SPC i izjave njenih velikasa

Post Reply
luckypot
Posts: 2195
Joined: 04/09/2010 23:19

#126 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by luckypot »

bailaor wrote:
luckypot wrote:ma manite se rasprave, parafraziram "to je samo spc" - sta god da izjave ne moze vise ni da zacudi...deset puta je vaznije da su srbi razoruzani i u strahu od rata, s njima takvima spc moze samo davati provokativne izjave na koje su se svakako svi vec navikli, niko se i ne trza - ofirali su se gore nego dodo s referendumom :D
Mislis?
ne mislim nego znam...kad kažem razoružani mislim nemaju vojni potencijal bivse jna - potrosen, rasprodan, ili oduzet...to je sasvim dovoljno da se zaključi da su razoružani
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#127 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by zavrzlama »

"Drina nije granica, nego most"
15. novembar 2010. | 16:25 | Izvor: Tanjug
Patrijarh Irinej
Patrijarh Irinej
Banjaluka -- Patrijarh srpski Irinej izjavio je, banjalučkom "Fokusu", da reka Drina za Srbe nije granica nego most koji ih sastavlja na svetosavskom putu.

"Reka Drina za nas nije granica, nego most koji nas sastavlja. Iako smo to, u neku ruku i danas, daće Bog da u skoro vreme budemo zaista jedno", rekao je patrijarh Irinej.

Srpski patrijarh je naglasio da je, za sada, "dovoljno da smo jedno kao narod, kao Pravoslavna crkva i da smo na jednom, dakle istom, svetosavskom, odnosno Hristovom putu".

On je pozdravio srpski narod koji živi u Banjaluci, istakavši da se oni bore da sačuvaju veru i svoje ime. "Da sačuva srpsko ime. Iako to nimalo nije lako, oni to s uspehom čine".

Odajući priznanje svom prethodniku - patrijarhu Pavlu, na godišnjicu njegovog upokojenja, patrijarh Irinej je rekao da je on po mnogo čemu neponovljiv, ne samo kao patrijarh već od momenta kada je odlučio da bude monah.

Patrijarh Irinej je rekao da je patrijarh Pavle ostao veran izabranom životnom putu do upokojenja.

"Samo je išao napred, ne obazirući se nazad. Sve je to krunisalo jedan sveti život, jedan divan jevanđeoski primer u našem vremenu. Sve je to, uostalom, osetio i sam narod na njegovoj sahrani", rekao je patrijarh Irinej.

Prisećajući se načina na koji je patrijarh Pavle sahranjen pre godinu dana u Beogradu, patrijarh Irinej je rekao da je to bila "najveličanstvenija sahrana" koja se desila u srpskoj predstonici.

"To znači da je narod imao dovoljno sluha da čuje i da vidi sve ono što je patrijarh Pavle činio u svom životu", naglasio je srpski patrijarh Irinej.
zaboravio ovaj bradati fasista da mostovi na Drini samo sluze da prema BIH ulaze tenkovi,a prema srbiji srbi koji su se hvatali tih tenkova i lazne pomoci prekodrinske polubrace..
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#128 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by Bosnolog »

zavrzlama wrote:
"Drina nije granica, nego most"
15. novembar 2010. | 16:25 | Izvor: Tanjug
Patrijarh Irinej
Patrijarh Irinej
Banjaluka -- Patrijarh srpski Irinej izjavio je, banjalučkom "Fokusu", da reka Drina za Srbe nije granica nego most koji ih sastavlja na svetosavskom putu.

"Reka Drina za nas nije granica, nego most koji nas sastavlja. Iako smo to, u neku ruku i danas, daće Bog da u skoro vreme budemo zaista jedno", rekao je patrijarh Irinej.

Srpski patrijarh je naglasio da je, za sada, "dovoljno da smo jedno kao narod, kao Pravoslavna crkva i da smo na jednom, dakle istom, svetosavskom, odnosno Hristovom putu".

On je pozdravio srpski narod koji živi u Banjaluci, istakavši da se oni bore da sačuvaju veru i svoje ime. "Da sačuva srpsko ime. Iako to nimalo nije lako, oni to s uspehom čine".

Odajući priznanje svom prethodniku - patrijarhu Pavlu, na godišnjicu njegovog upokojenja, patrijarh Irinej je rekao da je on po mnogo čemu neponovljiv, ne samo kao patrijarh već od momenta kada je odlučio da bude monah.

Patrijarh Irinej je rekao da je patrijarh Pavle ostao veran izabranom životnom putu do upokojenja.

"Samo je išao napred, ne obazirući se nazad. Sve je to krunisalo jedan sveti život, jedan divan jevanđeoski primer u našem vremenu. Sve je to, uostalom, osetio i sam narod na njegovoj sahrani", rekao je patrijarh Irinej.

Prisećajući se načina na koji je patrijarh Pavle sahranjen pre godinu dana u Beogradu, patrijarh Irinej je rekao da je to bila "najveličanstvenija sahrana" koja se desila u srpskoj predstonici.

"To znači da je narod imao dovoljno sluha da čuje i da vidi sve ono što je patrijarh Pavle činio u svom životu", naglasio je srpski patrijarh Irinej.
zaboravio ovaj bradati fasista da mostovi na Drini samo sluze da prema BIH ulaze tenkovi,a prema srbiji srbi koji su se hvatali tih tenkova i lazne pomoci prekodrinske polubrace..
Trebace im ti mostovi jos par decenija mada sve manje juzno od Race,....na kraju ce ostati cuprija Mehmed Pase Sokolovica jer je zasticena UNESCOM- ostali su nebitni,.....Samo neka se bradata spodoba brine o tudoj avliji,.....Dobro je da nas podsjeti da znamo ko su i sto misle,....... ;-)
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#129 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by Država »

Čini mi se da neće biti dovoljno da izađemo na Drinu. Moramo izgleda doći do Bg pa da tamo neke ljude malo povučemo za uši.


:bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
poostar
Posts: 1217
Joined: 22/01/2008 13:15
Location: Picin Han

#130 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by poostar »

Iako smo to, u neku ruku i danas, daće Bog da u skoro vreme budemo zaista jedno", rekao je patrijarh Irinej.

Sta brabonja ovaj URINej?!

jel' misli na Beogradski pasaluk ?

:run:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55882
Joined: 15/12/2008 16:53

#131 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by ultima_palabra »

Iako smo to, u neku ruku i danas, daće Bog da u skoro vreme budemo zaista jedno", rekao je patrijarh Irinej.
Daće Bog, nego šta... kako su prije 20 godina bili razdvojeni sa Srbima iz Hrvatske i Kosova, pa su sad zajedno :-D
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#132 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by MA DAJ... »

nove izjave od zlocinacke organizacije SPC...

Miroslav Gavrilović,poznat pod umetničkim imenom „Irinej“, u religioznom transu zbog izbora Mileta Dodika za predsjednika, dao je intervju srboidnom magazinu „Fokus“

Pre svega, pozdravio bih svetitelja Banje Luke, vladiku Jefrema, velikog graditelja crkava i manastira. Ono što on čini zaista je za divljenje. Želim da pozdravim i srpski narod u Banjoj Luci, koji se bori da sačuva veru i da sačuva svoje ime. Da sačuva srpsko ime. Iako to nimalo nije lako, oni to s uspehom čine... Reka Drina za nas nije granica, nego most koji nas sastavlja. Iako smo to, u neku ruku i danas, daće Bog da u skoro vreme budemo zaista jedno. Naravno, i u formalnom smislu te reči... Za sada je dovoljno da smo jedno kao narod, kao Pravoslavna crkva i da smo na jednom, dakle istom, svetosavskom, odnosno Hristovom putu.


sta reci dalje,osim jedne...jedan zlocinac zalegao,a drugi se pojavio...
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#133 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by Bosnolog »

MA DAJ... wrote:nove izjave od zlocinacke organizacije SPC...

Miroslav Gavrilović,poznat pod umetničkim imenom „Irinej“, u religioznom transu zbog izbora Mileta Dodika za predsjednika, dao je intervju srboidnom magazinu „Fokus“

Pre svega, pozdravio bih svetitelja Banje Luke, vladiku Jefrema, velikog graditelja crkava i manastira. Ono što on čini zaista je za divljenje. Želim da pozdravim i srpski narod u Banjoj Luci, koji se bori da sačuva veru i da sačuva svoje ime. Da sačuva srpsko ime. Iako to nimalo nije lako, oni to s uspehom čine... Reka Drina za nas nije granica, nego most koji nas sastavlja. Iako smo to, u neku ruku i danas, daće Bog da u skoro vreme budemo zaista jedno. Naravno, i u formalnom smislu te reči... Za sada je dovoljno da smo jedno kao narod, kao Pravoslavna crkva i da smo na jednom, dakle istom, svetosavskom, odnosno Hristovom putu.


sta reci dalje,osim jedne...jedan zlocinac zalegao,a drugi se pojavio...

Ne treba nista govoriti kome nije jasno sta se sprema neka se zapita i zamisli sta mu je ciniti i sta treba uraditi da se odbrani i sacuva,u protivnom mu se moze desiti da ga trazitmo po masovnim grobnicama kao sto trazismo one naivne sto su se ibretili 1992 i vjerovali i dobociniteljstvo SPC i velikosrpskih zlocincko genocidnih sanjara kao i dobrocudnost svojih komsija koji ih odvedose iz kuca u pidzamam u konc logore i masovne grobnice,........

Zivot u BiH je bio i biti ce zauvijek konstantna borba za opstanak ili nestanak,......

Trebas shvatiti da je svaki kupljeni proizvod od vijekovnog neprijatelja ekonomsko jacanje istog to jest nesvijesna proizvodnja i punjenje municije u oruzje kojom ce te ubiti kada se najmanje nadas jer to planiraju,kao sto su to cinili svo vrijeme kroz poslednju dvostoljecnju historiju,.....
Bošnjačkim povratnicima poručili: Ustajte Turci! Bježite odavde!

Nasilnici su ciljano zastajali pred nekoliko povratničkih kuća s očitim planom da izazovu ozbiljne incidente uoči samog bajram-namaza.
18.11.2010. u 16:39
Zvornik

Bošnjake povratnike u naselje Skočić, u općini Zvornik, prvi dan velikog Kurban-bajrama probudila je snažna automobilska buka te prijetnje „Ustajte, Turci! Bježite odavde!“ i slično, saopćilo je Udruženje za održivi povratak Podrinja.

Nasilnici su ciljano zastajali pred nekoliko povratničkih kuća s očitim planom da izazovu ozbiljne incidente uoči samog bajram-namaza.http://www.ljiljan.ba/bs/vijesti/bo%C5% ... ite-odavde!

Vidis gdje i kome SIPA oduzima oruzje a zapitaj se ko kontrolise SIPU,.......
Velika akcija SIPA-e u mnogim gradovima BiH

Osobe koje su pod istragom osumnjičene su za organizirani kriminal u vezi s krivičnim djelima neovlašteni promet oružjem i vojnom opremom, kao i neovlašteni promet opojnim drogama.
18.11.2010. u 17:10
Tužilaštvo BiH

Po nalogu Tužilaštva BiH, odnosno tužioca iz Posebnog odjela za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju Tužilaštva BiH, vrši se velika akcija u mnogim gradovima Bosne i Hercegovine, među kojima i u Travniku, Bugojnu, Velikoj Kladuši, Cazinu, Mostaru, Širokom Brijegu i Ljubuškom.

U ovoj akciji pretreseno je 18 lokacija. Tokom akcije privedeno je više od 12 osoba od kojih je lišeno slobode pet osoba koje će sutra, u toku ranih jutarnjih sati, biti predate postupajućem tužiocu, koji će naknadno odlučiti za koliko osumnjičenih će zatražiti pritvor, saopćeno je iz Tužilaštva BiH
Dok ga u Kalinovniku ima viska i odbacenog u jame gdje je neko dojavio da se pokupi da se stekne utisak kako se nesto uzima i u Ausvicu,.... ;-)
U selu Ratka Mladića pronađena jazbina puna naoružanja!

Glasnogovornik SIPA-e Željka Kujundžija kaže da je oružje u unutrašnjosti jame bilo duži vremenski period.
18.11.2010. u 13:13
SIPA

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Bosne i Hercegovine pronašli su veću količinu oružja i eksploziva u jami na području općine Kalinovik, u selu Božanovići, rodnom mestu bivšeg komandanta Vojske RS i haškog bjegunca Ratka Mladića!

Ministar policije RS Stanislav Čađo za Kurir objašnjava o čemu je riječ.

- U pitanju je jama, to jest prirodno udubljenje, u kojem je nađeno odbačeno naoružanje. Takvo oružje može se naći obično u nekim vodotokovima, ali sada je bilo ovde. Prema našim informacijama, nije riječ o sakupljanju oružja, već samo o odbačenom naoružanju - tvrdi Čađo.
Kada se ovdje jos doda Tadiceva/Miloseviceva politika divljanje navijaca u Gacku te prijetnji sto je samo posljedica velikosrpske politike i vjerskoduhovnih crkvenjaka SPC cije velikosrpske ideje izgovara novo ustoliceni patrijahar,....Ovako je bilo u predvecerje rata 1992,razlika je sto sada nemaju ono sto su tada imali okruzene gradove i JNA stoga ce ostat da prave incidente do daljnjeg dok ne izazovu svoju vlastitu sudbinu,......
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#134 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by felipe kajetano »







:dance: :D
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#135 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by kiky »

da li se spc na kosovu raspada ...
:?
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#136 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by BiH-x »

Lud i ponosan wrote:Ja zaista ne znam ko ti dopusta da ovakve stvari pises.
I citava ova tema je, blago receno, odron!
Slazem se! Pljuvanje po IZ i reisu treba dozvoliti, pa cak i podrzati, ali po Irineju i SPC nikako!! Ipak je ovo graDZanski forum! :x :x :x :x :x
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#137 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by Bosnolog »

felipe kajetano wrote:





:dance: :D
:lol: :lol: :lol:

Ovaj antipusacki SPC duhovni proricatelj je samo jedan u nizu najavljitelja potopa svih osim svetog pravoslavlja,....hebo Tarabice sta su ovi najnoviji mitoloski sanjari i guslari Servije do TokiJa po zeljama svetog oca i najnovijeg proroka Tadeja/Tadije,....... :mrgreen:




Ali je zato Servija postala zemlja sa najeftinijom probajom bubrega u regiji i Svijetu,.......http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fo ... +evra.html
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#138 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by udrch »

Jel ovaj išta pogodio..ja nebulota Allahu dragi..
luckypot
Posts: 2195
Joined: 04/09/2010 23:19

#139 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by luckypot »

kiky wrote:da li se spc na kosovu raspada ...
:?
prati srpske trendove
luckypot
Posts: 2195
Joined: 04/09/2010 23:19

#140 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by luckypot »

ultima_palabra wrote:
Iako smo to, u neku ruku i danas, daće Bog da u skoro vreme budemo zaista jedno", rekao je patrijarh Irinej.
Daće Bog, nego šta... kako su prije 20 godina bili razdvojeni sa Srbima iz Hrvatske i Kosova, pa su sad zajedno :-D
naravno, ne može se protiv božje volje :D
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#141 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by Erzsebet »

Paralelni svjetovi
21. novembar 2010.
Autor: Mirza Softić

Prije nekoliko dana sam bio u Novom Pazaru. Nisam tamo otišao s nekom posebnom namjerom, nego sam presjeo vraćajući se s Kosova. Imao sam vremensku rupu od sat i po, pa odlučih da posjetim tu čaršiju, koja je u mom Sarajevu, nadaleko poznata. Ljudi me masovno zaustavljaju i pitaju odakle sam, a na pomen Sarajeva, oni ustaju, nazivaju me bratom i dive mi se. Povremeno me pitaju, a to mi se dešavalo i u Ulcinju, gdje veliki broj Pazaraca ljetuje, zašto mi njih ne volimo. Obično odgovorim da ih ja volim. Ne znam šta bih drugo rekao.

Htio sam kupiti farmerke, ali ne nađoh odgovarajuću prodavnicu, a i ne poznajem grad. U toku potražnje za dobrim jelom, naletjeh na mliječni restoran, gdje me je vrlo ljubazna, pokrivena djevojka, uslužila i obratila mi se sa «brate». Svih sat i po svi su mi se obraćali sa brate. A onda je pored mene sjeo konobar i pitao me jesam li novinar. Rekoh da jesam neka vrsta novinara, ali ne baš neko posebno poznat, a onda je uslijedilo pitanje šta mislim o podjeli na Zukorlićeve i Zilkićeve. Odgovorih iskreno, da nemam pojma šta se tu uopšte dešava, niti da sam imalo upućen. On mi je onda objasnio kako je zvanični Beograd bacio kost među Sandžaklije, samo da bi oni bili dalje od Bosne. «A Bosna im je u duši», tako reče moj novi poznanik, dade mi broj telefona i email, a onda doda «da nije dobro da jedan narod nema vođu» i da «dvojica vođa nisu svojstvena muslimanima». Rekoh, «slažem se sve što kažeš, naši ljudi bi morali biti organizovaniji», a onda, čim sam izašao iz kafane, bacim broj telefona i email u smeće i odem s mislima kako sam poražen. Poražen sam jer živim u zemlji gdje je vođa Vjerski Lider, gdje je Njegova starija od predsjednikove, gdje je On metafora svega dobrog i gdje se Njegov pomen piše velikim slovom. On, tačnije efendija Zukorlić, ovih dana traži autonomiju Sandžaka i time prijeti Miloradu Dodiku da će, ako se ovaj usudi praviti sranja, napraviti velike probleme «Dodikovoj matici», Srbiji. Pritom se slabo ili nikako pominje šta će se desiti sa crnogorskim dijelom Sandžaka, kojem pripada veliki broj opština. Zamislimo da će i on pripasti BiH, u Zukorlićevim mislima. Sjetih se i jedne izjave Irfana Ajanovića, 1990. godine u Rudom, kako će ovaj mali grad biti geometrijski centar Bosne i Hercegovine. Htio je valjda reći da će Bosna biti u granicama Kralja Tvrtka, ili možda još veća (???).

Putovanje se odužilo. Iza mene, gdje na sećiji zauzimaju pet mjesta, jedna pokrivena žena me pita smeta li mi ako ona i njen muž zapale. Rekoh da mi smeta i da će brzo pauza. Zatim me upita, «a zašto ti smeta, momčino?», na šta samo odvratih da mi ustvari ne smeta, nego im jednostavno ne dozvoljavam, da se u autobusima ne puši, tako je u cijelom svijetu. Put je trajao, a teta je bila odlučna da komunicira sa mnom i dalje.

Slijedi konverzacija:
- Momak, odakle si?
- Iz Sarajeva.
- Baš iz Sarajeva?
- Baš iz Sarajeva.
- Iz centra?
- Iz strogog centra.
- A koliko ima do Hadžića od autobuske stanice?
- Petnaestak kilometara, kažite prijateljima da odmah krenu po vas.
Na to se ubacuje muž:
- A jesi li čuo za ovog liječnika, što liječi ljude u Zetri?
- Kojeg liječnika???
- Pa ovog, Torabija?
- Jesam, ali on je prevarant, a ne liječnik, vjerujte mi.
- Kako prevarant?
- Pa tako, taj žene pipa, k'o fol prouči koju dovu na nekakvu vodicu koju učini svetom, tvrdi da liječi ljude preko slike, a još nigdje to ne može lagati osim kod nas. Ne vjerujte u to, molim vas, to vam je strašan grijeh.
Onda opet nastupa žena:
- A mi smo samo radi njega došli iz Pazara. Čuli smo da ima natprirodne moći. I vjeruj mi da može izliječiti ljude, probaj otići, posebno psihičke traume.
- Ja vam u to ne vjerujem, mada ako ste već došli samo zbog njega, otiđite i uvjerićete se i sami da to nije tačno. On možda autosugestijom može nekome pomoći, ali generalno nema šanse da ikoga izliječi od opasne bolesti.
- Jesi li ti musliman, momak?
- Pa naravno da jesam, vidite da i razgovaramo i o tome.
Opet će muž:
- Ma ja njoj i govorim da nema šanse da on koga izliječi, al' eto, sreća pa nama nije ništa. Ona misli da je njenog brata u Njemačkoj izliječio jer mu je krenuo posao.
- Vi ste iz Pazara, imate kontakte često sa Srbima. Zašto oni nemaju takve neke psihičke bolesti o kojima muslimani pričaju? Te bolesti su umišljene, vjerujte mi.

U to dođe moja stanica kod Vijećnice i moradoh izaći. Pozdravih se lijepo sa svojim najnovijim poznanicima i razgulih. Pomislih na nekolicinu prijatelja – doktora, koji takođe kod kuće imaju Torabijevu vodu. Svaki dan se nadimaju njome, misleći da će im biti bolje, a završili su medicinu, neki i specijalizirali. Moja dobra prijateljica mu je dala ime Tobe Jarabi.

Kasnije sam se dosjetio svog dvogodišnjeg NVO staža. Jedne prilike smo išli u Budimpeštu i jedan slabiji poznanik mi je kazao kako je veoma zahvalan što smo ga primili u našu organizaciju, jer je imao velike psihološke probleme. Kad sam ga pitao je li išao doktoru, odgovorio je da nije, nego da je bio kod nekoliko hodža i da su mu oni dosta pomogli. Pritom su mu naplatili svaki po 300 – 400 KM i nešto su proučili za njega, ali je otad mnogo «zdraviji». Trenutno se druži sa Sulejmanom Bugarijem, a Bugari je upravo pomogao jednom našem zajedničkom drugu da se vrati na pravi put i okani homoseksualizma. Ovaj se onda oženio i danas živi u sretnom braku, te očekuje dijete. Jednom sam ga odbacio autom do posla, i poslije šokantne ispovijesti, odskakutao je, onako, ne baš muškim hodom, najprije u džamiju, a zatim na posao.

Tokom Miloševićeve ere, u toku zabrane univerziteta na albanskom jeziku i albanskih škola, na Kosovu su na snazi bile dvije vrste obrazovanja. Jedna vrsta je bila legalna, a druga nelegalna, ali su ubrzo zamijenile mjesta. Kosovari širom dijaspore slali su novac kako bi nelegalno obrazovanje postalo legalno i obrnuto, i na kraju su uspjeli. Danas više srpskog jezika nema u školama, iako je to jedan od službenih jezika novonastale državice. Pravoslavni manastiri su ograđeni bodljikavom žicom, a čuvaju ih vojnici KFOR-a u kombinaciji sa kosovskom policijom. U jednom od takvih manastira, u gradu Peći, inaugurisan je i novi patrijarh, Irinej. Nikoga nije zanimalo što će to praktično uskoro biti i legalno druga država. Uostalom, «Kosovo je Srbija». Irinejov prethodnik, patrijarh Pavle, poznat je, između ostalog i po slici ispod. Neću komentarisati baš sve što bih imao, ali ću samo reći da su i Škorpioini imali blagoslov da urade ono što su uradili, a taj blagoslov im je dao vjerski službenik.

Image

Ovih dana je aktuelno izbacivanje iz rezidencije kardinala Vinka Puljića, tačnije njeno smanjivanje za ukradeni stan prijašnjeg vlasnika. Nekoliko tekstova sam dosad pročitao o tome, i u svakom je pisala jedna te ista stvar; da će Puljića iz stana istjerati bivši udbaš. Ako stvari posmatrate s udbaške strane, čovjekova porodica, koja je ostala iza njega, će samo useliti u ono što im pripada, kao što su uselili i svi drugi ljudi u Bosni i Hercegovini, pa čak i osuđeni ratni zločinci. Ko god je podnio zahtjev za povrat stana, taj stan je dobio, a iako je katolička crkva u međuvremenu svoju rezidenciju proširila na tuđi stan, danas tvrde kako će samo preko njih mrtvih porodica udbaša ući u «njihovu rezidenciju». Argument im je da je Smajović (bivši vlasnik stana i predak potražilaca stanarskog prava) radio protiv njih i zbog toga nikad neće dopustiti ulazak. Kardinal čak i kaže da će stati na prag i da neće fizički dopustiti da ga izbace. Možda se i spali, te time zaradi pakao. Naravno, niko ne spominje da je crkva stan, od tada živog čovjeka, ukrala i proširila svoje prostorije. Ja sam imao komšiju koji je pola rata bio u Cacinoj jedinici , a drugo pola na drugoj strani, nisam siguran tačno gdje. Jedne prilike nam je poslao pismo preko Crvenog krsta, u kojem se izvinjava za svoj postupak, ali ga opravdava, «jer su svi ženini iz Kalinovika ». Možda sam mu se trebao useliti u stan, jer je odmah pored mog, a nekad je to bila ista stambena jedinica, pa je zid koji nas dijeli vrlo tanak. Vjerovatno bih danas mogao koristiti argument kako je komšija «radio protiv mene».

U Hrvatskoj je donedavno na snazi bila zabrana rada nedjeljom. Iako je sasvim jasno da je crkva ovaj zakon insinuirala, on se pravdao pravima radnika. Nije bilo moguće zaštititi prava radnika na drugačije načine, kao npr. u Mađarskoj, gdje nedjeljom radi samo onaj ko želi, a želi mnogo ljudi, jer su dnevnice veće. Pravima radnika je pravdan i zakon o zabrani pušenja u kafićima i restoranima, ali su ga ukinuli čim je ljeto završilo. Ljetos sam sjedio s jednim sveštenikom na Pelješcu i on mi je otvoreno rekao kako crkva odobrava masu zakona, ili se protivi njima. Često se njima dolazi na kontrolu, a sveštenik u povjerenju kaže kako zapravo i ne zna razliku između crkve i UDB-e. Tako je i kod nas, u bosanskohercegovačkim džamijskim krugovima. Petkom, na skoro svakoj džumi u BiH, kruži ista tema za razgovor, koja je proslijeđena iz CK (crkveni, pardon, džamijski krugovi). Pored priče o ljepoti vjere, tu se povremeno ubaci i pokoja politička. Komunisti se barem dvaput mjesečno ocrne, i kaže se «kako nismo mogli klanjati u ta mrska doba mraka», i time pogaze svi vjerski principi, jer se hladno laže u oči hiljade vjernika. Prvi to radi reis Cerić, pa onda i ostali njegovi poslušnici. Danas postaje sve više uvriježeno mišljenje da se zaista «ni kod kuće nije moglo klanjati» u doba socijalizma, kako jedne prilike reis Cerić izjavi i ne proguta čak ni knedlu. A da ima i zamjenika koji mu dolikuje, dokazao je efendija Spahić, koji je prije izbornog kongresa SDA dvije džume zaredom ubjeđivao narod da je Bakir Izetbegović bolji izbor za čelnika stranke od Sulejmana Tihića.

Sjećam se trakavice oko reforme policije u Bosni i Hercegovini. Tada je portal Sarajevo-X, jednog Prvog aprila objavio kako su u jablaničkom restoranu «Kod Gojka» naši političari dogovorili reformu policije i do kasno u noć slavili dogovoreno. Pritom su, onako usput, dogovorili i još neke druge stvari, jer su već imali inspiraciju i dobru volju. Naravno, prava istina je daleko od toga. Reforma policije je dogovorena, ni više, ni manje, nego – u manastiru. Čekalo se da tadašnji čelnici srpske pravoslavne crkve aminuju dogovor. I kad se taj amin dobio, reforma je k'o fol provedena, iako se ne osjeti apsolutno nikakva razlika. Auto će vam ukrasti, bilo da se radi o policiji Federacije ili one iz RS-a. Htjedoh reći, u većini slučajeva, ukrašće ga upravo policija.

Paralelni svjetovi vladaju našim prostorima. Više se vjeruje u dogme, nego u konkretan rad, red i zakon. Ne poštuje se pravna regulativa (kako reče kardinal Vinko Puljić, «poštujem zakon, ali neću izaći iz stana»), nego se kao vjerodostojne uzimaju čaršijske priče i džamijska uvjerenja. Ono što kažu hodža, sveštenik i pop, to je zakon, jer ko posumnja u to, nije dobar vjernik. Sve ono što nam se čini da se oko nas dešava, ustvari nije potpuno istinito. Pored onoga što jedan obrazovan i samosvjestan čovjek doživi, dešava se i masa dogmatsko – religijsko – kriminalnih situacija, koje nemaju veze s realnošću. Realnost je nešto što je ostavljeno malom broju ljudi, jer svi ostali su ili poklonici lika i djela iscjelitelja Torabija, ili nekog drugog ublehaša, pa zvao se on reis Cerić, ili pak Vinko Puljić. Vjere tu ustvari, uopšte nema, nego su je potpuno istjerali iz svojih institucija, a na dobrom su putu da je istjeraju i iz ljudi. Što se više bore za vjeru, to je vjera sve slabija, a tri institucije u kojima bi trebalo biti najviše morala, ustvari su najprljavije. K tome bih još dodao i bolnice, gdje bi takođe trebalo biti najviše ljudskosti, humanosti i razumijevanja za druge ljude, a ustvari ima najviše mita, korupcije i lopovluka, što opet proizilazi iz vjerskih zajednica koje podržavaju iste političke struje koje vladaju u zdravstvenim ustanovama.

Paralelni svjetovi su svuda oko nas. Na Kosovu su takvi svjetovi bili nelegalni, ali su baš zato i opstali, kao što je opstala religija u Albaniji, iako je Enver Hodža porušio sve džamije i crkve. Kod nas zdrav razum neće opstati, baš zato što je legalan, nego će se i dalje vjerovati u dogme. I dalje će biti prisutno mišljenje, kako čuh jedne prilike na radiju, da «u ona strašna vremena katolička teologija nije mogla raditi kako treba», a onda ista ta osoba hladno izjavi da je nova zgrada napravljena 1979. godine, upravo u «zlatno doba mraka». Vladaće i mišljenje da su komunisti porušili sve džamije, iako su svi zaboravili da ih je stotinjak u Sarajevu bilo i kad nije bilo potrebe za tim.

Paralelni svjetovi vladaju našim životima, i zovu sami sebe religijskim zajednicama. Haram im bila svaka para iz priloga ovih naših ljudi.

E-Balkan
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#142 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by MA DAJ... »

pukovnik amfilohije,glasnogovornik spc iz CG je izjavio i ovo...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mitropolit Amfilohije je služio moleban u Podgorici u čast dolaska Nove godine po Julijanskom kalendaru.

Prema njegovim rečima, ukoliko Crna Gora želi da ide ka Evropi, ona to „mora činiti na ćiriličnom pismu“.

"Neki kažu da promenimo svoj jezik i uvedemo neki novi, nepostojeći, kojim niko nikada nije govorio u Crnoj Gori. Možemo to i da uradimo, ali se time ne obnavlja duša Crne Gore, njeno pamćenje i njena pamet", rekao je Amfilohije pred više hiljada ljudi koji su ispred Crkve Svetog Đorđa čekali Novu godinu.

On je rekao da se u Evropu „ne ide kao prosjak, da se ogoliš, skineš, kao pripadnik Zulu plemena".

Mitropolit SPC je rekao da njegova kletva uoči Božića, upućena svakome ko želi da sruši limenu crkvu na Rumiji, i njegovo poređenje predsednika Demokratskog saveza u Crnoj Gori Mehmeta Bardhija sa "Turcima koji su srušili časni krst" - nisu jezik mržnje, "nego jezik ljubavi i najdublje brige".

Doček Nove godine po Julijanskom kalendaru organizovala je Crkvena opština Podgorica, a prisutne su zabavljali Jelena Tomašević, trubači iz Guče i drugi.
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#143 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by BiH-x »

Ako strada crkva, stradaće i džamija

Do nas dopiru ozbiljne prijetnje iz Bara da, ukoliko dođe do rušenja crkve, to može izazvati rušenje neke od džamija, da ne kažemo krvoproliće na vjerskoj osnovi - naveo je srpski vladika Amfilohije (Radović) u pismu koje je juče donio na sastanak sa predsjednikom Vlade

PODGORICA – Više državno tužilaštvo u Podgorici pokrenuće postupak protiv poglavara Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Amfilohija (Radovića) zbog govora mržnje tokom božićnih praznika i na proslavi pravoslavne nove godine u Podgorici.

Najviši velikodostojnik Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori juče je otišao korak dalje, pa je u razgovoru sa predsjednikom Vlade Igorom Lukšićem zaprijetio „krvoprolićem na vjerskoj osnovi“ i „rušenjem neke od džamija“ ukoliko država bude uklonila nelegalni objekat koji je Srpska pravoslavna crkva postavila u ljeto 2005. uz pomoć helikoptera vojske tadašnje zajednice Srbije i Crne Gore na vrhu Rumije.

Za profesora međunarodnog prava Blagotu Mitrića, Amfilohijeva izjava je čisti blef koji mu, zasad, prolazi i kod naroda i u Tužilaštvu.

Istoričar dr Šerbo Rastoder za Pobjedu kaže da nelegalni objekat ne može da ukloni niko osim države, dok poslanik Suljo Mustafić poručuje da Amfilohijeve izjave neće poremetiti viševjekovni međuvjerski sklad u Baru.

PODGORICA – Najviši velikodostojnik Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori mitropolit Amfilohije (Radović) zaprijetio je juče tokom sastanka sa predsjednikom Vlade Igorom Lukšićem „krvoprolićem na vjerskoj osnovi“ i „rušenjem neke od džamija“ ukoliko država bude uklonila nelegalni objekat koji je Srpska pravoslavna crkva postavila u ljeto 2005. uz pomoć helikoptera vojske tadašnje zajednice Srbije i Crne Gore na vrh Rumije.

- Do nas dopiru ozbiljne prijetnje iz Bara da, ukoliko dođe do rušenja crkve, to može izazvati rušenje neke od džamija, da ne kažemo krvoproliće na vjerskoj osnovi - naveo je srpski vladika Amfilohije (Radović) u pismu koje je juče donio na sastanak sa predsjednikom Vlade.

Srpski mitropolit u Crnoj Gori je na tom sastanku upoznao premijera sa sadržajem pisma koje je kasnije uveče objavljeno na internet sajtu Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve.

Vlada Crne Gore do sada nije reagovala na ove navode srpskog vladike.

U saopštenju Vlade nakon sastanka sa crkvenim velikodostojnicima navedeno je da je premijer najavio uspostavljanje posebnog sektora u Vladi koji bi se bavio vjerskim pitanjima.

- U novoj organizaciji Vlade, u jednom od ministarstava, biće uspostavljen sektor koji će biti zadužen sa komunikaciju sa vjerskim zajednicama – navedeno je u saopštenju.

- Cijenio sam za potrebno da sa vjerskim zajednicama otvorim dijalog o budućoj evropskoj agendi Crne Gore, kao i vašoj uključenosti u ispunjavanje obaveza na putu ka EU. Zajednički možemo da doprinesemo promovisanju savremenih vrijednosti koje će Crnu Goru učiniti modernom evropskom državom, istovremeno posvećenu onim univerzalnim i tradicionalnim vrijednostima koje čine potporu svakog društva i pojedinca, porodici i vjeri. Vjerujem da ćemo na taj način doprinijeti jačanju međusobne saradnje i brzom rješavanju svih otvorenih pitanja između Vlade i vjerskih zajednica – poručio je premijer Lukšić sagovornicima - srpskom mitropolitu u Crnoj Gori Amfilohiju Radoviću, reisu Islamske zajednice Rifatu Fejziću i predstavnicima Rimokatoličke crkve nadbiskupu barskom Zefu Gašiju i biskupu kotorskom Iliji Janjiću, sa kojima je juče razgovarao na odvojenim sastancima.

Restitucija

Iz Vlade je saopšteno da je premijer sagovornike upoznao sa statusom Zakona o povraćaju imovine vjerskim zajednicama. Lukšić je pozvao na ujedinjenje oko najvažnijih pitanja u državi, podsjećajući da je Ustavom i zakonom svima garantovano pravo na slobodu vjerovanja, odnosno javno i privatno ispovijedanje vjere.

Poglavari vjerskih zajednica istakli su svoju podršku na putu evropskih integracija i ispunjavanja preporuka EK, očekujući da će ispunjavanje obaveza države prema vjerskim zajednicama u dijelu svojinskih odnosa biti dodatni doprinos jačanju vladavine prava u Crnoj Gori – navodi se u saopštenju.

Vjerski poglavari su istakli zadovoljstvo zbog poziva i učešća na sastancima. Srpski mitropolit Amfilohije (Radović) je ovakav način komunikacije nazvao solomonskim.

Na sastanku sa reisom Islamske zajednice razgovarano je o mogućnostima uvođenja medrese u crnogorski obrazovni sistem. U razgovorima sa nadbiskupom barskim i biskupom kotorskim razgovarano je o najaktuelnijim projektima ove zajednice, u kojima država može da pomogne, kao i o mogućnostima uključivanja i podrške Vatikana Crnoj Gori.

SPC: Nema premještanja

- Nema priče o izmještanju crkve sa Rumije. Rumija je samo dobila ono što joj je vjekovima pripadalo. Umjesto da se u Ginisovu knjigu upiše od Crne Gore način na koji je postavljen taj moderni hram, stvorila se takva mržnja protiv te crkvice Sv. Trojice da je prosto neshvatljivo otkud i zašto. Nema gdje taj hram da se premješta – odgovorio je juče na pitanje novinara Pobjede mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, nakon konsultacija sa premijerom

Lukšićem.

On je rekao da nije nikog prokleo, da bi se potom ispravio i izjavio „samo nekoga“, dodajući kako ne vjeruje da će se naći „bezumnik koji će doći da oskrnavi svetinju i sruši hram u 21. vijeku“.

Uvođenje u tihi vjerski rat?

Mitropolit SPC je zamjerio premijeru Lukšiću što je na konsultacije pozvao i mitropolita CPC Mihaila, naglašavajući da podrška medija i državnih organa CPC jedino ima cilj da ugrozi SPC.

To, kako je kazao, ne dovodi dobro nikome, već se tom podrškom uvodi tihi vjerski rat u Crnu Goru, koji može da ima katastrofalne posljedice
barbar
Posts: 264
Joined: 15/01/2011 15:12

#144 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by barbar »

Lud i ponosan wrote:
poostar wrote:
Iako smo to, u neku ruku i danas, daće Bog da u skoro vreme budemo zaista jedno", rekao je patrijarh Irinej.

Sta brabonja ovaj URINej?!
Ja zaista ne znam ko ti dopusta da ovakve stvari pises.
I citava ova tema je, blago receno, odron!
Strašno,valjda će neko reagovati
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#145 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by BiH-x »

barbar wrote:Strašno,valjda će neko reagovati
Ne reagiraju kada Cerica zovu Seric, pa ne vidim zasto bi reagovali na Urinej
barbar
Posts: 264
Joined: 15/01/2011 15:12

#146 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by barbar »

BiH-x wrote:
barbar wrote:Strašno,valjda će neko reagovati
Ne reagiraju kada Cerica zovu Seric, pa ne vidim zasto bi reagovali na Urinej
Trebaju reagovati i na jedno i na drugo.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55882
Joined: 15/12/2008 16:53

#147 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by ultima_palabra »

Pukovnik Risto ponovo u centru pažnje, a? :lol: Šta će, odavno nije niko važan umro pa da upadne na sahranu da održi govor... Iskreno, treba ovakvih kao što je Risto, da nas uvijek podsjeća šta je to SPC :roll:
poostar
Posts: 1217
Joined: 22/01/2008 13:15
Location: Picin Han

#148 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by poostar »

barbar wrote:
Lud i ponosan wrote: Ja zaista ne znam ko ti dopusta da ovakve stvari pises.
I citava ova tema je, blago receno, odron!
Strašno,valjda će neko reagovati

A sta je strasno ? to sto ova bradata spodoba poziva na ujedinenje svih srpskih zemalja ?

ili je ovo strasnije :
Oni su postali manjina u vlastitoj zemlji. A s druge strane, mi znamo šta je otprilike filozofija i psihologija islama. Oni kada su u manjem broju umiju da se ponašaju i da budu korektni. Kada postanu ravni po broju, onda oni već dižu glavu, a kada postanu nadmoćni i superiorni, čine pritisak ili da se isele ili da se priđe njima. To je filozofija islama.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#149 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by Bosnolog »

Dvonogi duhovni SPC fasista Radovic cije je drustvo Kacavend i ostalih keloro duhovnih fasista kojima je novoizabrani Patrijarh SPC Irinej poglavica i jednak po ideologiji koji je vec pokazao svoju otrovnu dusu,....


User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#150 Re: SPC i izjave njenih velikasa

Post by Bosnolog »

Vrijeme je da se skloni ovaj duhovni fasisticki Tuberan iz javnosti prije nego neko nevin strada kao posljedica njegovog duhovnog i govornog zla http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?da ... &id=199191
AMFILOHIJE: ODMORIO BIH SE U ZATVORU

Četvrtak, 20. Januar, 2011.| Autor:

Image
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije Radović poručio da neće biti ni prvi ni poslednji kome se u Crnoj Gori sudi na pravdi Boga

BEOGRAD - Ako me pošalju u Spuž, taman ću lepo da se odmorim!
Ovim rečima je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije prokomentarisao najavu tužilaštva u Crnoj Gori da će protiv njega pokrenuti prekršajni postupak zbog govora mržnje, koji ne isključuje krivično gonjenje.

- Nisam ni prvi ni poslednji koga u Crnoj Gori sude na pravdi Boga. Uostalom, treba malo da se i odmorim, i ako me u Spuž pošalju, taman lepo da se odmorim malo - kazao je Amfilohije uz smeh.

Mitropolit je dodao da u njegovim izjavama „nikad nije bilo govora mržnje“ i da će se odazvati sudskom pozivu ukoliko Više tužilaštvo u Podgorici pokrene najavljeni prekršajni postupak protiv njega.

- Ako je ponekad moja reč oštrija, ona ne znači da nije govor ljubavi, nego je samo drugačiji način da se probudi savest u ljudima i da ih obasja ljubav i milost Božja. A ako izgovorim neku težu reč, onda za nju nisam kriv ja, nego je kriv sveti Petar Cetinjski, čiji sam ja smerni i mali učenik - poručio je Amfilohije.

Amfilohije je na Badnji dan prokleo one koji se budu usudili da uklone metalnu crkvu s Rumije rečima: „Ko srušio taj hram, Bog ga srušio i njega, i njegovo potomstvo, i Časni krst mu sudio.“
http://www.kurir-info.rs/vesti/amfilohi ... -70548.php
Post Reply