Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4601 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by ExNihilo »

Zahvaljujem.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#4602 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

julisiz es grant wrote: To je bilo u januaru 1996, poslije Dejtona. Zalutali na naš punkt na Nedžarićima i tu zaglavili. General Đorđe Đukić, krupna riba, član Glavnog štaba VRS, Mladićev pomoćnik za pozadinu, dakle u rangu drugih njegovih pomoćnika, poput Gvere, Milovanovića, Tolimira. Najstariji general u VRS i jedini koji je sa tim činom ušao u rat, mislim. Srbi su se bili malo uzjebali, prijetili da će se povuć iz mirovnog sporazuma, ali ništa od toga nije bilo. Pukovnik (mislim Krsmanović) im je vraćen, ali general bogami nije, jer je Hag uskoro podigao optužnicu protiv njega, pa je izručen. Tako je postao prvi u dugom nizu visokih oficira VRS koji su završili pred međunarodnim sudom. Ali do suđenja nije ni došlo, jer ga je izjedao rak od kojeg je već duže bolovao, pa su ga pustili iz Haga, i brzo je umro.
Evo sažetak predmeta generala Đukića:
http://www.icty.org/x/cases/djukic/cis/ ... ic_bcs.pdf
ovo je tačno uz dodatak da su zalutali na naš punkt pod Stupskom petljom,civilni mercedes,general,pukovnik i vozač.
Mercedes je oduzet i vraćen vlasniku,bošnjaku iz Hadžića.Vozač je bio obični vojnik,dijete od 18,i onesvjestio se od straha kad su ih izvodili iz vozila.Pukovnik se počeo derati i dozivati u UN koji je bio na petlji ali ga je policajac složio kundakom u stomak pa ke ušutio.Svi su bili u civilkama i tek kad su privedeni skontali smo ko su.
Vidio sam ih svu trojcu u stanici :D
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4603 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

TicTac1 wrote: Ma logicno. Jedino da halalis zivot pa da to uradis svjesno.
Maloprije se vozim kroz grad i zastadoh kod jevrejskog groblja i pomislih, pa gledaj covjece kakav su oni pogled imali. Ko na dlanu sve. Ko glineni golubovi smo bili. Pogodak cist, i corav bi ubo nesto. Dobro smo zivi ostali. A sinoc gledam snimak onog momka Gorana, sto ga je Francuz snimao. Ne znam gdje je momak jel ziv, nadam se da jeste, ali budala pucala sa prozora danasnjeg Vijeca ministara, i to pucao vise puta. Pa dobro je ziv ostao, mogao je i tokom snimanja poginuti jer realno sa cetnicke strane se dobro vidi ona strana sa koje je on pucao. Prasina, trzaj, odsjaj ma sve vidi sa cetnicke strane.
Ziv i zdrav.
A prasina, bljesak i dim od ispaljenja se u zargonu nazivaju "potpis" :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#4604 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dječak sa šibicama »

Dozer wrote:
A sto se tice nepoznatih likova koji su setkali gradom, ne znam da li se neko sjeca onoga sto ga uhvatismo ispred Sarajke (danas BBI za mladju raju) nekad pocetkom ljeta '93... Lik je uredno setao Titovom, s PASP-om na ramenu, i u JNA maskirnim pantalonama. I mozda nikome ne bi ni bio cudan da na kundaku nije imao nacrtanog bijelog orla. Ne sjecam se vise tacno da li je neko dosao u nasu bazu i ukazao na njega ili ga je vidio neko nas, ali vrlo brzo je priveden u bazu. Ispostavilo se da je frajer hladno s Grbavice dosetao u grad (ne pitajte me kuda, ne znam) - da malo proseta po gradu. Uopste nije znao gdje su linije. Odakle je on dosao na Grbavicu, kuda je presao ovamo, kako ga niko nije vidio, i odakle mu uopste ideja da dodje "u grad" - haj' ga znaj...
Elem, puska mu je zavrsila kod nas, a on u centralnom. Za dalje ne znam.
Jel to onaj sto je pitao prolaznike "ima li gdje ovdje dobre pure pojesti"? :D

Tako prica raja, da se raspitivao. Mozda je bio drogiran.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4605 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

E, to ne znam. Nisam cuo tu pricu...
Tromblon
Posts: 2085
Joined: 18/01/2015 19:37

#4606 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Tromblon »

Da se nadovezem na zalutale. U februari 93 je u azicima u spavaonu na liniji usetso dedo od 72 godine u Alfa uniformi Sa kalasom. Tek kad je sjeo spustio pusku I pitao za kafu skonto da se zajebo. Kad Su ga pitali otkad je u cetnicima rekao od 42.
The BEN10
Posts: 7561
Joined: 19/09/2011 09:03

#4607 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by The BEN10 »

Dozer wrote:A sto se tice nepoznatih likova koji su setkali gradom, ne znam da li se neko sjeca onoga sto ga uhvatismo ispred Sarajke (danas BBI za mladju raju) nekad pocetkom ljeta '93... Lik je uredno setao Titovom, s PASP-om na ramenu, i u JNA maskirnim pantalonama. I mozda nikome ne bi ni bio cudan da na kundaku nije imao nacrtanog bijelog orla. Ne sjecam se vise tacno da li je neko dosao u nasu bazu i ukazao na njega ili ga je vidio neko nas, ali vrlo brzo je priveden u bazu. Ispostavilo se da je frajer hladno s Grbavice dosetao u grad (ne pitajte me kuda, ne znam) - da malo proseta po gradu. Uopste nije znao gdje su linije. Odakle je on dosao na Grbavicu, kuda je presao ovamo, kako ga niko nije vidio, i odakle mu uopste ideja da dodje "u grad" - haj' ga znaj...
Elem, puska mu je zavrsila kod nas, a on u centralnom. Za dalje ne znam.

A ovo nije usamljen slucaj...
Jednom prilikom nam je tako dosetao lik iz Energoinvesta na Stupu, u septembru '92. Uredno izasao iz njihove zgrade (one plave, zvali je Ambulanta, valjda jer je to bila), i pravo prema nama (mi izvlacili cjepanice s nicije zemlje). Puska na ramenu, trobojka na rukavu, brada, nekih 55-56 godina. Valjda nas vidio kako bacakamo cjepanice iz supe prema kuci, i kontao...bog zna sta je kontao...
Dosetao do nas dvojice i kaze - kako je ljudi. :D
Mi bez pusaka, imamo pistolje, i drzimo se za njih (metak uvijek bio u cijevi, logicno), sutimo i smijuljimo se. Nakon par sekundi, i kad nas je odmjerio, valjda skontao da na nama nema nista od JNA opreme kao na njemu (opasac, maskirne JNA pantalone, cizme i SMB kosulja), i samo problijedio. Mi bez rijeci izvukli utoke, on odmah bacio pusku s ramena i digao ruke. Malo ga ispitivali o stanju tamo, u Energoinvestu, pa odvezli vezanog u bazu. Nemam pojma sta dalje bi s njim.

Ili, slicna situacija u Azicima, u januaru '93. Mirna linija tada bila vec mjesec dana. Lik, kao i ovaj prethodni, uredno iz Pejtona zapucao prema Azicima. Gdje je posao, zasto, sta je kontao - nemam pojma. Ovi moji ga od Lambade gledali kako pici preko livade, i kad je dosao do njih (a oni s puskama u krilu i cijevi okenute prema njemu, skontali da se zajeb'o :D ), pitao ih - jel' se moze ovuda presjeci do Butila? :lol:

Ili, ona trojica sto su autom, i to cestom, negdje iz Rajlovca zapucali u Lukavicu. I na Stupu, negdje oko danasnje pijace Heco, nalete na amijski punkt. Pitali kuda im je najkrace do Lukavice :lol: :lol:
Mislim da su ovi bili i na TV-u tada :D
:evil:
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#4608 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

Pm je spominjo i prelazak nekog pjane preko mosta kod ekonomske. Kako je to moguce...
A ima li istine u onim kao posjetama i vracanjima nazad? Gledam neki video s trebevica sjede chede u nekoj zemunici i kaze jedan da im je taj dan ranije bio jedan musliman u gostima.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4609 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Pa, recimo Pinjo je uredno setao gdje je htio. Ode na Poljine, oni mu se ismiju, nahrane ga, i on se vrati. Ili Grdonj, ista stvar.
sabanss
Posts: 4572
Joined: 13/08/2006 11:20

#4610 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sabanss »

Nije bas da su pustali ove za koje je ocigledno da su se zajebali...

Pocetkom rata, zuti mercedes krenuo prema Nedzaricima tadasnjom ulicom Djure Jaksica. Negdje kod Lozane poceli cetnici rokati po njemu, cak mislim da nije bio ni snajper, rafalna paljba.

Nakon sto su ga izresetali, dosli su ljudi koji su izvukli tijela iz auta. Prica se da je Krusko pokupio zarobljenike i javio ovima u Nedzaricima da ce njihovi ljudi izvlaciti tijela. Da li je to istina, ne znam, uglavnom nije pucano na ove sto su izvlacili tijela dok je olupina mercedesa stajala sve do montaze protusnajperske barikade...
Tromblon
Posts: 2085
Joined: 18/01/2015 19:37

#4611 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Tromblon »

Juni mjesec mi na Steleksu i javljaju ide lik sa papovkom. Udje u Valtera Perica zaustavimo ga. Pijan ko zemlja presao preko mosta. Kasnije razmjenjen. Godinu dana kasnije istog lika moj jaran sto je bio kod Cace uhvati u koritu Miljacke. Reko da je isao u grad da popije koju. Razmjenjen u privatnoj razmjeni na jevrejskom.

Lik sto je bio jedan period sa mnom u jedinici u 102. 94. pijan ode na Ilidzu i pola godine kasnije na Stupu zbrise dok je kopao rovove.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#4612 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dječak sa šibicama »

Dozer wrote:Pa, recimo Pinjo je uredno setao gdje je htio. Ode na Poljine, oni mu se ismiju, nahrane ga, i on se vrati. Ili Grdonj, ista stvar.
Pinjo je redovno isao preko pionirske doline, u Nahorevo, na Poljine.

Njegovi ga svaki put "sahrane", on se vrati sa kesom hrane, oni ga gore najedu, napoje, sprdaju se sa njim.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#4613 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

karanana wrote:Pm je spominjo i prelazak nekog pjane preko mosta kod ekonomske. Kako je to moguce...
A ima li istine u onim kao posjetama i vracanjima nazad? Gledam neki video s trebevica sjede chede u nekoj zemunici i kaze jedan da im je taj dan ranije bio jedan musliman u gostima.
Ljudi koji su imali sreću da ne okuse "ljepote linije,pucanja i ubijanja :-) " misle da se linija pokrivala 24 sata neprekidnim gledanjem,osmatranjem,slušanjem...
Ma kakvi.Na liniji si bio "napet" samo u jutarnjim satima ili nakon granatiranja jer su četnici tad počinjali napade.Ja ne znam da su ikad napali bez žestoke artiljerijske pripreme.Sve ostalo si mogao slobodno kunjati u tranšeji ili rovu,malo osluškuj i ponekad baci pogled na livadu ili cestu ispred sebe na kojoj nije bilo ničeg sem granja,zarasle trave,komada šute,cigli i popadalog drveća.

Najbliži položaj neprijatelju na kojem sam bio jeste Stupsko brdo gdje nas je djelila cesta od neprijateljskih rovova.Nekih 15 do 20 metara.Totalna tišina,krš,zapaljeno auto...ni ptice,cuke,mačke...ništa živo se ne mrda niti ima znakova života.Povremeno zrakneš na neprijateljski bunker koji je u kući preko puta i vidiš samo puškarnicu i mrak u njoj,ponekad složi rafal ili čuješ razgovor.E tu mi je bilo najdraže jer nije bilo granata...nesmiješ puno zvjerati jer hajd znaj jel četo uzeo PASP pa šmeka nebil kokn'o kojeg "ljiljana".

Znači,u sred dana mogao si komotno otići do neprijateljskog bunkera i vratiti se.Naravno,ako si pjan ili lud.Ni oni nisu gledali non stop jer nemaš koncentraciju kad si na liniji 2-4 ili 2 - 6.Tako se zvalo dežuranje u bunkeru,dva sata u bunkeru - četri u pripremi.Otupiš ko ćutuk,ni do čeg ti nije i jedna čekaš da se vratiš u bajtu da igraš karti ili zasoviš ispod "konjske" deke...i da gledaš šta se tamo dešava...ma kakvi...

e tako je i ovaj četo prešao na Vrbanji.Nalil'o se lola na brlje rakije na Grbavici i zaputio se preko u spavaonu s tim da je fulio i nju i naselje pa tako zamišljen do Vrbanje.Mrak,tišina a on tako nastavio do grada.Naša straža spavala.

Došao je sebi kad je svanulo i u sred grada.Na brzinu je strgnuo oznaku VRS sa rukava i sav sjeban ( i otrežnjen) hodao od Vječne vatre do robne kuće.Čak mu je jedan vojnik tražio cigaru da zapali i ovaj mu dao.

Znao je da je prelazak na Grbavicu moguć samo na mostu Bratsvo i jedinstvo na Pofalićima.Na mostu je bio UN,most sav u vrećema sa pjeskom i onom jebenom žicom sa žiletima a na obje strane punktovi sa policijom.Došao je do srednje elektrotehničke škole i gledao prema Grbavici.Imao je PASP na ramenima.U neko doba mu je prišao policajac (znam mu ime i prezime ) i rekao mu da se skloni jer ga može gađato snajper sa zgrade Vodoprivrede.On je bio nekako smušen i izgubljen i ovaj moj policajac mu tražio dokumente...

Kad mu je dao vojnu knjižicu i kad je ovaj vidio da je četnik... :lol: nastao je haos.Lik totalno sjeban i izgubljen,policajci ga uvukli u kućaru,oteli mu PASP i počeli ga tući.Ovaj samo govorio "nemojte braćo,ja sam valjao Jozi Andžiću".A zamjenik komandanta Laste,legenda odbrane grada Jozo Andžić bio prije toga zarobljen u Rajlovcu kad je bio u pratnji kardinala Puljića u vozilu UN-a.Izvukli ga na barikadi,tukli i ispitivali da bi ga,radi pritiska UN-a (jer su ga izvukli iz njihovog vozila) razmjenili nakon par dana za neke četnike.

helem,ovaj je navodno valjao Jozi i neko od policajaca nazove Jozu na motorolu...Ovaj dođe nakon 15 minuta i stade tom četniku u odbranu.Odvede ga u CSB,tamo su ga ispitivali i nakon par dana razmjenili.Živog i zdravog.Eno ga i sad na Sokocu,da ne ofiram njegovo ime i prezime.

Eto kako je to bilo.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4614 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

TicTac1 wrote: Evo ovaj >> https://youtu.be/6a1ogbCrQEg <<
Je li ovo na 2.16.42 ona velika crvena kuća što je pravila probleme po okolnim naseljima?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4615 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mali_milojica »

sabanss wrote:Nije bas da su pustali ove za koje je ocigledno da su se zajebali...

Pocetkom rata, zuti mercedes krenuo prema Nedzaricima tadasnjom ulicom Djure Jaksica. Negdje kod Lozane poceli cetnici rokati po njemu, cak mislim da nije bio ni snajper, rafalna paljba.

Nakon sto su ga izresetali, dosli su ljudi koji su izvukli tijela iz auta. Prica se da je Krusko pokupio zarobljenike i javio ovima u Nedzaricima da ce njihovi ljudi izvlaciti tijela. Da li je to istina, ne znam, uglavnom nije pucano na ove sto su izvlacili tijela dok je olupina mercedesa stajala sve do montaze protusnajperske barikade...
Olupina stajala do kraja rata koliko se sjecam, kontejneri su postavljeni malo visocije tacno na prelazu iz donjeg u gornje Vojničko. Dok je Mercedes ostao nekih 30m nize prema radionici.
Istina je da su Juka i Krusko doveli neke zarobljene da izvuku dvoje mrtvih koji su bili na prednjim sjedištima, dok je osoba na zadnjem nekako preživjela.
Dok su izvlačeni, nije bilo paljbe.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#4616 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Gojeni H »

Ramzess Veliki wrote: Masa ljudi se bavi streljastvom i lovom, sve su to odlicni ili u prvom slucaju vrhunski strijelci. Lovci najcesce koriste karabine sa optikom a ti karabini mogu biti i precizniji od PASP, zavisi kakvu municiju koristis. Stara tandzara je recimo mnogo preciznija puska od PASP I sa odgovarajucom municijom rezultati su daleko bolji od PASP. Do 500 m I PAP-ovka je sasvim zadovoljavajuca za snajpera, kao i svi lovacki karabini, a tandzara je I bez optike precizna cak do 1000 m, zavisi od strijelca. Obuceni snajperista je precizan i preko 1000 metara, a zavisno od obuke, kalibra, opreme moze biti djelotvoran cak i do 2000 metara. Istina sve preko 1000 metara umanjuje vjerovatnocu preciznog pogotka, posebno u metu u pokretu, ali ako si dobar sa reziserom dok se snima film, mozes pogoditi i bumbara u letu na 2500 metara. :D
Smanji ribu, Ramche, djeca citaju. Koji to strijelac, orao?

Govorio sam vec ranije na ovoj istoj temi, pa da ponovo prokomentarisem ... na 600 metara bez optike vojnik izgleda kao deblja uspravna crta i ne primjecuju se udovi.
Ukoliko se krece prema strijelcu kretanje se opaza tek nakon 5-6 koraka.

Evo Dozer je osim ratnog iskustva bio i sportista strijelac. Ja ga ljubim u kufer krasni ako pogodi metu u pokretu ne na hiljadu vec 800 metara bez optike.
Jebes filmove ...
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#4617 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheMule »

PM72 wrote:
TheMule wrote:
DaffyDuck wrote:Snajperista je bio u Geteovoj na Alipasinom, zeleni neboderi, 12 sprat, balkon gledao ka parku- trgu.
Mislim da je pobjegao, umro godinama poslije, a njegovi povratili stan. :run:
Ovaj se raznio granatom kad su nasi isli gore po njega. Vidio sam i gelere na stubistu tamo negdje oko 12og sprata. Ipak, PM, koji je tada bio u MUP-u na Alipasinu veli da su to samo price i da se nije desilo, a da su bombu vjerovatno bacile neke budale
Ispravka krivog navoda!
Moja malenkost nikad nije bila u "MUP-u na Alipašinom" niti je bilo ikakvog MUP -a na Alipašinom...u Švrakinom jeste :wink:
Volio bih da me podsjetiš ili da mi postiraš taj post koji sam navodno napisao i spominjao to što mi imputiraš.Svjedok sam postojanja snajperiste u C fazi jer mi je gađao kolegu na pet metara od mene a metak je došao iz pravca zelenih zgrada.To da se neki snajperista u zelenoj zgradi raznio bombom je laž jer sam živio u toj ulici i znao sam pola ljudi iz tih zgrada.Niko niti je nađen niti uhapšen ili bačen sa zgrade jer je to šuplja priča.
Nisam ni reko to u smislu da je tu bio stab Mup-a, jer me lokacija ne interesuje, vec sam mislio da si bio Mupovac i kreto se po Alipasinu ili zivio tu, ne sjecam se tacno, jer si to piso davnih dana.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#4618 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Gojeni H wrote:
Ramzess Veliki wrote: Masa ljudi se bavi streljastvom i lovom, sve su to odlicni ili u prvom slucaju vrhunski strijelci. Lovci najcesce koriste karabine sa optikom a ti karabini mogu biti i precizniji od PASP, zavisi kakvu municiju koristis. Stara tandzara je recimo mnogo preciznija puska od PASP I sa odgovarajucom municijom rezultati su daleko bolji od PASP. Do 500 m I PAP-ovka je sasvim zadovoljavajuca za snajpera, kao i svi lovacki karabini, a tandzara je I bez optike precizna cak do 1000 m, zavisi od strijelca. Obuceni snajperista je precizan i preko 1000 metara, a zavisno od obuke, kalibra, opreme moze biti djelotvoran cak i do 2000 metara. Istina sve preko 1000 metara umanjuje vjerovatnocu preciznog pogotka, posebno u metu u pokretu, ali ako si dobar sa reziserom dok se snima film, mozes pogoditi i bumbara u letu na 2500 metara. :D
Smanji ribu, Ramche, djeca citaju. Koji to strijelac, orao?

Govorio sam vec ranije na ovoj istoj temi, pa da ponovo prokomentarisem ... na 600 metara bez optike vojnik izgleda kao deblja uspravna crta i ne primjecuju se udovi.
Ukoliko se krece prema strijelcu kretanje se opaza tek nakon 5-6 koraka.

Evo Dozer je osim ratnog iskustva bio i sportista strijelac. Ja ga ljubim u kufer krasni ako pogodi metu u pokretu ne na hiljadu vec 800 metara bez optike.
Jebes filmove ...
:D
Na uvjezbavanju strijelca sa taktickim snajperom MASH 12,7 mm (jednometka sa plinskim amortizerima) razbio sam bocu na 800 metara prvim hitcem, da prikazem koliko je puska precizna. 8-)
Bio je jedan lovac, dedo, u Hercegovini, koji je tandzarom navodno skidao mete na kilometar, tako legenda kaze.
Pravilnik M-48 kaze da se sredjenom vatrom vise pusaka gadjaju grupni ciljevi na daljinama od 800 do 1200 metara.
Jedan moj jaran je zvekn'o ovcu na 600 m PAPovkom bez optike.

Ali, sve preko 600 metara ima i veliki faktor srece (ili nesrece, kako za koga), posebno ako je meta u pokretu, za vecinu strijelaca.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#4619 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Gojeni H »

Ramzess Veliki wrote: :D
Na uvjezbavanju strijelca sa taktickim snajperom MASH 12,7 mm (jednometka sa plinskim amortizerima) razbio sam bocu na 800 metara prvim hitcem, da prikazem koliko je puska precizna. 8-)
Bio je jedan lovac, dedo, u Hercegovini, koji je tandzarom navodno skidao mete na kilometar, tako legenda kaze.
Pravilnik M-48 kaze da se sredjenom vatrom vise pusaka gadjaju grupni ciljevi na daljinama od 800 do 1200 metara.
Jedan moj jaran je zvekn'o ovcu na 600 m PAPovkom bez optike.

Ali, sve preko 600 metara ima i veliki faktor srece (ili nesrece, kako za koga), posebno ako je meta u pokretu, za vecinu strijelaca.
Na 600m i danas, bez optike, skidam insana (ili hajvana) tandzarom, samo bismilletom ... Ko ima viska para nek' se kladi. :D

Onakvom k'o @Dozer dajem jos 100 metara ... ma ne dam ni njemu ba nista preko 600 metara. :D

Poslije toga, svaki pogodak bez optike je prica za raju kad se malo strijelac zapije.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#4620 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Gojeni H wrote:Na 600m i danas, bez optike, skidam insana (ili hajvana) tandzarom, samo bismilletom ... Ko ima viska para nek' se kladi. :D

Onakvom k'o @Dozer dajem jos 100 metara ... ma ne dam ni njemu ba nista preko 600 metara. :D

Poslije toga, svaki pogodak bez optike je prica za raju kad se malo strijelac zapije.
Pogodio sam sibicu na 20 metara vazdusnom puskom i to jednom rukom. :lol:

A jednom sam pogodio Gavrica brdo na 2000 metara, ako nije bilo i vise ... :oops:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#4621 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Gojeni H »

Ramzess Veliki wrote:
Pogodio sam sibicu na 20 metara vazdusnom puskom i to jednom rukom. :lol:

A jednom sam pogodio Gavrica brdo na 2000 metara, ako nije bilo i vise ... :oops:
:thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4622 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Budimo realni - mehanickim nisanom na 600m je 90% sreca, i 10% znanje. Razlog jednostavan - cilj se uopste ne vidi od velicine nisana. Na 600m mehanicki nisani ce skoro prekriti i jednospratnu kucu, a ne covjeka.

S optikom je vec skroz druga prica. PASP-ovu M-76 ovdje ne treba uopste uzimati kao relevantnu radi njenog uvecanja (4x), sto je jedan ogromni limitirajuci faktor za daljine preko 800m, iako se radi o SFP optici. Na 800m je tu 80% umijece i 20% sreca (pricamo o uvjezbanom strijelcu, logicno), dok se s povecavanjem daljine taj omjer rapidno mijenja u korist srece, i to iz iztog razloga kao i kod prvog slucaja, tj. mehanickog nisana - ne vidi se meta/covjek jer ga koncanica, radi malog uvecanja, potpuno prekrije.

Medjutim, danas, i sa SFP optikama koje imaju uvecanje/zoom 10x+, stvari su prilicno drugacije, pa se daleko bolji rezultati postizu s dosta slabijim zrnima od 7,9 (u smislu snage).
Recimo, s .308 WIN i s dobrom optikom bez vecih problema se mogu pogadjati staticni ili pokretni ciljevi i do 2.000m.
S nekim jacim zrnima/mecima, tipa .338 LM li 12,7 (.50), to ide i do 3.000+m, pogotovo s .338 LM.

Sad se za snajperske puske uvode i neka nova zrna, poput .260 REM (6,5mm), koji parira standardnom .308 WIN (7,62), a rezultati na istim daljinama do 1000m su im priblizni, s tim sto .260 sije .308 u brzini i polozenijoj putanji (plica parabola), cime je i pad manji. Ali, preko 1.000m situacija se mijenja i .260-ca sije .308 i u preciznosti, pa se sve vise uvodi umjesto .308-ice.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#4623 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by BISTRIK100 »

6.5 grendel trza malo vise nego 5.56 mm nakon 1000m jos leti pravo ne pada.Zbog toga sto malo trza i dalekometnosti sa optikom mozete pucati rafalno.Ne morate biti obucen strijelac,neki od metaka ce pogoditi metu oni to zovu"spray and pray".

6.5MM GRENDEL
https://www.youtube.com/watch?v=Mh9dlXO2PNQ

TrackingPoint Precision Guided Firing System
https://www.youtube.com/watch?v=AtRHNHqykUM&t=88s

Special Demo: 1,000 yard 1st round hit with Tracking Point PGF Tracking Point PGF
https://www.youtube.com/watch?v=UTtV7pAbCE4

VSS 'Vintorez' Soviet silenced sniper rifle
https://www.youtube.com/watch?v=UEL01UIiXfg

World's Quietest 50 Caliber? Shooting Indoors!
https://www.youtube.com/watch?v=fXIe1CPnZUM&t=89s

VSK Bullpup 12.7mm Sniper rifle
https://www.youtube.com/watch?v=U6V8IBAuP6s&t=329s
Last edited by BISTRIK100 on 16/05/2018 02:12, edited 2 times in total.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4624 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

https://www.youtube.com/watch?v=AL3PIeXIthc&t=6073s Ovo je taj snimak.
Je li ovo na 2.16.42 ona velika crvena kuća što je pravila probleme po okolnim naseljima?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#4625 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Gojeni H »

Dozer wrote:Budimo realni - mehanickim nisanom na 600m je 90% sreca, i 10% znanje. Razlog jednostavan - cilj se uopste ne vidi od velicine nisana. Na 600m mehanicki nisani ce skoro prekriti i jednospratnu kucu, a ne covjeka.

S optikom je vec skroz druga prica. PASP-ovu M-76 ovdje ne treba uopste uzimati kao relevantnu radi njenog uvecanja (4x), sto je jedan ogromni limitirajuci faktor za daljine preko 800m, iako se radi o SFP optici. Na 800m je tu 80% umijece i 20% sreca (pricamo o uvjezbanom strijelcu, logicno), dok se s povecavanjem daljine taj omjer rapidno mijenja u korist srece, i to iz iztog razloga kao i kod prvog slucaja, tj. mehanickog nisana - ne vidi se meta/covjek jer ga koncanica, radi malog uvecanja, potpuno prekrije.

Medjutim, danas, i sa SFP optikama koje imaju uvecanje/zoom 10x+, stvari su prilicno drugacije, pa se daleko bolji rezultati postizu s dosta slabijim zrnima od 7,9 (u smislu snage).
Recimo, s .308 WIN i s dobrom optikom bez vecih problema se mogu pogadjati staticni ili pokretni ciljevi i do 2.000m.
S nekim jacim zrnima/mecima, tipa .338 LM li 12,7 (.50), to ide i do 3.000+m, pogotovo s .338 LM.

Sad se za snajperske puske uvode i neka nova zrna, poput .260 REM (6,5mm), koji parira standardnom .308 WIN (7,62), a rezultati na istim daljinama do 1000m su im priblizni, s tim sto .260 sije .308 u brzini i polozenijoj putanji (plica parabola), cime je i pad manji. Ali, preko 1.000m situacija se mijenja i .260-ca sije .308 i u preciznosti, pa se sve vise uvodi umjesto .308-ice.
Kontam brzinu, ali zar nije logika da ce lakse zrno biti osjetljivije na npr. vjetar?
Post Reply