Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4576 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Niko je nije ubio.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#4577 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by DaffyDuck »

Snajperista je bio u Geteovoj na Alipasinom, zeleni neboderi, 12 sprat, balkon gledao ka parku- trgu.
Mislim da je pobjegao, umro godinama poslije, a njegovi povratili stan. :run:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#4578 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

meni nije jasno sta su ti slobodni strijelci unutar neprijateljske teritorije imali na umu i kakav im je bio plan na duge staze.

recimo ti sa alipasinog ili sa nekih drugih nebodera dublje u gradu pod nasom kontrolom. zar to nije bila samoubilacka misija pucati? kako i kad su se kontali izvuci i prebjeci? nema sanse da su kontali da ih niko nikad nece otkriti.
ili kao kontali, doci ce oslobodioci? kurac bi mu ja puco iz centra neprijateljske teritorije.
jos uvijek sam pod utiscima price o snajperisti na higijenskom ili trebi snajperisti na dzidzikovcu. ne mogu da vjerujem u te dvije. i to da je islo haman do kraja rata. haj ove budaletine po neboderima u prvim sedmicama to i nekako.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#4579 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheMule »

DaffyDuck wrote:Snajperista je bio u Geteovoj na Alipasinom, zeleni neboderi, 12 sprat, balkon gledao ka parku- trgu.
Mislim da je pobjegao, umro godinama poslije, a njegovi povratili stan. :run:
Ovaj se raznio granatom kad su nasi isli gore po njega. Vidio sam i gelere na stubistu tamo negdje oko 12og sprata. Ipak, PM, koji je tada bio u MUP-u na Alipasinu veli da su to samo price i da se nije desilo, a da su bombu vjerovatno bacile neke budale
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#4580 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

milojicabrzi wrote:
Dozer wrote:Nije to bas bilo tako, da su sve to bili obuceni JNA vojnici. Bila je tu gomila dobrovoljaca koji su zaduzivali PASP-ove, i onda senlucili. Kao i kod nas, uostalom. Svako je ganjao pusku s optikom, i onda se prozivao snajperistom. Realno - nigdje veze.
Samo sto mi nismo imali municije, pa se nije moglo bas senluciti.
Opet nešto razmišljam, pa nije baš tih PASP pušaka bilo na svakom ćošku, da se ne bi moglo pronaći ko ih je dužio, a da bi se postalo izverziran snajperista, ipak je trebala neka obuka, ne vjerujem da to može baš nešto "samoukim" principom da se radi, odnosno ne znam, možda i može, ali mislim da broj tih izvršilaca nije mogao biti veliki...
Masa ljudi se bavi streljastvom i lovom, sve su to odlicni ili u prvom slucaju vrhunski strijelci. Lovci najcesce koriste karabine sa optikom a ti karabini mogu biti i precizniji od PASP, zavisi kakvu municiju koristis. Stara tandzara je recimo mnogo preciznija puska od PASP I sa odgovarajucom municijom rezultati su daleko bolji od PASP. Do 500 m I PAP-ovka je sasvim zadovoljavajuca za snajpera, kao i svi lovacki karabini, a tandzara je I bez optike precizna cak do 1000 m, zavisi od strijelca. Obuceni snajperista je precizan i preko 1000 metara, a zavisno od obuke, kalibra, opreme moze biti djelotvoran cak i do 2000 metara. Istina sve preko 1000 metara umanjuje vjerovatnocu preciznog pogotka, posebno u metu u pokretu, ali ako si dobar sa reziserom dok se snima film, mozes pogoditi i bumbara u letu na 2500 metara. :D
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#4581 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by DaffyDuck »

TheMule wrote:
DaffyDuck wrote:Snajperista je bio u Geteovoj na Alipasinom, zeleni neboderi, 12 sprat, balkon gledao ka parku- trgu.
Mislim da je pobjegao, umro godinama poslije, a njegovi povratili stan. :run:
Ovaj se raznio granatom kad su nasi isli gore po njega. Vidio sam i gelere na stubistu tamo negdje oko 12og sprata. Ipak, PM, koji je tada bio u MUP-u na Alipasinu veli da su to samo price i da se nije desilo, a da su bombu vjerovatno bacile neke budale
Koliko ja znam, zbrisao je.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#4582 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by BISTRIK100 »

Ramzess Veliki wrote:
milojicabrzi wrote:
Dozer wrote:Nije to bas bilo tako, da su sve to bili obuceni JNA vojnici. Bila je tu gomila dobrovoljaca koji su zaduzivali PASP-ove, i onda senlucili. Kao i kod nas, uostalom. Svako je ganjao pusku s optikom, i onda se prozivao snajperistom. Realno - nigdje veze.
Samo sto mi nismo imali municije, pa se nije moglo bas senluciti.
Opet nešto razmišljam, pa nije baš tih PASP pušaka bilo na svakom ćošku, da se ne bi moglo pronaći ko ih je dužio, a da bi se postalo izverziran snajperista, ipak je trebala neka obuka, ne vjerujem da to može baš nešto "samoukim" principom da se radi, odnosno ne znam, možda i može, ali mislim da broj tih izvršilaca nije mogao biti veliki...
Masa ljudi se bavi streljastvom i lovom, sve su to odlicni ili u prvom slucaju vrhunski strijelci. Lovci najcesce koriste karabine sa optikom a ti karabini mogu biti i precizniji od PASP, zavisi kakvu municiju koristis. Stara tandzara je recimo mnogo preciznija puska od PASP I sa odgovarajucom municijom rezultati su daleko bolji od PASP. Do 500 m I PAP-ovka je sasvim zadovoljavajuca za snajpera, kao i svi lovacki karabini, a tandzara je I bez optike precizna cak do 1000 m, zavisi od strijelca. Obuceni snajperista je precizan i preko 1000 metara, a zavisno od obuke, kalibra, opreme moze biti djelotvoran cak i do 2000 metara. Istina sve preko 1000 metara umanjuje vjerovatnocu preciznog pogotka, posebno u metu u pokretu, ali ako si dobar sa reziserom dok se snima film, mozes pogoditi i bumbara u letu na 2500 metara. :D
Yugo M48 w/ Zrak Sniper Scope - Quick Review
https://www.youtube.com/watch?v=xEy4EX1 ... 33&list=WL
plin72
Posts: 32
Joined: 04/05/2018 10:17

#4583 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by plin72 »

karanana wrote:meni nije jasno sta su ti slobodni strijelci unutar neprijateljske teritorije imali na umu i kakav im je bio plan na duge staze.

recimo ti sa alipasinog ili sa nekih drugih nebodera dublje u gradu pod nasom kontrolom. zar to nije bila samoubilacka misija pucati? kako i kad su se kontali izvuci i prebjeci? nema sanse da su kontali da ih niko nikad nece otkriti.
ili kao kontali, doci ce oslobodioci? kurac bi mu ja puco iz centra neprijateljske teritorije.
jos uvijek sam pod utiscima price o snajperisti na higijenskom ili trebi snajperisti na dzidzikovcu. ne mogu da vjerujem u te dvije. i to da je islo haman do kraja rata. haj ove budaletine po neboderima u prvim sedmicama to i nekako.
ma to su sve lovačke ,ko je lud se ofirati , pa čuje se kad opali , jedino prigušivač , a i tada ,nisu to nikakvi specijalci ,več tvoj i moj komsija ,do juce popravljao stojadina pred zgradom , ovde se pretjeruje , to bi morali bit obuceni i verzirani ljudi da se znaju pritajiti odabrat trenutak ,a ne lola iz Famosa ,radio na strugu i neko mu dao snajper i sad on puca po Alpasinom medju stotine teritorijalaca....
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4584 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ideologija i zaludjenost u kombinaciji s nadrealnim obecanjima - cine cuda...

Mislim da niko ne moze negirati pogodjene ljude na pijaci Ciglane u aprilu '92... Lik pucao iz plavog nebodera preko puta pijace.
Ili masu pogodjenih, i vecinom ubijenih jer su pogadjani u glavu ili vrat, u Brodskoj ulici sve do ljeta '93... Lik pucao iz Velesica.
Ili pogodjene ljude u Dobrovoljackoj u aprilu '92... Pucano s nebodera Metalka (ili Zvijezda, kako je ko vec nazivao)... Vec poznata prica o babi (da li je ona pucala ili ne, nebitno je).
Ili ljude pogodjene po Alipasinom...
Itd.itd.itd.

Takodjer, suludo je negirati poprilicne kolicine vojnog oruzja pronazalenog u stanovima i kucama sirom Sarajeva, omanja skladista po garazama, spiskove za podjelu i o preuzimanju, itd.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#4585 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

TheMule wrote:
DaffyDuck wrote:Snajperista je bio u Geteovoj na Alipasinom, zeleni neboderi, 12 sprat, balkon gledao ka parku- trgu.
Mislim da je pobjegao, umro godinama poslije, a njegovi povratili stan. :run:
Ovaj se raznio granatom kad su nasi isli gore po njega. Vidio sam i gelere na stubistu tamo negdje oko 12og sprata. Ipak, PM, koji je tada bio u MUP-u na Alipasinu veli da su to samo price i da se nije desilo, a da su bombu vjerovatno bacile neke budale
Ispravka krivog navoda!
Moja malenkost nikad nije bila u "MUP-u na Alipašinom" niti je bilo ikakvog MUP -a na Alipašinom...u Švrakinom jeste :wink:
Volio bih da me podsjetiš ili da mi postiraš taj post koji sam navodno napisao i spominjao to što mi imputiraš.Svjedok sam postojanja snajperiste u C fazi jer mi je gađao kolegu na pet metara od mene a metak je došao iz pravca zelenih zgrada.To da se neki snajperista u zelenoj zgradi raznio bombom je laž jer sam živio u toj ulici i znao sam pola ljudi iz tih zgrada.Niko niti je nađen niti uhapšen ili bačen sa zgrade jer je to šuplja priča.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4586 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ne tersaj :lol:
TicTac1
Posts: 6
Joined: 29/04/2018 00:10

#4587 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TicTac1 »

Dozer wrote:Niko je nije ubio.
Kako nije kad se ovdje tako prica? Mislim, mozda sam i ja krivo cuo ali navodno je bila gore na hladjaci jedno vece, posla da zapali cigaru i valjda odsjaj je plamen napravio i cetnik bum i ubio je. Ako ovo nije istina izvinjavam se ali sam tako cuo.

Koliko sam upucen nasi su imali jedan snajper na stupu koji je povremeno dejstvovao
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#4588 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

krivo si upucen ...
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#4589 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Tromblon »

Nijedna djevojka nije ubijena na hladnjaci. Tamo oni snajperom nisu skoro mogli nikako nekoga ubiti. Pamom, tenkom, patom da... Jedina djevojka koja je ranjena u Azicima je bila bolnicarka u 2. bataljonu 102. mtb zbog 2 kretena koji su se suncali i cheto im shukno moj nick. Kad je ova djevojka dosla poklopili minobacacima i ona nastradala. Izmjestena je kasnije vani na lijecenje, a koliko znam ostala je nepokretna.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4590 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

TicTac1 wrote:
Dozer wrote:Niko je nije ubio.
Kako nije kad se ovdje tako prica? Mislim, mozda sam i ja krivo cuo ali navodno je bila gore na hladjaci jedno vece, posla da zapali cigaru i valjda odsjaj je plamen napravio i cetnik bum i ubio je. Ako ovo nije istina izvinjavam se ali sam tako cuo.

Koliko sam upucen nasi su imali jedan snajper na stupu koji je povremeno dejstvovao
Nemas se radi cega izvinjavati. A, vjeruj mi - nisi upucen :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40350
Joined: 29/06/2011 23:39

#4591 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dječak sa šibicama »

Dozer wrote:Ideologija i zaludjenost u kombinaciji s nadrealnim obecanjima - cine cuda...

Mislim da niko ne moze negirati pogodjene ljude na pijaci Ciglane u aprilu '92... Lik pucao iz plavog nebodera preko puta pijace.
Ili masu pogodjenih, i vecinom ubijenih jer su pogadjani u glavu ili vrat, u Brodskoj ulici sve do ljeta '93... Lik pucao iz Velesica.
Ili pogodjene ljude u Dobrovoljackoj u aprilu '92... Pucano s nebodera Metalka (ili Zvijezda, kako je ko vec nazivao)... Vec poznata prica o babi (da li je ona pucala ili ne, nebitno je).
Ili ljude pogodjene po Alipasinom...
Itd.itd.itd.

Takodjer, suludo je negirati poprilicne kolicine vojnog oruzja pronazalenog u stanovima i kucama sirom Sarajeva, omanja skladista po garazama, spiskove za podjelu i o preuzimanju, itd.
Takodje se ne smije negirati i gomila dezinformacija zbog kojih su se na meti nasli i potpuno nevini ljudi, koji su imali "krivo ime", a nerijetko i oni sa "pravim" imenom.

Moja kona, bosnjakinja inace, nije imala drugu sijalicu nego crvenu tako se desilo, nije bilo za kupiti, negdje maj, juni ne sjecam se vise.. i uvrnula zena crvenu sijalicu, nakon kratkog vremena policija joj dolazi u stan, optuzba "dajes signale cetnicima". Poslije toga policijski ili TO snajper sa krana u Velesicima drzao je cijeli komsiluk na nisanu cekajuci ko ce "dati znak cetnicima" pa su se ljudi plasili u stan uci.

Inace, kod nas u naselju tih je snajperista bilo dosta, bilo je i par smrtnih slucajeva njihovom rukom izazvanih, vecina su zbrisali na onu stranu a mnogi su i ranu jesen docekali u opkoljenom gradu pa su prelazili na drugu stranu vjerovatno placajuci prelazak jer mi je cudno da recimo prijeratni uticajni clan SDS Centar provede u gradu 4-5 mjeseci i onda ga evakuisu pod okriljem noci, da ne spominjem sada sve nacine a stosta smo mi kao ocevici gledali svojim ocima.
Neki su nevini nestajali, odvodjeni, a neki su mjesecima bili peta kolona. Cudno sve.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40350
Joined: 29/06/2011 23:39

#4592 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dječak sa šibicama »

plin72 wrote:
karanana wrote:meni nije jasno sta su ti slobodni strijelci unutar neprijateljske teritorije imali na umu i kakav im je bio plan na duge staze.

recimo ti sa alipasinog ili sa nekih drugih nebodera dublje u gradu pod nasom kontrolom. zar to nije bila samoubilacka misija pucati? kako i kad su se kontali izvuci i prebjeci? nema sanse da su kontali da ih niko nikad nece otkriti.
ili kao kontali, doci ce oslobodioci? kurac bi mu ja puco iz centra neprijateljske teritorije.
jos uvijek sam pod utiscima price o snajperisti na higijenskom ili trebi snajperisti na dzidzikovcu. ne mogu da vjerujem u te dvije. i to da je islo haman do kraja rata. haj ove budaletine po neboderima u prvim sedmicama to i nekako.
ma to su sve lovačke ,ko je lud se ofirati , pa čuje se kad opali , jedino prigušivač , a i tada ,nisu to nikakvi specijalci ,več tvoj i moj komsija ,do juce popravljao stojadina pred zgradom , ovde se pretjeruje , to bi morali bit obuceni i verzirani ljudi da se znaju pritajiti odabrat trenutak ,a ne lola iz Famosa ,radio na strugu i neko mu dao snajper i sad on puca po Alpasinom medju stotine teritorijalaca....
Ko da je neko u onoj gunguli s pocetka rata, mogao kontrolisati situaciju, znam za slucaj blizu moje zgrade gdje su ubijeni zena i dijete ako se ja dobro sjecam nisam siguran uglavnom dvoje je poginulo, pucao lik sa jednog od prozora okolnih zgrada. Nisam siguran da se ikada saznalo ko je pucao, mozda i nije snajperist nego obicni kalasnjikov pa blizu meta.

Mi smo vecinu aprila i maja proveli u podrumima, cuvala se straza na ulazu, jedna papovka i jedan pistolj, zene nerijetko cuvale strazu. Dodje TO ili policija, pitaju je li sve u redu, i odu. Tu je peta kolona mogla maltene setkati okolo.

Najbolji primjer, stari grad pocetkom rata, stariji covjek sa durbinom dodje hambinom carinom i kofol seta, onim danima kad ne padaju granate ili manje padaju jer gore je tada gorilo dan noc. On je setao, gledao po gradu, tako svjedoci kazu a da li je istina ili ljudi preuvelicavaju ne znam. Uglavnom dolazio je, nije bio iz komsiluka, i nevjerovatno da nikome nije bilo cudno sto on tu seta dok nije krenula precizna vatra sa srpske strane prvo po domu kulture gdje je bio smjesten stab TO, koji se onda smjestio nize u skolu, a onda su oni gore odlicno znali da je stab tu pa su i skolu sastavili. Na kraju je stab sisao do vrtica, a i to su oni gore znali u roku odmah. Ocito je nepoznati lik bio onima gore poznat. Vise ljudi svjedoci pa mislim da nije samo urbana legenda.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4593 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Sve tacno. To je bilo vrijeme opste konfuzije, neznanja, "zajebanih faca", novokomponovanih vodja i komandanata bez ikakve veze i znanja sa i o bilo kakvom vodjenju i komandovanju... Jbg...

Ali, eto, nekako se i to u neka doba organizovalo i dovelo u kakav-takav red, iako nikad do kraja i kako treba. A sve to isto imamo i danas, samo sto ne puca... Isti kalibar i kapacitet likova su i danas vodje i "komandantni", i zato i jesmo u ratu bili gdje i kakvi smo bili, a danas smo gdje jesmo...

----

A sto se tice nepoznatih likova koji su setkali gradom, ne znam da li se neko sjeca onoga sto ga uhvatismo ispred Sarajke (danas BBI za mladju raju) nekad pocetkom ljeta '93... Lik je uredno setao Titovom, s PASP-om na ramenu, i u JNA maskirnim pantalonama. I mozda nikome ne bi ni bio cudan da na kundaku nije imao nacrtanog bijelog orla. Ne sjecam se vise tacno da li je neko dosao u nasu bazu i ukazao na njega ili ga je vidio neko nas, ali vrlo brzo je priveden u bazu. Ispostavilo se da je frajer hladno s Grbavice dosetao u grad (ne pitajte me kuda, ne znam) - da malo proseta po gradu. Uopste nije znao gdje su linije. Odakle je on dosao na Grbavicu, kuda je presao ovamo, kako ga niko nije vidio, i odakle mu uopste ideja da dodje "u grad" - haj' ga znaj...
Elem, puska mu je zavrsila kod nas, a on u centralnom. Za dalje ne znam.

A ovo nije usamljen slucaj...
Jednom prilikom nam je tako dosetao lik iz Energoinvesta na Stupu, u septembru '92. Uredno izasao iz njihove zgrade (one plave, zvali je Ambulanta, valjda jer je to bila), i pravo prema nama (mi izvlacili cjepanice s nicije zemlje). Puska na ramenu, trobojka na rukavu, brada, nekih 55-56 godina. Valjda nas vidio kako bacakamo cjepanice iz supe prema kuci, i kontao...bog zna sta je kontao...
Dosetao do nas dvojice i kaze - kako je ljudi. :D
Mi bez pusaka, imamo pistolje, i drzimo se za njih (metak uvijek bio u cijevi, logicno), sutimo i smijuljimo se. Nakon par sekundi, i kad nas je odmjerio, valjda skontao da na nama nema nista od JNA opreme kao na njemu (opasac, maskirne JNA pantalone, cizme i SMB kosulja), i samo problijedio. Mi bez rijeci izvukli utoke, on odmah bacio pusku s ramena i digao ruke. Malo ga ispitivali o stanju tamo, u Energoinvestu, pa odvezli vezanog u bazu. Nemam pojma sta dalje bi s njim.

Ili, slicna situacija u Azicima, u januaru '93. Mirna linija tada bila vec mjesec dana. Lik, kao i ovaj prethodni, uredno iz Pejtona zapucao prema Azicima. Gdje je posao, zasto, sta je kontao - nemam pojma. Ovi moji ga od Lambade gledali kako pici preko livade, i kad je dosao do njih (a oni s puskama u krilu i cijevi okenute prema njemu, skontali da se zajeb'o :D ), pitao ih - jel' se moze ovuda presjeci do Butila? :lol:

Ili, ona trojica sto su autom, i to cestom, negdje iz Rajlovca zapucali u Lukavicu. I na Stupu, negdje oko danasnje pijace Heco, nalete na amijski punkt. Pitali kuda im je najkrace do Lukavice :lol: :lol:
Mislim da su ovi bili i na TV-u tada :D
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#4594 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by BISTRIK100 »

Dozer wrote:Sve tacno. To je bilo vrijeme opste konfuzije, neznanja, "zajebanih faca", novokomponovanih vodja i komandanata bez ikakve veze i znanja sa i o bilo kakvom vodjenju i komandovanju... Jbg...

Ali, eto, nekako se i to u neka doba organizovalo i dovelo u kakav-takav red, iako nikad do kraja i kako treba. A sve to isto imamo i danas, samo sto ne puca... Isti kalibar i kapacitet likova su i danas vodje i "komandantni", i zato i jesmo u ratu bili gdje i kakvi smo bili, a danas smo gdje jesmo...

----

A sto se tice nepoznatih likova koji su setkali gradom, ne znam da li se neko sjeca onoga sto ga uhvatismo ispred Sarajke (danas BBI za mladju raju) nekad pocetkom ljeta '93... Lik je uredno setao Titovom, s PASP-om na ramenu, i u JNA maskirnim pantalonama. I mozda nikome ne bi ni bio cudan da na kundaku nije imao nacrtanog bijelog orla. Ne sjecam se vise tacno da li je neko dosao u nasu bazu i ukazao na njega ili ga je vidio neko nas, ali vrlo brzo je priveden u bazu. Ispostavilo se da je frajer hladno s Grbavice dosetao u grad (ne pitajte me kuda, ne znam) - da malo proseta po gradu. Uopste nije znao gdje su linije. Odakle je on dosao na Grbavicu, kuda je presao ovamo, kako ga niko nije vidio, i odakle mu uopste ideja da dodje "u grad" - haj' ga znaj...
Elem, puska mu je zavrsila kod nas, a on u centralnom. Za dalje ne znam.

A ovo nije usamljen slucaj...
Jednom prilikom nam je tako dosetao lik iz Energoinvesta na Stupu, u septembru '92. Uredno izasao iz njihove zgrade (one plave, zvali je Ambulanta, valjda jer je to bila), i pravo prema nama (mi izvlacili cjepanice s nicije zemlje). Puska na ramenu, trobojka na rukavu, brada, nekih 55-56 godina. Valjda nas vidio kako bacakamo cjepanice iz supe prema kuci, i kontao...bog zna sta je kontao...
Dosetao do nas dvojice i kaze - kako je ljudi. :D
Mi bez pusaka, imamo pistolje, i drzimo se za njih (metak uvijek bio u cijevi, logicno), sutimo i smijuljimo se. Nakon par sekundi, i kad nas je odmjerio, valjda skontao da na nama nema nista od JNA opreme kao na njemu (opasac, maskirne JNA pantalone, cizme i SMB kosulja), i samo problijedio. Mi bez rijeci izvukli utoke, on odmah bacio pusku s ramena i digao ruke. Malo ga ispitivali o stanju tamo, u Energoinvestu, pa odvezli vezanog u bazu. Nemam pojma sta dalje bi s njim.

Ili, slicna situacija u Azicima, u januaru '93. Mirna linija tada bila vec mjesec dana. Lik, kao i ovaj prethodni, uredno iz Pejtona zapucao prema Azicima. Gdje je posao, zasto, sta je kontao - nemam pojma. Ovi moji ga od Lambade gledali kako pici preko livade, i kad je dosao do njih (a oni s puskama u krilu i cijevi okenute prema njemu, skontali da se zajeb'o :D ), pitao ih - jel' se moze ovuda presjeci do Butila? :lol:

Ili, ona trojica sto su autom, i to cestom, negdje iz Rajlovca zapucali u Lukavicu. I na Stupu, negdje oko danasnje pijace Heco, nalete na amijski punkt. Pitali kuda im je najkrace do Lukavice :lol: :lol:
Mislim da su ovi bili i na TV-u tada :D
Jednom je tako uhapsen njihov general i jos jedan oficir, dosli na nas punkt sa autom.Ne znam tacno gdje blizu Ilidze ili Stupa.Bili su na TV,kasnije razmjenjeni.Mislim da je ovaj general poslije razmjene umro,valjda od stresa. :lol: To je bilo 94 ili 95.Mozda su to bili ti "Ili, ona trojica sto su autom, i to cestom, negdje iz Rajlovca zapucali u Lukavicu."Znam da je jedan imao visok cin.Mislim general.
TicTac1
Posts: 6
Joined: 29/04/2018 00:10

#4595 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TicTac1 »

Dozer wrote:Sve tacno. To je bilo vrijeme opste konfuzije, neznanja, "zajebanih faca", novokomponovanih vodja i komandanata bez ikakve veze i znanja sa i o bilo kakvom vodjenju i komandovanju... Jbg...

Ali, eto, nekako se i to u neka doba organizovalo i dovelo u kakav-takav red, iako nikad do kraja i kako treba. A sve to isto imamo i danas, samo sto ne puca... Isti kalibar i kapacitet likova su i danas vodje i "komandantni", i zato i jesmo u ratu bili gdje i kakvi smo bili, a danas smo gdje jesmo...

----

A sto se tice nepoznatih likova koji su setkali gradom, ne znam da li se neko sjeca onoga sto ga uhvatismo ispred Sarajke (danas BBI za mladju raju) nekad pocetkom ljeta '93... Lik je uredno setao Titovom, s PASP-om na ramenu, i u JNA maskirnim pantalonama. I mozda nikome ne bi ni bio cudan da na kundaku nije imao nacrtanog bijelog orla. Ne sjecam se vise tacno da li je neko dosao u nasu bazu i ukazao na njega ili ga je vidio neko nas, ali vrlo brzo je priveden u bazu. Ispostavilo se da je frajer hladno s Grbavice dosetao u grad (ne pitajte me kuda, ne znam) - da malo proseta po gradu. Uopste nije znao gdje su linije. Odakle je on dosao na Grbavicu, kuda je presao ovamo, kako ga niko nije vidio, i odakle mu uopste ideja da dodje "u grad" - haj' ga znaj...
Elem, puska mu je zavrsila kod nas, a on u centralnom. Za dalje ne znam.

A ovo nije usamljen slucaj...
Jednom prilikom nam je tako dosetao lik iz Energoinvesta na Stupu, u septembru '92. Uredno izasao iz njihove zgrade (one plave, zvali je Ambulanta, valjda jer je to bila), i pravo prema nama (mi izvlacili cjepanice s nicije zemlje). Puska na ramenu, trobojka na rukavu, brada, nekih 55-56 godina. Valjda nas vidio kako bacakamo cjepanice iz supe prema kuci, i kontao...bog zna sta je kontao...
Dosetao do nas dvojice i kaze - kako je ljudi. :D
Mi bez pusaka, imamo pistolje, i drzimo se za njih (metak uvijek bio u cijevi, logicno), sutimo i smijuljimo se. Nakon par sekundi, i kad nas je odmjerio, valjda skontao da na nama nema nista od JNA opreme kao na njemu (opasac, maskirne JNA pantalone, cizme i SMB kosulja), i samo problijedio. Mi bez rijeci izvukli utoke, on odmah bacio pusku s ramena i digao ruke. Malo ga ispitivali o stanju tamo, u Energoinvestu, pa odvezli vezanog u bazu. Nemam pojma sta dalje bi s njim.

Ili, slicna situacija u Azicima, u januaru '93. Mirna linija tada bila vec mjesec dana. Lik, kao i ovaj prethodni, uredno iz Pejtona zapucao prema Azicima. Gdje je posao, zasto, sta je kontao - nemam pojma. Ovi moji ga od Lambade gledali kako pici preko livade, i kad je dosao do njih (a oni s puskama u krilu i cijevi okenute prema njemu, skontali da se zajeb'o :D ), pitao ih - jel' se moze ovuda presjeci do Butila? :lol:

Ili, ona trojica sto su autom, i to cestom, negdje iz Rajlovca zapucali u Lukavicu. I na Stupu, negdje oko danasnje pijace Heco, nalete na amijski punkt. Pitali kuda im je najkrace do Lukavice :lol: :lol:
Mislim da su ovi bili i na TV-u tada :D


E svasta. Ne zna covjek kako da postupi u toj situaciji. Kad skontas, da je iko imao damu ili s njihove ili s nase strane, mogao si komotno tako prosetat se do bunkera i sasut bombe.
Al covjece, onaj dio od aeordroma do stupske petlje je bas dosta stradao. svaka kuca ko svicarski sir, jos su cetnici imali fin polozaj u samostanu u nedaricima, odatle je rokalo svakodnevno
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#4596 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

BISTRIK100 wrote:
Dozer wrote:Sve tacno. To je bilo vrijeme opste konfuzije, neznanja, "zajebanih faca", novokomponovanih vodja i komandanata bez ikakve veze i znanja sa i o bilo kakvom vodjenju i komandovanju... Jbg...

Ali, eto, nekako se i to u neka doba organizovalo i dovelo u kakav-takav red, iako nikad do kraja i kako treba. A sve to isto imamo i danas, samo sto ne puca... Isti kalibar i kapacitet likova su i danas vodje i "komandantni", i zato i jesmo u ratu bili gdje i kakvi smo bili, a danas smo gdje jesmo...

----

A sto se tice nepoznatih likova koji su setkali gradom, ne znam da li se neko sjeca onoga sto ga uhvatismo ispred Sarajke (danas BBI za mladju raju) nekad pocetkom ljeta '93... Lik je uredno setao Titovom, s PASP-om na ramenu, i u JNA maskirnim pantalonama. I mozda nikome ne bi ni bio cudan da na kundaku nije imao nacrtanog bijelog orla. Ne sjecam se vise tacno da li je neko dosao u nasu bazu i ukazao na njega ili ga je vidio neko nas, ali vrlo brzo je priveden u bazu. Ispostavilo se da je frajer hladno s Grbavice dosetao u grad (ne pitajte me kuda, ne znam) - da malo proseta po gradu. Uopste nije znao gdje su linije. Odakle je on dosao na Grbavicu, kuda je presao ovamo, kako ga niko nije vidio, i odakle mu uopste ideja da dodje "u grad" - haj' ga znaj...
Elem, puska mu je zavrsila kod nas, a on u centralnom. Za dalje ne znam.

A ovo nije usamljen slucaj...
Jednom prilikom nam je tako dosetao lik iz Energoinvesta na Stupu, u septembru '92. Uredno izasao iz njihove zgrade (one plave, zvali je Ambulanta, valjda jer je to bila), i pravo prema nama (mi izvlacili cjepanice s nicije zemlje). Puska na ramenu, trobojka na rukavu, brada, nekih 55-56 godina. Valjda nas vidio kako bacakamo cjepanice iz supe prema kuci, i kontao...bog zna sta je kontao...
Dosetao do nas dvojice i kaze - kako je ljudi. :D
Mi bez pusaka, imamo pistolje, i drzimo se za njih (metak uvijek bio u cijevi, logicno), sutimo i smijuljimo se. Nakon par sekundi, i kad nas je odmjerio, valjda skontao da na nama nema nista od JNA opreme kao na njemu (opasac, maskirne JNA pantalone, cizme i SMB kosulja), i samo problijedio. Mi bez rijeci izvukli utoke, on odmah bacio pusku s ramena i digao ruke. Malo ga ispitivali o stanju tamo, u Energoinvestu, pa odvezli vezanog u bazu. Nemam pojma sta dalje bi s njim.

Ili, slicna situacija u Azicima, u januaru '93. Mirna linija tada bila vec mjesec dana. Lik, kao i ovaj prethodni, uredno iz Pejtona zapucao prema Azicima. Gdje je posao, zasto, sta je kontao - nemam pojma. Ovi moji ga od Lambade gledali kako pici preko livade, i kad je dosao do njih (a oni s puskama u krilu i cijevi okenute prema njemu, skontali da se zajeb'o :D ), pitao ih - jel' se moze ovuda presjeci do Butila? :lol:

Ili, ona trojica sto su autom, i to cestom, negdje iz Rajlovca zapucali u Lukavicu. I na Stupu, negdje oko danasnje pijace Heco, nalete na amijski punkt. Pitali kuda im je najkrace do Lukavice :lol: :lol:
Mislim da su ovi bili i na TV-u tada :D
Jednom je tako uhapsen njihov general i jos jedan oficir, dosli na nas punkt sa autom.Ne znam tacno gdje blizu Ilidze ili Stupa.Bili su na TV,kasnije razmjenjeni.Mislim da je ovaj general poslije razmjene umro,valjda od stresa. :lol: To je bilo 94 ili 95.Mozda su to bili ti "Ili, ona trojica sto su autom, i to cestom, negdje iz Rajlovca zapucali u Lukavicu."Znam da je jedan imao visok cin.Mislim general.
To je bilo u januaru 1996, poslije Dejtona. Zalutali na naš punkt na Nedžarićima i tu zaglavili. General Đorđe Đukić, krupna riba, član Glavnog štaba VRS, Mladićev pomoćnik za pozadinu, dakle u rangu drugih njegovih pomoćnika, poput Gvere, Milovanovića, Tolimira. Najstariji general u VRS i jedini koji je sa tim činom ušao u rat, mislim. Srbi su se bili malo uzjebali, prijetili da će se povuć iz mirovnog sporazuma, ali ništa od toga nije bilo. Pukovnik (mislim Krsmanović) im je vraćen, ali general bogami nije, jer je Hag uskoro podigao optužnicu protiv njega, pa je izručen. Tako je postao prvi u dugom nizu visokih oficira VRS koji su završili pred međunarodnim sudom. Ali do suđenja nije ni došlo, jer ga je izjedao rak od kojeg je već duže bolovao, pa su ga pustili iz Haga, i brzo je umro.
Evo sažetak predmeta generala Đukića:
http://www.icty.org/x/cases/djukic/cis/ ... ic_bcs.pdf
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4597 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ma nije bas da je to moglo tako.... 1 covjek prodje, ali tesko da nije vidjen. Reakcije su vec drugi par rukava.
Ovaj na Stupu i onaj u Azicima su vidjeni izdaleka, i bilo ocito da nemaju pojma gdje se nalaze i gdje idu. Zato reakcije i jesu bile kakve su bile. Ali, tesko da bi bile takve da se vidjelo da to nije to. 99,9% bi se odmah pucalo na njih.
TicTac1
Posts: 6
Joined: 29/04/2018 00:10

#4598 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TicTac1 »

Dozer wrote:Ma nije bas da je to moglo tako.... 1 covjek prodje, ali tesko da nije vidjen. Reakcije su vec drugi par rukava.
Ovaj na Stupu i onaj u Azicima su vidjeni izdaleka, i bilo ocito da nemaju pojma gdje se nalaze i gdje idu. Zato reakcije i jesu bile kakve su bile. Ali, tesko da bi bile takve da se vidjelo da to nije to. 99,9% bi se odmah pucalo na njih.
Ma logicno. Jedino da halalis zivot pa da to uradis svjesno.
Maloprije se vozim kroz grad i zastadoh kod jevrejskog groblja i pomislih, pa gledaj covjece kakav su oni pogled imali. Ko na dlanu sve. Ko glineni golubovi smo bili. Pogodak cist, i corav bi ubo nesto. Dobro smo zivi ostali. A sinoc gledam snimak onog momka Gorana, sto ga je Francuz snimao. Ne znam gdje je momak jel ziv, nadam se da jeste, ali budala pucala sa prozora danasnjeg Vijeca ministara, i to pucao vise puta. Pa dobro je ziv ostao, mogao je i tokom snimanja poginuti jer realno sa cetnicke strane se dobro vidi ona strana sa koje je on pucao. Prasina, trzaj, odsjaj ma sve vidi sa cetnicke strane.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4599 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by ExNihilo »

TicTac1 wrote:
Dozer wrote:Ma nije bas da je to moglo tako.... 1 covjek prodje, ali tesko da nije vidjen. Reakcije su vec drugi par rukava.
Ovaj na Stupu i onaj u Azicima su vidjeni izdaleka, i bilo ocito da nemaju pojma gdje se nalaze i gdje idu. Zato reakcije i jesu bile kakve su bile. Ali, tesko da bi bile takve da se vidjelo da to nije to. 99,9% bi se odmah pucalo na njih.
Ma logicno. Jedino da halalis zivot pa da to uradis svjesno.
Maloprije se vozim kroz grad i zastadoh kod jevrejskog groblja i pomislih, pa gledaj covjece kakav su oni pogled imali. Ko na dlanu sve. Ko glineni golubovi smo bili. Pogodak cist, i corav bi ubo nesto. Dobro smo zivi ostali. A sinoc gledam snimak onog momka Gorana, sto ga je Francuz snimao. Ne znam gdje je momak jel ziv, nadam se da jeste, ali budala pucala sa prozora danasnjeg Vijeca ministara, i to pucao vise puta. Pa dobro je ziv ostao, mogao je i tokom snimanja poginuti jer realno sa cetnicke strane se dobro vidi ona strana sa koje je on pucao. Prasina, trzaj, odsjaj ma sve vidi sa cetnicke strane.
Koji snimak?
TicTac1
Posts: 6
Joined: 29/04/2018 00:10

#4600 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TicTac1 »

ExNihilo wrote:
TicTac1 wrote:
Dozer wrote:Ma nije bas da je to moglo tako.... 1 covjek prodje, ali tesko da nije vidjen. Reakcije su vec drugi par rukava.
Ovaj na Stupu i onaj u Azicima su vidjeni izdaleka, i bilo ocito da nemaju pojma gdje se nalaze i gdje idu. Zato reakcije i jesu bile kakve su bile. Ali, tesko da bi bile takve da se vidjelo da to nije to. 99,9% bi se odmah pucalo na njih.
Ma logicno. Jedino da halalis zivot pa da to uradis svjesno.
Maloprije se vozim kroz grad i zastadoh kod jevrejskog groblja i pomislih, pa gledaj covjece kakav su oni pogled imali. Ko na dlanu sve. Ko glineni golubovi smo bili. Pogodak cist, i corav bi ubo nesto. Dobro smo zivi ostali. A sinoc gledam snimak onog momka Gorana, sto ga je Francuz snimao. Ne znam gdje je momak jel ziv, nadam se da jeste, ali budala pucala sa prozora danasnjeg Vijeca ministara, i to pucao vise puta. Pa dobro je ziv ostao, mogao je i tokom snimanja poginuti jer realno sa cetnicke strane se dobro vidi ona strana sa koje je on pucao. Prasina, trzaj, odsjaj ma sve vidi sa cetnicke strane.
Koji snimak?
Evo ovaj
Last edited by TicTac1 on 14/05/2018 19:04, edited 1 time in total.
Post Reply