Solarna energija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#51 Re: Solarna energija

Post by Toto »

omica wrote:@toto
vrlo je jednostavno, politika se umjesa svugdje gdje se vrte veliki novci, a u ovoj oblasti ce se vrtiti cifre od kojih glava boli, sve pod izgovorom ocuvanja zivotne sredine.
neki od ovih sto si pobrojao su se vec poceli paliti na solarni pogon, covjek skonto bitnost ocuvanja zivotne okoline. :P

Proizvodnjom EE iz solara sam se poceo baviti jos prije 5 godina, cisto iz znatizelje. Ni u primislima mi nije bilo da bi me netko trebao za to nagradjivati, vec mi je bio gust saznanje da proizvodim nesto sto je predmet monopola u ovoj drzavi. Jos veci gust je natjerati brojilo da se vrti u nazad, pa ljeti moras paziti da ne predjes u protekli mjesec sa stanjem. :lol:
Danas bi mnogi proizvodili EE na ovaj nacin, za to traze 4x vecu otkupnu cijenu po 1kWh od one maloprodajne i cijelo vrijeme tvrde kako ce biti na granici rentabilnosti, a sve to bi trebali platiti gradjani iz svog dzepa. Pa takav sistem finansijski ne moze izmoci ni Njemacka, a da dodatno ne opterecuje budzete gradjana. Primjer Ceske je najbolji. Tamo se zbog vrlo visokih poticaja (0,66 eura po 1kWh) u samo cetiri godine snaga modula uvecela za oko 2500 puta, te vlada nije mogla izdrzati tolika davanja za poticaje pa ne samo da su oni ukinuti vec je uvedena i posebna poreska stopa na PV sisteme srazmjerno snazi. Slicna sudbina bi mogla zadesiti i nas, samo sto ce nama biti dovoljne 2 godine.
velika lova se vrti i oko cevapa i McDhamburgera pa to nejma nikakve veze sa javnoscu... javnost u principu nema interse za zakonodavstvo iz lahke hamburger industrije osim da hamburger kosta 2 KM i da u restoranu ima cista i ureda hala sa obiljem tariguza i boca kokakole sa vodom za plaknut se..

ovaj tvoj marifetluk: :D da se brojilo okrene naopako i EP ucera u minus je ono sto moze da interesuje javnost a to je najmanje pravna i zakonodavna rabota .. dovoljno je da nije zabranjeno drzat solarne panele na krovu i sve ostalo je cista tehno-ekonomika i nista vise
_Dame_
Posts: 130
Joined: 05/08/2007 14:43
Location: Sarajevo

#52 Re: Solarna energija

Post by _Dame_ »

Toto wrote:
omica wrote:@toto
vrlo je jednostavno, politika se umjesa svugdje gdje se vrte veliki novci, a u ovoj oblasti ce se vrtiti cifre od kojih glava boli, sve pod izgovorom ocuvanja zivotne sredine.
neki od ovih sto si pobrojao su se vec poceli paliti na solarni pogon, covjek skonto bitnost ocuvanja zivotne okoline. :P

Proizvodnjom EE iz solara sam se poceo baviti jos prije 5 godina, cisto iz znatizelje. Ni u primislima mi nije bilo da bi me netko trebao za to nagradjivati, vec mi je bio gust saznanje da proizvodim nesto sto je predmet monopola u ovoj drzavi. Jos veci gust je natjerati brojilo da se vrti u nazad, pa ljeti moras paziti da ne predjes u protekli mjesec sa stanjem. :lol:
Danas bi mnogi proizvodili EE na ovaj nacin, za to traze 4x vecu otkupnu cijenu po 1kWh od one maloprodajne i cijelo vrijeme tvrde kako ce biti na granici rentabilnosti, a sve to bi trebali platiti gradjani iz svog dzepa. Pa takav sistem finansijski ne moze izmoci ni Njemacka, a da dodatno ne opterecuje budzete gradjana. Primjer Ceske je najbolji. Tamo se zbog vrlo visokih poticaja (0,66 eura po 1kWh) u samo cetiri godine snaga modula uvecela za oko 2500 puta, te vlada nije mogla izdrzati tolika davanja za poticaje pa ne samo da su oni ukinuti vec je uvedena i posebna poreska stopa na PV sisteme srazmjerno snazi. Slicna sudbina bi mogla zadesiti i nas, samo sto ce nama biti dovoljne 2 godine.
velika lova se vrti i oko cevapa i McDhamburgera pa to nejma nikakve veze sa javnoscu... javnost u principu nema interse za zakonodavstvo iz lahke hamburger industrije osim da hamburger kosta 2 KM i da u restoranu ima cista i ureda hala sa obiljem tariguza i boca kokakole sa vodom za plaknut se..

ovaj tvoj marifetluk: :D da se brojilo okrene naopako i EP ucera u minus je ono sto moze da interesuje javnost a to je najmanje pravna i zakonodavna rabota .. dovoljno je da nije zabranjeno drzat solarne panele na krovu i sve ostalo je cista tehno-ekonomika i nista vise
Daj jedan dobar razlog sti bi cijena trebala biti 8 a ne 12 pf. Primitivno ti je razmisljanje brate mili, i u svakom postu pokusavas obezvrijediti njegovo misljenje, ali sto?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#53 Re: Solarna energija

Post by Toto »

_Dame_ wrote: Daj jedan dobar razlog sti bi cijena trebala biti 8 a ne 12 pf. Primitivno ti je razmisljanje brate mili, i u svakom postu pokusavas obezvrijediti njegovo misljenje, ali sto?
naslov tema je solarna energija a ne bih zakonodavstvo, politicka situacija u bih, energetski lobiji, subvencije, mafija, javnost, raja..
svi aspekti solarne energije koji se namecu i dominiraju temom su trivijalni ili nemaju nikakve veze sa solarnom energijom i "energetskim biznisom" sta god da on znacio i kako god ga ko tretirao....

cijenu elektricen energije nece odredivati politicari u parlamentu, zakonodavci, subvencije, neki vizionari kojem je puklo pred ocima tek kad su pukle nuklearke u Japanu i koji za par dana na Googletu doktoriara na solarnoj prdimahovini;

pogotovo ne u Bih: zemlji koja je na ivici bankrota; gdje je 40% javnosti nezaposleno; gdje 70 % zaposlene javnosti prima minimalac koja ne zna kako ce obezbjediti pare za cumura i plina za grijanje, a ne da ima za investiciju u jedan od najskupljih biznisa.
Mnogi predjeli u BiH nikad nece imati solarnu elektranu, jer ce samo magla svaku solarnu elektranu uciniti nerentabilnom, bez obzira koliko cijena solarnih panela padala.

Ako ekonomske kalkulacije kazu da bi se investicija u solarne elektrane od 30 000 km vratila za 7 godine, onda anazlize -koje uzimaju u obzir eksploatacione uslove- kazu da se povrat ulozenog moze ocekivati tek za 9 godina ...
Solarna elektrana ne radi i ne pravi pare i struju: nocu; kad su oblacni dani; kad pada snijeg, kisa; kad je magla i smog. ..
Ko moze tacno reci koliko je takvih dana na godinu u nekom sirem regionu kada klimatski i meteo uslovi imaju jako velike oscilacije na dvije lokacije koje su samo par kilometara udaljenosti jedne od drugih??
Znaju li pokretaci teme koliko kosta da se dobiju upotrebljivi pedesetogodisnji statisticki podaci od meteoroloskih zavoda za meteoroloske uslove ne nekom krovu ili ledini na kojim bi se nakarikala solarna elektrana. Bez tih parametara ni jedna banka ne bi dala kredit.

Ko ce za svaku mikrolaokaciju da napravi objektivnu cash flow analizu??
Banka nece cekati da snijeg okopni sa panela i da se magla podigne da bi se vratila rata kredita..porez i doprinosi se trebaju platiti i tako skoro cijelo desetljece dok se ne vrate krediti..

U kontinentalnim djelovima broj dana sa nepovoljnim klimatskim uslovima za proizvodnju elektricne energije u solarnim elektranama na godinu se moze kretati od 90-120 dana. To je skoro cijelo godisnje doba i to je jedan od najveci problema zbog kojeg je suncana struja najskuplja. Ova mahana solarne strujne investicije cini neinteresantnim za spekulativni kapital. Ako se po pausalnim procjenam investicija vraca za 7 godina a u toku tih godina elektrana nece raditi 3.5 mjeseca na godinu ( 3.5 x7) -sto je haman dvije godine- pa nije tesko zakljuciti da se investicija ne vraca za 7 godina vec za 9.

Ubiranje profita na solarnim elektranama je jos uvjek igracka za super bogate.. tako da je iluzorno ocekivati da ce: BiH gradjani, mali i srednji bih biznisi i ostala zaintersovana "javnost" investirati u ovu tehnologiju cak i kad bi dobijali najpovoljnije subvencije. Da bi se stekao uslov za dobijenje subvencije treba investirati ogroman novac i napraviti elektranu pa onda kupiti kajmak od profita i subvencija..
Budalastina je ocekivati da ce drzava nekome unaprijed dati par miliona km iz subvencija da ovaj nakarika solarne kolektore. Uvjeren sam da ce drzave davati subvencije tek kad se dokaze da su kilovati proizvedeni isporuceni u mrezu. Dok se dodje do subvencija trebaju milioni za investicija a to Bih kokuzna javnost nejma ni na internetu a kamo li u kesu.

Hoby sistemi i ustede nisu biznis.
Sto ovi eksperti ne kazu koliko bi kostala solarnu elektranu koja bi proizvela struje toliko da se pokriju troskovi firme sa jednim zaposlenim, koja bi jos ostvarila i profit. Izgleda bas komunisticki i mastovito na krov kuce i avlije nakarikam solarnih koletora, a u podrumu osnujem firmu za proizvodnju i prodaju solarne elektricne energije i mirna familija hiljadama godina -dok se sunce ne pretvori u crnu rupu.
moee
Posts: 1394
Joined: 07/06/2011 10:44

#54 Re: Solarna energija

Post by moee »

Sta bi sa ovim? Dokle smo 'dogurali'? Sta je sa otkupnom cijenom solarne energije? Da li je i dalje 8 pf/kWh ili je vracena na 12,26? Da li je regulisana na nacin kao u Cro (sve prodas po garantovanoj cijeni, a energiju za vlastite potrebe kupujes po standardnoj)? Ili jos uvijek mozemo prodati samo visak proizvedene energije?
Hajde pertini, vjerujem da ti imas informacije :thumbup:
Pertini
Posts: 149
Joined: 29/03/2011 13:44

#55 Re: Solarna energija

Post by Pertini »

:bih: Jučer je Vlada FBiH donijela nekakve izmjene i dopune. Nisam stigao da to pogledam. Sumnjam da se šta promjenilo. Čudi me da Toto nije upoznat? On inače sve zna! Možda da pitate njega?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#56 Re: Solarna energija

Post by Toto »

Pertini wrote::bih: Jučer je Vlada FBiH donijela nekakve izmjene i dopune. Nisam stigao da to pogledam. Sumnjam da se šta promjenilo. Čudi me da Toto nije upoznat? On inače sve zna! Možda da pitate njega?
a kako ne stize
beli pala magla podno sarajeva pa i tebi opo solarni napon uz Mahmutovac
sportsman
Posts: 21
Joined: 27/04/2008 21:11

#57 Re: Solarna energija

Post by sportsman »

Pošto vidim da ovdje ima nekolicina poznavalaca na temu solarna energija, zamolio bih bilo koga od vas da mi objasni sljedeće:

U principu me zanima na koji način država BiH ili Federacija učestvuje u potpori/poticaju - subvenciji pri instalaciji solarnih postrojenja, odnosno, kako izgleda programska šema pri financijskoj potpori države za tu vrstu proizvodnje električne energije.

Također me interesuje pravna i zakonska procedura za izdavanje dozvole za instalaciju trafostanice (elektrane) i ostalih proizvodnih postrojenja koji služe za proizvodnju solarne energije.

Naime, u kontaktu sam s jednom britansko-njemačkom kompanijom koja je pronašla pogodno tlo u BiH (Hercegovini) za proizvodnju ove obnovljive energije pa se žele informirati o istom.

Svaki savjet, informacija, uputa ili bilo kakva pomoć je dobro došla.

Lijep pozdrav

EDIT: S obzirom da je ova tema stara više od godinu dana, sumnjam da će se itko od korisnika koji su postali na ovu temu javiti na moj post, zato otvaram novu temu pod nazivom "Subvencija solarne energije u BiH" sa istim sadržajem odnosno upitom. Nadam se da se to ne krši sa pravilima ovog foruma. Zahvaljujem!
greenergy
Posts: 54
Joined: 23/02/2013 21:03

#58 Re: Solarna energija

Post by greenergy »

sportsman wrote:Pošto vidim da ovdje ima nekolicina poznavalaca na temu solarna energija, zamolio bih bilo koga od vas da mi objasni sljedeće:

U principu me zanima na koji način država BiH ili Federacija učestvuje u potpori/poticaju - subvenciji pri instalaciji solarnih postrojenja, odnosno, kako izgleda programska šema pri financijskoj potpori države za tu vrstu proizvodnje električne energije.

Također me interesuje pravna i zakonska procedura za izdavanje dozvole za instalaciju trafostanice (elektrane) i ostalih proizvodnih postrojenja koji služe za proizvodnju solarne energije.

Naime, u kontaktu sam s jednom britansko-njemačkom kompanijom koja je pronašla pogodno tlo u BiH (Hercegovini) za proizvodnju ove obnovljive energije pa se žele informirati o istom.

Svaki savjet, informacija, uputa ili bilo kakva pomoć je dobro došla.

Lijep pozdrav



EDIT: S obzirom da je ova tema stara više od godinu dana, sumnjam da će se itko od korisnika koji su postali na ovu temu javiti na moj post, zato otvaram novu temu pod nazivom "Subvencija solarne energije u BiH" sa istim sadržajem odnosno upitom. Nadam se da se to ne krši sa pravilima ovog foruma. Zahvaljujem!

Tema nikad aktuelnija nego sad, garantovana otkupna cijena iz solarnih fotonaponskih elektrana u RS je 50 pF/kW čak se može i rezervisati određena kvota za postrojenja koja još nisu instalirana. Što se tiče podsticaja , formirama je agencija " Nezavisni operator podsticaja" koji reguliš pitanja oko subvencija odnosno podsticaja proizvodnje električne energije.
Ako ima neko konkretno pitanje rado ću vam odgovoriti, jer dugo se bavim se obnovljivim izvorima energije još od vremena kad to nije bio profitabilan biznis , drago mi je da danas ima zainteresovanih za ovu oblast ?

Lijep Pozdrav
User avatar
slucajni prolaznik
Posts: 376
Joined: 18/12/2012 21:07

#59 Re: Solarna energija

Post by slucajni prolaznik »

sportsman wrote:Pošto vidim da ovdje ima nekolicina poznavalaca na temu solarna energija, zamolio bih bilo koga od vas da mi objasni sljedeće:

U principu me zanima na koji način država BiH ili Federacija učestvuje u potpori/poticaju - subvenciji pri instalaciji solarnih postrojenja, odnosno, kako izgleda programska šema pri financijskoj potpori države za tu vrstu proizvodnje električne energije.

Također me interesuje pravna i zakonska procedura za izdavanje dozvole za instalaciju trafostanice (elektrane) i ostalih proizvodnih postrojenja koji služe za proizvodnju solarne energije.

Naime, u kontaktu sam s jednom britansko-njemačkom kompanijom koja je pronašla pogodno tlo u BiH (Hercegovini) za proizvodnju ove obnovljive energije pa se žele informirati o istom.

Svaki savjet, informacija, uputa ili bilo kakva pomoć je dobro došla.

I ti bi kroz forum, guzovace, da dobijes informacije koje ces kasnije prodati Britancima i Nijemcima :shock:

E golemo :lol: :lol: :lol:
greenergy
Posts: 54
Joined: 23/02/2013 21:03

#60 Re: Solarna energija

Post by greenergy »

slucajni prolaznik wrote:
sportsman wrote:Pošto vidim da ovdje ima nekolicina poznavalaca na temu solarna energija, zamolio bih bilo koga od vas da mi objasni sljedeće:

U principu me zanima na koji način država BiH ili Federacija učestvuje u potpori/poticaju - subvenciji pri instalaciji solarnih postrojenja, odnosno, kako izgleda programska šema pri financijskoj potpori države za tu vrstu proizvodnje električne energije.

Također me interesuje pravna i zakonska procedura za izdavanje dozvole za instalaciju trafostanice (elektrane) i ostalih proizvodnih postrojenja koji služe za proizvodnju solarne energije.

Naime, u kontaktu sam s jednom britansko-njemačkom kompanijom koja je pronašla pogodno tlo u BiH (Hercegovini) za proizvodnju ove obnovljive energije pa se žele informirati o istom.

Svaki savjet, informacija, uputa ili bilo kakva pomoć je dobro došla.

I ti bi kroz forum, guzovace, da dobijes informacije koje ces kasnije prodati Britancima i Nijemcima :shock:

E golemo :lol: :lol: :lol:

Eto i ovo pisanje pokazuje kakva smo to zemlja :shock: :shock: :shock: I ti bi kroz forum, guzovace, da dobijes informacije koje ces kasnije prodati Britancima i Nijemcima

jedan od razloga zašto nema stranih investicija, jer je postalo normalno ono što je na zapadu nenormalno, zar treba da plati za "informaciju" pa ne traži državnu tajnu ???? nego se interesira o mogućnostima investiranja, i razmjenjuje mišljenje na forumu, pa zato i forumi služe, ili bi po tebi i to trebalo naplačivati :x :x :x
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#61 Re: Solarna energija

Post by respo »

normalno da ti necu pomoci ako ces to masno naplatiti od njemaca britanaca ili koga vec
sto pokazuje samo koliko si ti pohlepan koliko bi iskoristio raju i gazio bi preko mrtvih da se docepas para
forumi sluze da se medjusobno pomaze bez ikakvih zarada s jedne ili druge strane
greenergy
Posts: 54
Joined: 23/02/2013 21:03

#62 Re: Solarna energija

Post by greenergy »

respo wrote:normalno da ti necu pomoci ako ces to masno naplatiti od njemaca britanaca ili koga vec
sto pokazuje samo koliko si ti pohlepan koliko bi iskoristio raju i gazio bi preko mrtvih da se docepas para
forumi sluze da se medjusobno pomaze bez ikakvih zarada s jedne ili druge strane

Pa nađi i ti neke strance pa im uzmi pare , što si zavidan, ?

User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#63 Re: Solarna energija

Post by respo »

nije u pitanju da ja trazim strance

svejedno ljudi mrze takve kao ti koji koriste druge ljude za svoju korist
greenergy
Posts: 54
Joined: 23/02/2013 21:03

#64 Re: Solarna energija

Post by greenergy »

Ja nekoristim druge nego odgovaram sportsmanu na postavljena pitanja i nisam ni pomislio da tražim nešto od njega bez obzira što čovjek hoće da zaradi koju marku, svaka mu čast kad je pronašao investitore
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#65 Re: Solarna energija

Post by respo »

mae govorim tebi to se odnosi na sve koji tako razmisljaju pa i na tog sportmansa ili kako vec upravu je ovaj sto mu je odgovorio da hoce guzovace
greenergy
Posts: 54
Joined: 23/02/2013 21:03

#66 Re: Solarna energija

Post by greenergy »

respo wrote:mae govorim tebi to se odnosi na sve koji tako razmisljaju pa i na tog sportmansa ili kako vec upravu je ovaj sto mu je odgovorio da hoce guzovace

Šta bi ti , da mu naplatim informacije ?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#67 Re: Solarna energija

Post by respo »

ja za sebe znam da mu ne bi nista rekao
a sto se mene tice ti mu uradi i idejni projekat i sve ostalo on samo nek preda njima i nek prave
Crni čaj
Posts: 2
Joined: 10/03/2013 17:05

#68 Re: Solarna energija

Post by Crni čaj »

Interesantna tema! Ima li se o iskoristivosti solarne neregije pročitati na nekom domaćem sajtu?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#69 Re: Solarna energija

Post by respo »

zanima me moze li si u bosni kupiti relativno jeftino sve sto treba da bi jedna kuca bila neovisna od elektroprivrede?
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#70 Re: Solarna energija

Post by illuminated »

respo wrote:zanima me moze li si u bosni kupiti relativno jeftino sve sto treba da bi jedna kuca bila neovisna od elektroprivrede?
Nije to tako jednostavno, posebno ne za sitne novce.

Problem je sto kod nas (kao i obicno) nije nista rijeseno na tom planu. Ne znam da se prodaju i ugradjuju brojila koja broje energiju koju proizvodis. Optimalno bi bilo da proizvodis kad imas vjetra/sunca/vode, da budes priljucen sistem iz najmanje 2 razloga:
- da isporucujes energiju kad je imas viska
- da je povlacis kad je imas manjka

to otvara onda pitanja posebnih brojila koja broje u oba pravca, tarifa, podsticaja za obnovljivu energiju, isplativosti investicije, posebne dodatne opreme (invertor, baterije za skladistenje energije..)

Agregat bi bio najbrze i najjdenostavnije rjesenje (snage nekoliko kW). Posebno zimi kada bi se energija od grijanja motora koristila i za grijanje kuce.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#71 Re: Solarna energija

Post by respo »

pa dobro nisam ni mislio da je sve lako i jeftino
kad sam rekao relativno jeftino mislio sam jeftino za ove bogatije
cisto onako me to zanima jer nemam priliku to raditi jer zivim u zgradi

cisto me zanima koliko bi covjek mogao da se "osamostali" od drzave sto se tice resursa tipa voda struja grijanje i slicne stvari
grijanje i voda je lako samo je struja ta koja ima ogranicenja
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#72 Re: Solarna energija

Post by illuminated »

respo wrote:pa dobro nisam ni mislio da je sve lako i jeftino
kad sam rekao relativno jeftino mislio sam jeftino za ove bogatije
cisto onako me to zanima jer nemam priliku to raditi jer zivim u zgradi

cisto me zanima koliko bi covjek mogao da se "osamostali" od drzave sto se tice resursa tipa voda struja grijanje i slicne stvari
grijanje i voda je lako samo je struja ta koja ima ogranicenja
Odgovor je: jako tesko. Jer oni (drzava) su sve napravili da to onemoguce tj ne trude se previse. Uz to postoje tehnicki problemi. Problem sa elektricnom energijom je taj da se ona vrlo tesko moze skladistiti. Prikljucak na mrezu omogucava dostupnost (vece) snage u svakom trenutku.

Solarni paneli su skupi i neisplativi jer imaju slabu iskoristivost zato sto koriste samo jedan dio talasnih duzina iz suncevog svjetla, uz njih trebaju da idu vrlo skupe baterije, snaga koja se dobije je mala, i potreban je invertor za prikljucak na mrezu koji takodje trosi odredjenu energiju non stop.

Vjetroelektrane su zakonski nerijesene kod nas (a i na zapadu), imaju probleme sa sumovima, vibracijama i bacaju nerijetko iritirajucu sjenu. Stete pticama. Tesko je dobiti dozvolu za stubove zbog ovih problema.

Agregati su bucni i goriva su opterecena akcizama tako da se ni to ne isplati.


Izolovano rjesenje bi bilo skupo (sigurno preko 10k KM)...i kao takvo vrlo vjerovatno neisplativo.
User avatar
KalifornijskaGlista
Posts: 51
Joined: 08/04/2011 19:31
Location: Mjeseceva Dolina

#73 Re: Solarna energija

Post by KalifornijskaGlista »

greenergy wrote:
slucajni prolaznik wrote:
sportsman wrote:Pošto vidim da ovdje ima nekolicina poznavalaca na temu solarna energija, zamolio bih bilo koga od vas da mi objasni sljedeće:

U principu me zanima na koji način država BiH ili Federacija učestvuje u potpori/poticaju - subvenciji pri instalaciji solarnih postrojenja, odnosno, kako izgleda programska šema pri financijskoj potpori države za tu vrstu proizvodnje električne energije.

Također me interesuje pravna i zakonska procedura za izdavanje dozvole za instalaciju trafostanice (elektrane) i ostalih proizvodnih postrojenja koji služe za proizvodnju solarne energije.

Naime, u kontaktu sam s jednom britansko-njemačkom kompanijom koja je pronašla pogodno tlo u BiH (Hercegovini) za proizvodnju ove obnovljive energije pa se žele informirati o istom.

Svaki savjet, informacija, uputa ili bilo kakva pomoć je dobro došla.

I ti bi kroz forum, guzovace, da dobijes informacije koje ces kasnije prodati Britancima i Nijemcima :shock:

E golemo :lol: :lol: :lol:

Eto i ovo pisanje pokazuje kakva smo to zemlja :shock: :shock: :shock: I ti bi kroz forum, guzovace, da dobijes informacije koje ces kasnije prodati Britancima i Nijemcima

jedan od razloga zašto nema stranih investicija, jer je postalo normalno ono što je na zapadu nenormalno, zar treba da plati za "informaciju" pa ne traži državnu tajnu ???? nego se interesira o mogućnostima investiranja, i razmjenjuje mišljenje na forumu, pa zato i forumi služe, ili bi po tebi i to trebalo naplačivati :x :x :x
Ne budali kraljevicu Marko! Na zapadu nema dzabe rucka?
Last edited by KalifornijskaGlista on 17/03/2013 03:03, edited 1 time in total.
User avatar
KalifornijskaGlista
Posts: 51
Joined: 08/04/2011 19:31
Location: Mjeseceva Dolina

#74 Re: Solarna energija

Post by KalifornijskaGlista »

greenergy wrote:Ja nekoristim druge nego odgovaram sportsmanu na postavljena pitanja i nisam ni pomislio da tražim nešto od njega bez obzira što čovjek hoće da zaradi koju marku, svaka mu čast kad je pronašao investitore
Laze ti!! :lol: :lol:
Ko zna pronaci investitore, zna naci i sve ostalo sto mu treba.
RadnickaRuka
Posts: 22
Joined: 21/03/2013 15:17

#75 Re: Solarna energija

Post by RadnickaRuka »

Jel ima neko da je napravio bilo kakvu solarnu elektranu ili da zna nekog da jeste? Zna li neko kakve su sve dozvole potrebne ? Ako ima neko da zna neka mi se javi na PM bice nagradjen :)
Post Reply