Split - Sarajevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
kanaan
Posts: 183
Joined: 18/07/2014 19:33

#101 Re: Split - Sarajevo

Post by kanaan »

mali_milojica wrote:Sarajevo-Mostar-Siroki-Posusje-Imotski-Autoput do Sestanovca i cestom se spustis do Brela i Promajne
Koliko je to otprilike voznje vremenski? Ja kont'o da idem na jadransku magistralu,tj.na doljane,Metkovic,Ploce pa dalje obalom.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#102 Re: Split - Sarajevo

Post by mali_milojica »

Neka 3.5-4 sata max
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#103 Re: Split - Sarajevo

Post by mayab »

Realno, u tom putu od SA do Splita, najvazniji faktor je čekanje na granici, ako ubodeš na prelaz gdje brzo prođeš, svaka ruta je dobra!
Ja recimo, prije nekih mjesec dana došao na Crveni Grm, nigdje nikoga, još najduže trajalo dok nasi carinici proskeniraju pasoše, Hrvat mi samo mahnuo da prodjem :D
Poslije par dana se vracao istim putem, na Crvenom Grmu čekao 15 min da udjem u BiH, a gledam kolona nepregledna na strani za izlaz, žalosna im Njemačka, tu bez jednog sata nema prolaza :run:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#104 Re: Split - Sarajevo

Post by Ned071 »

kanaan wrote:
mali_milojica wrote:Sarajevo-Mostar-Siroki-Posusje-Imotski-Autoput do Sestanovca i cestom se spustis do Brela i Promajne
Koliko je to otprilike voznje vremenski? Ja kont'o da idem na jadransku magistralu,tj.na doljane,Metkovic,Ploce pa dalje obalom.
ne ides na sestanovac, nakon imotskog ides ka splitu i trazis tablu zagvozd. u zagvozdu ides na tunel sv ilija koji kosta 20 kuna i ravno pred makarsku. ne trebas kruziti. ako rano krenes ujutro, u makarskoj si za tri sata. sretan put
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#105 Re: Split - Sarajevo

Post by wickerman »

Ja juce dosao iz Vodica pa mi svjeze. U polasku Zagvozd pa onda autoput, a u povratku zeznem izadjem u Sestanovcu, i 40km je do Imotskog po vrletima iako je asfalt nov, ali nije ravno pa ne mozes vise od 50-60km/h voziti.
Sarajevo-Mostar-Siroki-Grude-Imotski-Zagvozd.
Znaci poslije Sirokog ne nastavljas pravo za Posusje nego imas tablu skretanja lijevo za Grude. Ne skratis puno,nekih 20 min. Ja naravno nisam tu skrenuo pa sam nastavio za Posusje. U svakom slucaju dodjes u Imoski. Kad dodjes u Zazvozd biras tunel i izlazis u Baskom Polju pa magistala ili ides na autoput za Split. U
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#106 Re: Split - Sarajevo

Post by karanana »

Je li ovaj tunel tek otvoren ili je vec dugo tu?
blue tabu
Posts: 71
Joined: 21/04/2010 12:39

#107 Re: Split - Sarajevo

Post by blue tabu »

Prosle godine je otvoren...
kanaan
Posts: 183
Joined: 18/07/2014 19:33

#108 Re: Split - Sarajevo

Post by kanaan »

Hvala na savjetima i informacijama.:-)
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#109 Re: Split - Sarajevo

Post by Haris033 »

Crveni grm treba izbjegavati vikendima, jer cijela Hercegovina krene na more i bude gužva kao u Doljanima. :izet:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#110 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Haris033 wrote:Crveni grm treba izbjegavati vikendima, jer cijela Hercegovina krene na more i bude gužva kao u Doljanima. :izet:
Na staroj Bijaci aka Prudu je puno bolja situacija.
Forumerrer
Posts: 837
Joined: 14/06/2014 17:27

#111 Re: Split - Sarajevo

Post by Forumerrer »

Sarajevo - Capljina - Ljubuski - Bijaca - AC - malo duzi put ali najbolji. Isto tako ima varijanta Ljubuski - Orah - Vrgorac - AC (ili ako ste avanturisti preko Biokova).

Kraci, ali losiji putevi, Sarajevo - Mostar - Citluk - Bijaca, ili neka druga skretanja za Bijacu. Ne mogu da shvatim ljudi koji idu u Makarsku preko Doljana :shock: :shock: :shock:
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#112 Re: Split - Sarajevo

Post by shalla »

Ja fakat ne kontam raju koja ide na Doljane (osim one što ljetuju u Gradcu i eventualno Drveniku)...
Ja sam ove godine 4x išao do Splita i uvijek pucam varijantu Sarajevo-Žitomislići-Čitluk-Ljubuški-Orah-Vrgorac-autoput...

Od 8 prelazaka granice 6 puta sam bio prvo auto na granici, jednom treći i jednom bilo čak 5 auta ispred mene (što mi je bio šok, čekanje na Orahu duže od 3 minute :mrgreen: )...
kanaan
Posts: 183
Joined: 18/07/2014 19:33

#113 Re: Split - Sarajevo

Post by kanaan »

shalla wrote:Ja fakat ne kontam raju koja ide na Doljane (osim one što ljetuju u Gradcu i eventualno Drveniku)...
Ja sam ove godine 4x išao do Splita i uvijek pucam varijantu Sarajevo-Žitomislići-Čitluk-Ljubuški-Orah-Vrgorac-autoput...

Od 8 prelazaka granice 6 puta sam bio prvo auto na granici, jednom treći i jednom bilo čak 5 auta ispred mene (što mi je bio šok, čekanje na Orahu duže od 3 minute :mrgreen: )...
Ma fazon je sto vólim da vozim jadranskom magistralom,i to je jedini pravi razlog sto se ide na doljane. Ja idem ABD uskoro u Promajnu,tacnije krajem mjeseca i mislio sam opet na doljane i lagano jadranskom krstariti,al' kad cujem koliko se ceka,onda najverovatnije na neki od drugih granicnih prelaza idem.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#114 Re: Split - Sarajevo

Post by shalla »

kanaan wrote:
shalla wrote:Ja fakat ne kontam raju koja ide na Doljane (osim one što ljetuju u Gradcu i eventualno Drveniku)...
Ja sam ove godine 4x išao do Splita i uvijek pucam varijantu Sarajevo-Žitomislići-Čitluk-Ljubuški-Orah-Vrgorac-autoput...

Od 8 prelazaka granice 6 puta sam bio prvo auto na granici, jednom treći i jednom bilo čak 5 auta ispred mene (što mi je bio šok, čekanje na Orahu duže od 3 minute :mrgreen: )...
Ma fazon je sto vólim da vozim jadranskom magistralom,i to je jedini pravi razlog sto se ide na doljane. Ja idem ABD uskoro u Promajnu,tacnije krajem mjeseca i mislio sam opet na doljane i lagano jadranskom krstariti,al' kad cujem koliko se ceka,onda najverovatnije na neki od drugih granicnih prelaza idem.
Da, shvatam te, i meni je lijepo voziti uz more al vjeruj mi da ne vrijedi tolikog čekanja i mrcvarenja ;-)
Na kraju krajeva, sjedneš jedan dan u auto i zapucaš magistralom do Splita, kafica na rivi, ručak u Maslini, sladoled ovo-ono i nazad u Promajnu :mrgreen:
Forumerrer
Posts: 837
Joined: 14/06/2014 17:27

#115 Re: Split - Sarajevo

Post by Forumerrer »

kanaan wrote:Ma fazon je sto vólim da vozim jadranskom magistralom,i to je jedini pravi razlog sto se ide na doljane. Ja idem ABD uskoro u Promajnu,tacnije krajem mjeseca i mislio sam opet na doljane i lagano jadranskom krstariti,al' kad cujem koliko se ceka,onda najverovatnije na neki od drugih granicnih prelaza idem.
Bijaca - Zagvozd - Tunel Sveti Ivan i eto te u Baskom polju (2-3 km od Promajne) ili Ljubuski - Orah - Vrgorac - Zagvozd - Tunel Sveti Ivan. Cekanje na oba prelaza do 5 minuta. Put 20 puta bolji, cekanja uopce nema. Samo ako si lud idi na Doljane. Putarina i tunelarina u oba pravca sve skupa 98 kuna ili manje.
User avatar
Krizzia
Posts: 574
Joined: 13/03/2013 00:35
Location: Kalifornija
Contact:

#116 Re: Split - Sarajevo

Post by Krizzia »

78 kn ukupno u oba pravca
Forumerrer
Posts: 837
Joined: 14/06/2014 17:27

#117 Re: Split - Sarajevo

Post by Forumerrer »

Zavisi gdje udjes na AC. Od Bijace je meni se cini 28 kn, a od Vrgorca 20-tak kn. Prolazak kroz tunel je 20 kn. Ma u svakom slucaju potrositi 20-30 KM vise se definitivno isplati, jedino ako nemate pametnijeg posla pa cekati u koloni 2-3 sata.
fantabox
Posts: 220
Joined: 12/07/2007 10:11

#118 Re: Split - Sarajevo

Post by fantabox »

[quote=]Zavisi gdje udjes na AC.[/quote]
http://www.hac.hr/cestarina/cjenik/zagr ... -dubrovnik
User avatar
Krizzia
Posts: 574
Joined: 13/03/2013 00:35
Location: Kalifornija
Contact:

#119 Re: Split - Sarajevo

Post by Krizzia »

Da, ovo moje se odnosilo na Vrgorac.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#120 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

Ko hoce da se prema Makarskoj, Promajni, Splitu itd vozi magistralom radi uzitka i ko bi zbog toga isao na Doljane ima dvije alternative. Prva alternativa je Ljubuski - na semaforu u Teskeri pravo - Crveni Grm - Bacina, a druga je Ljubuski - na semaforu u Teskeri lijevo prema autocesti i na samoj raskrsnici za autocestu i GP Bijacu (novi) ne skretati lijevo negopriduziti prako preko autoceste i doci na stari prelaz Bijaca i pravo dalje preko Pruda, Vida doci u Metkovic. Ja taj prelaz najvise koristim i nikad nisam zatekao vise od jednog auta. NI na jednom od pomenutih varijanti nema ni cestarina ni tunelarina.
Sto se tice samog dolaska do Ljubuskog, probao sam sve 3 varijante, i preko Capljine i na skretanju u Zitomislicima i iz Mostara direkt preko Citluka, po meni je varijanta preko Zitomislica najlosija, dok je Citluk mozda najbolja kome se da malo voziti krivudavom cestom.
kanaan
Posts: 183
Joined: 18/07/2014 19:33

#121 Re: Split - Sarajevo

Post by kanaan »

goran16v wrote:Ko hoce da se prema Makarskoj, Promajni, Splitu itd vozi magistralom radi uzitka i ko bi zbog toga isao na Doljane ima dvije alternative. Prva alternativa je Ljubuski - na semaforu u Teskeri pravo - Crveni Grm - Bacina, a druga je Ljubuski - na semaforu u Teskeri lijevo prema autocesti i na samoj raskrsnici za autocestu i GP Bijacu (novi) ne skretati lijevo negopriduziti prako preko autoceste i doci na stari prelaz Bijaca i pravo dalje preko Pruda, Vida doci u Metkovic. Ja taj prelaz najvise koristim i nikad nisam zatekao vise od jednog auta. NI na jednom od pomenutih varijanti nema ni cestarina ni tunelarina.
Sto se tice samog dolaska do Ljubuskog, probao sam sve 3 varijante, i preko Capljine i na skretanju u Zitomislicima i iz Mostara direkt preko Citluka, po meni je varijanta preko Zitomislica najlosija, dok je Citluk mozda najbolja kome se da malo voziti krivudavom cestom.
Gorane,koliko je to razlíke u vremenu kad se ide na te alternativne puteve i prelaze pored doljana??????
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#122 Re: Split - Sarajevo

Post by goran16v »

kanaan wrote:
goran16v wrote:Ko hoce da se prema Makarskoj, Promajni, Splitu itd vozi magistralom radi uzitka i ko bi zbog toga isao na Doljane ima dvije alternative. Prva alternativa je Ljubuski - na semaforu u Teskeri pravo - Crveni Grm - Bacina, a druga je Ljubuski - na semaforu u Teskeri lijevo prema autocesti i na samoj raskrsnici za autocestu i GP Bijacu (novi) ne skretati lijevo negopriduziti prako preko autoceste i doci na stari prelaz Bijaca i pravo dalje preko Pruda, Vida doci u Metkovic. Ja taj prelaz najvise koristim i nikad nisam zatekao vise od jednog auta. NI na jednom od pomenutih varijanti nema ni cestarina ni tunelarina.
Sto se tice samog dolaska do Ljubuskog, probao sam sve 3 varijante, i preko Capljine i na skretanju u Zitomislicima i iz Mostara direkt preko Citluka, po meni je varijanta preko Zitomislica najlosija, dok je Citluk mozda najbolja kome se da malo voziti krivudavom cestom.
Gorane,koliko je to razlíke u vremenu kad se ide na te alternativne puteve i prelaze pored doljana??????
Kad ides na Mostar - Capljinu - Ljubuski - staru Bijacu - Prud - Vid - Metkovic razlika je cca 40 min voznje, kad ides na Mostar - Citluk - Ljubuski - staru Bijacu - Prud - Vid - Metkovic razlika je mozda pola sata. Tamo gdje ja idem, a to je ljeti u prosjeku jednom sedmicno, Doljani su najblizi prelaz, ali od jula mjeseca nisam pokusao da predjem preko Doljana jer vre menski mi se svako cekanje duze od 30 min ne isplati, a to je da te kolona uhvati kod benz. pumpe sa HR strane ili vile Sutalo sa BiH strane. Ne mogu procjeniti kolika je razlika onima sto idu sjevernije od Ploca kad se ide na C. Grm i Bacinu/Ploce u odnosu na Doljane, ali mislim da je razlika manja nego preko stare Bijace, a mozda cak i brze nego preko Doljana.
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#123 Re: Split - Sarajevo

Post by hostapler »

goran16v wrote:
kanaan wrote:
goran16v wrote:Ko hoce da se prema Makarskoj, Promajni, Splitu itd vozi magistralom radi uzitka i ko bi zbog toga isao na Doljane ima dvije alternative. Prva alternativa je Ljubuski - na semaforu u Teskeri pravo - Crveni Grm - Bacina, a druga je Ljubuski - na semaforu u Teskeri lijevo prema autocesti i na samoj raskrsnici za autocestu i GP Bijacu (novi) ne skretati lijevo negopriduziti prako preko autoceste i doci na stari prelaz Bijaca i pravo dalje preko Pruda, Vida doci u Metkovic. Ja taj prelaz najvise koristim i nikad nisam zatekao vise od jednog auta. NI na jednom od pomenutih varijanti nema ni cestarina ni tunelarina.
Sto se tice samog dolaska do Ljubuskog, probao sam sve 3 varijante, i preko Capljine i na skretanju u Zitomislicima i iz Mostara direkt preko Citluka, po meni je varijanta preko Zitomislica najlosija, dok je Citluk mozda najbolja kome se da malo voziti krivudavom cestom.
Gorane,koliko je to razlíke u vremenu kad se ide na te alternativne puteve i prelaze pored doljana??????
Kad ides na Mostar - Capljinu - Ljubuski - staru Bijacu - Prud - Vid - Metkovic razlika je cca 40 min voznje, kad ides na Mostar - Citluk - Ljubuski - staru Bijacu - Prud - Vid - Metkovic razlika je mozda pola sata. Tamo gdje ja idem, a to je ljeti u prosjeku jednom sedmicno, Doljani su najblizi prelaz, ali od jula mjeseca nisam pokusao da predjem preko Doljana jer vre menski mi se svako cekanje duze od 30 min ne isplati, a to je da te kolona uhvati kod benz. pumpe sa HR strane ili vile Sutalo sa BiH strane. Ne mogu procjeniti kolika je razlika onima sto idu sjevernije od Ploca kad se ide na C. Grm i Bacinu/Ploce u odnosu na Doljane, ali mislim da je razlika manja nego preko stare Bijace, a mozda cak i brze nego preko Doljana.
Od Ljubuskog do Ploca imas oko pola sata voznje. Apsolutno najbolji si prijedlog dao. Izadjes kod Bacina na magistrali iznad Ploca i vozi jadranskom prema Makarskoj. Put od Sarajeva do Bacina je kraci nekih 10km nego da ides preko Metkovica. Vremenski to bude tu negdje,ali kad su granice bez guzve. Sada,sa guzvama na Doljanima nema sanse da je isto.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#124 Re: Split - Sarajevo

Post by Better Man »

Ako koristite GP Crveni Grm, onda je najbolje ići na cestu koja jedna vrsta autoputa i koja služi da se uključiš na autoput i uključiš se na magistralu kod Ploča. Cesta pored Bačinskih jezera je lošija i ima više uspona i krivina.
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#125 Re: Split - Sarajevo

Post by AS_sa »

Pozz ljudi,
Kontam za par dana ici u Ulcinj .. Pa me interesuje koji put je najblizi i najbolji .. Neki mi spominju preko Trebinja drugi na Scepan polje, pa sta vi mislite ?
I auto nije na meni, sta moram imati na granici da ne bi bilo problema ?
Post Reply