Solarna energija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#76 Re: Solarna energija

Post by nino90 »

najvise sto mozes, ako imas kucu
da postavis solarne panele na krov i koliko toliko energije iz njih da uzimas, kad nema dovoljno iz ees i to je to.
Koliko mozes od sunceve energije prikupiti ovisi od kvalitete panela i od polozaja kuce, zracenja sunca tokom godine na tom mjestu itd.
Cuo sam od nekih da su za 20-30k Km investicije to uradili. Takodjer ima firmi koje dodju na lokaciju mjere ja neka izvrse prikupe podatke pa ti mogu odprilike reci koliko godisnje mozes energije prikupiti. Pogledaj to na netu.
RadnickaRuka
Posts: 22
Joined: 21/03/2013 15:17

#77 Re: Solarna energija

Post by RadnickaRuka »

Hvala na pomoci, ali to sve otprilike vec sve znam. Pitao sam ima li neko sa iskustvom u vezi solarnih elektrana, ako ima zamolio bih ga neka mi se javi.
User avatar
sleepercode
Posts: 11
Joined: 14/12/2012 09:32
Location: Sarajevo

#78 Re: Solarna energija

Post by sleepercode »

http://www.elektro-test.ba

Elektro-test d.o.o


Prodaja solarnih panela i elektro opreme , vrijedi pogledati!
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#79 Re: Solarna energija

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

greenergy wrote:
slucajni prolaznik wrote:
sportsman wrote:Pošto vidim da ovdje ima nekolicina poznavalaca na temu solarna energija, zamolio bih bilo koga od vas da mi objasni sljedeće:

U principu me zanima na koji način država BiH ili Federacija učestvuje u potpori/poticaju - subvenciji pri instalaciji solarnih postrojenja, odnosno, kako izgleda programska šema pri financijskoj potpori države za tu vrstu proizvodnje električne energije.

Također me interesuje pravna i zakonska procedura za izdavanje dozvole za instalaciju trafostanice (elektrane) i ostalih proizvodnih postrojenja koji služe za proizvodnju solarne energije.

Naime, u kontaktu sam s jednom britansko-njemačkom kompanijom koja je pronašla pogodno tlo u BiH (Hercegovini) za proizvodnju ove obnovljive energije pa se žele informirati o istom.

Svaki savjet, informacija, uputa ili bilo kakva pomoć je dobro došla.

I ti bi kroz forum, guzovace, da dobijes informacije koje ces kasnije prodati Britancima i Nijemcima :shock:

E golemo :lol: :lol: :lol:

Eto i ovo pisanje pokazuje kakva smo to zemlja :shock: :shock: :shock: I ti bi kroz forum, guzovace, da dobijes informacije koje ces kasnije prodati Britancima i Nijemcima

jedan od razloga zašto nema stranih investicija, jer je postalo normalno ono što je na zapadu nenormalno, zar treba da plati za "informaciju" pa ne traži državnu tajnu ???? nego se interesira o mogućnostima investiranja, i razmjenjuje mišljenje na forumu, pa zato i forumi služe, ili bi po tebi i to trebalo naplačivati :x :x :x
Valjda bi trebao znati , ako već radiš sa strancima kao što tvrdiš, da se na Zapadu svaka informacija plača, pogotovo ova u vezi mogućih poslova. Evo konkretnog prijedloga, ja ti mogu skupiti sve tražene informacije, ti ćeš definisati tačno šta te interesuje i koliko duboko i široko treba ići, a ja ti to sve prikupim u pisanom i/ili digitalnom obliku. Za cijenu se naravno dogovorimo, kontaktiraj me na PP.

Pozdrav.
AmorJuve
Posts: 48
Joined: 04/12/2013 01:13

#80 Re: Solarna energija

Post by AmorJuve »

Ima li ko iskustva sa postavljanjem panela na vlastitu kucu/domacinstvo... Svi nude neke projekte vrijednosti 2000 3000 KM i u ljetnim danima tvrde da je moguca barem polovicna usteda el.energije sto je isplativo kroz par godina. Da li ko od vas ima iskustva? Hvala
SIRRALEX
Posts: 5
Joined: 18/04/2013 14:17

#81 Re: Solarna energija

Post by SIRRALEX »

Ukoliko neko ima informaciju molio bih da me malo prosvijetli.
Koliko bi koštao kompletan sistem prikupljanja solarne energije koja bi se koristila za kućne potrebe, grijanje , zagrijavanje vode u bazenu ( 25 m2) tokom ljetnog perioda i to bi bilo to otprilike? Koja bi ukupna cijena bila i da li je to uopšte moguće?

Hvala na odgovoru...
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#82 Re: Solarna energija

Post by Ridjobrki »

SIRRALEX wrote:Ukoliko neko ima informaciju molio bih da me malo prosvijetli.
Koliko bi koštao kompletan sistem prikupljanja solarne energije koja bi se koristila za kućne potrebe, grijanje , zagrijavanje vode u bazenu ( 25 m2) tokom ljetnog perioda i to bi bilo to otprilike? Koja bi ukupna cijena bila i da li je to uopšte moguće?

Hvala na odgovoru...
Mislim da bi se mogao uklopiti u 20,000 KM a ako želiš mogu ti proslijediti kontakt svog prijatelja koji u Tuzli projektuje i ugrađuje solarne sisteme.
SIRRALEX
Posts: 5
Joined: 18/04/2013 14:17

#83 Re: Solarna energija

Post by SIRRALEX »

Ako može kontakt.

Hvala puno,
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#84 Re: Solarna energija

Post by jao_situacije »

ne ide to tako, nije to samo da ti montiraš panele i gotovo
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#85 Re: Solarna energija

Post by Hadzi Lojo »

Ja grijem vodu bazena na tako jednostavan nacin. Na krov sam ucvrstio armaturnu mrezu i preko nje zakacio okiten cijev u obliku spirale, koju sam skopcao na pumpu kojom voda cirkulise bazenska voda, milina jedna. Probajte necete se pokajati barem ljeti ne morate zagrijavati bojler. Ima tu jos boljih patenata ali su potrebni skuplji materijali kao savitljiva ogledala i inox cijevi, tu voda naprosto kljuca pa je potreban izmjenjivac toplote.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#86 Re: Solarna energija

Post by jao_situacije »

Obrezani Ajvar wrote:
jao_situacije wrote:ne ide to tako, nije to samo da ti montiraš panele i gotovo
znam to pa me interesuje koliko bi koštalo da kuća bude neovisna od elektrodistribucije ili mini vjetroelektrana znam da ovaj iz hrvatske nudi program oni dođu sve instaliraju prikopčaju i ti radiš za njih tj oni prodaju struju preko tebe dok ne izrefaš uloženo nakon toga se dogovoriš da im iznajmljuješ za mjesečni iznos sada lupam 1000-1500km, šta se neće sjetit.
evo ovako da ti u kratkim crtama objasnim pogledaj koliki ti je račun za struju tj. koliko kwh potrošiš
efikasnost panela ti se kreće od 12% pa do preko 30% insolacije po metru kvadratnom to je tzv. peak, tj. max koliko električne energije možeš proizvoditi sa tim panelom
količina insolacije zavisi gdje živiš, pored toga moraš uzeti u obzir i broj sunčanih dana
dakle na taj način možeš izračunati koliko struje možeš proizvesti po metru kvadratnom panela ali to je peak tj. teoretski max proizvodnje to ćeš vrlo rijetko imati, osim toga moraš gledati ugao pod kojim postavljaš panel i orijentaciju itd, itd
skoro je nemoguće u bih imati potpuno nezavisnu proizvodnju struje od elektroprivrede

a ne znam ni kako misliš navečer imati struju

što se tiče vjetroelektrane one se moraju redovno održavati jer su pokretni dijelovi bez brzine vjetra od 15 m/s nema smisla praviti mini vjetroelektranu

hrvatsku ne možeš uzeti za primjer jer su oni u eu, kod njih na tržištu imaš veliki broj kompanija koje otkupljuju struju a i te kuće na kojima su montirani paneli nisu nezavisni od elektroprivrede nego imaju smanjene račune, oni su i dalje u mreži

na balkanu je to praktično nemoguće uraditi
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#87 Re: Solarna energija

Post by jao_situacije »

Obrezani Ajvar wrote:
jao_situacije wrote:
a ne znam ni kako misliš navečer imati struju


valjda imaju neke baterije koje akumuliraju energiju da možeš trošit naveče?usput hercegovina je u pitanju svaki dan je sunčan dan :D
ako ti imaš par stotina hiljada viška može se to napraviti došli bi i stranci za te pare da naprave
ali ne razumijem ti računicu
koliki ti je to račun za struju pa ti se isplati razmišljati na ovakav način :?
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#88 Re: Solarna energija

Post by jao_situacije »

Obrezani Ajvar wrote:
jao_situacije wrote:
ako ti imaš par stotina hiljada viška može se to napraviti došli bi i stranci za te pare da naprave
ali ne razumijem ti računicu
koliki ti je to račun za struju pa ti se isplati razmišljati na ovakav način :?
ja ne kontam o kakvim stotinama hiljada pišeš?

Uložite novac u solarnu elektranu bez kompliciranog državnog postupka i smanjite Vaš račun za struju. Povrat investicije osiguran u 5 do 7 godina bez HROTE ugovora.

S I P solarne elektrane vraćaju uloženi novac bez obzira na poticaje.

KOMPLETNA IZGRADNJA GOTOVA ZA 1 DAN

Primjer izračuna povrata investicije, za kućanstvo koje troši 700-800 kn mjesečno na trošak elektrićne energije. Solarna elektrana snage 4 kWp smanjuje mjesečni trošak na 200 kn. Ostvarena ušteda na godišnjoj razini 6.000 do 7.200 kn.

mene ovo interesuje

http://www.strujaizprirode.com/cjenik/s ... _kucanstvo

Pretvaranje energije: Električna energija (struja) koju proizvode solarni paneli koristi se direktno na Vašem objektu ili pohranjuje u baterijski sustav za kasniju upotrebu. Da bi mogli koristiti energiju proizvedenu iz solarnih panela ona prolazi kroz uređaj (pretvarač) u blizini vašeg električnog brojila ili na odgovarajućem mjestu.
jel ti razumiješ šta ja tebi govorim hrvatska i fbih nemaju nikakve veze
ne možeš gledati šta je u hrvatskoj
ko će ti otkupiti struju u fbih i po kojoj cijeni, koja firma će ti financirati izgradnju solarne energije ko će ti srediti dozvole i projektnu dokumentaciju ?
ovo kod nas ne postoji, kvote za otkup solarne energije su popunjene za idućih 5 godina ja mislim
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#89 Re: Solarna energija

Post by jao_situacije »

Obrezani Ajvar wrote: ja tebi pišem da se ovo već nudi po hercegovini od posušja do mostara imaju ljudi veze sve gotovo za dan samo ih zovneš, nije me briga za ostalo, kad su naši ovce nek se jebu,
pa eto napravi ako nude, ali kvote za otkup su popunjene i za iduće godine
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#90 Re: Solarna energija

Post by jao_situacije »

Obrezani Ajvar wrote:
jao_situacije wrote:
Obrezani Ajvar wrote: ja tebi pišem da se ovo već nudi po hercegovini od posušja do mostara imaju ljudi veze sve gotovo za dan samo ih zovneš, nije me briga za ostalo, kad su naši ovce nek se jebu,
pa eto napravi ako nude, ali kvote za otkup su popunjene i za iduće godine
čovjek me uvjerava da je sve legalno i da nemam šta brinut može i na kredit 3-5 godina, sve izađe 10 000 kuna što je nekih 2700km.
nemam pojma, kvote su i u hrvatskoj popunjene
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#91 Re: Solarna energija

Post by Bobi »

Odgovorno tvrdim da bez drzavnog podsticaja nema povrata investicije u roku od 5-7 godina koliko tvrde na ovom sajtu :D. Ova ponuda mi lici kao za one losione za rast kose kod celavih ljudi :lol: . Imaš google i proguglaj, ima strucnih opisa ihahaaa ... :D.


L.p.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#92 Re: Solarna energija

Post by KENJAC »

Drugovi ! Ne znam kako je kod nas u BiH ali u Italiji je ovakva situacija : Cijena je po kilowatu, dakle skoro tri hiljade eura po kw. Da bi neka normalnija kuca funkcionisala trebalo bi instalisat najmanje tri kw. Dakle 9 hiljada. Imas povrat kroz drzavni podsticaj 55 posto ali u roku od 10 godina. Dakle oko 4500 eura ti vrate u deset godina sto ce reci 450 godisnje. Svu instalisanu energiju saljes u mrezu ! Dakle , recimo ti posaljes mjesecno 100 kw. Potrosis 50 , oni ti to oduzmu a ostalih pedeset plate po 75 postotnoj maloprodajnoj cijeni ! Racunica jasna ? To sve ako imas mogucnost da se uvezes na mrezu. Ako tu mogucnost nemas , ako si u nekoj pripizdini gdje struja nije prosla onda je sve drugacije. Niko ti ne odkupljuje a ti moras imat sistem akomulacije energije sto je zajebancija u picku materinu i to povecava cijenju ugradnje za milion posto !
Post Reply