Split - Sarajevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#126 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Punomoc za upravljanje tudjim autom u inostranstvu, BIHAMK 25 KM, potrebne LK od vlasnika i LK od vozaca.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#127 Re: Split - Sarajevo

Post by Cholina_Lokica »

goran16v wrote:Punomoc za upravljanje tudjim autom u inostranstvu, BIHAMK 25 KM, potrebne LK od vlasnika i LK od vozaca.
Mislim da za tu medjunarodnu ti treba pasos a ne lina karta, bar je tako bilo
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#128 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Cholina_Lokica wrote:
goran16v wrote:Punomoc za upravljanje tudjim autom u inostranstvu, BIHAMK 25 KM, potrebne LK od vlasnika i LK od vozaca.
Mislim da za tu medjunarodnu ti treba pasos a ne lina karta, bar je tako bilo
Ne treba, bar ne u BIHAM-u u N. Gradu (zgrada opstine), ja jucer jednu izvadio, obojica dali LK.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#129 Re: Split - Sarajevo

Post by Cholina_Lokica »

Svasta, prije mjesec mi co'ek vadio ali ne znam u kojem ofisu i otisao sa LK, vratili ga po pasos
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#130 Re: Split - Sarajevo

Post by AS_sa »

Dobro, hvala vam... aa znate li koji je put najbolji do tamo ?
axe22
Posts: 1841
Joined: 11/03/2013 21:21

#131 Re: Split - Sarajevo

Post by axe22 »

AS_sa wrote:Pozz ljudi,
Kontam za par dana ici u Ulcinj .. Pa me interesuje koji put je najblizi i najbolji .. Neki mi spominju preko Trebinja drugi na Scepan polje, pa sta vi mislite ?
I auto nije na meni, sta moram imati na granici da ne bi bilo problema ?
Medunarodna punomoc, licna karta (vlasnika) i saobracajna, odes u bihamk i dobijes je, ali nisam cuo da je ikad trazena punomoc.
Jaran mi vise puta obisao pola evrope sa vozilom koje nije na njemu, i nikad mu nisu trazili punomoc,a isto tako i meni.
(jbg. na granici uvijek mozes naletiti na nekoga ko ce ti traziti najmanju sitnicu).

A sve zavisi odakle ides.
Ja vec godinama idem u Crnu Gori i vecinom idem dionicom Tuzla - Sarajevo - Foca - Scepan polje - Niksic - Podgorica- Sutomore - Bar - Ulcine.
E sad citam na stranici bihamka da je put izmedu Sarajeva i Foce u mjesto Dobro Polje u prekidu, ali ima obilaznica koje je duza oko 16km, s tim da imas odredeni dio ceste makadam (kazu da je sve oznaceno i da je malo sreden put).
Dok neki kazu da se ne mora ici obilaznicom nego normalnim pute, ali na vlastitu odgovornos, posto je odron na cesti, i ociscen je da se moze proci ali strahuju da se svakog trena moze desiti opet.
Tako da ni sam ne znam za taj dio, a u utorak krecem na put.
Dio ceste od Foce do granice (Scepan polje) je stvarno los, cisti makadam, oko 30 minuta voznje imas po losoj cesti. E sad najveci problem nastane kad se moras mimoici sa autobusom ili nekim vecin vozilom, onda nastaje veselje ako nisi u blizini prosirenja.

A put kroz Crnu Goru je super, za razliku od nasih (mislim da ovoj dionici)
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#132 Re: Split - Sarajevo

Post by Astrix »

Zavisi cije auto vozi, ja sam sa autom od oca isao svugdje bez punomoci i ostalog, normalno moras imati zeleni karton ostalo nista.
Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, Italija, sve sam to ovo ljeto obisao i niko mi nista nije rekao...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#133 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Astrix wrote:Zavisi cije auto vozi, ja sam sa autom od oca isao svugdje bez punomoci i ostalog, normalno moras imati zeleni karton ostalo nista.
Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, Italija, sve sam to ovo ljeto obisao i niko mi nista nije rekao...
I kad je punomoc bila "obavezna" punomoc za clana uzeg porodice nije bila potrebna.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#134 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

goran16v wrote:
Astrix wrote:Zavisi cije auto vozi, ja sam sa autom od oca isao svugdje bez punomoci i ostalog, normalno moras imati zeleni karton ostalo nista.
Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, Italija, sve sam to ovo ljeto obisao i niko mi nista nije rekao...
I kad je punomoc bila "obavezna" punomoc za clana uzeg porodice nije bila potrebna.
Ovo mi je potpuno nova informacija. Jesi li siguran u to ?
Ja sam vadio u Bihamk-u punomoći za uže članove i niko nije ništa spomenuo. Uostalom, kako strani policajac zna da se radi o članu uže porodice, samo po prezimenu ? Sumnjam da to prolazi. Meni je jednom Crnogorski policajac tražio punomoć na auto koje sam vozio a bilo registrovano na kćerku, dakle isto prezime.
Ali, vrijedila bi mi ta informacija ako si siguran.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#135 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

U Clanu 221. koji definise sta vozac mora imati dok upravlja vozilom ZOBS ne pominje nikakvu punomoc niti tretira slucaj voznje auta reg, na tudje ime sto znaci da zakon ne poznaje punomoc i da njeno trazenje samovolja vlasti bez pravne osnovne.
Sto se tice BIHAMK-a, vise puta sam naletion na info da su te Medjunarodne punomoci zapravo bez pravne snage buduci da BIHAMK nije ovlasten da, poput Notara ili Opcine, ovjerava potpise i punomoci. Naravno da ti nece nista spomenuti jer ti svaku punomoc naplate 25 KM, ne bi ti spomenuli ni da dam sebi dajes punomoc nego bi rekli - treba!
Uzeg clana familije si mogao identifikovati prema njegovoj adresi i adresi vlasnika upisanoj u saobr. Moja mater je bukvalno hiljade puta od maja 96. naovamo presla granicu autom reg. na tatino ili moje ime, bog zna koliko puta puta je zaustavila policija i nikad je niko nije pitao za punomoc. U ovom trenutku i ona i brat u inostranstvu voze aute reg, na tatino tj moje ime bez ikakve punomoci. Nisam 100% siguran, ali mislim da punomoc za uzeg clana porodice mije potrebna ni kad se radi o autu uvezenom na invalidsku povlasticu sa zabranom otudjenja.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#136 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

Vidi, ćlan 221 ili kako već je ćlan domačeg zakona za koji te niko u inostranstvu ne pita. Ako te upitaju za auto (što jeste prava rijetkost ali se ipak dešava) moraš imati medjunarodnu dozvolu za upravljanje tuđim vozilom van teritorije BiH.
Takve dozvole, barem u Evropi da ne idemo dalje, izdaju Auto Moto Savezi dotičnih država. Ja sam nekoliko godina vozio službene automobile registrovane u Sloveniji i svaki put sam prilikom registracije auta u Ljubljani obavezno dobijao takvu dozvolu i to od tzv. Auto Moto Sveze Slovenije. Dakle nikakvi notari niti opštine to nigdje ne izdaju nego samo Auto Moto Savezi pa tako i u našoj BiH. I taj njihov papr je potpuno legalan van BiH šta god ko pričao jer sam ga ja pokazivao policajcima par puta (opet podvlačim van BiH) i prolazio je bez problema.
I, da budem iskren, sumnjam da će npr Austrijski policajac popušiti tu foru o užem članu porodice. Ja bih volio da je tako.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#137 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Iako je normlano da Turing Klubovi izdaju takve punomoci za BIHAMK u nasem zakonu ne postoji pravna osnova da vrsi ovjeru potpisa, identificira davatelje i korisnike punomoci, a samim time i izdaje punomoci, ali to policajcu u inostrantvu nista ne znaci. Najtragikomicnije je dan BIHAMK ne izdaje Medjunarodnu ponomoc od BH drzavljanina prema stranom drzavljaninu nego te posalju notaru!!!!!
Ja sam prokrstario Europu sa autom na bratovo ime, nikad me niko nije pitao za punomoc, a zaustavljali su me nekoliko puta, jednom i prilicno detaljno negdje iza Karavanki jer im se vinjeta ucinila sumnjiva (zbog toniranog pojasa na sajbi koji je bio neke ljubicaste boje). Njima je bitno da je auto registrovan, da nije na potjernici i da ima ZK.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#138 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

Meni je ipak prihvatljivija ideja dati 25 KM za godinu dana rahatluka.
Putovao sam po Evropi mnogo, i puno puta su me i zaustavljali i kontrolisali. Tačno je da im je najvažnije da je auto registrovano, da ima ZK i da nije na potjernici, kao što si rekao. Problem je u onome "sve do jednom" jer ti Evropski policajci mogu napraviti takav gadan problem da bi žalio što nisi dao 1000 KM a ne 25 KM.
Ponavljam, ja sam bio u par situacija gdje su mi zaista tražili predmetni dokument, a da ga nisam imao pokazati ko zna šta bi bilo.
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#139 Re: Split - Sarajevo

Post by Astrix »

A ne znam zasto to radite u BIHAMK-u, nije mi niko trazio punomoc ali je stari insistirao da je imam pa sam ja samo otkucao ono glavno sta treba i ovjerili u opstini, cas posla i ne platis nista...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#140 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Problem je sto taj papir iz opstine ne znaci nista tamo gdje ne razumiju nas jezik.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#141 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

Ima li guzve na granici,kakva je situacija sa doljanima za ovaj vikend????? Isplati li se cekati ili alternativom ici do Brela,Baskih vod,Promajne?????
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#142 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

romeomoraprezivjeti wrote:Ima li guzve na granici,kakva je situacija sa doljanima za ovaj vikend????? Isplati li se cekati ili alternativom ici do Brela,Baskih vod,Promajne?????
Niko nije vidovit da ti kaze sta ce se desiti za 3 dana! :-D
Prosla subota ujutro 4 sata se cekalo na ulaz u HR na Doljanima.
Sto se isplativnosti tice, vremenski je mozda ekonomicnije ici na Mostar - Citluk -Ljubuski - Crveni Grm - Bacina ili Mostar - Citluk -Ljubuski - novi GP na Bijaci - tunel - magistrala cak i kad nema guzve na Doljanima tako da su Doljani prakticno postali alternativa. U slucaju i kraceg cekanja na Doljanima isplativnost nije upitna
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#143 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

goran16v wrote:
romeomoraprezivjeti wrote:Ima li guzve na granici,kakva je situacija sa doljanima za ovaj vikend????? Isplati li se cekati ili alternativom ici do Brela,Baskih vod,Promajne?????
Niko nije vidovit da ti kaze sta ce se desiti za 3 dana! :-D
Prosla subota ujutro 4 sata se cekalo na ulaz u HR na Doljanima.
Sto se isplativnosti tice, vremenski je mozda ekonomicnije ici na Mostar - Citluk -Ljubuski - Crveni Grm - Bacina ili Mostar - Citluk -Ljubuski - novi GP na Bijaci - tunel - magistrala cak i kad nema guzve na Doljanima tako da su Doljani prakticno postali alternativa. U slucaju i kraceg cekanja na Doljanima isplativnost nije upitna
Cuo sam da na granicnom crveni grm zna biti guzve,pa kontam mozda na óvaj drugi da idem?!
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#144 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

Bijača majka !

I ne treba ići kroz Mostar i penjati se gore u brda krivudavom i neravnom cestom bez veze. Treba produžiti do Čapljine i tu skrenuti prema Ljubuškom. Cesta bez mane, kladim se da se u finalu brže ili barem isto dođe kao kroz Mostar, a cesta neuporedivo bolja.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#145 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

citro wrote:Bijača majka !

I ne treba ići kroz Mostar i penjati se gore u brda krivudavom i neravnom cestom bez veze. Treba produžiti do Čapljine i tu skrenuti prema Ljubuškom. Cesta bez mane, kladim se da se u finalu brže ili barem isto dođe kao kroz Mostar, a cesta neuporedivo bolja.
Nista,idem na bijacu,samo da jos jednom ponovimo rutu: Sarajevo-Mostar-Capljina-Ljubuski pa bijaca,jesam li u pravu? Je li jednostavno naci taj prelaz??
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#146 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

Jednostavno je !
U Ljubuškom imaš putokaze koje te nedvojbeno vode do GP Bijača.
Ako se vračaš istim putem, u Hrvatskoj taj prelaz ne zovu Bijača nego čini mi se Nova Sela ili tako nešto.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#147 Re: Split - Sarajevo

Post by romeomoraprezivjeti »

citro wrote:Jednostavno je !
U Ljubuškom imaš putokaze koje te nedvojbeno vode do GP Bijača.
Ako se vračaš istim putem, u Hrvatskoj taj prelaz ne zovu Bijača nego čini mi se Nova Sela ili tako nešto.
E hvala na informaciji,to nisam znao za drugi naziv.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#148 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

romeomoraprezivjeti wrote:
citro wrote:Jednostavno je !
U Ljubuškom imaš putokaze koje te nedvojbeno vode do GP Bijača.
Ako se vračaš istim putem, u Hrvatskoj taj prelaz ne zovu Bijača nego čini mi se Nova Sela ili tako nešto.
E hvala na informaciji,to nisam znao za drugi naziv.
Ništa.
Nova Sela, definitivno, u medjuvremenu sam provjerio !
I kada predješ GP Bijača odmah se hvataj autoputa i prema Pločama, putarinu češ platiti čini mi se 6 Kuna ali to nije vrijedno spomena u odnosu na lijepu i kvalitetnu cestu i brz dolazak do Ploča pa onda uživaj uz more lijepe njihove :)
Zavidim ti. Evo i ja dva tri vikenda kontam dole malo skočiti pa nikako se ne da. A upasovala bi jedna avantura sa oldtimer-om, samo da mi je ženu nagovoriti :cry: Nema klimu, bigaje.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#149 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

citro wrote:Bijača majka !

I ne treba ići kroz Mostar i penjati se gore u brda krivudavom i neravnom cestom bez veze. Treba produžiti do Čapljine i tu skrenuti prema Ljubuškom. Cesta bez mane, kladim se da se u finalu brže ili barem isto dođe kao kroz Mostar, a cesta neuporedivo bolja.
Izgubio bi opkladu, sporije 15-20 min, probao vise puta. Ne zaboravi da ta cesta bez mane od Capljine preko Trebizata, Bozjaka itd pa sve do Ljubuskog vecinom prolazi kroz naseljena mjesta i ogranicenje 50.
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#150 Re: Split - Sarajevo

Post by citro »

goran16v wrote:
citro wrote:Bijača majka !

I ne treba ići kroz Mostar i penjati se gore u brda krivudavom i neravnom cestom bez veze. Treba produžiti do Čapljine i tu skrenuti prema Ljubuškom. Cesta bez mane, kladim se da se u finalu brže ili barem isto dođe kao kroz Mostar, a cesta neuporedivo bolja.
Izgubio bi opkladu, sporije 15-20 min, probao vise puta. Ne zaboravi da ta cesta bez mane od Capljine preko Trebizata, Bozjaka itd pa sve do Ljubuskog vecinom prolazi kroz naseljena mjesta i ogranicenje 50.
I ti ih naravno poštuješ !?!

Da se kladimo da bih dobio opkladu. I da ne bih platio ni jednu kaznu.
Post Reply