Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#4501 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by akaunt »

julisiz es grant wrote:
akaunt wrote:Moj Sarajmenu, sa ove distance i sa ovim podacima skontat ko i odakle je puco je krajnje neozbiljno. Mi mozemo pricat o dogadjajima koje smo licno vidjeli ili culi od nekoga u koga imamo povjerenje. Sve ostalo je nagadjanje .
Sto se Ševa tiče , tačnije Nećka...pa jel moguće da je ikakva pozdarija prošla bez njega?
Boško i Admir, Sefer, Ćelo Bajramović, one dvije curice na Grbavici, streljanje u Velikom Parku... Pa stize li ikad iko pizdarije napravit od njega?
Jebo te, da ne bi Batka i Nećka mi bi i dan danas u bratstvu i jedinstvu uzivali i prugu Šamac Sarajevo pravili...
Ne znam za Nećka, ali bogumi za ovu drugu stranu slabo da ima ko da će reći da je Batko svemu kriv. Nit je Batko snajperiso ni granatiro Sarajevo...al sud presudi da ova četvorica jesu...tj onaj korpus koji bješe pod njihovom kontrolom:

http://www.icty.org/x/cases/karadzic/ci ... ic_bcs.pdf

http://www.icty.org/x/cases/mladic/cis/ ... ic_bcs.pdf

http://www.icty.org/x/cases/galic/cis/b ... ic_bcs.pdf

http://www.icty.org/x/cases/dragomir_mi ... ir_bcs.pdf
Eno njega! :shock: figurativno Čabarabdiću. Ali sigurno i tamo postoji tendencija guranja svega pod Batkov tepih. Ko što i ovdje sve drvlje i kamenje samo na Nećka.
...jesi li mi to majke ti postavio link da mi kazes da je Mladić kriv? :nevjerujem:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#4502 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

akaunt wrote:Moj Sarajmenu, sa ove distance i sa ovim podacima skontat ko i odakle je puco je krajnje neozbiljno. Mi mozemo pricat o dogadjajima koje smo licno vidjeli ili culi od nekoga u koga imamo povjerenje. Sve ostalo je nagadjanje .
Sto se Ševa tiče , tačnije Nećka...pa jel moguće da je ikakva pozdarija prošla bez njega?
Boško i Admir, Sefer, Ćelo Bajramović, one dvije curice na Grbavici, streljanje u Velikom Parku... Pa stize li ikad iko pizdarije napravit od njega?
Jebo te, da ne bi Batka i Nećka mi bi i dan danas u bratstvu i jedinstvu uzivali i prugu Šamac Sarajevo pravili...
I ti pitaš svašta :mrgreen: zar ne vidiš da je Herenda reinkarnacija Ramba :lol:
Last edited by pirpa on 14/03/2018 18:46, edited 1 time in total.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#4503 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by llull »

Zna li ko sta o ovom dogadjaju ???
MILICA I NATAŠA UBIJENE DOK SU IGRALE LASTIŠ Na današnji dan snajperista ubio dve srpske devojčice na Grbavici u Sarajevu
Hicima ispaljenim iz snajpera iz dela Sarajeva koji je bio pod kontrolom muslimanskih snaga tokom rata u BiH, na današnji dan pre 22 godine, ubijene su srpske devojčice Milica Lalović i Nataša Učur u sarajevskom naselju Grbavica.

Snajperista sa zgrade "Lorisa" na tadašnjem Trgu Pere Kosorića, a sada Trgu heroja, ubio je 11. marta 1995. godine desetogodišnju Milicu i devetogodišnju Natašu koje su se igrale lastiša u Ulici Rave Janković, ispred zgrade na broju 59, u naselju koje je tada bilo pod srpskom kontrolom.

Prema navodima svedoka, devojčice je ubio S.P, pripadnik 101. brigade takozvane Armije BiH. Sarajka Fatima Bajramović svedočila je da je to učinio Sejo Piskić koji je rođen 1956. godine u Gračanici. Za taj zločin, kao i u mnogim drugim slučajevima ubistava srpskih civila, niko nikada nije odgovarao.

Predsednik Udruženja porodica poginulih boraca i nestalih civila Sarajevsko-romanijske regije Milka Kokot izjavila je da slučaj ovih ubijenih devojčica, nažalost, nije jedini, jer su mnoga srpska deca u delovima Sarajeva pod srpskom kontrolom ubijana i teško ranjavana, ali da za to nikada niko nije procesuiran.

- Srpska djeca i civili nisu ubijani i teško ranjavani samo na Grbavici nego i drugim delovima Sarajeva koji su u ratu bili pod srpskom kontrolom - Vojkovićima, Grlici, Vracama... - istakla je Kokotova.

Ona podseća na činjenicu da je u Sarajevu u tom periodu delovala teroristička grupa "Ševe", čiji su snajperisti ubijali, ne samo srpske civile u delovima grada pod srpskom kontrolom, nego i srpske i bošnjačke civile, među kojima i decu, u Sarajevu pod muslimanskom kontrolom, a za to okrivljivali Srbe.

Samo osam meseci pre potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma Milica i Nataša odigrale su svoju poslednju igru, koju je prekinuta smrću koje je došla iz dela grada gde su rođene i živele. Devojčice su odmah prevezene u bolnicu Kasindo. U zapisniku iz bolnice piše da je Milica dovezena mrtva, dok je Nataša umrla 15 minuta nakon prijema.

Prema svedočenjima tadašnjih stanovnika Grbavice, u vreme kada su ubijene devojčice nije bilo nikakvih ratnih dejstava, jer je bio sklopljen sporazum o primirju koje su nadgledali francuski i ruski pripadnici međunarodnih vojnih snaga.

Na samo nekoliko desetina metara od njihovih punktova koji su bili raspoređeni na liniji razdvajanja između dve zaraćene strane hladnokrvno su ubijene Milica i Nataša.

- Ko zna koliko ih je snajperista posmatralo i oko 15.30 časova odjeknula su dva pucnja - posvedočio je svojevremeno Milan Pavlović iz Sarajeva.

Svedoci su ispričali da se Piskić javno hvalio da je iz snajpera ubio devojčice i još 20 Srba u naselju Grbavica. Privođen je, ali nikada nije procesuiran. Ovaj slučaj ne postoji u pravosudnim institucijama.

Danas nema informacija gde se Piskić nalazi, a spekuliše se da je poginuo ili umro.

Upućeni u funkcionisanje tadašnje takozvane Armije BiH tvrde da je Piskić bio samo deo anca komande i da je iz snajpera na srpska područja pucao po zadatku svog komandanta, što znači da bi za ovaj zločin morali da odgovaraju rukovodioci 101. brigade, ili oni koji su im u sistemu komandovanja bili nadređeni.

Kokotova ističe da ne iznenađuje da i ovaj slučaj nije sudski procesuiran, jer je to postala praksa pravosudnih institucija BiH kada je reč o srpskim žrtvama, dok se s druge strane Srbi redovno procesuiraju i izriču im se maksimalne kazne.

Ostalo je zabeleženo da je tadašnji bošnjački vođa Alija Izetbegović rekao da ubijene devojčice za njega nisu Srpkinje, već građanke Sarajeva.

Miličini roditelji rekli su jednom, kada su smogli snage da govore o tragediji koja ih je pogodila, da su se u Sarajevo vratili iz izbeglištva u Vojvodini na njen nagovor.

Nataša i Milica sahranjene su jedna do druge na groblju Miljevići u Istočnom Novom Sarajevu, samo na par kilometara od grada u kojem su rođene, koji su voljele, a iz kojeg im je na njihovu ljubav odgovoreno mržnjom koja ih je i ubila.
https://www.blic.rs/vesti/republika-srp ... ve/h2tvgwd
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4504 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

ZNa se sve. Objasnjeno ranije na temi.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#4505 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by akaunt »

Previše dugo traje ovaj forum. Nema priče koja nije ispričana. Sad mozemo samo da se svadjamo.
...mozda je još jedino ostalo nejasno ko je počeo rat....
:run:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#4506 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

Kako za koga....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4507 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by insomnia78 »

Imas neke liste na fr wikipediji sa uzrokom i mjestom smrti
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Pertes_ ... ougoslavie
Link odatle vodi na ovu stranicu na kojoj mozes provjeravati po imenima
http://www.memoiredeshommes.sga.defense ... -recherche
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#4508 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:Mislim da nismo obradili ni polovinu materije koja se odnosi na snajpersko/antisnajpersko djelovanje na sarajevskom ratištu. Prije se može reći da jesmo dosta slučajeva koji su bili medijski zabilježeni ili im se pridavao veći značaj u odnosu na druge. Višegodišnji teror nad stanovništvom Sarajeva je tema koja sadržajno i u kulturi sjećanja ne može imati svoj kraj. Štaviše, protokom vremena su ostvareni preduslovi za otvaranjem određenih arhiva a i ogroman broj sudski dokazanih činjenica iz sudskih procesa u Haškom Tribunalu će postati javno dostupan. U tim obrađenim slučajevima se nalaze sve potrebne ulazne informacije (datum, vrijeme, lokacija, okolnosti, žrtve, strane, svjedoci, dokazni materijal, mišljenja eksperata i vještaka...)

Mi se nikad' nećemo umoriti od svjedočenja događaja iz naše višegodišnje životne svakodnevnice.

:thumbup:
Arhive haškog tribunala odavno su dostupne i ko hoće da se bavi istraživanjem, sve mu je servirano.
Dvije glavne adrese su:

http://www.icty.org/en/action/cases/4

http://icr.icty.org/

Za drugi link potrebna je registracija, ali je brza i besplatna. Na njemu se nalaze apsolutno svi javni dokumenti korišteni u haškim suđenjima, uključujući transkripte suđenja, vojne i političke dokumente, fotografije, video materijal...
Ja sam na ovoj temi koristio neke materijale koje se odnose na snajpersko djelovanje SRK iz suđenja generalu Galiću. Nisam još pregledao arhive suđenja generalu Miloševiću, Mladiću i Karadžiću (gdje se sigurno može naći dosta svjedočanstava, dokumenata i same presude za snajperski teror).
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4510 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by _BataZiv_0809 »

eltroxin wrote:Image
Image
Image
Image
Image
Zapucase li ovi kad po Grbavici ili je ovo pozerski upereno?
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#4511 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by akaunt »

Nije tema, ali nije s goreg napomenuti. Vojnici pod pokroviteljstvom UN su imali mandat koji im nije dozvoljavao da po vlastitom nahodjenju otvaraju vatru sem ako licno nisu ugrozeni. Procedura za otvaranje vatre po npr. snajperkom gnijezdu je odprilike ko danas procedura da se aktivira nuklerna raketa. To nama moze zvucat kako god hoćete , jer smo direktno povezani i subjektivno dozivljavamo.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4512 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mali_milojica »

Ako mogu spomenuo bih 4 događaja koji su mi se urezali u pamćenje i vjerovatno pratiti do kraja života.

Školski drug,V. J. tada imao oko 12 god (namjerno neću o imenima) teško ranjen od snajperskog hica u ulici Djure Jakšića,sada Adija Mulabegovica kod broja 6 koji je doletio iz Radione u Nedzaricima. Srecom ostao je živ.

Otac od od druga,ubijen u Golfu 2 na raskrsnici Ante Babića i Aleje Bosne Srebrene,hitac doletio sa Doma Slijepih u Nedzaricima.

Drug,nažalost sjecam se samo nadimka, Adi 14-15 godina (došao kao izbjeglica u Sarajevo) ubijen snajperskim hicem u ulici Đorđa Andrejevića Kuna danas Hasana Suceske kod broja 1,stajao na zidicu, a zločinac provukao (bukvalno) metak kroz vatrogasni prolaz i pogodio ga direktno u srce. Umro na rukama komšije Salke pred današnjim Konzumom u roku od 30s. Nije mu bilo spasa :(
Metak doletio iz snajperskog gnijezda u Domu Slijepih.

Vjerovatno i najpoznatiji dogadjaj,nesretno skretanje Mercedesa 123 oker boje u ulicu Đure Jakšića koja direktno vodi na Radionicu u Nedzaricima. Iživljavanje nad ljudima. Mrcvarenje rafalima i pojedinačnom paljbom. Satima. Vozač i suvozač poginuli. Osoba na zadnjem sjedištu nekako preživjela. Juka Prazina doveo zarobljene vojnike VRS koji su izvukli poginule i tu osobu pozada.

Pretpostavljam da znate o kojem se naselju radi. Vojničko ili danas Saraj Polje.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#4513 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by llull »

Sarajmen wrote:
llull wrote:Zna li ko sta o ovom dogadjaju ???
MILICA I NATAŠA UBIJENE DOK SU IGRALE LASTIŠ Na današnji dan snajperista ubio dve srpske devojčice na Grbavici u Sarajevu
Hicima ispaljenim iz snajpera iz dela Sarajeva koji je bio pod kontrolom muslimanskih snaga tokom rata u BiH, na današnji dan pre 22 godine, ubijene su srpske devojčice Milica Lalović i Nataša Učur u sarajevskom naselju Grbavica.
U više navrata smo ovaj slučaj ubistva djece na Grbavici pominjali i obrađivali u temi o '' Grbavici, Vracama i Kovačićima pod okupacijom'', link do teme: grbavica-vraca-i-kovacici-pod-okupacijo ... 7s100.html
E hvala ti puno ... Moja greska, nisam vidio ...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#4514 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

mali_milojica wrote:Ako mogu spomenuo bih 4 događaja koji su mi se urezali u pamćenje i vjerovatno pratiti do kraja života.

Školski drug,V. J. tada imao oko 12 god (namjerno neću o imenima) teško ranjen od snajperskog hica u ulici Djure Jakšića,sada Adija Mulabegovica kod broja 6 koji je doletio iz Radione u Nedzaricima. Srecom ostao je živ.

Otac od od druga,ubijen u Golfu 2 na raskrsnici Ante Babića i Aleje Bosne Srebrene,hitac doletio sa Doma Slijepih u Nedzaricima.

Drug,nažalost sjecam se samo nadimka, Adi 14-15 godina (došao kao izbjeglica u Sarajevo) ubijen snajperskim hicem u ulici Đorđa Andrejevića Kuna danas Hasana Suceske kod broja 1,stajao na zidicu, a zločinac provukao (bukvalno) metak kroz vatrogasni prolaz i pogodio ga direktno u srce. Umro na rukama komšije Salke pred današnjim Konzumom u roku od 30s. Nije mu bilo spasa :(
Metak doletio iz snajperskog gnijezda u Domu Slijepih.

Vjerovatno i najpoznatiji dogadjaj,nesretno skretanje Mercedesa 123 oker boje u ulicu Đure Jakšića koja direktno vodi na Radionicu u Nedzaricima. Iživljavanje nad ljudima. Mrcvarenje rafalima i pojedinačnom paljbom. Satima. Vozač i suvozač poginuli. Osoba na zadnjem sjedištu nekako preživjela. Juka Prazina doveo zarobljene vojnike VRS koji su izvukli poginule i tu osobu pozada.

Pretpostavljam da znate o kojem se naselju radi. Vojničko ili danas Saraj Polje.
Ja sam citirao ovaj slučaj iz istog naselja, ne znam je li ti poznat, koji je presuđen u haškom tribunalu i o kome je svjedočeno na suđenju generalu Galiću 2002:
U sunčano predvečerje 26. juna 1994., između 19:00 i 19:30 sati, Sanela Muratović, stara 16
godina, i Medina Omerović, stara 17 godina, išle su jedna pored druge od kuće Omerovićeve sestre
prema stanu Omerovićeve u Ulici Đure Jakšića 17 (na istočnoj strani Lukavičke ceste), u naselju
Vojničko polje (Novi grad). Muratovićeva, civil, nosila je majicu kratkih rukava, pantalone i
patike, a Omerovićeva je na sebi imala kratke pantalone. U trenutku kad su dvije djevojke
krenule da prijeđu ulicu prema stambenoj zgradi Omerovićeve, uniformisani vojnici upozorili su ih
da na to područje pucaju snajperisti; one su na to potrčale. Muratovićeva je pogođena u desno rame, s prednje strane. I svjedokinja i Muratovićeva produžile su dalje i sklonili se u rovu desno
od njih;u pomoć su im pritekli neki od vojnika koji su ih upozorili na pucnjavu.
319. Mjesto gdje je Muratovićeva ranjena (desno rame) i činjenica da svjedokinja koja je hodala
lijevo od žrtve, nije ranjena, navode na zaključak da je metak ispaljen sprijeda, s desne strane.
Svjedokinja je na mapi područja ucrtala liniju sukoba, koja se, prema njenim oznakama, protezala
iza njene stambene zgrade i kroz Zavod za slijepe, položaj SRK-a u Aleji Branka Bujića.
Uzimajući u obzir mape i fotografije o kojima se raspravljalo na suđenju, kao i iskaz Omerovićeve,
koji je osim nekih manjih netačnosti bio jasan, direktan, dosljedan i pouzdan, Pretresno vijeće
smatra da je metak koji je doletio sprijeda i zdesna u odnosu na dvije djevojke mogao sa
preciznošću biti ispaljen iz Zavoda za slijepe. Neki od svjedoka odbrane potvrdili su prisustvo
SRK-a u Zavodu za slijepe, ali su izjavili da ta zgrada nije mogla biti izvor snajperske vatre.
Iskazi tih svjedoka nisu uvjerili Pretresno vijeće. Izvještaji vojnih posmatrača UN-a i iskazi
drugih svjedoka pokazuju da je Zavod za slijepe bio "snajpersko gnijezdo" odakle su gađani
civili. Pretresno vijeće konstatuje da je pucanj kojim je žrtva pogođena ispaljen sa područja
Zavoda za slijepe.
320. Odbrana tvrdi da je žrtva pogođena "slučajno" tokom borbe; izgleda da se ta tvrdnja
zasniva na činjenicama koje je optužba prihvatila - da su se na tom području svakodnevno vodile
borbe između dvije vojske, da su vojnici ABiH bili razmješteni u neboderima i da su vojnici upozorili dvije djevojke da ne izlaze jer "se puca". Pretresno vijeće napominje da je upozorenje
bilo sljedeće: "Počela je snajperska vatra i požurite." Činjenica da je ispaljen jedan hitac kojim je
Muratovićeva direktno pogođena, na koncu, potkrepljuje zaključak da incident nije prouzrokovan
"zalutalim metkom" tokom borbe. Kako bi se isključila mogućnost da je metak Muratovićevu
pogodio slučajno ili se odbio, Pretresno vijeće posebno uzima u obzir tvrdnju Omerovićeve da
vojnici nisu bili razmješteni u neposrednoj blizini mjesta gdje se incident dogodio, te da svjedokinja
nije primijetila da u blizini postoji neki vojni objekat; osim toga, u vrijeme incidenta na tom
području nisu vođene borbe. Udaljenost između područja Zavoda za slijepe i mjesta gdje je žrtva
bila u vrijeme incidenta iznosila je oko 200 metara. S te udaljenosti nije moguće da je počinilac
mogao previdjeti godine starosti djevojaka, šta su radile niti kako su bile odjevene. Njihov status
civila bio je stoga očigledan svakom ko se našao na tako maloj udaljenosti.
321. Pretresno vijeće konstatuje da su Sanelu Mutarović, civila, namjerno gađali s teritorija koji
je kontrolisao SRK.
Ova djevojka Medina, koja je svjedočila u Haagu, spomenula je i ubistvo dječaka iz zgrade Dejana Stevanovića snajperom iz Nedžarića . I zaista, u knjizi gdje su navedena sva ubijena djeca Sarajeva (http://www.institut-genocid.unsa.ba/pdf ... di%202.pdf) našao sam i o Dejanu:
STEVANOVIĆ (Miladin, Ivanka) DEJAN
1982-1992
JMBG 0206982170068

Ubijen snajperom 27.oktobra 1992. u podrumu stambene zgrade na Vojničkom polju, općina Novi Grad, Sarajevo. Ukopan je na groblju Lav u Sarajevu.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4515 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mali_milojica »

Ne sjećam se nijednog događaja,ali svi koji su tada živjeli na Vojničkom i znaju raspored ulica i objekata reći će kako se moglo desiti.
Đure Jakšića 17 je bukvalno 50m od položaja VRS.
To je ulaz koji se nalazi na raskrsnici gdje je danasnji objekat BEKO kod Tintorove pijace.
Ne znam kuda su se kretale,ali po mojim nekim procjenama snajper ju je vjerovatno i tu negdje i pogodio sa Doma Slijepih udaljen zračne linije 150-200m.
Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#4516 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

mali_milojica wrote:Ne sjećam se nijednog događaja,ali svi koji su tada živjeli na Vojničkom i znaju raspored ulica i objekata reći će kako se moglo desiti.
Đure Jakšića 17 je bukvalno 50m od položaja VRS.
To je ulaz koji se nalazi na raskrsnici gdje je danasnji objekat BEKO kod Tintorove pijace.
Ne znam kuda su se kretale,ali po mojim nekim procjenama snajper ju je vjerovatno i tu negdje i pogodio sa Doma Slijepih udaljen zračne linije 150-200m.
Image
Stavio sam slike gdje Medina pokazuje haškom istražitelju mjesto gdje su bile i odakle se pucalo, ali su nestale.
Evo ih opet. Ovdje su stajale gdje oni stoje:

Image

Isto mjesto, ali je zaokružen Dom za slijepe, odakle se pucalo:

Image

Snimci su nastali 2001, pretpostavljam da su od tada nikle nove zgrade i da se ovaj dom možda više i ne vidi sa ovog mjesta.
Last edited by julisiz es grant on 15/03/2018 11:52, edited 1 time in total.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4517 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mali_milojica »

Kako sam i mislio. Tacno kod Bistro Sede. Kako sam i nacrtao na svojoj slici.
Na tvojoj slici,skroz desno,je sada BEKO objekat. Napravljen uz garažu RAD-a.

Sjetio sam se još jednog događaja.
Amidza od druga iz ulaza je radio za Crveni Krst i dovozio je redovno hranu u naselje. Vozio VW Caddy.
Parkirao ga kod današnje Pekare Palma u sred naselja. Ispred radnje kod današnjeg Brojlera. U rikverc.
Snajper sa Doma Slijepih opalio,metak prošao kroz zadnja vrata,kroz sjedište i njega u kičmu. Nepokretan do kraja života. :(
Last edited by mali_milojica on 15/03/2018 11:53, edited 3 times in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#4518 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

Hvala na pojašnjenju :thumbup:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4519 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mali_milojica »

julisiz es grant wrote:Hvala na pojašnjenju :thumbup:
Nema na čemu. Ako se sjetim još nečega,rado ću podijeliti sa vama.
Kad stignem uslikat ću danas mjesta gdje je jedan drug ranjen,a drugi poginuo.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#4520 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by agent_zero »

julisiz es grant wrote:
Ova djevojka Medina, koja je svjedočila u Haagu, spomenula je i ubistvo dječaka iz zgrade Dejana Stevanovića snajperom iz Nedžarića . I zaista, u knjizi gdje su navedena sva ubijena djeca Sarajeva (http://www.institut-genocid.unsa.ba/pdf ... di%202.pdf) našao sam i o Dejanu:
STEVANOVIĆ (Miladin, Ivanka) DEJAN
1982-1992
JMBG 0206982170068

Ubijen snajperom 27.oktobra 1992. u podrumu stambene zgrade na Vojničkom polju, općina Novi Grad, Sarajevo. Ukopan je na groblju Lav u Sarajevu.
Volio bih samo da mi objasni kako je dječak Dejan ubijen u podrumu zgrade snajperom sa njihovih položaja.
milojicabrzi
Posts: 1729
Joined: 18/11/2009 12:43

#4521 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by milojicabrzi »

Stvarno ne znam kakav može mentalni sklop imati neko ko kroz optiku gleda dijete sa namjerom da ga ubije ili teško povrijedi.

Surovost balkanskog mentaliteta je zaista opasna pojava.

Mislim da ti neljudi zaslužuju najtežu kaznu na ovom i onom svijetu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#4522 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

agent_zero wrote:
julisiz es grant wrote:
Ova djevojka Medina, koja je svjedočila u Haagu, spomenula je i ubistvo dječaka iz zgrade Dejana Stevanovića snajperom iz Nedžarića . I zaista, u knjizi gdje su navedena sva ubijena djeca Sarajeva (http://www.institut-genocid.unsa.ba/pdf ... di%202.pdf) našao sam i o Dejanu:
STEVANOVIĆ (Miladin, Ivanka) DEJAN
1982-1992
JMBG 0206982170068

Ubijen snajperom 27.oktobra 1992. u podrumu stambene zgrade na Vojničkom polju, općina Novi Grad, Sarajevo. Ukopan je na groblju Lav u Sarajevu.
Volio bih samo da mi objasni kako je dječak Dejan ubijen u podrumu zgrade snajperom sa njihovih položaja.
To piše u knjizi koja je na linku koji sam naveo. Ko je dao podatke, dječakovi roditelji ili neko drugi, ne piše.
Evo dijela Medininog svjedočenja koji se odnosi na Dejana. Prema njoj, dječak je ubijen napolju, nakon što je izašao iz podruma. Jedino je pogriješila u godini, što je razumljivo, uzme li se u obzir protok vremena (10 godina). Transkript je dostupan samo na engleskom.
12 Q. Was there any period of time that you lived at that address, but

13 not on the third floor?

14 A. Yes, there was.

15 Q. Where was that in the building?

16 A. In the cellar of the same building.

17 Q. For how long did you live in the cellar?

18 A. For a year.

19 Q. How many times did you come out of the cellar in that one-year

20 period?

21 A. Not once.

22 Q. Did you live in the cellar with your family?

23 A. Yes.

24 Q. Were there any other families that lived in the cellar with you?

25 A. Yes.

Page 3849

1 Q. How many?

2 A. Seven families, including ours.

3 Q. Did any of those other families include children?

4 A. Yes.

5 Q. Was there any power when you were living in the cellar?

6 A. There was in the beginning, but later on, no.

7 Q. When did that one year of your life commence?

8 A. In April, 1992. Could have been late April.

9 Q. Did the cellar have any windows? And if so, how many?

10 A. One small.

11 Q. With your hands, could you show us the size of the window?

12 A. Yes. [Indicates].

13 Q. Was one of the boys, one of the children who spent that year with

14 you in the cellar Dejan Stevanovic?

15 A. Yes.

16 JUDGE ORIE: Mr. Ierace, just for the sake of the record, the

17 witness has indicated the size of the window. I think she indicated a

18 size of approximately 20 by 40 centimetres.

19 MR. IERACE: Thank you, Mr. President.

20 JUDGE ORIE: Please proceed.

21 MR. IERACE:

22 Q. What happened to him?

23 A. In the spring of 1994, he was killed. He went out into the street

24 - it happened in the same street but a bit further away, and on the other

25 side - and a sniper got him.

Page 3850

1 Q. How do you know that he was killed in that spot?

2 A. Well, first I had heard the noise and then we went to the window,

3 even though it was dangerous, and we saw him lying down in the street, and

4 his dad then went out and he died shortly afterwards. I mean, he could

5 have lived for another ten seconds or so.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4523 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mali_milojica »

julisiz es grant wrote:Hvala na pojašnjenju :thumbup:
Mjesto koje je djevojka objašnjavala. Danas.
Image

Mjesto gdje je drug Adi poginuo i prolaz kroz koji je metak proletio. Danas,se od drveća Dom Slijepih ne vidi najbolje
Image
Mjesto na kojem je drug V.J. teško ranjen. Radiona je nekih 250m niže ravno
Image
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#4524 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by agent_zero »

milojicabrzi wrote:Stvarno ne znam kakav može mentalni sklop imati neko ko kroz optiku gleda dijete sa namjerom da ga ubije ili teško povrijedi.

Surovost balkanskog mentaliteta je zaista opasna pojava.

Mislim da ti neljudi zaslužuju najtežu kaznu na ovom i onom svijetu.
Tačno tako :sad:

@julizis

To jedino i ima smisla.
smjesko071
Posts: 687
Joined: 07/04/2014 22:48

#4525 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by smjesko071 »

milojicabrzi wrote:Stvarno ne znam kakav može mentalni sklop imati neko ko kroz optiku gleda dijete sa namjerom da ga ubije ili teško povrijedi.

Surovost balkanskog mentaliteta je zaista opasna pojava.

Mislim da ti neljudi zaslužuju najtežu kaznu na ovom i onom svijetu.
Mentalitet zločinca i životinje. Nisu svi na Balkanu isti
Post Reply