš sa autoputa kad vidiš tablu Makarska i to je sva pamet, ne treba ti navigacija, sve nacrtano putem, relacija sa zasigurno najboljom cestom koju možeš dobiti u našim uslovima, možda da je malo duže od nekih kozijih staza, ali ne više od 15-20 km, pametnom dovoljno, sretan put :D

istina ja nisam nikad sa autoputa izlazio za Makarsku nego produžim dalje na sjever, tako da ti ne znam detalje jer nisam obraćao pažnju, ali sa autoputa 100% imaš uredne putokaze tako da ćeš promašiti jedino ako si slijep ili ako ne želiš da vidiš skretanje
:thumbup:

To je to ako se ide prema Makarskoj !
Romeo, stipu one kozje staze, ja sam odustao od njih još davno. Idem onda samo kada moram, poslom.
Šta znači petnaestak km više ili manje na putu od preko 200 km ? Šuplja priča.

Ako se ima vremena i želi da se uživa onda Bijača - Ploče pa Jadranskom magistralom. Lagano, ruka kroz prozor i nikada prevaziđeni mirisi borovine i mora.
I ja bi volio na ploce i lagano jadranskom magistralom,al' kontam na autoput ponajvise zbog bebe,pa koliko god da je brze ,bice od koristi.
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#167 Re: Split - Sarajevo

Post by Better Man »

goran16v wrote:Potezi Capljina - Ljubuski i Mostar - Citluk - Ljubuski jesu slicni po pitanju naseljenih mjesta, na prvom ih ipak ima malo vise tj skoro cijelom duzinom, ali sto se tice ukupnog vremena ne treba zabraviti da se od Mostara do Capljine vozis dodatnih 35 km i da tu postoje ogranicnenja, cijelom duzinom od Mostara do Bune, 60, Sevas Njive 50, Pocitelj 50, Zitomislici kod skretanja za Medjugorje 50, ostatak 70, prakticno na dva pravca 80.
Od Mostara preko Citluka do Ljubuskog je je 35 km, a preko Capljine 50 km, to je nekih soldinih 15-ak min voznje.
Ma džaba što je kraća dionica od Mostara preko čitluka do Ljubuškog, kad se moraš voziti gudurama, tj. cestom koja je puna krivina i koja je iznad provalije i gdje je na pojedinim mjestima ograničenje 30 KM na sat. Najbolje i najsigurnije je preko Čapljine, jeste malo duže, ali vremenski je isto, jer voziš boljom i sigurnijom cestom, bez opasnih okuka i provalija.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#168 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Ja sam ove godine bar po 10 x prosao i jednom i drugom varijantom i svaki put preko Citluka ustedim 15-20 min, e sad kome se ne da pentrati iznad Mostara to je druga stvar... Preko CP je 15 km duze i nema teorije da to voznjom mozes nadoknaditi da vremenski bude isto, pogotovo kad uzmes u obzir da je od CP to Ljubuskog prakticno cijelo vrijeme naseljeno mjesto i 50 organicenje. Ako ti je prosjecna brzina preko Citluka 45, sto je realno nema teorije da ti prosjecna brzina preko CP bude 60 da nadoknadis 15 km razlike. A ono da je preko CP ljepse i ugodnije - jest...
Seawolf
Posts: 7537
Joined: 14/06/2012 22:59

#169 Re: Split - Sarajevo

Post by Seawolf »

goran16v wrote:Ja sam ove godine bar po 10 x prosao i jednom i drugom varijantom i svaki put preko Citluka ustedim 15-20 min, e sad kome se ne da pentrati iznad Mostara to je druga stvar... Preko CP je 15 km duze i nema teorije da to voznjom mozes nadoknaditi da vremenski bude isto, pogotovo kad uzmes u obzir da je od CP to Ljubuskog prakticno cijelo vrijeme naseljeno mjesto i 50 organicenje. Ako ti je prosjecna brzina preko Citluka 45, sto je realno nema teorije da ti prosjecna brzina preko CP bude 60 da nadoknadis 15 km razlike. A ono da je preko CP ljepse i ugodnije - jest...
A što niko ne spominje "međuvarijantu" koju ja koristim.

Prođe se Mostar zaobilaznicom, nastavi se magistralnim putem do Žitomislića i u Žitomislićima se pređe Neretva do Biletića. Iz Biletića se popnete serpentinastim putem, punim gasom do čitlučkog platoa (malo podsjeća na Pikes Peak) i onda pravcem preko platoa do centra Čitluka.

Dalje standardno Čitluk - Tromeđa - Ljubuški - Bijača - ulazak auto-putem u R. Hrvatsku.

Napomena: kada se penjete (ili spuštate) od Žitomislića na plato Čitluka (ili obratno), obratite pažnju na Ledo kamione koji tuda voze.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#170 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

Tim prije što čovjek vozi bebu u autu ne treba mu Pikes Peak ni ništa slično.
Za mirnu vožnju da beba ne "bljucka" nazad jedina preporuka je Čapljina itd.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#171 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Varijanta preko Zita je za mene najlosija, put je manje udoban u odnosu na CP, a treba vise vremena nego direkt iz MO ...
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#172 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

citro wrote:Tim prije što čovjek vozi bebu u autu ne treba mu Pikes Peak ni ništa slično.
Za mirnu vožnju da beba ne "bljucka" nazad jedina preporuka je Čapljina itd.
Tacno tako,beba ne smije bljucati.:-D
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#173 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

citro wrote:Tim prije što čovjek vozi bebu u autu ne treba mu Pikes Peak ni ništa slično.
Za mirnu vožnju da beba ne "bljucka" nazad jedina preporuka je Čapljina itd.
Danas prosao tom rutom da izbjegnem doljane,i nisam se pokajao.:-) Na gp Bijaca,bio u 10h i zatekao 5 automobila u mom redu. U drugom je bilo isto toliko. Put do bijace je po meni i vise nego dobar,s obzirom da se radi o regionalnom putu. Asfalt dobar,nema policije,guzve,sve za deset.:-) Hvala svima koji su predlozili ovu varijantu.;-)
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#174 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

Nema na čemu. Je li beba bljuckala :)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#175 Re: Split - Sarajevo

Post by kakavdanakneiskustvu »

pratim
Post Reply